גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

יזמי כפר הנופש פלמחים לביהמ"ש: ביטול המכרז מנוגד לחוק

המדינה ביטלה בעקבות לחץ ציבורי את האישור שניתן לתוכנית לשמירת חוף פתוח ונגיש ■ החברות שזכו במכרז ב-2004 טוענות כי השקעה של עשרות מיליוני שקלים נזרקה לים

פיני מלכה / צילום:איל יצהר
פיני מלכה / צילום:איל יצהר

עברו 14 שנים מאז שהחברות מעוז דניאל (שבבעלות פיני מלכה) ואוולון זכו במכרז לרכישת הקרקע בפלמחים לשם הקמת כפר נופש. עכשיו הגישו שתי החברות עתירה מינהלית נגד הרשויות, שבה הן מבקשות שיבטלו החלטתן להפוך את ייעוד הקרקע שנרכשה מתיירות ונופש לייעוד גן לאומי.

כזכור, מספר שנים לאחר זכיית החברות במכרז, קמה התנגדות ציבורית להקמת כפר הנופש סמוך לחוף פלמחים, ובעקבותיה, ולמרות שהקרקע נמכרה ליזמים כדין והייתה מיועדת לתיירות ונופש, הגישה רשות הטבע והגנים תוכנית חדשה לשטח - גן לאומי. תוכנית זו אושרה על-ידי הוועדה המחוזית בינואר 2016, והערעור שהגישה החברות על ההחלטה נדחה על-ידי המועצה הארצית.

בעתירה, שהוגשה לבית המשפט המחוזי מרכז, בין היתר נגד רשות מקרקעי ישראל, רשות הטבע והגנים, הוועדה המחוזית והמועצה הארצית לתכנון ובנייה, מציינות החברות - באמצעות עוה"ד אייל מאמו, אבי פורטן ואבי שפרמן ממשרד אגמון ושות', רוזנברג הכהן ושות' - כי מדובר בפרשה תקדימית בישראל, שבה מוסדות התכנון החליטו "משיקולים פופוליסטיים" לבטל ייעוד שטח של 75 דונם לתיירות ונפש, למרות אישור כל הדרגים - הוועדה המחוזית, המועצה הארצית והממשלה, וזאת בחוסר סמכות, בחוסר מידתיות ובניגוד לדיני התכנון הבנייה בפרט.

בעתירה מזכירות החברות כי במסגרת תמ"א 13, שאישרה הממשלה בשנות ה-80, יועד שטח של 75 דונם בחוף פלמחים - אך לא צמוד לחוף - מדרום לקיבוץ פלמחים, לאזור נופש ותיירות וכי התוכנית הותירה רצועה של 100 מטרים לחוף ים פתוח לטובת הציבור הרחב. עוד נטען, כי בשנת 2000 אישרה הוועדה המחוזית עצמה את התוכנית שחלה על 414 דונם, 221 מהם לגן לאומי ושטח ציבורי ורק 75 דונם מתוכם לתיירות ונופש.

בעתירה מזכירות החברות כי תסקיר השפעה על הסביבה שנערך לצורך התוכנית שקבע שהחא תביא לפיתוח צנוע של האזור ולשמירה על חוף הים, ו"על סמך תכנון זה רכשו החברות את הקרקע".

עוד נטען בעתירה כי באפריל 2004 זכו החברות במכרז בתמורה ל-8.3 מיליון שקל, ובהמשך הן השקיעו עשרות מיליוני שקלים ועמל רב לצורך מימוש הזכויות וקבלת היתר בנייה. לאחר הזכייה טוענות החברות כי נדרשו לבצע עבודות תכנון ופיתוח שונות בעלות של במיליוני שקלים. עד שנת 2009 מילאו החברות את התנאים שנדרשו לצורך אישור תוכנית הבינוי וקיבלו היתר בנייה.

אלא שלטענת החברות, במהלך 2009 חל "מפנה לרעה", והנושא הועבר לבדיקת מבקר המדינה שבדוח שפרסם בנובמבר 2009 ציין פגמים לכאורה בהליך אישור התוכנית ושיווק הקרקע. מנגד, לטענתן, וביוני 2010 קבע היועץ המשפטי לממשלה שבחן את הדוח כי לא נפלו פגמים באישור התוכנית ושיווק הקרקע נעשה כדין.

למרות זאת, טוענות החברות, בלחץ של גופים שונים, החליטה הממשלה ביולי 2010 להנחות את מוסדות התכנון לבחון מחדש את הצורך במימוש התוכנית, ולמרות התנגדות משרד התיירות לביטולה החליטה הוועדה המחוזית בספטמבר 2015 להפקיד להתנגדויות את התוכנית המבטלת את הייעוד של השטח לתיירות ונופש. "במהלך התקופה והימשכות ההליכים", נטען בעתירה, "זעקו העותרות שרכשו את הקרקע בשנת 2004 על הנזקים שנגרמו להן ועל כי הן עומדות בפני קריסה כלכלית, ואין מושיע". בינואר 2016 נדחו ההתנגדויות שהגישו החברות והתוכנית אושרה. ביולי 2017 דחתה גם המועצה הארצית את הערעור שהגישו על ההחלטה.

החברות טוענות כי ההחלטה לבטל את ייעוד הקרקע לתיירות ונופש התקבלה בחוסר סמכות שכן על-פי חוק התכנון והבנייה, הוועדה המחוזית אינה יכולה לבטל הוראות של תוכנית מתאר ארצית שאושרה על-ידי הממשלה, אלא רק להמליץ על כך לממשלה. בעתירה מביאות החברות את דבריה של יו"ר הוועדה המחוזית דאז, רות יוסף, שהתריעה על ההחלטה לביטול תוכנית המהווה חלק מתמ"א 13: "על מה אנחנו דנים פה? שאנחנו סותרים תמ"אות? אנחנו נמצאים בחלום קצת. בחיים לא היה דבר כזה. בוא נאמר שזאת אפילו קצת יהירות להחליט החלטה כזאת".

החברות טוענות שעד היום הן השקיעו עשרות מיליוני שקלים בהקמת כפר הנופש, ונטלו התחייבויות נוספות בסך 260 מיליון שקל על סמך הסכמים שהמדינה חתמה עימן. הן מציינות כי על-פי חוות-דעת כלכלית שנערכה עבורן באוקטובר 2012 הרווח השנתי הצפוי מהפרויקט עמד על 43 מיליון שקל בממוצע לשנה. "מי ישלם עבור הנזקים האדירים שיגרמו למתנגדות? הציבור. כל זאת בהינף קולמוס על מנת להקים גן לאומי נוסף בחוף פלמחים, כמו יתר השטחים הרבים שסביב" צוין בעתירה. "התוכנית מסבה הפסד הכנסה חריף לרשות המקומית, מבטלת מאות מקומות עבודה פוטנציאליים בכפר הנופש, גוררת ירידת ערך כבדת משקל בקרקע, ומורידה לטמיון השקעות של עשרות מיליוני שקלים בהוצאות בפועל על-ידי החברות ולאובדן הכנסות עתידיות, שייאלצו בלית-ברירה לדרוש פיצוי".

לטענת החברות, הוועדה המחוזית לא לקחה בחשבון שיקולים אלה, ועל כן הן דורשות לבטל את ההחלטה ולהתיר את ייעוד הקרקע לתיירות ונופש.

מרשות הטבע והגנים נמסר בתגובה: "חוף פלמחים הינו מאחרוני החופים שנותרו במצבם הטבעי בישראל, ומקטע חוף פתוח ונגיש היחיד הקיים מאשדוד ועד ראשון-לציון. היזמים מבקשים להקים כפר נופש בחלקו הצפוני של החוף, מה שיהפוך אותו לנגיש רק לאלה שהממון מצוי בכיסם ויפגע באופיו הטבעי ובנוף. בעקבות החלטת ממשלה הכינה רשות הטבע והגנים תוכנית המייעדת את השטח לגן לאומי, כדי לשמור באופן הטוב ביותר על ערכי הטבע והנוף הייחודיים שבמקום... הדיון בעתירה המינהלית שהגישו היזמים יתקיים בתחילת החודש הבא ושם נציג את התייחסותנו המפורטת לנושא"

בוועדה המחוזית לתכנון ובנייה מחוז תל-אביב סירבו להגיב.

עוד כתבות

דניאלה פיק בקמפיין החדש של Yes / צילום: רותם לבל

סקר הפרסומות: דניאלה פיק ו-yes כבשו את הצמרת

גיאוקרטוגרפיה: הקמפיין הכי מושקע בשבוע החולף - הפרסומת לפליי קארד עם השקעה של 1.2 מיליון שקל

ערן יסעור, מוריס קאהן, רוני צארום, מתי כוכבי ואתי עמיעד  / צילום: פרי מנדלבוים

מוריס קאהן מתריע: "אם לא ניזהר, נהיה אפיזודה היסטורית חולפת"

וגם: קבוצת הראל מציעה לעובדים: צמצום היקף העבודה ל-4 ימים בשבוע

 

סוחר בבורסת ניו יורק / צילום: רויטרס, ברנדן מקדרמיד

בורסות וול סטריט ננעלו ללא שינוי מהותי; מניית טבע צנחה בכ-5% ללא דיווח מצד החברה

המדדים בוול סטריט ננעלו סביב רמת הפתיחה ● נעילה שלילית באירופה, מלבד מדד הקאק הצרפתי ● מניית גלנקור נפלה ב-9% בלונדון בצל חקירה וחשד לשוחד ● ההזמנות ממפעלים בארה"ב בחודש אוקטובר האחרון עלו ב-0.3%, אך הנתון לספטמבר עודכן מטה

עמית דרור / צילום: ננו דיימנשן

עמית דרור, נשיא ומנכ"ל ננו דיימנשן, פורש מתפקידו; יואב שטרן יחליפו

דרור יישאר בחברה, ויעבור לתפקיד של Customer Success Officer, וימשיך לכהן גם כדירקטור

משה מזרחי, אינמוד / צילום: איל יצהר, גלובס

חודש חיובי נוסף לישראליות בוול סטריט: מדד גלובס פרומתאוס עלה ב-3.8%

בחודש שעבר טיפס מדד ת"א 125 ב-3% והנאסד"ק הוסיף 4.5% לשיא חדש ● תת-מדד גלובס-פרומתאוס מדעי החיים זינק ב-11.7% ● תת-מדד גלובס-פרומתאוס טכנולוגיה עלה ב-2.3% ● מניית יורוג'ן, המפתחת טיפולים למגוון סוגי סרטן בתחום האורולוגיה, זינקה ב-40% לאחר שהודיעה על הסכם בלעדי עם Agenus

ערן פרץ / צילום: תמונה פרטית

"רשימת הקשיים ארוכה. להיות עצמאי זה לחיות תמיד באי ודאות"

ערן פרץ בעל משרד לייעוץ כלכלי ומימוני, הוא בן 36 וחושב שהוא לא יוכל לדעת לעולם מה תהיה ההכנסה שלו בחודש העוקב ● עצמאים? "גלובס" רוצה לשמוע מכם מה מטריד אתכם. צרו קשר במייל ATZMAIM@globes.co.il

מבקר המדינה מתניהו אנגלמן / צילום: כדיה לוי, גלובס

מבקר המדינה בעקבות העליון: האם נעשה שימוש בחילוטים כדי להפעיל לחץ על חשודים?

תופעת החילוטים המוגזמים שמבצעת המדינה ואשר נחשפה ב"גלובס", ממשיכה לטלטל את מערכת החוק • לאחר שורת פסיקות של בית המשפט, שהגבילה את האצבע הקלה על ההדק של הרשויות, מגיע מבקר המדינה מתניהו אנגלמן ומקים לתחייה דו"ח גנוז על הנושא של קודמו בתפקיד

חקלאי בוחן שתילי קַנַבּוֹס, הצמח שממנו מופק קנאביס, לקראת הקציר / צילום: NICK OXFORD, רויטרס

החקלאים בארה”ב התנפלו על הפוטנציאל של גידולי הקנאביס - עכשיו הם נאלצים להתמודד עם היצף והפסדים צפויים

מזה שנים רבות, מחפשים החקלאים באמריקה גידולים רווחיים יותר מתירס ופולי סויה ● הלגליזציה של הקנאביס הלהיבה מגדלים רבים והביאה להתנפלות על הצמח ● אבל לשוק כידוע יש חוקי היצע וביקוש משלו, ועכשיו חלק מהחקלאים עומדים בפני מציאות עגומה

שר התיירות יריב לוין / צילום: יהודה עשור, יח"צ

במידה ולא תוקם ממשלה, מענקי משרד התיירות לחברות תעופה נמצאים בסכנה

האם תקציב המענקים לחברות התעופה (250 אלף אירו לקו בשנה) יסתיים כבר בחודש הבא? ● לפי שר התיירות: "אם לא תקום ממשלה זה אוי ואבוי. התנופה בענף התיירות נמצאת בסכנה ענקית אם ניכנס ל-2020 בלי תקציב התוצאה המיידית תהיה שתקציב השיווק ייעלם"

סיאטה נאדלה, ריצ’רד ניקסון, ג’רמי קורבין / צילום: רויטרס

עכשיו זה רשמי: 4 ימי עבודה בשבוע טובים לכולם

מאז שנות ה-50 של המאה הקודמת פוליטיקאים מפזרים הבטחות למעבר לשבוע עבודה מקוצר ● בינתיים, חברות שהפחיתו את שעות העבודה השבועיות או היומיות מדווחות על עלייה בפריון העבודה

משפחת פליטים סורים / צילום: Alia Haju, רויטרס

דוח חדש: מדי שתי שניות אדם נאלץ לברוח מביתו בגלל אסון טבע

לפי דוח חדש של ארגון אוקספאם, יותר מ-20 מיליון בני אדם בשנה נאלצו לברוח מביתם בשל אסונות שנגרמו כתוצאה ממשבר האקלים ● ד"ר משה טרידמן: "המזרח התיכון נמצא בסיכון רב"

אליעזר מרום (צ'ייני), מיקי גנור ודוד שמרון / צילומים: אבי אוחיון - לע"מ, כדיה לוי, יונתן בלום

כתבי האישום בפרשת הצוללות: מיקי גנור ואליעזר מרום הואשמו בשוחד; דוד שמרון בהלבנת הון

מפקד חיל הים לשעבר וכן עד המדינה שחזר בו יואשמו בשוחד בכפוף לשימוע בתיק הצוללות המכונה "פרשה 3000", דוד שמרון, מקורבו של רה"מ נתניהו, יואשם בהלבנת הון ● כל הפרטים

נסיך הכתר הסעודי מוחמד בן סלמן. /צילום: רויטרס Amir Levy ,

הנפקה היסטורית בסימן אכזבה: ארמקו הסעודית גייסה 25.6 מיליארד דולר, לפי שווי שוק נמוך מזה שביקש בן סלמן

ארמקו גייסה לפי מחיר של 32 ריאל (8.53 דולר למניה) מה שמשקף לחברת הנפט שווי של 1.7 טריליון דולר ● מדובר בהנפקה הגדולה בהיסטוריה, מעל זו של אליבאבא שגייסה 25 מיליארד דולר בשנת 2014 ● החברה תחל להיסחר בבורסה בריאד החל מה-11 בדצמבר

צוללת צבאית / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

כתבי האישום עשויים לשים קץ לשלושה עשורים של עסקאות צוללות בין ישראל לגרמניה

לאחר החשדות שפורסמו בהרחבה בשנתיים האחרונות, גרמניה הכניסה סעיף לאופציית רכישת הצוללות הבאות של חיל הים הישראלי, שככל הנראה מתנה את ההתקדמות בכך שלא התגלתה שחיתות ב"לב העסקה" ● פרשנות

הטרדה במקום עבודה, אילוסטרציה / צילום: שאטרסטוק

עובדים צעירים חווים ושמים לב לאפליה יותר מאשר עמיתיהם המבוגרים

כך לפי סקר חדש של גלאסדור ומכון האריס שסקר 1,100 עובדים מקבוצות גיל שונות ● הצעירים דיווחו יותר גם על אפליה על רקע גיל (גילנות)

טקס השבעת חברי הכנסת ה־22 / צילום: רפי קוץ

הכנסת תצטרך להשיב לבג"ץ תוך שבועיים: מדוע לא הוקמה ועדת הכנסת

עורכי הדין שחר בן מאיר ויצחק אבירם הגישו עתירה לבג"ץ בשאלה מדוע לא הוקמה ועדת הכנסת מזה חודשים ארוכים ובמקומה מצויה בכנסת ועדה מסדרת ● "אנחנו במצב חירום חוקתי"

גדעון סער / צילום: שלומי יוסף

איך נסגור את הגירעון בתקציב? גדעון סער חושף את משנתו הכלכלית והמדינית

שנתיים וחצי לאחר שחזר לפוליטיקה, גדעון סער מתכונן לקרב על הנהגת הליכוד ● בראיון ל"גלובס" הוא אומר כי הוא לא מעלה על דעתו שלא יתקיימו פריימריז בליכוד אם ישראל תלך לבחירות שלישיות, ומסביר איך הדברים שייעשה יוציאו את ישראל מהבעיות בהן היא נמצאת

מה אפשר לקנות ב- 800 אלף שקל בצפון הארץ / צילום: בר אל, עיצוב תמונה: טלי בוגדנובסקי

איזו בית תוכלו לקנות ב-800 אלף שקל בצפון הארץ?

דירת 5 חדרים בטבריה, קוטג' בבית שאן או דירת 4 חדרים בכרמיאל

לוגו הבנק הלאומי של אוסטרליה / צילום: רויטרס

בנק באוסטרליה לא יספק הלוואות לעסקים הפוגעים ברווחת בעלי החיים; האם ישראל הבאה בתור

הבנק האוסטרלי הלאומי (NAB) הודיע כי לא יספק הלוואות לעסקים המפרים סטנדרטים של רווחת בעלי חיים ● עמותת 'אנימלס': "יש לקוות שגם בישראל המגזר העסקי יפנים שיש לו אחריות כלפי בעלי החיים ויותר תאגידים יאמצו מדיניות הכוללת התחייבות לשיפור הגנת בעלי-חיים"

נכס של אול יר/ צילום: מצגת החברה

אג"ח חברת הנדל"ן אול-יר חזרו לצנוח אחרי הפסד של 45 מיליון דולר ברבעון השלישי

להפסדי החברה הזרה, שגייסה יותר מ-2 מיליארד שקל באג"ח בת"א, תרמו בעיקר מחיקה של 10 מיליון דולר בערך הנדל"ן להשקעה של החברה וזינוק של 180% בהוצאות המימון