גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

רשתות המזון לבג"ץ: האכיפה על סימון מחירים לא מידתית

רשתות השיווק משיבות אש: עותרות נגד שר הכלכלה והרשות להגנת הצרכן ■ טוענות כי יש לבטל את נהלי האכיפה שקיימים כיום בנוגע לאי-סימון מחיר על גבי מוצרים

סופרמרקט / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב
סופרמרקט / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

משיבות מלחמה לשר הכלכלה? 9 רשתות שיווק מזון גדולות עתרו הבוקר (א') לבג"ץ יחד איגוד רשתות שיווק המזון בלשכת המסחר, בניסיון להביא לביטול העיצומים הכספיים המוטלים בגין אי-סימון מחיר על גבי מוצרים.

לפי העתירה שהוגשה כנגד שר הכלכלה אלי כהן והרשות להגנת הצרכן, הרשתות דורשות לבטל סעיפים מרכזיים בתקנות ובנהלי באכיפה ולקבוע במקומם הוראות מקלות שיקנו לרשות שיקול-דעת להפחית את סכומי העיצום הכספי, ושהם לא יחולו באופן אוטומטי כפי שמוסמכת הרשות לעשות כיום.

הרשתות שהגישו את העתירה הן ויקטורי, טיב טעם, יינות ביתן ומגה בעיר, מחסני השוק, חצי חינם, מעדני מניה, סופר דוש וקשת טעמים. שתיים מרשתות השיווק הגדולות ביותר - רשת שופרסל ורשת רמי לוי שיווק השקמה - לא לקחו חלק בעתירה, ייתכן כי מתוך חשש לנכר את ציבור הצרכנים שלהן, וייתכן כי מפאת גודלן קל להן יותר לספוג את הקנסות.

בעתירה - שהוגשה על-ידי עורכי הדין פרופ' אריאל בנדור, ד"ר ישגב נקדימון, שרון קיסר ושי פניני - טוענים האיגוד והרשתות כי הרשות להגנת הצרכן אוכפת את החוק בעניין סימון מחירים באופן ה"נגוע בחוסר סבירות קיצוני, אשר גורם לפגיעה כבדה ובלתי מידתית בזכויותיהן החוקתיות לקניין ולחופש העיסוק".

כיום, לפי חוק הגנת הצרכן, גובה העיצום הכספי שניתן להטיל לגבי כל פריט שביחס אליו נמצאה הפרה, כגון אי-ציון המחיר על-גבי הפריט או הבדל בין המחיר המצוין על גבי הפריט לבין מחירו בקופה, נע בין 22 אלף שקל ל-67.5 אלף שקל. בסניף בגודל ממוצע של כל אחת מהעותרות מוצעים למכירה למעלה מחצי מיליון פריטים, ועל כן היקף ההשפעה עליהן הוא דרמטי.

העותרים מתייחסים לעובדה שהרשות להגנת הצרכן מטילה על עוסקים עיצומים כספיים בסכומי-עתק של מאות אלפי שקלים בגין אי-סימון מחיר על גבי כמות קטנה של מוצרים, אשר לטענתם במקרים רבים נובע מטעויות אנוש שנעשו בתום-לב.

על-פי העתירה, במקום להשתמש בכלים מתונים יותר, כמו התראה מינהלית שמשמעותה אזהרה לפני עיצום כספי, הרשות להגנת הצרכן בוחרת לנקוט באמצעי הקיצוני של הטלת עיצומים כספיים, שהיא הסנקציה החריפה ביותר הקבועה.

בעתירה נטען כי פקחי הרשות להגנת הצרכן עורכים ביקורות בבתי עסק, שאינן מתועדות כראוי, וגורמות להטלת עיצומים כספיים בסכומים גבוהים על סמך "תמונות לא בהירות, המצולמות על-ידי פקחי הרשות, אשר אינן מוכיחות כראוי את ההפרות הנטענות, ותוך שלילת זכות טיעון ראויה ממנהלי הסניפים בנוגע לממצאים".

טענה נוספת שעולה מהעתירה היא כי ניתנים עיצומים כספיים בסכומי-עתק בגין טענות להפרת אי-סימון על גבי כמות קטנה של מוצרים בחנויות בהן נמכרים מאות אלפי מוצרים, וכי "הרשות אינה בוחנת את היחס בין כמות המוצרים שבהם נטען כי נמצאה הפרה של אי-סימון מחיר לבין כמות המוצרים המוצעים למכירה בבית העסק".

סוגיית האכיפה על הדבקת המחירים על מוצרים הייתה מוקד לוויכוחים ומחלוקות תקופה מתמשכת, שכן הקמעונאים מתקשים להקפיד על הדבקת מחירים על כל מוצר, כאשר מדובר בעבודה שנעשית באופן ידני כך שמרחב הטעויות בה גדול. במדינות רבות באירופה ובארה"ב נהוגה מדיניות של שימוש בצגים דיגטליים, והמחיר אינו מודבק על המוצר עצמו. כיום צרכן שמגיע לקופה עם מוצר שעליו מחיר נמוך מזה שמופיע בקופה, זכאי לשלם את המחיר הנמוך יותר. הימנעות מסימון המחיר על המוצר למעשה לא מאפשרת ללקוח לבחון את המחיר בו 'בחר' את המוצר מהמדף.

לסימון המחירים על גבי המוצרים ישנם עלויות משמעותיות. לאחרונה ציין איציק אברכהן, מנכ"ל רשת שופרסל, כי קידוד המחירים על המוצרים מעמיסים מיליוני שקלים בשנה על הרשת, והסביר כי חלק מהיכולת להוזיל מכירים במכירה סיטונאית נובע מהיכולת להימנע מקידוד במוצרים שאינם במכירה ישירה לצרכן.

בימים אלה מקדם שר הכלכלה מהלך שיחייב את הקמעונאיות להציג השוואת מותגים מובילים למחירם הממוצע במדינות באירופה, כדי לשקף לצרכנים הישראלים את פערי המחירים, ויתכן כי זו הדרך בה מוצאות הרשתות להשיב לו אש ולהילחם במה שהן מגדירות כעודף רגולציה, שמייקר עלויות שמתגלגלות לבסוף לטענתן לצרכן. 

מהרשות להגנת הצרכן נמסר בתגובה כי "הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן תמשיך לעשות עבודתה נאמנה ולפעול על-פי הסמכויות המוקנות לה בחוק, ובין היתר להגן על הצרכן הישראלי". 

עוד כתבות

בנק ירושלים / צילום: איל יצהר

בגלל שהקורונה פתחה מרווח גבוה: בנק ירושלים יוצא בתוכנית רכישה עצמית של אג"ח

התוכנית בהיקף של עד 100 מיליון שקל ● "הרכישה עשויה להוות הזדמנות עסקית וכלכלית ראויה לבנק"

אדם עם מסכה עובר ליד בניין בורסת ניו יורק / צילום: Mark Lennihan, AP

ראלי בוול סטריט: המדדים קפצו בכ-3%; הנפט נפל לשפל של 18 שנה

מדד הנאסד"ק ומדד S&P 500 קפתו בכ-3% כ"א ● ג'ונסון אנד ג'ונסון אבוט מכריזות על חיסון פוטנציאלי נגד הקורונה וערכת בדיקה מהירה של הווירוס ● טראמפ האריך את הוראות ההימנעות מהידבקות עד סוף אפריל

שלמה אליהו / צילום: תמר מצפי

מידרוג בוחנת "עם השלכות שליליות" את דירוג האג"חים של שלמה אליהו

מידרוג מצמידה כיום לאג"חים של שלמה אליהו דירוג A1.il שמשקף כושר החזר גבוה

אסדת קידוח נפט / צילום: חסן ג'מאל, AP

רוסיה, ערב הסעודית והקורונה: מחיר הנפט צלל לשפל של 17 שנה

מלחמת המחירים בין שתי מפיקות הנפט הגדולות, רוסיה וסעודיה, והירידה בביקושים כתוצאה מהמגפה העולמית מושכות את מחירי הנפט כלפי מטה - לטריטוריה של 20 דולר לחבית

מחאת העצמאים בירושלים / צילום: שלומי יוסף, גלובס

"העצמאים לקחו את גורלם בידם. לא מאמינים יותר לאף פוליטיקאי"

היום התקיימה בירושלים הפגנה של אלפי עצמאים, שמחו נגד התעלמות הממשלה מקריסתם על רקע משבר הקורונה ● יועץ המס ירון גינדי: "אני פשוט לא מסוגל להאמין למשמע אוזניי ולמראה עיניי שזאת תוכנית האוצר"

חמאה  /צילום: שני מוזס

היבואנים ינסו לבלום את ההחלטה לפקח על מחירי החמאה המיובאת

החל מה-30 באפריל צפוי משרד החקלאות לפקח על מחירי החמאה המיובאת כך שמחירה יהיה זהה למחיר המפוקח ● נשיא איגוד לשכות המסחר אוריאל לין: "הזמנות היבואנים של חמאה בוצעו על בסיס ההנחה העולה בבירור שהמחיר אינו מפוקח ונתון לתחרות"

טל גרנות-גולדשטיין, מנכ"לית HOT / צילום: יח"צ

בצל משבר הקורונה: הוט מושכת את ההצעה לרכישת פרטנר

על רקע התמשכות המגעים ועל רקע קריסת השווקים הפיננסיים הוחלט באלטיס, חברת האם של הוט להפסיק המו"מ ● מהוט לא נמסרה תגובה

זאב רוטשטיין. תומך בהגדלה מסיבית של הבדיקות  / צילום: ליאור מזרחי

בלי אופוזיציה: מדוע שותק פרופ' רוטשטיין ולאן נעלמו קולות ביקורתיים של בכירים במערכת הבריאות

זאב רוטשטיין, מנכ"ל הדסה ומקורב לשר הבריאות ליצמן, הביע בתחילת המשבר עמדה אופוזיציונית ביחס להתנהלות מערכת הבריאות, אבל קולו נדם • גורמים במערכת הבריאות: "בכירי המערכת נכנסו לוורטיגו"

מתוך מחאת העצמאים בירושלים / צילום: שלומי יוסף, גלובס

המעסיקים בקריאה דרמטית לממשלה: "יש חיים אחרי הקורונה"

לא להגדיל את מעגל האבטלה: מאות מעסיקים פנו לממשלה בבקשת סיוע ● "ההטבה היחידה שהמדינה נותנת היא לשלוח עובדים הביתה. למה לשלוח הביתה? תעזרו לנו להחזיק אותם במקומות העבודה"

ליאו ליידרמן/ צילום: אלה פאוסט

הנה התסריט הסביר לפיו ניתן לנהל את תיק ההשקעות בימים אלו

ליאו ליידרמן, הכלכלן הראשי של פועלים, מציין את עקרונות ההשקעה בימים של חוסר ודאות, ומתייחס לפעולות הממשלה: "אם הגירעון יעלה והיחס חוב תוצר יעבור את ה-70%, אין בזה גורם שיזעזע את השווקים"

חבילות של אמזון./צילום:  Shutterstock  א.ס.א.פ קריאייטיב

עובדי אמזון: נשבות, החברה לא מספקת לנו אמצעי הגנה מהקורונה

מחריפה הביקורת על אחת מהחברות העשירות בעולם: בזמן שמגפת הקורונה משתוללת במדינה, היא אינה מחטאת את המחסנים ● כמו כן, לטענת העובדים, אמזון מספקת לחולי הקורונה רק שבועיים חופשה בתשלום - וחל"ת לעובדים אחרים

תושב הולך בבייג'ינג'. שיפור איכות האוויר / צילום: NG Han Guan, AP

הנתון היומי: שיפור באוויר שאנחנו נושמים עקב הבלימה הכלכלית

בעולם נרשמה ירידה משמעותית בזיהום האוויר בתקופה האחרונה, שמיוחסת להפחתת הנסועה ולצמצום המשמעותי בשימוש בדלקים מאובנים ● המשרד להגנת הסביבה דיווח על הפחתה של 42% בחנקן הדו-חמצני בישראל בשבוע החולף

נתניהו בישיבת הממשלה, הבוקר / צילום: לע"מ

ישיבת ממשלה בזום? הממשלה תתכנס מחר כדי לדון באכיפת האיסורים החדשים

הישיבה תתנהל בשלט רחוק בגלל שרה"מ נכנס לבידוד היום ● על סדר היום, החמרה בצעדי ההגבלה על תנועה מחוץ לבתים, הפחתה במספר העובדים שיכולים להגיע למקומות העבודה, מ-30% מכוח האדם ל-15%, אישור התקנות המאפשרות לחיילים להצטרף לסיורי המשטרה לאכיפת מגבלות הקורונה

אתגר 14 הימים של "גלובס" / צילום: unsplash, גלובס

סיפור ההצלחה של קריית יערים ואיפה הצחיקו ואפו עוגת נייר טואלט: הצטרפו לאתגר 14 הימים של גלובס

ניוזלטר חדש של "גלובס" מגיש לכם מדי יום את מיטב התכנים והפודקאסטים שלנו • נכנסתם לבידוד? כתבו לנו ונשמח לארח לכם לחברה

מיניבוס Bubble של ויה וחברת דן / צילום: יח"צ

למרות הקורונה: חברת שירותי ההסעות הישראלית ויה מגייסת 400 מיליון דולר לפי שווי של מעל 2 מיליארד דולר

מי שהוביל את הגיוס היא חברת האחזקות Exor שמחזיקה באחזקה משמעותית בחברות פיאט, קרייזלר, פרארי, עיתון אקונומיסט וקבוצת הכדורגל יובנטוס ● Via פיתחה מערכת תחבורה דינמית, בהתאם לצרכי הנוסעים שרוצים לעלות על כלי הרכב שמפעילה ופועלת בכ-100 ערים בעולם

בנימין נתניהו, מסיבת העיתונאים בצל הקורונה, אמש / צילום: Gali Tibbon, Associated Press

הבדיקות של רה"מ יצאו תקינות, בשלב זה הוא עדיין נשאר בבידוד

אחרי שהיועצת למגזר החרדי של לשכת רה"מ רבקה פאלוך נמצאה כחולה בקורונה, מתקיימות בשעה זו חקירה האפידמיולוגית ● מלשכת ראש הממשלה נמסר: "בהתאם לממצאים, משרד הבריאות ורופאו האישי של רה"מ יקבעו יום לסיום הבידוד"

קניות בצל הקורונה בסניף יוחננוף בתל אביב. בסופרים יש ריכוזי התקהלות מותרת / צילום: כדיה לוי, גלובס

אחרי שנדחו בגלל דליפת המיקומים: כך יתנהלו בדיקות הקורונה ברשתות המזון

"נבצע כחצי מדגם של קופאיות וכחצי - של מבקרים רגילים", אומר פרופ' ברבש, המרכז מטעם מכון ויצמן את ההליך עם משרד הבריאות ● מי שייקחו את הדגימות הם נציגי פיקוד העורף ● דליפת המיקומים הביאה לחשש כי בעלי תסמינים יגיעו במיוחד ויגדילו את היקפי ההדבקה

דורשי עבודה חדשים שנרשמו בלשכת התעסוקה מתחילת החודש

שיעור האבטלה מתקרב לרבע מהמשק; מעל ל-800 אלף נרשמים חדשים במרץ

עד היום ב-17:00 נרשמו 20,413 דורשי עבודה – דומה למספר הנרשמים הכולל אתמול ● 89.9% מהנרשמים בשירות התעסוקה מתחילת מרץ נמצאים בחל"ת ● שיעור האבטלה עומד על 23.1%

חדוה בר/ צילום איל יצהר

בנק ישראל מגונן על הבנקים, מזהה גידול בסיכון במשק וצופה גידול בהפסדי האשראי

בבנק המרכזי מציינים היום כי "סיכון הלווים גדל באופן משמעותי, וצפויה עלייה משמעותית בהפסדי האשראי" ● במקביל, רשות ניירות ערך מפרסמת הקלות נוספות למנהלי קרנות הנאמנות ויועצי ההשקעות

שליחי Wolt, תל אביב / צילום: יח"צ

מסעדנים קוראים ל-Wolt להפחית את העמלות: "בלי המסעדות גם אתם לא תשרדו"

Wolt בתגובה: "לצערנו, היות שוולט איננה חברה רווחית, אין ביכולתנו להוריד את עמלות המשלוחים מבלי לפגוע בהכנסות השליחים ובהפעלת השירות. מעבר לכך, העמלה הנגבית זהה לעמלה של כל המתחרים שלנו בשוק"