גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

העובדות לא משקרות: השכר במשק דווקא עולה

נתוני חברת מס"ב, שמעבירה משכורות ל-85% מהשוק, חושפים: ב-2017 חל גידול בשכר במשק, בעיקר בזכות תוכנית "נטו משפחה"

העובדות לא משקרות השכר במשק עולה / גיל ג'יבלי
העובדות לא משקרות השכר במשק עולה / גיל ג'יבלי

1. יש תפנית במגמת השכר בישראל - אלה העובדות, אלה המספרים, גם אם לא פופולרי לומר או לכתוב אותם.

זו תפנית שהצבענו עליה במהלך השנים האחרונות, שמגיעה אחרי שנים רבות של קיפאון בשכר הריאלי במשק, ובעקבות שילוב ידיים בין הממשלה, הסקטור העסקי וההסתדרות. התפנית הזו מקבלת עוד אישור מנתוני חברת מס"ב, שבבעלות הבנקים, ואשר מרכזת את רוב התלושים של השכירים במשק ושהועברו לידי "גלובס".

ראשית, תזכורת לגורמים שהביאו לשיפור ולגידול בהכנסה הפנויה של הישראלי הממוצע, במיוחד הישראלים שמוגדרים בסטטיסטיקה כ"שכבות חלשות": שכר המינימום שעלה בקרוב ל-7% ודחף במקביל גם את השכר הממוצע במשק; במבט יותר רחב, בסביבה של עליית מדדים אפסית, שכר המינימום עלה ב-23% תוך שנתיים וחצי ל-5,300 שקל כיום - מה שממחיש יותר מכול שמדובר בעלייה חריגה, גם אם היא באה מבסיס נמוך; השיפור בשכר המינימום דחף במקביל את השכר הריאלי הממוצע במשק, וזה עלה באותה תקופה ב-10% אחרי קיפאון מתמשך ורב-שנים; תוכנית "נטו משפחה" של כחלון שהקלה בצורה משמעותית על משפחות עובדות, בעיקר במעמד הביניים, והוסיפה להכנסתן הפנויה מאות שקלים לחודש לפחות; הרחבת מנגנון נקודות הזיכוי בתוכנית והגדלת מענקי העבודה, הקטינו את תחולת העוני בעיקר בקרב משפחות עובדות עם ילדים; הסכמים פרטניים שחתמה ההסתדרות עם מעסיקים בתחומי המלונאות, השמירה והניקיון ועובדים חלשים בסקטור הציבורי; תוספות שהן מעבר לתלוש כמו העלאת קצבאות הילדים וקצבאות הקשישים - מדובר בתוספת בהשלמת הכנסה שהיא קצבה המיועדת לקשישים החיים בעוני.

כל המכלול הזה תרם וימשיך לתרום לעליית הברוטו והנטו הממוצעים בתלושים של כולנו וגם לגידול בהכנסה הפנויה, דרך תוספות של קצבאות.

2. מי היא חברת מס"ב? מדובר בחברה הנשלטת על-ידי הבנקים, חברה-אחות של שב"א האחראית על תשתית התשלומים בישראל. מס"ב מתפעלת את ההעברה של תשלומי השכר וקצבאות הגמלה (פנסיה וכד'). נתוני החברה מתייחסים למשכורות נטו (ולא מדידה ברוטו כפי שנהוג במשרדים הממשלתיים) ומייצגים בחודש ממוצע את תלושי השכר של 3.22 מיליון איש, שהם כ-85% ממקבלי השכר במשק.

כלומר, נתוני מס"ב הם לא מדגם או סקר של שכר, אלא נתוני אמת הקרובים מאוד למציאות.

יחד עם זאת, צריך להדגיש: נתוני הגמלאים שעוברים דרך מס"ב עלולים-עשויים לעוות את התמונה, משום שפנסיה איננה משקפת ומייצגת את השכר נטו שהיה לפני פרישת העובד. הרי מרבית העובדים מקבלים פנסיה שנעה בין 40% ל-70% משכרם האחרון, תלוי במשך עבודתם ובצבירת הפנסיה שלהם.

3. ולנתונים ולעובדות של חברת מס"ב:

סך תשלומי השכר שהעבירה החברה אשתקד הגיע ל-56.4 מיליארד שקל בממוצע בחודש, המהווים עלייה די דרמטית של 6.6% בהשוואה לנתוני 2016. העלייה הזו נובעת כאמור, משילוב של גורמים - בעיקר תוכנית "נטו למשפחה" של שר האוצר כחלון והעלייה בשכר המינימום. אבל, לבד מהגורמים האלה, נרשם גידול של 3% במספר מקבלי המשכורות והגמלאות אשתקד, שמשקף הצטרפות של עוד ועוד עובדים למעגל העבודה.

השכר הממוצע נטו, על-פני נתוני מס"ב, עלה בקרוב ל-3% ל-8,756 שקל, שזו עלייה ריאלית של כ-2.5% בניכוי העלייה המזערית במדד בשנת 2017.

בשכר החציוני נרשמה עלייה של כ-2% לכ-8,400 שקל.

השינוי השכר במשק

כאן צריך לסייג, השכר החציוני במשק לפני נתוני הביטוח הלאומי האחרונים ל-2015 עמד על 6,716 שקל ברוטו, ואילו השכר הממוצע בשנה זו עמד על 10,418 שקל ברוטו.

העלייה ברמת השכר גם מתבטאת באופן טבעי בירידה של עובדים המרוויחים שכר נמוך ובהתפלגות השכר, כפי שאפשר לראות בטבלאות המצורפות. בעוד שבשנת 2016 כ-26% ממקבלי השכר קיבלו שכר של 5,000 שקל נטו, ב-2017 חלקם בעוגת השכר ירד ב-3.5% ל-25.1%. עובדים אלה, על-פי רוב, הם עובדים במשרה חלקית, בשכר מינימום (שעתי) וגם מקבלי גמלאות.

כאמור, בעקבות דחיפת השכר ברוטו ונטו הריאלי כלפי מעלה, עובדים רבים נדדו אל הפלח הבא של מקבלי השכר שנע בין 5 ל-10 אלפי שקלים.

עלייה של 5.6% בקרב העובדים המקבלים שכר בקבוצת ה-10-20 אלף שקל נטו לחודש לרמה של 26.5%, כמו גם עלייה שנרשמה גם בקרב מקבלי השכר ברמה גבוהה יחסית של 20-50 אלף שקל בחודש, שחלקם בנתוני מס"ב עלה מ-3.1% ל-3.3%. אלה נתונים שממחישים יותר מכול את האפקטיביות של תוכנית "נטו למשפחה" של כחלון למעמד הביניים שהגדילה את שכרם באופן משמעותי.

הביטוי של "נטו למשפחה" בגידול בשכר השתקף היטב בעיקר במשכורות ששולמו בחודש יולי בעבור חודשי יוני, החודש שבו התוכנית החלה לפעול, ואף בוצעו רטרואקטיבית קיזוזי מס בעבור החודשים שקדמו לכך. כתוצאה מכך, השכר נטו הממוצע המריא באופן חד פעמי באותו החודש ל-10.2 אלף שקל, גבוה ב-12%(!) מהחודש המקביל ב-2016.

4. מס"ב אף בחנה את המועד בו משולם השכר בישראל. ההנחה היא שבחברות חזקות ויציבות השכר משולם מיד בתחילת החודש (ולעיתים אף בימים האחרונים בחודש שקדם לו), ולעומת זאת בחברות שפחות יציבות פיננסית ומנהלות תזרים מזומנים על הקשקש, המעסיק משלם עד ל-9 בחודש.

מתי מקבלים שכר

ובכן, מנתוני מס"ב עולה כי קרוב ל-69% ממקבלי השכר בישראל מקבלים את שכרם עד היום החמישי מתחילת החודש, עלייה קלה לעומת שנת 2016, כאשר בקבוצה זו נכללים עובדי מדינה וחברות גדולות. לעומת זאת, כ-27% ממקבלי השכר נאלצים להמתין ליום השישי עד התשיעי בחודש בכדי לקבל את שכרם.

ויש מקרים גרועים הרבה יותר: כ-4% מהעובדים מקבלים את שכרם במהלך החודש (היום העשירי עד ה-27). לפי הערכות, מדובר בעיקר בעצמאים ובעלי עסק קטן שמושכים שכר בהתאם למצב העסק.

5. יחד עם השיפור המבורך מאוד בנתוני השכר במשק והשיפור המבורך מאוד במצבן של השכבות החלשות, צריך לזכור שהשיפור בשכר מגיע מרמה מאוד נמוכה. גם אחריו, לפי נתוני חברת מס"ב, כרבע מהשכירים מרוויחים בין 2.5 ל-5 אלפי שקלים נטו בחודש, שזה בעיקר עובדים במשרה חלקית, בין אם מרצונם ובין אם לא מרצונם.

מרבית השכירים במשק, כ-45%, מרוויחים בין 5 ל-10 אלפי שקלים נטו לחודש, וגם אם ניקח את הקצה העליון של בני זוג המרוויחים 20 אלף שקל נטו בחודש והמטופלים בשלושה ילדים, ספק אם הם מסוגלים לסגור את החודש בלי עזרה מההורים, במיוחד עם עלויות הדיור בישראל.

גורם נוסף ומשמעותי שלא כלול בנתוני מס"ב, ובוודאי שבשום מסד נתונים ממשלתי, הוא הכסף השחור שמשולם כשכר, במגוון צורות, בין אם זה בעבודות נוספות לשכר הרשמי או בין אם זה כעבודה עיקרית, כדי להתחמק מכל המסים (מס הכנסה, ביטוח לאומי, מס בריאות): שיעורים פרטיים, הכסף השחור במלצרות, ביקורים אצל רופאים ועוד ועוד ועוד - הרי אין איש מבינינו שלא מכיר את התופעה הזו.

זו תופעה שמעוותת בצורה משמעותית כמה מהנתונים הרשמיים שמתפרסמים בישראל, כולל רמות השכר, ובוודאי שגם את כל נתוני העוני. לא כל מי שמוגדר עני, שמשתכר על-פני נתוני ביטוח לאומי שכר נמוך במיוחד של אלפי שקלים בודדים, הוא באמת עני. יש כאלה שמוגדרים כאלה והם רחוקים מלהיות ענייים מרודים.

התפלגות השכר במשק

עוד כתבות

בניין עיריית אשדוד. יחידת הצעירים בעיר זכתה בפרס / צילום: תמר מצפי

350 אלף שקל ליחידות הצעירים המצטיינות ברשויות המקומיות

יחידות הצעירים ברשויות המקומיות אשדוד, המועצה האזורית גליל תחתון, והמועצה המקומית כפר קמא זכו בפרסים בהיקף של מאות אלפי שקלים ● יובל שגב, ראש מרכז טכנולוגיות מתקדמות במערך הסייבר הלאומי, מצטרף לסטארט-אפ הרפואי Aidoc ● וגם: אגודת הידידים של תיאטרון בית ליסין חילקה פרסים ל-11 שחקנים, יוצרים ועובדים בהיקף כולל של 18 אלף דולר ● אירועים ומינויים

הנאסד''ק בניו יורק

עליות בוול סטריט; טסלה מזנקת בכ-10% וחוצה שווי של טריליון דולר

פינטרסט צונחת לאחר שפייפאל עדכנה שלא תרכוש את החברה ● נעילה מעורבת באירופה ● בנק HSBC עקף את התחזיות, כאשר רווחיו זינקו בעשרות אחוזים ברבעון האחרון ● מחירי הנפט ממשיכים לטפס ● הביטקוין מזנק

הקנצלר החדש של אוסטריה, אלכסנדר שאלנברג / צילום: Shutterstock

אוסטריה מתכננת: "מעצר בית" ללא-מחוסנים אם מגפת הקורונה תתפשט

כמו במדינות אחרות בצפון היבשת ובמזרחה, שיעור תחלואת הקורונה באוסטריה מזנק בשבועות האחרונים, והקנצלר החדש התווה תוכניות חדשות הכוללות צעדים חמורים שטרם ננקטו באירופה ● אם התחלואה תעלה תשקול הממשלה להגביל באופן גורף את הכניסה למסעדות ולמלונות רק למחוסנים או למחלימים בחצי השנה האחרונה

השרה להגנת הסביבה תמר זנדברג ושגריר איחוד האמירויות בישראל, מוחמד אל-חאג'ה / צילום: המשרד להגנת הסביבה

שגריר האמירויות: "הסכם קצא"א לא נוגע ליחסים המדיניים עם ישראל"

עם כינון הסכמי אברהם חתמה קצא"א על הסכם במסגרתו נפט שיגיע למפרץ אילת מאיחוד האמירויות ישונע לאשקלון ומשם יעשה דרכו ללקוחות באגן הים התיכון, באסיה ובאירופה ● ארגוני הסביבה: ההסכם יהפוך את ישראל לגשר שינוע יבשתי לנפט ● מדענים בפנייה לרה"מ: "ההסכם מגביר את הסיכון לאירועי שפך נפט בים וביבשה"

קני רוזנברג, הבעלים של אל על / צילום: יוסי זמיר

אל על תצליח להמריא ומה הסיכוי שתתמזג עם ארקיע?

קני רוזנברג פרץ בסערה אל התודעה הישראלית לפני כשנה, כאשר רכש את השליטה באל על תמורת כ-100 מיליון דולר ● מאז הוא הספיק להכפיל את סכום ההשקעה בחברה ● מה הביא אותו להשקיע בחברה שקבורה תחת חובות עתק, כיצד הוא מתכוון להבריא אותה, והאם אנחנו צפויים למהפכה בשירות? ● האזינו

טוויטר / צילום: Shutterstock, Worawee Meepian

טוויטר: גידול משמעותי בשיח בנושאי כלכלה, פינטק וקריפטו

הרשת החברתית פרסמה מחקר בנושאי השיח הכלכלי בזירה שלה, המצביע על גידול משמעותי בשיח בנושאי כלכלה ופינטק וכן על גידול במודעות ובמעורבות סביב נושאים כמו מטבעות דיגיטליים, מימון אישי והשקעות

ביטקוין / צילום: Shutterstock, Wit Olszewski

מאסטרקארד צפויה לאפשר שימוש במטבעות דיגיטליים כאמצעי תשלום

לצורך האינטרגציה של ביטקוין ואמצעי קריפטו נוספים צפויה מאסטרקארד לשתף פעולה עם חברת Bakkt שתספק שירותי אימות ונאמנות לעסקאות

שני כלפון, הבעלים של גן החוף / צילום: תמונה פרטית

"לא הופכים למיליונרים": שני כלפון פתחה גן פרטי, זה מה שהיא גילתה בדרך

שני כלפון, בת 35 מחדרה ● נשואה ואם לשלושה ילדים ● הבעלים של גן החוף לכ-50 פעוטות בגילאי 0-3 ● "אנשים חייבים להבין שבעלות על גן לא הופכת אותנו למיליונרים או לעשירים, במקרה הטוב אנחנו מצליחים להוציא משכורת נורמלית" ●  גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

עמיקם נורקין מפקד חיל האויר / צילום: חיים הורנשטיין

האיום האיראני: בצה"ל מזהים אתגרים חדשים ונערכים להתמודד עמם

אחד האיומים החדשים הוא מערך הגנה אווירית מתקדם מתוצרת איראנית, הכולל סוללות טילי קרקע-אוויר שאיראן מנסה להעביר לסוריה, ללבנון, לעיראק ולתימן ● מפקד חיל האוויר, האלוף עמיקם נורקין, לקראת תרגיל BLUE FLAG שנערך בישראל בהשתתפות 8 חילות אוויר מהעולם: "האתגרים שעומדים בפנינו הולכים וגוברים"

דימונה. המציאות מניעה את התושבים לכיוונים הפוכים / צילום: רפי קוץ

תוכנית אלקין ליישוב הפריפריה: לא יהיה כלום, כי אין כלום

הפריפריה הישראלית כל כך מקרטעת, שהאתגר הריאלי לשנים הקרובות אינו ליישב אותה בתושבים חדשים, אלא להתחיל בתהליך ארוך טווח של ניסיון לעצור את הנטישה של אלה הקיימים ● ההצהרות של הממשלה על יישוב הפריפריה הן לא יותר מאמירות ריקות

תור לחיסון בבייג'ינג / צילום: Associated Press, Andy Wong

בעקבות העלייה בתחלואה: סין תתחיל לחסן ילדים מגיל 3

הממשל הסיני מגלה אפס סובלנות כפלי התפרצויות, ולפחות חמישה מחוזות פרסמו צווים המורים לחסן ילדים מגיל שלוש ● החשש העיקרי: התפרצות של וריאנט הדלתא ● 76% מאוכלוסיית המדינה כבר חוסנה - רובם בחיסונים מתוצרת סינית

אום אל פחם / צילום: Shutterstock, Moataz Egbaria

התקציב לפיתוח החברה הערבית הוכפל, אבל זה לא יספיק למלחמה בפשיעה

תוכנית החומש החדשה לחברה הערבית תזרים 30 מיליארד שקל לתשתיות דיור, חינוך, תחבורה ותעסוקה ● למרות זאת, היא לא תפתור את שתי המצוקות העיקריות של האזרחים הערבים: תלות בשוק האפור בגלל היעדר מקורות להלוואות מהבנקים ומכרזים שמנוהלים בשליטתם של ארגוני פשע

עובדי חברת תומר וסא''ל במיל. יריב לב ארי / צילום: חברת תומר

פיתוח של "תומר" וסא"ל שנפצע בצה"ל יאפשר לנכים הליכה על חוף הים

החברה הביטחונית מפתחת יחד עם סא"ל במיל. יריב לב ארי, שנפצע באורח אנוש במהלך שירות בצה"ל, רגלית מתאמת לקביים המאפשרת לנכים הליכה על חוף הים ● הפיתוח מאפשר בין השאר ללב ארי, שהשתתף בתחרויות מרתון, תריאטלון ואיש הברזל, לממש אורח חיים רגיל ככל שניתן

ויקטור בהר, מנהל המחלקה הכלכלית בבנק הפועלים / צילום: ענבל מרמרי

"העלאת ריבית בנק ישראל במחצית הראשונה של 2022 - תרחיש ריאלי"

העלייה בציפיות האינפלציה דוחקת בבנקים המרכזיים לשנות את המדיניות המרחיבה ● אף שלבנק ישראל יש יותר מרחב פעולה, בבנק הפועלים לא שוללים העלאת ריבית ע"י בנק ישראל כבר בחודשים הקרובים

עדות עמית אשל במשפט נתניהו / צילום: יוסי זמיר

"ידיעות על משפחת נתניהו עברו פיקוח ותיקון. אי-אפשר היה לדווח בחופשיות"

עמית אשל, ראש דסק לשעבר בוואלה, העידה היום במשפט נתניהו ובני הזוג אלוביץ' על התנהלות מערכת וואלה בין השנים 2014-2017 ● "תמיד היינו באיחור לגבי נתניהו ומשפחתו, כי היה צריך לקבל אישור אם אפשר לדווח, איך ועל מה"

פריסת סיבים אופטיים / צילום: Shutterstock

טלזר ואקספון זכו במכרז לפריסת סיבים ב-39 יישובים ברחבי הארץ

החברה זכתה במכרז שאותו הובילה מועצה אזורית גזר שמטרתו להקדים את פריסת הסיבים באופן עצמאי, ולא לחכות למפעילי התקשורת שיעשו זאת

אהרון פרנקל / צילום: אלי אטקין

בינתיים הזמן עובד לטובתו: אהרון פרנקל לא מסתפק ברווח של כ-700 מיליון שקל על השקעתו בגב-ים

הרכישות האגרסיביות של מניות גב-ים משתלמות לפרנקל, שהגדיל את החזקותיו בחברת הנדל"ן ל-37.2% ● בעלת המניות הגדולה בגב-ים, נכסים ובניין (44.5%), מנהלת מגעים לרכוש את מניותיו של פרנקל, אך הוא, כך נראה, ידרוש פרמיה מהותית על המחיר שאליו זינקה המניה - שנכסים ובניין תתקשה להסכים לה

הנפקת קרן הסל של Proshares, שעוקבת אחרי חוזי הביטקוין / צילום: Reuters, Brendan McDermid

ההצלחה של קרן הסל על הביטקוין עשויה לבוא על חשבון המשקיעים בה

Proshares Bitcoin Strategy, הקרן הראשונה הסוחרת בחוזים עתידיים על הביטקוין, הולכת וצוברת נכסים, אבל בשוק טוענים כי המבנה שלה הופך אותה למטרה קלה למניפולציות של סוחרים - שהעלות שלהן תגולגל למשקיעים בקרן

הפגנת צעירים מול בניין האומות המאוחדות בניו יורק / צילום: Associated Press, Mary Altaffer

בני דור ה-Z: עדיין מבזבזים על בגדים ועל אוכל, אבל עם הרבה יותר מודעות סביבתית

הרגלי הצריכה של בני דור ה-Z משפיעים על הכלכלה העולמית ואפילו על עתידן של חברות ציבוריות ופרטיות ● סקר של בית ההשקעות Piper Sandler בקרב 10,000 בני הדור הזה בארה"ב מציג את הנושאים החשובים בעיניהם ואת המותגים האהובים עליהם ● המסקנות רלוונטיות גם לישראל

הפגנות נגד השתלטות הצבא בסודאן / צילום: Reuters, MOHAMED NURELDIN ABDALLAH

הפיכה צבאית בסודאן: הממשלה פוזרה, ראש הממשלה נעצר

הגנרל עבד אל־פתאח אל־בורקאן, הנשיא בפועל של סודאן, הודיע על פיזור הממשלה ומועצת הריבונות הזמנית ובכך הפך לשליט יחיד בסיוע הצבא ● ראש הממשלה עבדאללה חמדוק ושרים אחרים נעצרו ● הצבא השתלט על בנייני הטלוויזיה והרדיו ● ארה"ב מאיימת להקפיא את הסיוע למדינה