גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

שווי נכסי קבוצת אלון קפץ אל מעבר להיקף חובותיה

הסיבה - זינוק במניית דלק US ■ חברת ההחזקות תבצע פירעון מוקדם של רבע מיליארד שקל, שאחריו יסתכמו חובותיה ב-1.09 מיליארד שקל, לעומת נכסים בשווי 1.16 מיליארד שקל

אבי גפן / צילום: איל יצהר
אבי גפן / צילום: איל יצהר

קבוצת אלון, שעברה באוקטובר האחרון לבעלותם של מחזיקי איגרות החוב שלה, דיווחה אתמול (א') כי תבצע בפברואר פירעון מוקדם חלקי למחזיקי האג"ח, בהיקף של 253.3 מיליון שקל. מתוך סכום זה, תפרע החברה קרן בתוספת הפרשי הצמדה של 248.8 מיליון שקל וכן ריבית צבורה של 4.5 מיליון שקל.

שיעור הפירעון החלקי מהווה 18.6% מיתרת חובות החברה למחזיקי האג"ח שלה, ולאחריו תעמוד קרן החוב למחזיקים על 1.09 מיליארד שקל. כנגד חוב זה מחזיקה קבוצת אלון שלושה נכסים מרכזיים, שערכם הנוכחי מסתכם לכ-1.16 מיליארד שקל.

קבוצת אלון היא חברת החזקות פרטית, שביצעה לפני יותר מעשור הנפקה פרטית של איגרות חוב מסדרה א' לגופים מוסדיים. לפני שנים אחדות נקלעה החברה לקשיים, ובאוקטובר אשתקד עברה לידי מחזיקי האג"ח שלה, לאחר שבעלי השליטה הקודמים, איש העסקים שרגא בירן וארגוני הקניות של הקיבוצים, כשלו בניסיונם להוביל גיוס הון של 120 מיליון שקל לחברה.

מאז החלפת הבעלות, מינו מחזיקי האג"ח בסוף דצמבר שלושה דירקטורים מטעמם לחברה - שלומי קלסי, עופר קוטלר וחיים אלמוזנינו - ואת החברה ממשיך להוביל המנכ"ל אבי גפן, שמונה לתפקידו לפני כשנה בידי הבעלים הקודמים.

המיזוג יושלם בשבוע הבא

הפירעון החלקי למחזיקי האג"ח מתאפשר כעת, לאחר שבשבוע שעבר מכרה קבוצת אלון 2 מיליון מניות של חברת האנרגיה האמריקאית דלק US בתמורה ל-75.3 מיליון דולר (256 מיליון שקל), ולפי מחיר של 37.64 דולר למניה. את הרכישה ביצעה דלק US כחלק מהסכם ישן בין החברות, ובמסגרת תוכניתה לרכישה עצמית של מניות בהיקף של עד 150 מיליון דולר.

מניית דלק יו.אס

עוד קודם לכן פרעה קבוצת אלון בדצמבר סכום של 67.6 מיליון שקל למחזיקי האג"ח, לאחר שמכרה את מלוא החזקתה (כ-8%) בחברת תחנות הדלק דור אלון תמורת 62 מיליון שקל. המניות נמכרו אז ברובן לידי בעל השליטה מוטי בן משה, ובחלקן גם למשקיעים מוסדיים.

בעקבות מימושי נכסים אלה, נותרו בידי קבוצת אלון שלושה נכסים מרכזיים. הראשון שבהם הוא 11.17 מיליון מניות של חברת אלון חיפושי גז (79.6% מהחברה), שמחזיקה ב-4% ממאגר הגז תמר, בעלות שווי שוק נוכחי של 540 מיליון שקל. בשנה האחרונה ירד שוויה של אלון גז ב-20% בבורסה, ושווי ההחזקה של קבוצת אלון התכווץ בהתאם.

הנכס השני הוא 4 מיליון מניות של חברת האנרגיה האמריקאית דלק US, בעלות שווי שוק של 145 מיליון דולר (493 מיליון שקל), שנותרו בידי קבוצת אלון לאחר המכירה כאמור של שליש מהחזקה זו בשבוע שעבר.

בקיץ השלימה דלק US את רכישת החברה המתחרה אלון USA בעסקת מניות, ויחד הן מפעילות ארבעה בתי זיקוק בדרום ארה"ב ומחזיקות גם בצינורות נפט ובמסופי חלוקה.

ברבעון השלישי של 2017 הציגה החברה הממוזגת תוצאות כספיות חזקות, שכללו רווח נקי של 104 מיליון דולר. זאת, בין השאר, בעקבות הוריקן הארווי, שפגע בחופי טקסס באוגוסט האחרון ושיתק חלק ניכר מבתי הזיקוק של החברות המתחרות באזור.

לקראת המיזוג בין שתי החברות העריך מנכ"ל דלק US כי המהלך יביא להפחתת הוצאות שנתיות של 85-105 מיליון דולר ויגדיל את ה-EBITDA השנתי של החברה הממוזגת לכ-1 מיליארד דולר. בעקבות תחזית זו, העריך מנכ"ל קבוצת אלון, אבי גפן, בראיון ל"גלובס" בספטמבר כי דלק US נסחרת בדיסקאונט מהותי וכי מנייתה יכולה לקפוץ לכ-40 דולר, לעומת מחיר של 25-26 דולר שבו נסחרה באותה תקופה.

מאז זינקה מניית דלק US בכ-40% לרמות מחיר של 36-38 דולר, ומחזיקי האג"ח של קבוצת אלון ניצלו זינוק זה למכירת שליש מהחזקתם. בשבוע הבא אמורה דלק US להשלים את מיזוגה עם שותפות אלון פרטנרס, בעסקה שתגדיל ל-100% את חלקה באחד מבתי הזיקוק שלה.

הנכס השלישי של קבוצת אלון הוא החזקה (בשרשור) ב-29% ממניות החברה שמפעילה את כביש 6 ומנהרות הכרמל, שבה שותפה קבוצת אלון עם שיכון ובנוי ועם אפריקה ישראל. בקבוצת אלון העריכו אשתקד כי יוכלו לקבל כ-126 מיליון שקל עבור החזקה זו.

אלא שמאז הציעה דור אלון לרכוש את חלקה (35.5%) של אפריקה ישראל בחברת המפעיל תמורת 165 מיליון שקל במסגרת הסדר החוב של אפריקה ישראל. עסקה זו מעניקה שווי גבוה יותר, של 465 מיליון שקל, לחברת המפעיל, כך שבפועל עשויה קבוצת אלון לקבל כ-10 מיליון שקל יותר עבור החזקתה.

כך או כך, השותפה השלישית בחברת המפעיל, קבוצת שיכון ובינוי, כבר הודיעה על כוונתה לרכוש את החלק של אפריקה ישראל בהתאם להסכם בעלי המניות, שמאפשר רכישה לפי הערכת שווי. לא מן הנמנע כי במקביל תציע שיכון ובינוי לרכוש גם את חלקה של קבוצת אלון לפי אותו שווי.

נכסים עיקריים של קבוצת אלון

מניות אלון חיפושי גז בשווי שוק של 540 מיליון שקל

מניות דלק US בשווי שוק של 493 מיליון שקל

מניות מפעיל כביש 6 בשווי מוערך של 135 מיליון שקל

סך הכל שווי נכסים: 1.17 מיליארד שקל

סך הכל קרן חוב למחזיקי האג"ח: 1.09 מיליארד שקל

עוד כתבות

מודי שפריר / צילום: Tracy מחברת Paul clarke

"מחירי הדירות יעלו, השקל ימשיך להתחזק": האסטרטג של מזרחי טפחות לא רואה מיתון באופק

מודי שפריר מעריך כי הצמיחה במשק תימשך השנה, אך בקצב מעט נמוך יותר ● בבנק צופים אפשרות של הורדת ריבית פעם אחת במהלך 2020, לרמה של 0.1%, ללא השפעות משמעותיות למהלך

הלן ראסל / אינפוגרפיק: Gettyimages ישראל

הדנים הכי מאושרים, הפולנים נעלבו: חד הקרן שיצאה לבדוק את מדד האושר ב-30 מדינות. האם ישראל ברשימה?

האוסטרלים נוהגים לבלות עם זרים, לדנים מותר להבריז לכמה שעות באמצע יום העבודה, האיטלקים נותנים לכאוס לעטוף אותם והבריטים מחייכים בכוח ● הלן ראסל, שאובחנה כסובלת מדיכאון, החליטה לא להתמסר לו, ויצאה לבדוק את סודות האושר ברחבי העולם: "אנחנו יודעים שיש השפעה לידיעה מה עושה אנשים מאושרים, וכבר יש מדינות שמיישמות את זה"

דונלד טראמפ / צילום: רויטרס, Kevin Lamarque

הקלטת הסתר של טראמפ: "תיפטרו מהשגרירה באוקריאנה כבר מחר. לא אכפת לי. מחר"

הקלטת שנחשפה: נשיא ארה"ב קרא לפטר את השגרירה כבר ב-2018 ● בקלטת נשמע טראמפ, בנוכחות לב פרנס, מאכער אמריקאי-אוקראיני, שפעל מאחורי הקלעים להיפטר מהשגרירה, בעידודו של רודי ג'וליאני ● נסיבות פיטוריה של יובאנוביץ' נעשו אחד ממוקדי החקירה החשובים ביותר באימפיצ'מנט

איש ביטחון בכביש אגרה בסין בודק את חום גופה של נוסעת, כדי לשלול הידבקות בנגיף קורונה / צילום: Martin Pollard, רויטרס

ביטולי טיסות לסין וחוסר ודאות: ענף התיירות בצל נגיף הקורונה

נגיף הקורונה הקטלני משליך קשות על ענף התיירות והתעופה: מבול של פניות לביטול טיסות של ישראלים שמתוכננים לצאת לסין וביטול ביקורים בישראל של אלפי תיירים סינים שתוכננו להגיע בשבועות הקרובים ● וגם: רוצים לבטל טיסה לסין? זו המדיניות של חברות התעופה

בנין הפרלמנט האוסטרי בוינה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

תביעת ענק של משפחת רוטשילד נגד אוסטריה סביב נכסים שנבזזו ע"י הנאצים

היורשים טוענים כי עיריית וינה השתלטה על קרן צדקה מ-1905 שבבעלותה היו ארמון וקמפוס רפואי לטיפול פסיכיאטרי, ומכרה לעצמה את המבנים בעלות מופחתת ● היקף התביעה: 110 מיליון אירו

דני עטר  / צילום: חיים ורסנו, יח"צ

חריגות הבנייה בביתו של יום קק"ל דני עטר יטופלו במסלול מינהלי

בפרקליטות החליטו כי יו"ר קק"ל דני עטר, בת זוגו ובנם ישלמו קנס מינהלי בגין בנייה לא חוקית שביצעו ביישוב גן-נר ● אם החריגות יטופלו, ייתכן כי הקנס לא יוטל ● בספטמבר הודיעה הפרקליטות על הגשת כתב אישום נגד עטר בכפוף לשימוע, אך לאחר השימוע הוחלט לעבור להליך מינהלי

מתחם רייסדור בבני ברק / צילום: יח"צ

רייסדור תקים שני מגדלי משרדים ברחוב הלח"י בבני ברק

החברה זכתה במכרז של רמ"י לקרקע בשטח 4 דונם ברחוב ● היא תשלם עבורו 55 מיליון שקל ● ביוני 2019 רכשה החברה קרקע סמוכה עם שותפה ב-57 מיליון שקל

מבחר מאכלי דגים משאראק /  צילום: שני בריל

מהים ישר לצלחת: עלייתם של הדגים המקומיים

החורף הוא שעתם היפה של הדגים, ובמסעדות ישראל, בהתאם לטרנד העולמי, מעדיפים אותם מקומיים, עונתיים ופחות מוכרים

מלון הנסיכה שייפתח מחדש באילת / הדמיה: נצבא

הנדל"ניסטים נוהרים לצ'ק אין: כך הפכה המלונאות לטרנד הלוהט של ענף הנדל"ן

חברות הנדל"ן המניב רוצות להרוויח מזרם התיירים המתחזק ולבזר סיכונים לאור עודף ההיצע המסתמן במשרדים, ומתחילות לפנות למלונאות: קונות בתי מלון, מסבות מבנים קיימים ומקימות חברות ניהול ● "התשואות במלונות פשוט טובות יותר היום"

מחאה של תנועת נשים MeToo   / צילום: רויטרס

בלבול, חוסר אחידות והיעדר תקדימים: גם במערב מתקשים להתמודד עם ההשתקה בחברות

סקרים שנערכו לאחרונה מראים שיעורים גבוהים של הטרדות מיניות בעבודה ברבות ממדינות האיחוד האירופי ● חלק מהעובדים חותמים על הסכמי סודיות שעשויים למנוע מהם לחשוף מקרי הטרדות מיניות

ר' במהלך השיחה עם "גלובס"./ צילום: יחצ

ההטרדה המינית שנגמרה בפיצוי של רבע מיליון ש': "המנהל המשיך להזמין את האדם שכמעט אנס אותי"

ר’ נסעה לרילוקיישן מטעם חברה ישראלית והוטרדה על ידי אדם זר ● כעת היא חושפת בעדות ב"גלובס": "אני רוצה להזהיר נשים אחרות" ● הטרדה מינית, השתקה תאגידית

משאית של חברת ביכורי השדה / צילום: איל יצהר

ביכורי שדה חוזרת לבורסה: הסכנות וההזדמנויות בהנפקה

הניסיון של האחים שבע, בעלי ביכורי שדה, בתחום הסחר בתוצרת חקלאית עדיין לא הופך אותם למנהלים אולטימטיביים לרשת קמעונאית ארצית ● אבל אם הם יצליחו במשימה, תהיה זו בוננזה גדולה עבור המשקיעים

הרכבת התחתית בביג'ינג  / צילום: Aly Song, רויטרס

החשש מנגיף הקורונה מתגלגל לת"א: ירידות של 1.5% בבורסה

המדדים ת"א 35, ת"א 90 ומדד הבנקים מאבדים עד 1.5% ● מגה אור צפויה לחתום על רכישת חברת הקניונים ישפרו מידיה של חברת נכסים ובנין ● בסוף השבוע האחרון בוול סטריט המדדים נצבעו באדום בצל החשש מהתפשטות נגיף הקורונה

פרופסור אריק גולדמן / צילום: כדיה לוי, גלובס

"האינטרנט יעוצב בסופו של דבר על פי החזון של הממשלות, לא על ידי חברות הטכנולוגיה"

חברות הטכנולוגיה לא יודעות איך לשפר את ההתנהלות שלהן, הרגולטורים מנסים להראות שהם קשוחים, והמאבק ביניהם דווקא פוגע בחדשנות • פרופ' אריק גולדמן, חוקר מוביל בתחום המשפט והאינטרנט, משרטט בראיון ל"גלובס" את האתגרים בתחום: "האינטרנט עלול להשתנות לרעה"

משרדי רישום מקרקעין./ צילום: תמר מצפי

התשלום המקוון בטאבו הוא לא מהפכה שתעמוד בפני עצמה

האפשרות של בעל נכס לקבל התראה אם מישהו מנסה לבצע פעולה בנכס שרשום על שמו היא שיפור נחמד, אבל בשירות רישום המקרקין דרוש שיפור גדול יותר

בני גנץ / צילום: שלומי יוסף

גנץ סירב להגיע לבית הלבן עם נתניהו וקיבל הזמנה אישית מתוקנת

בהתייעצות עם חבריו להנהגת הרשימה התגלעו חילוקי דעות, וגנץ החליט שלא לכפות את עמדתו ● "גנץ הודיע בשישי כי לא ייעתר להזמנה לבוא עם נתניהו, אבל שוכנע לדחות את ההחלטה הסופית, ובמהלך השבת קיבל הזמנה נפרדת, ולכך נענה"

התפרצות וירוס הריאות המסתורי בסין / צילום: Koki Kataoka, רויטרס

האם מקור הנגיף בנחש, ולמה בני 40 צריכים לחשוש מהידבקות: שאלות ותשובות על נגיף הקורונה המסתורי והקטלני

נגיף הקורונה ממשיך להתפשט ולייצר חששות גוברים מצד ממשלות ואזרחים ברחבי העולם ● נכון להבוקר הדיווחים הרשמיים בסין מדברים על 56 מקרי מוות ועל כ-2,000 אנשים מאובחנים ● "גלובס" עם שאלות ותשובות על הנגיף "המסתורי"

 גולי רצה בימת אראל שהתייבשה באוזבקיסטן /  צילום: Kelvin-Trautman

האישה שרצה 100 מרתונים למען האקלים

מינה גולי רצה 7 מדבריות ב-7 יבשות במשך 7 שבועות, והמשיכה ב-100 מרתונים ב-100 ימים, כדי לעורר מודעות למצב המים בעולם המתייבש והולך ● ראיון

מתוך הסרט / באדיבות  HBO

שומרים על הסטנדרט: שי גולדן בצפיית בינג' ב"שומרים" של HBO

"השומרים" היא סדרה אוונגרדית תובענית וכמעט מתנשאת, אך כדאי להתנסות בה בזכות שפתה הייחודית

בני גנץ / צילום: טל שניידר, גלובס

תוכנית השלום: גנץ יטוס להיפגש עם טראמפ ויחזור מיד לדיוני החסינות

לאחר מגעים אינטנסיבים במהלך סוף השבוע בין אנשי גנץ לבית הלבן סוכם, כי גנץ יגיע לפגישה אישית ביום שני עם הנשיא טראמפ, ויחזור לדיוני החסינות ● עוד הוסיף "חובה עלינו לזכור שאנו נמצאים בשיאו של מאבק מכונן על דמותה של המדינה"