גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בעקבות הפחתת המס הגדולה: חיים סבן יחלק 1,000 דולר לעובד

סבן מחלק בונוסים לעובדים בגין קיצוצי המס; קרדיט לטראמפ? לא ■ 1,000 דולר לעובד ■ "מכל מלמדי השכלתי: שאבתי השראה מהנהלת דיסני"

חיים סבן/ צילום: אמיר מאירי
חיים סבן/ צילום: אמיר מאירי

המיליארדר האמריקאי-ישראלי חיים סבן החליט לתת בונוס לכל אחד מעובדי חברות סבן בארה"ב בעקבות קבלת חוק הרפורמה במסים, שהוריד את רף מס החברות מ-35% ל-21%.

קיצוץ משמעותי במס החברות היה אחת מההבטחות הבולטות ביותר במסע הבחירות של המועמד דונלד טראמפ. בהודעתו על מתן הבונוסים ציין סבן את "הרפורמה היסודית במס", אך נמנע במודגש מלהזכיר את שמו של טראמפ. סבן, ידיד אישי של ביל והילארי קלינטון, היה אחד מהתומכים הגדולים ביותר של גב' קלינטון במסע הבחירות לנשיאות ב-2016 .

סבן ואשתו, שריל, תרמו לקמפיין של קלינטון 10 מיליון דולר, לפי נתוני ועדת הבחירות הפדרלית, ועוד כ-10 מיליון דולר לקרן קלינטון. בסך הכל, הזרימו בני הזוג סבן כ-27 מיליון דולר לפרוייקטים של קלינטון, לרבות 15 מיליון דולר לקרן קלינטון, על פי תחקיר של המגזין הליברלי Mother Jones.

על טראמפ נהג סבן למתוח ביקורת נוקבת בתקופת הקמפיין. כך, למשל, בראיון לערוץ 10, לפני שקלינטון זכתה במועמדות המפלגה הדמוקרטית לנשיאות, אמר סבן על המועמד הרפובליקאי: "הוא לא רפובליקאי. הוא לא דמוקרט. הוא לא פוליטיקאי בלתי מפלגתי. טראמפ הוא טראמפ. כפי שמייקל בלומברג, לשעבר ראש העיר ניו-יורק הגדיר אותו: טראמפ הוא נוכל".

"אל תאמינו לאף מילה שהאיש הזה אומר לכם", אמר סבן לגיל תמרי מערוץ 10. "הוא נוכל. הוא שקרן. הוא שקרן. הוא רמאי. הוא ציני. כל מה שהוא עושה זה לשרת את טראמפ בלבד".

על רקע זה, ברור מדוע סבן לא נקב בשמו של טראמפ בהודעתו על הבונוסים והעדיף לתת קרדיט לתאגיד אחר בעולם הבידור כמקום ההשראה להחלטתו: "כפי שאולי ידוע לכם, בסוף 2017 נתנה הממשלה הפדרלית תוקף לרפורמת המס היסודית ביותר מאז 1986. הרפורמה הזו השפיעה על החברה שלנו בדרכים שונות, לרבות שיעור מס נמוך יותר".

"כחברת השקעות גלובלית, אנו מכירים בכך שהנכס החשוב ביותר שלנו הוא כל אחד מהעובדים שלנו - בסבן קפיטל, סבן נדל"ן, סרטי סבן, מותגי סבן, קרן סבן והמשרד המשפחתי", נאמר בהמשך ההודעה.

"שאבנו השראה (למתן בונוסים) ממה שעשה בוב אייגר (יו"ר ומנכ"ל דיסני) לעובדי החברה שלו. כפי שאומר הפתגם העברי, 'מכל מלמדיי השכלתי', ולפיכך החלנו ללכת בעקבותיו. כל העובדים יקבלו תשלום חד-פעמי בסך 1000 דולר אחרי מס. אנו מעריכים את העבודה הקשה ואת המסירות שלהם".

קבוצת סבן מצטרפת לעשרות חברות גדולות שהחליטו לתת בונוסים לעובדיהן בעקבות הקיצוץ במס החברות, ובהן אפל, סאטרבאקס, קומקאסט ו-AT&T.

איבה רבת שנים אינה, כנראה, הסיבה היחידה להימנעותו סבן מאזכור שמו של טראמפ. בציבורים גדולים בארה"ב למותג טראמפ יש קונוטציה שלילית. זה לא מותג שחברות מסוימות רוצות להיות מזוהות עמו.

ממשל טראמפ מנסה לנצל את ההטבות לעובדים כמכשיר לשיפור הדימוי הירוד של הנשיא בציבור האמריקאי, אך הירידות בוול סטריט, ובעיקר השערוריות שיוצאות בתדירות גבוהה מהבית הלבן מחבלות במאמצים האלה. אמצעי התקשורת מדווחים בשקיקה על ההתנהלות הלא חכמה של טראמפ ועוזריו בפרשת ההתפטרות של שני אנשי מפתח בבית הלבן בעקבות קובלנות של נשותיהם לשעבר שהמפוטרים התעללו בהן כאשר הן היו נשואות להם.

טראמפ התייצב בגלוי בצד שני המפוטרים ואמר שחלק מההאשמות נכונות וחלקן לא, בלי לומר על מה הוא מבסס את קביעתו. הוא אף נמנע מלומר שהוא וממשלו מתנגדים לכל התעללות פיזית או מילולית בנשים, והותיר את המשימה לדובריו. יתר על כן, הבית הלבן לא הצליח לספק הסבר משביע רצון לכך, שאחד מהמפוטרים, רוד פורטר, נהנה מגישה יום-יומית למסמכים רגישים ביותר בלי שהיה לו סיווג בטחוני קבוע. וכך, מתן הבונוסים רחוק מאוד מלעמוד בראש סדר היום הציבורי.

עוד כתבות

ישראלים מתחסנים לקורונה. שיעור המאומתים בשיא / צילום: Associated Press, Oded Balilt

יש סגר, יש חיסון, אז למה המספרים עדיין תקועים ומתי נראה ירידה בתחלואה?

יותר משלושה שבועות לתוך הסגר ובתוך תוכנית ההתחסנות המהירה, היו סיבות לתרחיש אופטימי יותר ● מספר החולים המאומתים והחולים קשה עדיין גבוהים, ומספר הנפטרים שובר שיאים ● אילו נתונים מעודדים בכל זאת אפשר למצוא ומתי נתחיל לראות את התפנית המיוחלת

פרטיות הלקוח / אילוסטרציה: Reuters, Monster Ztudio

מפעילי התקשורת נגד דרישת המשרד למידע פולשני על לקוחותיהם

"פגיעה קשה בפרטיות הלקוחות. מדוע המדינה צריכה לדעת איזו חבילת אינטרנט הלקוח צורך ומדוע היא צריכה את כתובתו?"

מי בעלי העניין שמימשו מניות ב-2.5 מיליארד שקל במחצית הראשונה של 2019? / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

לא עצרו בקורונה: אלה הם בעלי העניין בת"א שמכרו אשתקד מניות בכ-5 מיליארד שקל

המימושים הגדולים ביותר - של דסק"ש במניות שופרסל ● מכרו במאות מיליוני שקלים: המשפחות השולטות בשפיר הנדסה, בפרשמרקט ובפוקס, והקיבוצים דליה ויזרעאל ● מסע הקניות הבולט של 2020 - אהרון פרנקל במניות גב ים

נתב"ג. אין פיקוח על הנוסעים הנכנסים / צילום: שלומי יוסף

המחלוקות סביב חובת הבדיקות לנכנסים לישראל: למה זה יקרה רק עכשיו?

המהלך, שנדחה בעקבות מאבקים פוליטיים, צפוי לצאת לפועל בימים הקרובים • יותר מ-200 חולי קורונה הגיעו לישראל מחו"ל רק במהלך השבועיים האחרונים ● משטרת ישראל: "חלק מהרשויות, מנהלי המוסדות ומנהיגי הציבור נוהגים בחוסר אחריות ונותנים יד להפרות"

אביר קארה, מייסד "אני שולמן" בהפגנה של העצמאיים / צילום: שלומי יוסף

מייסד תנועת העצמאים "אני שולמן" אביר קארה הצטרף למפלגת ימינה

קארה צפוי להודיע על כך רשמית בשעה הקרובה בקבוצת הפייסבוק "אני שולמן"

תל אביב / צילום: שאטרסטוק

מחירי השכירות ברעננה ירדו, בתל אביב עוד יותר: סיכום שנה בנדל"ן המניב

בדיקה שערכה חברת ניהול הנכסים הבינלאומית CBRE מצאה כי תל אביב ספגה את הפגיעה המשמעותית ביותר במחירים ● "עיקר הנטישה היה במשרדים קטנים"

קניון ביג אשדוד / צילום: עדי גרוס

יתרון לגודל: ההשתלטות של ביג על אפי נכסים תרחיב את פעילותה בישראל ובמזרח אירופה

הצעת הרכש שהגישה ביג למניות אפי נכסים הגדילה את החזקותיה לכ-60% ממניות ענקית הנדל"ן המניב, הנסחרת בשווי של 4.4 מיליארד שקל ● בד בבד העמידה ביג על המדף את מרכזי הקניות שלה בארה"ב ששוויים כ-2.8 מיליארד שקל

אפליקציית ביט / צילום: Shutterstock

בהמשך לפרסום בגלובס: עיכוב בהשקת כרטיס האשראי של אפליקציית ביט

רגולטורים לשעבר וארגונים חברתיים התריעו נגד כוונת בנק הפועלים להשיק כרטיס אשראי חוץ-בנקאי למשתמשי אפליקציית ביט • השקת הביטכארד תעוכב בינתיים עד לבדיקת רשות התחרות • הפועלים: "ההכנות להשקת ארנק ביט ומועדון ביט קארד נמשכות"

ויטליק בוטרין, מייסד את'ריום / צילום: Ethereum Foundation

את'ריום חוצה את רף ה-1,400 דולר: המתחרה של ביטקוין בשיא כל הזמנים

מחירו של את'ר, המטבע השני בגודלו בשוק הקריפטו אחרי ביטקוין, זינק יותר מ-12% ביממה האחרונה ● אחר הצהריים נסחר במחיר ממוצע של עד 1,430 דולר - רק 2 דולר פחות ממחיר השיא שקבע לפני שלוש שנים

אלון בלוך, חברת K Health / צילום: תמונה פרטית

יוניקורן בבריאות הדיגיטלית: K Health גייסה 132 מיליון ד' לפי שווי של 1.4 מיליארד ד'

K Health פיתחה טכנולוגיה המאפשרת ליצור צ'אט מותאם אישית לאדם המעוניין בטיפול רפואי, במסגרתו הוא מקבל שירות רפואי ראשוני ואבחון עצמי ● החברה מספקת היום גם שירותי רפואה מרחוק ● אלון בלוך: "המערכת נועדה לעזור לאנשים להבין מה יש להם ולפתור את הבעיה, כשהאמביציה היא ללמד את המכונה את שפת הרפואה"

יאיר לפיד, כחול לבן / צילום: תמר מצפי

האם לפיד חיסל בזמנו את הרוב הגברי בצמרת האוצר?

יאיר לפיד מתגאה ברוב הנשי שיצר בצמרת האוצר: "כשנכנסתי לאוצר היו בין שבעת המנכ"לים שישה גברים ואישה. כשעזבתי היו ארבע מנכ"ליות ושלושה מנכ"לים" ● יש לו על מה להתבסס ● המשרוקית של גלובס

אמיר גל–אור  / צילום: איל יצהר, גלובס

אינפיניטי מדיקל חתמה על הסכם שת"פ עם חברת השקעות סינית מקבוצת סינופארם

סינופארם הסינית שייכת לקבוצת החברות ממנה יצא החיסון הסיני המוביל לקורונה ● אינפיניטי מדיקל הונפקה בבורסה לפני כשבועיים ● "החברה תקים משרד לאיתור שיתופי-פעולה ישראלים בתוך המשרדים של אינפיניטי מדיקל בת"א ותחפש השקעות ישראליות"

בנימין נתניהו חיסוני קורונה חברת פייזר / צילום: אמיל סלמן-הארץ

נתניהו: "ביקשתי מוועדת החיסונים לתעדף את חיסון בני 16 ומעלה"

הממשלה דנה היום בהארכת הסגר ● שר הבריאות יולי אדלשטיין ואנשי משרדו דורשים להאריך את הסגר בשבועיים על רקע נתוני התחלואה הקשים ● כחול לבן דורשים קידום של אכיפה במוקדי התחלואה והעלאה מיידית של הקנסות ● נתניהו: "קורא למשטרה לנקוט יד ברזל נגד כל מפירי החוק"

ניידת משטרה / צילום: יוסי כהן

המשטרה פיזרה חתונת רבת משתתפים וחילקה קנסות בסך 5,000 שקל

החתונה הייתה של נכדי האדמו"רים מדאראג וקרעטשני, שתי חסידויות לא גדולות אבל מוכרות, והשתתפו בה מאות בני אדם, רבים מהם ללא מסכות על פניהם ● דרעי: "התמונות הללו הן בניגוד גמור לכל הנחיות משרד הבריאות ולצו התורה של 'ונשמרתם מאוד לנפשותיכם'"

השופט חאלד כבוב / צילום: תמר מצפי

השופט חאלד כבוב דחה את בקשת ההתפטרות של סנגורי אמיר ברמלי

עורכי הדין לירן זילברמן ועמית זיו ביקשו להתפטר מייצוגו של ברמלי עקב משבר אמון שנוצר ביניהם, על רקע החקירה החדשה שנפתחה נגד ברמלי בחשד לסחיטה באיומים במטרה להשפיע על המשפט ולהביא לפסילתו של השופט כבוב מלגזור את עונשו

פריצת האקרים איראנים לרשתות ישראליות, מהשנה האחרונה / צילום: צילום מסך

גורמים ביטחוניים מעריכים: איראן עומדת מאחורי ריבוי מתקפות הסייבר נגד ישראל

לדברי גורם ביטחוני בכיר, בחודש האחרון ניכרת התגברות של ממש בתקיפות סייבר איראניות על מטרות ישראליות, במסווה של קבוצות האקרים עצמאיות, שחלקן קשורות גם למדינות כמו טורקיה ● ובינתיים, כך פתחו הסכמי השלום לסייבריזן הישראלית את הדלת לפרויקטי סייבר בסעודיה

תור לסופר בדיסלדורף, גרמניה / צילום: Shutterstock

הנדל"ן המבוקש ביותר בימי הקורונה נמצא במחסור

משקיעי נדל"ן רוצים לקנות חנויות מזון וסופרמרקטים, אך עשויים להתקשות לשכנע את רשתות המזון למכור את הנכסים

קוואלי / צילום: Quali

הסטארט-אפ קוואלי מפתח תקווה שפעיל בתחום הענן גייס 54 מיליון דולר

רשימת הלקוחות של החברה כוללת את מיקרוסופט, דל ומשרד ההגנה האמריקאי ● המנכ"ל ליאור קוריאט: "אם נצליח בתוכניות שלנו חברה של מיליארד דולר זה משהו שאנחנו רואים"

אחיות מחסנות בבית אבות בבלגיה בחיסון של פייזר / צילום: Associated Press, Francisco Seco

בינתיים באירופה: פייזר מפחיתה משלוחי חיסוני קורונה בגלל "מחסור זמני"

שותפות "ביונטק-פייזר"נימקה את הצעד בכך שהוא יסייע לה להגביר את יכולת הייצור בחודשים הקרובים ● "ביונטק" נמצאת גם כך תחת לחץ של הרשויות הגרמניות להגביר משמעותית את הייצור, בין השאר לאור העובדה שהממשלה הגרמנית השקיעה כ-200 מיליון אירו בפיתוח החיסון לקורונה

איציק שמולי / צילום: שלומי יוסף

איציק שמולי: "לא אציג בבחירות הקרובות את מועמדותי לראשות העבודה"

שר העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים כתב כי החליט לא להתמודד על ראשות המפלגה לאחר שיוזמה לאיחוד מפלגות בשמאל נכשלה ● "הדבר החשוב ביותר בבחירות האלו הוא יצירת כוח משותף של מפלגות"