גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"מי שמדווח על רווחי ביטקוין מתקשה לבצע את התשלום"

רו"ח גידי בר-זכאי, לשעבר סגן מנהל רשות המסים, מודה כי עולם המטבעות הדיגיטליים מורכב, ולכן קורא לרשות "להסיר את הספקות" ■ "חשוב שרשות המסים תאמר: 'בואו, שלמו 25% מס, ומפה נמשיך'"

רוח גידי בר זכאי / צילום: יונתן בלום
רוח גידי בר זכאי / צילום: יונתן בלום

א', בן 35, אב לשלושה. ב-2009 החל לרכוש ביטקוין ולצבור רווחים בעשרות מיליונים, גם אחרי הנפילות האחרונות. לפני כשנתיים החליט לממש חלק כדי לחיות ברמת חיים גבוהה יותר, ומאז הוא מתרוצץ. בחודשים האחרונים, אחרי עוד ועוד סבבי ירידות והתגברות הספקות, נעשה המימוש עוד יותר לחוץ והעברת רווחים לחשבון עו"ש בישראל הפכה לבלתי מושגת. הבעיה רגולטורית. אי-ודאות והיעדר הסדרים ברורים מול רשות המסים, הרשות למניעת הלבנת הון, הפיקוח על הבנקים והמערכת הבנקאית. רו"ח גידי בר-זכאי, לשעבר סגן מנהל רשות המסים, יועץ בתחומי מס ומתמחה בגילוי מרצון, שקוע בעולם המטבעות הדיגיטליים ונתקל בכל הקשיים כולם.

זה הולך בהכרח לגילוי מרצון לרווחי ביטקוין?

"אני חושב שאפשר להימנע מזה. גילוי מרצון עושים לאחר תקופה ממושכת של פעילות לא חוקית. במקרה של המטבעות הדיגיטליים, עדיין לא נקבע בחוק מה מעמדם. טווח האפשרויות והפרשנויות לחוקים הקיימים משאירים מרווח ענק של ספקות. אנשים רוצים לדעת איך לדווח, איך לשלם מסים ואיך להתנהל מול המערכת הבנקאית. אותו מתעשר ביטקוין שהתייחסתם אליו בהתחלה, עומד מול כמה 'סכנות': קודם כול, עמדת הרשויות - רשות המסים, בנק ישראל, הרשות למניעת הלבנת הון. גם מול סניף הבנק שלו ששם מסתכלים עליו בחשדנות שנובעת בעיקר - ובצדק - מאי-הכרת התחום. במישור המס יש בעיה עם טווח האפשרויות שבהן יכולה רשות המסים לבחור. משהו שנע בין מיסוי של 25% ל-50%, בנוסף ל-17% מע"מ ומס יסף שינוע בין 2%-3%. ואולי הרשות עוד עלולה לדרוש מס כמה שנים אחורה, או אפילו לכל שנות הפעילות".

מה קורה במציאות?

"במילים פשוטות: מי שיש לו מטבעות בשווי מצוטט של 10 מיליון דולר ויחליט לממש 10% מהם, כלומר להפוך אותם למיליון דולר או שקל בעו"ש - לא יודע כמה מס הוא יידרש לשלם. אם יסווג כסוחר, הוא יידרש ל-50% פלוס מע"מ; ואם כמשקיע פסיבי הוא ישלם 25%. וכל זה עוד לפני שהתחלנו לחשוש מאפשרות של דרישת מיסוי בגין רווחי העבר".

אפשרות שכשירצה לממש 1 מיליון דולר ולשלם בגינם מס הוא יידרש למיסוי על כל ה-10 מיליון שלו?

"אולי, מי יודע? אף אחד לא יודע. אני חייב לציין שרשות המסים היא בין הראשונים להתייחס, לפרסם ולפעול. בגלל זה אני מעריך ומצפה שייעשו הפעולות הנכונות בתקופת הביניים הנוכחית. במסגרתה, בין היתר, ילמדו בעלי המטבעות הדיגיטליים איך להיכנס למערכת הדיווחים והתשלומים - שאכן תצליח לקלוט אותם. איך זה יקרה? זה פשוט: נדרשת הודעה של הרשות שקובעת שהמעבר מעולם המטבעות הדיגיטליים לכסף רגיל הוא אירוע מס שחייב במס רווחי הון שעומד בארץ על 25%. זה ייצר ודאות, יגשר על המחסור בחקיקה, יעשיר את קופת המדינה בסכומים יפים - וגם ישים סוף לטענות, שאינני מסכים איתן, שיש לראות את ההכנסה מביטקוין כאילו מדובר בהפרשי שער בין מטבעות הפטורים ממס למי שזה לא תחום עיסוקו - מה שהופך את כל המערכת לעוד יותר מבלבלת".

מה צריכות הרשויות לעשות?

"רשות המסים כבר עושה. בתחילת 2017 היא פרסמה טיוטת נהלים בתחום פעילות המטבעות הדיגיטליים, ובאמצע ינואר עוד טיוטת חוזר בתחום ההנפקה של מטבעות ICO (מטבעות וירטואליים). יותר מזה, ברשות קשובים, קולטים דיווחים, מקשיבים לטענות. רק שזה נושא מאוד מורכב והסתכלות פרטנית מחריפה את אי-הוודאות".

אם רשות המסים נגישה ושומעת, אז מה הבעיה של משקיע למממש, לדווח לה, לשלם וזהו?

"צריך להפריד בין מקרים נקודתיים שבמסגרתם נקבע הסכם ספציפי עם חבות מס, לבין עמדה רשמית. חייבים להסיר את הספקות מהשוק. כרגע חשוב שהרשות תאמר בצורה ברורה: 'בואו, שלמו 25% מס, ניישר קו ומפה נמשיך'. ואז, אחרי שייכתב החוק החדש ויאושר בכנסת - הנישומים ישלמו מאותו רגע על-פי החוק. כללי המשחק בהוראות המעבר חייבים להיות ברורים לשני הצדדים. המדינה מתחייבת לא לפעול רטרואקטיבית, והנישומים מבינים שלא יוכלו לטעון בעתיד שמגיע להם החזר - ובלבד שלא מדובר בחקיקה שמפלה באופן גורף לרעתם".

אפשר לשלם מסים בביטקוין?

"יש רשויות, במחוזות בשווייץ וכנראה שבעוד, שמקבלות תשלומים במטבעות דיגיטליים. אצלנו לא. עוד לא".

אם חובה לשלם מס בשקלים הרי שצריך לפדות את המטבע הדיגיטלי למט"ח, להעביר לארץ ולהמיר לשקלים.

"זו בעיה גדולה והיא אינה בעיית מס. הבנקים קיבלו הנחיות מבנק ישראל להקפיד ולהיזהר. מה שאומר, שגם שכאשר הסתיימו מהלכים מול רשות המסים, נמכרו מטבעות ונפתח חשבון בחו"ל שמחזיק את הכסף בדולרים או באירו - קשה להעביר את הכסף לארץ. כך שבפועל, אי-אפשר לשלם מסים".

למה?

"כי הבנקים לא מוכנים לקבל כסף שאיכשהו נגע במטבעות דיגיטליים ולא משנה כמה הסברים יקבלו בעניין. ברוב המקרים לא קשה להראות את התפתחות ההשקעה, להסביר ולהראות שאין כסף שחור, שאין עבירות טרור או סמים - אבל המערכת הבנקאית לא יודעת להסתכל על זה והם תלויים בהוראות הפיקוח. במתמטיקה של החיים, כפי שהיא היום, הטובים נדפקים. מי שמדווח, שמגיע להסכם עם הרשות שמעוניינת לגבות מס, מתקשה לבצע את מהלך התשלום בגלל מגבלת הבנקים".

מה אומרות הרשויות?

■ הבנקים

ההתנהלות המקובלת מחלקת את משקיעי המטבעות הדיגיטליים לאנשי מסחר ופרטיים. את הסוחרים, הדילרים, הם מנטרלים. לא מטפלים בהם כי לא יודעים איך. הפרטיים, אם הם לקוחות מוכרים, הבנקים משרתים אותם בהעברת מט"ח, גם לחו"ל לרכישה וגם לארץ במכירה.

לקוח שמבקש לשחרר רווחים נדרש על ידי הבנק להראות את מסלול הכסף, שערי המטבע לאורך הזמן, דיווח אירועי קנייה ומכירה של מטבעות בינם לבינם. מבקשים גם אישור של רואה חשבון או של רשות המסים שהרווחים שמומשו דווחו לרשויות המס. במקרה של סכומים גבוהים במיוחד נערכת בדיקה במאגרי המידע של הרשות למניעת הלבנת הון.

■ רשות המסים

"רווח המופק ממימוש של מטבע דיגיטלי חייב במס רווח הון. כלומר, בהתאם לעמדת רשות המסים שבאה לידי ביטוי בטיוטת החוזר בעניין, כל עוד אדם מחזיק במטבע דיגיטלי אך אינו ממיר אותו לשקלים ואינו רוכש מוצר או שירות תמורתו - אין הוא חייב במס. כאשר הוא מבקש לרכוש מוצר או שירות בחלק מהמטבעות שברשותו, הוא חייב במס רווח הון על הרווח שהפיק מהסכום בו השתמש. מעשית, עליו להגיש טופס דווח על רווח הון ולצרף את תשלום המס הנובע. כמו כן, כפי שציינו, חוזר אינו קובע חוק חדש אלא מפרש את החוק הקיים".

■ בנק ישראל

מפנה לדברי המשנה לנגידה בוועדת הכספים מיום ה-8 בינואר 2018: " ... האופי האנונימי של המטבעות הווירטואליים מביא לכך שהם יכולים לשמש ומשמשים להלבנת הון, מימון פשיעה וכדומה... לכן, כל בנק נדרש להגדיר האם הוא נותן ללקוחות שירותים בתחום, ואם כן - כיצד ינהל את הסיכונים... בפיקוח על הבנקים הוקם צוות פנימי שבוחן ולומד את הנושא והוא נמצא בתחילת העבודה... בשלב זה, הפיקוח לא יכול לתת מענה ללקוחות שהבנקים מסרבים לאפשר להם להמיר את הכסף בחשבונם למטבעות וירטואליים.

"במידה ויימצא פתרון, הוא יצטרך להינתן במשותף עם הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור ולהיות מקובל עליה".

המדינות שבהן הביטקוין אינו חוקי

עוד כתבות

מייסד חברת מיקרוסופט ביל גייטס / צילום: Sandrine THESILLAT, רויטרס

שוב האיש העשיר בעולם: ביל גייטס עקף את ג'ף בזוס

עפ"י דיווח ב"בלומברג", ביל גייטס הוא שוב האיש העשיר בעולם ● הונו מוערך ב-110 מיליארד דולר, בעוד שג'ף בזוס במקום השני מוערך ב-108.7 מיליארד דולר

מפגין יורה בחץ וקשת במחאה בהונג קונג / צילום: Athit Perawongmetha, רויטרס

חץ וקשת ובקבוקי תבערה: המחאה נגד השלטון מתלהטת

האלימות במחאות נגד השלטון בהונג קונג, שמתקיימת ברציפות מיוני האחרון, מסלימה, וההתנגשויות בין האזרחים למשטרה הופכים לקשים יותר ויותר ● צפו בתמונות

קונים בדיזנגוף סנטר/ צילום: שלומי יוסף

נתוני צמיחה מפתיעים לטובה: התוצר של המשק הישראלי זינק ב-4.1% ברבעון השלישי

כך לפי האומדן הראשון של הלמ"ס ● נתון הצמיחה מקטין את ההסתברות להורדת ריבית בסוף החודש ● העלייה מיוחסת בעיקר לצריכה הפרטית

אמזון / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

אמזון תעלה השבוע קמפיין השקה באמצעות מקאן ת"א

הקמפיין יתמקד בדיגיטל ויודיע על הגרסה העברית של האתר ועל מבצע השילוח חינם בקנייה מעל 49 דולר ● זו הפעם הראשונה שבה מעלה אמזון קמפיין מקומי בארץ

מודיעין עילית / צילום: Amir Cohen, רויטרס

מתחת לרדאר: ככה מחלקים דירה לשתי משפחות במודיעין עילית

מצוקת הדיור בציבור החרדי הולידה המצאה נדל"נית חדשה: "הטאבו המשותף" - כמה משפחות שקונות יחד דירה ומחלקות אותה בקיר • "אשתי ואני עובדים במשרה מלאה ולא יכולים לקנות דירה. העדפתי לגור ב'טאבו משותף' מאשר במחסנים או בדירות מרתף"

פרנק הלוסקה מנכל אנקיאנו/ צילום: יחצ

מניית אנקיאנו ממשיכה להתרסק: חברת התרופות של בלווטניק דיווחה על כישלון בניסוי

המוצר המוביל של החברה, לטיפול בסרטן שלפוחית השתן, היה בשלב II של הניסויים הקליניים, ואמור היה להיות האחרון לפני שיווק ● מניית החברה נפלה בנאסד"ק 14% מאז ההודעה ביום חמישי ועד סגירת המסחר ביום שישי

מפעל זהר דליה בקיבוץ דליה / צילום: דוברות המשרד להגנת הסביבה

קנס של 1.1 מיליון שקל למפעל בקיבוץ דליה בגין זיהום אוויר

לפי המשרד להגנת הסביבה, מפעל "זהר דליה", המייצר חומרי גלם למוצרי ניקוי וטואלטיקה, פלט מזהמי אוויר בריכוז גבוה מהמותר ועבר על חוק אוויר נקי

מטריקס / צילום: איל יצהר

מכפילי הרווח של חברות ה-IT מעוררים מחשבה: האם זה הזמן לדלל החזקות?

מניותיהן של ארבע החברות הישראליות הגדולות בסקטור טכנולוגיות המידע - מלם-תים, חילן, וואן ומטריקס - נסקו במאות אחוזים בחמש השנים האחרונות ● האם יש הצדקה מלאה להתארכות מכפילי הרווח במגזר?

ריצ'י האנטר/ צילום: שוקה כהן

האצ'יסון הגישה למשרד התקשורת בקשה לבחינת מיזוג עם פרטנר

ריצ'י האנטר הוא אחד המועמדים לשמש יו"ר זמני בפרטנר ● עד להתבהרות סוגיית השליטה החליטו הדירקטורים מקרב הציבור למנות שני דירקטורים נוספים כדי לייצב את החברה בתקופת הביניים ● הדירקטורים של סבן הודיעו רשמית על התפטרותם

עו''ד אביטל רוזנברג / צילום: רפאל

יועצת משפטית חדשה לרפאל; האישה הרביעית בהנהלה הבכירה

עו"ד אביטל רוזנברג תחליף את עו"ד שמואל שנראי שכיהן בתפקיד במשך 13 שנה

קורקינט ליאו / צילום: ליאו, יח"צ

אחרי אילת, ים המלח וירושלים: הקורקינטים השיתופיים מגיעים לחיפה

החל ממחר יוצבו 150 קורקינטים שיתופיים להשכרה של LEO ברחבי העיר ● מחיר ההשכרה בחיפה יהיה זהה לזה שמשלמים בכל חלקי הארץ

ורנר היור, יו"ר בנק ההשקעות האירופי / צילום: FRANCOIS LENOIR, רויטרס

בנק ההשקעות האירופי מסיט הלוואות מדלקים מאובנים

בנק ההשקעות האירופי משנה את מדיניות ההלוואות שלו, ובכך מצטרף לטרנספורמציה האנרגטית בעידן משבר האקלים ובהלימה ליעדי הסכם פריז

מלחמת סחר / צילום: שאטרסטוק

לקראת השבוע בשווקים: חדשות משיחת הסחר יטו את הכף; "הסיכון מפני אירועים משבשים גדול מהסיכוי להמשך עליות"

המדדים בוול סטריט בשיא כל הזמנים, המשקיעים דרוכים לקראת עדכונים על יחסי סין-ארה"ב; יניב חברון: "שלב ראשון להסכם מגולם בשוק" ● עונת הדוחות מגיעה לישורת האחרונה ● השבוע יפורסמו פרוטוקולי הפד מישיבתו האחרונה ● התחזית השבועית של "גלובס"

נשיא המדינה ראובן רובי ריבלין בקלפי / צילום: דוברות בית הנשיא

הנשיא ריבלין גוער בנתניהו וגנץ על שלא השכילו עדיין להקים ממשלת אחדות

בסיור בדרום לאחר ירי הרקטות בשבוע שעבר אמר ריבלין: "הרף לכם! אין צורך בבחירות נוספות, התכבדו ושובו. אני קורא גם לליכוד וגם לכחול לבן להתעשת ולהבין שהעם לא רוצה בחירות נוספות. די לו בבחירות האלו"

קאר שולץ מנכ"ל טבע / צילום: שלומי יוסף

החלטת בית המשפט באוקלהומה מקפיצה את מניית טבע

בית המשפט באוקלהומה החליט להפחית קנס על חברת ג'ונסון אנד ג'ונסון בהליך האופיואידים ● ברקשייר האת'וויי צמצמה במידה מסוימת את ההפסד שלה "על הנייר" מרכישת מניות טבע

קובי הבר, מנכ"ל ביטוח ישיר / צילום: כפיר סיון

כיוון חדש לביטוח ישיר: תמכור פוליסות חיסכון בדמי ניהול נמוכים

איי.די.איי ביטוח, שמחפשת מנועי צמיחה חדשים, תשווק פוליסות בדמי ניהול בגובה 0.55% מהצבירה, נמוך בהרבה ביחס למקובל בחסכונות קטנים  ● המינימום לפתיחת פוליסה - הפקדה חד–פעמית של 5,000 שקל או הפקדה חודשית של לפחות 200 שקל

שאול שני / צלם: תמר מצפי / צילום: תמר מצפי

לאחר שנכשל בניסיון להנפיק בלונדון: שאול שני מוכר את ECI בשליש מהשווי שלפיו נרכשה ב-2007

הרוכשת האמריקאית ריבון תשלם 450 מיליון דולר עבור חברת ציוד התקשורת למודת המשברים ● משקיעי ריבון לא אהבו את העסקה, ומניית הרוכשת איבדה כשליש מערכה בתוך יומיים - גם על רקע עזיבת המנכ"ל וגיוס חוב מתוכנן של חצי מיליארד דולר למימון הרכישה ופרעון חובות ECI ● הערכות: לא צפויים פיטורים מאסיביים ב-ECI בעקבות הרכישה

צביקה שווימר, מנכ"ל אמ"צ / צילום: יחצ

רווח חד-פעמי "בגין ביטול התחייבות חוזה מכביד" הקפיץ את רווחי גולן טלקום ואלקטרה צריכה

החברה רשמה רווח הנקי הרבעוני של אמ"צ לכ-127 מיליון שקל, אחרי רווח נקי כ-14 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד

יו"ר מפלגת הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה / צילום: רפי קוץ

מאיימן עודה עד בילי אייליש: "טיים" בוחר את 100 המשפיעים על עתיד העולם

אחרי 15 שנים של רשימות משפיעים, מגזין "טיים" פרסם לראשונה את רשימת מאה האנשים שישפיעו על עתיד העולם נכון ל-2019 ● איך נבחרו המאה, מה ההבדל בין משפיעי ההווה למשפיעי העתיד ומי הישראלים ברשימה?

ברק כהן / שלומי יוסף

העונש של ברק כהן, מוביל מחאת "באים לבנקאים": מאסר על-תנאי וצו הרחקה מרוסק-עמינח

על כהן, שהורשע בפגיעה בפרטיותה של מנכ"לית בנק לאומי לשעבר לאחר שהפרקליטות נסוגה מהאישומים היותר קשים נגדו במסגרת הסדר טיעון, נגזר גם קנס של 20 אלף שקל ● ביהמ"ש: "גרם לזילות חופש הביטוי" ● כהן: "היה שווה - הבנקאים הורתעו"