גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"האינטרנט לא בנוי להיות אמין או מהיר, הוא בנוי להיות זול"

גור שץ מדבר על חברת הסייבר Cato Networks שהקים עם שלמה קרמר ■ עוקץ את המתחרים: "ראיתי את האינטרנט במערומיו, את הסודות המלוכלכים של הספקיות"

גור שץ  / צילום :שלומי יוסף
גור שץ / צילום :שלומי יוסף

אילו התבגרות תעשיית ההייטק הישראלית היתה זוכה לקמפיין פרסומי, גור שץ, מייסד-שותף וסמנכ"ל טכנולוגיות של Cato Networks, היה יכול להיות נער הפוסטר שלה. אחרי שני עשורים שבהם צבר ניסיון והון בתעשיית ההייטק, הוא סימן לעצמו מטרה חדשה: "לבנות חברה ישראלית שהיא ענק אינטרנט, במודל של AWS", הוא אומר בראיון ל"גלובס". AWS היא פעילות הענן המצליחה של אמזון, שהכניסה לקופתה יותר מ-5 מיליארד דולר רק ברבעון האחרון. קאטו, שמציעה שיטה חדשה ויוצאת דופן להגנת סייבר לארגונים, שווה כיום כמה מאות מיליוני דולרים. כבר לא סטארט-אפ קטן, אבל שץ רוצה הרבה יותר.

את קאטו הקים שץ עם שלמה קרמר, ממייסדי צ'ק פוינט, מייסד חברת האבטחה אימפרבה (Imperva) ואחת הדמויות הבולטות בהייטק הישראלי. השניים הולכים יחד כבר יותר מ-15 שנה, מאז הצטרף שץ לאימפרבה כראש צוות פיתוח ומונה בהמשך לסמנכ"ל החברה. ב-2009 עזב שץ את אימפרבה כדי להקים את אינקפסולה (Incapsula). השותפות בין שץ לקרמר נמשכה גם באינקפסולה, שהקצתה כבר בתחילת הדרך 58% ממניותיה לאימפרבה בתמורה לזכויות שימוש בקניין רוחני, עד שבסופו של דבר אימפרבה רכשה אותה לחלוטין.

"מה שראיתי באימפרבה זה שהמודל של פתרונות חומרה לאבטחה פשוט נשבר, שאי אפשר לעבוד ככה יותר, אז מכרנו אבטחה כשירות", אומר שץ. "המודל הזה אפשר לנו לגדול ולזוז מאוד מהר".

כפי שהעבודה באימפרבה הביאה להקמת אינקפסולה, הסטארט-אפ של שץ הביא אותו להקמת קאטו נטוורקס. "למדתי באינקפסולה שהאינטרנט היום, ברמת התפעול, על הפנים", אומר שץ,"זה היה מקום טוב לראות את האינטרנט במערומיו, את הסודות המלוכלכים של הספקיות. והארגונים סובלים גם מהקופסאות האלה שצריך לחבר: הראוטרים, הפיירוולים, הכניסה פנימה, הפרוקסי. זה משהו שאנשי IT כבר איבדו את השפיות מלנסות לתחזק. כשיש לך רשת נורא מסובכת, עם מלא סוגים של התקנים מפוזרים, זה אומר גם שיש לך רשת לא מאובטחת. תמיד יהיו נקודות תורפה".

מהם הסודות המלוכלכים של הספקיות?

"האינטרנט לא בנוי להיות אמין או מהיר, הוא בנוי להיות זול. נניח שאתה עכשיו מוריד איזה דף שיושב בסינגפור. מי אחראי שהמידע יגיע אליך? הספק שלך לא באמת אחראי, הוא אחראי לכך שכשהמידע יגיע אליו הוא יעבור אליך, אבל מי אחראי לאורך הדרך? התשובה היא אף אחד. ככה האינטרנט בנוי, מהרבה ספקים למטרות רווח שמקבלים ומעבירים מידע על פי השיקול של מה הכי זול. המידע שהגיע מסינגפור עבר איזה ארבעה ספקים בדרך, שאף אחד מהם לא מדבר עם השני. הקשר מאוד רופף".

"סופר-יקר, לא יעיל וגיהינום לתחזק"

שץ מספר כי "באינקפסולה ראינו את האינטרנט בתקופות הקשות שלו, כשהיו מתקפות גדולות שכללו העברת כמות אדירה של מידע כדי להפיל איזה אתר מסכן. במתקפות אתה רואה שלספקים יש המון רוחב פס אבל אין להם ניהול, הכל בלאגן. האינטרנט רץ על אלגוריתמים וקופסאות של 30 שנה אחורה. שלמה ואני הבנו שיש בעיה לארגונים שרוצים להתחבר לרשת ארגונית אחת ברורה ופשוטה - זה פשוט לא היה קיים. אם היית רוצה רשת אחת מאובטחת, שמחברת את כל החלקים, זה היה סופר-יקר, לא יעיל וגיהינום לתחזק".

בתחילה התכוון קרמר להיות משקיע חיצוני בחברה שיקים שץ לפתרון הבעיה, אך שץ הבהיר שיקים את החברה רק אם קרמר יצטרף כשותף פעיל. הקונספט שהגו השניים פשוט להבנה: הקמת רשת עולמית עצמאית על גבי האינטרנט, שכל פתרונות האבטחה מוטמעים בה, ומעניקה לכל המשתמשים בה הגנה מלאה ללא צורך בציוד רב. מורכבות היישום נראתה כעומדת ביחס הפוך לפשטות הרעיון. "אנשים שדיברנו איתם אמרו 'זה נשמע כמו פתרון מאוד שאפתני'", אומר שץ.

הטילו ספק ביכולת שלכם לעשות את זה?

"כן. כי זה להתחיל לעבוד מהרמה הבסיסית ביותר. בשביל ארגון שצריך לחבר את כל החלקים שלו, האינטרנט הוא כמו עיר עם מלא רחובות אבל בלי רמזורים ושילוט, ולפעמים הכל בהפסקת חשמל. רוחב הפס אינו בעיה, יש סיבים אופטיים בעולם כמו זבל, הם רק לא מנוהלים טוב. מה שאמרנו זה שצריך לבנות רשת של קווים פרטיים מתחת לעיר, כך שאנשים ישתמשו ברחובות רק כדי לרדת לתחנת הרכבת הקרובה אליהם, ומשם אנחנו ניתן שירות מאובטח ומהיר מכל נקודה לכל נקודה. היתה לנו את התחושה שהטכנולוגיה אפשרית".

ב-18 החודשים הראשונה לפעילות קאטו התמקדה החברה בהקמת הרשת בארה"ב, אירופה ואסיה. "שלחנו קופסאות וציוד והקמנו דאטה סנטרים ברחבי העולם. אתה רוצה להצטרף לשירות? אנחנו שמים לך במשרד קופסה, וברגע שהיא רואה חיבור לאינטרנט היא לגמרי אוטומטית ומתחברת לרשת שלנו מיידית. מבחינת הלקוחות הם רואים רשת פשוטה, אמינה, כאילו הם נמצאים באותו מקום. גם בעיית האבטחה בממשק בין הרשתות הארגוניות לאינטרנט נפתרת, כי כל הגלישה נעשית דרכנו. אין חלק ברשת שלא מוגן".

מה ההשפעה על מהירות הגלישה?

"זה מאוד תלוי בגיאוגרפיה. אם זו רשת של מחשבים קרובים ההאצה יחסית קטנה, אבל במקומות מאוד רחוקים אנחנו יכולים להגיע גם לפי ארבעים או חמישים מהמצב כיום. זה נכון במיוחד אזורים שבהם האינטרנט איטי כיום, כמו סינגפור או סין, ההאצה שם מאוד חזקה. אנחנו לא מאיצים רק את יחידת המידע הבודדת, אלא מנתחים את הפרוטוקולים ברשת ויודעים להאיץ אותם".

אתם חברת הסייבר היחידה שמציעה את הפתרון הזה?

"התחום שאנחנו פועלים בו צבר הרבה מאוד נפח בשנים האחרונות. הרעיון הוא להשתמש בתשתית הקיימת של האינטרנט כדי לספק בדרך פשוטה יותר את שירות הקווים הפרטיים שנותנות הספקיות. אבל אנחנו מספקים משהו הרבה יותר רחב ועמוק. אין היום אף חברה שמחברת את כל הרכיבים השונים של הארגון - מהדאטה סנטרים שיושבים באמזון, Azure וכך הלאה, דרך המשרדים".

כולם אומרים שהם עושים את זה.

"אנחנו עושים את זה בצורה יעילה. אתה כבר לא צריך לעשות את זה דרך VPN שלא תמיד עובד טוב. אצלנו אתה פשוט מתחבר ל'תחנת הרכבת' הקרובה. זה ייחודי. חוץ מזה, כדי להגן מפני מתקפות סייבר, אתה צריך מודיעין מדויק ברמת השנייה. מכיוון שאנחנו רשת אחת אנחנו יכולים להגיב מיד עבור כל הלקוחות. דמיין שיש חמ"ל שמקבל מידע בכל שנייה על כל ה-IP הבעייתיים בעולם. איפה החמ"ל הזה יישב אם יש לי עשר קופסאות של פאלו אלטו? אני צריך להקים חמ"ל על כל קופסה כזאת?".

הקופסאות לא מקבלות עדכונים שוטפים?

"הן מקבלות עדכונים, אבל לך תעקוב אחרי זה. נגיד שיש לך רשת. אתה רוצה להבין מי נגד מי, איזו מכונה עושה מה, אם תבנית ההתנהגות של מכונה אחת דומה לאחרת. בחברות שמבוססות על פתרונות פיזיים (Appliance) מאוד קשה לאסוף את המידע הזה. גם כשמנכ"ל פאלו אלטו מדבר על הענן, היא עדיין חברת אפליינס".

אבל פלטפורמת הענן של פאלו אלטו מאפשרת לפתרונות הגנה שונים להתחבר אליה.

"ואז הם מתחילים להיכנס להמון בעיות של איך לאסוף ולשתף את המידע, וזו כמות גדולה של דאטה. אצלנו זאת כבר בעיה פתורה. כל המידע יושב על הענן שלנו ואנחנו מעבדים אותו בזמן אמיתי. פתרונות שירות זה העתיד של האבטחה. זו לא תובנה חדשה, אבל ככה התחלנו את העסק".

בהשקת המשרדים החדשים של פאלו אלטו בתל אביב לפני שבועיים דיווח לעובדים המייסד ניר צוק כי החברה תפסיק בקרוב לגבות תשלום מלקוחותיה על התקנים פיזיים, ותעבור גם היא למודל בלעדי של אבטחה כשירות. "האמת שפגשתי את ניר צוק פעם אחת והוא צעק עלי", מחייך שץ. "זה היה לפני שהוא הקים את פאלו אלטו ואני הייתי באימפרבה. הוא מאוד לא האמין בגישה שלי לעבודה עם מספר מעבדים במקביל. כדי להמחיש איך התנהלה השיחה אתה יכול לראות את המערכון של החמישייה הקאמרית על מלכת הולנד". במערכון מספר רמי הויברגר, בדמות ישראלי מפצח גרעינים, איך התעצבן על מלכת הולנד שסירבה להשתכנע שקבלן השיפוצים בארמון שלה חאפר.

צמיחה של מאה אחוז ברבעון

קאטו נטוורקס מעסיקה היום כ-80 עובדים, 70 מהם במרכז הפיתוח בתל אביב. החברה גייסה 70 מיליון דולר ומשרתת מאות בודדות של לקוחות, חלק קטן מהם בישראל. שץ לא מהסס לומר שהמטרה היא להגיע לעשרות אלפי לקוחות. "השלב הנוכחי הוא לעבור מחברה שיש לה פתרון ייחודי לחברה שיש לה סקייל ייחודי. ברבעון האחרון גדלנו במאה אחוז בשווי העסקאות ואנחנו רוצים להמשיך.

"אני מסתכל תמיד על AWS של אמזון כדוגמה. אמזון לפני עשר שנים באה ואמרה חבר'ה, תעזבו אתכם מכל הקופסאות, הכל יהיה בענן. היום זה כבר הסטנדרט, הם עשו מהפכה בתחום הספציפי של העברת כוח החישוב לענן. הם בנו את זה ממש מרמת המערכת הבסיסית למעלה, ועם הזמן הלכו והוסיפו עוד שירותים ועוד יכולות. למתחרים לא היה סיכוי".

את ההצהרות השאפתניות מכוון שץ בעיקר לעובדים פוטנציאליים. "אני מחפש את העובדים שמעריכים את האפשרות לבנות משהו גדול, שרוצים לבנות את ה-AWS הבא. אני חושב שיש המון חברות היום בארץ שהן בתכל'ס לא חברות שנועדו לגדול מאוד. אין להן את האמביציה להיות ענקיות אינטרנט, כי הן לא מתעסקות בתשתית. הן איזה פיצ'ר שבסוף מישהו יבוא ויקנה".

בסופו של דבר, מה יגרום לתשתית האינטרנט להתעדכן?

"אני חושב שכל מיני ארגונים של הדור החדש ייכנסו לעסק ותיווצר תחרות. גוגל ופייסבוק הופכות להיות הבעלים של התשתית הפיזית שלהן, וזאת תשתית שכבר לא מריצה את הטכנולוגיות של 30 שנה אחורה".

יכול להיות שניטרליות הרשת אחראית לפיגור התשתיות, כי הספקיות לא מתוגמלות על שירות טוב יותר?

"אני בעד נייטרליות הרשת ולא חושב שהיא הבעיה. המשמעות של ביטול נייטרליות הרשת היא שארגונים שאין לך איתם ממשק ישיר יקבלו החלטות על הרשת מתוך שיקולים צרים".

גור שץ (44)

■ תפקיד: סמנכ"ל טכנולוגיות, קאטו נטוורקס

■ תפקידים קודמים: סגן נשיא באימפרבה, מייסד ומנכ"ל אינקפסולה

■ מצב משפחתי: נשוי ארבע בנות

■ מגורים: רחובות

■ עוד משהו: מנצל את הנסיעות לעבודה לשמיעת ספרי אודיו

Cato Networks

■ תחום פעילות: רשת פרטית והגנת סייבר לארגונים

■ מייסדים: שלמה קרמר וגור שץ

■ הקמה: 2015

■ מספר עובדים: 80, מהם 70 בתל אביב

■ גיוסי הון: 70 מיליון דולר

■ משקיעים: ASVP, Aspect Ventures, גריילוק, Singtel Innov8 ומימון עצמי.

עוד כתבות

קאר2גו ואוטותל / צילום: יח"צ

חניה לאוטותל יש, רווחים אין: מה גורם לעלייה הניכרת בהפסדי מיזם הרכב השיתופי Car2Go?

בתוך פחות משנתיים מצטברים ההפסדים התפעוליים של קאר2גו, המוחזקת בשליטת חברת שגריר, לכ-20 מיליון שקל ● ההפסדים נובעים, בין השאר, מירידה ברווחיות הפעלתו של מערך הרכב השיתופי אוטותל בת"א ומעלייה בהוצאות המיוחסות להרחבת הפעילות לערים חדשות

אלברטו סלזאר, נייקי / צילום: רויטרס

ארה"ב: מאות עובדות ועובדי נייקי הפגינו במחאה על יחס החברה לנשים

400 עובדות ועובדי חברת הלבשת הספורט הפגינו במחאה על היחס של החברה לנשים שכולל שכר נמוך יותר משל גברים והתנהגות לא ראויה ● העובדים ניצלו את אירוע חניכת הבניין החדש של החברה שנקרא על שם מאמן ריצה שהפעיל לחץ נפשי וסימם אתלטיות ואתלטים שאימן

סידני אוסטרליה  / צילום: shutterstock אס.איי.פי קריאייטיב

שתי חברות ישראליות שנסחרות באוסטרליה גייסו כמה מיליוני שקלים בהנפקות פרטיות

החברות הן אפסווילאג', שמפתחת תוכנה לעסקים קטנים, והרמד, שמפתחת מוניטור לשימוש בהריון

תלמידים, סטודנטים / צילום אילוסטרציה: תמר מצפי

מכון אהרן נגד המל"ג: "הנתונים מוטעים, הפערים בין המגזר היהודי לערבי רק גדלו"

חוקרי מכון אהרן במרכז הבינתחומי טוענים כי המדדים שהמל"ג מציג מוטעים, ובפועל הפערים ברמת ההשכלה בין המגזר הערבי ליהודי מעמיקים ● המל"ג: "שיעורם של הסטודנטים הערבים בתואר ראשון עלה מכ-10% ב-2010 לכ-18% ב-2019. אנחנו גאים על כך"

ננסי פלוסי/צילום: רויטרס  Joshua Roberts ,

הדמוקרטים: נתמוך בהסכם סחר חדש לאמריקה הצפונית, במקום נפט"א

המשמעות: ממשל טראמפ קיבל את דרישות הדמוקרטים בתחומי הגנת הסביבה, הגנה על זכויות עובדים, אכיפה ותקנות לקביעת מחירי תרופות ● תמיכת הדמוקרטים תעניק ניצחון גדול לטראמפ: השגת תחליף לנפט"א היתה אחת מהבטחותיו המרכזיות במערכת הבחירות לנשיאות

המפקחת על הבנקים, חדוה בר והממונה על רשות התחרות, מיכל הלפרין / צילום: כדיה לוי, יוסי זמיר, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

"בעיות ממשיות": פסק הדין על מיזוג אגוד חשף תמונה מטרידה של מפת התחרות בבנקים

עיון בפסק הדין של ביה"ד לתחרות שאישר את מיזוג מזרחי טפחות ובנק אגוד מלמד כי השופט קיבל חלק מהטענות של רשות התחרות לגבי בעיות מהותיות בתחרות בתחום וקבע כי יש להן בסיס ● רשות התחרות לא תערער ותאפשר את המיזוג

נדב פרסמן - מקאן תל אביב /צילום: תמר מצפי

במקאן בונים את ההנהלה מחדש ומציגים את "מקאן 2025"; אמיר וייס ודן אלעזרי ישמשו כמשנים למנכ”ל

ל"גלובס" נודע כי מנכ"ל הקבוצה עמית משיח צפוי להודיע לעובדים על תוכנית אסטרטגית שכוללת שורת צעדים ארגוניים, לרבות מינויים חדשים בהנהלת הקבוצה וכניסה לתחומים חדשים, בהם עולם הדאטה ● נדב פרסמן ימונה למנכ"ל משרד הפרסום

נשיאת לשכת רוה"ח איריס שטרק / צילום: שלומי יוסף

שטרק נגד הבנקים: הורתה לרואי החשבון להפסיק לתת אישורים על לקוחותיהם

אחרי שנלחמה בהוראות רשות שוק ההון לרואי החשבון, מפנה כעת נשיאת הלשכה את הזרקור לבנקים, שלטענתה מנסים לגלגל על רואי החשבון את האחריות שהוטלה עליהם במאבק בהון השחור ● "הדרישה שנדע לגבי כל כסף בעולם אם הוא דווח, ידווח, האם הושג כדין ועוד - לא נורמלית"

יורם נוה, מנכ"ל כלל ביטוח / צילום: כדיה לוי

רגע לאחר שהפכה לחברה ללא גרעין שליטה ובגלל הסולבנסי: כלל ביטוח תנפיק מניות

דירקטוריון החברה אישר בחינת דילול בעלי מניותיה הקיימים על מנת לשפר את יחס כושר הפירעון של החברה לפי הוראות הסולבנסי 2 ואולי לסייע לה לשוב בעתיד ולחלק דיבידנדים לאחר שנים ארוכות של עצירת דיבידנדים

סניף של סופר פארם / צילום: יח"צ

מזון טרי ובית מרקחת תחת קורת גג אחת: הפרטים על הרשת החדשה של סופר פארם נחשפים

רשת הפארם מתרחבת לתחום המזון באמצעות תת-הרשת החדשה "Daily" • החנויות הראשונות ייפתחו ברבעון השני של 2020 במתחם הבורסה בר"ג ובעזריאלי שרונה • החנויות יהיו קטנות מהסניפים המסורתיים ויורכבו ממחלקת מזון מוכן טרי, מוצרי טואלטיקה ובית מרקחת

בני גנץ / צילום: אלעד מלכה, יח"צ

24 שעות לפני התפזרות הכנסת ה-22 ח"כ גנץ: אני עושה מאמץ למנוע את הבחירות

ראש הממשלה נתניהו פנה לגנץ: "בני גנץ, אני קורא לך לחדול מהספינים. אחרי 80 ימים הגיע הזמן שיום אחד, נשב ונדון ברצינות למען הקמת ממשלת אחדות רחבה, זה עדיין לא מאוחר"

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 10 בדצמבר 2019

אתמול באיכילוב: 9 נפגעי תאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

Eyal Lifschitz / צילום: עופר וקנין, הארץ

הקרן הישראלית שהפכה לאחת המשקיעות הדומיננטיות במדעי החיים

קרן הון הסיכון פרגרין, שהוקמה ב-2001 ע"י האחים איל ובועז ליפשיץ ומפעילה כיום את חממת אינסנטיב, גייסה קרן רביעית בסך 115 מיליון דולר ● לפי דיווחים שלה, עד היום החברות שהשקיעה בהן עשו אקזיטים בסך 2 מיליארד דולר

דוד אמסלם / צילום: יוסי זמיר

אכזבה וכעס במשרד התקשורת על העתירה נגד מכרז הדור החמישי

סלקום, גולן טלקום ואקספון הגישו עתירה לעיכוב מכרז הדור החמישי בסלולר, ובמשרד התקשורת מתכוונים להתנגד לכך במלוא המרץ

אביגדור ליברמן במסיבת העיתונאים היום / צילום: שלומי יוסף

ליברמן: מסע לחצים ופיתויים שאיני זוכר כמותו

יו"ר ישראל ביתנו: "אנחנו המפלגה היחידה בארץ שמסוגלת לקבל החלטות אך ורק לטובת מדינת ישראל, ובניגוד מוחלט לאינטרסים הפוליטיים והאלקטוראליים שלה" ● סער: "סקר שלישי השבוע מראה שאני מביא מנדטים ומגדיל את המחנה הלאומי, וכל זאת עוד לפני שנבחרתי. תארו לכם מה יקרה אחרי שאבחר"

קניות באמזון  / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

המסחר באמזון מגיע לבורסה בת"א בדלת האחורית: צירון רוכשת פעילות שמספקת שירותים לסוחרים

צירון חתמה על הסכם מיזוג והחלפת מניות לרכישת חברה המאגדת פעילות של שירותים לסוחרים בפלטפורמה של אמזון ● תעמיד לחברה המתמזגת הלוואה של 1.2 מיליון שקל

אלי כהן / צילום: איל יצהר, גלובס

אבסורד הייצור הישראלי: מוצרים מוגמרים מיובאים ללא מכס, אך חומרי הגלם חייבים במס

התאחדות התעשיינים ומשרד הכלכלה דורשים מרשות המסים להשוות את התנאים התחרותיים בין יצרני אריזות מקומיים לבין היבואנים ● לטענתם היצרנים המקומיים נדרשים לשלם מכס על חומרי הגלם, בעוד שיבוא מוצרים מוגמרים פטור

שאול מרידור, ראש אגף תקציבים, שי באב"ד, מנכ"ל האוצר, משה כחלון, שר האוצר / צילום: רפי קוץ, יונתן בלום

כך נולד דוח המבקר על הגירעון, וכך הוא רוקן מתוכן

ההתרחשויות המלאות בשנה האחרונה, שנחשפות כאן, מציגות תמונה קשה באוצר ומשרד שהנהלתו אינה מתפקדת באופן מלא כבר כמעט שנה • ישיבות שבוטלו, ניסיונות יצירתיים לעכב את חשיפת הגירעון והאשמות בין פקידים בכירים • האוצר: מדובר ברכילות זולה

דודי, מוזי ודרורית ורטהיים / צילום: סיון פרג'

בנק ישראל: דודי ורטהיים ודרורית ורטהיים קיבלו היתר שליטה קבוע בבנק מזרחי טפחות

לפי ההודעה שיצאה לכלי התקשורת, עם תום תקופת הביניים של חוק הריכוזיות, נתן נגיד בנק ישראל פרופ' אמיר ירון, היתר שליטה קבוע לדודי ורטהיים ודרורית ורטהיים בגרעין השליטה של בנק מזרחי טפחות, שבו נכלל גם אייל עופר

המבנה לשימור ברחוב רוטשילד-55/ צילום: איל יצהר

הגיע הזמן לחשוב לא רק על מתחמים לפיתוח אלא גם על מתחמים לשימור

צפיפות המגורים הממוצעת בברצלונה גבוהה פי ארבעה מהצפיפות הממוצעת בירושלים ובת"א, אבל מי אמר שמרכזי הערים רחובות והוד השרון חייבים להתנהג כמו ברצלונה?