גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

וול מארט גדולה עלינו

לוול מארט אין תמריץ כלכלי ממשי לפעול בשוק הישראלי

וול–מארט. “מרוצים מהמהירות שבה אנו מתקדמים” / צילום: רויטרס
וול–מארט. “מרוצים מהמהירות שבה אנו מתקדמים” / צילום: רויטרס

ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו, הטיל לאחרונה מיני-פצצה על ראשן של רשתות הקמעונאות המקומיות. על-פי פרסום באתר החדשות הכלכליות "בלומברג", נתניהו הזמין, במהלך כנס דאבוס שהתקיים לאחרונה, את מפלצת הקמעונאות הגלובלית וול מארט להקים פעילות בישראל והבטיח לה הקלות רגולטוריות משמעותיות.

אין זו הפעם הראשונה ששמה של רשת קמעונאות גלובלית נקשר בפעילות בישראל, אך ההיסטוריה מלמדת כי הרשתות הזרות, כמו גם בנקים זרים, בחרו לוותר על פעילות קמעונאית בישראל.

אין ספק כי ראש ממשלת ישראל מאמין באמת ובתמים כי נוכחות של ענקית קמעונאות מסוגה של וול מארט היא מהלך מגביר תחרות, המשרת את המאבק ביוקר המחיה ומייצר תעסוקה רבה, ומשום כך יזם את הפנייה להנהלת וול מארט. ואולם ספק רב אם וול מארט תרים את הכפפה ותבצע עלייה לארץ.

להבנתי, לוול מארט אין תמריץ כלכלי ממשי לפעול בשוק הישראלי. מדובר בשוק קטנטן במונחיה הפיננסיים, שבו 5 הרשתות הקמעונאיות הגדולות יחדיו מציגות רווח שנתי נקי מצטבר של כ-180-200 מיליון דולר. לשם השוואה, נציין כי הרווח הנקי של וול מארט עומד על כ-11 מיליארד דולר בשנה, ולפיכך גם אם היא תכבוש (באופן תיאורטי, שאינו מעשי) מחצית מן השוק הישראלי ותציג מודל עסקי משופר, ההשפעה שצפויה לכך על שורת הרווח של וול מארט היא שולית.

סך המכירות של וול מארט מסתכם בחצי טריליון דולר לשנה בקירוב; החברה מפעילה כ-11,700 חנויות. השווקים הגלובליים המרכזים בהם פועלת החברה - סין, אנגליה, מקסיקו וקנדה - רחוקים מרחק מזרח ממערב מגודלו הפוטנציאלי של השוק הישראלי. וול מארט מפעילה כ-6,300 סניפים מחוץ לארה"ב, פעילות גלובלית המניבה לה הכנסות של כ-116 מיליארד דולר בשנה. לשם ההשוואה, שופרסל ורמי לוי ביחד מייצרות הכנסה שנתית של כ-5 מיליארד דולר ומפעילות כ-320 חנויות בלבד.

מה היתרונות של וול מארט בארץ?

שוק הרשתות הקמעונאות הישראלי הוא כיום אחד מהשווקים התחרותיים ביותר במשק, לאחר שעבר ניעור אדיר בעשור האחרון, במהלכו קרסה הרשת השנייה בגודלה, ורשתות דיסקאונט חדשות פרחו.

התחרות בין הרשתות המקומיות מתמקדת בזירת הדיסקאונט, החולשת על כ-80% מן הפעילות הקמעונאית בישראל והלאקונה התחרותית הקיימת כיום בישראל מתקיימת בעיקרה בזירה העירונית, שם קריסת רשת מגה הותירה חלל שרשת יינות ביתן מתקשה למלא. הכניסה המתוכננת של רמי לוי לזירה העירונית ככל שתתרחש, תועיל לתחרות במרכזי הערים פי כמה מכותרת חלולה על הבאת וול מארט לישראל.

פעילות קמעונאית פיזית דורשת מערך סינוף פיזי יקר אשר לא עומד ריק וממתין לוולארט. לרשת הגלובלית אין ולא יהיה יתרון בתקורות כוח האדם, המהווה משאב במחסור בענף רשתות המזון המקומי ולפיכך היתרונות התיאורטיים המרכזיים שלה מתמקדים בזירת הרכש והטכנולוגיה.

עוצמת הרכש של וול מארט תוכל לגוון את סל המוצרים של הצרכן הישראלי ולהפחית עלויות בקטגוריות צריכה ספציפיות, ואולם במרבית הקטגוריות המרכזיות כגון מזון טרי וירקות ופירות, לא צפוי להיות לה יתרון כלשהוא. סוגיות של מיסוי ורגולציה מקטינות את התמריץ לייבא מוצרים בקטגוריות בהם מחירי המוצרים בארץ יקרים ולתרום להפחתת יוקר המחיה, והם צפויים להעיב גם על יכולה של וול מארט למנף את יכולותיה הגלובליות לפעילות בזירה המקומית.

עוצמתה של וול מארט בכל האמור במכירות Non Food היא מנוע רווחיות פוטנציאלי אשר אינו מתקיים באופן מהותי ברשתות הקמעונאות המקומיות ולפיכך כניסה תיאורטית של וול מארט לישראל אינה מהווה רק איום על הרשתות הקמעונאיות בישראל, אלא גם על ענפי הביגוד, האלקטרוניקה וכו'.

הזירה המרכזית שוול מארט יכולה לפעול בה בהצלחה בישראל ולייצר ערך אמיתי היא זירת האונליין, בה לחברה ידע ויכולות יוצאות דופן. ואולם מפאת גודלו של השוק כאן, היא תידרש להתאמות רבות על מנת ליישם מודלים גלובליים לזירה המקומית, מה עוד שהמודל העסקי של פעילות אונליין ללא תשתית פיזית ענפה מוטל בספק.

גם כניסה באמצעות רכישה לא תועיל

ההוצאות הקפיטליות השנתיות של וול מארט מסתכמות ב-11 מיליארד דולר, ומתוכן חלק מרכזי מופנה להשקעות בטכנולוגיה. לחברה נתח שוק של כ-3% בלבד ברכישות האונליין בארה"ב, שוק בו אמזון שולטת ביד רמה, ולפיכך נוכחות פיזית בשוק הישראלי עשויה למצב את החברה בעמדה נגישה לטכנולוגיות ישראליות רלוונטיות. לשיטתי, ספק רב אם יש במוטיבציה זו בסיס עסקי מוצק להקמת פעילות עסקית בסדר גודל מלא בשוק הישראלי ודי בהקמת שלוחה טכנולוגית ייעודית.

שופרסל היא שחקן האונליין המשמעותי ביותר במדינת ישראל בזירה הקמעונאית, שם היא מוכרת מעל ל-10% מן המכר ועושה מלאכה מרשימה בפרספקטיבה מקומית. כניסה של וול מארט לשוק הישראלי דרך הקמת פעילות אונליין, תהווה עבור שופרסל אתגר ישיר ועבור הרשתות הקמעונאיות האחרות סטירת לחי מצלצלת וקריאת השכמה בכל האמור בהאצת המאמץ בזירה זו, המתקשה לייצר ערך לבעלי הרשתות בישראל.

אם וול מארט תבחר להיכנס לשוק הישראלי בכל זאת, ייתכן שהיא תבחר לעשות זאת באמצעות רכישת רשת קיימת. בתרחיש של כניסה של וול מארט למשק הישראלי עשויות רשתות מזון בישראל בעלות פרופיל פיננסי חלש להתמוטט, שכן לאיש בזירה המקומית אין את המשאבים להתמודד עם ענק גלובלי מסוגה, כך שכלל לא בטוח שכניסה של וול מארט לפעילות, ככל שתתרחש, תייצר משרות חדשות.

■ הכותב הוא האסטרטג הראשי של איילון בית השקעות. כותב המאמר ו/או החברה עשויים להחזיק או לסחור בניירות הערך המצוינים בכתוב. האמור בכתבה אינו מהווה תחליף לשיווק השקעות ו/או ייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. 

עוד כתבות

אביגדור ליברמן בכנס Gexcutives / צילום: איל יצהר

ליברמן חזר עד ימי בית ראשון כדי לעקוץ את בנק ישראל

"הבנקים צריכים להיות זהירים עם מתן משכנתאות", אמר אתמול שר האוצר אביגדור ליברמן. מרענן לראות שר אוצר שלא נותר אדיש להיקף המשכנתאות בישראל, שעלה לשיא של יותר מ-11.6 מיליארד שקל ביוני השנה

רביב צולר / צילום: שלומי יוסף

איי.סי.אל הכתה את התחזיות ברבעון השני; רשמה זינוק ברווח ובמכירות

חברת הדשנים והכימיקלים איי.סי.אל (כיל לשעבר) מדווחת על רבעון חזק בהשוואה לאשתקד, כאשר הרווח הנקי המתואם כמעט הכפיל את עצמו והמכירות זינקו ב-34% ● החברה תחלק דיבידנד בהיקף של 68 מיליון דולר

יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד / צילום: אגף הדוברות בהסתדרות

יו"ר ההסתדרות: "מוכן במסגרת עסקת החבילה להביא להקפאת שכר במשק"

ארנון בר דוד דיבר בוועידת שוק ההון לחיסכון ארוך טווח ● הוא התנה את עסקת החבילה  בדרישה להעלאת את שכר המינימום ל-6,000 שקל, בכמה בפעימות

שר האוצר אביגדור ליברמן בכנס Gexcutives / צילום: איל יצהר

"אני לא אדרוס את השרים" (והם לא יפריעו לי)

באופן פלאי כמעט, ליברמן שומר היטב על הנכסים שבתחומי אחריותו ולא מוכן להתערבות של איש מהשרים ואף לא ראש הממשלה ● היתרון שלו על פני חבריו לממשלה ניכר למרחקים. הוא מכתיב את הדרך, והם בלי לשים לב צועדים אחריו

הנפקת אאוטבריין / צילום: נועם גלאי

המדריך למנפיקים בוול סטריט: איך נקבע התמחור וכיצד תדעו שהגעתם לשוק במחיר הנכון?

מתחילת השנה הונפקו 10 חברות ישראליות בבורסות בארה"ב - לא כולן לפי השווי המתוכנן ● מנכ"ל אופנהיימר: "גם אם חברה מתפשרת בהנפקה ואחר כך המניה עולה יפה, התוצאה הסופית היא חיובית: יש כסף בקופה, המניה נסחרת, ועכשיו היא תישפט לפי הביצועים בשוק ההון"

סימון ביילס / צילום: Reuters, Lindsey Wasson

מה הוביל לדרמה של סימון ביילס: הראיון שחושף את הקשיים בדרך לטוקיו

רגע לפני אולימפיאדת טוקיו שבה מעדה בתרגיל ופרשה במפתיע מהתחרות הקבוצתית, שיתפה סימון ביילס בקשיים העצומים שניצבו בפניה: התקיפה המינית, משפט הרצח של אחיה וההתמודדות עם הספקות העצמיים ● האם זה סוף הקריירה של המתעמלת הטובה ביותר של זמננו? ● ראיון בלעדי

הדמיה קומפלקס גולף בהדר יוסף בתל אביב / צילום: סטודיו 84

אקרו נדל"ן השכירה 7,000 מ"ר בקומפלקס כיתן בהדר יוסף לחברת ההייטק Tipalti ב-50 מיליון שקל

מדובר בבניין משרדים שלם בן 6 קומות בשטח כולל של 7,000 מ"ר בקומפלקס הנבנה בימים אלה באתר מתחם כיתן (גולף) בשכונת הדר יוסף בת"א ● העסקה נחתמה לתקופה של 5 שנים עם אופציה ל-5 שנים נוספות

אתר בנייה / צילום: שלומי יוסף

המשלה תדון בהגדלת מספר היתרי העבודה לפועלים פלסטינים בענף הבנייה ובתיירות

לפי ההצעה, מספר ההיתרים לעובדים פלסטינים בענף הבנייה יעלה ב-15 אלף, אבל רק למקצועות המכונים "רטובים", שבהם לטענת הקבלנים יש מחסור בידיים עובדות ● מתאם הפעולות בשטחים האלוף רסאן עליאן: "צעד זה יחזק את הכלכלות של ישראל והרשות הפלסטינית ויתרום רבות ליציבות הביטחונית בשטחי יהודה ושומרון"

סימון ביילס / צילום: Associated Press, Ashley Landis

סימון ביילס לא תשתתף בגמר קרב רב: "תתרכז במצבה המנטלי"

אחרי שפרשה במהלך הגמר הקבוצתי, איגוד ההתעמלות האמריקאי פרסם הודעה בנוגע לספורטאית האגדית: "ההחלטה התקבלה אחרי הערכה רפואית נוספת. בימים הקרובים יתקבלו החלטות בנוגע למקצועות היחידיניים"

קרקע חקלאית / צילום: Shutterstock, Bonita R. Cheshier

מפקדי צמתים, כלים כבדים ואנשי קשר בתוך המפלגות. כך מתכנן הלובי החקלאי להילחם ברפורמה להוזלת יוקר המחיה

ארגוני החקלאים הפיצו היום תוכנית פעולה בשם "מבצע מגן חקלאות - שומר גבולות", במסגרתה הם מפרטים את המאבק שלהם נגד הרפורמה המתוכננת בחקלאות ● אלה הצעדים הפוליטיים, המשפטיים והתקשורתיים שהם מתכננים

בלוקצ'יין / צילום: Shutterstock, LuckyStep

"בקרוב נראה את מניות אפל וגוגל נסחרות על בסיס בלוקצ'יין"

ארה"ב, סין ושווייץ צועדות לכיוון של אסדרת הקריפטו והבלוקצ'יין, בישראל אנו עדיין רחוקים מכך ● " מטבעות דיגיטליים הם העתיד. אך זה לא יכול לקרות בלי פיקוח הדוק של הרגולטור", טוען שי דתיקה, מנכ"ל INX, ששואפת להיות הנאסד"ק של הקריפטו ● האזינו

בניין בהריסה בחולון / צילום: Shutterstock

ה"סרבנים" ישלמו, היזמים ירוויחו: הרפורמה הגדולה בהתחדשות העירונית חוזרת

טיוטת חוק ההסדרים מנסה לעודד התחדשות עירונית באמצעות טיפול בדיירים סרבנים ובהיטלי השבחה • אבל בשוק לא בטוחים שהכלים המופיעים בחוק יעשו את העבודה בקידום פרויקטים

צחי הנגבי, הליכוד מה בוער, גל”צ, 26.7.21 / צילום: ליאור מזרחי

בכנסת הקודמת היו רק 4-5 "ח"כים נורבגים"? בדקנו את צחי הנגבי

ככל שהחוק הנורבגי הולך ומתרחב, הזיכרון ההיסטורי מתקצר. מה שכח הנגבי? ● המשרוקית של גלובס

קים ג'ונג און באספה הכללית של מפלגת הפועלים של צפון קוריאה / צילום: Associated Press, Korean Central News Agency/Korea News Service

צפון קוריאה פותחת קו חם לתקשורת עם דרום קוריאה, אחרי שנה של הדממה

הצעד של ממשל קים ג'ונג און עשוי לסמן שפיונגיאנג מוכנה שוב לדיפלומטיה

דגם שברולט שמייבאת UMI. בעיגול: חיים דנון / צילום: יוטיוב

אחרי ג'ורג' חורש וגיורא אקרשטיין: הטייקון הבא שמעביר את הנכסים לילדים

דנון, בעל 50% מיבואנית הרכב UMI, העביר את רוב מניות ההון בחברה הפרטית קומסקו לידי שלושת ילדיו, אך הותיר לעצמו את מלוא מניות ההצבעה ● את החזקותיו ב-UMI רכש דנון ב-2018 לפי שווי חברה של 900 מיליון שקל

טים קוק / צילום: AP

ענקיות הטק לא עוצרות; אפל, מיקרוסופט וגוגל ניפצו את התחזיות

מכירות האייפונים זינקו ב-50% ● הכנסות גוגל מפרסום זינקו ב-69% ● הכנסות שירותי הענן אז'ור של מיקרוסופט צמחו ב-51%

מחיר למשתכן באר יעקב / צילום: איל יצהר

מגליל ים ועד חיפה: איפה תקבלו את ההנחה הגדולה ביותר במחיר למשתכן?

מכיוון שהתוכנית בנויה בבסיסה על הנחה משמעותית שהזכאים ייהנו ממנה בגין רכישת הדירות, שאלת גובה ההנחות במיזמים השונים הייתה אחת המרכזיות שנשאלו לגבי מחיר למשתכן, אבל גם אחת מהנתונות ביותר למחלוקת

אביב כוכבי ובני גנץ / צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון

האוצר והביטחון, מלחמת הגרסאות: כמה מיליארדים נוספו לתקציב משרד הביטחון?

תוספת של 9 מיליארד שקל, 7 מיליארד או בכלל 3 מיליארד? ● בפגישה שנערכה אמש סיכמו בנט, ליברמן וגנץ על תקציב מערכת הביטחון לשנת 2022, אך בין משרדי האוצר והביטחון מתנהלת מעין מלחמת גרסאות בנוגע להיקף התוספת לתקציב

אמיר ברמלי / צילום: שלומי יוסף

למה הוזמנו 50 אלף מסכות N95 עבור אמיר ברמלי?

תביעה שהוגשה נגד אשת העסקים חגית שינובר חושפת את קשריה עם אמיר ברמלי, שהורשע בהונאת ענק והיה שותפו של אביה, מייסד קופיקס אבי כץ ● עפ"י התביעה, באפריל 2020 שינובר הזמינה עבור ברמלי 50 אלף מסכות N95 בשווי חצי מיליון שקל - והתשלום לא הגיע מעולם

רשות התחרות והשווקים בבריטניה חוקרת אם חנות האפליקציות של אפל קבעה  למפתחי אפליקציות תנאים לא הוגנים / צילום: Shutterstock, mundissima

לחברות הטק הגדולות יש שריף חדש, הפעם בבריטניה

ראש רשות התחרות והשווקים הבריטית אומר כי הסוכנות שלו יוצאת מצללי האיחוד האירופי