גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

השוחד בקניה: הוארך מעצר מנכ"ל שיכון ובינוי לשעבר קוטלר

(עדכון) - הבוקר עוכבו לחקירה 4 מנהלים בכירים לשעבר בחברת שיכון ובינוי - בהם המנכ"ל לשעבר עופר קוטלר ■ לפי החשד, השוחד הועבר לפקידי ציבור זרים בתמורה לקידום פרויקטים בקניה ■ הארבעה נחקרו במשך שעות ארוכות ■ קוטלר: "דוחה בתוקף את החשד"

עופר קוטלר מנכ"ל שיכון ובינוי / צילום: סיון פרג'
עופר קוטלר מנכ"ל שיכון ובינוי / צילום: סיון פרג'

המשטרה ממשיכה לחקור במרץ את פרשת השוחד לכאורה בחברת הנדל"ן והתשתיות שיכון ובינוי מקבוצת אריסון. חוקרי יחידת להב 433 במשטרה עיכבו היום (ה') לחקירה 4 מנהלים בכירים לשעבר בשיכון ובינוי , בחשד למעורבות בפרשת מתן השוחד לכאורה לפקידי ציבור זרים בקניה. בין הארבעה - המנכ"ל לשעבר עופר קוטלר, שמעצרו הוארך בצהריים עד יום שלישי. 

לפי החשד, השוחד הועבר בתמורה לקידום פרויקטים במדינה האפריקאית. הארבעה, שחלקם עבדו בחברה עד 2014 בתפקידים בכירים, נחקרו במשך שעות ארוכות. 

פרקליטיו של עופר קוטלר, עורכי הדין צבי אגמון, גיורא אדרת, טל שפירא ואריאל כפרי, מסרו בתגובה כי מרשם "דוחה בתוקף את החשד המיוחס לו. מר קוטלר לא היה נושא משרה בחברות הרלוונטיות, אין לו כל קשר לפרשה הנחקרת, ויש להביע צער על שרבוב שמו לפרשה. אנו סמוכים ובטוחים כי לאחר שייבדקו הדברים, יתברר כי מר קוטלר חף מכל אשמה, ויש לסגור את התיק נגדו".

ארבעת הבכירים מצטרפים לשלושה חשודים שנעצרו ונחקרו שלשום (ג') בקשר לפרשה. השלושה הם יהודה אלימלך שהיה מנכ"ל BSI, חברה-נכדה של שיכון ובינוי בקניה; מחליפו, רוני פאלוך, וחשוד בשם אלכסנדר ישיש. החשודים מכחישים את הנטען נגדם.

לחשודים שנחקרו היום - וששמם אסור לפרסום בשלב זה - מיוחס חשד לביצוע עבירות של מתן שוחד לעובד ציבור זר, רישום כוזב במסמכי תאגיד, קבלת דבר במרמה, ועבירות על חוק איסור הלבנת הון.

מדובר בהמשך חקירה המתנהלת בחודשים האחרונים נגד החברה. החקירה עברה לאחרונה לשלב הגלוי שלה, כאשר היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) בלה"ב-433 של המשטרה, עיכבה את נושאי המשרה בקבוצת שיכון ובינוי. 

חלק מהחשודים / צילום: אמיר מאירי

בדיקות של משרד רואי החשבון דלויט

מדובר בפרשה בינלאומית שעניינה מתן שוחד על-ידי שיכון ובינוי, שבמסגרתה הועברו תשלומי שוחד לכאורה לנציגי ממשל זרים, בד-בבד עם ביצוע עבירות נוספות. לפי החשד, תשלומי השוחד יועדו לאפשר ביצוע מיזמי בנייה באפריקה בהיקף של מאות מיליוני דולרים. לדברי המשטרה, במקביל לחקירה מתבצעת אכיפה כלכלית נרחבת, שבמהלכה נתפס רכוש השייך לחברה לצורך חילוט. זאת, כחלק מהמאבק בעבירות הלבנת הון.

הפרשה החלה בתביעה שהגיש עובד של אחת החברות מקבוצת שיכון ובינוי - "שיכון ובינוי אס.בי.איי. תשתיות" (SBI - סולל בונה ארצות חוץ) - נגד החברה לבית הדין לעבודה. במסגרת התביעה עלו גם טענות ביחס להתנהלות לא תקינה, ואף גובלת בפלילים לכאורה, של החברה, במסגרת פעילותה בקניה שבאפריקה.

שיכון ובינוי החליטה לבצע בדיקה מטעמה לטענות, ופנתה למשרד רואי חשבון בינלאומי מוביל על-מנת שיבדוק את הנושא. ל"גלובס" נודע כי המשרד הבודק שנשכר הוא דלויט, הנמנה עם ארבעת משרדי רואי החשבון העולמיים הגדולים ("הביג 4"). המשרד השווייצרי של פירמת דלויט מבצע את הבדיקה בחודשים האחרונים. במקביל, דיווחה SBI לרשויות בשווייץ, שם היא רשומה, על הטענות והבדיקה שנפתחה. הדיווח האמור גרר בדיקה של הבנק העולמי, המתקיימת בימים אלה.

גורמים המכירים את הפרשה מסרו ל"גלובס" כי הגם שהחקירה החלה בחודשים האחרונים, והגם שתביעת עובד שיכון ובינוי הוגשה באמצע 2017, הפרויקטים המדוברים בקניה, העומדים בלב טענות השוחד לכאורה, הם פרויקטים ישנים שהחברה ביצעה 10 שנים לאחור.

חברת SBI היא זרוע התשתיות הבינלאומית של קבוצת שיכון ובינוי, לביצוע פרויקטים באפריקה ולשורה של פרויקטים בענפי ההנדסה האזרחית, הפיתוח והבנייה. החברה נוסדה ב-1958 ופועלת כקבלן מבצע, משתתפת בפרויקטים שונים ומוציאה לפועל פרויקטים של עבודות הנדסה אזרחית, ובהם סלילת כבישים ובניית גשרים, עבודות בניין, מפעלי מים ושפכים, טלקומוניקציה, תחנות-כוח הידרואלקטריות ותרמיות, מחצבות ומפעלים לעיבוד תערובות ועוד.

משרדיה הראשיים ממוקמים בשווייץ. מוקדי הפעילות העיקריים שלה הם במערב אפריקה (מדינות ניגריה, חוף השנהב, גאנה, טוגו ובנין), מזרח אפריקה (אוגנדה, קניה, מוזמביק וטנזניה), במרכז אירופה (רומניה) ובאסיה (אזרבייג'ן).

חברה נוספת מקבוצת שיכון ובינוי הרשומה בשווייץ, היא שיכון ובינוי SBI תשתיות, שהיא זרוע התשתיות הבינלאומית של קבוצת שיכון ובינוי לביצוע גלובלי של פרויקטים בענפי ההנדסה האזרחית, הפיתוח והבנייה מחוץ לגבולותיה של מדינת ישראל. לפי פרסומי החברה, בין העבודות הציבוריות ניתן למנות: פרויקט הקמה והפעלה של כביש אגרה בקולומביה, פרויקט כביש Katosi באוגנדה, גשר על נהר ה-Benue בניגריה, פרויקט הקמת תחנת כוח הידרואלקטרית בגואטמלה וכן תחנת כוח הידרואלקטרית Xacbal. משרדיה של שיכון ובינוי SBI תשתיות ממוקמים בבית מטה הקבוצה בישראל.

בדיקה מעמיקה על-ידי גוף חקירה

אתמול (ד') התברר כי שיכון ובינוי תפקיד סכום ענק של רבע מיליארד שקל בקרן חילוט כסכום תפוס. זאת, בהתאם להבנות שגיבשה עם המשטרה במסגרת החקירה. בעדכון שפרסמה שיכון ובינוי בנושא אמש, היא ציינה כי בקשה מתאימה להסדרת תנאי הפקדת הכסף "תוגש, בהסכמה, לבית המשפט המוסמך בימים הקרובים", וכי היא תתבצע "ללא הודאה בכל טענה".

בשיכון ובינוי לא פירטו מעבר לכך, אולם הסכום הגדול שעל הפקדתו דיווחה, עשוי אולי לתת כיוון בנוגע להיקפי הפרשה.

מחברת שיכון ובינוי נמסר בתגובה כי "לחברה נודע כי 4 עובדים בעבר ובהווה של חברה-נכדה זרה, עוכבו לחקירה על-ידי המשטרה. כמו כן הגיעו בשעות הבוקר למשרדי חברה-בת, המחזיקה בחברה-הנכדה הזרה ("שיכון ובינוי SBI תשתיות"), חוקרי משטרה לצורך קבלת מסמכים על-פי צו שעילתו חשד לשוחד.

"החברה משתפת פעולה באופן מלא עם החקירה ומקווה שזו תסתיים בהקדם ובאופן חיובי, שכן לחברה יש אפס סובלנות לכל התנהלות בלתי תקינה. יצוין כי החברה-הנכדה הזרה פנתה ביוזמתה לגורמי אכיפה זרים באירופה (מקום מושבה של החברה הזרה). זאת, לאור טענות שהועלו כלפי החברה-הנכדה הזרה על-ידי עובד שלה לשעבר, ביחס לתקינות התנהלותה באפריקה במסגרת תביעה בבית הדין לעבודה שהוגשה נגדה. החברה דיווחה להם על הטענות שהעלה העובד לשעבר ועל הצעדים הננקטים על-ידה לבדיקתן של אותן טענות.

"בהקשר זה, החברה-הנכדה הזרה עורכת ביוזמתה בדיקה מעמיקה באמצעות גוף חשבונאי-חקירתי חיצוני ובלתי תלוי מחו"ל, בדיקה הנוגעת להתנהלותה באפריקה. הבדיקה עודנה מתנהלת.

"עוד יצוין כי לאחרונה התקבלה בחברה-הנכדה הזרה פנייה ממחלקת INT בבנק העולמי, שלפיה בכוונתו לבצע הליך Audit בקשר עם מספר פרויקטים של החברה-הנכדה בקניה, שהבנק העולמי היה מעורב במימונם. לא ידוע לחברה אם יש קשר בין שלושת האירועים המתוארים לעיל. לחברה אין יכולת להעריך בשלב זה את נכונות הטענות ואת השפעת האירועים הנ"ל".

שורה של חקירות בחשד לשוחד זר

חקירת פרשת השוחד לכאורה של שיכון ובינוי מצטרפת לעוד שורה של חקירות שמנהלת הפרקליטות נגד חברות ואנשי עסקים, בחשד להעברת שוחד לפקידי ציבור בחו"ל. אחת החקירות המתנהלות היא נגד בכירי קבוצת שפיר הנדסה החשודים במתן שוחד לנבחרי ציבור ברומניה.

בדצמבר 2016 נעצר המיליארדר בני שטיינמץ, ונחקר בחשד כי היה מעורב במתן שוחד של עשרות מיליוני דולרים לנשיא גינאה שבאפריקה, אלפא קונדה, ולרעייתו.

מאוחר יותר החלה הפרקליטות לחקור גם העברות של כספי שוחד של חברת טבע בחו"ל. לפני כחודשיים טבע חתמה על הסדר מותנה, שבמסגרתו הופסקו ההליכים נגדה, והיא הודתה במעורבות במתן שוחד לעובדי ציבור ברוסיה, באוקראינה ובמקסיקו. טבע שילמה קנס של 75 מיליון שקל במסגרת ההסדר.

עוד כתבות

פרוייקט פרי הורייזן בבת ים / צילום: תמר מצפי, גלובס

בור במקום בית: כך נראות קבוצות הרכישה של אלדד פרי אחרי הקריסה

הבניין עם הבריכה במרכז פ"ת ששווק כאזור נוצץ, המגדל היוקרתי בבת ים שהובטחו בו דירות זולות וקבוצת הרכישה ברחובות שגילתה במפתיע ששווקו בפרויקט דירות "על הנייר" ● "גלובס" יצא בעקבות 3 קבוצות רכישה שארגנה פרי נדל"ן, וגילה עד כמה עמוקה התסבוכת של חבריהן

בנימין נתניהו כשהודיע על הסגר השני / צילום: via Pool , רויטרס

המשפטנים הבכירים תוקפים: "רה"מ מעדיף פקידים צייתנים ונאמנים ולכן ממנה ממלאי מקום. זו קטסטרופה"

על רקע החלטת אוחנה להאריך בחצי שנה את כהונתו של ניצב מוטי כהן כמ"מ המפכ"ל, תוקפים משפטנים בכירים את הימנעות נתניהו ושריו ממינויי קבע לשורת תפקידים בכירים, בהם פרקליט מדינה וראש אגף תקציבים • לדבריהם, מדובר ב"קטסטרופה ציבורית-ניהולית" המחלישה את שומרי הסף

ראש הממשלה בנימין נתניהו / צילום: קובי גדעון, לע"מ

הפרת בידוד שלישית בצוות הבכיר של ראש הממשלה נתניהו

יועצו המדיני של ראש הממשלה ראובן עזר, שחזר בשבוע שעבר מוושינגטון ונדרש לשהות בבידוד, נראה ביום שישי האחרון עורך קניות במבשרת ציון ● זו ההפרה השנייה של עזר, שיצא לריצה מחוץ למלון בארה"ב כשגם אז היה אמור לשהות בבידוד ● אתמול נצפה יועץ אחר של נתניהו, טופז לוק, כאשר הוא מצלם מפגינים בבלפור ומפר גם את הוראות הבידוד שלו

ראש הממשלה בנימין נתניהו / צילום: קובי גדעון, לע"מ

סנגורי נתניהו מבקשים מביהמ"ש לקיים דיון לקביעת הסדרים

הסנגורים מבקשים לקיים "במועד קרוב, דיון לשם קביעת הסדרים ומתן הוראות מתאימות על ידי בית המשפט" ● בית המשפט קיבל עמדת הפרקליטות בעניין סדר העדים

יפעת שאשא ביטון בועדת הקורונה / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

שאשא-ביטון תקפה את רה"מ; מיקי זוהר: "לשקול המשך דרכה בליכוד"

יו"ר ועדת הקורונה הגיבה בחריפות להאשמות נתניהו לכך שהיא בין האחראיים לעלייה בתחלואה: "מסמס את יישום מתווה הרמזור של פרופ' גמזו, עד שלא הייתה בו עוד תועלת" ● בתגובה ח"כ מיקי זוהר קרא להדיחה ממפלגת הליכוד

ממותגי טמפו / צילום: אתר החברה, יח"צ

על רקע סגירת המסעדות והברים: יצרנית המשקאות טמפו מוציאה עובדים לחל"ת

זוהי הפעם השנייה שיצרנית המשקאות שבשליטת ז'קי בר מוציאה את עובדיה לחל"ת בתוך חצי שנה על רקע המגבלות שהוטלו על המשק בשל משבר הקורונה

עבודות תשתית לסלילת כביש חשמלי בתל אביב / צילום: עיריית תל אביב, יח"צ

עיריית תל אביב-יפו החלה בפיילוט ראשון של התקנת כביש חשמלי

בימים אלה מתחילה עיריית תל אביב-יפו ביוזמה ראשונה מסוגה: סלילת כביש עם תשתית להטענת אוטובוסים חשמליים ● הפיילוט יבוצע ממסוף האוניברסיטה ועד למסוף קלצ'קין שברמת אביב, והאוטובוסים הנוסעים על תוואי המסלול ייטענו באמצעות השראה חשמלית ישירות מהכביש

ערן יעקב, רשות המסים / צילום: שלומי יוסף, גלובס

המדינה לא רוצה שתשלמו לה מסים? תקלה באתר הרשות תוקעת השלמה של עסקאות נדל"ן

מזה כשלושה שבועות מייצגים בעסקאות מקרקעין לא מצליחים להשלים דיווחים על עסקאות ולשלם את המס הנדרש באתר רשות המסים ● התוצאה: מאות עסקאות נדל"ן שלא ניתן להשלים ● רשות המסים: "הרשות מבצעת בשבועות האחרונים החלפה של מערכת המחשוב הפנימית"

הדיון בועדת הכספים שבו אושרה הורדת המס, שהוצמדה לאישור המענקים לאזרחים  / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

בלי תקציב ובלי פירוט על התוספת: 11 מיליארד שקל אושרו אך לא הועברו

מדובר בתקציב ההמשכי שאושר בהיעדר הסכמות פוליטיות על תקציב מדינה • עד כה באוצר סירבו לתת פירוט מלא של ההעברות המתוכננות ● הוועדה תתכנס ברביעי

הפרלמנט האיטלקי./צילום : רויטרס Tony Gentile

מדגמים: אזרחי איטליה שלחו הביתה שליש מהמחוקקים במשאל עם

לפי מדגמים, האיטלקים תמכו ברוב גדול במשאל-עם ביוזמה של תנועת חמשת הכוכבים, שמקצצת את מספר חברי בתי הנבחרים במדינה מ-945 ל-600 ● זאת בנימוק שהדבר יחסוך כסף למשלמי המסים ויביא לייעול הליכי החקיקה

ניר חפץ / צילום: שלומי יוסף, גלובס

הותר לפרסום: המדינה מבקשת לעכב תביעה נגדה בפרשת ניר חפץ

הפרסום הותר לבקשת "גלובס", בנוגע לתביעה הנוגעת לנסיבות חתימת הסכם עד המדינה • נודע כי הפרקליטות הגישה 13 בקשות לעיכוב הליכים בתיקים אזרחיים בשל משפט רה"מ

ישראל כ"ץ / צילום: אוהד צויגנברג-ידיעות אחרונות

טוב שנזכרו: הצעה לקצץ (זמנית) את שכר הפוליטיקאים

שר האוצר ישראל כ"ץ מציע הפחתת שכר של 10% משכרם של חברי כנסת ושרים מכהנים עד סוף 2021

מגדל הפיקוח בנתב"ג. חלוקת הכנסות של מאות מיליוני שקלים בשנה   / צילום: שלומי יוסף, גלובס

מנכ"ל משרד הפנים במאמר מיוחד ל"גלובס" על פעילות הוועדות הגיאוגרפיות

בתגובה לכתבה "צדק חלוקתי? בעיקר במרכז הארץ ובעיקר ליהודים", שפורסמה בשבוע שעבר, מנכ"ל משרד הפנים בטור מיוחד ל"גלובס": "מאז 2016 הוועדות הגיאוגרפיות הן לא רק מגיבות, אלא גם יוזמות"

בנימין נתניהו / צילום: אורן בן חקון, פול

אושר קיצוץ שכר השרים וחברי הכנסת; כ"ץ: יכלול גם שופטים

ישיבת הממשלה אישרה להפחית את שכר חברי הכנסת והשרים ב-10% לצד ביטול עדכון השכר בתחילת 2021 ● כ"ץ ייבחן הרחבה של קיצוץ השכר גם על נושאי משרה נוספים, בהם הנשיא, מבקר המדינה, נגיד בנק ישראל ושופטים

שופטת העליון רות ביידר גינסבורג / צילום: Charles Dharapak, Associated Press

האם הקרב על בית המשפט העליון יכריע את הבחירות לטובת טראמפ?

מותה של שופטת בית המשפט העליון האמריקאי, רות ביידר גינסבורג, הוא אירוע היסטורי שטורף את הקלפים במרוץ לנשיאות ● ד"ר אודי זומר, ראש המרכז לחקר ארה"ב באוניברסיטת ת״א, מתארח בפרק מיוחד של פודקאסט 'המדריך לטראמפיסט' כדי למפות את ההשלכות ● האזינו

גלית ואייל שטיגמן, בעלים של "קמיליה", מפעל לייצור רטבים / צילום: תמונה פרטית

"הבנקים הורגים את העסקים, הם לא נתנו סיוע למי שבאמת צריך"

אייל שטיגמן, בעל מפעל רטבים למזון לשוק המוסדי קמיליה ● "גלובס" שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

נפתלי בנט / צילום: אמיר מאירי

בדיקת קורונה חינם לכל דיכפין: האם זה נפוץ בעולם?

כמה מדינות יספקו לכל תושב מודאג בדיקת קורונה במחיר נמוך? פחות ממה שבנט חושב ● "המשרוקית של גלובס"

בניין הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: Baz Ratner , רויטרס

5 דברים שכדאי לדעת לפני פתיחת המסחר בבורסה בתל אביב ובעולם

חשש מהגבלות נוספות במשק בצל הקורונה ● אירופה מתקרבת לסגר ● השווקים רועדים: ירידות בפתיחת השבוע בעולם, הדאקס צלל ב-4.45%, הנפט צנח ב-5%, הדולר קופץ בעולם

אצילי (מימין) ומיכה / צילום: לירון מולדובן, וואלה! ספורט

נסגר התיק נגד הכדורגלנים דור מיכה ועומר אצילי

התיק נגד השניים, שהיו חשודים בעבירות מין בקטינות, נסגר מחוסר אשמה

בית השגריר ברחוב גלי תכלת בהרצליה ושלדון אדלסון (בעיגול) / צילום: איל יצהר, גלובס

עסקת בית השגריר בהרצליה הושלמה: אדלסון ישלם 20 מיליון שקל מס רכישה

ל"גלובס" נודע כי המיליארדר שלדון אדלסון ישלם מס של כ-20 מיליון שקל על רכישת בית שגריר ארה"ב שהושלמה מספר ימים לפני החג ● את הנכס רכש אדלסון תמורת יותר מרבע מיליארד שקל - סכום שיא עבור בית פרטי בודד בישראל