גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

לא רק מעטפות מזומנים: כל מה שצריך לדעת על עבירת השוחד

בין תיק 4000 ו-2000 לשיכון ובנוי, בין הולילנד לכפ"ס - עבירות השוחד תופסות בשנים האחרונות כיוון חדש בפרשנות ובאכיפה ■ "גלובס" עושה סדר בעבירת השחיתות החמורה ביותר בחוק הישראלי

שוחד / איור: יזהר כהן
שוחד / איור: יזהר כהן

כשמדברים על המושג "שוחד", חלק מהציבור מדמיין מעטפות מזומנים המועברות במחשכים לראש עיר או לשר, מאדם אחר, למשל יזם נדל"ן, שמעוניין שנבחר הציבור יקדם את האינטרסים שלו בתמורה למזומנים ובאמצעות כוחו ומעמדו. ואכן, במקרים לא מעטים שנדונו בעבר בבתי המשפט, הועברו כספי שוחד באופן הזה. אבל שוחד יכול, לפי החוק והפסיקה, להינתן בעוד דרכים רבות ומגוונות.

שוחד מוגדר בחוק כ"טובת הנאה כספית או הטבה בשווה כסף", שיכולה להינתן לעובד ציבור באופן ישיר או עקיף. כדי להרשיע עובד ציבור בלקיחת שוחד יש להוכיח שהמתת לעובד הציבור ניתן לו בשל תפקידו הציבורי, וכי הוא ידע על כך. עם זאת, אין צורך להוכיח כי עובד הציבור נתן תמורה למי ששיחד אותו או פעל למענו בתמורה למתת.

במשפט הולילנד הורשע ראש עיריית ירושלים לשעבר, אורי לופוליאנסקי, בלקיחת שוחד בסך של כ-2.5 מיליון שקל, באמצעות העברת תרומות למפעל חייו, עמותת "יד שרה". באותו משפט הורשע בתחילה רה"מ לשעבר, אהוד אולמרט, בכך שהוא קיבל שוחד של חצי מיליון שקל שהועברו בכלל לאחיו, יוסי, משמואל דכנר. מאוחר יותר זוכה אולמרט בעליון מסעיף האישום הזה מחמת הספק.

שוחד יכול, כאמור, להינתן בדרכים רבות נוספות. למשל, באמצעות העברת סיגרים, אלכוהול וטובות הנאה, או באמצעות סיקור תקשורתי אוהד ומוטה. בפרשת המינויים ברשות המסים, הואשם בתחילת הדרך ראש הרשות לשעבר, ג'קי מצא, בלקיחת שוחד שבא לביטוי בקידום המינוי שלו על-ידי יורם קארשי וקובי בן-גור לתפקיד ראש הרשות. מצא הורשע בסופו של דבר בעבירות חמורות פחות.

שוחד תמורת קידום אינטרסים של אנשי עסקים

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, חשוד בקבלת שוחד בשלוש פרשות שונות, שמרוכזות בתיקים 1000 (פרשת המתנות), 2000 (פרשת נתניהו-מוזס) ו-4000 (פרשת בזק-וואלה).

בימים הקרובים צפוי נתניהו להיחקר באזהרה בתיק 4000, שבו הוא חשוד בקבלת שוחד משאול אלוביץ, בעל השליטה בחברת בזק, באמצעות סיקור אוהד וחוטא למציאות לטובת נתניהו באתר החדשות "וואלה" שבשליטתו של אלוביץ. לפי החשד, בתמורה, פעל נתניהו כשר התקשורת לקדם אינטרסים של חברות יורוקום ובזק שגם הן בשליטת אלוביץ.

גם בתיק 2000, חשוד נתניהו כי קיבל שוחד באמצעות סיקור תקשורתי מוטה וחוטא למציאות לטובתו בעיתון "ידיעות אחרונות". לפי החשד בתיק 2000, ערב הבחירות האחרונות לכנסת, נתניהו ניסה להגיע לעסקה מושחתת עם מו"ל "ידיעות אחרונות" ארנון (נוני) מוזס, שבמסגרתו יקבל נתניהו סיקור אוהד ומוטה בעיתון, ובתמורה יפעל לקידום חוק לצמצום השפעתו של העיתון "ישראל היום" המתחרה ב"ידיעות".

בתיק 1000 חשוד נתניהו בקבלת שוחד מאנשי העסקים, ארנון מילצ'ן וג'יימס פאקר. לפי החשד, נתניהו ומשפחתו קיבלו סיגרים, אלכוהול, תכשיטים וטובות הנאה אחרות בשווי כולל של מיליון שקל לאורך שנים, ובתמורה קידם נתניהו אינטרסים של מילצ'ן בארץ.

לפני כשבועיים המליצה המשטרה לפרקליטות להעמיד לדין את נתניהו בגין שוחד בתיקים 1000 ו-2000. נתניהו מצדו חוזר וטוען בתגובה לכלל החשדות נגדו כי הוא חף מכל פשע וכי "לא יהיה כלום כי אין כלום".

מתן שוחד לעובד ציבור בחו"ל תמורת קידום עסקי נחשב לעבירה בישראל

בימים האחרונים נמצאת בכותרת "פרשת השוחד לכאורה לעובד ציבור זר בקניה" של חברת שיכון ובינוי (קצת מתחת לכותרות על "פרשת בזק/"המסרונים"). במסגרת חקירה המתנהלת נגד החברה נחשדים בכירים בה בתשלום שוחד לעובד ציבור בקניה בתמורה לקידום אינטרסים של החברה במדינה האפריקאית. אבל שיכון ובינוי לא לבד. המשולש הלא מקודש של חברה ישראלית-עובד זר-ושוחד נחשב בעבר לחלק מנוהל מקובל בחלק ממדינות העולם, בעיקר מדינות עם משטרים רעועים. בחלק מהמקרים ההיסטוריים יותר החברות הישראליות אף דרשו ניכוי מס עבור תשלומי השוחד שנחשבו אצלן ל"הוצאה" מתחייבת במסגרת העסקית במדינות הזרות.

עד 2009 לא הייתה לישראל הסמכות להעמיד לדין בגין ביצוע העבירה מחוץ לגבולותיה, אך בעקבות חתימתה של ישראל על האמנה של ארגון ה-OECD למניעת שיחוד של עובדי ציבור במדינות זרות וכניסתו לספר החוקים הישראלי של סעיף 291א' לחוק העונשין, נסללה הדרך להעמדתם לדין של חברות ואנשי עסקים ישראלים בגין מתן שוחד לעובד ציבור זר מחוץ לישראל.

לאחר תקופה בה לא נעשה כל שימוש בסעיף החוק, בשלהי 2016, החליטו רשויות האכיפה לחקור, ובמידת הצורך גם להעמיד לדין, ישראלים ששילמו שוחד לפקידי ציבור זרים בחו"ל. אחת הפרשיות המפורסמות ביותר הנחקרות בימים אלה בהקשר הזה היא פרשת החשדות נגד איש העסקים, בני שטיינמץ, בנוגע למתן שוחד לעובד ציבור בגיניאה תמורת רישיונות כרייה. גם "פרשת התשלומים המושחתים" של ענקית התרופות טבע ברוסיה, באוקראינה ובמקסיקו - שהסתיימה לאחרונה בהסדר מותנה במסגרתו תשלם קנס 75 מיליון שקל - נערכה על רקע האכיפה של אותו סעיף חוק.

לא רק מעטפות כסף

בשנים האחרונות מתגבשת בזירה הציבורית והמשפטית התמונה המלאה למהותו האמתית של "שוחד", ובעיקר לעובדה כי שוחד לובש הרבה מאוד פנים ולא מסתכם ב"מעטפות או מזוודות של מזומנים". לעניין טובת הנאה, הגדרת "השוחד" בחוק אינה מבחינה בין מעטפת/מזוודת מזומנים לבין סיוע במינוי לתפקיד נחשק או יוקרתי שמציב את מקבלו בעמדת כוח, מעניק לו מוניטין והטבות או בין קבלת מתנות יקרות ערך או סיקור אוהד בתקשורת. בנוגע לדרכי שוחד החוק קובע כי אין הבדל "אם היה כסף, שווה כסף, שירות או טובת הנאה אחרת"; ועוד.

כפי שניתן לראות בכל הפרשיות הנחקרות לאחרונה - בהן פרשת 1000 (המתנות), 2000 (ביבי-נוני), 40000 (בזק) ועוד - כל הפנים הללו נחקרות תחת אותה כותרת של "יחסים שוחדיים". על-פי חוק, אין הבדל אם תמורת השוחד הייתה ב"כסף, שווה כסף, שירות או טובת הנאה אחרת"; "אם זה היה בעד עשיה או בעד חדילה, השהיה, החשה, האטה, העדפה או הפליה לרעה"; "אם היה בעד פעולה מסוימת או כדי להטות למשוא פנים בדרך כלל"; ועוד. הבסיס של כל חקירות השוחד הוא הטענה כי קיימת מערכת יחסים אסורה של תן וקח - אבל מה ניתן ונלקח במסגרתה מערכת היחסים לובש צורות ותחפושות מגוונות. מטרת החקירות האחרונות היא להפשיט את ה"שוחד" מהתחפושת, ולקרוא לו בשמו.

מתן שוחד, הצעת שוחד ומה שביניהם

לעבירות השוחד הוקדש פרק מפורט בחוק העונשין, הכולל שלל הגדרות של לקיחת/קבלת שוחד על ידי עובד ציבור ומתן השוחד על ידי גורם כלשהו, וכן תתי סעיפים המתרגמים את ההגדרות הללו ופורסים אותן לפרוסות הכי דקות שניתן. ההגדרות הללו כוללות בין היתר את הקביעה, כי גם מי שביקש שוחד ולא קיבל - נחשב למקבל שוחד; וגם מי שהציע או הבטיח שוחד, אף שנדחה - כמוהו כנותן שוחד. המשמעות היא שגם אם הוצע שוחד, אך ההצעה לא התגבשה רואים ביחסים בין הצדדים יחסים שוחדיים.

אלה מעמידים אותם בפני אותם עונשים המוטלים על מי שקיבלו או נתנו בפועל שוחד - מאסר עשר שנים או קנס על מקבל השוחד או שבע שנות מאסר או קנס על נותן השוחד. מיום 3.1.2006 במשפט שוחד רשאי בית המשפט להרשיע על יסוד עדות אחת, אף אם זו עדות של שותף לעבירה; לכן, לא נדיר לראות בתיקים הללו גיוסם של עדי מדינה שהיו חלק מהמנגנון המושחת לכאורה (שמואל דכנר בפרשת הולילנד, ואחרים).

עד כמה אחורה אפשר ללכת?

על פי חוק, עבירות השוחד הן עבירות מסוג פשע אשר מתיישנות בחלוף 10 שנים מאז ביצוע העבירה. גם בעבירות שוחד לעובד ציבור זר חלה אותה תקופת התיישנות, ואולם היות והחוק נחקק בשנת 2008 - ורק אז שוחד לעובד ציבור זר נחשב לעבירה בישראל - תקופת ההתיישנות מתחילה להיספר מאז. כיום כבר אין לכך משמעות, כיוון שתקופות ההתיישנות "התאחדו"

הגדרות ל"שוחד" בחוק העונשין

■ מתן שוחד לעובד ציבור: הנותן שוחד לעובד ציבור בעד פעולה הקשורה בתפקידו

■ לקיחת שוחד: עובד הציבור הלוקח שוחד בעד פעולה הקשורה בתפקידו

■ דרכי שוחד: אין הבדל אם היה כסף, שווה כסף, שירות או טובת הנאה אחר

■ מבקש שוחד: המבקש או המתנה שוחד, אף שלא נענה, כמוהו כלוקח שוחד

■ מציע שוחד: המציע או המבטיח שוחד, אף שנדחה, כמוהו כנותן שוחד

■ תיווך בשוחד: המקבל כסף, שווה כסף, שירות או טובת הנאה אחרת על מנת לתת שוחד

עסקאות ביטחוניות: החשאיות מהווה כר פורה לשוחד / יובל אזולאי

עסקאות ביטחוניות, המתגבשות ונחתמות לעיתים במחשכים, הן כר פורה לעבירות שוחד, מטבען. בחלק ניכר מהן מעורבים מתווכים, כמו בפרשת הצוללות, שבה מככבים מקורבים לרה"מ וקצינים בכירים לשעבר בצה"ל. הפרשה כוללת חשדות לקבלת שוחד, ורה"מ בנימין נתניהו צפוי למסור בה עדות. בתחילת העשור, בעקבות הסתבכות חברה ביטחונית ממשלתית בפרשת שוחד בהודו, החל משרד הביטחון לדרוש מחברות ביטחוניות לחתום על "תוכנית ציות", האוסרת מתן שוחד לפקידי ציבור בחו"ל לקידום אינטרסים עסקיים

עוד כתבות

המלכה אליזבת' / צילום: Yui Mok, רויטרס

מחפשים עבודה? המלכה אליזבת מחפשת מנהל מדיה חברתית

בעבור שכר בגובה 233 אלף שקלים לשנה (50 אלף ליש"ט), מנהל המדיה החברתית יצטרך לעבוד 37.5 שעות בשירות הוד מלכותה

פרופ’ פרטה דסגופטה / צילום:רפי קוץ

"לפי החישוב שלי, כדור הארץ יכול להכיל רק 2 מיליארד אנשים"

פרופ' פרטה דסגופטה, מכלכלני הקיימות המובילים בעולם, מסביר שהאנושות צריכה להתכווץ ב-75% כדי לשרוד, ושאם נשנה את דפוסי הצריכה נוכל למנוע את רוע הגזירה ● בראיון ל"גלובס", הוא טוען שהמשבר הסביבתי מתחיל באשליה שהטבע בא בחינם

מארק צוקרברג / צילום: ג'ושוע רוברטס, רויטרס

"בית המשפט העליון של פייסבוק": החברה משקיעה 130 מ' דולר בגוף שיעביר עליה ביקורת

פייסבוק תשקיע 130 מיליון דולר כדי להקים גוף עצמאי אשר מטרתו היא לבקר כיצד החברה מסננת את התוכן שלה

ההצבעה על פיזור הכנסת/  צילום: Gettyimages/Anadolu Agency

פרשנות - באישון לילה, בלי ליברמן, דרעי ובנט ותחת איום של כחול לבן: כך פוזרה הכנסת בפעם השלישית בתוך שנה

ב–3:00 לפנות בוקר הופיע נתניהו לפתע במליאה, השתתף בהצבעות וחמק מיד לאחר מכן ● תחת הלחץ בוועדה המיוחדת שהתכנסה להכין את חוק פיזור הכנסת לקריאה שנייה ושלישית התקבלו החלטות שאף אחד לא חלם לאשר ● רק צדיק אחד הצביע נגד הגדלת מימון המפלגות ● פרשנות

טראמפ וארדואן / צילום: Peter Nicholls, רויטרס

החלטה היסטורית בארה"ב: הסנאט הכיר רשמית ברצח העם הארמני

ההחלטה, שהינה בעיקר מוסרית והצהרתית, מגיעה על רקע מערכת היחסים הרעועים בין ארה"ב וטורקיה בשנים האחרונות ובמיוחד בעקבות מעורבותה של טורקיה במלחמת האזרחים בסוריה באחרונה ● על פי דיווחים בטורקיה, בעקבות החלטת הסנאט, טורקיה הוציאה בשעה האחרונה זימון לשגריר ארה״ב באנקרה לשיחת נזיפה

דודו זבידה / צילום: איל יצהר

אחרי מיזוג מבני תעשיה וכלכלית ירושלים: גם החברה הבת דרבן יוצאת מהבורסה

דרבן תבצע בסוף דצמבר פדיון מוקדם מלא של האג"ח שלה, בהיקף של 250 מיליון שקל, ותסיים את חייה כחברה מדווחת

דונלד טראמפ / צילום: Jonathan Ernst, רויטרס

ועדת המשפט קבעה: טראמפ אשם ב"עבירות ופשעים חמורים"

כל 23 הצירים הדמוקרטים הצביעו בעד; כל 17 הצירים הרפובליקאים הצביעו נגד ● השלב הבא: אישור סעיפי האישום במליאת הבית, קרוב לוודאי לפני סוף השנה ● הסנט ידון בכתב האישום בינואר ואין כמעט ספק שטראמפ יצא זכאי

יורם נוה, מנכ"ל כלל ביטוח / צילום: כדיה לוי

המכרז המוסדי בהנפקת המניות של כלל ביטוח: ביקוש ער שמוביל לדילול של סדר גודל של כ-20% של בעלי מניות קיימים

במכרז המוסדי של הנפקת המניות החדשות של כלל ביטוח התקבלו ביקושים ערים בהיקף 900 מיליון שקל והחברה תגייס 650 מיליון שקל ● כלל תגייס עוד עד 868 מיליון שקל בכתבי התחייבויות נדחים

צמד שחקני קרלינג רוסיים עם חולצות "אתלטים אולימפיים מרוסיה" באולימפיאדת החורף ב־2018 /צילום:  Shutterstock

ההשעייה הרוסית הגדולה מאירועי ספורט בגלל סמים - פחות מהותית ממה שנראה

על פניו זה נשמע דרמטי - רוסיה לא תוכל להשתתף או לארח אירועי ספורט גדולים בשנים הקרובות ● הלכה למעשה, היא לא תכננה לארח אף טורניר גדול שעלול להיפגע ● בנוסף, הנוכחות של הספורטאים הרוסים בולטת - גם בלי דגל

יאיר נתניהו והוריו בנימין ושרה / צילום: קובי גדעון, לע"מ

"גיל ההתבגרות זז בכמה שנים": למה המילניאלז לא עוזבים את ההורים?

שליש מהישראלים בגילאים 25 עד 34 עדיין גרים עם ההורים ● אם פעם הצעירים שאפו לצאת מהבית לחיים כלכליים עצמאים, היום זה ממש לא המצב ● ההשלכות מרחיקות לכת - מבחינה כלכלית, שוק הדיור והמצב הנפשי של כל המעורבים בסיפור ● האזינו לפודקאסט "הצוללת" - פרק פתיחת העונה

הצעקה האחרונה/ צילום: יחצ

ביקורת ספרים ירוקה במיוחד: הספר שיעזור לכם לצרוך בצורה אקולוגית יותר

וגם: "לאכול בעלי חיים", הספר הטבעוני המשלב קטעים פילוסופיים, מידע וסיפורים, כולל דיאלוגים פנימיים בנושא ההתחממות הגלובלית והשלכותיה, בדגש על מה שכל אחד יכול לעשות

משה כחלון ואביגדור ליברמן /  עמית שאבי - ידיעות אחרונות

פרשנות: הבחירות יורגשו בקרוב מאוד בכיס של כולנו, וגם למה כחלון הוא לא באמת קורבן

המדינה תיכנס בסוף החודש לתקציב המשכי ● זה קרה לא פעם בעבר, אבל הפעם השמיכה קצרה יותר מאי–פעם ● פרשנות

הכוכב הבא / צילום: רונן אקרמן

התאגיד נפרד מ"הכוכב הבא": יפיק עצמאית את בחירת הנציג לאירוויזיון

שיתוף-הפעולה בין תאגיד השידור וקשת מתקיים כבר 7 שנים ● עפ"י הודעת התאגיד לקשת, בכוונתם להפיק עצמאית את בחירת המועמד הישראלי לתחרות, וזאת החל מהשנה הבאה, כלומר בבחירת נציג ישראל לאירוויזיון 2021 ● קשת בתגובה: "בהצלחה"

בוריס ג'ונסון / צילום: רויטרס

בריטניה מצביעה: תורים נרשמים בבחירות המכריעות של העשור

עד כמה ישפיעו הבחירות על עתיד הברקזיט ועל הליש"ט, מיהם המועמדים המובילים שמתמודדים, ומה חוזים הסקרים? ● "גלובס" מציג שורת שאלות ותשובות לגבי הבחירות

מחשוב ענן \ צילום: שאטרסטוק

אחרי שגייסה 70 מיליון דולר: חברת סטרטוסקייל של אריאל מייסלוס נסגרת

החברה שפעלה בתחום הענן גייסה מהקרנות בסמר ואנטרה והקרנות של סיסקו, קוואלקום ואינטל ● החברה נסגרת לאחר שעסקה למכירתה לא יצאה אל הפועל

סקר הסקרים

סקר הסקרים: כחול לבן מגדילה את הפער, אבל עדיין לא תצליח להקים ממשלה

מדינת ישראל הולכת לבחירות בפעם השלישית בתוך שנה ● סקר הסקרים בודק מי מתחזק, מי נחלש, ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה ● כל הסקרים מכל כלי התקשורת ● "גלובס" עושה סדר ומביא את המספרים העדכניים ביותר של מערכת הבחירות הסוערת

יגאל גלאי / צילום: רפי דלויה

מיזוג בענף יחסי הציבור: גלאי תקשורת וגל תקשורת מאחדים כוחות

החברה החדשה תיקרא גל-גלאי ותנוהל על ידי יגאל גלאי וגל בייסברג

קצין ומרגל/ צילום: באדיבות סרטי יונייטד קינג

אנטי־רומן: הסרט החדש של רומן פולנסקי גנרי ונטול ברק

"קצין ומרגל" של רומן פולנסקי נעדר חידוש וברק, ויוצרו רומז שגם הוא קורבן רדיפה, ממש כמו דרייפוס, גיבור הסרט

לארי פייג' / צילום: רויטרס

החיים שאחרי גוגל: לארי פייג' מממן חיסונים בחינם לילדי קליפורניה

פייג', שממוקם במקום השביעי בין עשירי העולם, פרש מוקדם יותר החודש מכסא המנכ"ל של אלפאבית ● פייג' מממן את החיסונים במסגרת ארגון מקומי בשם "Shoo the Flu", שמציעה זריקות חינם בבתי ספר וגני ילדים בעיר

מסחר בוול סטריט./  צילום: רויטרס

סגירה מעורבת בוול סטריט לאחר אישור ההסכם בין סין וארה"ב

הנשיא טראמפ: מכסים בגובה של 25% על סחורות מסין יישארו בתוקף אבל ארה"ב תשהה את כניסתם לתוקף של מכסים נוספים ● בורסות אירופה נסגרו בעליות לאחר פרסום תוצאות הבחירות בבריטניה