גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מתחת לרדאר: האנשים שלא שמעתם עליהם בפרשת בזק

הטבות? מתנות? לחצים? הקשרים של בעלי השליטה בבזק עם השלטון לא התחילו בימי בנימין נתניהו, אלא כבר בימי דליה איציק ■ פרשנות

הררי מילים נכתבו על תיק 4000, אז מה כבר אפשר לחדש בעניינו ובעניין הכלכלי שעומד במרכזו - ההטבות שניתנו לכאורה לבזק? ובכל זאת, אספתי כמה עובדות הקשורות במישרין ובעקיפין לפרשה, וכל קורא ייקח את זה לאן שהוא רוצה.

ביטול ההפרדה המבנית בבזק

כל-כך הרבה שטויות נכתבות על הביטול הזה (תהליך נפרד מהמיזוג בין בזק ל-yes), שמוצג בתקשורת כהטבה. אולי כדאי לחוקרי המשטרה לעיין בדוח הוועדה לבחינת מבנה תעריפי חברת בזק ועדכונם ולקביעת תעריפי שירותים סיטונאיים בתחום התקשורת הנייחת בראשות אמיר חייק (ועדת חייק). בחודש מאי 2012 אומצו עיקרי ההמלצות של הוועדה על-ידי שר התקשורת, שהיה אז לא אחר מאשר משה כחלון. הנה כמה סעיפים בולטים, הקשורים בהפרדה המבנית. 

■ בסעיף 14 נכתב: "ביטול הפרדה מבנית בין ספקי התשתיות לבין תחום הטלוויזיה הרב-ערוצית ייעשה בהינתן אפשרות סבירה לספק חבילות שירותי טלוויזיה באמצעות רשת אינטרנט על-ידי ספקים חסרי תשתית נייחת כלל-ארצית". מה קרה מאז בפועל בשוק התקשורת? אין בכלל ספק שיש שירות כזה: איך אתם בדיוק חושבים ששירותי הטלוויזיה של סלקום ופרטנר מתקיימים? האפשרות הסבירה לספק חבילות שירותי טלוויזיה על-ידיהן באמצעות התשתית של בזק התאפשר, ולפי הסעיף הזה, ההפרדה המבנית בבזק הייתה צריכה להתבטל כבר לפני כשנתיים.

■ בסעיף 11 נכתב: כי "בתוך 9 חודשים מפרסום הצעת המדף, כמתואר לעיל, יורה שר התקשורת על ביטול ההפרדה המבנית בין ספק תשתיות... לבין ספקי השיחות הבינלאומיות וספקי שירותי האינטרנט... באופן שחברת בזק למשל תורשה להציע ללקוחותיה חבילות לא פריקות של שירותיה (שיחות מקומיות בינלאומיות, שירותי פס רחב ושירותי גישה לאינטרנט), זאת למעט אם ראה השר כי במצבו הנוכחי באותה עת של השוק הסיטונאי, ביטול ההפרדה המבנית עלול לגרום לפגיעה ניכרת בתחרות או בעניינו של הציבור". מה קרה בפועל? לא ממש קרה. גם לפי הסעיף הזה ביטול ההפרדה המבנית היה צריך להתבצע כבר לפני שנתיים וחצי. אגב, בשוק הסיטונאי המצב מצוין מבחינת תחרות: יש כבר יותר מחצי מיליון מנויים סיטונאיים.

■ סעיפים 12 ו-13: "משרד התקשורת יקבע מדדים או תנאים שלפיהם יהיה שר התקשורת רשאי לקבוע כי מידת התפתחותו של השוק הסיטונאי ומידת התפתחותה של התחרות המבוססות על סלי שירותים משותפים, המשלבים שירותים נייחים ושירותים ניידים במגזר הפרטי, מאפשרת מתן הקלות בתחום ההפרדה המבנית... או ביטולה".

אלה סעיפים גמישים, המאפשרים מרחב די גדול לשר התקשורת. הבעיה היא שלא הוצבו ממש מדדים, וכרגיל במקומותינו הרגולציה נמתחה, התעכבה, התמרחה, והנה - במקום שביטול ההפרדה המבנית תהפוך לעובדה מוגמרת, היא הופכת לנושא במחלוקת שנמצא תחת חקירה.

דליה איציק והתמיכה בקבוצת סבן

בתקופתה של דליה איציק כשרת התקשורת הופרטה בזק ונמכרה לקבוצת חיים סבן-אייפקס-מורי ארקין, שעשו עליה סיבוב בלתי נתפס עד המכירה לשאול אלוביץ. הנה תזכורת לסיבוב שעשתה בזמנו הקבוצה שרכשה ב-2005 את השליטה בבזק: רווח של קרוב ל-5 מיליארד שקל ברוטו, תשואה של 300% על ההון העצמי, בתוך כ-4 שנים בלבד.

בתקופת השליטה של סבן-אייפקס-ארקין נהנתה בזק מרגולציה ידידותית במיוחד (בין היתר בתקופתה של דליה איציק), הקרטל הסלולרי ייצר רווחים של מיליארדים מדי שנה, ושיעורי הרווחיות של החטיבה הקווית של בזק, יחד עם האינטרנט שלה, הגיעו לרמה של חברת היי-טק (במקרה של החטיבה הקווית והאינטרנט, שיעורי הרווחיות נותרו טובים עד עצם היום הזה).

במקביל, בשקט-בשקט, פוטרו והופרשו מאות עובדים לפחות, בהסכמה שקטה של ועד העובדים בחברה, בשם ההתייעלות. ארקין, השותף הישראלי, משלם מסים בישראל, אבל סבן ואייפקס הם משקיעים זרים, והמשק הישראלי לא הרוויח אגורה מהסיבוב הנהדר שהם עשו בחברה.

מעטים זוכרים שעל השליטה בבזק התמודד גם איש העסקים בני אלג'ם, שצירף כשותפה את ענקית התקשורת פראנס טלקום. השב"כ התנגד אז להצטרפותה של האחרונה, כי יש לה החזקות בחברות תקשורת במדינות ערביות. זה היה טיעון חלש, אבל הוא הצטרף לתמיכה הבולטת של איציק בקבוצת סבן.

איציק גם עמדה בראש מטה הפרייימריז של שמעון פרס ז"ל לראשות מפלגת העבודה ב-2005, שבהם הפסיד לעמיר פרץ. היא נחשבה אז מקורבת ואשת סודו של פרס, שקיבל תרומות בסכום עצום של כ-320 אלף דולר מ-3 מיליארדרים: אותו חיים סבן שזכה בבזק, דניאל אברהמס וברוס רפפורט. מבקר המדינה הגדיר את התרומות "לא ראויות", אך לא נפתחה חקירה פלילית.

איתן כבל והתאווה לכותרות

השבוע העיד ח"כ איתן כבל על גבורתו בעמידה בלחצים שהפעילו הנהלת בזק, בראשות סטלה הנדלר, והלוביסיטים של החברה. אוי, אוי, אוי, ממש גיבור גדול, מר כבל. כחומה בצורה הוא עמד בפני הלחצים הבלתי נסבלים, לא התכופף, לא נשבר ונאבק עד כלות הנשימה למען האזרח הקטן והאינטרס הציבורי.

אלה שטויות, הרי לשיטתו אין צורך כלל בדיאלוג בין הסקטור העסקי למחוקקים, ואין צורך שמנהלים (אינטרנסטים כמובן, מתוקף תפקידם) יעלו לירושלים כדי לדבר עם חברי הכנסת ירום הודם, טהורים וזכים כולם, שוודאי אין להם אינטרס ותאווה בלתי נשלטת לכותרות ועוד כותרות.

אז ככה, איתן, מספר הסלולרי שלי הוא 052-2788997, ואשמח לקבל ממך טלפון שיספר לי על הלחצים שהופעלו עליך (ודי הצליחו) בעניין חוק "ישראל היום" תמורת יחסים מלטפים בתקשורת. מה אתם אומר, איתן, תרים את הכפפה?

ציפי לבני ומממני הטיסות

מי שהקשיב השבוע לראיון הדי נינוח עם ח"כ ציפי לבני (המחנה הציוני) בכאן ב' (רשת ב'), לא הצליח לקבל הסבר משכנע לתמיכתה הנלהבת בחוק "ישראל היום", לבד מעדות עצמית על מלחמתה בשחיתות לעומת אחרים (בעיקר נתניהו) שהם המושחתים האמיתיים.

או.קיי, זכותה להגיד את שעל לבה, אבל צריך להרים גבה ולתמוה כיצד זה לבני לא נשאלה כלל מדוע היא קיבלה יחס כה מלטף ב"ידיעות אחרונות", אלא אם כן שוכנע המראיין שהיא אכן הלוחמת בשחיתות שמעל לכל ספק ולכל שאלה.

מילא זה, אבל לבני היא שיאנית הטיסות לחו"ל, בשם שירותה את מדינת ישראל. לפי בדיקתי האחרונה, היא בילתה מתחילת אפריל 2015 ועד אמצע פברואר 2018 (תקופה של כ-34 חודשים) 102 ימים בחו"ל (!). כ-3 חודשים וחצי מסביב לעולם: ארה"ב (כמה פעמים), קנדה, בריטניה, צרפת, שווייץ, יוון, גרמניה, איטליה, אוסטריה ועוד.

מי בין המממנים? המיליארדר חיים סבן, בעל השליטה בפרטנר, שמימן בילוי שנתי בפורום שלו (כמה אלפי דולרים בכל פעם, זו לא מתנה?); ועיתון "הארץ", שנוטה לחבק את נסיכת השלום.

אילן גרינבוים והבור של יורוקום

כולם מתרכזים בבזק, אבל לטעמי התעלומה הכי גדולה נמצאת בחברות הפרטיות של יורוקום - יורוקום דיגיטלית ויורוקום סלולרית, שהעלו באש כ-600 מיליון שקל של אשראי בנקאי. איך בדיוק זה קרה? הרי חלק מהעסקים של שתי החברות שמוכרות ציוד תקשורת היה גם עם בזק, ועל-פי הערכות, אלה היו עסקים מצוינים במחירים מצוינים. איך נקלעו שתי החברות הללו לפשיטת רגל?

לא רק לשאול אלוביץ הפתרונים, אלא גם למנכ"ל הוותיק של שתי החברות, אילן גרינבוים, שהיה על הגה הניהול השוטף. משום מה, בלהט האירועים, שמו של גרינבוים אינו עולה. אני בטוח שהוא צבר עשרות מיליונים במהלך כהונתו בשתי החברות, אז לפחות שיספק הסברים לבור העמוק של שתי החברות.

דליה איציק איתן כבל ציפי לבני אילן גרינבוים  / איור: גיל ג'יבלי

עוד כתבות

בית פרטי בארה''ב. ענקיות ההשקעות נכנסות לטווח ארוך / צילום: Shutterstock

שוק הבתים הפרטיים בארה"ב לוהט - עכשיו המאני טיים

גופי ענק גלובליים נכנסים לשוק הבתים הפרטיים להשכרה (SFR) - מעצימים את העליות במחירים, ומייצרים הזדמנות קורצת לתשואה דו-ספרתית ארוכת-טווח ● מהם אפיקי ההשקעה שדרכם יכולים משקיעים פרטיים וכשירים להיחשף לתחום? ● כתבה שנייה משתיים

בניין הבורסה בתל אביב / צילום: Shutterstock, MagioreStock

בבורסת ת"א מקווים להרוויח מהרפורמה בפנסיות. אבל למוסדיים יש תוכניות אחרות

בבורסה בת"א מקווים כי 30 מיליארד השקלים הנוספים שיועברו מדי שנה לניהול קרנות הפנסיה כחלק מהרפורמה, יגדילו את ההשקעה בישראל ● אך הגופים המוסדיים מאותתים כי כדי להשיג תשואה גבוהה הם יצטרכו להשקיע בשווקים גדולים יותר ● גורם בעולם החיסכון ארוך הטווח: "בישראל לא יהיה מספיק במה להשקיע"

שר החוץ יאיר לפיד / צילום: רונן טופלברג

סכסוך במשרד החוץ: "מצפים מהשר יאיר לפיד להפשיל שרוולים"

בישיבת ועדת הדרגים של המשרד, שמתכנסת בכל חצי שנה וקובעת את הקידומים, הוצעו דרגים מבישים וקידומים מועטים, לדברי ד"ר יעקב ליבנה, מנהל מחלקת אירו-אסיה • "נמשכת ואף גוברת הפגיעה היומיומית בעובדים ובמשרד. השר הבטיח הרבה ודיבר נכון אבל בסופו של דבר לא עשה כמעט כלום. לא נוכל לשתוק עוד", אמר ליבנה לגלובס

מרכז השכרת רכב של הרץ / צילום: Shutterstock, Tupungato

ענקית ההשכרה הרץ רוכשת 100 אלף מכוניות טסלה ביותר מ-4 מיליארד דולר

חברת השכרת הרכב, שבתחילת המגפה הגישה בקשה לפשיטת רגל ומאז הספיקה להתאושש לרמות שלפני הקורונה, פתחה בתוכנית לחשמול צי הרכב השכור שלה ● בלי הנחות? היקף ההזמנה מרמז שהרץ משלמת קרוב למחיר המחירון

מזכ''ל האו''ם אנטוניו גוטרש ושר התקשורת יועז הנדל / צילום: דוברות משרד התקשורת

שת"פ בין ישראל לארה"ב והאו"ם לקידום הרגולציה על הרשתות החברתיות

שר התקשורת יועז הנדל והסנאטור האמריקאי בן ריי לוהאן דנו בשיתוף פעולה בין הרגולטורים כדי ליצור רגולציה יעילה על הרשתות החברתיות ● בפגישה עם מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש סוכם כי ישראל תיקח חלק בוועדה שתוקם באו"ם ותעסוק בנושא

ההסתערות על הקפיטול בתחילת השנה. ארצות הברית היא אחת המדינות שהכי מועדות לסיכון, לפי פייסבוק / צילום: Associated Press, Julio Cortez

ישראל, איראן והודו: כיצד פייסבוק מחליטה אילו מדינות מועדות לאלימות פוליטית?

פייסבוק ממשיכה להסתבך: בתחקיר שפורסם באתר The Verge נחשף כי ענקית האינטרנט מיפתה את מדינות העולם מבחינת צורך בהשקעת משאבים לקראת ימי הבחירות בהן, על מנת למנוע פרעות, הסתה וניסיונות התערבות ● המדינות הכי פגיעות לפי פייסבוק הן ארה"ב, ברזיל והודו, ומיד אחריהן ישראל ואיראן

אילוסטרציה - בורסה ת''א / צילום: שלומי יוסף

נעילה חיובית בת"א; סקודיקס קפצה ב-27%, סלקום ב-10.8%

מדד ת"א 35 עלה בכ-0.5%, ת"א 90 טיפס בכ-1% ● מחזור המסחר הסתכם בכ-1.9 מיליארד שקל ● עליות חדות רשמו איסתא, רקח, פרטנר, אינטרקיור, אוגווינד, אייסקיור ואירודרום

עמיקם נורקין מפקד חיל האויר / צילום: חיים הורנשטיין

האיום האיראני: בצה"ל מזהים אתגרים חדשים ונערכים להתמודד עמם

אחד האיומים החדשים הוא מערך הגנה אווירית מתקדם מתוצרת איראנית, הכולל סוללות טילי קרקע-אוויר שאיראן מנסה להעביר לסוריה, ללבנון, לעיראק ולתימן ● מפקד חיל האוויר, האלוף עמיקם נורקין, לקראת תרגיל BLUE FLAG שנערך בישראל בהשתתפות 8 חילות אוויר מהעולם: "האתגרים שעומדים בפנינו הולכים וגוברים"

אום אל פחם / צילום: Shutterstock, Moataz Egbaria

התקציב לפיתוח החברה הערבית הוכפל, אבל זה לא יספיק למלחמה בפשיעה

תוכנית החומש החדשה לחברה הערבית תזרים 30 מיליארד שקל לתשתיות דיור, חינוך, תחבורה ותעסוקה ● למרות זאת, היא לא תפתור את שתי המצוקות העיקריות של האזרחים הערבים: תלות בשוק האפור בגלל היעדר מקורות להלוואות מהבנקים ומכרזים שמנוהלים בשליטתם של ארגוני פשע

עומס של מכוניות טסלה במוסך של טסלה בפתח תקווה / צילום: בר - אל

מי רוצה רכב חברה חשמלי? טסלה פוזלת לציי הרכב בהייטק. אבל לא כולם מתלהבים

עפ"י הערכות, גם ב-2022 טסלה תמשיך להיות שחקנית חזקה ברכב החשמלי, אבל לא תשפיע דרמטית על שוק הרכב בישראל ● בחברה שואפים לנצל את הבאזז כדי להיכנס למגזר ההייטק, אבל בחברות הליסינג לא ממהרים לאמץ את הרכב החשמלי

עדות עמית אשל במשפט נתניהו / צילום: יוסי זמיר

"ידיעות על משפחת נתניהו עברו פיקוח ותיקון. אי-אפשר היה לדווח בחופשיות"

עמית אשל, ראש דסק לשעבר בוואלה, העידה היום במשפט נתניהו ובני הזוג אלוביץ' על התנהלות מערכת וואלה בין השנים 2014-2017 ● "תמיד היינו באיחור לגבי נתניהו ומשפחתו, כי היה צריך לקבל אישור אם אפשר לדווח, איך ועל מה"

הקנצלר החדש של אוסטריה, אלכסנדר שאלנברג / צילום: Shutterstock

אוסטריה מתכננת: "מעצר בית" ללא-מחוסנים אם מגפת הקורונה תתפשט

כמו במדינות אחרות בצפון היבשת ובמזרחה, שיעור תחלואת הקורונה באוסטריה מזנק בשבועות האחרונים, והקנצלר החדש התווה תוכניות חדשות הכוללות צעדים חמורים שטרם ננקטו באירופה ● אם התחלואה תעלה תשקול הממשלה להגביל באופן גורף את הכניסה למסעדות ולמלונות רק למחוסנים או למחלימים בחצי השנה האחרונה

מוצרי בן אנד ג'ריס / צילום: Shutterstock, Arne Beruldsen

סערת ה-BDS של בן אנד ג'ריס העולמית: פלורידה לא תשקיע ביוניליוור

הסנקציות על יוניליוור מתרחבות: מדינת פלורידה הודיעה כי תפסיק לרכוש מניות של יונילוור, חברת-האם של בן אנד ג'ריס העולמית, בשל ההחלטה שלא לאפשר את מכירת הגלידות בכל שטחי ישראל ● בשבועות האחרונים נוספו לרשימת המדינות בארה"ב שהטילו סנקציות על יוניליוור גם טקסס, אריזונה וניו ג'רזי

''קשה לדעת האם מדובר בתופעה שבאמת קשורה לחיסון'' / אילוסטרציה: Shutterstock

איך חיסון הקורונה משפיע על נשים בכל העולם, ולמה למדענים עוד אין תשובות?

מפה לאוזן, ובעדויות בתקשורת וברשתות החברתיות: יותר ויותר נשים מספרות על שיבושים בווסת לאחר שהתחסנו נגד קורונה, אבל נכון להיום, עולם המחקר עדיין לא קרוב להסביר את התופעה ● בינתיים, בארה"ב ובישראל נערכים להרחבת מבצע החיסונים גם לילדים

תור לחיסון בבייג'ינג / צילום: Associated Press, Andy Wong

בעקבות העלייה בתחלואה: סין תתחיל לחסן ילדים מגיל 3

הממשל הסיני מגלה אפס סובלנות כפלי התפרצויות, ולפחות חמישה מחוזות פרסמו צווים המורים לחסן ילדים מגיל שלוש ● החשש העיקרי: התפרצות של וריאנט הדלתא ● 76% מאוכלוסיית המדינה כבר חוסנה - רובם בחיסונים מתוצרת סינית

נשיא ארה''ב, ג'ו ביידן / צילום: Shutterstock, Stratos Brilakis

המלחמה על התקציב בארה"ב: ביידן מצמצם הוצאות בחיפוש אחר הסכמה

בנחישותו להגיע להסכמה עד סוף אוקטובר, הנשיא מוכן להתפשר על נושאים מרכזיים במדיניות הפנים שלו

טוויטר / צילום: Shutterstock, Worawee Meepian

טוויטר: גידול משמעותי בשיח בנושאי כלכלה, פינטק וקריפטו

הרשת החברתית פרסמה מחקר בנושאי השיח הכלכלי בזירה שלה, המצביע על גידול משמעותי בשיח בנושאי כלכלה ופינטק וכן על גידול במודעות ובמעורבות סביב נושאים כמו מטבעות דיגיטליים, מימון אישי והשקעות

פריסת סיבים אופטיים / צילום: Shutterstock

טלזר ואקספון זכו במכרז לפריסת סיבים ב-39 יישובים ברחבי הארץ

החברה זכתה במכרז שאותו הובילה מועצה אזורית גזר שמטרתו להקדים את פריסת הסיבים באופן עצמאי, ולא לחכות למפעילי התקשורת שיעשו זאת

נדבורני יעקב - 012 / צילום: עינת לברון

יעקב נדבורני מונה למנכ"ל חברת הסטרימינג החדשה של קשת ו-RGE

נדבורני החל בהקמת החברה ובגיוס צוות עובדים חדש שיפעל בשלב הראשון מבניין קשת ● המטרה: אפליקציה שתרוץ על טלוויזיות חכמות ללא ממירים ובמחיר אטרקטיבי

פייפאל / צילום: Shutterstock, Michael Vi

פייפאל שמה סוף לשמועות: "לא מתכוונת לרכוש את פינטרסט כרגע"

ענקית התשלומים האמריקאית עדכנה באתר האינטרנט שלה שהיא לא מתכוונת לרכוש את הרשת החברתית בשלב זה ● בשבוע שעבר פורסם בבלומברג שהיא במגעים לרכישתה לפי שווי של כ-40 מיליארד דולר ● מניית פייפאל קופצת במסחר המוקדם; פינטרסט צונחת