גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

קטאר המוחרמת מנסה להציל את עזה; הפלסטינים ספקנים

קטאר, שמוחרמת ע"י מדינות ערב, מנסה להגביר מעורבות ברצועת עזה הקורסת, וכבר העבירה סיוע של מיליוני דולרים לבתי החולים ■ נציג האמירות אף הצהיר כי כל מהלך יתואם עם ישראל ■ בעוד האמריקאים משבחים את דריסת הרגל של קטאר, תושבי עזה ומנהיגי הרשות הפלסטינית לא מקדמים אותה בברכה

אמיר קטאר / צילום: רויטרס, Handout
אמיר קטאר / צילום: רויטרס, Handout

אמירות קטאר מונה בסך הכל כ-320 אלף אזרחים. עוד יותר מ-2 מיליון בני אדם נמצאים בה כמהגרי עבודה, והתוצר לנפש בה הוא 142 אלף דולר - השני בעולם - בזכות אוצרות הנפט והגז. העושר המופלג הביא את מנהיגיה לבחוש בפוליטיקה האזורית ובענייניהם הפנימיים של ארצות המזרח התיכון, תוך שמירה על קשרים טובים עם ארצות-הברית ובעבר גם קשר כלכלי עם ישראל - ומנגד סיוע ישיר לחמאס, לחיזבאללה ולארגונים אסלאמים אופוזיציוניים במדינות כמו מצרים וסעודיה. כלי יעיל וחשוב הוא ערוץ אל-ג'זירה, שמופעל באופן מתוחכם על ידי השליט תמים בן חמד אל-תאני. ביולי 2017 נמאס מהמצב לכמה מהמדינות השכנות, ובראשן סעודיה ומצרים, והן הכריזו על ניתוק היחסים עמה. אל-תאני לא נעתר לניסיונות התיווך, והנתק הדיפלומטי הרשמי נמשך.

ההקדמה הזו מסבירה, בין השאר, את ניסיונה של קטאר להגביר את מעורבותה במתרחש ברצועת עזה. קטאר כאמור העבירה כספים רבים לממשל חמאס בעזה, ומימנה פרויקטים כלכליים וביניהם בניית שכונה שלמה בדרום הרצועה שנקראה על שמו של אל-תאני. רוב הסיוע נפסק בשל החרם הערבי על קטאר, המלווה את המשבר הדיפלומטי עמה מאז יולי.

בעקבות הידרדרות המצב ברצועה בשל עצירת הכספים מהרשות הפלסטינית, ובעיקר המשבר בבתי החולים, הודיע מוחמד אל-עמאדי, העומד בראש ועדת הסיוע של קטאר לרצועה, כי ארצו תעניק 9 מיליון דולר לסיוע מיידי לבתי החולים. בראיון שהעניק לפני שלושה שבועות לסוכנות איי.פי, אמר עמאדי כי בכוונת ארצו להגביר את הסיוע לתושבי הרצועה, אבל הוסיף משפט מעניין - כל סיוע יהיה חייב להיות בתיאום ובשיתוף עם ישראל. "בלי עזרת ישראל, שום דבר לא יקרה", אמר. הוא גם סיפר על פגישותיו עם מתאם הפעולות בשטחים, האלוף יואב (פולי) מרדכי, והגדיר את היחסים עמו "בהחלט טובים".

הקשר הזה אינו מפתיע במיוחד. מה שכן הפתיע הייתה התמיכה האמריקאית לצעדיה אלה של קטאר. השליח האמריקאי ג'ייסון גרינבלט צייץ בטוויטר קישור לראיון של אל-עמאדי, והוסיף כי שתוף פעולה של קטאר עם ישראל יכול להביא להקלה של ממש לתושבי הרצועה - ובלבד שקטאר תתמקד בסיוע הומניטרי ולא בתמיכה בחמאס. מדוע האמריקאים מוכנים לשבח את קטאר, היריבה המושבעת של מצרים וסעודיה? לא לחלוטין ברור, אבל ייתכן שהמצרים הסכימו למהלך הומניטרי מוגבל של קטאר ברצועה.

מחאה נגד שליטי מדינות ערב

אלא שהסיוע של קטאר לא התקבל בעין יפה על ידי תושבי הרצועה, וגם לא על ידי הרשות הפלסטינית. אל-עמאדי הגיע ביום שני שעבר לטקס, לרגל התרומה בבית החולים שיפא בעזה, המרכז הרפואי הגדול ברצועה, והשיירה שבה נסע הותקפה באבנים בעת שעברה ברחובות העיר. לאחר הטקס ומסיבת העיתונאים בשיפא, קבוצה של עובדי ניקיון בבית החולים החלה לקללו והשליכה לעברו נעליים וחפצים אחרים. התושבים הביעו בכך את מחאתם כלפי שליטי מדינות ערב ששכחו אותם, וגם - וזה חשוב יותר - כלפי הנהגת חמאס האחראית למצבם.

הרשות הפלסטינית, הנוקטת בעיצומים חריפים כלפי ממשל חמאס ברצועה, מתנגדת למעורבות הקטארית והדבר בא לידי ביטוי במתקפה של דוברים מהפתח על אל-עמאדי. במסיבת העיתונאים בבית החולים שיפא אמר אל-עמאדי כי מוטב שיושב ראש הרשות אבו מאזן ישאיר את הפוליטיקה בצד יהיה לנשיא של כל הפלסטינים. הוא האשים את הרשות, מצרים וישראל באחריות למצב הקשה ברצועה. מוניר אל-ג'ארוב, אחד מבכירי פתח, אמר כי הרשות הפלסטינית לא מקבלת הוראות מאף אחד גם אם יש לו ממון רב בכיסו.

בינתיים, בקהיר נמשכים המגעים בין משלחת של ראשי חמאס לנציגים מצרים בינסיון להביא לפתרון המשבר ולהעברת השליטה ברצועה לרשות הפלסטינית, אך חמאס לפי שעה מסרב לוותר על כוחו הצבאי ועל עצמאותו של כוח זה גם אם תעבור השליטה האזרחית לרשות.

מבולבלים? אנחנו חיים במזרח התיכון שבו, כידוע, הכל אפשרי.

ההתפרצות הזו של התושבים ברצועה נגד נציגה של קטאר לא נעלמה גם מעיני גורמי הביטחון בישראל. דוח משולב של השב"כ והמינהל האזרחי מעלה את האפשרות כי המשבר הכלכלי ברצועה עשוי להביא להפגנות נגד ממשל חמאס. הפגנות כאלה, בהשתתפות אלפי בני אדם, התקיימו לפני יותר משנה ברצועה וכללו עימותים קשים עם כוחות הביטחון של חמאס. החשש במערכת הביטחון הוא כי במקרה כזה ינסה חמאס לחמם את הגזרה מול ישראל, ספין של עימות צבאי, ככל הנראה מוגבל אך מספיק לשנות את דעת הקהל.

קטע נפרד בדוח מתייחס למצב הכלכלי בעזה וקובע כי מהמשבר סובלים בעיקר תושבי מחנות הפליטים ובעיקר אלה שאינם קשורים למנגנוני הביטחון והממשל של חמאס. הדוח מגדיר את המצב "קשה אך לא משברי", אבל מזהיר כי יגיע לכדי משבר הומניטרי אמיתי בתוך כמה חודשים אם לא יהיה שינוי במצב. אחת ההמלצות המעניינות בדוח היא לעקוב מקרוב אחר כל סיוע המגיע לרצועה ולנסות לתעלו באופן ישיר ללא מגע אנשי חמאס. בדוח ניתנו דוגמאות ל"מס" שגובה חמאס מכל מזומן או סחורה הנכנסים לרצועה, במחסומים שהקים בדרכים המובילות מהמעברים אל תוך הערים. כך, מחציתו של סיוע הומניטרי של תרופות שהגיע לפני שבועיים הוחרמה בדרך, וככל הנראה נמכרה לפחות בחלקה בשוק החופשי. את ההמלצה הזו העבירה ישראל לארגוני סיוע ובהם USAID, אך ספק רב אם משהו ישתנה נוכח מנגנון הגבייה של חמאס המגובה בכוח הנשק.

דרך הייסורים של הפטריות

בשבוע שעבר פרסמה קרן המטבע העולמית אזהרה שלפיה הרשות הפלסטינית בדרך למשבר כלכלי חריף. בהודעה שמסרה קארן אונגלי, ראש הצוות הבוחן את כלכלת הרשות, נאמר כי התחזיות של הכלכלנים הפלסטינים על צמיחה בהיקף של 4% בשנת 2018 אינן מבוססות וכי הקרן צופה שהצמיחה תהיה כ-2.3% בלבד. הנתון הזה מעיד כי הכלכלה הפלסטינית לא מסוגלת לייצר מקומות עבודה חדשים, האבטלה תגבר וההשקעה במחוללי צמיחה קטנה והולכת, נאמר בהודעה. לדברי אונגלי, הדעיכה הכלכלית מרעה מאוד את התנאים ההומניטרים, בעיקר ברצועת עזה, הסובלת מתשתית ירודה וממחסור במקורות אנרגיה ובמים. היא הגדירה מצב זה קרוב לנקודת שבר.

בדוח שהגישה אונגלי לקרן נאמר עוד, כי הרשות הפלסטינית הצליחה במהלך השנה שעברה להקטין את החוב החיצוני ב-7.8% אך הצפי ל-2018 הוא כי החוב יגדל על רקע המשבר המדיני עם ארצות-הברית, אחת מהתומכות הכלכליות העיקריות של הרשות הפלסטינית. הדוח מציין עוד את ההגבלות שמטילה ישראל על הפלסטינים, ובראשן הגבלות התנועה והקשיים במעבר סחורות יבוא ויצוא דרך המעברים שבהם היא שולטת.

סיפורה של חוות הפטריות הפלסטינית אמורו ובית האריזה הסמוך לה ביריחו, מראה מקצת מהקשיים הללו: החווה ובית האריזה נפתחו לפני חמש שנים, בהשקעה של מאות אלפי שקלים, תוך הסתמכות על ידע וחומרים מהולנד. ארבעת השותפים שהקימו אותה ביקשו לספק בעיקר את צורכי השוק המקומי, שניזון עד אז מפטריות ישראליות בלבד. המניע היה כלכלי אבל גם אידאולוגי, להפסיק את התלות במוצרים ישראליים ולו בענף הפטריות. אלא שאז החלו הבעיות, מסע ייסורים ארוך לקבלת היתרים - הן מהרשות הפלסטינית והן אישורי יבוא מהמנהל האזרחי.

לאחר קבלת ההיתרים, הוזמנו מכונות, זרעי פטריות ודשן מיוחד מהולנד. לדברי מנהל החווה מחמוד קוחיל, המכולות שהגיעו מהולנד עוכבו בנמל אשדוד שבועות ארוכים. בתחילה המתינו חודש, המשלוח השני עוכב כמעט חודשיים והשלישי עמד בנמל 80 יום. ההוצאות על האחזקה בנמל היו גבוהות, ולטענת קוחיל, מכולות דומות עם סחורה לחקלאים ישראלים שוחררו בתוך זמן קצר. בדיקה עם רשויות הנמל ועם המכס העלתה נימוקים ביטחוניים של הצורך בבדיקת הסחורה, אך לא ניתן הסבר להתמשכות הזמן הנדרש לבדיקה. קוחיל טוען כי מדובר בהתנכלות מכוונת כדי למנוע תחרות עם החקלאים הישראלים.

למרות העיכובים, החווה הצליחה בגידולים והמחיר לסוחרים היה נמוך ב-20% ממחיר הפטריות הישראליות, אבל בשל הפסדים החווה ובית האריזה נסגרו. כעת מנסים השותפים להקימה מחדש. הם גייסו כסף מהציבור והפעם רשמו את החברה גם בישראל. הנימוק - "אם השלטונות יעכבו אותנו שוב בנמל", אומר כוחיל, "נוכל לתבוע אותם בבית משפט ישראלי".

החקלאות הפלסטינית הייתה ענף כלכלי פלסטיני חשוב, אך בשנים האחרונות חלקה הלך וקטן. מ-18% בשנת 2000 ל-12% ב-2007, 8% ב-2012 ורק 4% ב-2017.

ענף בקמילה

פירמידות של גז

לנשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי הייתה עסקת הגז עם ישראל חשובה במיוחד במהלך הכולל של הפיכת ארצו למעצמת אנרגיה, המספקת גז נוזלי לאירופה ולמדינות המזרח התיכון וצפון אפריקה. למצרים שדה גז ענק בים התיכון מול חופיה, זוהר, המפיק גז בכמויות גדלות והולכות, והיא מבקשת לרכוש גז מישראל וקפריסין, ובהמשך גם מלבנון. שר הנפט ומשאבי הטבע המצרי טארק אל-מולה הוציא הודעה ברוח זו לאחר פרסום עסקת הרכישה עם ישראל. הוא הזכיר את הודעתו של שר האנרגיה הקפריסאי יורגוס לקוטריפיס, שלפיה גם ארצו עומדת לחתום על הסכם דומה עם מצרים.

קפריסין, לפי התוכניות המצריות, תשמש תחנת מעבר לצינור גז ממצרים בדרך לאירופה, והסכם ראשוני על כך כבר נחתם עמה ביום חמישי שעבר. במצרים שני מתקני הנזלה גדולים, השייכים האחד לחברה מצרית והשני, הגדול יותר, לחברת הגז הספרדית-איטלקית יוניון פנוסה. שני המתקנים נמצאים בתנופת הרחבה ופיתוח בהיקף השקעה של יותר מ-3 מיליארד דולר.

ג'ורג' איאד, מומחה אנרגיה מצרי, אמר בראיון לעיתון א-שארק אל אווסאט, כי בשל העלויות הגבוהות של הקמת מתקני הנזלה לגז, לישראל ולמדינות המפתחות כעת את שדות הגז במזרח הים התיכון יהיה עדיף לשלוח את הגז הטבעי למצרים לצורך הנזלתו ולקבל בחזרה גז נוזלי מוכן לשימוש. לדבריו, בקרוב יוחל בשיפוץ ובדיקת הפעלה מחדש של צינור הגז מצרים-ישראל בדיוק למטרה זו.

ההיבט הגיאופוליטי כאן חשוב לא-סיסי במיוחד: שתי יריבותיו האזוריות הגדולות, טורקיה וקטאר, הן הנפגעות העיקריות של המהלך. טורקיה היא צומת מעבר עיקרי של גז מרוסיה לאירופה ומרוויחה רבות מכך. קטאר, המדינה בעלת עתודות הגז השלישית בעולם אשר מספקת גז לאירופה, עשויה לאבד את השוק הזה למצרים שכן עלויות ההנזלה והשינוע לאירופה יהיו זולות יותר מארץ הפירמידות. מעבר לעניין הכלכלי החשוב - הכלכלה המצרית הזקוקה נואשות לקטרי צמיחה מסוג זה - א-סיסי מקבל זריקת עידוד מדינית-פוליטית ומחזק את מעמד ארצו מול טורקיה וקטאר.

לכו, המצב הופך להיות עדין מבחינתה של ישראל. דלק, נובל אנרג'י ומפיקות הגז, וגם ממשלת ישראל, יצטרכו אולי להחליט אם להמשיך ולקדם מיזמי צינורות גז לאירופה דרך טורקיה של ארדואן ואולי קפריסין, או לבחור באופציה המצרית העתידית.

עוד כתבות

שי ניצן/ צילום: איל יצהר

מהגברת אמון הציבור ועד הטיפול באכיפה כלכלית: האתגרים המורכבים של פרקליט המדינה הבא

שר המשפטים יודיע בקרוב במי בחר להחליף את עו"ד שי ניצן • ממלא המקום יצטרך להתמודד עם אתגרים מורכבים - החזרת אמון הציבור בפרקליטות, המתקפות הבוטות של הפוליטיקאים, ואכיפה כלכלית ואלימות גואה בציבור הערבי

האפיפיור פרנציסקוס / צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

שערורייה כספית בוותיקן: כספי תרומות מיוחדות שנועדו לחלשים ונזקקים הופנו לכיסוי הגירעון

רק 10% מכספי קרן "הפרוטות של פטרוס", שמגייסת מדי שנה בחודש יוני כ-55 מיליון דולרים וכפופה ישירות לאפיפיור, שימשו למטרה הייעודית

משה כחלון / צילום: שלומי יוסף

דעה: משה כחלון היה אחד משרי האוצר הטובים ב-20 השנים האחרונות

מרבית הטיעונים כנגד משה כחלון לוקים בראייה שטחית, ולעתים אפילו פופוליסטית ● חלקם מתעלמים ממגבלות הכוח של שר אוצר באשר הוא ● מבקריו של כחלון מתעלמים משורה ארוכה של הישגים שנזקפים לזכותו ● על יוקר המחיה, התוכנית "מחיר למשתכן", הגירעון התקציבי ועוד בכתבה שלפניכם

דירות חדשות/צילום: אייל יצהר

מדד המחירים ירד ב-0.4%; מחירי הדירות טיפסו ב-2.6% בשנה האחרונה

מחירי הירקות והפירות ירדו ב-4.2% וגררו את המדד לירידה ברף התחתון של התחזיות לחודש נובמבר ● מחירי הדירות במחוז תל אביב עלו ב-1.2% בספטמבר-אוקטובר ● קצב האינפלציה ב-12 החודשים האחרונים עומד על 0.3% בלבד

דוד מחלב, מנכ"ל פוינטר. מחפש הזדמנויות / צילום: רוני שיצר

מה שכח לספר לנו דוד מחלב, מנכ"ל פוינטר לשעבר

מנכ"ל הפעילות הבינלאומית של פוורפליט, דוד מחלב, יעזוב את התפקיד בסוף חודש ינואר ● מחלב יישאר "על הפיירול" של החברה עד יוני 2021 וימשיך ויקבל עד אז שכר והטבות

ילדים בטהראן עוטים מסיכות נגד זיהום אוויר / צילום: STR New, רויטרס

זיהום אוויר כבד הביא לסגירת בתי הספר בטהראן

מדובר בזיהום גבוה פי 6 מהמותר עפ"י ארגון הבריאות הבינלאומי

אבי ניר, מנכ"ל קשת ויוסי ורשבסקי, מנכ"ל רשת / צילומים: רפי דלויה, תמר מצפי, יח"צ, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

משבר חריף בין קשת לרשת על רקע הדרך לחישוב הרייטינג

המשבר, ששיאו בפיצוץ פגישה שהתקיימה בין שתי בעלות הרישיון, עלול להשפיע על מכירת הפרסום בטלוויזיה החל מינואר 2020

בוריס ג’ונסון/  צילום: רויטרס

לקחי בריטניה: איך נפלו החומה האדומה והחומה הכחולה

בדומה למה שהוא עשה במשאל העם על ברקזיט, בבריטניה חזר המעמד העובד והעדיף ימין קשוח על פני שמאל קיצוני ● זה מה שעשו האמריקאים בבחירות 2016, האם זה מה שהם יעשו ב-2020? ● ומה ישראלים יכולים ללמוד משיטת בחירות ש"מזייפת" את התוצאות לטובת הגדולים?

דודי אפל / צילום: אמיר מאירי

נדחתה על הסף תביעת דודי אפל נגד מיכאל צ'רנוי וזאב רום

ביהמ"ש קבע כי התביעה על סך 239 מיליון שקל שהגיש דודי אפל התיישנה זה מכבר, שכן מטענות שהעלה אפל בהליכים קודמים עולה כי כל העובדות הנדרשות לצורך הוכחת תביעתו, שנוגעת לעסקה שהתרחשה ב-2001, היו ידועות לו כבר אז

אביחי מנדלבליט וגלעד ארדן / צילום: רפי קוץ ושלומי יוסף, גלובס

האם היועמ"ש יאפשר לשר ארדן למנות מפכ"ל למשטרה ונציב לשירות בתי הסוהר?

שני התפקידים החשובים לא מאוישים כבר שנה ● השר ארדן אמר כי בעבר הוא החליט שלא להביא בפני הממשלה מועמדים לתפקידים אלה לאור פיזור הכנסת והציפיה כי בעקבות הבחירות תכונן ממשלה חדשה

צחי נחמיאס / צילום: מירי נחמיאס

מסע הקניות של צחי נחמיאס: מגה אור רוכשת השליטה בארנה גרופ, החזקותיו "על הנייר" שוות 1.2 מיליארד שקל

התמורה תשמש בעיקר להחזר הלוואות שנתן מרכוס וובר לחברת הנדל"ן הכושלת, שבה השקיע כמיליארד שקל - סכום שרובו ירד לטמיון ● מניית מגה אור יותר מהכפילה את ערכה מתחילת 2019

יוני שסטוביץ ואיציק אברכהן / צילום: רפי דלויה

הקרב על הבושם: BE של שופרסל תייבא מותגים של המתחרה שסטוביץ

רשת הפארם Be, מקבוצת שופרסל, תחל לשווק את מותגי הבישום CK, נרסיסו, מון בלאן ואברקרומבי • מבחינת שסטוביץ מדובר באובדן מכירות לרשת הפארם השנייה בגודלה

שי ג'ינפינג, נשיא סין, ודונלד טראמפ, נשיא ארה"ב / צילום: KEVIN LAMARQUE, רויטרס

לקראת השבוע בשווקים: סין וארה"ב צפויות לקבוע מועד לחתימה; "הדרך להסכם סחר כולל עדיין רחוקה"

אחרי זינוק של 11% מהשפל באוגוסט, האם הליש"ט תמשיך לזנק על רקע הברקזיט המתקרב? ● הדרמה בשוק הריפו נמשכת ● שלל נתוני מאקרו יפורסמו בעולם, בהם הריבית ביפן והייצור בסין ● בשוק המקומי, בנק ישראל ימשיך להתערב בשוק המט"ח ● התחזית השבועית של "גלובס"

שלומי טחן שמעון מירון ניר ויצמן ליאון אביגד  / צילום: אבישי פינקלשטיין

מימשה אופציה: הכשרה ביטוח תהיה בעלת 16.5% ממניות מלונות בראון

ביוני האחרון הלוותה הכשרה לבראון 80 מיליון שקל בדרך של אשראי שיוכל להיות מומר למניות כחלק ממערך העסקאות הלא סחירות - כעת היא ממירה אותה להון מניות

אנדראס פיביג / צילום: איל יצהר

עסקת ענק ל-IFF: מתמזגת עם חטיבת התזונה של ענקית הכימיקלים דו-פונט

בהתאם לתנאי המיזוג יחזיקו בעלי מניות IFF כ-44.6% ממניות החברה הממוזגת, ובעלי מניות דופונט יחזיקו ב-55.4%, ויקבלו תשלום במזומן של כ-7.3 מיליארד דולר עם סגירת העסקה

שרגא ברוש / צילום: שלומי יוסף

כיצד דלף מאגר נתונים פנימי של התאחדות התעשיינים לאחד הצדדים בבחירות לנשיאות

פרופ' אהוד קינן מהטכניון שלח במהלך השבוע האחרון מכתב תמיכה נלהב במועמדותו של שמואל דונרשטיין לנשיאות הארגון ● בהתאחדות טוענים כי רשימת התפוצה של המכתב מתבססת על רשימת תפוצה פנימית של הארגון ודורשים לקבל מקינן את שמו של האדם שנתן לו גישה לנתונים

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 15 בדצמבר 2019

אמש באיכילוב: 5 נפגעי תאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

גרטה תונבורג / צילום: Susana Vera, רויטרס

עם מי הסתבכה גרטה טונברג בדרכה הביתה לשבדיה?

הנערה השבדית שסייעה לשנות את דעת הקהל העולמית במאבק נגד ההתחממות הגלובלית ונבחרה לדמות השנה של מגזין "טיים" זכתה לנזיפה מלא אחרת מאשר הרכבת הגרמנית

חניה ברחוב בת"א / צילום: שלומי יוסף

לא רק במנהטן: מי בישראל מוכן לשלם מיליונים על דירה חדשה ללא חניה

הנחת המוצא של יזמים היא שישראלים לא מוכנים לוותר על חניה צמודה בדירות חדשות, אבל בתל אביב אפשר כבר לראות אפילו פנטהאוזים שנמכרים בלי חניה צמודה ● זה לא אומר שהם מוותרים גם על האוטו

מטוס בואינג 787 דרימליינר של אל על / צילום: יח"צ

קניתם כרטיס טיסה שנופל על יום הבחירות? אל על תאפשר לשנות המועד

אל על תאפשר ללקוחות החברה לשנות את כרטיסי הטיסה שלהם ללא תשלום דמי שינוי וטיפול, על מנת שיוכלו להצביע בבחירות לכנסת ה-23, שיתקיימו ב-2 למרץ 2020 ● עם זאת, במידה והכרטיס במועד החדש יהיה יקר יותר, הנוסעים יצטרכו לשלם את ההפרש במחיר