גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בעוד יומיים: פגישה בין פלמור לנבחנים בחשבונאות

הצפי לסיום בדיקת הטפסים, כשבועיים לפחות, מבטיח שפרסום הציונים לא יקרה טרם שתיפגש מנכ"לית משרד המשפטים ויו"ר מועצת רואי החשבון עם נציגי הסטודנטים הטוענים לפגמים בגינם ניתן פקטור בבחינה הקודמת ■ שינוי פורמט הבחינות, עליו הכריזה המנכ"לית לאחרונה, לא יחול על בחינה זו, שנבחניה נפלו בין הכיסאות

אמי פלמור/ צילום: תמר מצפי
אמי פלמור/ צילום: תמר מצפי

פרסום ציוני הבחינה האחרונה בחשבונאות, בחינה שבדיקת טפסיה תארך עוד כשבועיים-שלוש, יתקיים רק לאחר פגישה שתיערך ביום רביעי הקרוב בין נציגי הנבחנים לבין מנכ"לית משרד המשפטים ויו"ר מועצת רואי החשבון, אמי פלמור, זאת בכדי לדון בטענות בדבר קושי חריג בבחינה.

לנבחנים היה סיבה להתעקש על קיום פגישה: למרות ההצהרה הדרמטית של פלמור לאחרונה אודות שינוי שיטת הבחינה, נבחני החורף בחשבונאות נפלו בין הכיסאות. סאגת מועד יולי האחרון של בחינות ההסמכה שמקיימת המועצה - בחינה שבינתיים הוחלט על פקטור בעניינה - התמשכה, ובינתיים התקיימה בחינה נוספת, כזו הסובלת, לדברי הנבחנים, מאותם פגמים של זו הקודמת, ומונעת מהנבחנים לזכות בהסמכה המקצועית. מהמידע שהגיע לידי "גלובס" עולה כי אחוז המעבר בבחינה האחרונה צפוי להיות נמוך אף יותר מזה של מועד יולי האחרון, הגם שטרם נבדקו כלל טפסי הנבחנים.

המועצה ניסתה אמנם לתקן את הפגמים שנפלו בבחינת מועד יולי, אבל מאות הנבחנים החדשים של בחינות מועד החורף כבר לא ייהנו מהניסיון הזה לתקן את הפגמים: הפקטור השנוי במחלוקת שניתן, ושהותקף בעתירה מנהלית תלויה ועומדת - לא ניתן לנבחנים החדשים, שטוענים כי רמת הקושי היתה אבסורדית באותה מידה, ואף יותר ממועד יולי; מהצד השני, הצהרתה של יו"ר מועצת רואי החשבון ומנכ"לית משרד המשפטים, אמי פלמור, כי קיימים פגמים במתכונת הבחינות הנוכחית וכי המועצה תפעל לשינוי שיטת הבחינה - היא הצהרה שלא צפויה לעזור לאלו שכבר התקיימה בחינתם ולא ייזכו בהסמכה הנכספת.

נראה שהשינויים העתידיים שמתכוונת המועצה ליישם, ועליהם הכריזה דרמטית יו"ר המועצה בטקס ההסמכה האחרון, יחולו רק על המועדים הבאים של הבחינות ולא על שני המועדים האחרונים - שהם אלו שהביאו את המועצה להכרזה בדבר הצורך בשינוי שיטת הבחינות.

במכתב ששלחו הנבחנים, באמצעות המשרד שהגיש את העתירה בעניין הפקטור הבעייתי, גולדפרב זליגמן ושות' - שוטחים הנבחנים את מלוא טענותיהם כנגד הבחינה, ביניהן טענות לשאלות קשות במיוחד; שאלות שהכילו מידע שגוי; שאלות מטעות שאינן ברורות לנבחן; שאלות אמריקאיות ללא תשובה נכונה; וזמן קצוב לבחינה שלפי טענתם אינו סביר. עוד נטען כי ביחס למועד יולי, שכאמור לגביו ניתן פקטור, קיבלו הנבחנים תוספת זמן של כחצי שעה להשלמת הבחינה. במועד דצמבר, כלל לא ניתנה תוספת הזמן הזו, מבלי להודיע על כך מראש או להסביר מדוע.

תגובת מועצת רואי החשבון: "הפניה בעניין הבחינות התקבלה במועצת רואי החשבון ונבחנת בימים אלה על ידי הגורמים המקצועיים האמונים על נושא הבחינות במועצה.

"בכוונת יו"ר המועצה לבחון את התייחסות הגורמים המקצועיים, ובמידת הצורך, בהתאם לממצאים שיוצגו בפניה, לקיים פגישה עם נציגי הנבחנים [פגישה שכאמור כבר נקבעה, מ' ר'].

"יצוין בנוסף כי טרם הושלם הליך בדיקת הבחינות, כך שמוקדם להעריך האם תחושת הנבחנים כפי שהוצגה בפנייתם למועצה תבוא לידי ביטוי בציונים או בשיעור המעבר".

הפקטור האמור שניתן ביחס למועד יולי הותקף בעתירה מנהלית שאליה צריכה להגיב המועצה בחודש מארס הקרוב, בטענה כי הוא אינו משפר את המצב ויוצר עוול כלפי אלו שהפגינו ידע רב יותר ופעלו בהתאם להנחיות. הסטטוס הזה של העתירה לא השתנה בינתיים, על אף הכרזת יו"ר המועצה כי השיטה תשונה בעקבות הפגמים בבחינות האחרונות.

במכתב ששלחו מייצגי הנבחנים נכתב כי "התנהלות המועצה באשר לבחינות ההסמכה האחרונות, בחשבונאות פיננסית מתקדמת ובביקורת חשבונות - החל מהשינוי שיושם בבחינות, דרך אי יישום הלקחים מהבחינות הקודמות ועד לפגמים המהותיים שנפלו בבחינות עצמן - חרגה מכל מתחם אפשרי של סבירות, הוגנות והגינות מנהלית".

עוד הודגש במכתב כי אין כל הטלת ספק "בכוונותיה הטובות של המועצה ואף בפררוגטיבה השמורה לה לשם קביעת הרף המקצועי הנדרש להסמכת רואי חשבון, יחד עם זאת לדעתנו, נפלו פגמים מהותיים בהתנהלות המועצה, אשר באו לידי ביטוי אף בבחינות האחרונות וגרמו לפגיעה קשה ובלתי סבירה".

הצהרה דרמטית

במועד יולי האחרון, נערכה בחינת ההסמכה של רואי החשבון, בעקבותיה יצאו הנבחנים למאבק משפטי כנגד המועצה בשל הקושי החריג בבחינה, ולאחר מכן - אף בשל שיטת הפקטור שבה נהגה המועצה, לפיה יתוגמלו שלוש השאלות בעלות הציון הגבוה שעליהן ענה הנבחן, זאת למרות ההנחיות כי יש לענות על כמה שיותר שאלות, על מנת לקבל ניקוד מקסימלי. הפקטור הזה, יצויין, גרם לכך שאחוז המעבר עמד על כ-70%, במקום כ-70% נכשלים בבחינה.

בטקס ההסמכה שנערך לאחרונה לרואי החשבון, שנבחנו במועד שקדם לשני המועדים האחרונים, יצאה יו"ר מועצת רואי החשבון, אמי פלמור, בהודעה כי בעקבות הפגמים בבחינות - עתידה המועצה לשנות את מתכונת בחינות ההסמכה.

עתירה שהגישו הנבחנים כנגד שיטת הפקטור צפויה להתברר בעוד כחודש וחצי בבית המשפט, זאת לאחר שמועצת רואי החשבון תגיש תגובתה לעתירה במהלך חודש מארס. 

אבל הפקטור הזה, בעייתי ככל שיהיה, לא הוחל על נבחני המועד שלאחר מכן, מועד החורף: בדצמבר ניגשו לבחינה בחשבונאות פיננסית למעלה מ-1000 סטודנטים. גם בבחינה זו, במתכונת זהה למועד יולי הבעייתי, עלו מצד הסטודנטים טענות לשאלות קשות במיוחד, ופגמים נוספים.

המתמחים חוששים שהסיטואציה הייחודית לתוכה נפל שלהם לא תזכה למענה כיון ש"ספגו" את הנזק הקשה של הבחינות במתכונת הבעייתית, שמנעה מרבים מהם לזכות בהסמכה המקצועית, ומנגד - לגביהם לא תוחל המתכונת החדשה עליה תעמול המועצה.

"מצפים לבחון ברגישות"

ירמי זרביב, בין נבחני מועד החורף וממובילי המאבק כיום, מסר ל"גלובס":

"אישה, 2 ילדים ומשפחה שלמה. זה מה שהשארתי מאחור בשנה וחצי האחרונות. ויתרתי על להיות אבא ובעל בתקופה הזו, וגם הם נאלצו לוותר בשבילי. הם נאלצו לוותר עלי כדי שאוכל לשבת, ללמוד ולהצליח בבחינות. הייתי חדור מטרה להגיע ליום הבחינות מוכן ככל האפשר. הקרבתי לשם כך את חיי, ממש. מסתבר, שכל זה התנפץ לי ברגע. ולא בגלל שעשיתי משהו לא בסדר במהלך הדרך שלי, אלא בגלל ניסוח לקוי של השאלות ועוד מגוון סיבות שידועות לכם.

"מועצת רואי החשבון, אתם צריכים להבין שיש חיים שלמים שהוקרבו במטרה להגיע למוכנות מקסימלית לבחינות המועצה ולהצליח בהן. מצופה מכם לבחון את הטענות שלנו ברגישות ולתקן את מה שעשיתם בבחינת המועצה האחרונה".

לי, נבחנת נוספת, מסרה ל"גלובס": ״התחושה במהלך הבחינות ואחריהן היו קשות מאד. היה תסכול גדול. להיתקל בשאלות שהנושא שלהן לא חלק מהסילבוס שהמועצה פירסמה, או בשאלות שהנתונים כתובים בהן בצורה לא מסודרת, זה מצב מאוד לא נעים ומלחיץ.

"בתור אחת שסיימה את הלימודים בהצטיינות, אני יכולה להעיד על עצמי שאני יודעת את החומר והגעתי לבחינה בהרגשה טובה, לא לחוצה ובטוחה שאעבור את הבחינות. לא הייתה אף סיבה שלא אעבור אותן. ההבנה שלא משנה כמה אלמד וכמה אשקיע, ברגע שהמועצה תרצה להכשיל היא תכשיל - מתסכלת כל כך, ומאכזבת. תחושה שלא רוצים אותנו. אז למה נותנים לנו לעבור את שבעת מדורי הגיהינום האלה?״.

עוד כתבות

צילום: יוסי זמיר

ביקור התזמורת: איך הגיעו פסנתרים לרחובות הערים בישראל ולמה השכנים מיואשים?

יזמים יצרו אותם בטכנולוגיה ייחודית, מפעל הפיס מימן והעיריות והמועצות האזוריות מתגאות בהנגשת המוזיקה במרחב ● כולם מרוצים מהפרויקט שמציב פסנתרי רחוב ביישובי ישראל, חוץ מכמה שכנים שמיואשים מהקקופוניה

רוני בירם וגיל דויטש  / צילום: רמי זרנגר

שני חברים יצאו לדרך (שוב): תמנון העסקים של גיל דויטש ורוני בירם שווה כבר 4 מיליארד שקל

10 שנים לאחר השלמת האקזיט המזהיר באקסלנס, שהותיר בידי צמד הברוקרים לשעבר קרוב למיליארד שקל, חולשים דויטש ובירם על רשת עסקים מסועפת שפיתחו מאז, אשר מתפרסת על פני מגוון עסקים ריאליים ופיננסיים

דצ'יה דאסטר / צילום: יח"צ

דאצ'יה דאסטר עדיין מציעה תמורה רצינית לכסף ללקוחות לא מפונקים

ב-120 אלף הדאסטר הוותיקה מקבלת מנוע טורבו-בנזין חזק וסופר-מודרני עם שורשים של מרצדס

 

 

הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר

עליות בבורסה: ת"א 35 חצה את שיא כל הזמנים, מבטח שמיר מזנקת

מדד ת"א 35 עולה ב-0.4% לרמה של 1,742 נקודות, ת"א 90 מטפס ב-0.2% ● מניית מבטח שמיר מובילה את העליות ומזנקת בכ-10% במחזור גבוה ● טבע מאבדת 4.5%, נייס עולה ב-5.6%

שמחה רוטמן / צילום: יונתן בלום, גלובס

"נתניהו אשם במצבו. כשמערכת המשפט עזרה לו להיפטר מיריבים, הוא זרם וחיזק אותה"

עו"ד שמחה רוטמן, היועמ"ש של התנועה למשילות ודמוקרטיה, בראיון אישי ● על הילדות בבני-ברק, על התגבשות הרצון לפעול ציבורית בימי אוסלו, על שלטון המשפטנים, על תיקי נתניהו ועל האקטיביזם של בג"ץ: "העליון נוטש את תפקידו כשומר סף. למה שתהיה לו סמכות לקבוע מי יהיה רה"מ?"

טריקים חדשים שמפילים תיירים רבים בפח / צילום: שאטרסטוק

דירת נופש שנעלמה וגניבת פרטי אשראי עם מוט סלפי: הטריקים החדשים להונאת תיירים

שיטות הרמאות החדשות להפיל תיירים בפח משתכללות כל הזמן ● למה אנחנו צריכים להיזהר מאנשים שמצלמים סלפי לידינו, ולמה לפעמים צריך להיזהר גם משוטרים?

מריה סאלח מחאמיד

האמנית מרובת הזהויות ש"רוצה שיראו את אום אל-פחם אחרת"

תאונת הדרכים הקטלנית, החיים שתרמה לנער אלמוני, מצלמות המעקב והזהות התרבותית המורכבת ● היצירה 'אנא הון' של מריה סאלח מחאמיד במוזיאון הרצליה היא דיוקן עצמי סוחף

ניר ברקת / צילום: איל יצהר

ניר ברקת מנסה לקחת למשה כחלון את תיק האוצר, כבר עכשיו. כך זה נראה מאחורי הקלעים

כחלון, בצורה אלגנטית, ויש שיגידו מקצועית משאיר אחריו אדמה חרוכה - הגירעון התופח - ולכן תיק האוצר נהפך שוב למשהו, שלכאורה, אף ח"כ ממפלגת השלטון לא יחפוץ בו ● ואז ניר ברקת הגיע ● כך ראש עיריית ירושלים לשעבר מנסה להחזיר ללחייו של ראש הממשלה בנימין נתניהו את הסומק הכלכלי ● פרשנות

ד"ר אחמד טיבי, הרשימה המשותפת / צילום: איל יצהר, גלובס

פסילת היבא יזבק, האם הפעם תיפסל חברת הכנסת הצעירה מבל"ד

ח"כ אופיר כץ מן הליכוד הודיע הערב כי יגיש מטעם הליכוד בקשה לפסול אישית את ח"כ יזבק מן הרשימה המשותפת, חברת בל"ד, וזאת בשל תמיכה והזדהות עם מחבלים ● אחמד טיבי יו"ר הסיעה המשותפת: מנסים לפסול אותה בגלל דברים שאמרה לפני שנכנסה לכנסת

פסלי האורישות בעיר סלבדור / צילום: Shutterstock/א.ס.א.פ קרייטיב

לחיות, ולא להתבייש לשמוח: ברזיל, עונת הקרנבלים נפתחת

פברואר הוא החודש הכי שמח בברזיל, ולא רק בגלל הקרנבל ● כבר בסוף ינואר מתחילות החגיגות לכבוד אלת הים ימנז’ה, וגם זרים גמורים מתקבלים בחיבוק גדול

דונלד טראמפ / צילום: Gettyimages/Anadolu Agency

זו הכלכלה, טמבלים: 3 שנות נשיאות, 5 מגמות בולטות בכלכלה האמריקאית

בתום שלוש שנים בבית הלבן, הכלכלה האמריקאית נמצאת בנסיקה בפרמטרים רבים: אבטלה, עוני, תעסוקה, מדדי הבורסה ועוד • השאלה המרכזית היא האם הגאות צריכה להיות משויכת לטראמפ שלוקח עליה קרדיט, או שמדובר בהמשך מגמה שהחלה בתקופת אובמה ● שלוש שנות נשיאות. פרויקט מיוחד

אורלי לוי-אבקסיס, העבודה-גשר-מרצ  / צילום: ניר סלקמן

כמה חמורה האבטלה הסמויה של חדרי הניתוח הציבוריים בישראל

בעוד התורים לטיפול מתארכים, חדרי ניתוח ציבוריים עומדים לפעמים שוממים - בעיקר אחה"צ • למרות שורת יוזמות ממשלתיות לצמצום התופעה, עדיין לא ברור אם חל שיפור בניצול החדרים: משרד הבריאות אינו אוסף מידע • "המשרוקית" פנתה לבתי החולים ומצאה שיפור חלקי בלבד

ג'ף הורינג / צילום: יח"צ

המלך של ההייטק הישראלי והמלחמה של אמזון: השבוע שהיה בהייטק

איך הפכה קרן אמריקאית לשליטה של ההייטק הישראלי, חברת המזרנים קספר מספקת לקח למשקיעי ההון סיכון ולמה המשקיעים של הסטארט-אפ היי-בוב לא מתייחסים להטרדות המיניות שנחשפו בו ● מה קרה השבוע בהייטק

הנשיא טראמפ. / צילום: רויטרס Kevin Lamarque

דעה: בחלוף שלוש שנות טראמפ בבית הלבן, אנו חייבים להזכיר לעצמנו: לא, זו אינה נשיאות נורמלית

בחלוף שלוש השנים הראשונות של דונלד טראמפ בבית הלבן, אנו חייבים להזכיר לעצמנו: לא, זו אינה נשיאות נורמלית ● ברד הכזבים הבלתי פוסק שממטיר טראמפ (15,413 מאז השבעתו על פי ה'שקר-מטר' של "וושינגטון פוסט") עלול להקהות את החושים, וזו אולי המטרה ● שלוש שנות נשיאות. פרויקט מיוחד

משתתפי ומשתתפות Valuable 500 Israel/  צילום: איציק יסנוביץ

על תבונה ונגישות: מי השיקו את פורום valuable 500 ישראל

וגם: רגע לפני פרישתו - שמואל פלדל, מנכ"ל סימנס ישראל, יצא לסיור פרידה

שוחד / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

הבעל חתם על הסכם תיווך והאישה לא - מי ישלם למתווך?

בית המשפט פסק כי המתווך יקבל רק כמחצית מהסכום שנקבע, מכיוון שלא החתים את האישה על הסכם התיווך, אלא את הבעל בלבד

איציק שמולי/ צילום: שלומי יוסף

ח"כ שמולי הודיע על עתירתו לפסילת מפלגתה של אשת רוצח ראש הממשלה

טרימבובלר-עמיר הגישה ביום רביעי האחרון את רשימתה לכנסת ואמרה בפני ועדת הבחירות המרכזית: "אנחנו דורשים משפט חוזר ליגאל עמיר" ● שמולי: "אסור שהכתם הזה ידבק בכותלי הבית, ובכוונתי לעתור לפסילתה כדי להסירו"

עיריית גבעתיים / צילום: איל יצהר

ביהמ"ש: עירייה חייבת לפעול בהגינות בהסכמים עם יזמים

עיריית גבעתיים חתמה עם יזם על הסכם שלפיו היא מוותרת על היטל השבחה, ובתמורה היזם יקים פארק בתוכנית הבנייה ● ביהמ"ש קבע כי היא אינה רשאית לעשות זאת, אולם כיוון שההסכם כבר נחתם, והיזם מילא את חלקו - לא ביטל את ההסכם

רוני חזקיהו החשב הכללי במשרד האוצר / צילום: משרד האוצר

מה הועילו אנשי האוצר בהנפקתם?

בשבוע שעבר ביצעה ממשלת ישראל הנפקת איגרות חוב דולריות לתקופות של 10 ו-30 שנה, בהיקף כולל של 3 מיליארד דולר ● ההנפקה היתה בוודאי מוצלחת עבור הבנקים שליוו אותה, אבל האם גם עבור מדינת ישראל?

ח'ליפה חפתר, ראש הצבא הלובי הלאומי  / צילום: Philippe Wojazer, רויטרס

נפט, גז ופליטים: "ועידת שלום" לעתיד לוב נפתחת בברלין

נשיא רוסיה פוטין, נשיא טורקיה ארדואן, שר החוץ האמריקאי פומפאו ונציגים בכירים רבים אחרים מתכנסים היום בברלין לוועידה מיוחדת באירוח הקאנצלרית מרקל בנוגע לעתיד לוב ● שר החוץ האיטלקי לואיג'י די-מאיו: "לאירופה יש הכי הרבה מה להפסיד"