גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

תחזית חלשה לאורמת ו"חולשה" בבקרה הפנימית; המניה צונחת

ההכנסות ממגזר החשמל צמחו ברמה השנתית ב-7.3%, והכנסות מגזר המוצרים ירדו ב-0.8% ■ המנכ"ל: "אנו ממוקדים בהגדלת חלקו של מגזר החשמל בסך ההכנסות"

יצחק אנג'ל / צילום: איל יצהר
יצחק אנג'ל / צילום: איל יצהר

באיחור של שבוע פרסמה חברת האנרגיה הגיאותרמית אורמת טכנולוגיות את תוצאות הרבעון הרביעי ושנת 2017, ובתגובה צנחה מנייתה בשני ימי המסחר האחרונים בניו-יורק ב-9.4%, למחיר המשקף לה שווי של כ-2.9 מיליארד דולר.

בהתאם, היום (א') נסחרה המניה בבורסה בתל-אביב בירידות של 11% בשעות הבוקר. אורמת דחתה את פרסום הדוחות על רקע בדיקת סוגיות מס בארה"ב. גם לאחר פרסום התוצאות ביום חמישי, החברה טרם פרסמה את הדוח המלא שלה (10K) ל-2017.

החברה ציינה כי העיכוב נובע מהצורך להשלים תהליכי בחינה נוספים, הנוגעים בעיקר לסוגיות בנושאי מיסוי ודיווח כספי. עם זאת, אורמת עדכנה כי "אף שהבחינה עדיין ממשיכה, במסגרת הבקרה הפנימית החברה זיהתה חולשה מהותית הקשורה להערכותיה בנוגע לחשבונאות בנושא המיסוי. חולשה מהותית זו בבקרה הפנימית באה לידי ביטוי בחישובי מס שגויים, אשר הנהלת החברה הגדירה כלא מהותיים בדוחות הרבעוניים הלא מבוקרים, אך יתוקנו עבור הדוח השנתי ל-2017". אורמת הוסיפה כי הדוח המלא יפורסם עד 16 במארס, וייתכן שחלק מהסכומים שפורסמו ישתנו. "החברה נמצאת בתהליך של תכנון והטמעה של תוכנית תיקון לטיפול בחולשה המהותית", הוסיפה אורמת.

המשקיעים התאכזבו

בינתיים, התוצאות שכבר פורסמו והתחזיות ל-2018 אכזבו את המשקיעים. אורמת רשמה ברבעון הרביעי הכנסות של כ-166 מיליון דולר, ללא שינוי ביחס לרבעון המקביל ונמוך מתחזיות האנליסטים. אורמת פועלת בשני מגזרים: במגזר המוצרים היא מקימה תחנות כוח גיאותרמיות עבור לקוחות, ובמגזר החשמל היא מחזיקה בבעלות על התחנות האלה (החל מהשנה, ידווח גם מגזר "אחר" שיכלול את תחום אגירת האנרגיה).

ההכנסות ממגזר החשמל, הרווחי יותר עבורה, צמחו ברבעון הרביעי ב-12.1%, לכ-129 מיליון דולר, בזמן שהכנסות מגזר המוצרים התכווצו ב-27% ל-37.9 מיליון דולר. ברמה השנתית, ההכנסות ממגזר החשמל צמחו ב-7.3%, והכנסות מגזר המוצרים ירדו ב-0.8%, בעוד שסך ההכנסות צמח ב-4.6% לכ-693 מיליון דולר, בהתאם לתחזיות החברה.

הרווח לפני מס הסתכם ברבעון ב-40 מיליון דולר, עלייה של 9.1% ביחס לרבעון המקביל, ובשנה כולה הוא גדל ב-21% לכ-171 מיליון דולר. ה-EBITDA המתואם (רווח בנטרול ריבית, מס, פחת והפחתות) הגיע ברבעון ל-87.4 מיליון דולר, ובשנה כולה ל-344 מיליון דולר, בטווח התחזיות שמסרה אורמת בעבר.

ב-2018 מצפה אורמת להכנסות של 688-712 מיליון דולר, ואמצע טווח התחזית משקף צמיחה של 1% לעומת 2017. האנליסטים ציפו להכנסות גבוהות יותר, של 751 מיליון דולר, אולם התחזית הנוכחית עדיין לא כוללת את התרומה של U.S Geothermal, שעל רכישתה הודיעה החברה לאחרונה - עסקה שעדיין לא נסגרה.

במגזר החשמל יצמחו ההכנסות ב-7%-9% ל-500-510 מיליון דולר, ומגזר המוצרים יקטן ב-15%-20%, להכנסות של 180-190 מיליון דולר. ההכנסות מאגירת אנרגיה יסתכמו השנה ב-8-12 מיליון דולר. אורמת מצפה ל-EBITDA מתואם שנתי של 355-365 מיליון דולר, עלייה של 4.7% מ-2017.

נכנסת ל-2018 עם פורטפוליו צומח

לדברי יצחק אנג'ל, מנכ"ל החברה, "אנו ממוקדים בהגדלת חלקו של מגזר החשמל בסך ההכנסות. בשנת 2018 אנו צופים כי הגידול ברווחיות במגזר החשמל תבוא בעיקר מתרומתן המלאה של התחנות החדשות, שנכנסו לפעילות במהלך 2017. אנו צופים כי הגידול בהכנסות וברווחיות במגזר החשמל יפצה על הירידה בהכנסות מגזר המוצרים, יגדיל את סך שיעורי ה-EBITDA ויתמוך בצמיחה רווחית".

אנג'ל הוסיף שאורמת נכנסת ל-2018 ממוצבת היטב, עם פורטפוליו צומח של תחנות, צבר משמעותי של פרויקטים בהקמה ופיתוח הזדמנויות חדשות כתוצאה ממיזוגים ורכישות.

בתגובה לדוחות כתבו כלכלני Roth Capital, שהפוקוס המרכזי נותר הצמיחה במגזר החשמל, וכי התחזית הנמוכה ביחס לצפי השוק נובעת בעיקר ממגזר המוצרים, שסובל מלחצים על ההכנסות והרווחים. האנליסט גארי סוויני מ-Roth ממליץ לנצל את החולשה במניה ולרכוש מניות אורמת, והמלצתו נותרת ללא שינוי, "קנייה", במחיר יעד של 67 דולר, שגבוה ב-18.2% ממחיר השוק.

אורמת הודיעה על חלוקת דיבידנד של 23 סנט למניה (לעומת 7-8 סנטים שחולקו ברבעונים קודמים), אשר יחולק בסוף החודש. הנהנית המרכזית מהחלוקה היא החברה היפנית Orix, שרכשה ב-2017 את מניות קרן פימי ומשפחת ברוניצקי בחברה, בעסקה של 630 מיליון דולר. היא תקבל 2.5 מיליון דולר בחלוקה הקרובה.

עוד כתבות

בנימין נתניהו / צילום: איל יצהר, גלובס

אנשי עסקים בכירים פנו לח"כים: "לא לאפשר לנאשם נתניהו לקבל מנדט לשלוט"

120 אנשי עסקים מוכרים פנו היום במכתב ל-120 חברי הכנסת בבקשה שלא לאפשר לרה"מ נתניהו, הנאשם בעבירות חמורות, להקים את הממשלה הבאה ● "כשם שלא יעלה על דעתנו למנות נאשם בעבירות כאלה לתפקיד במוסד חינוכי - כך גם אין להטיל עליו להקים ממשלה"

הובלת מכולות מסין לקליפורניה / צילום: רויטרס

משבר הקורונה הוא “מהחמורים שידע ענף הספנות בעשור האחרון”

האטת הכלכלה הסינית מביאה להשעיית עשרות קווים ימיים ומעכבת את קצב הבנייה של אוניות חדשות

 

 

עמדת הטענה של רכב  חשמלי בגרמניה /  צילום: רויטרס, Ralph Orlowski

העולם דוהר לכיוון הרכב החשמלי, אז למה ישראל מתעקשת להישאר מאחור?

רוכשי רכב חשמלי בגרמניה יקבלו בונוס מוגדל, בדרום קוריאה מקצים מאות מיליוני אירו לפריסת עמדות טעינה ובאנגליה טוענים ש"המכוניות החשמליות צריכות להיות הנורמה החדשה" ● הטרנד העולמי הזה פוסח על הרגולטור הישראלי שדווקא מכביד את המס על רכבים ירוקים

ויצמן שירי / צילום: תמר מצפי

ויצמן שירי ביטל את רכישת נקסט ג'ן "לאור נסיבות אישיות"

לפי ההסכם מנובמבר האחרון, התוכנית הייתה לרכוש 40% ממניות החברה תמורת 4 מיליון שקל, ולמכור לה פעילות נדל"ן וקנאביס שבבעלות שירי

בני דרייפוס ועו”ד מירי כהן / צילומים: כדיה לוי ויונתן בלום

מגדל קלפים: כשאין ממשלה ואין תוכניות, הפקידות הבכירה מתפנה מרצונה

האם הקיפאון בקידום תוכניות עבודה ממשלתיות בתחום הנדל"ן מבריח את הפקידות הבכירה? וגם: ג'ף בזוס נרתם למאבק במשבר האקלים, המינויים החדשים של גיא שמש בנוקיה ויעל לפיד באופטימוב, ובאיזה פרס זכתה פרופ' רות ארנון?

משה מזרחי, אינמוד / צילום: איל יצהר, גלובס

הכנסות שנתיות של 156 מיליון דולר לאינמוד שכבר שווה 1.4 מיליארד דולר

חברת האסתטיקה הרפואית רשמה ברבעון הרביעי הכנסות של 47 מיליון דולר, גידול של 63% לעומת התקופה המקבילה ● החברה משיקה שני מוצרים חדשים וחוזה צמיחה נוספת של 20-25% ב-2020

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 17 בפברואר

אתמול באיכילוב: 8 נפגעים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

השופט מגן אלטוביה / צילום: בירן בוצ'צ'ו

רשות המסים תשלם לנישום הוצאות חסרות תקדים של 290 אלף שקל

זאת לאחר שבית המשפט קבע כי הרשות ניסתה להתנער מהסכם שומה שערכה עם אותו נישום ולחייבו, שלא בצדק, במס בהיקף כ-30 מיליון שקל

צביקה גנדלמן / צילום: תמר מצפי

הוועדה המקומית של חדרה אישרה להרוס את בניין העירייה

הוועדה המקומית חדרה אישרה תוכנית להרס מבנה העירייה הקיים, כחלק מחידוש משמעותי של מרכז העיר המיושן ● בתוכנית – הקמת מגדל בן 26 קומות שיהווה קרייה שלטונית, ולצידו בנייה של היכל תרבות חדש, ובנייה למגורים ומסחר

אביב כוכבי / צילום: Oded Balilty, Associated Press

רשמית צה"ל מודיע על הקמת אגף אסטרטגיה ואיראן

זאת כחלק מהתוכנית הרב-שנתית "תנופה" שמקדם הרמטכ"ל אביב כוכבי ● האגף החדש יכלול בשלב ראשון את החטיבה האסטרטגית וחטיבה קשרי החוץ, ושתי משימותיו העיקריות יהיו תכנון אסטרטגיה צבאית ו"ריכוז הפעולות לעיצוב ולתכנון המערכה למול הזירה האיראנית"

ארז שמול / צילום: יח"צ

נגיף הקורונה מאיים על הנפקת המניות של תלמה תיירות ורכישת הענק של אמריקן אקספרס טרוול

דחייתה או ביטולה של ההנפקה עקב המשבר בענף התיירות עלולה להשליך על סדרת רכישות שהתבססו על תמורת ההנפקה המתוכננת, ובראשן רכישת סוכנות הנסיעות לאנשי עסקים מידי איסתא ב-130 מיליון שקל ● תלמה: "החברה ממשיכה לפעול להנפקתה לפי לוח הזמנים המקורי"

שלטי השכרה ומכירה בבניין בחדרה  / צילום:  תמר מצפי

הורשע עו"ד שהעלים הכנסות בסך 1.7 מיליון שקל מהשכרת שמונה דירות

ביהמ"ש קבע כי "עו"ד שמואל אריאלי העלים את ההכנסות מהשכרת הדירות במרמה, תוך שימוש פסול בפרטיהם של קרובי משפחתו, כדי לפטור עצמו מהצורך לדווח על הכנסותיו ולשלם מסים כדין" ● "הנאשם עשה שימוש יצירתי במיוחד – אם להשתמש במילים עדינות – בידע המשפטי שברשותו"

מטוס הרטרו של אל על / יחצ אל על

"אל על בונה על תמיכה ממשלתית בעקבות משבר הקורונה"

בכיר באל על ל"גלובס": "אנו מברכים על היוזמה של שר התחבורה לסייע לחברות התעופה הישראליות. אנחנו חושבים שזה נכון בעת הזו מול האתגר הזה שמשלב כוח עליון והחלטות של המדינה שמשפיעות עלינו"

מפעל ייצור בסין. / צילום   AP   ASSOCIATED PRESS

עוד לפני הקורונה: מה קרה לאישה שניסתה לחיות במשך שנה בלי מוצרים מסין?

שרה בונג'יורני כתבה לפני יותר מעשור את הספר "שנה שלמה ללא 'מייד אין צ׳יינה'"● החווייה הייתה כל-כך קשה, שהיא סירבה לכתוב ספר המשך ● מאז הדומיננטיות של הייצור הסיני רק גדלה, האם וירוס הקורונה יאט את גלגלי הכלכלה העולמית?

מנכ"ל מימון ישיר, ערן וולף  / צילום: מימון ישיר

מימון ישיר מתקרבת לבורסה: תצא לרוד שואו בשבועות הבאים לקראת הנפקה לפי שווי של כ-1.5 מיליארד שקל

הנפקת מימון ישיר, המשתייכת לקבוצת צור שמיר, רוכבת על הגאות במניותיהן של חברות האשראי החוץ-בנקאי בבורסת תל אביב ● התחום נחשב לכזה שעדיין אינו קרוב למיצוי הפוטנציאל הקיים בו

ניר צוק, מנכ"ל פאלו אלטו  / צילום: תמר מצפי

"יש חברות סייבר מדהימות בישראל, צ'ק פוינט היא לא אחת מהן"

ניר צוק, מייסד חברת פאלו אלטו נטוורקס, החל את דרכו המקצועית בצ'ק פוינט ועזב אותה לטובת הקמת חברות מתחרות • בראיון ל"גלובס" הוא מסביר למה האסטרטגיה של פאלו אלטו טובה יותר משל המתחרות, ועוקץ גם את מיקרוסופט: "הסתכלתי על החברות שהם רכשו ומצאתי דברים חסרי ערך"

שעוני פייר קארדן / צילום: יח"צ

רולטיים קיבלה את הזיכיון הבלעדי לייבוא מותג השעונים פייר קארדן

השעונים של המותג ישווקו ברשת חנויות אימפרס ובאתר האונליין שלה ובחנויות שעונים נוספות בטווח מחירים שינוע בין 560-880 שקלים

הבורסה בתל אביב / צילום: תמר מצפי

ת"א ננעלה בירידות; סלקום קפצה לאחר רכישת גולן טלקום

ת"א 35 ירד ב-0.8%, ת"א 125 נחלש ב-0.75%, ומדד ת"א 90 איבד 0.45% ● מדדי הטכנולוגיה והבנקים ירדו בכ-1% ● סלקום תרכוש את גולן טלקום ב-600 מיליון שקל ● טאואר פספסה את תחזיות הרבעון הרביעי ומספקת תחזית הכנסות נמוכה לרבעון הראשון של 2020

אבי גבאי וגיל שרון / צילום: ליאור מזרחי, כדיה לוי, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

לקראת אישור סופי: סלקום רוכשת את גולן טלקום ב-750 מיליון שקל

עפ"י מתווה העסקה, סלקום תשלם לגולן 590 מיליון שקל בשני תשלומים: 413 מיליון שקל במועד השלמת העסקה ו-177 מיליון שקל בתוך 3 שנים ● בנוסף, העסקה כוללת את תשלום המזומנים בקופת גולן טלקום וכן ויתור על ההלוואה שסלקום נתנה לגולן בהיקף 130 מיליון שקל

אליעזר פישמן / צילום: שלומי יוסף

משפחת פישמן תחמוק מאחריות משפטית? מחלוקת בין לאומי והפועלים על הצעת פשרה בתיק פשיטת הרגל

איש העסקים פושט הרגל מנסה לקדם פשרה שכוללת מחיקה של התביעות המשפטיות נגד ילדיו ורעייתו בתמורה לתשלום פעוט ● ל"גלובס" נודע כי בנק לאומי כבר הסכים לפשרה, שנתקעה כי בנק הפועלים דרש הזרמה של עשרות מיליונים ● לאומי: "מתנגדים בתוקף להסדר המוצע"