גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

קנס של מיליון ש' למפיץ חשבוניות פיקטיביות בסך מיליארד ש'

מאחורי הקלעים של הרשתות העברייניות להפצת חשבוניות פיקטיביות: ביהמ"ש אישר הסדר טיעון עם יעקב שמואל, שהפיץ 2,486 חשבוניות פיקטיביות ■ במסגרת ההסדר הופחת "מעמדו" מראש הארגון ל"מסייע"

יעקב שמואל / צילום: אייל פישר
יעקב שמואל / צילום: אייל פישר

כמה שנות מאסר שוות חשבוניות פיקטיביות בהיקף 700 מיליון שקל? 7.5 שנים מאחורי סורג ובריח וקנס בסך מיליון שקל - כך קבע היום (א') בית משפט השלום בראשון-לציון, אשר אישר הסדר טיעון אליו הגיעה פרקליטות מיסוי וכלכלה עם מי שנתפס על-ידי המדינה תחילה כראש ארגון עברייני שהפיץ לא פחות מ-2,486 חשבוניות פיקטיביות, בסכום בלתי נתפס של מעל מיליארד שקל.

הנאשם, יעקב שמואל, הורשע על-פי הודאתו במסגרת הסדר טיעון בסיוע להפצת חשבוניות בשווי "מצומצם יותר" (ועדיין עצום בהיקפו) של כ-700 מיליון שקל, שסכום המע"מ בגינן עומד על כ-105 מיליון שקל. במסגרת ההסדר הופחת "מעמדו" מראש הארגון ל"מסייע".

במסגרת הסדר הטיעון עתרו הפרקליטות ובאת-כוחו של שמואל, עו"ד טליה גרידיש, לגזור עליו עונש "סגור" של 7.5 שנות מאסר לריצוי בפועל בניכוי תקופת המעצר, קנס כספי בסך מיליון שקל או שנת מאסר ומאסר על-תנאי לשיקול-דעת בית המשפט; ובית המשפט אישר את ההסדר.

תופעת הפצת החשבוניות הפיקטיביות נחשבת למכת מדינה בישראל, וכזו המצויה תחת עינה של רשות המסים. כתב האישום נגד שמואל חשף את מאחורי הקלעים של הרשתות העברייניות להפצת חשבוניות פיקטיביות, את סכומי-העתק שמועלמים מקופת המדינה בדרך זו ואת הדמויות הלא סטנדרטיות שמשתפות פעולה בתוכנית העבריינית. האישום המקורי - שהוגש על-ידי פרקליטות מחוז תל-אביב (מיסוי וכלכלה) בדצמבר 2016 - כלל 6 נאשמים, ביניהם שלושה נאשמים בעלי עבר פלילי כלכלי עשיר ושני עורכי דין.

לפי כתב האישום, הנאשמים הקימו מיזם עברייני, במסגרתו הם הפעילו חברות לצורך הוצאת חשבוניות פיקטיביות וביצעה עבירות שונות, שעיקרן מכירת חשבוניות מס פיקטיביות תמורת תשלומי עמלה. כתב האישום שרטט את כל שלבי התוכנית העבריינית, את התחכום בניהול המערך האופרטיבי על-ידי ראש הקבוצה ו"עוזריו", במסגרתו שלט "הראש" באמצעות הקבוצה ועורכי הדין, בהקמת מערך של רכישת ומכירת חברות; הפצת חשבוניות פיקטיביות תמורת עמלה; איתור אנשים קשיי-יום, כך שיהיה קושי להעמידם לדין, ושימוש בהם כאנשי-קש, תוך החלפתם התכופה; תשלום משכורות לאנשי-הקש; שימוש בנותני שירותי מטבע (ציינג'ים) לצורך פריטת צ'קים והעברה של כספים במזומן - והכול כדי לממן ולנהל את מערך המרמה והתחמקות מתשלום המסים.

יעקב שמואל, שדינו נגזר הבוקר הנו בעל עבר פלילי בתחום עבירות המס, המרה והזיוף, הוא מי שנתפס תחילה כ"ראש" הרשת העבריינית. בראשית שנת 2014, נטען, החל שמואל לעסוק בארגון המיזם העברייני, שמטרתו הנפקת חשבוניות פיקטיביות והפצתן תמורת עמלה, במרבית המקרים בתחום הבנייה, ו"גייס" לטובת העניין פעילים נוספים. מהאישומים עלה, כי בחלק מהמקרים הקבוצה רכשה "חברות-קש", שכל מטרתן הפצת חשבוניות פיקטיביות, ואילו במקרים אחרים הקבוצה עשתה שימוש בחברות שביצעו פעילות חוקית, ללא ידיעת בעליהן, זאת לצורך הוצאת חשבוניות פיקטיביות.

הקבוצה זייפה ייפויי-כוח ומסמכים אחרים של החברות המרומות, על-מנת ליצור מצג לפיו חברות אלה הוציאו את החשבוניות הפיקטיביות במסגרת פעילותן כדין. שמואל ואחרים שכרו את שירותיהם של אנשים שמטרתם להתחזות לבעלי מניות, מנהלים ומורשי חתימה בחברות המפיצות - "אנשי-קש".

החשבוניות הפיקטיביות שהוצאו נמסרו לחברות שרכשו אותן לצרכי התחמקות מתשלום מע"מ ומס הכנסה. הן נחלקו לחשבוניות שניתנו על אף שלא סופקה בגינן סחורה ולא בוצעה עבודה, ולחשבוניות שניתנו במקרים בהם בוצעה עבודה או סופקה סחורה, על-ידי גורם שביקש להימנע מלהוציא חשבונית כדין בגין העבודה או הסחורה.

הקבוצה הפיצה, בעצמה או באמצעות אנשי-הקש או מפיצים בשטח, 2,486 חשבוניות פיקטיביות בסכום כולל של מעל מיליארד שקל, שסכום המע"מ בגינן עומד על סך של כ-160 מיליון שקל.

שמואל, כאמור, הורשע בהפצת חשבוניות פיקטיביות בסך 700 מיליון שקל "בלבד", במסגרת הסדר הטיעון שהושג בעניינו לאחר הליך גישור פלילי. זאת, בין היתר לאחר שירד באישום המתוקן ממעמדו כ"ראש הארגון" למעמד של חבר בארגון.

השופט גיא אבנון ציין בהחלטה המאשרת את ההסדר, כי השוואת כתב האישום המתוקן עם כתב האישום המקורי מגלה "תיקון מהותי לקולא", הן בהיקף העבירות בהן הורשע הנאשם (כ-700 מיליון שקל לעומת מעל מיליארד שקל), והן בכך שחלקו של שמואל בעצם הפצת חשבוניות פיקטיביות (להבדיל מתפקידו בראש הקבוצה העבריינית) מותן לדרגת "מסייע".

עוד ציין השופט כי ההסדר משקף "קניית סיכון" של שני הצדדים: המאשימה ויתרה על הסיכויים להרשיע את שמואל במלוא כתב האישום המקורי, ומאידך "זכתה" בהודייתו בכתב אישום חמור ומשמעותי, גם אם בהיקף מצומצם מזה שיוחס לו בתחילה. במקביל, הנאשם ויתר על הסיכויים להוכיח את חפותו, או לשכנע את בית המשפט כי חלקו בביצוע העבירות נמוך משמעותית מזה בו הודה בסופו של יום, ומאידך "זכה" להודות בכתב אישום מתון ומקל מזה בו עלול היה להיות מורשע. "שני הצדדים חסכו את אי הוודאות הכרוכה בניהול משפט", ציין השופט והוסיף כי מדובר גם בחיסכון עצום בזמן שיפוטי, שעתיד היה להשתרע על פני עשרות רבות של דיונים (רשימת עדי התביעה כללה כ-290 עדים).

שוק שחור משחור שמגלגל מיליארדי שקלים

פרשות של חשבוניות פיקטיביות מלוות אותנו כבר שנים, אבל נראה כי היקפן הולך וגדל כל העת. אם פעם דובר במיליוני שקלים, ובהמשך בעשרות ומאות מיליוני שקלים; היום כבר מדובר בשוק שחור משחור שמגלגל מיליארדי שקלים בשנה. הסיבה ל"צמיחה" הזאת, בין היתר, הנה העובדה כי הוצאת חשבוניות פיקטיביות היא אחת מהעבירות הקלות לביצוע. היא עוברת בדרך-כלל דרך הקמת חברות פיקטיביות (חברות-קש) ו/או חברות אמתיות שיספקו את החשבוניות הפיקטיביות, רוכש/ים של החשבוניות, ותשלום עמלה שמנה למנפיקי החשבוניות הפיקטיביות.

בתקופה האחרונה מככבות בכותרות כמה פרשיות ענק במסגרתן נחשפו לכאורה מספר רשתות עברייניות שהתמחו בהנפקת חשבוניות פיקטיביות. ולעיתים, השמות הנקשרים לחלק מהמקרים אינם קשורים כלל לעולם הפשע.

כך למשל עלה לאחרונה שמו של איש העסקים פרדי רובינסון במסגרת חקירה של ארגון פשע שהפיץ לכאורה חשבוניות פיקטיביות בהיקף של כמיליארד שקל. בימים אלה חוקרת המשטרה את רובינסון בחשד, כי קיבל שירותים מארגון פשע שניהל מערך של הפצת חשבוניות פיקטיביות בהיקפי-עתק.

נגד "חיילים" ומנהלים באותו ארגון פשיעה - שנוהל על-ידי משפחת פשע העומדת בלב הפרשה - הוגש לאחרונה כתב אישום חמור. כתב האישום משרטט תמונה של מכונה פלילית-כלכלית משומנת היטב - ארגון פשיעה כלכלית, אשר נשלט מספרד על-ידי ראשי הארגון ומנהל מערך משומן ומוסדר להפצת חשבוניות מס פיקטיביות בסכומי-עתק, שכל מטרתו להונות את קופת המדינה במאות מיליוני שקלים. רובינסון אינה חשוב בכך שנטל חלק בארגון, אך שמו נקשר לארגון לאחר שעלה החשד כי קיבל שירותים מחברים בו. רובינסון מכחיש את החשדות נגדו.

המאבק נגד החשבוניות הפיקטיביות חשף לאחרונה פרשיות גדולות וקטנות לכאורה כמעט מדי חודש, ובין היתר נעצרו לאחרונה שלושה קבלנים מאזור הצפון בחשד כי דרשו הוצאות על סמך חשבוניות פיקטיביות והשמיטו הכנסות בהיקף כולל של כ-7 מיליון שקל; הוגש כתב אישום חמור במסגרת פרשת הלבנת ההון בתחום כוח-האדם, בהיקף של כ-200 מיליון שקל, במסגרתו נטען כי אנשי וחברות-קש הוציאו חשבוניות פיקטיביות בהיקף עשרות מיליוני שקלים על-מנת להעלים מע"מ מהמדינה. במסגרת הפרשה, נזכיר, נעצר גם עדי צים, לשעבר מבעלי רשת הקמעונאות "כמעט חינם" וכיום בעלי חברת המימון וניכיון הצ'קים אס.אר אקורד; ואולם עניינו טרם הוכרע ולא הוגשו נגדו אישומים.

במקרה נוסף מהאחרונה עצרה הרשות בעל חברה בחשד כי קיזז חשבוניות פיקטיביות בסך כ-77 מיליון שקל.

עוד כתבות

בני גנץ / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

גנץ: מחר אפגש עם ליברמן בנוגע למתווה שהציע לממשלת אחדות

יו"ר כחול לבן קרא לנתניהו לקיים עמו מו"מ ישיר, אמיתי וכן: "בוא נדבר תכל'ס, על מה שמעניין את אזרחי ישראל - ולא רק על מה שמעניין אותך. זו השעה, זו הציפייה של אזרחי ישראל משנינו, מכולנו, והם לא יסלחו לנו אם לא נעשה זאת"

אמזון./ צילום:  צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

אמזון עולה עם תרגום לעברית ויוצאת במבצע שילוח חינם לישראל

זאת בקנייה מעל 49 דולר ● המבצע אומנם לא חל כאמור על כל המוצרים הנמכרים באמזון, אבל רבים מהם, בקטגוריות השונות, כן נכללים בו

 דיויד דומזלסקי  פואמיקס/ צילום: :יחצ

עור גדול: פואמיקס מתמזגת עם מנלו האמריקאית המפתחת תרופות לגירוד, לחברה חדשה עם מגוון מוצרי רפואת עור

פואמיקס נסחרת לפי שווי של 264 מיליון דולר ואילו מנלו בשווי של 125 מיליון דולר ● המיזוג מקנה לבעלי המניות של פואמיקס כ-59% מהחברה הממוזגת ולבעלי מנלו כ-41% • הפער בין ההחזקות מייצג פרמיה של 18% עבור משקיעי מנלו, הנובעת מהערך הטמון, לדעת החברות, במוצרי החברה

מעבדות חברת אבוט (Abbott) / צילום: שאטרסטוק

הסקטור המנומנם הזה הוא הטיפול הרפואי המומלץ לסובלים מתנודתיות

על רקע השיאים במדדי המניות בשוק האמריקאי, בוחנים משקיעים כיצד לשפר את החשיפה המנייתית העולמית ● למה תת סקטור הציוד הרפואי יעניין אותם?

מוטי בן משה / צילום: אניה בושמן

AM:PM לא מספיקה? מוטי בן משה לוטש עיניים לרשת מגה

גורמים בשוק מספרים כי בן משה קיים לאחרונה פגישות במטרה לבחון אפשרות לרכוש את רשת מגה, שבעבר הייתה בבעלות קבוצת אלון ● בן משה השתלט על קבוצת אלון לאחר הסדר החוב ודרכה קיבל את השליטה על רשת המרכולים AM:PM

בנימין נתניהו / צילום: יוסי זמיר

הפרקליטות: המבחנים לסיקור חיובי כשוחד בתיק שמעוני תואמים את החשדות נגד נתניהו

בפרקליטות הביעו שביעות-רצון מהכרעת הדין שנתנה היום השופטת לימור מרגולין-יחידי בעניין איתמר שמעוני, ראש העיר אשקלון לשעבר ● בהכרעת הדין נפסק כי בתנאים מסוימים יכולה מערכת יחסים בין נבחר ציבור וכלי תקשורת להיחשב כמערכת יחסים שוחדית

איתמר שמעוני, ראש עיריית אשקלון לשעבר / צילום: שלומי יוסף, גלובס

איתמר שמעוני, ראש עיריית אשקלון לשעבר, הורשע בשוחד והפרת אמונים; זוכה בפרשת סגירת אתר האינטרנט

שמעוני הורשע בקבלת שוחד בסך 150 אלף שקל מיואל דוידי ● עם זאת, הוא זוכה מהאישום שייחס לו קבלת שוחד מדוידי, לאחר שהאחרון רכש אתר אינטרנט מקומי שביקר את שמעוני, וסגר אותו לצמיתות ● נקבע כי השפעה על כלי תקשורת לטובת נבחר ציבור יכולה להוות שוחד

בנק מרכנתיל / צילום: שלומי יוסף

מיזוג דקסיה במרכנתיל מתקרב: אגוד רוכש תיק אשראי בהתאם לתנאי של רשות התחרות

בנק אגוד חתם על עסקה לרכישת תיק אשראי לרשויות מקומיות בסיכון גבוה מידי מרכנתיל-דקסיה, שמעריכים כי ישלימו את המיזוג עד תחילת דצמבר

בנימין נתניהו בקלפי / צילום: חיים צח-לעמ"

נתניהו: "במדינות ערב יש נכונות גוברת והולכת למיסוד הקשרים עם ישראל"

ראש הממשלה הגיע היום במפתיע לכנס לציון 25 להסכם השלום עם ירדן, שיזמה ח"כ מרב מיכאלי ● נתניהו: ביורוקרטיה מעכבת הקמת רשת מסילות רכבת בין ישראל, ירדן וערב הסעודית

מיכל לוצקי/ צילום: מיכה לובטון

מיכל לוצקי פורשת מרשת 13 ותמונה לסמנכ"לית הדיגיטל והפיתוח העסקי של "גלובס"

לוצקי, שעובדת בתחום הדיגיטל למעלה מ-15 שנה, מחליפה ב"גלובס" את סמנכ"ל הדיגיטל ניר אינגביר, שביקש לסיים את תפקידו וחוזר לתעשיית ההייטק

צה"ל הפציץ בשכונת שג'אעיה בעזה את ביתו של בכיר בג'יהאד האסלאמי / צילום: REUTERS/Mohammed Salem

הסלמה ביטחונית: אחרי חיסול הבכיר בעזה - אזעקות מהדרום עד המרכז

(עדכונים שוטפים): ביתו של בהאא' אבו אל-עטא, שהוגדר על ידי צה"ל כ"פצצה מתקתקת", הופצץ בשכונת שג'עאיה ● הג'יהאד האסלאמי: "התגובה שלנו תזעזע את היישות הציונית" ● אזעקות נשמעו מעוטף עזה ועד לגדרה, ראשון לציון וחולון. אין לימודים בדרום ובערים במרכז

סניף WeWork בניו יורק / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

הנה מי שעשוי להיות המנכ"ל הבא של WeWork

מנכ"ל טי מובייל, ג'ון לגרה, מנהל שיחות לניהול חברת חללי העבודה המשותפים ● מנייתה של טי מובייל יורדת בכ-3% על רקע הדיווח

דירות חדשות בבנייה. 20% מהתשלום בעת החתימה על החוזה, ו־80% בכניסה לדירה  / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

עוזבים את בת ים, נוהרים לבית שמש: מפת שינויי האוכלוסין בערי ישראל בעשור האחרון

מפת הערים הגדולות בחתך האוכלוסייה השתנה בעשור האחרון, כך חושפים נתוני הלמ"ס שהתפרסמו היום ● מבין הערים הגדולות, בית שמש רשמה זינוק חד של 62.3%; בת ים רשמה ירידה של 1.2%

ברני סנדרס/  צילום: רויטרס

ברני סנדרס: השמאל חייב להכיר בהישג העצום של הקמת ישראל

במאמר שכותרתו "כיצד להילחם באנטישמיות" מהלך סנדרס על חבל דק – מאשים את טראמפ במתן השראה להתפרצות של אלימות אנטישמית, ובה בעת מודה שביקורות מסוימות על ישראל יכולות לגלוש לאנטישמיות ● הכרה במצוקת הפלסטינים אינה שלילת לגיטימציה מישראל

מכונת דפוס של דולרים/ צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

השקל נחלש מול הדולר והאירו על רקע ההסלמה הביטחונית

הדולר קופץ ב-0.5% מול השקל לרמה של 3.516 שקלים, והאירו מוסיף 0.55% לערכו לרמה של 3.881 שקלים

משה מזרחי, אינמוד / צילום: איל יצהר, גלובס

מניית אסתטיקה על סטרואידים: אינמוד זינקה 188% מההנפקה וכבר שווה 1.3 מיליארד דולר

הכנסות אינמוד גדלו ברבעון השלישי של 2019 ב-57% ל-40 מיליון דולר, והרווח נקי עלה ל-16 מיליון דולר - גידול של 87% ביחס לרבעון המקביל בשנה שעברה ● המייסד והמנכ"ל משה מזרחי: "הדרישה למוצר הייחודי שלנו עולה, ואנחנו מתכננים לחדור לשווקים חדשים"

חוות שרתים / צילום: שאטרסטוק

וול סטריט ג'ורנל: גוגל אספה מידע רפואי על מיליוני אמריקאים ללא ידיעתם

לפי הדיווח בוול סטריט ג'ורנל, המידע שנאסף כולל פרטים כמו תוצאות של בדיקות מעבדה, אבחנות רפואיות, סיכומי אשפוז, ואף את שמותיהם ותאריכי הלידה של מטופלים

שלמה אייזנברג / צילום: תמר מצפי, גלובס

עדי דנה יחליף את שי טאובר כמנכ"ל קבוצת ישרס של שלמה אייזנברג

דנה (45) יחליף את שי טאובר, שמסיים 11 שנות כהונה כמנכ"ל הקבוצה וסיכם באחרונה על פרישתו מהתפקיד בסוף 2019

אתונה / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

שמש והטבות מס: כך מנסה יוון למשוך מיליונרים מרחבי העולם

מי שיעתיק את עסקיו ליוון, ישקיע כחצי מיליון אירו ויגור בה יותר מחצי שנה ישלם רק 100 אלף אירו על כל הכנסותיו ● התוכנית נועדה להזרים הון זר למדינה, שעדיין נאבקת בקשיים כלכליים

חגיגות יום הרווקים של עליבאבא / צילום: Aly Song, רויטרס

יום הרווקים הסיני שבר שיאים: היקף מכירות של 38.4 מיליארד דולר

יום ההנחות הבינלאומי יצא לדרך בשעה חצות שעון סין ● מספר שעות לפני סיום יום הרווקים עמד היקף המכירות על 37.5 מיליארד דולר ● אחרי דקה ו-8 שניות בלבד נרשמו באתרים של קבוצת עליבאבא מכירות בהיקף של מיליארד דולר