גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הרפורמה במכון התקנים יוצאת לדרך: תחסוך כ-550 מ' ש' בשנה

מילת המפתח של הרפורמה היא תחרות באמצעות הכנסת מכוני בדיקה עצמאיים שיתחרו במכון התקנים ויאפשר ליבואנים לבצע את הבדיקות הנדרשות על מוצרים שנכנסים ארצה - אצלם ■ שר הכלכלה אלי כהן: "חשיבות משמעותית למשק ולהורדת יוקר המחיה"

שר הכלכלה אלי כהן / צלם: שלומי יוסף
שר הכלכלה אלי כהן / צלם: שלומי יוסף

הרפורמה במכון התקנים יוצאת לדרך. הרפורמה כוללת 4 פעימות, ולפי שר הכלכלה אלי כהן שחנך את הרפורמה היום (ג') יחד עם שר האוצר משה כחלון, היא תוביל לחיסכון שנתי של 550 מיליון שקל למשק.

מילת המפתח של הרפורמה הזו היא תחרות באמצעות הכנסת מכוני בדיקה עצמאיים שיתחרו במכון התקנים ויאפשר ליבואנים לבצע את הבדיקות הנדרשות על מוצרים שנכנסים ארצה - אצלם. זאת ועוד, היום הושקה מערכת ממוחשבת שתאפשר לנהל את כל המערך תחת קורת-גג אחת ותאפשר למעבדות וליבואנים לקבל את כל המידע דרכה.

במסיבת עיתונאים שכינסו היום השרים יחד עם בכירים במכון התקנים ובמשרד הכלכלה, אמר כחלון כי "הפתיחה של מכון התקנים לתחרות היא חלק בלתי נפרד מהמאבק העיקש שלנו ביוקר המחיה בישראל. תחרות היא החברה הטובה ביותר של הצרכן. גוף ללא תחרות מתנוון בסוף. כאשר יוקר המחיה יורד, והשכר הריאלי עולה, ההכנסה הפנויה של האזרחים עולה, וזה עוזר להניע את הכלכלה ולהצמיח את המשק. יש אנשים שבמשך שנה וחצי מדברים על מהלך ושנה וחצי לאחר מכן הם מסבירים למה הם לא עשו אותו. היום יש לנו את הזכות לסיים רפורמה שהתחלנו בקדנציה הזאת".

כחלון הזכיר את המתחים שהיו מול מכון התקנים לכל אורך תהליך הרפורמה. "היו מתחים", אמר כחלון לאורי דורי, יו"ר מכון התקנים, "אבל אני ראיתי בכם חלק מהפתרון ולא בעיה. מכון התקנים הוא גוף חזק עם ידע מדהים שיכול רק לסייע. ברור לי שזה ישפיע על יוקר המחיה", אמר והוסיף: "בשבוע שעבר ביקשתי ממנכ"ל אחת מהרשתות הגדולות לקבל מחירים של סל הכולל 15 מוצרים בסיסיים, מדגים ועד משחות שיניים וסכיני גילוח. מצאתי שמפברואר 2015 ועד היום מחיר הסל הוא 25% פחות, וזה כשהשכר הממוצע במשק ושכר המינימום עלו. פינינו לאזרחים כסף, וזה מגיע בזכות פעולות כמו זה שאנחנו עושים היום".

שר הכלכלה והתעשייה, אלי כהן, שדחף למהלך, הגדיר את הרפורמה כ"בעלת חשיבות משמעותית למשק ולהורדת יוקר המחיה. אפשר להגיד שזה יום היסטורי. יש לה השפעה רחבה על ציבור הצרכנים ועל הצמיחה, בעיקר עבור העסקים הקטנים והבינוניים. השקת המערכת הממוחשבת תרחיב את היצע המעבדות בהן יוכלו היבואנים לבצע בדיקות, תוריד את עלויות התקינה ותצמצם את משך זמן הבחינה, דבר שיסייע בהפחתת יוקר המחיה ובכך יקל על חברות קטנות וחדשות להגדיל את היקפי הסחר ולתרום לצמיחה במשק".

כהן הוא תומך של תחרות באספקטים שונים, בין היתר באמצעות עידוד יבוא מקביל והורדת חסמים בדמות תקינה בינלאומית שאושרה לאחרונה, לפיה יאומצו בישראל תקינות מהעולם מבלי הצורך להעביר מאות מוצרים תקינה נוספת שמייקרת את המוצר, והיא מיותרת.

"דיברנו על הסרת חסמים והפחתת רגולציה, הנה זה קורה", אמר כהן. "זה כמו שבעבר כדי לעשות בדיקת טסט לרכב היו רק מכונים של משרד הרישוי, והשוק הזה נפתח לתחרות על-ידי מכונים פרטיים - נראה את זה גם בתחום של התקינה. מכון התקנים ייפתח ויהיה תחרותי, וללקוחות תהיה אפשרות הבחירה, וזה מה שחשוב".

כהן התייחס ל"קומבינות ולחסמים לאור דרישות הזויות ומופרכות בכל הנוגע לתקינה עם ועדות תקינה שהיושבים בהם היו בניגוד עניינים - זה שחקנים מענף החלב שישבו בוועדות תקינה של מוצרי חלב או שחקנים מתחום הריהוט שישבו בוועדות ריהוט וחסמו יבוא של מוצרים על-ידי מתחרים. זה נגמר. ועדות התקינה היום הן בלתי תלויות.

"זיהינו שני חסמים מרכזיים ביוקר המחיה - הראשון זה חסמים שהמדינה שמה, והשני זה גופים עסקיים שפועלים לקבל בלעדיות מתוך מטרה לגבות מחירים מופקעים. אנחנו פועלים בחלקנו, ולא רק אומרים לאחרים מה לעשות".

בנושא הוועדות הבטיח כהן כי כל הוועדות, לרבות הרכב דירקטוריון מכון התקנים, הוחלפו, והן כוללות כעת "נציגים אובייקטיבים", כולל נציגות של הצרכנים.

דורי הוסיף כי "המכון מהווה בסיס לידע ענק שקיים פה שנים. יש פה מאות מהנדסים שהידע הלאומי שלהם הוא אדיר. התחרות היא חשובה, והיא הזרימה דם חדש או שירים חדשים למכון. אנחנו פתוחים לתחרות, נעשה תחרות, ואתם תראו בשנים הקרובות מכון אחר, יעיל מקורי, נכון ושירותי יותר, גם בתחומים אחרים שמדינת ישראל צריכה אותנו".

לסיום חידד הממונה על התקינה במשרד הכלכלה, יעקב וכטל, כי במשרד הכלכלה מודעים לכך ש"פתיחת התחרות יכולת לייצר כניסת מוצרים לא תקניים לישראל. החוק יתייחס כמקשה אחת להגברת האכיפה ופתיחת התחרות דרך סמכויות אכיפה וענישה מוגברת".

עוד ציין וכטל כי המשרד מבצע בדיקות אקראית על מוצרים ביבוא אישי (כלומר קניות באינטרנט). "אנחנו קונים בעצמנו מוצרים ובודקים את תקינותם בארץ", אמר.

הרפורמה תיכנס לתוקף ב-4 פעימות בהתאם סוגי מוצרים. הדגש היום הושם על המערכת הממוחשבת ליבוא טובין לישראל, שצפויה כאמור לשמש את כל מעבדות הבדיקה, והיא שצפויה להביא לפתיחת התחרות בתחום זה. המערכת פועלת 24/7 ומטפלת בבקשות ליבוא משלב הגשת הבקשה על-ידי היבואן או עמיל המכס ועד לקבלת אישור מכירה. המערכת ממליצה על משטר הבדיקות באופן אוטומטי בהתאם לתקנים הנדרשים. המערכת נבנתה על-ידי 35 אנשי צוות שגייס מכון התקנים לשם כך, כשהממונה על התקינה במשרד הכלכלה, יעקב וכטל, יוכל לפקח בכל רגע נתון על המשלוחים המגיעים לישראל ועל התהליך שבדרך.

עוד כתבות

איוואן דמיאניוק  / צילום: Michael Dalder, רויטרס

גרמניה: תמונות של איוואן דמיאניוק במחנה סוביבור נחשפות לראשונה

זאת במסגרת השקת ספר חדש ותערוכה בברלין ● התמונות התגלו באלבומים של קצין האס.אס יוהאן נימן ומתעדות את שירותו של הקצין בפולין, בין השאר כסגן מפקד מחנה ההשמדה ● העניין בדמיאניוק גבר בחודשים האחרונים בעקבות הפופולריות של סדרה תיעודית אודותיו בנטפליקס

מפגין בהונג קונג זורק אבן על בניין / צילום: Thomas Peter, רויטרס

דרמה באסיה: הבורסה בהונג קונג צנחה ב-2.8% בצל הורדת דירוג

המדדים העיקריים באסיה נצבעו בירידות בצל הורדת דירוג להונג קונג; ברקע: חשש מהתפרצות זן חדש של דלקת ריאות בסין ● הבורסה בהונג קונג איבדה 2.8%, שנחאי ירדה ב-1.4%, הניקיי ביפן איבד 0.9% ● בסוכנות הדירוג מודי'' הורידו דירוג להונג קונג ל-Aa3 מ-Aa2 ● החוזים בניו יורק אדומים

זהבית כהן / צילום: רמי זרנגר

באייפקס בוחנים מכירה של בית ההשקעות פסגות בחלקים

הקרן, בניהולה של זהבית כהן, מקדמת על פי הערכות מכירה מפוצלת של פעילויות של בית ההשקעות ● מבחינת אייפקס, מדובר על כלי להצפת ערך לבית ההשקעות כולו ● אייפקס בתגובה: "לא מתייחסים לשמועות"

מוזיקה / צילום: שאטרסטוק

אקסלרטור מאסצ'אלנג' ישראל ישתף פעולה עם תאגיד המוזיקה יונברסל

תאגיד המוזיקה העולמי יוניברסל השיק ב-2017 תוכנית לשיתופי פעולה עם מאיצים טכנולוגיים ברחבי העולם, ומאסצ'אלנג' הוא המאיץ הישראלי הראשון המשולב בתוכנית זו, לצד עשרה מאיצים אחרים מרחבי העולם

אבי בן טל (מימין) ויוסי ורשבסקי / צילומים: יח"צ Ynet ואביב חופי

הדרמה בצמרת רשת: לאן מכוונים בעלי המניות, ומה אפשר ללמוד מהמינוי של אבי בן טל?

ההחלטה של בעלי המניות ברשת 13 להיפרד מיוסי ורשבסקי לא הפתיעה איש בתעשיית המדיה ● אבי בן טל, המנכ"ל החדש, חתום על הצלחות רבות ב-ynet ונחשב לבעל הבנה רבה בדיגיטל אולם פחות בתחום הטלוויזיה ● "גלובס" מנתח את הרקע ואת ההשלכות של המהלך

גרטה טונברג נואמת בפורום הכלכלי העולמי בדאבוס / צילום: Denis Balibouse, רויטרס

גרטה טונברג בדאבוס: "אם לא נתייחס למשבר האקלים כאל משבר אמיתי לא נוכל לפתור אותו"

לקראת הכנס, קראה טונברג למנהיגי העולם לנטוש את כלכלת הדלק המאובנים: "אנו דורשים כי בפורום השנה המשתתפים יפסיקו באופן מיידי את כל ההשקעות בחיפושי ומיצוי דלק מאובנים, יסיימו מייד את כל סובסידיות דלק המאובנים ויחדלו באופן מיידי ומוחלט מדלק מאובנים"

שלי תשובה / צילום: יח"צ

דלויט: "בעוד 3 שנים נראה מיליארדים של חברות בהשקעות בדור החמישי"

שלי תשובה, ראש מגזר הטכנולוגיה בדלויט ישראל: "הדור החמישי 'משנה משחק'. כל המפעילים צריכים לחשוב האם כדאי לפרוס סיבים אופטיים כשיש תחליף סלולרי מוכח"

חניון בתל אביב/ צילום: איל יצהר

35 דולר לשעתיים בניו יורק: כמה משלמים בעולם על חניה

בדיקה של מחירי החניה בעולם שנערכה ע"י אפליקציית Parkopedia מגלה כי בראש הדירוג נמצאות ניו יורק וערים גדולות באוסטרליה ● היכן ממוקמת ישראל ביחס לעולם, ואיך הגיע מחיר חודשי ממוצע של שכירת חניה בחניון בישראל ל-202 דולר?

איילת שקד / צילום: כדיה לוי

"הטלת האגרות אומנם הפחיתה סטטיסטית תביעות סרק, אבל גם צמצמה הגשת תביעות טובות"

"גלובס" ממשיך ובודק את השפעתן של הטלת האגרות על שוק הגשת התובענות הייצוגיות, והפעם באמצעות עורכי דין העוסקים בנושא • מהי עמדתם בנוגע לרפורמה, ומה הם מציעים לעשות בעתיד כדי להפחית עוד יותר את הגשת תביעות הסרק? • חלק שני בסדרה

השפעה ניכרת על מצב החיסכון הפנסיוני  / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

השנה הכי טובה לחוסכים לפנסיה מאז 2009: איפה הכי השתלם לשים את הכסף ומי הקרנות המנצחות

התשואות הענפיות הממוצעות שרשמו אפיקי החיסכון לטווח ארוך בשנה שעברה היו בשיעורים שבין 11.25% ל-12.7%, ורבים מהגופים בתחום אף הצליחו להכות את השיעורים הגבוהים האלה ● מנתונים שאסף "גלובס" עולה כי הקרנות הוותיקות רשמו תשואות שנתיות גבוהות במיוחד ועקפו את החדשות

מפעלי מפרץ חיפה / צילום: גיל ארבל

הכירו את התוכנית החלומית של מפרץ חיפה: תעלות כמו בוונציה, בית ליד נחל ופינוי המפעלים המזהמים

כמאה אלף דירות, חמש מרינות ותעלות "סטייל ונציה" • תוכנית "עמק החדשנות", שנחשבת לגרנדיוזית ביותר באזור הצפון ושמבקשת לשנות ללא היכר את מפרץ חיפה, זכתה לשבחים אפילו מגופים ירוקים • עם זאת, ללא מקור תקציבי וחוסר בהחלטת ממשלה קבועה, התממשותה נראית כרגע כחלום רחוק

אוליבייר ג’ארי / צילום: תמר מצפי

"חברות התרופות חיות באשליה לגבי היקפי השימוש באפליקציות שלהן"

אוליבייר ג'ארי, נשיא חברת הבריאות הדיגיטלית דריו הלת', הגיע לסטארט-אפ הישראלי אחרי 30 שנה של תפקידי ניהול בחברות תרופות גדולות • בראיון ל"גלובס" הוא מסביר מדוע למערב כדאי ללמוד מהניסיון של מדינות עולם שלישי באימוץ אפליקציות בריאות

בית אמות / צילום: איל יצהר, גלובס

סנונית ראשונה לקראת הפחתת שיעור ההיוון? ענקית הנדל"ן אמות תרשום רווח של 500 מיליון שקל מעלייה בשווי נכסיה

עלייה בשווי ההוגן של נכסים מניבים להשקעה, יכולה לנבוע משיפור צפוי בתזרים שיניבו אותם נכסים בשנים הקרובות, או לחלופין מירידה בשיעור ההיוון להווה של אותו תזרים עתידי

פוסום שנפגע בשריפה באוסטרליה / צילום: רויטרס

מחקר של הפורום הכלכלי: כמחצית מהכלכלה העולמית חשופה למשבר האקלים

המחקר, שבוצע בשיתוף פירמת ראיית החשבון PWC, קבע כי התעשיות התלויות ביותר במשאבי הטבע הן הבנייה, החקלאות, המזון והמשקאות ● אלו ענפים המסתמכים על מיצוי ישיר של משאבים מן המערכת האקולוגית המאבדת מיום ליום את יכולתה לספק את צרכי האנושות

שמואל האוזר, ענת גואטה וחדוה בר / הדמיה: רמי חכם

רשות ני"ע מחכה למהפכה טכנולוגית: היכן יש יותר עורכי דין ממתכנתים?

וגם: אריק פינטו מצטרף לסטארט-אפ טכנולוגי

 

בייג'ינג, סין / צילום: Jason Lee, רויטרס

מסיכות לפנים וחיסונים: המניות שקופצות על רקע התפרצות השפעת

ביונדווקס הישראלית, המנוהלת על ידי רון בבקוב, נובהווקס המפתחת חיסון נגד שפעת שתוצאותיו יפורסמו בקרוב, וחברות נוספות בסין רושמות עליות חדות בצל התפרצות נגיף קורונה

דוחות ובתחשיבי מדד ה–FFO / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

נדל"ן מניב: למה היקף המסים נותר זעום ביחס לפעילות החברות

אחת האקסיומות שרווחות בענף הנדל"ן היא כי חברות נדל"ן מניב אינן משלמות מסים שוטפים, אך ככל שעלות הריבית על החוב והאינפלציה הצטמצמו והמרווח הפיננסי גדל, כבר לא די בהכרה בהוצאות הפחת כדי להגיע להפסד לצורכי מס ● אז למה היקף המסים השוטפים, כפי שמקבלים ביטוי בדוחות הכספיים המבוקרים ובתחשיבי מדד ה-FFO, נשאר זעום ביחס להיקף פעילות החברות בסקטור?

טראמפ בעצרת בחירות במישיגן / צילום:  Leah Millis : צילום

דעה: משפט טראמפ בסנאט מתחיל - הזיכוי די מובטח, אך האם הכתם יימחק?

אחרי שגוף ביקורת של הקונגרס קבע כי התנהלות טראמפ בפרשת אוקראינה היא עבירה על החוק, משפט האימפיצ'מנט מגיע לנקודת ההתחלה בסנאט ● מידת הזיהום של הכביסה המלוכלכת שצפויה לצוץ במהלך הדיונים, עלולה לעצב את דימויו ומורשתו של הנשיא ה־45 לדורות הבאים ● דעה

אופיר כץ, הליכוד / צילום: דוברות הכנסת

האם אחוזי ההצבעה באזורי ליכוד מסורתיים ירדו?

ח"כ אופיר כץ מהליכוד אמר כי "במקומות שהליכוד מקבל בהם מעל 30%, הייתה בספטמבר ירידה באחוז ההצבעה" ● האם הקמפיין האגרסיבי בספטמבר כשל במשיכת המצביעים בערי הליכוד? הנה המספרים ● המשרוקית של גלובס

קצינים/ צילום: דובר צהל

העליון: המדינה תחשוף נתונים נוספים על הפנסיה של משרתי הקבע

פסק הדין ניתן במסגרת ערעור של תנועת "הצלחה" נגד משרד הביטחון והאוצר, בדרישה לחשוף פרטים שהושחרו בנספחי הסכם כחלון-יעלון