גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

דיון סוער בוועדת הפנים על הארכת הותמ"ל הסתיים ללא הכרעה

(עדכון) - ח"כ סמוטריץ': "צריך כמה תיקונים בחוק הזה כדי שימשיך" ■ ח"כ ברושי: "אמרתי לאביגדור יצחקי ולשר השיכון יואב גלנט שאם אריק שרון היה חי, הוא לעולם לא היה מאפשר את הדבר הזה" ■ יו"ר הוועדה, ח"כ קיש: "צריך עוד זמן לדיונים - לא תתקיים הצבעה"

"יכול להיות שחוק הותמ"ל לא מושלם, כמו הרבה חוקים אחרים. אבל הסיטואציה עכשיו בוועדה היא שאנחנו לא דנים בחוק הותמ"ל אלא רק בשאלה האם להאריך אותו בשנה נוספת או לא" - כך אמר היום (ד') יו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת, ח"כ יואב קיש, בפתח דיון המתקיים כעת בשאלה האם להאריך את תוקף הוועדה המיוחדת או לא.

נציין כי היועץ המשפטי של ועדת הפנים והגנת הסביבה, תומר רוזנר, התייחס אף הוא לדיון בתחילתו ואמר כי "הוועדה דנה למעשה רק בהארכת החוק לשנה נוספת. חשוב להגיד שתוכניות שכבר נכנסו לוועדה ימשיכו להתקדם וההארכה תאפשר קליטה של תוכניות חדשות במהלך השנה הנוספת".

במקביל, הביע יועץ המשפטי של הוועדה את הבעייתיות במהלך שלמעשה מאפשר הארכת חוק ללא דיון או שינויים. "אין יכולת לעשות שינויים, וזה בעייתי וזה משהו שמודעים אליו, ורבים חושבים שההליך כזה לא צריך להתקיים. אבל זו מסגרת הדיון".

עם זאת, בהמשך הדיון אמר רוזנר כי "אפשר להתנות אישור הצו בתנאים, זה אפשרי", כלומר, שבדרך עקיפה ניתן לעשות שינויים בנוסח החוק. "זאת, אם הממשלה תתחייב לכך", המשיך רוזנר. יו"ר הוועדה ח"כ קיש אמר בתגובה: "אנחנו נבדוק את הנושא המשפטי הזה". בהמשך ביקשו כמה חברי כנסת לדחות את ההצבעה בחוק, זאת בשל העובדה שתוקף הוראת השעה פג רק בחודש אוגוסט, ויש די זמן לדון בנושא באריכות.

עוד בתחילת הדיון, הסבירו נציגי הממשלה, יו"ר מטה הדיור, אביגדור יצחקי, וגם יו"ר הותמ"ל, אריאל יוצר, מדוע חשוב להאריך את פעילות הוועדה המיוחדת. "הבסיס להגדלת ההיצע הוא התכנון. בשנים האחרונות ייצרנו הרבה יחידות דיור במהלכי תכנון, אבל זה לא מספיק. הותמ"ל לוקח חלק נכבד בהגדלת ההיצע התכנוני", כך יצחקי, "הותמל גם מתייחסת לתוכניות ביישובי המיעוטים וגם מטפלת בתחום ההתחדשות העירונית. צריך להאריך את תוקפה". גם יו"ר הותמ"ל, יוצר, הציג את המספרים מאחורי פעילות הוועדה המיוחדת וגם הוא חזר על הצורך בהמשך פעילות הוועדה. יוצר גם התייחס לטענות החקלאים ואמר שעד כה הותמ"ל השיבה רק 1% מהקרקעות החקלאיות ולא יותר.

דלית זילבר, מנהלת מינהל התכנון, התייחסה גם היא להארכת תוקף הותמ"ל ואמרה: "יש היום יעדים של 120 אלף יחידות דיור ושליש מזה הותמ"ל אמורה לתת. חייבים לייצר את יחידות הדיור האלו. אנחנו עובדים על התוכנית האסטרטגית ונעשה את כל הצעדים כדי שיהיה תכנון איכותי. התחדשות עירונית בראש מעיינינו. בקבינט האחרון הוכרזו רק תוכניות להתחדשות עירונית בותמ"ל. זה נכון להביא אותן לותמ"ל".

בהמשך הדיון, קיבלו חברי הכנסת האחרים את זכות הדיבור, ורובם הביעו התנגדות לפעילות הוועדה כפי שהיא פועלת נכון להיום. ח"כ מוטי יוגב (הבית היהודי) אמר: "בתוכנית סירקין למשל אין תכנון תשתיות מיטבי. לדחוף עוד 12 אלף יחידות דיור זה דבר אחד, אבל איך יוצאים מזה? צריך התניות. צריך התייחסות למה המשמעות למה שקורה במרחב. צריך להיות יועץ תחבורתי כבר בתחילת הדרך. צריך לתת מענה תחבורתי וגם לחקלאים שנוגעים להם בקרקע".

ח"כ איתן ברושי (המחנה ציוני) ויו"ר השדולה החקלאית בכנסת אמר: "המחנה הציוני התנגד להוראת השעה כבר מההתחלה. אבל לא ידענו עד כמה צדקנו ועד כמה חמורה המציאות כי היא עולה על כל דמיון. הבעיה היא האיזונים. לאן רוצים להגיע? אמרתי לאביגדור יצחקי ולשר השיכון יואב גלנט שאם אריק שרון היה חי, הוא לעולם לא היה מאפשר את הדבר הזה. לפי דעתי צריך לשקול איפה האיזונים".

ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) התייחס אף הוא להארכת חוק הותמ"ל ואמר: "אני לא מסכים עם ה'טייק איט אור ליב איט'. אני מצטרף למה שאמר היועץ המשפטי של הוועדה על הבעייתיות. צריך כמה תיקונים בחוק הזה כדי שימשיך. יש קרקעות חקלאיות שלמות שאנשים יושבים עליהם ומעבדים אותם שנים, אבל לא מוגדרות כמשבצת קבע על ידי רמ"י (רשות מקרקעי ישראל) אז הם בכלל לא זכאים לפיצוי, לא לשקל אחד. יש לזה דוגמאות גם בתוכניות הותמ"ל. אני לא אוהב את הכלי הזה, אבל אולי הוא הרע ההכרחי בנסיבות הקיימות. מכיוון שהצו פג באוגוסט, יש זמן. בואו נביא לכאן תיקונים, ואז נוכל לאשר אותו. אני לא יודע אם נוכל לאשר את זה ככה".

דב חנין (הרשימה המשותפת) שהגיש הצעה לסדר לדיון התייחס לותמ"ל ואמר: "כולנו זוכרים את הסופרטנקר בימי המחאה החברתית (הועדה לדיור לאומי, הוד"ל. שהוקמה בימי המחאה החברתית ובוטלה מספר שנים מאוחר יותר. א"ח) אחרי כמה שנים אנחנו יכולים לבחון את התוצאות והן ברורות מאוד. אכלנו את העוגה הזו והיא מקולקלת. לא בונים דירות זו השורה התחתונה, בערוץ הותמל"י. גם לא מורידים מחירים. המערכת הזו פוגעת בשטחי הפתוחים וגורמת נזק כי לא מייצרת פיתוח תכנוני נכון, בלי פתרונות תחבורתיים נכונים. כך יוצרים בעיות דיור לא פותרים, אנשים לא רוצים לישון בשקי שינה. והנזק הגדול במיוחד הוא שהמערכת הזו יוצרת עובדות מזיקות בשטח. עובדות תכנוניות לא בכיוון הנכון. יש כאן חזית התנגדות מאוד מרשימה למהלך הזה. מגיעה גם מהשלטון מקומי, וגם החקלאים וארגוני סביבה. השלטון המקומי הוא חלק מהמערכת הדמוקרטית, ואי-אפשר לדרוס אותם. הם יפעילו סמכויות שלהם והדברים יתקעו בתשתיות אחרות. צריך מהלך של שותפות. אני מנסה להגיע לפתרון שיהיה אפשר לחיות איתו. אין כאן לחץ זמן. בואו ננצל את זה. אפשר גם בפגרה. אולי צריך להאריך בחקיקה, זו דרך המלך. לאפשר ערר לוועדה הארצית ולרכז את הפעילות שלו בהתחדשות עירונית בתוך הערים ולאשר לתמ"ל לאפשר קידום תוכניות בהסכמה עם הרשויות המקומיות".

ח"כ יעל כהן-פארן (המחנה הציוני) תקפה את הותמ"ל ואמרה: "הותמ"ל כשלה. לא הביאה לבנייה של יחידת דיור אחת. יש הרבה מאוד התנגדויות. חדר הוועדה כאן מלא. זה אסון למדינת ישראל. הורסים את המדינה. אין צורך בעוד תכנון. תפסיקו להגיד שזה מה שיציל את המדינת ישראל. זה פשוט שקר".

בסיום הדיון החליט יו"ר הוועדה קיש כי הוא לא מעביר את הנושא להצבעה: "אני לא מקיים הצבעה היום. פשוט צריך עוד זמן לדיון. אני רוצה לתת את ההזדמנות לכל מי שרוצה לדבר שידבר. זה חשוב לשמוע. נקבע דיון נוסף אבל אני אומר שהותמ"ל הוא צורך חיוני למדינת ישראל ולא רק בגלל התחרות לוועדות המחוזיות. בנושא התשתיות ותכנון תחבורתי, ואני אומר את זה לנציגי המדינה, הדברים האלו צריכים לקבל התייחסות".

"יש היום היצע מספק לעוד כמה שנים וצריך לחזור לעבודה בוועדות המחוזיות"

איתן אטיה, מנכ"ל פורום 15 הערים הגדולות, ואחד מנציגי השלטון המקומי בדיון אמר: "ההיצע הגדול של התכנון, אם יימשך, הוא לא מועיל לשוק הדיור של ישראל הוא מזיק בטווח הארוך. כמויות היצע מוגזמות, הבנייה עצמה בפועל לא תתקיים בעשור הקרוב, ואנחנו מדברים על תוכניות שמאושרת היום לעשורים הבאים. וכשנגיע לשם, ונראה להוציא לפעול תוכנית שאושרה היום, בעצם כובלים את הדורות הבאים לתוכניות של היום. יש לזה מחיר. רוב התכנון של הותמ"ל עד היום היה של שכונות חדשות בשולי הערים. זה מודל שאבד עלי הקלח. הדבר הזה מחליש הכלכלה העירונית ומחליש הערים. אנחנו חושבים שיש היום היצע מספק לעוד כמה שנים וצריך לחזור לעבודה בוועדות המחוזיות".

עמיר ריטוב, יו"ר מרכז המועצות האזוריות, אמר בדיון כי "הוועדות המחוזיות ייתכן והרוויח ביושר את הותמ"ל אבל היום הן עובדות טוב וגם המועצה הארצית. מבחינתנו הותמ"ל בשטחים פתוחים זה קו אדום. צריך לעצור ולחשוב".

ראש עיריית פתח-תקווה, איציק ברוורמן, אמר בדיון: "מה שקורה עם הותמ"ל, זה שהחליטו להוציא כמה שיותר דירות בלי להתמקד בתכנון. אנחנו יוצרים כלוב של זהב. ללא תשתיות בעיקר תחבורה. רוצים תכנון מהיר? תעבירו כל המשאבים לוועדות המחוזיות. תראו איזה אבסורד, תוכנית סירקין, חצי ממנה בוועדה המ חויזת וחצי ממנה בותמ"ל. מה ההיגיון? וזה לא רק סירקין. גם ראש העין ועוד מקומות. יש לנו 15 אלף יחידות דיור בהחדשות עירונית בפתח-תקווה, למה לא עוזרים לי עם זה? היום התחבורה בכי רע, כבר עכשיו אי-אפשר לצאת. זו בעיה לדורות, לא מסתכלים על התושבים, רק על כמה יחידות דיור". 

איציק חולבסקי, ראש המועצה האזורית מגידו, אמר בדיון כי: "התכנית לסיפוח שטחי ויישובי המועצה לא תקום ולא תהיה. הוותמ"ל אבדה את התוקף המוסרי שלה, היא רומסת את ההתיישבות והחקלאות, ואבדה מזמן את האיזונים הראויים הנחוצים בהליך תכנוני נכון ותקין. הארכת תוקף פעולתו של הוותמ"ל תהיה בכייה לדורות."

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "הארכת הותמ"ל תואמת את מדיניותם של שר האוצר וראש הממשלה, אשר פנו לוועדת הפנים ואיכות הסביבה של הכנסת בבקשה להאריך את פעילות הוועדה בשנה נוספת. על מנת להמשיך ולהגדיל את היצע הדיור ולעמוד ביעדי התכנון שקבעה הממשלה, נדרשת הארכת פעילות הוועדה".

עוד כתבות

דרור פויר / צילום: יונתן בלום

האם דובוני המים שהתרסקו על הירח ניסו לברוח מבני האדם?

האנושות מתעקשת להתעלל ביצור בעל השם החמוד ביותר - "דובון מים" - וזה עוד יעלה לה ביוקר

זהר זיסאפל / צילום: יונתן בלום, גלובס

הוא משקיע בתחום הרכב, מזהיר מפני בועה ולוטש עיניים לבינה מלאכותית: זהר זיסאפל לא עוצר

כמעט 40 שנה לאחר שהקים עם אחיו את חברת רד, זהר זיסאפל לא מוריד את הרגל מהגז ● הוא משקיע בעשרות סטארט-אפים, מדלג מתחום לתחום ועכשיו הוא מחפש את הטכנולוגיה הבאה ● "לענקיות הטכנולוגיה יש כוח אדיר וצריך לפעול נגדן, אך כוחן לא גדול מאשר היה בעבר"

מלי ביצור פרנס, עו''ד דנה הירשברג, אורי פדרמן, ד"ר מסעד ברהום / צילום:  קובי בן משה, מורג ביטן, איל יצהר,

ירח דבש באתונה: מנהלים מספרים על החופשה הראשונה בחו"ל

ד"ר מסעד ברהום מספר על החופשה באתונה, ואיך דבר לא השתנה בה בביקור השני ● עו''ד דנה הירשברג נזכרת במשלחת תלמידים למינכן שבה השתתפה ● מלי ביצור פרנס מספרת על החופשה באיטליה - החופשה הכי מדהימה שהייתה לה ● אורי פדרמן מתאר את הפעם הראשונה שזכה לפגוש ילדים מכל העולם

קורין אלאל / צילום: גיל בקשטיין

חגיגות 30 שנה ל"אנטארקטיקה": קורין אלאל והקהל הטעינו זה את זו באנרגיות

העובדה ש-30 שנים לא הפכו את השירים מהאלבום “אנטארקטיקה” של קורין אלאל לפחות רעננים ורלוונטיים, חידדה עוד יותר את הכאב המילולי שהלחנים הנפלאים של אלאל טשטשו לעיתים

חיים כץ / צילום: שלומי יוסף

השר חיים כץ במכתב ההתפטרות: החלטת היועץ המשפטי גורמת לי עוול

"הניסיון להטיל דופי בניקיון כפי ו'להלביש' מניעים שאינם טהורים על פעילות שבלב מילוי תפקידי כחבר כנסת שבוצעה בתום לב מלא- הוא חסר יסוד ונועד לכישלון", כותב כץ הבוקר במכתב ההתפטרות שלו מהממשלה

ג’ף בזוס, מנכ”ל אמזון /  צילום: רויטרס, JOSHUA ROBERTS

הרוחניות שעשויה לפוצץ את הבועה והקהילה היהודית בניו יורק נגד אמזון: מה קרה השבוע בהייטק

המייסד השקט של מלאנוקס נחשף, איך ההייטק הישראלי מתמודד עם השקל החזק, המחאה של הקהילה היהודית בניו יורק נגד אמזון והאם פייסבוק משתמשת בהאוסטפארטי הישראלית כדי לאותת לרגולטורים? ● כל מה שהיה השבוע בתעשיית ההייטק

ההפגנה בפתח תקווה הערב / צילום: דוברות העבודה

מאות מפגינים בפ"ת על יחס המשטרה לאזרחים ועל המעצרים

המעצרים גרמו לאהוד ברק לפרסם ציוץ שהעלה את חמתו של איימן עודה ● ראשי המחנה הדמוקרטי ניצן הורוביץ, אהוד ברק עם מועמדי הרשימה יעל כהן פארן, נועה רוטמן, מוסי רז, סמדר שמואלי הגיעו לקחת חלק בהפגנות הערב

מחיצת ההפרדה בהופעה בעפולה / צילום: שלומי גבאי, וואלה!  NEWS

טוטו, אנחנו לא בקנזס: איך קשור דיון על אפליה בארה"ב למופע בהפרדה בעפולה

מה התרסק השבוע על הגבעה בפארק העירוני של עפולה ● אחרי טיסה ארוכה מארצות הברית, ובשם איזה ערך כמעט ובוטל המופע החרדי בהפרדה ● וגם ברינגר משיב לחן מענית: "הליהוק הקבוע של המחוקק לתפקיד שולל הזכויות – מופרך" ● דעה

עבודה של פאטמה שאנן / צילום: רן ארדה

כובשות את הנרטיב: אמניות פלסטיניות עכשוויות מספקות נקודת מבט חדשה

ואדי סאליב שלא הכרתם, דם מחזור במקום דם של מלחמות ופירוק דימוי האישה כמולדת - כל אלה ועוד הם מוטיבים בתערוכה חדשה בחיפה שבה אמניות פלסטיניות נאבקות על מקומן במאבק הלאומי

מיכאל כגן / אינפוגרפיק: איל יצהר, גלובס

הבריחה מרוסיה, ההצעה של איל ולדמן והאקזיט של 6.9 מיליארד דולר. המייסד השקט של מלאנוקס נחשף

ההימלטות מרוסיה רגע לפני שגויס שם לצבא, הנחיתה במרכז הקליטה בשכונת קטמון בירושלים וההצעה שקיבל מאיל וולדמן ששינתה את מסלול הקריירה שלו ● מיכאל כגן, אחד ממייסדי מלאנוקס וסמנכ"ל הטכנולוגיות שלה, מסכם 20 שנות פעילות בחברה שנמכרת כעת בסכום עתק לאנבידיה האמריקאית, בראיון ראשון ובלעדי

מייקרוסופט/  Shutterstockס.א.פ קריאייטיב

תוכנית ההתנתקות: יותר ויותר אנשים פורשים מהמרוץ ללייקים

פייסבוק, אינסטגרם ויתר הרשתות הדביקו את האנושות ב-FOMO, הפחד להחמיץ חוויות ● לאחרונה הולכת ומתפשטת תופעת ה־JOMO - ההנאה שבהחמצה ● פחות שעות גלישה במעמקי הפיד, פחות איסוף לייקים, וחזרה לשקט ולתקשורת אנושית ● המחמיצים מספרים על שחרור אמיתי, וענקיות הטכנולוגיה מנסות להתמודד עם התופעה שמשנה את העולם ● איך נגמלים מהסמארטפון? ● האזינו לפודקאסט "הצוללת"

הצ'יראשי של קיטו קאטו / צילום: איל יצהר, גלובס

סושי? תתקדמו לצ’יראשי, מנה שהיא תצוגת תכלית

מנת הצ’יראשי היפנית, כמו גם אחותה הצעירה והיותר משוחררת הפוקי, היא בעצם סושי מפורק: אורז בתחתית, מעליו נתחי דג, לרוב בקוביות נאות או בסשימי, לצד ירקות קצוצים וריבועי אצות. הכי מתאים לקיץ

ברני סנדרס/  צילום: רויטרס

סנדרס: ישראל מסרבת להכניס צירי קונגרס? שתוותר על הסיוע

הסנטור האמריקאי, אחד מהמתמודדים הדמוקרטים המובילים במרוץ לנשיאות, הגיב על סירוב ישראל לאשר ביקור של שתי צירות בבית-הנבחרים, שתיהן מוסלמיות, בגין תמיכתן ב- BDS ● "הרעיון שמחוקק אמריקאי אינו יכול לבקר במדינה שאנו נותנים לה מיליארדי דולר הוא שערורייתי"

נתניהו, טאליב, עומאר, טראמפ / צילום: רויטרס

איך סובבו שתי חברות קונגרס בלי ניסיון את טראמפ ונתניהו

בתרגיל מבריק אילהאן עומאר וראשידה טאליב הפכו את נשיא ארה"ב לנכס אלקטורלי, אילצו את המפלגה הדמוקרטית, לרבות ידידים מושבעים של ישראל, להתייצב מאחוריהן, והציגו את ישראל כמדינת אי כבוד ואת וראש ממשלתה - כמריונטה של הבית הלבן  ● דעה

יוסימיטי פארק, צפון אמריקה בסטיישן

צפון אמריקה בסטיישן, שבוע 29: גראנד פינאלה בפארק יוסימיטי

את גן העדן השארנו לסוף. יוסימיטי פארק. פסגות הסיירה נוואדה מושלגות, ומתחת נביעה מבעבעת של מים חמימים ● שכבתי לי במים המלטפים, מתעלם מהמחשבה שהקץ יבוא מחר, או מחרתיים

מוח / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

מחקרים חדשים מנסים לפצח: מה קורה במוח של אדם שמאמין באלוהים?

מה מביא אדם להאמין באלוהים או להיות דתי? האם מבנה המוח שלו שונה משל אדם חילוני, והאם אתיאיסטים מתאפיינים במנת משכל גבוהה יותר ודתיים הם אנשים מאושרים יותר? ● מחקרים חדשים מנסים לפצח את הקשר פצח את הקשר בין אמונה לבין מה שקורה בין האזניים שלנו ● תאמינו לנו, הקול בראש

שאול ואיריס אלוביץ' בבית המשפט / צילום: שלומי יוסף

הגיע הזמן שהפרקליטות והמשטרה יפנימו את המסר המרסן של ביהמ"ש העליון בסוגיית החילוטים

בזמן שהמשטרה והפרקליטות ממשיכות במגמה של חילוט אגרסיבי של רכוש של חשודים ונאשמים בפלילים, שיש מי שיאמר שנועד בין היתר להגביר את הלחץ על חשודים בחקירותיהם, בית המשפט העליון חושב אחרת ● בשורה של פסקי דין מעביר העליון לשתי הרשויות מסר שלפיו היד שלהן על הדק החילוטים והתפיסות היא קלה מדי והגיע הזמן שירגיעו ● פרשנות

הנשיא ניקסון. ניתק את הקשר בין הדולר לזהב / צילום: רויטרס

העולם מציין 48 שנים לפגישה הקצרה ששינתה לנצח את גורל הכסף. מה למדנו מאז?

בדיוק לפני 48 שנים הכריז הנשיא ריצ'רד ניקסון על ביטול ההצמדה של הדולר לזהב ושינה באחת את קונספט הכסף כפי שהיה מוכר במשך אלפי שנים עד אז ● המציאות החדשה איפשרה ייצור של כסף בכמויות שכמותן לא היו מעולם, גרמה לירידה מתמשכת בערכו, והציפה אלטרנטיבות למי שמבקשים להגן על העושר שצברו ● חלק ראשון

רשידה טליב / צילום: רויטרס

לאחר הפנייה האישית: השר דרעי אישר את כניסת ראשידה טאליב לישראל

לאחר הפנייה האישית של ראשידה טאליב, הסכים השר דרעי לאפשר לחברת הקונגרס להיכנס לישראל על מנת לפגוש את סבתה ● "אני מתחייבת לפעול לפי הגבלות מדינת ישראל ולא לקדם חרם על המדינה", כתבה חברת הקונגרס הפלסטינית-אמריקאית מוקדם יותר במכתבה לשר הפנים

אורן טל, מנכ"ל אספרסו קלאב / צילום: ישראל הדרי

"זיהינו את נקודת התורפה של נספרסו, שבשביל קפה טוב לא צריך פלצנות"

עם ניצחונו בסאגה המשפטית מול נספרסו שנמשכה 5 שנים, מנכ"ל אספרסו קלאב מסביר ל"גלובס" מדוע לטעמו לא ביזו את המתחרים בפרסומת המדוברת ההיא, למה בכל זאת הורידו את הקמפיין מהאוויר, ומה הצעד הבא של החברה השולטת ב-25% מענף מכונות הקפסולות בישראל ● ראיון