גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

עד כמה תורם התואר השני בעולם העבודה ומתי כדאי לעשות אותו?

בימים בהם תואר ראשון הפך להיות כמעט דרישת קדם בשוק העבודה, רבים מכוונים לתארים מתקדמים לפני הכניסה אליו ● האם כדאי להמשיך לתואר שני מיד לאחר סיום לימודי התואר הראשון, או שרצוי להתחיל עבודה וללמוד במקביל?

תואר שני מעניק יתרון בתחומי הניהול  / צילום:Shutterstock :א.ס.א.פ קרייטיב
תואר שני מעניק יתרון בתחומי הניהול / צילום:Shutterstock :א.ס.א.פ קרייטיב

*** הכתבה בשיתוף אוניברסיטת אריאל

ישראל היא אחת המדינות המשכילות ביותר בעולם. על פי הנתונים העדכניים ביותר של ה-OECD (לשנת 2016), 47% מאזרחי המדינה בגילאי 25-34 הם בעלי השכלה גבוהה. הממוצע בישראל גבוה יחסית לממוצע מדינות ה-OECD (עומד על 43%) ויחסית לכלל אירופה (40%) ונמוך רק באחוז אחד מזה של ארה"ב (48%). כתוצאה מכך, אחת הטענות שמושמעות לעיתים קרובות היא שתואר ראשון, לפחות בחלק מהמקצועות, כבר אינו מספיק לכניסה מיטבית לעולם העבודה. לפי נתוני המועצה להשכלה גבוהה מתוך כלל הסטודנטים הלומדים באוניברסיטאות המחקר בשנת הלימודים תשע"ח - 32% לומדים לתואר שני.

פרסום של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בשנת 2017, שבחן את התרומה של התואר האקדמי בעולם העבודה למי שמחזיק בו, הראה כי ההכנסה החציונית של בוגר תואר ראשון 3 שנים לאחר סיום התואר היתה 47% יותר מאשר בוגר 12 שנות לימוד. לעומת זאת, ההכנסה החציונית של מוסמך תואר שני היתה פי שניים יחסית לבוגר 12 שנות לימוד. עם זאת, כשמסתכלים על הנתונים הללו, חשוב לזכור כי אלו שמצליחים להתקבל לתואר שני הם מלכתחילה בעלי נקודת פתיחה טובה יותר: משכילים יותר, ממעמד סוציואקונומי גבוה ועוד, ולכן לא ניתן לטעון כי רק העובדה שהם בעלי תואר שני הביאה לשיפור בשכרם.

תואר ועוד תואר שווה כסף?

אז מהי התרומה של התואר השני והאם כדאי להמשיך אליו מייד עם סיום התואר הראשון? לדברי עופר לקס, פסיכולוג מתמחה בייעוץ תעסוקתי במכון עתיד של אוניברסיטת אריאל, ומוסמך המגמה התעסוקתית-ארגונית בתואר השני בפסיכולוגיה באוניברסיטה, התשובה היא מורכבת. "יש ענפים, כמו למשל פסיכולוגיה וכמובן רפואה, שתואר שני נדרש ברוב המקרים כדי לעסוק בהם. גם בתחומים כמו מדעי החיים, פיזיקה, מתמטיקה, סוציולוגיה עם התמחות בייעוץ ארגוני וייעוץ חינוכי, פעמים רבות נדרש תואר שני".

עופר לקס / צילום: עידן מזרחי

אחד התחומים שבהם מהווים לימודי תואר שני יתרון הוא כמובן תחום הניהול ותארי ה-MBA, תחום המבוקש ביותר מבין התארים השניים. אם נתוני הלמ"ס הצביעו שההכנסה החציונית של מוסמך תואר שני היתה גדולה ב- 100% יחסית לבוגר 12 שנות לימוד, אז כשמדובר ב-MBA, הפער עומד כבר על 170%. "במשרות רבות בתחום הניהול, תואר שני במנהל עסקים, MBA, הוא דרישה", מוסיף פרופ' שמואל סטשבסקי, ראש התוכנית למנהל עסקים באוניברסיטת אריאל. "מעבר למקצועות בהן התואר השני מחוייב המציאות, כגון ניהול, פסיכולוגיה, מדעי החיים ועוד, תארים מתקדמים מזכים גם בתוספות שונות במגזר הציבורי".

לא בכל ענף מקצועי, כמובן, מתוגמלים מוסמכי תארים שניים בתוספות שכר או בקידום. למשל בענפי עריכת הדין, ראיית חשבון או אפילו התכנות, תואר שני לרוב אינו מתורגם לתועלת מיידית שניתן לכמת אותה. "כמובן שבמקרים כאלה ללימודי תואר שני יש תרומה להעשרת הדעת, נטוורקינג, חדשנות והיחשפות למחקר העדכני בתחום", מסביר לקס, אך מזהיר כי מצד שני, לעתים מצב של עודף השכלה עשוי להפוך עובד מסוים ל- Overqualified.

מתי כדאי ללמוד?

שאלת תזמון התואר השני היא חשובה. הלימודים דורשים זמן - נוכחות בשיעורים, הגשת מטלות ועוד, ואלה עשויים לבוא, לפחות בטווח הקצר, על חשבון ההתקדמות המקצועית בעבודה, או על חשבון הניסיון התעסוקתי, במידה ומחליטים להמשיך ישירות לתואר מתקדם, לפני כניסה לעולם העבודה. מתי, אם כן, כדאי להתחיל את התואר השני? לאדם שרוצה לעסוק במחקר, מומלץ להמשיך ללימודי התואר השני מוקדם ככל האפשר, כי הרי תואר שני הוא חלק אינטגרלי מההכשרה המחקרית, המובילה ללימודי הדוקטורט. אולם רוב הסטודנטים אינם מעוניינים במסלול מחקרי, ועבורם קיימים מסלולי לימוד מגוונים לתואר מתקדם, בהם ניתן להשתלב מיד עם סיום לימודי התואר הראשון. כך, למשל, אחד ממסלולי המוסמך במנהל עסקים באוניברסיטת אריאל, מאפשר לתלמידי תואר ראשון מצטיינים להירשם במהלך שנת הלימודים האחרונה שלהם ללימודי תואר שני, ללמוד אותם במקביל לתואר הראשון ולסיים בשלוש שנים וחצי גם תואר ראשון וגם תואר שני במנהל עסקים.

עם זאת, לעיתים, מומלץ דווקא להשתלב תחילה בשוק התעסוקה ורק בהתאם להתקדמות להחליט על הצורך בלימודי תואר שני. לדברי פרופ' סטשבסקי, "זוהי אפשרות טובה כי אז האדם מגיע ללימודי תואר שני בזמן המתאים לו מבחינת הקריירה ואחרי שנחשף לשוק התעסוקה ולמקום עבודה. לימודי MBA מאפשרים שילוב נוח של לימודים ועבודה".

פרופסור שמואל סטשבסקי / צילום יח"צ

גם למי שמגיעים ללימודים מתקדמים לאחר מספר שנים בשוק העבודה, מציעים המוסדות האקדמיים מסלולים מותאמים. "במסגרת התואר השני למנהל עסקים באוניברסיטת אריאל, יש מגוון רחב של התמחויות שנלמדות בתכנית של 12 חודשים, 15 חודשים וגם 21 חודשים. מדובר באותם התכנים, שנפרסים לאורך התקופה המוגדרת בתוכנית, ומותאמים לה", אומר פרופ' סטשבסקי. "התכנים שנלמדים מנסים להוסיף לסטודנטים ערך מוסף על התוכניות הרגילות, כמו, למשל, תכנית לתואר שני שמשלבת בתוכה גם לימודי תעודה עם התמחות בביקורת פנים, כשבסיומה מקבלים הסטודנטים תעודה שמוכרת על ידי לשכת מבקרי הפנים. בנוסף, בוגרי ההתמחות בניהול והתנהגות ארגונית מקבלים גם תעודת הסמכה למומחה (או למומחה בכיר) במשאבי אנוש מטעם העמותה לניהול משאבי אנוש בישראל".

אז לסיכום, שאלת הכדאיות של התואר השני מיד לאחר סיום לימודי התואר הראשון היא מורכבת. אם לומדים את אחד הענפים בהם תואר שני מהווה דרישה, אין מה לחשוב פעמיים - מדובר בחלק מההכשרה. בכל שאר המקצועות, כדאי לשקול בכובד ראש את שאלת התזמון של התואר השני - האם לעשות אותו בשילוב עם סיום לימודי התואר הראשון, מיד לאחר תום הלימודים, או כעבור זמן מה של התנסות בשוק העבודה. אם בחרתם ללמוד תוך כדי שאתם מועסקים במשרה, כדאי לבחון תכניות לימוד שיקנו יתרון במקום העבודה, כמו למשל תוכניות תואר שני במנהל עסקים עם ערך מוסף, או אפילו כאלו המשלבות תארים שניים שמעשירים את הדעת, כמו במדעי הרוח. מה שבטוח, את החשיבה זה מפתח ואת הידע זה מעשיר.

עוד כתבות

קורקינטים של חברת BIRD / צילום: יח"צ

מקורקינטים להרכבת ממשלה - כמה אתם שולטים בחדשות?

איזו מניה תרמה כמעט מחצית מעליית דאו ג'ונס ב-1,000 נקודות, מה צפוי לקרות לתעריף החשמל ואיזה נסיך בריטי פורש מפעילות ציבורית? 10 שאלות שיבחנו עד כמה אתם מעודכנים

סגן הנשיא לשעבר, ג'ו ביידן / צילום: REUTERS/Jonathan Ernst

גמול על חקירת האימפיצ'מנט? הסנט יוזם חקירה נגד ג'ו ביידן

מנהלת ענייני רוסיה ואירופה במועצה לביטחון לאומי, בעדות בבית-הנבחרים, מוקיעה את דבקות הרפובליקאים בתיאוריות קונספירציה על מאמץ אוקראיני להכשיל את מסע הבחירות של טראמפ ב-2016 ● "מי שמפיץ את התיאוריות האלה הם שירותי הביטחון של הרוסים"

משרדי WeWork במנחם בגין, ת"א / צילום:  Eyal Marilus for WeWork

WeWork החלה בפיטורי עשרות עובדים בישראל

הסערה העולמית בחברה מגיעה לישראל ● היום יצאו זימונים להליכי שימוע לפני פיטורים ל-65 עובדי המטה הטכנולוגי של החברה בישראל ● מדובר בעובדים שפועלים מבניין מידטאון בתל אביב ● במקביל נשלחים מכתבי שימוע לעובדים רבים בכל העולם

רנדי צוקרברג / צילום: Andrew Kelly, רויטרס

רנדי צוקרברג תתחיל להשקיע בסטארט-אפים בתחום המדיה בישראל

צוקרברג מצטרפת כשותפה כללית לקרן חדשה בשם סבבה ונצ'רס ● לפי הודעת הקרן, היא מבקשת לגייס 35 מיליון דולר להשקעות

יניב גרטי אינטל ישראל / צילום: איל יצהר

ההשלכות של מלחמת הסחר, הטבות הענק מהמדינה, הפספוסים וההצלחות: המעסיק הגדול בהייטק מדבר

יניב גרטי, מנכ"ל אינטל ישראל, מספר בראיון ל"גלובס" מה היתרונות התחרותיים של אינטל בתחום הבינה המלאכותית, מתייחס לחשש מהשלכות מלחמת הסחר ומתייחס גם לפספוס מהפכת המובייל: "זה לא רודף אותנו, באותה תקופה זיהינו היטב מהפכות אחרות"

Mee Too / איור: שירי אלגור

מהפכה במשרד: תנועת #MeToo משנה מבפנים את מקומות העבודה אבל יש עוד דרך רבה לעשות

אחרי ששינתה את העולם, תנועת MeToo# מחוללת תמורות גם במקומות העבודה ● כיצד מצליחים במקומות העבודה להתמודד עם התופעה, ועד כמה הם באמת מבינים אותה?

אילוסטרציה: shutterstock

מחיר הביטקוין נפל מתחת ל-7,000 דולר לשפל של חצי שנה

בשבוע האחרון ירד שער הביטקוין ביותר מ-15%, ועדיין מחירו גבוה פי שניים משהיה בתחילת 2019 ● שווי השוק של הביטקוין קרוב ל-130 מיליארד דולר - כשני שליש משווי של כלל שוק המטבעות הדיגיטליים

ראש הממשלה בנימין נתניהו / צילום: תמר מצפי

ה"לא יהיה כלום כי אין כלום", הפך ל"יהיה הרבה כי יש הרבה"

כתב האישום חושף מציאות עגומה, שבה האיש החזק במדינה מביא כמעט לחורבן של חלקים בתקשורת החופשית ● היום מנדלבליט הוכיח שרוב הביקורת נגדו הייתה חסרת תוקף - מי שתקף אותו בבוטות, חייב לו התנצלות ● פרשנות

יצחק בן ישראל  / צילום: איל יצהר

גורמים בממשלה נגד המלצות הוועדה לקידום בינה מלאכותית שנחשפו ב"גלובס"

בעקבות חשיפת חלקים מטיוטת דוח ההמלצות של ועדת ההיגוי הממשלתית ב"גלובס" שלחו גורמים בכירים בות"ת, ברשות החדשנות ובאוצר, מכתב שבו התבטאו נגד הכוונה להקים במשרד רה"מ גוף שירכז את הטיפול בקידום התוכנית הלאומית לקידום טכנולוגיות בינה מלאכותית: "מסקנה שגויה" 

מבצעי בלאק פריידיי בחנות במנהטן, ניו יורק / צילום: SHANNON STAPLETON, רויטרס

טירוף הקניות של נובמבר עשוי להפוך למפגן כוח של ענקיות הקמעונות

המשקיעים במניותיהן של רשתות הקמעונות הגדולות בארה"ב לא צפויים לעשות "קופה", אבל אולי יראו שיפור קל מעל למדד S&P 500 ● מתחילת 2019 רשמו מניות המגזר זינוק פנומנלי, וכעת הן לא מתומחרות במחיר מציאה

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, ויו"ר הפדרל ריזרב, ג'רום פאואל / צילום: Carlos Barria, רויטרס

הגענו ל"קומה החמישית": האם נמשיך לטפס או שמא ניפול?

לפני 75 שנה פרסם נתן אלתרמן את השיר "הקומה החמישית", ובו התייחס לכך שכאשר מטפסים, הפירוד יכול להפיל מטה במהרה את כל המקטע שטיפסנו ● אמירה זו נכונה גם בהקשר של תוצאות הבחירות בישראל, ולא פחות בהקשר של הכלכלה העולמית

חלק מהמזכרות הנאציות שנמכרו אתמול במינכן / צילום: רויטרס

פריטים נאציים במכירה פומבית: כך הפכו השבוע היטלר והרייך השלישי לעסק משתלם

כמעט 200 פריטים נאציים נמכרו אתמול במכירה פומבית במינכן ● בתי מכירות, אספנים יהודים ומוזיאונים חדשים מתדלקים את המסחר בחפצים שקשורים לשואה, אך קשה למנוע את הגעתם לגורמים ניאו-נאציים ● מיכל פרידלנדר מהמוזיאון היהודי של ברלין: "הימין הקיצוני פחות מתבייש"

בנימין נתניהו / צילום: Ronen Zvulun, רויטרס

תגובה קשה של נתניהו לאישום בשוחד: "לחקור את החוקרים"

ראש הממשלה נתניהו מסר תגובתו לאחר החלטת היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט, להגיש כתב אישום נגד ראש הממשלה נתניהו בגין עבירות של שוחד, מרמה והפרת אמונים ● "בתהליך הזה לא חיפשו את האמת, אלא חיפשו אותי... תופרים פה חליפה מיוחדת רק בשבילי"

בורסת הונג קונג. / צילום: Shutterstock

וול סטריט סגרה יום שלישי ברציפות של ירידות על רקע מתיחות הסחר

שלושת המדדים המרכזיים איבדו 0.2%, והדאו ג'ונס רשם את רצף הירידות הארוך ביותר מאז אוגוסט ● מגעים למיזוג בתחום הברוקראז' הבינלאומי בין צ'ארלס שוואב לטי.די אמריטרייד ● דיווח: ארה"ב עשויה לדחות את הטלת המכסים שנקבעה ל-15 בדצמבר

סשה ברון כהן / צילום: רויטרס

סשה ברון כהן נגד צוקרברג: בשנות ה-30 היה מאפשר לפרסם מודעות להיטלר על "הבעיה היהודית"

בנאום שנערך בוועידת Never Is Now של הליגה נגד השמצה תקף השחקן והקומיקאי את מייסד פייסבוק ● "אם אתה משלם להם מספיק, פייסבוק תריץ כל מודעה 'פוליטית' שתרצה, גם אם מדובר במודעה שקרית"

ראש הממשלה בנימין נתניהו והיועמ"ש אביחי מנדלבליט / צילומים: תמר מצפי, איל יצהר, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

ההחלטה להגיש כתב אישום נגד נתניהו טיפסה לכותרות בעולם

ערוצי החדשות הבינלאומיים דיווחו בשידורים חיים מירושלים, וכמה כלי תקשורת אירופיים הקדישו להודעת היועץ המשפטי את הכותרות הראשיות שלהם

ברק שפגע במטוס בשדה התעופה בניו זילנד / צילום: רויטרס

תפס את הרגע: המטוס שנקלע לסערה בניו זילנד ויצא ללא פגע

המטוס המתין לפני המראה בנמל התעופה כרייסצ'רץ' בניו זילנד, אלא שמזג האוויר הסוער באזור, שכלל סערת ברד, גשמים וברקים לא איפשר את תנועת המטוסים בשדה התעופה ובסביבתו ● איש מהנוסעים או מהצוות נפגע מהברק, והתוצאה מסתכמת בתמונה המרהיבה

גדעון סער / צילום: טל שניידר, גלובס

גדעון סער: יש לקיים פריימריז לראשות הליכוד אם הולכים לבחירות שלישיות

דוד אמסלם / צילום: יוסי זמיר

אמסלם תוקף: "הלוואי ואת שיעור הנאמנות של חברי הבלוק ילמד גם סער"

דוד אמסלם הגיב להודעת גדעון סער, שאמר כי יתעקש על קיום פריימירז בליכוד במקרה של סבב בחירות נוסף: "לא זמן למאבקים פנימיים על-בסיס אגו ואספרציות אישיות" ● ח"כ יואב קיש וח"כ מיכל שיר תומכים גם הם בקיום פריימריז

הפגנה של "המרד בהכחדה" / צילום: NOAH BROWNING, רויטרס

סערה בגרמניה: אחד ממייסדי "המרד בהכחדה" המעיט בחשיבות השואה, והתנצל

בראיון עם השבועון הגרמני "צייט" אמר רוג'ר האלאם, אחד ממקימי הארגון הגלובלי, כי השואה אינה יוצאת דופן לעומת מקרים אחרים של ג'נוסייד ● היום פרסם התנצלות על דבריו: "אני מצטער מאוד על המלים שבהן השתמשתי"