גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

זו כבר מגמה: עוד סימנים לפיצוץ בועת הנדל"ן

מה עוד צריך לקרות בשביל שכל חסידי התיאוריה שדירות הן ההשקעה הטובה ביותר לאורך זמן (הן לא), יודו ש"משהו" קורה בשוק הדיור, וה"משהו" הזה לא מסתדר עם התיאוריות שלהם?

נתוני נדל"ן / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב
נתוני נדל"ן / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

1. מה עוד צריך לקרות בשביל שכל חסידי "מחירי הדירות בישראל יעלו לנצח נצחים", יודו לפחות שעליית מחירי הדירות נבלמה? מה עוד צריך לקרות בשביל שכל חסידי התיאוריה שדירות הן ההשקעה הטובה ביותר לאורך זמן (הן לא), יודו ש"משהו" קורה בשוק הדיור, וה"משהו" הזה לא מסתדר עם התיאוריות שלהם? מה עוד צריך לקרות עוד בשביל שהמגמה הנוכחית בשוק הדיור כפי שמסתמנת בנתוני הלמ"ס בארבעת החודשים האחרונים, תגיע לכותרות הראשיות של העיתונים, בדיוק כפי שהן הגיעו בכותרות מאירות עיניים כשהמגמה הצביעה על המשך העליות בשוק הדיור? מה עוד צריך לקרות בשביל שכותרות שגויות כמו "הדירות עולות פחות" כפי שמתפרסמות היום, יוחלפו בכותרת הנכונה: "מגמת ירידה (אפשר להוסיף את המילה 'משמעותית') בשוק הדיור בארבעת החודשים האחרונים"? מה עוד צריך לקרות בשביל שהתקשורת תתחיל לתווך לציבור את הנתונים האמיתיים ואת המציאות כפי שהיא משתקפת מהעובדות - בשוק הדיור?

2. סיפרו לנו שיש בשוק הדיור ביקושים "כבושים", סיפרו לנו שירידה של שלושה חודשים ברצף כבר הייתה בעבר בתקופת ההמתנה למע"מ אפס ולכן לא צריך לקחת אותה ברצינות, סיפרו לנו שתוכנית "מחיר למשתכן" רק תלבה את הביקושים בעתיד, סיפרו לנו שיכול להיות שזו טעות=סטייה סטטיסטית בסך הכל, למרות שאם הסטייה הייתה למעלה היא הייתה מלווה בכותרות ענק. אז סיפרו לנו. המדד האחרון של הלמ"ס סיפר לנו סיפור אחר לגמרי: מדד מחירי הדיור בדצמבר 2017 - ינואר 2018 ירד ב-1%, חודש רביעי רצוף של ירידות, ובסך הכל ירידה מצטברת של קצת יותר מ-2%. כל ששת המחוזות שכלולים במדד רשמו ירידות בחודש האחרון: במחוז ירושלים ירדו מחירי הדירות ב-3.1%, בצפון ב-1.6%, בתל-אביב ב-0.8%, בחיפה ב-0.4%, במרכז ב-0.3% ובדרום ב-0.3%. במדד הדירות החדשות הירידה הייתה משמעותית עוד יותר - של 2.1%(!) בחודש בודד (האחרון שנמדד) כאשר שיעור העסקאות בתמיכה ממשלתית שהשתתפו בחישוב מדד הדירות החדשות היווה כ-20% ביחס לשיעורם בחודש שעבר שעמד על כ-25%.

אז מה עוד צריך לקרות שכל השחקנים בשוק הנדל"ן, כולל כלי התקשורת שמסקרים את התחום הזה, יודו ש"משהו" קורה בשוק הדיור? שארבעה חודשים של ירידה ברצף וירידה לא מינורית בכלל, יכולה להעיד, אולי, רק אולי, שיש סימנים של פיצוץ בבועת הנדל"ן?

3. אל תתרשמו מראיונות של יזמי נדל"ן שמתארים לכם שמחירי הדירות ימשיכו לעלות, למרות נתוני הלמ"ס האחרונים. זה הג'וב שלהם, כמוכרי דירות: להיות אופטימיים לנצח. אלא שמה שהם אומרים לכלי התקשורת, הוא לא בדיוק מה שהם כותבים בדוחות הכספיים - שם הם נזהרים הרבה יותר, ושם גם נחשפת האמת. הנה סקירה של חברת אפריקה מגורים, אחת החברות הגדולות בישראל לבניית דירות, על תוכנית מחיר למשתכן: "על-פי הודעת משרד הבינוי והשיכון, במהלך 2017 שווקו כ-70 אלף יחידות דיור. מספר הזכאים אשר נרשמו לתוכנית עומד על כ-55 אלף ומספר הזוכים עומד על כ-42 אלף, מתוכם כ-9,000 יחידות דיור בשלבים שונים להוצאת היתרי בנייה וכ-8,700 יחידות בשלבי בנייה.... להערכת החברה, צפוי להימשך גל מכרזים משמעותי במטרה להגדיל את ההיצע. החברה מעריכה שמפאת מחזור החיים הארוך של הפעילות בענף הנדל"ן, ההשפעה של מהלכי השיווק (של תוכנית למשתכן) צפויה לבוא לידי ביטוי רק תוך מספר שנים... החברה מעריכה כי תהיה שונות בין אזורים גאוגרפיים שונים בארץ, אשר יושפעו בנפרד ממהלכי הממשלה, בעיקר בכמות הביקושים ובהתאם -במחירי הדירות והשכירות".

הנה כי כן, אחת מחברות הנדל"ן הגדולה בארץ, מודה בעצם, שיש השפעה לתוכנית מחיר למשתכן, גם אם היא תהיה בטווח יותר רחוק, אבל היא מודה שתהיה לכך השפעה, בניגוד גמור לכל ההצהרות של החברות בתקשורת. אני מניח שבשבוע הקרוב נראה עוד מתקפת ראיונות של יזמי נדל"ן עם הסיסמאות הרגילות. זה רק משקף את הלחץ שלהם. בדבר אחד אפשר להסכים עם שחקני הנדל"ן: שהריבית הרצפתית עדיין תומכת בביקושים, אלא שעידן הכסף הזול עומד גם הוא להסתיים.

לתקשורת יש, אם כן, תפקיד חשוב מאוד, בלהציף את המציאות, כפי שהיא משתקפת בבירור מהנתונים האחרונים. ככל שההכרה מחלחלת שמשהו משתנה בשוק הדיור, אז יש השפעה וחשיבות גם לפסיכולוגיה ולמומנטום - כמו בכל שוק, כך גם בשוק הנדל"ן. אם ההכרה הזו תשתלט על הקונים, והיא הולכת ומשתלטת, לחץ המחירים כלפי מטה רק יילך ויגבר.

4. אתמול התרחשה "קטטה" קטנה, אם אפשר לקרוא לזה כך, בין הלמ"ס למשרד האוצר. הלמ"ס שב, אחרי תקופה ארוכה מאוד, לפרסם את המלאי הלא מכור של הדירות. לפי הלמ"ס בסוף ינואר 2018 עמד מספר הדירות החדשות שנותרו למכירה בבנייה ביוזמה פרטית בלבד על 22,838 דירות ומספר חודשי ההיצע שלהם עמד על 13.3 חודשים. משרד האוצר מיהר להוציא הודעה חריגה בזו הלשון (על רקע הכרזתו של כחלון בעבר שהמלאי הלא מכור עומד על כ-50 אלף): "משרד האוצר מבקש להדגיש כי נתוני הלמ"ס כוללים מכירות במסגרת 'מחיר למשתכן' - כפי שהלמ"ס מציין בהודעתו. המכירות במסגרת תוכנית זו מתאפיינות בסמיכות רבה ביחס למועד מתן היתר הבנייה, זאת בניגוד גמור למכירת דירות בשוק החופשי. לפיכך, ההאצה שנרשמה בשנה האחרונה במכירת דירות במסגרת 'מחיר למשתכן' יש בה כדי להטות כלפי מטה את מלאי הדירות החדשות שלא נמכרו. ניתוח שערכנו מעלה מתאם שלילי גבוה בין מכירות אלו לבין מלאי הדירות הלא מכורות. בנוסף, יצוין כי נתוני מכירת דירות חדשות כפי שדווחו על-ידי הלמ"ס אינם תואמים את הנתונים המנהליים - דיווח הקבלנים לרשות המסים".

האוצר מצא דרך מאוד מנומסת לאמר, בעצם, שדיווחי הקבלנים לרשות המסים ולסקרי הלמ"ס שונים מאוד ומציגים תמונה אחרת לגמרי.

עוד כתבות

אחת הדרכים המוכרות להוזלת הגלישה בחו"ל היא רכישת כרטיס סים מקומי, אך זה לא מתאים לכולם / צילום: Shutterstock, almaje

הפתרון הפשוט שיוזיל לכם משמעותית את הגלישה בחו"ל

רכישת כרטיס סים מקומי היא פתרון מוכר, אך כזה שלא מתאים לכולם וגם לא תמיד נוח ● אם אתם בעלי אייפון, יש דרך יעילה ונוחה בהרבה להוזלת הגלישה בחו"ל: ESIM - סים וירטואלי שפועל במקביל למספר הישראלי

חנות מחשבים KSP / צילום: איל יצהר

לפני שופרסל אונליין, קצת אחרי אמזון: רשת המחשבים הזו פיצחה את הנוסחה לאהדת הצרכנים

שנת הקורונה לימדה את מותגי הקמעונאות המובילים את חשיבות ההשקעה באונליין ● סופר־פארם, המובילה בקטגוריה, ו-KSP השכילו לנצל זאת - וגם הענקיות הבינלאומיות נהנו מכך שהישראלים קנו יותר ● מדד המותגים

אתר טרמינל איקס / צילום: צילום מסך

לפי השווי המרבי: טרמינל X הבטיחה גיוס של 280 מיליון שקל בהנפקתה

פוקס, בעלת השליטה באתר האופנה המקוון, עדכנה כי טרמינל X הבטיחה קבלת תמורה של כ-280 מיליון שקל בהנפקת מניותיה, לפי שווי חברה של 1.3 מיליארד שקל "לפני הכסף" ● לפי פוקס, הסכום משקף את "השווי המקסימלי בטווח שקבעה טרמינל"

פגישות הייעוץ הפרונטליות נשארו בשנת 2019 / צילום: Shutterstock, Freedomz

מהשפעות הקורונה: חברות ניהול ההשקעות הגדילו ב-550% את גיוס הלקוחות מרחוק

מנהלי תיקי ההשקעות והיועצים הפרטיים דיווחו על כ-3,600 לקוחות שגייסו שלא בפגישה פרונטלית במהלך השנה שעברה, אל מול 550 בלבד ב-2019 • גידול של 15% בגיוס לקוחות באופן כללי • רבע מבעלי הרישיון מעבירים ללקוחות מסמכים באופן לא מאובטח

פסלו המוכר של רודן, "האדם החושב" / צילום: Shutterstock

שני הפסלים של רודן, ההמלצה של רואי החשבון על מכירה והמס על 40 מיליון השקלים

בית המשפט המחוזי קבע כי עסקת מכירתם של שני פסלים בתמורה לסך של 40 מיליון שקל מהווה עסקה מלאכותית ● "לא רק שמנקודת מבטה של החברה לא היה טעם ברכישת הפסלים, אלא שספק אם המערער אכן התכוון באמת ובתמים להיפרד מהשליטה בפסלים"

חלוץ דן / צילום: יונתן בלום

דן חלוץ חוזר לבורסה: האם הפעם זה יילך לו?

הרמטכ"ל לשעבר מכהן בוועדה המייעצת של חברת הטכנולוגיה, שמתכוונת לגייס כ-30 מיליון דולר לפי שווי חברה של כ-150 מיליון דולר אחרי הכסף

מפגינים נגד הממשל בקובה / צילום: Shutterstock

בעקבות המהומות בקובה: מה צריך לעשות כדי להפיל דיקטטורה?

אנחנו מתגעגעים אל הימים שבהם העזתו של ההמון הייתה מפחידה דיקטטורים והפגנות ענק היו מרתיעות את השלטון הדכאני ● לא עוד: מהונג קונג ומינסק ועד הוואנה, מדינות משטרה למדו איך להישאר בחיים, ובשלטון

הסיפורים הבולטים של סוף השבוע / צילום: גלובס

הישראלים מסתערים על טורקיה והסוד של גלידה גולדה: הסיפורים הבולטים של הסופ"ש

כמה שווה המדליה ההיסטורית של אבישג סמברג ● כך הפכה גלידריית גולדה למותג נוצץ ● למה הישראלים כל כך אוהבים - ושונאים - את טורקיה? ● נחלה ברמת רזיאל, שבכלל לא הייתה על המדף, נמכרה במיליונים ועוד שלושה סיפורים בולטים מהסופ"ש

לאתגר ולעודד: כך  תהיו מנטורים טובים / צילום: Shutterstock

בית ספר לניהול: מה יהפוך אתכם למנטורים טובים יותר?

מנטורינג אינו רק שיחת משוב. הוא תהליך שדורש ויתורים, אמון ומחויבות. אבל כולם יוצאים נשכרים ממנו ● אז איך בונים מערכת כזו בארגון?

התור לבדיקת קורונה לנתב"ג, כעת / צילום: תמונה פרטית

טסים לחו"ל? אלה החברות שמציעות בדיקות קורונה

החל מיום שלישי, סופר-פארם תציע בדיקת קורונה ליוצאים לחו"ל ● המחיר: 119 שקל, ולמחזיקי כרטיס לייף סטייל - 89 שקל ● את המחיר הנמוך ביותר לבדיקת קורונה לפני טיסה עדיין מציעה חברת אומגה, שפועלת בנתב"ג

דר' אירית יניב, מקימת קרן אלמדה / צילום: איל יצהר

המנכ"לית שמקדמת נשים לתפקידים בכירים: "החברות מהפילאטיס שואלות אותי באילו חברות השקעתי ולמה"

כשד"ר אירית יניב, מייסדת שותפות המו"פ הראשונה במדעי החיים אלמדה ונצ'רס, קיבלה את התפקיד הניהולי הבכיר הראשון שלה - היא שמה לב שמסביבה יש רק גברים ● עכשיו, במיזם חדש, היא מעודדת נשים נוספות ללכת בעקבותיה: "ראיתי שיש הרבה מנהלות בשכבות הביניים  - אבל שם זה נעצר"

מטוס אל על בנתב"ג / צילום: מיכל רז חיימוביץ'

אל על וההסתדרות מציגות תוכנית סיוע לכ-1,200 עובדים שלא זכאים לקבל תשלום בחל"ת

במסגרת ההסכם של ההסתדרות ואל על כל צד ישלם לעובדים 666 שקל שיועברו בנוסף לדמי האבטלה שהעובדים אמורים לקבל מהמדינה ● "אנחנו מקווים שבעוד שלושה חודשים יהיה שיפור בענף התעופה ועוד עובדים יוכלו לחזור לעבודה"

53% מרוכשי הדירות ציינו לפחות נושא אחד שהם מצטערים שלא בדקו לפני הרכישה / אילוסטרציה: טלי

סלולרי קונים לאט, דירות קונים מהר: איך נראים הרגלי הנדל"ן של הישראלים

סקר שערך אתר madlan בקרב רוכשי דירות העלה שדווקא ברכישה הגדולה ביותר, הקונים מוותרים על בדיקות מעמיקות - וחלקם גם מתחרטים ● כמחצית מהקונים ביקרו בדירה שקנו פחות משעתיים

איתן סטיבה, אופיר פלדי ואביב צידון / צילום: אוריה תדמור, איל יצהר, יח"צ

הטובים לבורסה: בזמן שאל על במשבר, יוצאי חיל האוויר מסתערים על שוק ההנפקות

אביב צידון, איתן סטיבה, אליעזר שקדי וחמי פרס הם רק חלק מריבוי טייסים לשעבר שהנפיקו לאחרונה חברות טכנולוגיה בת"א ● גורם בשוק: "הם לא בהכרח מוטי טכנולוגיה, אבל יש להם 'דרייב' חזק, משמעת עצמית, ותעוזה של לקיחת סיכונים מעבר לממוצע"

גיוס חברות ספאק / צילום: צילום מסך מתוך אתר נאסדק

השווי מנופח והמניה צונחת: מה עובר על חברות הספאק?

בשליש הראשון של 2021 גייסו חברות ספאק כמעט 100 מיליארד דולר. זה המון כסף שרק מחפש חברות להתמזג איתן ● התוצאה לפעמים היא שווי מנופח ומחיקות כבדות של המניה, כמו שקרה לכמה חברות ישראליות החודש

השר לשירותי דת מתן כהנא / צילום: ראובן קסטרו

הרפורמה בכשרות תיכנס לטיוטת חוק ההסדרים שתתפרסם מחר

בטיוטת חוק ההסדרים יפורסמו גם עיקרי הרפורמה בכשרות של השר מתן כהנא ● במסגרת התוכנית, גופי כשרות פרטיים יעסיקו ויפקחו על משגיחי הכשרות ● הרפורמה תיושם כארבע שנים לאחר פסיקת בג"ץ המורה על ניתוק התלות הכלכלית בין המשגיח למושגח

תמר זנדברג / צילום: מאיה ברן

הממשלה אישרה תוכנית אקלים, אך היישום שלה מוטל בספק

לאחר חודשים ארוכים של סחבת, הממשלה אישרה תוכנית הפחתת פליטות כמתחייב בהסכם פריז ● התוכנית קובעת יעדים צנועים ביחס למרבית המדינות המפותחות ונעדרת מנגנוני פיקוח שיבטיחו את יישומה ● הנוסח שאושר לבסוף רודד משמעותית ע"י משרדי הממשלה

לבנת חן, בעלת "דרך הטנא", עסק למשלוח סלי בוטיק / צילום: תמונה פרטית

"הקורונה הייתה קריאת השכמה בשבילי. היא עזרה לפתח יצירתיות, ודווקא בשיא הקושי היא גרמה לי לפרוח"

לבנת חן, בת 33 מתל אביב ● בעלת העסק "דרך הטנא", עסק למשלוח סלי בוטיק עם מוצרים מתוצרת הארץ ● "פתאום הערכתי את המונח הזה 'כחול-לבן', שמתחיל בלקטוף משהו מהעץ" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

אלי אבידר / צילום: דוברות הכנסת עדינה ולמן

הממשלה צפויה לאשר את מינוי אבידר לשר בלי תיק וקידום מהיר לחוק הותמ"ל

ישיבת הממשלה צפויה לאשר גם את מינוי ח"כ יאיר גולן לסגן שר במשרד הכלכלה ● כפי שפורסם בגלובס, הממשלה לא תדון בהגדלת מספר העובדים הפלסטינים והזרים בענף הבנייה

עידן וולס / צילום: רון קדמי

קבוצת דלק השלימה מימון מחדש לאיתקה בהיקף של 1.85 מיליארד דולר

בעקבות השלמת המהלך, תעביר איתקה לקבוצת דלק עד סוף יולי סכום של 250 מיליון דולר בדרך של פירעון הלוואת בעלים