גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

פרשת UBS: מיהם הישראלים שהעלימו מסים בשווייץ

פרשת החשבונות "הסודיים" של ישראלים בבנק UBS שווייץ נחשפה ב-2014 ■ רשות המסים יירטה רשימות של ישראלים המחזיקים שם חשבונות לא מדווחים ■ בניגוד לנאשמים קודמים בפרשה - בעלי פרופיל גבוה שהעלימו הכנסות מאסיביות - הנאשמים הפעם הם אזרחים מהשורה

יו.בי.אס ubs בנק / צלם: רויטרס
יו.בי.אס ubs בנק / צלם: רויטרס

לאחר שסיימו את סבב כתבי האישום בפרשת "החשבונות בבנק UBS השווייצרי" - ובין היתר, כתב האישום הראשון והמרכזי בפרשה נגד בעלי "קליניקה און" לשעבר שהעלימו לכאורה הכנסות בכ-800 מיליון שקל - התפנתה פרקליטות מיסוי וכלכלה לחשודים ה"קטנים" יותר; אלו המואשמים בהעלמת הכנסות פיננסיות בגובה של בין מאות אלפי שקלים ועד כ-5 מיליון שקל. במסגרת זו, הוגשו לאחרונה כתבי אישום נגד 11 נאשמים, בגין העלמת הכנסות פיננסיות מהשקעותיהם בבנק.

השכיר בישקר, הדירות בברלין והחשבון בשווייץ

בין הסיפורים המגוללים בכתבי האישום בפרשת UBS, מסופר גם סיפורו של אריה לודוביק קופל, מנהל-שכיר במפעל חריטה ב"ישקר", שהגיש דוחות לפקיד השומה בעצמו ובאמצעות בת זוגו בשנים 2005-2012.

לטענת המדינה, קופל בחר שלא לדווח על הכנסות שהפיק מנכסים בחו"ל. בכתב האישום נטען, כי ב-2004 פתח קופל חשבון בנק בבנק השווייצרי UBS, שאותו ניהל ניהל באמצעות פגישות בעל-פה, טלפון ודוא"ל. לפי האישום, בשנים 2004-2012 יתרות החשבון נעו בסכומים של בין 1.5-3 מיליון שקל. בנוסף, נטען, בשנים 2007-2012 הפיק קופל מנכסיו בחשבון הכנסות פיננסיות (ריביות וכד') בסך כ-566 אלף שקל.

לפי האישום, החל מ-2010 החל קופל לרכוש דירות בברלין, באמצעות כספיו המצויים בחשבון ובאמצעות הלוואות. כך בין היתר, רכש הנאשם במהלך בשנים 2010-2013 חמש דירות ברחובות שונים בברלין. לפי הנטען, קופל נהג להשכיר דירות אלו, ולהפקיד את התקבולים מהשכרתן בחשבון בנק בבעלותו, בבנק הגרמני BERLINER VOLKSBANK.

העלימו מליונים

על-פי האישום, בשנים 2009-2010 עלה שווי נכסיו של קופל בחו"ל על הרף הקבוע בתקנות המחייבות דיווח מס בישראל, כך שהוא היה חייב לציין קיומם של נכסים בחו"ל, בדוחות שהגיש למס הכנסה בשנים אלו. עם זאת, נטען, קופל לא ציין קיומם של נכסים בחו"ל בדוחות שהגיש לפקיד השומה. בעשותו כן - טוענת המדינה - מסר הנאשם בדוחותיו האישיים תרשומת כוזבת. בנוסף, נטען כי קופל לא דיווח בדוחותיו האישיים בשנים 2005-2012 על הכנסותיו הפיננסיות בחשבונו ב-UBS.

רופא השיניים והמיליונים

בין כתבי האישום שהוגשו היום בפרשה, הוגש כתב אישום גם נגד סורין הרשקוביץ, רופא שיניים בעל מרפאה פרטית, העובד גם כשכיר בבית החולים תל-השומר. מהאישום עולה, כי ב-1982 פתח הרשקוביץ חשבון בנק בבנק השווייצרי BNP, וב-1984 פתח חשבון בנק נוסף בבנק השווייצרי UBS - שבהם, על-פי הנטען, העלים חלק מהכנסותיו.

"לאורך השנים, הנאשם נהג לטוס לשווייץ ולהפקיד כספים בחשבון בחשבונות ב-UBS- וב-BNP. כמו-כן, הנאשם בחר שלא לקבל מכתבים או הודעות דוא"ל מחשבונותיו אלו, ועל כן שמר על קשר טלפוני או קיים פגישות פנים מול פנים עם נציגי הבנק, ובאמצעותם הורה להם אילו פעולות לבצע עם הכספים בחשבונותיו אלו", נכתב באישום.

לטענת המדינה, בשנים 2005-2014, החזיק הרשקוביץ בחשבונות הבנק שלו בחו"ל, ב-UBS וב-BNP סכום של בין 2.3-4.6 מיליון שקל, והפיק הכנסה בגובה של מעל מיליון שקל מהסכומים הללו. לפי האישום, הרשקוביץ לא הצהיר בדוחותיו השנתיים על נכסיו בחשבונות הבנק בחו"ל, וכן לא דיווח על ההכנסות מהם.

בעל החברה וירושת המיליון

כתב אישום נוסף שהוגש בפרשה, מגולל את סיפורו של דוד פלג, בעלים ומנהל של חברה המייצרת ומשווקת מזון לעופות, שקיבל בירושה מדודתו שנפטרה ב-1991 סכום של כמיליון מארק גרמני; ומשנת 1993, החזיק את הסכום בחשבון בנק בבנק SAL. OPPENHEIM הגרמני.

בשנת 2011, נטען, מכר פלג את ניירות-הערך שהיו ברשותו בחשבון הבנק הגרמני, סגר את החשבון, והעביר את מכלול הנכסים שהיו בו לחשבון בנק חדש שפתח בבנק UBS השווייצרי.

לאורך השנים, נטען באישום, התעדכן פלג בקביעות במתרחש בחשבונות הבנק הזרים שבבעלותו וביצע בהם פעולות שונות, לרבות מכירה וקניה של ניירות ערך, משיכות והעברות כספים.

לפי האישום, בשנים 2004-2013 הפיק פלג מהנכסים שעמדו לרשותו בחשבונות הבנק הזרים הכנסות בסכום של כ-4.3 מיליון שקל, הנובעות מריבית, דיבידנד ורווחים מניירות-ערך.על כל אלה מואשם פלג כי לא דיווח לרשויות המס בישראל.

הוראות בעל-פה, משיכות במזומן

כתב אישום נוסף בפרשה חושף עד כמה הפרופיל של הנאשמים בפרשת UBS אינו אחיד, ואינו כולל רק אנשי עסקים, אלא גם כמה דמויות מפתיעות, ובהם מרצה שכירה באוניברסיטת תל-אביב בחוג לספרות אנגלית ולימודים אמריקאיים, הדס בן-בסט, המואשמת כי משכה כספים מחשבון הבנק שלה בשווייץ במזומן בלבד. לשם כך, טסה בן-בסט כל פעם לשווייץ.

החשבון שעומד בבסיס האישומים נגד בן-בסט הוא חשבון שפתח בעלה, דן בן בסט, שאותו "ירשה" ב-2001 עם פטירת בעלה. הדרך בה ניהלה בן-בסט את החשבון מסתורית למדי. לטענת המדינה, היא נתנה הוראות בחשבון רק בעל-פה ונטלה כספים ממנו רק במזומן. "הנאשמת לא קיבלה דפים מחשבונה ב-UBS לכתובתה בישראל, ועל-מנת להתעדכן במצב החשבון נהגה להיפגש עם נציג UBS בארץ, ולחלופין לטוס לשווייץ. על-מנת להוציא כספים מחשבון החשודה ב-UBS, הנאשמת נהגה ללכת פיזית לסניף בנק UBS בשווייץ". בשנים 2004-2013 החזיקה בן בסט בחשבון ב-UBS, נכסים בשווי של 3.4-7.4 מיליון שקל. לפי האישום, בשנים הרלוונטיות הפיקה בן-בסט בחשבון הכנסה מריבית, מדיבידנד ומניירות ערך בסך של כ-1.2 מיליון שקל.

עורך הדין שהסתבך בפלילים

פרשת החשבונות הסודיים של ישראלים בבנק UBS שבשווייץ לא פסחה גם על הזירה המשפטית, ובין הנאשמים בה "מככב" גם עורך דין.

לפי הטענה, עו"ד יוסף לוי המתמחה בתחום האזרחי, החזיק חשבון בבנק UBS השווייצרי מאוקטובר 2000, אך לא דיווח על הכנסות בסך של כ-1.4 מיליון שקל שהפיק בחשבון.

"הנאשם לא קיבל ו/או שמר דפי בנק של בנק UBS", נטען בכתב האישום. "על כן, כאשר היה מעוניין להתעדכן בנוגע למצב החשבון ב-UBS היה יוצר קשר ישירות עם נציג בנק UBS רוני אליאס". אליאס, ששימש כיועץ השקעות בבנק UBS השווייצרי, היה העצור הראשון בפרשה, ובעקבות מעצרו נחשפו רשימות של מאות ישראלים המחזיקים בחשבונות בנק בלתי מדווחים בשווייץ, שהוא אחראי ישירות על הטיפול בהם.

מהאישום נגד עו"ד לוי עולה, כי בשנים 2004-2013 החזיק בנכסים בשווי של בין 3-5 מיליון שקלב-UBS, והפיק מהם הכנסה בסך כולל של כ-1.4 מיליון שקל - שעליהן לא דיווח לרשויות המס בישראל.

פרשת UBS שווייץ: הפגישה במלון בתל-אביב הובילה לרשימות הבנק

"פרשת UBS שווייץ", שהובילה למעצרים רבים ולחקירתם של עשרות ישראלים החשודים בהעלמת מס, באמצעות החזקת חשבונות סודיים בבנק השווייצרי, התפוצצה ביוני 2014 עם מעברה של החקירה הסמויה לשלב הגלוי. העצור הראשון בפרשה היה רוני אליאס, יועץ השקעות בבנק UBS השווייצרי, שנעצר בסיומה של פגישה עם לקוחות שנערכה במלון פאר בתל-אביב, שהתנהלה תחת עינם הפקוחה של חוקרי רשות המסים. אליאס נהג לגייס לקוחות עבור הבנק השווייצרי בישראל, באופן דיסקרטי וללא תיעוד. בחיפושים שנערכו בחדר המלון של אליאס נמצאו ברשותו רשימות של מאות ישראלים המחזיקים בחשבונות בנק בלתי מדווחים בשווייץ, שהוא אחראי ישירות על הטיפול בהם.

בין הישראלים שהוגשו נגדם כתבי אישום הודות לרשימות שהשיגה רשות המסים: בוריס ואבישר וייסמן, שניהלו את רשת מרפאות "קליניקה און" בארץ והואשמו בהעלמת הכנסות בהיקף של כ-800 מיליון שקל. זאת, בין היתר באמצעות חברות-קש בפנמה ובאיי הבתולה, אנשי קשר להעברת כספים במזומן ומלביני כספים בבתי קזינו ברומניה.

בין הנחקרים הנוספים בפרשת UBS היו שופט המחוזי בחיפה, משה גלעד, שהודיע באוגוסט 2015 על פרישתו מתפקידו על רקע החשדות לעבירות מס שביצע לכאורה. רעייתו של השופט, אביבה גלעד, חתמה על הסדר כופר עם רשות המסים, לפיו שהיא תשלם 600 אלף שקל, והחקירה הפלילית שנפתחה נגדה במסגרת פרשת UBS תיסגר.

7 מיליון אירו מוחבאים

חשוד נוסף בפרשה הוא יוסף ווג מרמת-השרון, בעל עסקי מסחר ושיווק ברומניה, שנחקר בחשד להעלמת הכנסות של כ-7 מיליון אירו, שהופקדו בחשבונו המקודד בבנק UBS שבציריך. ווג נעצר ונחקר ביולי אשתקד על-ידי רשות המסים והובא לבית משפט השלום בחיפה לדיון בתנאי שחרורו ממעצר, תוך הפקדת ערבויות כספיות גבוהות ותנאים מגבילים נוספים.

לפי בקשת המעצר שהוגשה לבית המשפט, במסגרת עסקיו ברומניה, היה ווג מנהל ובעל שליטה בחברה רומנית, ובינואר 2008 מכר את מניות החברה בעבור כ-11 מיליון אירו. לטענת רשות המסים, בכוונה להתחמק מתשלום מס, ערך ווג באותה העת שני הסכמים עם רוכשת המניות: האחד שבנסגרתו נמכרו 50 אלף מניות תמורת כ-4 מיליון אירו, כאשר את הסכום האמור הפקיד ווג בחשבון בבנק BRD ברומניה ודיווח על ההכנסה בדוח שהגיש למס הכנסה. אולם לצד הסכם זה, היה הסכם נוסף, נסתר, שלפיו נמכרו 83,293 מניות נוספות תמורת כ-7 מיליון אירו. סכום זה, על-פי החשד, הופקד בחשבונו המקודד של ווג בבנק UBS-ציריך ולא דווח למס הכנסה הישראלי. 

מ-UBS נמסר בתגובה: "UBS מקפידה על מילוי דרישות הרגולטור הישראלי והשווייצרי כאחד, והיא אינה נתונה לחקירות אלה. UBS השלימה תוכנית ציות לדרישות לגילוי מס עם לקוחותיה בישראל ומיישמת את ההסכם להעברת מידע בנושא מס (Automatic Exchange of Information) כסטנדרט בינלאומי חדש. יודגש כי UBS הייתה בין הראשונים בתעשייה לדרוש מקהל לקוחותיה תיעוד של גילוי מס".

עוד כתבות

שיחות טלפון / צילום: Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

חושבים שהעתיד הוא תקשורת בהודעות טקסט? קבלו את הקאמבק המפתיע של שיחות הטלפון

צעירים מנהלים שיחות וידאו כשהטלפון מופנה לתקרה, משוחחים בצ'טים קוליים באתרי גיימינג מבלי לשחק כלל ומשתמשים באפליקציות קוליות מתוחכמות ● השיחות פינו את מקומן לטובת הודעות וגלישה באינטרנט, אך האם הן בדרך לקאמבק מפתיע?

ריצ'רד ברנסון נוחת בישראל / צילום: איל יצהר, גלובס

יס סר: המיליארדר הבריטי ריצ'ארד ברנסון נחת בישראל

ברנסון, מייסד חברת וירג'ין אטלנטיק, הגיע לישראל חודש אחרי שחברת התעופה הבריטית השיקה קו תל-אביב-לונדון ● "אנחנו לא אוהבים לטוס עם מושבים ריקים. נגיע לרמה של מחיר שתאפשר לנו את זה"

פיליפ פרוסט בפתיחת המסחר של אופקו / צילום: תמר מצפי

אופקו רוצה לגייס עד 100 מיליון דולר על בסיס תוצאות חדשות בניסוי בהורמון הגדילה; המניה צונחת

המוצר, שפותח ע"י פרולור הישראלית, נכשל בעבר בניסוי במבוגרים, אולם כעת הצליח בניסוי בילדים ● ההורמון ישווק ע"י פייזר, ואופקו זכאית לתשלומי אבני-דרך מן השיווק של המוצר, עד 275 מיליון דולר, וכן תמלוגים

משה גפני/ צילום: שלומי יוסף

גפני לרשות המסים: "תציגו בתוך שבוע תוכנית לפיצוי עסקים בעוטף עזה"

יו"ר ועדת הכספים הזהיר כי אם הרשות ואגף התקציבים באוצר לא יציגו תוכנית להסדר תשלום פיצויים למסעדנים ולבעלי אולמות וגני אירועים בעוטף עזה, הוועדה תקדם חקיקה מיוחדת בנושא

הנשיא מעניק את המנדט להרכבת הממשלה לבני גנץ / צילום: חיים צח, לע"מ

המנדט עבר לגנץ: "נקים ממשלת פיוס לאומית שתאחד את הקרעים בעם"

מחר אמורים צוותי המו"מ של כחול לבן והליכוד להיפגש לשיחת מו"מ ראשונה ● ריבלין: "ניתן להקים ממשלה. אין שום הצדקה לכפיית מערכת בחירות נוספת, שלישית במספר תוך שנה על הציבור" ● גנץ: "מי שינסה לגרור את ישראל לבחירות נוספות, יוקע וייזרק מהמערכת הפוליטית" ● גנץ לנתניהו: "מכיר בזכויותיך ומאחל לך לצאת נקי מכל העניינים המשפטיים. תוצאות הבחירות מחייבות שינוי"

פרוייקט מחיר למשתכן / צילום: איל יצהר

יום לנעילת הגרלת מחיר למשתכן: מכרזי ראשל"צ והווילות באילת מככבים

מחר תינעל ההגרלה התשיעית של מחיר למשתכן ● בראשון-לציון הסיכוי לזכות בדירה עומד על אחד ל-15 ● גם בבאר יעקב הסיכויים לא גבוהים ● היענות נמוכה נכון לעכשיו לדירות בנהריה, קריית ים ומגדל העמק

ניר זיכלינסקי ויעקב עמידרור / צילום: יח"צ

מאמינים בקנאביס: ניר זיכלינסקי ויעקב עמידרור מצטרפים לשיח מדיקל

חברת הקנאביס הרפואי שיח מדיקל הודיעה על הרחבת הדירקטוריון, במסגרתה ימונה רו"ח ניר זיכלינסקי ליו"ר, והאלוף במיל' יעקב עמידרור יצטרף כדירקטור

משה ברקת/ צילום: רפי קוץ

זריקת מרץ מהרגולטור: רשות שוק ההון תשחרר 100 מיליארד שקל לתשתית

הממונה על רשות שוק ההון אמר בוועדת הכספים כי הוא מתכוון לאפשר לגופים המוסדיים להחזיק בעד 49.9% מפרויקטי תשתיות מקומיים, לעומת 20% שהם הורשו להחזיק עד כה ● ברקת טען כי תקציב הרשות עומד על כשליש מתקציב רשות ני"ע, וכי יש להגדילו

"מידבראג". ציליות שעשויות מרשת ברזל בניין, ובתוך הריבועים שקפים צבעוניים/ צילום: גאיה סעדון

פסטיבל אינדינגב נפתח, והשנה הוא כולל גם אמנות פלסטית

פסטיבל אינדינגב חוגג השנה בר-מצווה, והוא מתרחב מפסטיבל מוזיקה גם לאמנות פלסטית, שמוקמת רק לשלושה ימים בלב המדבר ● בפסטיבל יצירות של אמנים מקומיים ועצמאיים, וחלקן ייעלמו אחריו "כמו סטורי באינסטגרם"

אורנה ואור אלוביץ / צילום: אביב חופי

80 מיליון אירו: הכירו את ההשקעה הספרדית של אור ואורנה אלוביץ'

אור אלוביץ', בנו של שאול אלוביץ', ואשתו אורנה יגייסו השקעה של כ-80 מ' א' בפרויקט אנרגיית רוח של אנלייט ● חברת האנרגיה המתחדשת נשלטה בעבר ע"י יורוקום של אלוביץ' האב, שמכרה אשתקד את החזקותיה בחברה ● הגיוס ייעשה, בין השאר, באמצעות הנפקת ני"ע דיגיטליים בטכנולוגיית בלוקצ'יין

מפעל שבבים בישראל./ צילום: יחצ

מלחמת הסחר וחולשה בביקושים גרעו 11.5% מהכנסותיה של טקסס אינסטרומנט; הנמיכה תחזיות

יצרנית המוליכים למחצה טקסס אינסטרומנט האמריקאית הנמיכה תחזיות, מתחת לציפיות השוק ● מניות הסקטור כולו נסחרות תחת לחץ ● החברה פספסה את התחזיות לרבעון השלישי בשורה העליונה

טראמפ וארדואן / צילום: רויטרס - Kevin Lamarque

טראמפ: "הסנקציות על טורקיה יבוטלו; הפסקת האש קבועה"

נשיא ארה"ב התייחס הערב להפסקת האש בסוריה: "הבסנו 100% מהכליפות של דאעש" ● טראמפ ציין כי הוא שומר את על הזכות לחדש את הסנקציות והודיע כי הוא עשוי להיפגש עם ארדואן

נתי כהן/  צילום: כדיה לוי

לאן נעלמו השידורים באיכות 4K בישראל, ומתי נזכה ליהנות מרמת שידור כמו באירופה?

לקראת שידורי אירועי ספורט מרכזיים, מפעילות הטלוויזיה מתחרות על ליבו של הצרכן דרך איכות השידור, אך מיד לאחר סיום המשחקים, השידורים חוזרים לאיכות שידור נמוכה ● האם גם לפני טוקיו 2020 הסיפור יחזור על עצמו, ומתי ישראל תיישר קו עם איכות השידור הנהוגה בעולם המערבי?

מיה יניב, יו"רית ועד עובדי סלקום / כדיה לוי

רגע לפני הפיטורים: ההסתדרות גיבשה תוכנית "הצלה" לשוק הסלולר

ההסתדרות תגיש תוכנית למשרד התקשורת שקוראת לפצל את חברות בזק והוט מפעילות הסלולר שלהן, להפחית את אגרות התדרים ולאפשר הקלות בחבילות הצרכניות שיכללו דקות וגלישה פלוס מכשיר ● אולם התוכנית לא מתמודדת עם הסוגייה הבוערת ביותר - דרישת החברות להתייעלות

בניין הבימה בתל אביב / צילום: Shutterstock

50% פחות: כך נגמר המאבק של הבימה בדרישת הארנונה של עיריית ת"א

בניגוד לעמדת היועמ"ש, ביהמ"ש העליון קבע כי סיווג הארנונה של התאטרון הלאומי לא יישונה לסיווג היקר ביותר ● המשמעות: מלכ"רים נוספים יוכלו לדרוש לשלם ארנונה לפי תעריף נמוך ממה שהם משלמים היום

עמוס לוזון / צילום: איל יצהר

"אני עושה טובה לנושים שהצעתי הסדר. זה ממש לא מפעל חיי - לא אכפת לי מדורי בנייה"

עמוס לוזון, הבעלים של חברת א. דורי בנייה, אמר את הדברים בדיון בבקשת החברה להקפאת הליכים, ובתשובה לדברי השופטת איריס לושי-עבודי שלפיהם דורי בנייה היא מפעל חייו ● השופטת מתנגדת להסדר הנושים ולבקשת ההקפאה

מלון שרונה העתידי / הדמיה: חברת נצבא

טרנד הבוטיק חלף? נצבא תקים מלון ענק סמוך לנתב"ג - וזו רק הסנונית הראשונה

"יש לנו אמון בענף התיירות בישראל", אומר ל"גלובס" מנכ"ל משותף בחברת איירפורט סיטי נצבא, פריאל אטיאס, לאור כוונת החברה לפתוח 2,200 חדרים ב-6 בתי מלון ברחבי הארץ בשנים הקרובות ● המהלך מצטרף לכניסת של חברות נדל"ן נוספות כמו ישראל קנדה לתחום

סאטיה נאדלה / צילום: דניס בליבוס, רויטרס

לקראת דוחות מיקרוסופט: האם פעילות הענן תמשיך להיות מנוע הצמיחה של החברה?

ענקית הטכנולוגיה מיקרוסופט היא הראשונה מבין הענקיות שמפרסמת דוחות כספיים ● קצב הצמיחה של פעילות הענן מאט, אך החברה מגדילה את נתח השוק

משה גפני/ צילום: שלומי יוסף

מחיר השיתוק הפוליטי: הממשלה עוצרת תשלומים לספקים

החשב הכללי והממונה על התקציבים בפנייה חריגה ליו"ר ועדת הכספים, משה גפני: נאלצנו לעצור תשלומים לספקים. עשרות בקשות תקציביות ממתינות על שולחנך חודשים ● גפני טען כי מאחר ונבחרה כנסת חדשה האוצר צריך להגיש מחדש לאישור את כל הבקשות שהוגשו לוועדה הקודמת

סטודנטים  /צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

המגמה התהפכה: מספר הסטודנטים חוזר לעלות

נתוני הלמ"ס מצביעים על עלייה של 3.4% במספר הסטודנטים החדשים לתואר ראשון בשנה האחרונה, זאת לאחר שנתיים של ירידה ● ההתאוששות לא הגיעה לתחומי החינוך ● הנשים מהוות רוב בכל התארים