גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הסדר טיעון בפרשת ישראל ביתנו: דוד גודובסקי יודה בשוחד

(עדכון) - עפ"י ההערכות, הודאתו של גודובסקי, לשעבר ראש המטה הארגוני של מפלגת ישראל ביתנו, לא תפליל את פאינה קירשנבאום, החשודה המרכזית בפרשה ■ הצדדים טרם הסכימו על העונש ■ גודובסקי עמד על כך שיובהר בהסדר כי הוא לא לקח בשום שלב כסף לכיסו

דוד דאוד גודובסקי / צילום: שלומי יוסף
דוד דאוד גודובסקי / צילום: שלומי יוסף

פאינה קירשנבאום נשארת לבד במערכה הפלילית בפרשת ישראל ביתנו? דוד גודובסקי - ששימש כמנהל אגף הארגון של מפלגת ישראל ביתנו והיה הנאשם המרכזי לצד קירשנבאום בפרשת השחיתות והשוחד - הצטרף אמש (א') לשורת הנאשמים שחתמו על הסדרי טיעון עם המדינה על-מנת לסיים את ההליך הפלילי נגדו.

הבוקר (ב') הודה גודובסקי, והורשע על-פי הודאתו, בשורת עבירות של לקיחת שוחד, בקשת שוחד והלבנת הון. מדובר בהסדר טיעון שישי שנחתם עם נאשמים בפרשת השוחד והשחיתות השלטונית מהחמורות שנראו כאן לכאורה - "פרשה 242", המכונה גם פרשת "ישראל ביתנו", במסגרתה מואשמת סגנית שר הפנים לשעבר, פאינה קירשנבאום, בקבלת שוחד בתמורה לחלוקת תקציבים של המפלגה, בסיועו הצמוד של גודובסקי.

גודובסקי ניהל תחילה מגעים לחתימה על הסכם עד מדינה עם הפרקליטות, ואולם לבסוף נחתם הסדר טיעון, אשר במסגרתו לא הושגה הסכמה על קבלת עדות "מסבכת" מצד גודובסקי כנגד פאינה קירשנבאום. חרף זאת, הפרקליטות צפויה לזמן את גודובסקי להעיד כנגד קירשנבאום, ועדותו לא תועיל להגנתה של מי שהייתה הבוסית שלו והוא שימש כעושה דברה (בלשון המעטה). 

כפי שפורסם אמש ב"גלובס", סניגוריו של גודובסקי, מאור ברדיצ'בסקי ולירן זילברמן, הגיעו להסדר עם נציגי הפרקליטות, לפיו גודובסקי יודה בחלקו ביחסים השוחדיים שנרקמו בין גורמי מפלגת ישראל ביתנו לבין גופים ועמותות שונות במשק.

עם זאת, גודובסקי עמד על כך שיובהר במסגרת ההסדר כי הוא לא לקח בשום שלב כסף לכיסו.

גודובסקי הודה בחלקו ב-3 אישומים מרכזיים במסגרת הפרשה:

פרשת המופעים

במסגרת אישום זה הודה גודובסקי שפעל במספר מועדים להעברת עבודות וזכייה במכרזים ציבוריים על-ידי חברת ההפקות "אברורה" בבעלותה של נלי דינובזצקי, המקורבת לקירשנבאום.

על-פי האישום, סוכם בין קירשנבאום לדינובצקי ובעלה כי קירשנבאום תסייע לחברת ההפקות לזכות בעבודות הפקה תוך שימוש בקשריה, ודינובצקי תעניק בתמורה לקירשנבאום וגודובסקי 10% מהתקציב שתקבל עבור ההפקות. 

פרשת עמותת "איילים"

במסגרת אישום זה הודה גודובסקי כי פעל להעברת תקציב של 5 מיליון שקל לעמותת "איילים" שעסקה בפיתוח ההתיישבות בנגב ובגליל, בתמורה לקבלת חצי מיליון שקל בחזרה, במזומן. לאחר שמנהלי העמותה סירבו להעביר את הכספים במזומן, סוכם כי נתח משמעותי מהתקציבים שיועברו ממפלגת ישראל ביתנו על העמותה, יחזור לשימוש המפלגה ב"דרכים יצירתיות" שיימצאו. לאחר מכן פעל הנאשם לכך שהכספים אכן יועברו באותן דרכים יצירתיות למקורבים לקירשנבאום:

מימון שכרו של מיכאל קלגנוב, המדליסט האולימפי שהיה פעיל במפלגה, בשווי של 77 אלף שקל למשך שנה.

תשלום שכר חודשי למיכאל צ'ופנס, פעיל במפלגה שריכז פרויקט משותף למפלגה ולעמותה באזור הדרום. גודובסקי ביקש מהעמותה להמשיך לממן את שכרו את של צ'ופנס גם לאחר שהפרויקט הושלם, בסך 91 אלף שקל. 

בנוסף, העמותה מימנה בהוראת גודובסקי תשלומים שונים לחברות ייעוץ ומשרדי יחסי ציבור, עבור שירותים שניתנו לקירשנבאום ולמפלגה, בהיקף של 218 אלף שקל. 

בשלב מאוחר יותר הציע גודובסקי לעמותה לקבל תקציב נוסף של 1.5 מיליון שקל בתמורה להעסקה של ליה שמטוב, מקורבת לקירשנבאום, שכיהנה לפני כן כחברת כנסת מטעם מפלגת ישראל ביתנו.

דרך יצירתית נוספת להחזרת הכספים מהעמותה לקירשנבאום ומקורביה הייתה באמצעות מימון מדליות לוותיקי מלחמת העולם השנייה בשווי 20 אלף שקל. 

פרשת מימון הטיסות 

גודובסקי הודה גם בעובדות באישום בגינו הורשעה אתמול אירנה וולדברג, מי שהייתה מנכ"לית התאחדות היזמים לישראל. לפי האישום, וולדברג ביקשה את עזרתה של קירשנבאום בגיוס פרוייקטים להתאחדות, וספציפית בחיבור בין ההתאחדות לרשות למלחמה בסמים. לאחר שקירשנבאום יצרה את החיבור בין ההתאחדות לרשות, התבקשה והסכימה וולדברג לממן טיסה של גודובסקי ואדם נוסף, בעלות של 19 אלף שקל.

בחינת הפתע של השופט

השופט ירון לוי מבית המשפט המחוזי בתל-אביב ביקש לבחון את גודובסקי על היכרותו עם הפרטים העובדתיים המצוינים בכתב האישום המתוקן, בטרם אישר את ההסדר. כאשר סנגורו של גודובסקי ניסה לחלץ אותו מבוחן-הפתע של השופט, הגיב השופט: "תחסכו ממני, אני צריך להשתכנע שהנאשם יודע במה הוא מודה, במיוחד שזה בא אחרי כפירה כל-כך מפורטת. אני רוצה למנוע תקלות בטיעונים לעונש".

גודובסקי, שלא גילה עניין רב בדיונים שנערכו עד כה והעביר את רוב זמנו באולם בית המשפט בקריאת ספרים, התייצב מול השופט כשספר הקריאה שלו בידיו, ועל אף שהתקשה להשיב לשאלותיו של השופט ונאלץ להיעזר בסנגורו לא פעם - השופט לוי לא ויתר וסקר איתו את כל האישומים המפורטים במסמך.

סנגוריו של גודובסקי ביקשו להדגיש כי ההסדר מוגש בכפוף להסכמה דיונית שלא יעשה שימוש בהודאתו של גודובסקי לחובתה של קירשנבאום בהמשך ניהול ההליך.

הסנגורים מבקשים ששופט אחר יגזור את העונש

סנגוריו של גודובסקי הציגו לבית המשפט בקשה נוספת, שהטיעונים לעונש יישמעו בפני שופט אחר, מחשש שהשופט לוי כבר נחשף לראיות רבות לחובתו של גודובסקי, לרבות האזנות סתר שהסנגורים טענו שאינן קבילות. הסנגורים אף הביעו חשש שמא גזירת דינו של גודובסקי עלולה להשפיע על המשך ניהול ההליך לגבי הנאשמים הנוספים. 

השופט לוי הזכיר כי כבר גזר את דינו של נאשם אחר בפרשה (אפי פלס, מי שהיה הגזבר של מועצת בנימין), תוך כדי ניהול ההליך: "כבר גזרתי דינו של נאשם אחד, היו שם אמירות ערכיות, ואף אחד לא נפל מהכיסא", והוסיף: "אני לא זוכר שביקשו לפסול מותב כדי לגזור דין של נאשם, אתם מתבלבלים. התשתית לטיעונים לעונש זה כתב האישום, הא ותו לו". 

מכיוון שמדובר למעשה בבקשה לפסול את השופט לוי מהמשך הדיון בעניינו של גודובסקי לצורך גזירת דינו, ציין השופט: "הבקשה חריגה, צריך נימוקים כבדי-משקל. אין עילת פסלות בדין. אם תרצו, אתן החלטה עכשיו, והדרך לירושלים קצרה (לצורך ערעור על ההחלטה)". 

על אף שהשופט הודיע כי ימסור את החלטתו בבקשה בימים הקרובים, ניתן להניח מהערותיו במהלך הדיון שהוא לא ימהר לעביר את המלאכה לשופט אחר. את דבריו הוא סיים באומרו: "אני לא חושב שההחלטה שלי תפתיע אתכם".

עוד כתבות

תביעה, אילוסטרציה \ צילום: שאטרסטוק

"גלובס" תובע את העיתונאי מתי גולן על תשלומי יתר שקיבל וטוען כי התבטא באופן לא הולם "כלפי נשים, חרדים, נבחרי ציבור, מצביעי ימין ועוד"

בחודש מאי האחרון הגיש גולן כתב תביעה נגד העיתון לאחר שהסתיימה ההתקשרות עמו, וטען שמדובר בפיטורי "השתקה" פוליטיים ● בכתב ההגנה טוען "גלובס", בליווי דוגמאות, כי כתיבתו של גולן לא עמדה ברף המקצועי והאתי של ההנהלה הנוכחית ● כמו כן הוגש כתב תביעה שכנגד על סך 2.4 מיליון שקל ● גילוי מלא

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר החוץ האמריקאי מייק פומפיאו / צילום: ג'ים יאנג, רויטרס

ארה"ב לישראל: יש לכם זכות להתגונן מפני תוקפנות איראנית

בשיחת טלפון לבנימין נתניהו, אמר שר החוץ האמריקאי: ישראל זכאית לנקוט פעולה כדי לסוכך את עצמה מפני איומים של משמרות ההפיכה האיראניים ● אך בשיחה לשר החוץ הלבנוני, ג'יבאן בסיל, אמר פומפיאו: "אני מדבר עם כל הצדדים במאמץ להפחית את המתיחות"

שיגורי רקטות מרצועת עזה על ישראל / צילום: REUTERS/Amir Cohen

שלושה שיגורים לעבר ישראל מרצועת עזה; יירוט מעל פסטיבל בשדרות

התרעת צבע אדום נשמעה בשדרות ובישובים בשער הנגב, ולאחריה הודיע צה"ל כי זוהו 3 שיגורים מהרצועה לעבר ישראל וכי כיפת ברזל ביצעה שני יירוטים ● שריפה פרצה בכביש בעוטף עזה כתוצאה מנפילת רקטה ● בעקבות ההתרעה בוטל פסטיבל שהתקיים בשדרות, "אנשים רצו והיה מפחיד"

נשארים מאחור / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

איך זה שבאומת הסטארט-אפ לשליש מהתלמידים אין גישה נורמלית לאינטרנט?

עשרה תלמידים על כל מחשב, מורים בעלי הכשרה בלתי מספקת ומדפסות תלת-ממד שמעלות אבק ● מערכת החינוך אמורה להכשיר את התלמידים, אבל קצת קשה לעשות את זה כלשליש מהם אין גישה מספקת לאינטרנט, ומטרת-העל היא לגשת לבגרות ● ריסטרט לבית הספר – פרויקט מיוחד

נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון./ צילום: רפי קוץ

נגיד בנק ישראל פרופ' אמיר ירון נעל את הכנס השנתי של הפדרל ריזרב בג'קסון הול והזהיר מפני גידול ביחס חוב-תוצר

הכנס התמקד ב"אתגרים בניהול מדיניות מוניטרית כעשור לאחר המשבר הפיננסי", ולקחו בו חלק נגידי הבנקים המרכזיים המובילים בעולם וראשי המערכת הפיננסית ● נגיד בנק ישראל אמיר ירון אמר כי הבנקים המרכזיים "צריכים לקחת בחשבון את המצב המחזורי של הכלכלה ולנסות לנתק את ההיזון החוזר בין התחזיות הכלכליות לבין הציפיות בשוק" ● ירון יהיה אורח "ועידת הנגידים" של "גלובס" ביום ראשון הבא, 1.9

הונאה, תרמית, זיוף, עוקץ / שאטרסטוק

כתב אישום נגד אדם שהתחזה לכדורגלנים מליגת-העל ומשך כספים מחשבונם

על פי כתב האישום, זיו ברמי זייף תעודות זהות של עשרה כדורגלנים מליגת העל והצליח למשוך במרמה סכום של 52 אלף שקל

רוברט בוקביץ' / צילום: יח"צ

"בישראל האופן ספייס שלנו רועש יותר": מייסד רשת חללי העבודה המשותפים הגרמנית מתכונן להתרחבות

רוברט בוקביץ', המייסד והמנכ"ל של רשת חללי העבודה המשותפים הגרמנית rent24, כבר פתח 60 סניפים בעולם, מהם אחד בתל אביב, ובקרוב ישיק כאן מרכז שני ● "הגמישות מתאימה לא רק לסטארט-אפים אלא גם לענקיות כמו אמזון"

גיא סלע / צילום: סיון פרג'

מייסד חברת סולאראדג' גיא סלע נפטר לאחר מאבק במחלת הסרטן

סלע (54), יוצא יחידת הטכנולוגיה של חיל המודיעין, הקים יחד עם שותפים את סולאראדג' בשנת 2006 ● לפני קרוב לשנתיים עדכן סלע את בעלי המניות של סולאראדג' כי הוא חולה בסרטן

עשן מיתמר מעל שמי סוריה, אתמול בלילה / צילום: רויטרס

חיל האוויר תקף מטרות בדמשק כדי לסכל פיגוע רחפנים של ישראל

מטוסי קרב של חיל האוויר תקפו כמה יעדים מדרום מזרח לדמשק, שתכננו להוציא פיגועים משטח סוריה לעבר מטרות ישראליות ● כיפת ברזל נפרסה בצפון ● נתניהו: "לאיראן אין חסינות בשום מקום" ● בסוריה טוענים: "סיכלנו מתקפה ישראלית" ● בטהראן טרם הגיבו

בלקברי / צילום: Mark Blinch, רויטרס

בלקברי סוגרת את מרכז הפיתוח בישראל; 40 עובדים יפוטרו

החברה הקנדית הקימה פעילות פיתוח בישראל ב-2015, על בסיס הסטארט-אפ Watchdox ● המוצר של Watchdox ימשיך להיות מתוחזק על ידי צוות של 20 עובדים בארה"ב

סוחר מודאג בוול סטריט

מלחמה שכל הצדדים מפסידים בה

הבעיה עם מלחמות סחר, כמו עם מלחמות של יריות, היא שכשהן מתחילות, אף פעם לא יודעים איך הן יסתיימו. וכן, גם לאויב יש זכות פעולה ● פרשנות

דונלד טראמפ ובוריס ג'ונסון מתבדחים בפסגת G7 / צילום: דילן מרטינז, רויטרס

הבית הלבן מבהיר: "טראמפ לא מתחרט על הטלת המכסים, אלא שלא העלה את התעריפים גבוה יותר"

לאחר העלאת מכסים הדדית בסוף השבוע האחרון, הנשיא האמריקאי אומר כי עדיין מתנהל שיח מול הסינים, וכי הם מעוניינים בעסקה יותר מהאמריקאים ● בניגוד לכותרות לפיהן טראמפ מתחרט על הטלת המכסים, בבית הלבן מבהירים אחרת: "תשובתו לא הובנה ראוי"

עבודות סלילה/ צילום: שאטרסטוק

כביש משנות ה-50 יפונה לאחר שהעירייה לא השלימה את ההפקעה

בית המשפט הורה על פינוי כביש שנסלל בשנות ה-50, לאחר שעיריית יהוד-מונוסון לא השלימה את הליכי ההפקעה שלו ● העירייה חויבה לפנות את הכביש ולשלם לבעלי הזכויות כמיליון שקל דמי שימוש

יגאל דמרי / צילום:איל יצהר

המכרז לרכישת הבעלות על אפריקה: דמרי ולוקסי עברו שלב

ספירת קולות המצביעים האסיפות מחזיקי האג"ח של החברה עולה, כי שתי הצעות הרכישה שקיבלו את ערב הקולות הן אלו שהגישו חברת י.ח דמרי שבשליטת יגאל דמרי וחברת לפידות קפיטל שבשליטת יעקב לוקסנבורג

עמיר פרץ / צילום: תמר מצפי, גלובס

ריד מיי ליפס: מה עשה עמיר פרץ כדי שיבינו שלא ישב עם נתניהו?

והתשובה היא גילח את שפמו בן 47 השנים ● בשבועות האחרונים סובל פרץ מספין של הליכוד, שלדבריו, מציג אותו כמי שיחבור לנתניהו אחרי הבחירות

נשיא ארה"ב טראמפ ונשיא צרפת עמנואל מקרון בוועידת הG7־ בצרפת / צילום: רויטרס

השבוע בשווקים: עיני השוק מופנות לפסגת ה-G7 והודעת הריבית של בנק ישראל

פסגת ה-G7 כבר סיפקה הבוקר כותרות מצד הנשיא טראמפ לגבי ההסלמה ביחסי הסחר מול הסינים ● עיני השוק נשואות לתגובות נוספות בנושא מתיחות הסחר לאחר הדרמה בסוף השבוע האחרון ● בנק ישראל יכריז על גובה הריבית ביום רביעי וצפוי להתקפל מהכוונה להעלות ריבית בטווח הקרוב ● התחזית השבועית של "גלובס"

קובי הבר, מנכ"ל ביטוח ישיר / צילום: כפיר סיון

שיערוך "בית פסגות" בת"א סייע לאיי.די.איי ביטוח להציג גידול ברווחי הרבעון והמחצית הראשונה

חברת הביטוח הישיר מציגה צמיחה של כ-4% בפרמיות, ומשיקה תחום פעילות חדש – פוליסות חיסכון ● המנכ"ל קובי הבר: "פוליסות החיסכון ישווקו לציבור באופן ישיר בתהליך דיגיטלי מלא, בדמי ניהול הנמוכים באופן משמעותי מהמקובל בענף"

רכיב מבוסס בלוקצ'יין שמודד את צריכת החשמל / צילום: רויטרס Edgar Su

הביטקוין הוא כבר היסטוריה: לאן צועד עתיד הבלוקצ'יין?

ביטקוין הוא כבר היסטוריה עתיקה, וגם התשתית שמאפשרת אותו ● הבלוקצ'יין הפך מזמן למושג שגור, אבל הוא לא תשתית להעברות מטבע או לטרנזאקציות פיננסיות מובהקות ● האם בקרוב נרכוש בסופר מוצרים באמצעות מטבעות דיגיטליים? ● האזינו לפודקאסט "דוח פינטק"

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ומקבילו הסיני, שי ג'ינפינג / צילום: רויטרס

סין וארה"ב שוברות את הכלים: שאלות ותשובות על הסחרור החדש במלחמת הסחר

נשיא סין הודיע כי הוא מעלה את המכסים על יבוא אמריקאי וגרם לנשיא ארה"ב לשחרר מטח של ציוצים נושאי עלבונות ואיומים חדשים ● מה הכריזו שני הצדדים, מי צפוי להיפגע, ואיך בכל זאת אפשר להמשיך מכאן ● כל מה שצריך לדעת על מלחמת הסחר

נשיא ארה"ב טראמפ ונשיא צרפת עמנואל מקרון בוועידת הG7־ בצרפת / צילום: רויטרס

המס הצרפתי שגרם לטראמפ להילחם למען ענקיות הטכנולוגיה

ניסיונות לגבש מדיניות בינלאומית בנוגע למיסוי ענקיות הטכנולוגיה טרם צלחו, אך באחרונה החליטו בצרפת להטיל מס על שירותים דיגיטליים ● נשיא ארה"ב טראמפ הגיב בחריפות, ויחסי צרפת-ארה"ב עלו על שרטון ● נראה כי גם ועידת ה-G7 שמתקיימת השבוע לא תפתור את המחלוקת