גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

עדות נוספת בפרשת ישראל ביתנו: "ביקשו ממני לזייף מסמכים"

איילת אליאב, מנהלת חברה קמעונאית בתחום ההנעלה, בעדותה היום: "ביקשו ממני לכתוב על מכתב שמתוארך שנה אחורה, הבנתי שזאת בקשה לא אמיתית, שטובה למישהו לצורך משהו"

איילת אליאב / צילום: שלומי יוסף
איילת אליאב / צילום: שלומי יוסף

שמיעת העדויות בפרשת ישראל ביתנו נמשכת בבית המשפט המחוזי בתל-אביב. היום (ב') העידה איילת אליאב, מנהלת חברה קמעונאית בתחום ההנעלה, הנוהגת לתת חסויות למיזמים ספורט שונים. אליאב הייתה מקורבת למשה קליסקי (לשעבר חבר בהנהלת איגוד הכדורסל) שהעיד בשבוע שעבר.

העדות ניתנה במסגרת אחת מתתי הפרשות שבהן חשודים סגנית שר הפנים לשעבר פאינה קירשנבאום ומספר חשודים נוספים בהעברת תקציבים של מפלגת ישראל ביתנו בתמורה לשוחד. קירשנבאום, שכיהנה כסגנית שר הפנים וכמזכ"לית מפלגת ישראל ביתנו, הייתה אמונה על הכספים הקואליציוניים של המפלגה. על פי כתב האישום, קירשנבאום פעלה ביחד עם דוד (דאוד) גודובסקי (שהיום בבוקר אושר הסדר טיעון בעניינו), שהיה ראש אגף התפעול של מפלגת ישראל ביתנו, ועם רמי כהן, שהיה ממקימי המפלגה וכיהן כמנכ"ל משרד החקלאות, להעברת כספים קואליציוניים של המפלגה לגופים שונים תמורת שוחד. אחת מהשיטות בהן פעלו הנאשמים, הייתה באמצעות העברת תקציבים לתמיכה בגופים שונים מעולם הספורט, תמורת עמלה כספית או טובות הנאה שניתנו לנאשמים ולמקורביהם.

אליאב העידה בנוגע לפרשת איגוד הכדורסל, במסגרתה נאשם כהן כי פעל ביחד עם קליסקי, שכיהן אז כחבר בהנהלת איגוד הכדורסל, להשגת תקציב לאיגוד תמורת עמלה שכהן גרף לכיסו. לפי כתב האישום ועדותו של קליסקי, לאחר שנלחץ כהן מתלונה שהוגשה למשטרה בטענות על אי סדרים בניהול הכספי באיגוד, הוא פעל יחד עם קליסקי לזייף מסמכים שיוכיחו כי כביכול קיבל את התשלום בתמורה לשירותי לובינג אותו סיפק לאיגוד.

אליאב הכירה את כהן באמצעות קליסקי, זמן מה לפני כן. היא שמעה שכהן מונה לתפקיד מנכ"ל משרד החקלאות, וביקשה את עזרתו בחיבור לגופים נוספים בהן תוכל לשמש כדירקטורית.

אליאב העידה כיצד במסגרת אותם מאמצים לזייף מסמכים בדבר השירותים שכהן כביכול סיפק לאיגוד, פנה אליה קליסקי בבקשה שתחתום על מסמך פיקטיבי, לפיו היא הציעה שחברת ההנעלה אותה ניהלה באותה עת תתרום ציוד לאיגוד הכדורסל. אליאב העידה שסירבה לחתום על המסמך מכיוון שלא שיקף את המציאות, ובזה תם הסיפור מבחינתה.

אליאב העידה היום כי "קליסקי העביר לי את המכתב מרמי כהן, קראתי את המשפט הראשון, ראיתי את התאריך שהיה מתוארך שנה אחורה בערך, ושאלתי: 'מה זה?', הוא אומר שזה מכתב שרמי כהן ביקש שאני אחתום עליו, שבתיה (אשתו של רמי כהן שמואשמת אף היא בפרשה) מבקשת ממני ליצור קשרים עם איגוד הכדורסל"

תובע: "מה הוא הסביר לגבי התאריך?"

אליאב: "התאריך היה שנה אחורה, הוא לא הסביר מדוע, אני הבנתי לבד שזאת לא בקשה אמיתית לאותו רגע"

השופט: "אלא?"

אליאב: "אלא שזה מכתב מלפני שנה, שטוב למישהו, לצורך משהו"

שופט: "איך הגבת?"

אליאב: "החזרתי לו את המכתב, אמרתי לו שאני לא מתעסקת בדברים כאלה. אמרתי לו שיש לי שני ילדים, ואני לא עושה דברים כאלה. היה נראה לי שהמטרה של המכתב לא ישרה". 

השופט בתגובה למנגנון העברת הכספים שהציג העד בפרשת ישראל ביתנו: "ממש מופת ודוגמה"

עד נוסף שהעיד היום במסגרת פרשת ישראל ביתנו הוא דורון שמחי, שכיהן כיו"ר איגוד הכדוריד בתקופה הרלוונטית. על פי כתב האישום, התחייב שמחי להעסיק את החברה של משה קליסקי (שפעל בהנחיית קירשנבאום במסגרת שדולת הספורט בכנסת) בפרויקט מיתוג לאיגוד, בתמורה לתקציב שקליסקי הבטיח לגייס לאיגוד מהכספים הקואליציוניים של מפלגת ישראל ביתנו. 

שמחי העיד שהאיגוד היה זקוק לתמיכה כספית על מנת לממן פרויקטים חדשים, ולאחר שהוא שמע על העברת כספים מקירשנבאום לאיגוד הכדורסל (פרשה עליה העיד קליסקי בשבוע שעבר), הוא החליט לנצל פגישה אקראית עם קירשנבאום במשחק כדורסל על מנת לרתום אותה לפעילות איגוד הכדוריד: "אזרתי אומץ והתיישבתי לידה במחצית, סיפרתי לה על הפעילות של האיגוד, שאנחנו גם נרצה לקבל תמיכה כספית של הועדה שהיא עומדת בראשה". 

לאחר מכן העיד שמחי כי נפגש עם קירשנבאום בבית קפה בתל-אביב, הציג לה את התוכנית של האיגוד, וביקש ממנה תמיכה בתקציב בגובה חצי מיליון שקל. לאחר מכן קירשנבאום הודיעה לו שהיא מאשרת את העברת התקציב , אבל הכסף יצטרך לעבור דרך מכון וינגייט, מכיוון שהאיגוד לא עומד בהגדרות החוק לקבלת כספים קואליציוניים בעצמו. 

שמחי פירט בעדותו כיצד פעל מנגנון העברת הכספים למכון וינגייט, וכיצד נותבו הכספים בתוך המכון למימון שכרם של אנשי האיגוד שלו, באמצעות הנפקת חשבוניות בהתאם להנחייתו. אחת הדוגמאות שנדונו בעדותו הייתה תשלום שכרו של שלמה הופמן, מאמן נבחרת ישראל, באמצעות חשבוניות שהנפיק המאמן על שם בנו. בנקודה הזאת הופתע השופט לוי והתערב בחקירה:

שופט: "רגע, שאני אבין, מדובר במאמן נבחרת ישראל, והוא מקבל שכר מווינגייט, עבור חשבונית של הבן שלו?". 
שמחי: "כן". 
שופט: "ממש מופת ודוגמה".

את התשלום שהועבר מהאיגוד לקליסקי, בגובה של 188 אלף שקלים, מסביר שמחי כך: "עשרים אחוזים מהחצי מיליון הוא קיבל עבור עמלה (100 אלף), והשאר, 88 אלף, זה שכר עבור עבודתו".

בהמשך נשאל שמחי על השירותים שסיפק קליסקי בפועל לאיגוד:

תובע: "אני רואה שבחוזה מפורטים השירותים שתקבלו מקליסקי". 
שמחי: "הוא התחיל לעבוד איתנו, אבל אחרי כמה זמן התפוצצה הפרשה, ולא רצינו להמשיך עם זה".
תובע: "משהו קרה מכל הרעיונות". 
שמחי: "כן, הוא הכין לנו תוכניות". 
תובע: "ומשהו קרה בפועל". 
שמחי: "לא, זה תהליך, זה לוקח זמן. אבל הדבר שהיה לנו הכי חשוב איתו זה לגייס כספים".
שמחי סיפר בעדותו שהנהלת הארגון החליטה באחת מהתכנסויותיה הראשונות לאחר כניסתו לתפקיד, כי כל אדם שיגייס תקציב תמיכה לאיגוד, יהיה זכאי לקבל עמלה של עד 25% מהסכום, וזאת על מנת לתמרץ אנשים לסייע לאיגוד בגיוס הכספים.

השופט ביקש לחדד עם שמחי האם היו גורמים נוספים פרט לקליסקי שגייסו כספים לאיגוד תמורת עמלה:
שופט: "האם במהלך 7 השנים שהיות יו"ר האיגוד היה מקרה נוסף בו שולמה עמלה לאדם שגייס כספים לאיגוד?". 
שמחי: "לא. אני גייסתי כסף פעם אחת". 
השופט: "ולקחת עמלה?". 
שמחי: "לא". 
השופט: "אז אפס מקרים נוספים, למעט המקרה של קליסקי?". 
שמחי: "כן".

השופט לתביעה: מדוע לא ננקטו הליכים נגד גורמים במכון ווינגייט?

השופט לוי אף התפלא מרמת המעורבות של מכון וינגייט במנגנון הלכאורי של ניתוב תקציבים ציבוריים, לטובת מימון שכרם של בעלי תפקידים ספציפיים בווינגייט. השופט שאל את התובעים מדוע לא ננקטו הליכים גם נגד גורמים בווינגייט במסגרת הפרשה?

התובע, ד"ר מאור אבן חן, השיב לו: "כמו רבים וטובים אחרים שנחקרו באזהרה והוחלט בסוף לא להגיש נגדם (כתבי אישום), הוחלט שצריך להתמקד בעיקר".

עוד כתבות

חנן מור / צילום: אייל טואג

גם החברות הקטנות נהנות מהביקושים הגבוהים בשוק האג"ח: חנן מור ורפק השלימו גיוסי חוב בהצלחה

חברת הנדל"ן חנן מור השלימה גיוס של קרוב ל-80 מיליון שקל, בריבית של 2.35%, לעומת ריבית של 2.9% שהציעה במכרז ● רפק, שפעילותה מתרכזת בתחום הפרויקטים בחשמל, קיבלה בשלב המוסדי בהנפקה התחייבויות של כ-100 מיליון שקל, בריבית שנתית של 4.35%, במקום ריבית מקסימום של 5.4% שהוצעה

הבורסה בתל אביב / צילום: רויטרס

נעילה יציבה בבורסת ת"א; קנביט זינקה ביותר מ-10%

המדדים המובילים בבורסה המקומית ננעלו ללא שינוי, במקביל ליציבות במדדים המובילים בוול סטריט ● חברת קנביט עלתה בחדות לאחר ההודעה על רכישת את תיקון עולם ● דלק איבדה 2.5% לאחר הזינוק החד שנרשם אתמול נוכח הקפיצה במחיר הנפט

בני גנץ, בנימין נתניהו / צילום: איל יצהר, תמר מצפי

מה מצפה לנו אחרי הבחירות?

ישנם שלושה תרחישים ריאליים: בחירות סבב ג', ממשלת ימין-חרדים צרה או ממשלת אחדות ● דעה

 

הדמייה של הרחבת הכנסת / צילום: פלג אדריכלים

הוועדה המחוזית ירושלים החליטה לצמצם את הרחבת הכנסת

שטחי הבניה מעל הקרקע צומצמו בחצי משיקולים של כבוד למבנה ההיסטורי

 

כיכר אתרים בתל אביב / צילום: תמר מצפי

מה באמת יוקם במקום הפוסיקט ומאיפה צץ הסיפור על בית הכנסת?

"הסיפור הזה הוא הרי בכלל לא נכון. זה רחוק ממה שאנחנו מתכננים לעשות במקום", אומר ל"גלובס" יקיר שגב, מיוזמי הפרויקט של JTLV לשיקום מתחם "הפוסיקט" בכיכר אתרים בתל אביב, בתגובה לפייק ניוז על הפיכת מועדון החשפנות לשעבר לבית כנסת

אתי אלישקוב/ צילום :אבי מועלם

חברת הביטוח ליברה יוצאת נגד פייסבוק והמטבע הדיגיטלי שלה

חברת הביטוח הדיגיטלית הישראלית "ליברה" הגישה תביעה בסך 5 מיליון שקל נגד פייסבוק, שהודיעה לאחרונה על השקת מטבע דיגיטלי באותו שם ● לטענת חברת הביטוח, היא הבעלים של כל הזכויות בסימן "ליברה" בישראל

יהודה בן אסאייג / צילום: אלה פאוסט

עסקת ביטוח ענקית נוספת למנורה מבטחים: תספק ביטוח סיעודי לחברי קופ"ח מאוחדת

החברה תבטח את חברי הקופה השלישית בגודלה בישראל החל בינואר הקרוב, וצפויה ליהנות מפרמיות שנתיות של 260 מיליון שקל למשך 5 עד 8 שנים ● הפרמיות של מנורה מחברי קופות החולים מאוחדת ולאומית יגדילו את הכנסותיה מפרמיות ב-5%

גלעד יעבץ / צילום: יחצ

אי.בי.אי: גם לאחר עלייה של מאות אחוזים נותר אפסייד במניות אנלייט ואנרג'יקס

בבית ההשקעות ממליצים על מניות האנרגיה המתחדשת בהמלצת "תשואת יתר" ונקבו במחיר יעד של 4 שקלים לאנלייט ו-9.2 שקלים לאנרג'יקס, גבוה ב-13% ו-24% ממחיריהן בבורסה, בהתאמה ● המגמות המרכזיות שלהערכתם ימשיכו לתמוך בענף הן סביבת הריביות הנמוכה, רגולציה תומכת, ירידה בעלות הציוד והתקדמות משמעותית באגירת האנרגיה

מייקל מקללן, סמנכ"ל הכספים הזמני / צילום: אתר החברה

התפקיד החדש של סמנכ"ל הכספים של טבע הפורש מייקל מקללן

לאחר שפרש מטבע מסיבות אישיות מייקל מקללן עובר לחברה ספרדית לאותו תפקיד ● מקללן כיהן קודם לכן כמנהל הכספים של פעילות התרופות הייחודיות הגלובליות בטבע ולפני כן עבד בחברת התרופות סאנופי

אמזון./ צילום:  צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

מיליוני חבילות בשנה: אמזון חתמה על הסכם הפצה בלעדי עם דואר ישראל

עפ"י הערכות, ההסכם צפוי להגדיל את הכנסותיה של דואר ישראל בעשרות מיליוני שקלים בשנה, בהתאם לצפי של מיליוני חבילות שהחברה תפיץ עבור אמזון ברחבי הארץ

שר המשפטים אמיר אוחנה / צילום: כדיה לוי, גלובס

עוד חוזר הניגון: כניסתה לתוקף של הרפורמה בתקנות סדר הדין האזרחי נדחתה שוב בחצי שנה

יום לפני הבחירות הורה שר המשפטים אמיר אוחנה על דחיית כניסתן לתוקף של תקנות סדר הדין האזרחי, בדיוק כפי שעשתה שרת המשפטים לשעבר איילת שקד יומיים לפני הבחירות הקודמות ● מבין נימוקיו של השר: הרפורמה עשויה לשמש "כר פורה לפרשנות ולאקטיביזם שיפוטי"

אפי כץ  / צילום: איל יצהר, גלובס

"פינוי-בינוי צריך להיות לפחות 50% מהבנייה. צריך להשאיר את התמ"א רק למקרים חריגים"

לא פחות מ-10 אלף יחידות דיור בפרויקטים של פינוי-בינוי מקדם היום היזם אפי כץ, הבעלים של חברת ענב ● הוא לא מאמין בעטיפה לבניין מבית היוצר של תמ"א 1, חושב שבתמ"א 2 צריך להשתמש רק במקרים מיוחדים, ודוחף לשימוש נרחב בפינוי-בינוי במרכזי הערים

יובל כהן פורטיסימו / צילום:שלומי יוסף

פורטיסימו יוצאת לגיוס קרן חמישית בהיקף של יותר מחצי מיליארד דולר

קבוצת קרנות הפרייבט אקוויטי שמוביל יובל כהן גייסה עד היום כמיליארד דולר בארבע קרנות שהניבו תשואות של פי 7-4 ● הפתעה: גם קיבוצים מתעניינים בהשקעה של מיליוני דולרים בקרן, המתמחה בחברות צמיחה בעלות זיקה לישראל הפועלות בתחומי ההייטק והתעשייה

שלט חגיגי שהוצב במתחם גליל ים בהרצליה לפני כשנתיים./ צילום: איל יצהר

למעלה מאלף דירות מוזלות מוצעות למכירה לאחר שזכאי מחיר למשתכן ויתרו עליהן

מאות דירות בקריות, כ-120 דירות בדימונה, עשרות בבאר שבע ואפילו שש בהרצליה: בדיקת "גלובס" מגלה כי זכאי תוכנית הדיור הממשלתית ויתרו על מעל ל-1,000 דירות מוזלות ● חלקן שוכבות על המדף זמן רב בשוק החופשי, מה שמעיד על הצפת דירות באזורים מסוימים

חרדים בירושלים /  צילום:צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

איך מצליחות המפלגות החרדיות להגיע אל כל הקהלים שלהן

כדי להגיע עם מסר אחיד מפלגתי לכלל הציבור, המפלגות החרדיות משתמשות בכלי תקשורת יעיל ממוקד ואישי: קווי השיחות החרדיים ● חברות תקשורת חרדיות מספקות מספרי טלפון שהן רוכשות מבזק וחברות הסלולר, ומעניקות פלטפורמות טכנולוגיות להעברת מידע, הקלטות, קבלת הודעות, העברת מסרים וגיוס

יום בחירות בחנויות ובשווקים/ צילום: שלומי יוסף

"יום המכירות הטוב ביותר": הקניונים עשויים להיות המנצחים הגדולים בבחירות

בבחירות הקודמות דווח במרכזי הקניות על גידול של פי 3-5 במספר המבקרים ביחס ליום רגיל ● עיתוי הבחירות הנוכחי, זמן קצר לפני ראש השנה, מוביל את הרשתות ואת בעלי החנויות להאמין ששוב יישבר שיא פדיון שנתי ● בוחרים נתח - כתבה שנייה בסדרה

בנין המריבה ברחוב הציונות, חיפה / צילום: פאול אורלייב

כך הסתבכה עסקת הנדל"ן המשונה של הכנסייה בחיפה

בית ישן בחיפה עומד במרכזו של סכסוך משולש בין הכנסייה, הקונה שרכש את הבניין ומשפחה אחרת שטוענת כי הבניין שייך בכלל לה

מתקני נפט באבקאיק, לפני ההתקפה/ צילום: רויטרס

השווקים חשבו שאפשר להתעלם ממתחים גיאופוליטיים במזה"ת, ואז הגיעה ההתקפה על סעודיה

לאחר שבועות של מסחר נטול אירועים, זינקו מחירי הנפט בעקבות הפצצת מתקני הנפט בסעודיה שנטרלו 5% מהתפוקה העולמית ● בצעד נדיר הורה הנשיא טראמפ על פתיחת מאגרי הנפט האסטרטגיים של ארה"ב

שחר בן מאיר/ צילום: יונתן בלום

עתירה לועדת הבחירות: עצרו מסרים מוקלטים ביום הבחירות עם מידע לא מהימן על שיעור ההצבעה

עו"ד שחר בן מאיר פנה בעתירה לועדת הבחירות ובה ביקש לעצור מסרים מוקלטים מראש, שהוכנו על ידי הליכוד, באמצעות ח"כ יואב קיש , ואנשים מטעם הליכוד כגון ראש מועצת בנימין ישראל גנץ

יפעת קריב, מנכ"ל קנביט / צילום: איל יצהר, גלובס

קנביט בהסכם לרכישת פעילות תיקון עולם בישראל ב-42 מיליון דולר ו-4.99% מהחברה

קנביט קונה את תיקון עולם ב-42 מיליון דולר, וכאשר החברה תגיע למיליארד שקל, ישולמו עוד 18 מיליון דולר ● קנביט תממן את הרכישה בעיקר מגיוס מהציבור