גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אחרי זינוק של 1,900%: אורבוטק נמכרת ב-3.4 מיליארד דולר

אקזיט ענק לאורבוטק הישראלית: החברה, שמפתחת טכנולוגיות לייצור מוצרי אלקטרוניקה, נמכרת ל-KLA-Tencor האמריקאית ■ העסקה תבוצע במזומן ובמניות ■ המרוויחים הגדולים: קובי ריכטר וכלל ביטוח

אחרי כ-35 שנה כחברה עצמאית, אורבוטק  מיבנה נמכרת לחברת KLA-Tencor האמריקאית, בעסקה של 3.4 מיליארד דולר. החברה הרוכשת תשלם 69.02 דולר עבור כל מניית אורבוטק, מחיר המשקף פרמיה של 15.2% על המחיר הנוכחי, ושל 28% על המחיר הממוצע של אורבוטק ב-30 ימי המסחר האחרונים. בשיאה נסחרה מניית אורבוטק במחיר של כ-74 דולר, אך זה היה בשנת 2000. כיום אורבוטק נסחרת בנאסד"ק לפי שווי של 2.9 מיליארד דולר, שיא של למעלה מ-17 שנים, לאחר שמנייתה זינקה ב-87.3% בשנה החולפת, והשלימה נסיקה של יותר מ-1,700% במחיר מאז השפל שנרשם בה בזמן המשבר של שנת 2008. בעקבות הדיווח על העסקה, מניית אורבוטק קופצת בטרום מסחר בנאסד"ק ב-10% ומניית KLA-Tencor יורדת ב-2.5%.

בעלי מניות באורבוטק

סינרגיה משמעותית

העסקה כפופה לאישור בעלי המניות של אורבוטק, ובהנחה שתאושר, היא תושלם במהלך הרבעון הרביעי של 2018. מדובר בעסקה שכוללת רכיב מזומן ורכיב מנייתי: תשלום במזומן בסך 38.86 דולר למניית אורבוטק, ו-0.25 מניה של KLA-Tencor, שבמחיר הנוכחי שלה מדובר על 30.16 דולר (שווי הרכיב המנייתי ייקבע סופית ביום השלמת העסקה), ובסה"כ כאמור כ-69.02 דולר לכל מניית אורבוטק. לפי הודעת החברה הרוכשת, הרכישה תרחיב את השוק אליו היא פונה ב-2.5 מיליארד דולר. בנטרול המזומן בקופת אורבוטק, שווי החברה בעסקה הוא כ-3.1 מיליארד דולר. 

בעסקה ייצגו את KLA Tencor בישראל עורכי הדין איתי פרישמן, שחר הדר ושיר סטוט ממשרד מיתר ליקוורניק גבע לשם טל ושות' יחד עם המשרד האמריקאי WILSON SONSINI GOODRICH & ROSATI. את אורבוטק ייצגו דיוד כהן מטולצנסקי ומשרד Cravath.

אורבוטק מפתחת טכנולוגיות לשימוש בתהליכי הייצור של מוצרי אלקטרוניקה מתקדמים. החברה פונה לשלושה שווקים מרכזיים: ה-FPD - מסכים שטוחים, ה-PCB - מעגלים מודפסים, וה-SDD - שוק הסמיקונדקטור. בעבר אמר מנכ"ל החברה, אשר לוי, בראיון ל"גלובס" כי "הסיכוי שמישהו מחזיק ביד סמארטפון או טאבלט שאורבוטק לא נגעה בייצור, בתכנון או בבדיקה שלו - הוא פחות או יותר אפס". לפי התכנון, אורבוטק תמשיך לפעול כיחידה עסקית עצמאית בניהולו של לוי, גם לאחר השלמת הרכישה. ברקליס ייעץ לאורבוטק בעסקה ו-JP מורגן ייעץ ל-KLA-Tencor.

מניית אורבוטק

ב-KLA-Tencor מעריכים שהסינרגיות שיושגו מהרכישה יגיעו ל-50 מיליון דולר בשנה, תוך שנה עד שנתיים מהשלמת הרכישה. לפי הערכות, לא צפויים להתבצע פיטורים באורבוטק בעקבות הרכישה. בנוסף הצפי הוא שאורבוטק תתרום מיידית להכנסות ורווחי החברה הרוכשת.

לדברי לוי, מנכ"ל החברה, "הרכישה הינה הוכחה נוספת למיצובה של אורבוטק בשווקים בהם היא פעילה, ולעוצמת המודל העסקי שלה. ההסכם בין החברות מחזק משמעותית את סיכויי החברה המשותפת להתמודד בהצלחה עם גלי ההשקעה הגדולים הצפויים בשנים הקרובות בעולם האלקטרוניקה. החיבור ישפר את עתידם של עובדינו וייצר ערך רב לבעלי המניות שלנו. השילוב עם KLA יגדיל משמעותית את פוטנציאל הצמיחה של אורבוטק בכך שהוא יאפשר לנו למנף את המובילות הטכנולוגית של KLA להאיץ את תכניות פיתוח המוצרים שלנו, ולשפר את היצע הפתרונות שלנו ללקוחותינו. אורבוטק תמשיך לפעול כיחידה אחת תחת המותג אורבוטק, ומטה החברה ימשיך לפעול מיבנה". 

אשר לוי / צילום: איל יצהר

ריק וולאס, מנכ"ל KLA-Tencor, מסר כי "רכישה זו עולה בקנה אחד עם האסטרטגיה שלנו הקוראת לצמיחה מתמשכת ורווחית, על ידי התרחבות לשווקים סמוכים בשיעורי צמיחה גבוהים. KLA ואורבוטק הן שתי חברות התואמות באופן יוצא דופן בהתייחסותן לאנשים, תהליכים, טכנולוגיות ופריסה עולמית, ובכך מאפשרות יחד הזדמנויות חדשות משמעותיות לצמיחה ולהרחבת פורטפוליו המוצרים. השילוב בין החברות יחזק את מעמדנו בתחום הצומח של חטיבת המוליכים למחצה, ירחיב באופן משמעותי את נוכחותנו בשוק הסיני בעל החשיבות הגוברת, ובנוסף יפתח הזדמנויות חדשות עבור החברה במשולבת בתחומי המעגלים המודפסים המתקדמים והצגים השטוחים. כמו כן, נוכחותה האיתנה ורבת השנים של KLA בישראל, תתרחב באופן משמעותי".

אורבוטק סיכמה את 2017 עם הכנסות של 901 מיליון דולר ורווח נקי Non-GAAP של 142 מיליון דולר, והיא מצפה לעקוף ב-2018 את רף מיליארד הדולר בהכנסות. לפי התחזית לטווח הארוך שמסרה החברה לאחרונה, הצפי שלה הוא לצמוח לרמת הכנסות של 1.25 מיליארד דולר ורווח נקי של 275 מיליון דולר בשנת 2020.

בסוף שנת 2017, אורבוטק העסיקה 2,634 עובדים, מתוכם 757 בישראל, 1,059 במזרח הרחוק (שם מרוכזים מרבית לקוחותיה), 307 בבריטניה (שם רכשה בשנת 2014 את חברת SPTS תמורת 370 מיליון דולר), וכן 236 בשאר מדינות אירופה ו-275 בארה"ב. כ-27% מכלל עובדי החברה עוסקים בתחומי המחקר והפיתוח.

לוי, מנכ"ל החברה שצפוי להמשיך בתפקידו, קיבל בשנת 2017 שכר בעלות של 3.1 מיליון דולר, עלייה של כ-40% ביחס לעלות שכרו בשנת 2016. העלייה מוסברת בעיקר בזינוק בגובה הבונוס השנתי לו היה זכאי, שהסתכם ב-1.65 מיליון דולר, וזאת על רקע השנה החיובית שאורבוטק סיכמה.

חברה בלי בעל שליטה

באורבוטק, כמו ברוב חברות הטכנולוגיה הישראליות שנסחרות בוול סטריט, אין בעל שליטה. בעלי המניות הגדולים ביותר בחברה מחזיקים בה בכ-5% בלבד. המרוויחים העיקריים מהעסקה יהיו ד"ר קובי ריכטר, דירקטור וממייסדי החברה, שמחזיק ב-5.4% מהון המניות של אורבוטק ויקבל תמורת החזקותיו כ-180 מיליון דולר; אחיו, יו"ר החברה ושותפו להקמת החברה, יוחאי ריכטר, מחזיק 2.1% מהמניות ויקבל תמורה בהיקף של כ-70 מיליון דולר; יהודית ריכטר, רעייתו של קובי ריכטר, מחזיקה במניות ששווין בעסקה עומד על כ-29.2 מיליון דולר. בקרב הגופים המוסדיים, רק שניים הם בעלי עניין בחברה - אחד אמריקאי, ואחד מישראל. מדובר ב-Renaissance Technologies מניו-יורק, שמחזיק ב-5.2% מהון המניות, בשווי של כ-174 מיליון דולר, ובכלל ביטוח , שמחזיק ב-5% בשווי של 167 מיליון דולר. 

לפי נתוני אתר stocker.co.il, מוסדיים ישראליים נוספים בעלי חשיפה לאורבוטק כוללים את מנורה, הפניקס, ילין לפידות והראל, שהחזיקו בסוף הרבעון השלישי במניות אורבוטק בשווי של 34-87 מיליון דולר באפיקי החיסכון לטווח ארוך. 

החברה הרוכשת: גורילה בשווי 19 מיליארד דולר

חברת KLA טנקור היא אחת החברות הגדולות בעולם בתחום ייצור הציוד לתעשיית השבבים. החברה מפתחת, מייצרת ומשווקת מערכות לבקרת תהליכים וניהול תפוקה עבור יצרניות של מוליכים למחצה ורכיבים ננו-אלקטרוניים ברחבי העולם. מוצרי החברה מיועדים לכל שלבי הייצור והאריזה של שבבים ומעגלים מורכבים, וכוללים מערכות לבדיקת פגמים, מערכות לבקרת תהליכי אריזה, כלי מדידה, ציוד לייצור שבבים ועוד.

חברת KLA טנקור פועלת מהעיר מילפיטאס, שממוקמת בעמק הסיליקון שבקליפורניה ארה"ב. החברה מעסיקה כ-6,000 עובדים והיא תוצר של מיזוג בהיקף של 1.3 מיליון דולר, שהתרחש בשנת 1997 בין שתי חברות מתחום הציוד לתעשיית השבבים, KLA וטנקור, שהוקמו בשנים 1975 ו-1977, בהתאמה. מאז המשיכה החברה הממוזגת לצמוח ובסוף השבוע האחרון נסחרה בנאסד"ק לפי שווי של כ-19 מיליארד דולר.

בין לבין, היוותה KLA טנקור עצמה מטרת רכישה עבור אחת ממתחרותיה האמריקאיות הגדולות. באוקטובר 2015 הודיעה חברת LAM ריסרץ', על כוונתה לרכוש את KLA טנקור תמורת 10.7 מיליארד דולר אולם שנה לאחר מכן נסוגה הרוכש מהעסקה עקב קשיים בהשגת אישור מצד הרגולטורים בארה"ב. חברת LAM נסחרת כיום בנאסד"ק לפי שווי של 36 מיליארד דולר, בעוד שלמתחרה הגדולה בארה"ב, אפלייד מטיריאלס, שווי של 62 מיליארד דולר.

לאחרונה פרסמה KLA טנקור את תוצאותיה הכספיות לרבעון שהסתיים בסוף דצמבר 2017 ושנחשב לרבעון השני בשנת הכספים של החברה. תוצאות אלו כללו עלייה של 11% בהכנסות ל-976 מיליון דולר וצמיחה של 13% ברווח לפני מס ל-307 מיליון דולר. עם זאת, בשורה התחתונה.

ההיסטוריה: נבחרת הכוכבים של ההייטק הישראלי

אורבוטק פעילה כבר קרוב לארבעה עשורים, והיא אחת מהחברות הישראליות הוותיקות ביותר בוול סטריט: היא נסחרת בנאסד"ק משנת 1984. ד"ר קובי ריכטר (72), יזם וקיבוצניק לשעבר מרמת יוחנן, הקים את אורבוט, שבשנת 1992 התמזגה עם אופטרוטק והפכה לאורבוטק, יחד עם אחיו יוחאי (75), המשמש כיום כיו"ר הדירקטוריון של אורבוטק.

שני האחים הם טייסים לשעבר, כאשר קובי ריכטר היה בעבר ראש אגף אמצעי לחימה בחיל האוויר ולזכותו נרשמו לאורך השנים 13 הפלות של מטוסי אויב. אחיו, יוחאי, הפיל שני מטוסי אויב במהלך הקריירה הצבאית שלו. ב-1992, לאחר המיזוג עם אופטרוטק, קובי ריכטר עזב ונותר רק בעל מניות (כיום גם דירקטור), ואילו יוחאי ניהל את החברה במשך זמן רב עד שפרש מתפקיד המנכ"ל ב-2006. כיום ידוע קובי ריכטר כיזם של חברת מדינול, יצרנית הסטנטים הרפואיים אותה הקים יחד עם אשתו, יהודית.

דמויות בולטות נוספות שקשורות להיסטוריה של אורבוטק הם בני הזוג יהודה ויהודית (דיתה) ברוניצקי, מייסדי חברת האנרגיה הגיאותרמית אורמת וזוכי פרס ישראל לתעשייה לשנה זו. במתחם המפעל של אורמת ביבנה, ובהדרכתם של השניים, הוקמו בשנות השמונים מספר חברות, ובהן אורבוט של האחים ריכטר. במשך תקופה הייתה אורמת בעלת מניות באורבוטק, אך לאורך השנים מימשה מניות. ב-2005 החליטה אורמת למכור את יתרת המניות שלה בחברה, ואורבוטק עצמה רכשה אותן תמורת כ-7 מיליון דולר. יהודית ברוניצקי, שהייתה בדירקטוריון אורבוטק בשנים 1993-1994, חזרה לדירקטוריון אורבוטק ב-2000 ומכהנת בו עד היום.

עשרת האקזיטים הגדולים של ההייטק הישראלי

עוד כתבות

אילון מאסק, מייסד טסלה / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

אלון מאסק במייל לעובדים: מצפים לשיא מסירות של רכבים ברבעון

מייל ששלח המנכ"ל מאסק לעובדים חושף כי החברה מצפה לשיא מסירות ברבעון ● מוקדם יותר אדם ג'ונאס מבנק ההשקעות מורגן סטנלי, שנחשב כמי שמאמין בטסלה, העריך כי טסלה היא יותר "סיפור של מצוקת אשראי מאשר סיפור הצלחה"

שריפות ענק בכפר אוריה, גיזו, ויער הנשיא

רה"מ נתניהו מבקש סיועי אווירי לכיבוי השריפות

רה"מ פנה באמצעות המועצה לבטחון לאומי, משרד החוץ והמשרד לביטחון פנים לפעול מיידית להבאת סיוע אווירי לכיבוי שריפות

ראשת ממשלת ברטיניה, תרזה מיי / צילום: רויטרס

דרמה בבריטניה: תרזה מיי הודיעה כי תתפטר מראשות הממשלה ב-7 ביוני

הודעת ההתפטרות העמיקה מיי את המשבר הפוליטי בממלכה המאוחדת, והציבה את הפרישה מהאיחוד האירופי שוב על מסלול אי-ודאות ● לפי רוב ההערכות המועמד המוביל להחלפת מיי הוא שר החוץ הבריטי לשעבר – בוריס ג'ונסון

Christine Lagarde, יו"ר קרן המטבע / צילום: יורי גריפס, רויטרס

אנשי קרן המטבע בישראל: "הגירעון ב-2019 צפוי לגדול ל-3.5%"

קרן המטבע צופה המשך מגמת התגברות קצב האינפלציה, אך בכפוף להתפתחויות בסחר העולמי ולהשפעת מלחמת הסחר בין ארה"ב לסין ● בנוסף מציינים בקרן כי אין הלימה בין קצב הצמיחה המהיר של ישראל לעלייה בפריון העבודה שעדיין מדשדש מאחור

נשיא צרפת, עמנואל מקרון / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

צרפת: לפחות שמונה פצועים בפיצוץ בליון; מקרון: "זו מתקפה"

הרשויות במדינה דיווחו כי שמונה בני אדם נפצעו כתוצאה מהפיצוץ במרכז העיר ● הנשיא מקרון תיאר את התקרית "מתקפה ללא קורבנות" ● המשטרה המקומית פתחה בחקירת נסיבות האירוע

רו"ח רולנד עם-שלם / צילום: מנחם שטאובר

רשות המסים מאשרת: נקדם חקיקה למיסוי חברות כמו גוגל ופייסבוק

כך אמר רו"ח רולנד עם-שלם, סמנכ"ל בכיר לעניינים מקצועיים ברשות המסים ● "הכלי למסות תושב חוץ הוא ליצור לו מוסד קבע"

עורכי־דין בבית משפט/ צילום: תמר מצפי

גם השופטים מצטרפים למאבק: 100 שופטים בדימוס חתמו על "קול קורא" נגד "הפגיעה בשלטון החוק"

בכך, מצטרפים גם השופטים לעורכי-דין בכירים ואנשי אקדמיה שיצאו בקריאות דומות במהלך הימים האחרונים

אזור מוליסה אברוצו / צילום: shutterstock א.ס.פ קריאטיב

יין איטלקי למתקדמים: נודדים למחוזות מבודדים

מחוזות מוליסה-אברוצו הם המערב הפרוע של עולם היין האיטלקי ● לאחרונה יותר ויותר מבקרים וחובבי יין מחפשים שם יינות מעניינים

גארת בייל, ריאל מדריד / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

השתתפות בליגת האלופות מניבה, אבל אפשר גם בלעדיה

דוח חדש של גוף המחקר CIES שופך אור על מצבו הפיננסי של הכדורגל האירופי • ליגת האלופות אומנם הפכה למפעל הצומח ביותר בעשור האחרון, אבל 90% מהכנסות רוב המועדונים הגדולים מגיעים ממקורות אחרים • אז למה בכל זאת הם משלמים מאות מיליונים על שחקנים כדי להשתתף בה?

עוזרת קולית / צילום: Shutterstock

האו"ם נגד העוזרות האישיות: מנציחות סטריאוטיפים מיושנים

מחקר של האו"ם קובע כי העוזרות הקוליות הדיגיטליות, שמציפות את השוק בשנים האחרונות, מיוצגות לרוב על ידי מאפיינים נשיים מובהקים כגון אפיון הקול, טון הדיבור ואופן התגובה "הצייתני" ● לפי המחקר, עשויות להיות לכך השלכות מרחיקות לכת על האופן שבו נשים נתפסות ועל הנצחת יחס זה כלפיהן בעתיד

החיידקים שגורמים לנו לרוץ / איור: Shutterstock/א.ס.א.פ קרייטיב

החיידקים שגורמים לנו לרוץ: מה למערכת העיכול ופעילות גופנית?

אחרי שנים שבהן התמקדה הגישה לשיפור הבריאות והביצועים הספורטיביים בתפקוד התאים, נראה שזו הגיעה לקצה גבול היכולת הפיזיולוגית ● הפתרון נמצא במקום חדש ופחות צפוי: חיידקי הגוף

סוחרים בבורסת ניו יורק/ צילום: רויטרס, Brendan McDermid

נעילה חיובית בוול סטריט; מניית טסלה ירדה 2.5%

המסחר בבורסת ניו יורק ננעל בעליות שערים קלות ● מדד הדאו ג'ונס הוביל עם עלייה של 0.37% ● הליש"ט זינק על רקע הודעת ההתפטרות של רה"מ בריטניה, תרזה מיי ● במסחר בנפט רושם חוזה מסוג ברנט עלייה של 1% לרמה של 68.4 דולר לחבית לאחר ירידה חדה של כ-6% אתמול

דוד (דודי) אבגי, מייסד ומנכ"ל חברת SafeCharge / צילום: יח"צ

מנכ"ל החברה של טדי שגיא מדבר על מאחורי הקלעים של האקזיט הענק

דוד אבגי, מייסד ומנכ"ל חברת טכנולוגיית התשלומים SafeCharge, שתימכר ב-889 מיליון דולר לחברה הקנדית Nuvei, מספר ל"גלובס" על החברה שהקים עם טדי שגיא ● "אחת הסיבות לעסקה זו הטכנולוגיה, ולכן עובדי הפיתוח בישראל ובבולגריה צריכים להיות רגועים"

ברק עילם  / צילום : שלומי יוסף

"בסוף אתה בודד בצמרת": ברק עילם מציג – כך הפכתי את נייס לאחת מחברות הטכנולוגיה המצליחות

חמש שנים אחרי שנכנס לתפקיד מנכ"ל נייס, החברה היחידה שהוא אי פעם עבד בה, ברק עילם יכול להציג לא מעט קבלות ונתונים מרשימים ● עכשיו הוא מדבר על ההחלטה להפסיק לפעול בתחום הביטחוני, על החברה הישראלית כפי שהיא נראית אחרי שנים של מגורים בארה"ב ועל אסטרטגיית הניהול שלו ● ראיון מיוחד

בנימין נתניהו / צילום: אמיל סלמן-הארץ

את מי פספסה מחאת עורכי הדין הבכירים נגד חוק החסינות

ממרומי הקומה ה-36 במגדל אלקטרה בתל אביב, שבה התכנסו בכירי עורכי הדין למחות על המתקפה על המערכת המשפטית, המציאות הישראלית נראתה יפה ומפויסת • טיפול המדינה בתיקי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מוכיח כי אין אצלנו באמת שוויון מלא בפני החוק ● פרשנות

שריפות ענק בכפר אוריה, גיזו, ויער הנשיא

נערכים להשתלטות על השריפות: האתגר הגדול - הרוחות והשרב מחר

(עדכון)  אחרי שיותר מ-3,500 אזרחים פונו מבתיהם בעקבות השתוללות האש סמוך לקיבוץ הראל ובמבוא מודיעים, שירותי הכבאות והמשטרה נערכים לקראת מחר - אז צפוי מזג האוויר השרבי להגיע לשיא ● כוחות הכיבוי עדיין פועלים בשטח להשיג שליטה באש

פרופסור אבי בן בסט / צילום: שלומי יוסף

"על הממשלה החדשה לא להעלות מסים, אלא לטפל בפטורים ממס"

את הדברים אמר פרופ' אבי בן בסט בכנס "מסים וגלובליזציה" שהתקיים היום בבית הספר למשפטים במרכז הבינתחומי בהרצליה ● בכנס נשאה דברים גם המשנה למנהל רשות המסים, רו"ח מירי סביון, שהסבירה על שילוב הידיים בין מדינות ה-OECD במאבקן בתכנוני המס

 

 

בנימין נתניהו בקלפי / צילום: חיים צח-לעמ"

כשבג"ץ משבש את עבודת הממשלה, פסקת ההתגברות הכרחית

פסקת ההתגברות היא "קץ הדמוקרטיה"? ממש לא ● השיח הציבורי מתמקד בחוקים שנפסלו, אבל בג"ץ משבש לא פעם את עבודת הממשלה, בין היתר גם בהחלטות כלכליות ● פרשנות

גרארד קושנר דונלד טראמפ / רויטרס

מהסמינר הכלכלי למחאת אמזון - כמה אתם שולטים בחדשות?

כמה עלה כל פרק בעונה האחרונה של משחקי הכס, מה קרה לתחזית הצמיחה של ישראל ומי אמר שהוא לא רלוונטי? 10 שאלות מהסיפורים החדשותיים של השבוע שחלף

הארווי ויינשטיין הסגיר את עצמו לרשויות / צילום: רויטרס

דיווח: הארווי ויינסטין ישלם 44 מיליון דולר לקורבנותיו

ה"וול סטריט ג'ורנל": הכסף יגיע מחברות ביטוח ולא ישפיע על תביעה פלילית המתנהלת נגד ויינשטיין במנהטן, במסגרתה הוא מואשם באונס ופשעי מין נוספים