גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אחרי זינוק של 1,900%: אורבוטק נמכרת ב-3.4 מיליארד דולר

אקזיט ענק לאורבוטק הישראלית: החברה, שמפתחת טכנולוגיות לייצור מוצרי אלקטרוניקה, נמכרת ל-KLA-Tencor האמריקאית ■ העסקה תבוצע במזומן ובמניות ■ המרוויחים הגדולים: קובי ריכטר וכלל ביטוח

אחרי כ-35 שנה כחברה עצמאית, אורבוטק  מיבנה נמכרת לחברת KLA-Tencor האמריקאית, בעסקה של 3.4 מיליארד דולר. החברה הרוכשת תשלם 69.02 דולר עבור כל מניית אורבוטק, מחיר המשקף פרמיה של 15.2% על המחיר הנוכחי, ושל 28% על המחיר הממוצע של אורבוטק ב-30 ימי המסחר האחרונים. בשיאה נסחרה מניית אורבוטק במחיר של כ-74 דולר, אך זה היה בשנת 2000. כיום אורבוטק נסחרת בנאסד"ק לפי שווי של 2.9 מיליארד דולר, שיא של למעלה מ-17 שנים, לאחר שמנייתה זינקה ב-87.3% בשנה החולפת, והשלימה נסיקה של יותר מ-1,700% במחיר מאז השפל שנרשם בה בזמן המשבר של שנת 2008. בעקבות הדיווח על העסקה, מניית אורבוטק קופצת בטרום מסחר בנאסד"ק ב-10% ומניית KLA-Tencor יורדת ב-2.5%.

בעלי מניות באורבוטק

סינרגיה משמעותית

העסקה כפופה לאישור בעלי המניות של אורבוטק, ובהנחה שתאושר, היא תושלם במהלך הרבעון הרביעי של 2018. מדובר בעסקה שכוללת רכיב מזומן ורכיב מנייתי: תשלום במזומן בסך 38.86 דולר למניית אורבוטק, ו-0.25 מניה של KLA-Tencor, שבמחיר הנוכחי שלה מדובר על 30.16 דולר (שווי הרכיב המנייתי ייקבע סופית ביום השלמת העסקה), ובסה"כ כאמור כ-69.02 דולר לכל מניית אורבוטק. לפי הודעת החברה הרוכשת, הרכישה תרחיב את השוק אליו היא פונה ב-2.5 מיליארד דולר. בנטרול המזומן בקופת אורבוטק, שווי החברה בעסקה הוא כ-3.1 מיליארד דולר. 

בעסקה ייצגו את KLA Tencor בישראל עורכי הדין איתי פרישמן, שחר הדר ושיר סטוט ממשרד מיתר ליקוורניק גבע לשם טל ושות' יחד עם המשרד האמריקאי WILSON SONSINI GOODRICH & ROSATI. את אורבוטק ייצגו דיוד כהן מטולצנסקי ומשרד Cravath.

אורבוטק מפתחת טכנולוגיות לשימוש בתהליכי הייצור של מוצרי אלקטרוניקה מתקדמים. החברה פונה לשלושה שווקים מרכזיים: ה-FPD - מסכים שטוחים, ה-PCB - מעגלים מודפסים, וה-SDD - שוק הסמיקונדקטור. בעבר אמר מנכ"ל החברה, אשר לוי, בראיון ל"גלובס" כי "הסיכוי שמישהו מחזיק ביד סמארטפון או טאבלט שאורבוטק לא נגעה בייצור, בתכנון או בבדיקה שלו - הוא פחות או יותר אפס". לפי התכנון, אורבוטק תמשיך לפעול כיחידה עסקית עצמאית בניהולו של לוי, גם לאחר השלמת הרכישה. ברקליס ייעץ לאורבוטק בעסקה ו-JP מורגן ייעץ ל-KLA-Tencor.

מניית אורבוטק

ב-KLA-Tencor מעריכים שהסינרגיות שיושגו מהרכישה יגיעו ל-50 מיליון דולר בשנה, תוך שנה עד שנתיים מהשלמת הרכישה. לפי הערכות, לא צפויים להתבצע פיטורים באורבוטק בעקבות הרכישה. בנוסף הצפי הוא שאורבוטק תתרום מיידית להכנסות ורווחי החברה הרוכשת.

לדברי לוי, מנכ"ל החברה, "הרכישה הינה הוכחה נוספת למיצובה של אורבוטק בשווקים בהם היא פעילה, ולעוצמת המודל העסקי שלה. ההסכם בין החברות מחזק משמעותית את סיכויי החברה המשותפת להתמודד בהצלחה עם גלי ההשקעה הגדולים הצפויים בשנים הקרובות בעולם האלקטרוניקה. החיבור ישפר את עתידם של עובדינו וייצר ערך רב לבעלי המניות שלנו. השילוב עם KLA יגדיל משמעותית את פוטנציאל הצמיחה של אורבוטק בכך שהוא יאפשר לנו למנף את המובילות הטכנולוגית של KLA להאיץ את תכניות פיתוח המוצרים שלנו, ולשפר את היצע הפתרונות שלנו ללקוחותינו. אורבוטק תמשיך לפעול כיחידה אחת תחת המותג אורבוטק, ומטה החברה ימשיך לפעול מיבנה". 

אשר לוי / צילום: איל יצהר

ריק וולאס, מנכ"ל KLA-Tencor, מסר כי "רכישה זו עולה בקנה אחד עם האסטרטגיה שלנו הקוראת לצמיחה מתמשכת ורווחית, על ידי התרחבות לשווקים סמוכים בשיעורי צמיחה גבוהים. KLA ואורבוטק הן שתי חברות התואמות באופן יוצא דופן בהתייחסותן לאנשים, תהליכים, טכנולוגיות ופריסה עולמית, ובכך מאפשרות יחד הזדמנויות חדשות משמעותיות לצמיחה ולהרחבת פורטפוליו המוצרים. השילוב בין החברות יחזק את מעמדנו בתחום הצומח של חטיבת המוליכים למחצה, ירחיב באופן משמעותי את נוכחותנו בשוק הסיני בעל החשיבות הגוברת, ובנוסף יפתח הזדמנויות חדשות עבור החברה במשולבת בתחומי המעגלים המודפסים המתקדמים והצגים השטוחים. כמו כן, נוכחותה האיתנה ורבת השנים של KLA בישראל, תתרחב באופן משמעותי".

אורבוטק סיכמה את 2017 עם הכנסות של 901 מיליון דולר ורווח נקי Non-GAAP של 142 מיליון דולר, והיא מצפה לעקוף ב-2018 את רף מיליארד הדולר בהכנסות. לפי התחזית לטווח הארוך שמסרה החברה לאחרונה, הצפי שלה הוא לצמוח לרמת הכנסות של 1.25 מיליארד דולר ורווח נקי של 275 מיליון דולר בשנת 2020.

בסוף שנת 2017, אורבוטק העסיקה 2,634 עובדים, מתוכם 757 בישראל, 1,059 במזרח הרחוק (שם מרוכזים מרבית לקוחותיה), 307 בבריטניה (שם רכשה בשנת 2014 את חברת SPTS תמורת 370 מיליון דולר), וכן 236 בשאר מדינות אירופה ו-275 בארה"ב. כ-27% מכלל עובדי החברה עוסקים בתחומי המחקר והפיתוח.

לוי, מנכ"ל החברה שצפוי להמשיך בתפקידו, קיבל בשנת 2017 שכר בעלות של 3.1 מיליון דולר, עלייה של כ-40% ביחס לעלות שכרו בשנת 2016. העלייה מוסברת בעיקר בזינוק בגובה הבונוס השנתי לו היה זכאי, שהסתכם ב-1.65 מיליון דולר, וזאת על רקע השנה החיובית שאורבוטק סיכמה.

חברה בלי בעל שליטה

באורבוטק, כמו ברוב חברות הטכנולוגיה הישראליות שנסחרות בוול סטריט, אין בעל שליטה. בעלי המניות הגדולים ביותר בחברה מחזיקים בה בכ-5% בלבד. המרוויחים העיקריים מהעסקה יהיו ד"ר קובי ריכטר, דירקטור וממייסדי החברה, שמחזיק ב-5.4% מהון המניות של אורבוטק ויקבל תמורת החזקותיו כ-180 מיליון דולר; אחיו, יו"ר החברה ושותפו להקמת החברה, יוחאי ריכטר, מחזיק 2.1% מהמניות ויקבל תמורה בהיקף של כ-70 מיליון דולר; יהודית ריכטר, רעייתו של קובי ריכטר, מחזיקה במניות ששווין בעסקה עומד על כ-29.2 מיליון דולר. בקרב הגופים המוסדיים, רק שניים הם בעלי עניין בחברה - אחד אמריקאי, ואחד מישראל. מדובר ב-Renaissance Technologies מניו-יורק, שמחזיק ב-5.2% מהון המניות, בשווי של כ-174 מיליון דולר, ובכלל ביטוח , שמחזיק ב-5% בשווי של 167 מיליון דולר. 

לפי נתוני אתר stocker.co.il, מוסדיים ישראליים נוספים בעלי חשיפה לאורבוטק כוללים את מנורה, הפניקס, ילין לפידות והראל, שהחזיקו בסוף הרבעון השלישי במניות אורבוטק בשווי של 34-87 מיליון דולר באפיקי החיסכון לטווח ארוך. 

החברה הרוכשת: גורילה בשווי 19 מיליארד דולר

חברת KLA טנקור היא אחת החברות הגדולות בעולם בתחום ייצור הציוד לתעשיית השבבים. החברה מפתחת, מייצרת ומשווקת מערכות לבקרת תהליכים וניהול תפוקה עבור יצרניות של מוליכים למחצה ורכיבים ננו-אלקטרוניים ברחבי העולם. מוצרי החברה מיועדים לכל שלבי הייצור והאריזה של שבבים ומעגלים מורכבים, וכוללים מערכות לבדיקת פגמים, מערכות לבקרת תהליכי אריזה, כלי מדידה, ציוד לייצור שבבים ועוד.

חברת KLA טנקור פועלת מהעיר מילפיטאס, שממוקמת בעמק הסיליקון שבקליפורניה ארה"ב. החברה מעסיקה כ-6,000 עובדים והיא תוצר של מיזוג בהיקף של 1.3 מיליון דולר, שהתרחש בשנת 1997 בין שתי חברות מתחום הציוד לתעשיית השבבים, KLA וטנקור, שהוקמו בשנים 1975 ו-1977, בהתאמה. מאז המשיכה החברה הממוזגת לצמוח ובסוף השבוע האחרון נסחרה בנאסד"ק לפי שווי של כ-19 מיליארד דולר.

בין לבין, היוותה KLA טנקור עצמה מטרת רכישה עבור אחת ממתחרותיה האמריקאיות הגדולות. באוקטובר 2015 הודיעה חברת LAM ריסרץ', על כוונתה לרכוש את KLA טנקור תמורת 10.7 מיליארד דולר אולם שנה לאחר מכן נסוגה הרוכש מהעסקה עקב קשיים בהשגת אישור מצד הרגולטורים בארה"ב. חברת LAM נסחרת כיום בנאסד"ק לפי שווי של 36 מיליארד דולר, בעוד שלמתחרה הגדולה בארה"ב, אפלייד מטיריאלס, שווי של 62 מיליארד דולר.

לאחרונה פרסמה KLA טנקור את תוצאותיה הכספיות לרבעון שהסתיים בסוף דצמבר 2017 ושנחשב לרבעון השני בשנת הכספים של החברה. תוצאות אלו כללו עלייה של 11% בהכנסות ל-976 מיליון דולר וצמיחה של 13% ברווח לפני מס ל-307 מיליון דולר. עם זאת, בשורה התחתונה.

ההיסטוריה: נבחרת הכוכבים של ההייטק הישראלי

אורבוטק פעילה כבר קרוב לארבעה עשורים, והיא אחת מהחברות הישראליות הוותיקות ביותר בוול סטריט: היא נסחרת בנאסד"ק משנת 1984. ד"ר קובי ריכטר (72), יזם וקיבוצניק לשעבר מרמת יוחנן, הקים את אורבוט, שבשנת 1992 התמזגה עם אופטרוטק והפכה לאורבוטק, יחד עם אחיו יוחאי (75), המשמש כיום כיו"ר הדירקטוריון של אורבוטק.

שני האחים הם טייסים לשעבר, כאשר קובי ריכטר היה בעבר ראש אגף אמצעי לחימה בחיל האוויר ולזכותו נרשמו לאורך השנים 13 הפלות של מטוסי אויב. אחיו, יוחאי, הפיל שני מטוסי אויב במהלך הקריירה הצבאית שלו. ב-1992, לאחר המיזוג עם אופטרוטק, קובי ריכטר עזב ונותר רק בעל מניות (כיום גם דירקטור), ואילו יוחאי ניהל את החברה במשך זמן רב עד שפרש מתפקיד המנכ"ל ב-2006. כיום ידוע קובי ריכטר כיזם של חברת מדינול, יצרנית הסטנטים הרפואיים אותה הקים יחד עם אשתו, יהודית.

דמויות בולטות נוספות שקשורות להיסטוריה של אורבוטק הם בני הזוג יהודה ויהודית (דיתה) ברוניצקי, מייסדי חברת האנרגיה הגיאותרמית אורמת וזוכי פרס ישראל לתעשייה לשנה זו. במתחם המפעל של אורמת ביבנה, ובהדרכתם של השניים, הוקמו בשנות השמונים מספר חברות, ובהן אורבוט של האחים ריכטר. במשך תקופה הייתה אורמת בעלת מניות באורבוטק, אך לאורך השנים מימשה מניות. ב-2005 החליטה אורמת למכור את יתרת המניות שלה בחברה, ואורבוטק עצמה רכשה אותן תמורת כ-7 מיליון דולר. יהודית ברוניצקי, שהייתה בדירקטוריון אורבוטק בשנים 1993-1994, חזרה לדירקטוריון אורבוטק ב-2000 ומכהנת בו עד היום.

עשרת האקזיטים הגדולים של ההייטק הישראלי

עוד כתבות

חליפות החלל של אנדר ארמור / צילום: Virgin Galactic

אנדר ארמור חושפת: אלה חליפות החלל שעיצבנו לריצ'ארד ברנסון

אנדר ארמור משתפת פעולה עם וירג'ין גלאקטיק, חברת הטיסות הפרטיות לחלל בשליטת ריצ'ארד ברנסון, בקולקציה שלמה של לבוש חלל שהיא, על פי טענת אנדר ארמור, "הראשונה שנוצרה במיוחד עבור אסטרונאוטים פרטיים"

רכישת דירה / צילום: Shutterstock

הניסוי של מדד הדירות החדשות נכשל, וכולנו משלמים את המחיר

מחירי הדירות עולים לאיטם, למרות המאמצים הכבירים והמשקולות הממשלתיות ● אולם לצד מדד מחירי הדירות, מתקיים לו מדד מחירי הדירות החדשות, שנוצר בעקבות לחצים של אנשי כחלון ● אך את המחיר לניסוי הכושל הזה משלם כלל הציבור, ובמיוחד רוכשי דירות צעירים

זהבית כהן / צילום: רמי זרנגר

טוסקה שבשליטת אייפקס פרטנרס רוכשת את פולימר ממגדל העמק

פולימר לוג'יסטיקס מעסיקה כ-220 עובדים ומתמחה בפיתוח אריזות שינוע לשימושים חוזרים ● באייפקס סירבו לנקוב בסכום העסקה לרכישת פולימר, אך ציינו כי הקרן תעמיד לטוסקה הון נוסף שיאפשר לה לממן את רכישת החברה הישראלית

רון לאודר / צלם: יונתן בלום

פלואנס של רון לאודר נערכת לגיוס של 30 מיליון דולר אוסטרלי בהנפקה פרטית

חברת הטיפול במים ובשפכים הנסחרת באוסטרליה נמצאת בהפסקת מסחר שם עד להשלמת התהליך מחרתיים

הנשיא ריבלין ונתניהו / צילום: רונן זבולון, רויטרס

הליכוד: כל ראשי גוש 55 הצהירו שיתנגדו לממשלת מיעוט

לדברי הליכוד, ההתחייבות הזו תמנע את האפשרות שבני גנץ יקים ממשלת מיעוט, כיוון שממשלה שכזו לא תוכל להתרחב

טראמפ וארדואן במטה נאט"ו בבלגיה ביולי / צילום: רויטרס

מכתבו של טראמפ לארדואן: "בוא נסגור עסקה, אל תהיה טיפש"

במכתב מתאריך 9 באוקטובר כותב טראמפ בשפה פשטנית לארדואן: "בוא נעבוד על עסקה טובה. אתה לא רוצה להיות האיש האחראי לטבח אלפי אנשים ואני לא רוצה להיות אחראי להרס הכלכלה של טורקיה

הפגנות פרו־כורדיות בלונדון/ צילום: רויטרס

שהכורדים יחפשו את נפוליאון: איך טראמפ הסתלק מסוריה?

החלטותיו של דונלד טראמפ להסתלק מגבול סוריה־טורקיה החרידו את הקרובים שבבעלי בריתו • אבל מחריד לא פחות הוא תהליך קבלת ההחלטות: מה שהתחיל במחוות ידידות לטורקיה מסתיים, פחות משבוע אחר כך, באיומים ובהחרמות

סניף של ארומה ת"א / צילום: יח"צ

משרד הבריאות ערך שימוע לארומה ת"א; הערכה: הבעיה הייתה במקרר

(עדכון) - הרשת סוגרת עד להודעה חדשה את הסניף ברחוב מנחם בגין בת"א, לאחר ששני לקוחות שאכלו בו כריך וסלט טונה אושפזו אמש בשל תגובה אלרגית ● בנוסף הוחלט לבצע החלפה של מוצרי הטונה בכל הסניפים ולערוך בדיקת מעבדה וביקורת על כלל המוצרים ● "נפרסם את התוצאות בשקיפות לציבור"

ח״כ אביגדור ליברמן, יו״ר ישראל ביתנו / צילום: טל שניידר

ליברמן: נשמח לשמוע שנתניהו מפרק את גוש הליכוד-חרדים

באשר לאמירות כאילו נתניהו מתעכב עם השבת המנדט לנשיא כי הוא מחכה לשמוע שליברמן מתנער מתמיכה בממשלת גנץ מבחוץ באמצעות הסיעה המשותפת, אמר ליברמן: "היחיד ששיתף פעולה לאורך שנים עם הח"כים הערבים, זה נתניהו"

יאיר לפידות ודב ילין/ צילום: איל יצהר

מכונת הכסף של ילין לפידות: בית ההשקעות שמרוויח כ-150 מיליון שקל בשנה בלי מינוף פיננסי

מותג חזק, רווחיות גבוהה ומנגד תמהיל מוצרים צר שעלול לגרום לתנודתיות ותלות במייסדים - זה מה שחושבים במידרוג על בית ההשקעות שמובילים דב ילין ויאיר לפידות ● ההחזקה ב-50% מבית ההשקעות, באמצעות אטראו, היא הבסיס העיקרי לאיתנות ולתזרים של חברת לידר השקעות, שהנפקת האג"ח שלה קיבלה דירוג A1 באופק יציב

לוגו הוט 2019

הוט: התקלה הסתיימה, כלל השירותים בת"א ובגבעתיים עלו

(עדכון) - נציין כי בשל החג מוקדי השירות של הוט מאוישים חלקית, ולכן זמני ההמתנה לנציגים ארוכים מהרגיל

אצטדיון המושבה / צילום: רויטרס

הדיל של עיריית פתח תקווה: שלמו כמיליון שקל בשנה - וקבלו אצטדיון על שמכם

אצטדיון "המושבה" בפתח תקווה עשוי בקרוב לשנות את שמו ● העירייה פרסמה מכרז שבו היא מציעה לחברות מסחריות את שם האצטדיון, בסכום שעשוי להגיע ל-8 מיליון שקל ב-8 שנים ● ניסיונות דומים בנתניה ובאילת נכשלו, ורק בת"א מצליחים להפיק מיליונים

קאר שולץ מנכ"ל טבע / צילום: שלומי יוסף

המשקיעים מריחים הסדר: טבע זינקה על רקע דיווח כי היא עשויה להגיע לפשרה בתביעות האופיואידים

לפי דיווח בבלומברג, החברה הציעה להעביר תרופות גנריות בשווי של יותר מ-15 מיליארד דולר במשך 10 שנים ● טבע היא אחת משורת יצרניות ומפיצות תרופות שנתבעו על שיווק אגרסיבי של משככי כאבים אופיואידים, שהובילו למגיפת התמכרות ולמוות של משתמשים רבים ● בעבר טענה כי לא תחתום על הסכמי פשרה משום שאין לה כסף

ארומה תל אביב / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של ארומה

נזקי הסנדוויץ' המורעל: לצרכנים יש זיכרון קצר, אבל לא בטוח שזה יעזור במקרה של ארומה ת"א

אשפוז לקוחות ארומה ת"א שאכלו כריך טונה עלול לגרום לחברה נזק תדמיתי שעוד מוקדם להעריכו ● מומחים מעריכים שכעת הדילמה היא בין עורכי הדין שמפחדים מתביעות לבין יועצי התקשורת שמציעים שקיפות ● ועד כמה נלקח הזיכרון הקצר של הצרכנים בניהול המשבר? ● ניתוח גלובס

ריד הייסטינגס, מנכ"ל נטפליקס, וטד סרנדוס, מנכ"ל התוכן / צילום: Kim Hong-Ji, רויטרס

רבעון אחרון לפני כניסת המתחרות החדשות: נטפליקס מכה את התחזיות והמניה עולה ב-7% במסחר המאוחר

6.8 מיליון מנויים חדשים בתשלום הצטרפו לנטפליקס ברבעון הזה, נטפליקס עצמה חזתה שיצטרפו אליה 7 מיליון משתמשים ופספסה במעט את ציפיותיה ● הרווח למניה ברבעון זה של 1.47 דולר - מעל ציפיות האנליסטים לרווח למניה של 1.04 דולר

עופר גרוסקופף/  צילום: שלומי יוסף

בעקבות הלכת רביבי: התיישנות שומות המס שבה למקומה הראוי

פסיקת העליון בעניין אורי רביבי משיבה את גבולות ההתיישנות למקומם הראוי, ולמעשה שבה ומאמצת פסיקה של ביהמ"ש המחוזי, שלפיה שומת הפסדים שהתיישנה אינה ניתנת לבחינה מחודשת במועד שבו מבקש הנישום להשתמש בהפסדים

מחרוזת התפילה האלקטרונית Click to Pray / צילום: יח"צ

סלח לי אבי כי הקלקתי: הוותיקן השיק מכשיר תפילה לביש

מדובר במחרוזת תפילה אלקטרונית בשם Click to Pray ("לחץ כדי להתפלל"), שניתן לענוד כצמיד, ומחוברת לאפליקציה למובייל

סניף WeWork בניו יורק / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

סופטבנק במגעים עם ג'יי.פי מורגן לחבילת חילוץ ל-WeWork

לפי דיווח של CNBC, אחת האופציות היא שסופטבנק יזרים הון לחברה בתמורה למניות, וג'יי.פי מורגן יספק לה חוב ● ג'יי.פי מורגן מנהל מגעים עם 100 משקיעים לגבי אפשרות להשתתף בחבילת החילוץ

טראמפ וארדואן / צילום: רויטרס - Kevin Lamarque

השווקים לא התרגשו מהאיום של טראמפ "להרוס את כלכלת טורקיה", ומה חושב על זה ארדואן?

נשיא ארה"ב שלף את הנשק החביב עליו בעקבות המתקפה הצבאית של טורקיה בצפון סוריה ● מה כוללות הסנקציות, איך הגיב עליהן הקונגרס, ולמה הלירה הטורקית ובורסת איסטנבול דווקא עלו ● וגם מה כתב ארדואן ל"וול סטריט ג'ורנל" על המתקפה בסוריה

אדם נוימן / צילום: שאטרסטוק

קדחת הנדל"ן של אדם נוימן: כל הבתים שמייסד WeWork רכש בזמן שהחברה הלכה והסתבכה

בני הזוג נוימן יצאו למסע רכישות שכלל לא פחות משני נכסי מגורים במנהטן, חווה בווסצ'סטר, שני בתים בהמפטונס ואחוזה בקליפורניה ● בסך-הכול הוציאו הנוימנים קרוב ל-90 מיליון דולר על שישה נכסים ועוד בחנו השקעות נוספות בסמוך להידרדרות במצבה של WeWork