גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

האמנם סיקור מלטף לנתניהו בוואלה? הכותרות מראות אחרת

4,000 כתבות ומאמרי דעה בוואלה! מטילים בספק את הטענות לסיקור אוהד של ראש הממשלה

בנימין נתניהו / רויטרס
בנימין נתניהו / רויטרס

1. לפני כשבועיים תיארתי פה בפרוטרוט מדוע הקביעה שהשתרשה כאילו בזק קיבלה הטבות ממשרד התקשורת או ששאול אלוביץ קיבל הטבות מראש הממשלה בנימין נתניהו, בכובעו כשר התקשורת, בהיקף של עד מיליארד שקל, מופרכת ומנותקת מכל היגיון כלכלי. הדוחות האחרונים של בזק מעידים כאלף מונים על הפגיעה של רפורמת השוק הסיטונאי בחברה ואני משוכנע שהדוחות השנתיים של החברה, שאמורים להתפרסם עד סוף החודש, יתארו באופן הטוב ביותר את מה שקורה בשוק התקשורת ואת השפעת הרגולציה על התחום. כשיתפרסמו הדוחות, אוכל לבצע ניתוח פיננסי של השפעת התחרות והרפורמה בתקופת נתניהו-פילבר על דוחות בזק, יהיו תוצאות החברה אשר יהיו.

2. וכעת לצד השני של המשוואה בחשד לשוחד בתיק 4000: הסיקור המלטף לכאורה לנתניהו באתר וואלה! שבבעלות בזק. האמירה הזאת, "בזכותה" של המשטרה ו"בזכותם" של כלי התקשורת הניזונים מהמשטרה או זה מזה, הכתה שורשים כה חזק עד שהפכה לאמת, לעובדות יצוקות מבטון, אך האם היא אכן אמת? האם, עובדתית, אתר וואלה! "נערך מבלפור", כפי שיושבי האולפנים בטלוויזיה קבעו? האם, עובדתית, אתר וואלה! העניק סיקור "מתלקק ומתנחמד" לנתניהו כפי שהם חוזרים ואומרים לנו? הקביעה החד-משמעית הזאת לא התבססה על עובדות, אלא בעיקר על הדלפות מהמשטרה, וגם על התחקיר של העיתונאי גידי וייץ ב"הארץ" מסוף אוקטובר 2015.

נתניהו ואלוביץ/ איור : גיל ג'יבלי

וייץ קבע בתחקירו שוואלה! הוא אתר פרסומי של משפחת נתניהו וששר התקשורת נתניהו מסייע לבעלים של האתר, שאול אלוביץ. לאחרונה אף קבע "הארץ" שמדובר בזירת פשע - כנראה בית המשפט של העיתון, כהרגלו, כבר חרץ את גורל התיק ואפשר לוותר על מערכת הצדק הישראלית. נראה שתחקירו של וייץ לא ממש התבסס על עובדות, כלומר, על ניתוח כל הפרסומים בוואלה! בעד או נגד נתניהו לאורך זמן מספיק כדי לקבוע מסמרות, אלא התבסס על שיחות בעילום שם עם עובדים או עובדים לשעבר, שקבלו על כך שהם נאלצים לסקר את נתניהו באופן "נחמד". מי שכיכב בכתבה הוא אילן ישועה, מנכ"ל וואלה! שצוטט כאומר לעובדיו ש"ההגנה על נתניהו היא פרי הוראות שהכתיב הבוס, שאול אלוביץ... נתניהו הורס את המדינה, אני לוקח כדורים נגד הקאה כשאני מבקש את זה מכם...". עוד קבע וייץ כי נתניהו אישר לאלוביץ את עסקת בעלי העניין עם yes, דבר שפשוט לא נכון. נתניהו אישר את המיזוג לצד אישורים של רשות ההגבלים העסקיים ומועצת הכבלים והלוויין, ועל בסיס זה יצאה עסקת בעלי העניין לדרך. העסקה, שלא קשורה כלל לנתניהו ואושרה בדירקטוריון בזק, נמצאה פגומה בחלקה ואף הומלץ להגיש בגינה כתבי אישום.

מנגד, פורסמה באתר "מידה" בחודש שעבר כתבה או סוג של תחקיר מאיר עיניים פרי עטו של גלעד צוויק, תחת הכותרת "העובדות מוכיחות: אתר וואלה! לא העניק סיקור אוהד לנתניהו", ובו נפרסו עובדות רבות על מאמרי דעה התוקפים באופן די חריף את נתניהו. הכתבה הזאת, בניגוד לכתבה ב"הארץ", לא זכתה להד גדול בתקשורת הממסדית, אבל בעיניי היא הרבה יותר קרובה למציאות. אתר "מידה" אמנם נחשב בעל נטייה ימנית מובהקת, אבל גם "הארץ" הרי לא נחשד באובייקטיביות יתר, במיוחד בכל מה שקשור לנתניהו. בעוד שאתר "מידה" הגיש עובדות, "הארץ", כך נראה, צייר את המטרה מראש וחיבר אליה עדויות אנונימיות, במה שנראה כחיבור בגומיות רופפות.

כדי להגיע לתמונה הקרובה ביותר למציאות, היה צריך לנטר את כל האזכורים של נתניהו לאורך שנים באתר וואלה! (במיוחד בשנים 2015-2017). די מפתיע שאיש לא עשה זאת עד עכשיו (מומלץ למשטרת ישראל לעשות זאת). פניתי לגוף המתמחה בכך כדי להגיע לחקר האמת, אך העלות הכבדה ומשך הזמן שנדרש לכך אילצו אותי לעשות זאת באופן חלקי. עברתי על כותרות של קרוב ל-4,000 כתבות ודעות בוואלה! שיש בהם אזכור של השם "נתניהו" בין 2015 ל-2016 ואני יכול לקבוע שאתר "מידה" צודק ו"הארץ" טועה: אין כל עדות מוחצת לכך שנתניהו קיבל סיקור מלטף באתר באופן קיצוני. נהפוך הוא, רוב מאמרי הדעה היו נגד נתניהו (ראו מדגם של הרוב). לקביעה שאתר וואלה! הוא אתר פרסומי של משפחת נתניהו אין, אם כן, רגליים במציאות.

כמה תובנות והסתייגויות כלליות: ראשית, וואלה! ככלי תקשורת אינו מהמשפיעים בישראל. הוא אמנם אחד האתרים הגדולים, אבל רחוק מלהיות משפיע כמו ynet מקבוצת "ידיעות אחרונות", למשל, ובוודאי לא כמו ערוצי החדשות 2 ו-10. הוא לא נתפס מעולם כאתר חדשותי או כאתר שמוביל כתבות עומק או תחקירים ורק באחרונה הוא עושה מאמצים להיתפס ככזה. לכן, המשקל שמייחסים לו פתאום בתיק 4000 הוא מגוחך.

שנית, רוב האזכורים של נתניהו הם חדשותיים ומיעוטם הם מאמרי דעה. החדשות כוללות התבטאויות שלו וגם של יריביו, שלא חוסכים ממנו את שבט לשונם. כן, ויש גם כמה ידיעות המתארות את ביקורי הזוג נתניהו בחו"ל או את פועלה של שרה נתניהו. אם זה נחשב סיקור מלטף, אז זו באמת בדיחה. מדובר בידיעות רכילותיות שכמוהן יש עשרות מדי יום ש"נדחפות" לעיתונים על ידי אנשי יחסי ציבור.

שלישית, הבדיקה שלי לא הביאה בחשבון את הידיעות שלא פורסמו או רוככו, ואת מה שנקרא בעיתונות "היררכיית הידיעות" או הדעות שפורסמו וגם את הדברים שלא פורסמו. כלומר, היכן בדיוק הן פורסמו - האם בדף הבית או במקום נידח באתר. עם זאת, מכלול הפרסומים מעיד שלמרות הכול, וואלה! היה די מאוזן.

רביעית, כל זה לא אומר שלא הופעלו לחצים מאחורי הקלעים. הופעלו גם הופעלו, כפי שהם מופעלים בכל כלי תקשורת. אלו הם כללי המשחק וכדאי להסיר את מסכות הצביעות והתמימות מרוב המלהגים בנושא. המבחן הוא אחד: מה פורסם ומה היה המכלול. אני מניח ש"הארץ" לא עשה בדיקה דומה וגם לא יפרסם בראש חוצות בדיקות כאלה כי הן לא משרתות את מטרתו הברורה מאליה - להפיל את נתניהו.

חמישית, אני בטוח שאלוביץ היה בין הלוחצים, וככל הנראה הוא עשה זאת באופן אגרסיבי - הרי יש הקלטות ועדויות של ישועה. מדוע הוא הפעיל על המנכ"ל שלו לחץ כבד? האם הוא חשב שריכוך הביקורת על נתניהו יוביל לכך שראש "ירכך" את הרגולציה על בזק? האם היה דיל בינו לנתניהו? מבחן התוצאה מצביע שלא ממש: אין סיקור מלטף, ודאי שלא באופן קיצוני, ואין הוכחה להטבות כלכליות ניכרות. ואם היה דיל והמשטרה תוכיח אותו מעל לכל ספק, אהיה הראשון שיסיר בפניה את הכובע.

ציטוטים ממאמרי הדעה ב"וואלה!": בעד או נגד בנימין נתניהו?

נגד

■ "האלימות לא התפרצה מאליה - הממשלה מובילה הסתה חסרת רסן... נתניהו משדר פאניקה רדופה, והוא ושריו הופכים את המרחב הציבורי לשדה קרב ואת אזרחי המדינה למליציות פרטיות"

■ "אפשר להגיד בלב שלם שהמדינה לא דמוקרטית... ההסתה נגד הציבור הערבי שבאה לידי ביטוי בקידום חוקים גזעניים... וכמובן השיח האלים ברשתות החברתיות שמקבל גיבוי מהממשלה והעומד בראש"

■ "ההתנצלות של נתניהו על אמירתו על הערבים זה קצת מאוחר מדי. הוא יכול להתנצל עד מחר. הנזק כבר נעשה"

■ "האמירה של נתניהו על הערבים שמגיעים אל הקלפיות ומופע ההתנצלות המביש לא יכולים להתפרש רק כלוקים בטעם רע"

■ "כשאנשי ימין מסיתים ובוכים: הרוח האלימה והרצחנית נושבת ממקום אחד בלבד ובה יש לטפל"

■ "דוח המבקר על הוצאות רה"מ חושף תרבות של נהנתנות, בזבוזים ויחס מעט מזלזל לכספי ציבור. מנהיגים תמיד ביקשו לעצמם יותר, אבל יש מרחק עצום בין הספרים של בן גוריון לסושי של נתניהו"

■ "נתניהו, תלמד לחרוק שיניים משמיר: התעקשות רה"מ לנאום בפני הקונגרס האמריקאי שבועיים לפני הבחירות בישראל תגבה מחיר מישראל"

■ "קצת ענווה לא תזיק גם לראש הממשלה: אזרחי ישראל רוצים לראות את מידת הענווה והצניעות במה שנוגע לחייו האישיים"

בעד

■ "זה לא הזמן להתחשב עם נתניהו: כמצביעת שמאל אני מוצאת את עצמי מסנגרת על רה"מ מבלי להסכים עם דרכו הפוליטית. מה רציתם שיעשה? שילבש את חליפת האיומים וינחת במסוק צבאי בעזה? תהיו ריאליים"

אין עדות מוחצת לכך שנתניהו קיבל סיקור מלטף באופן קיצוני. נהפוך הוא, רוב מאמרי הדעה היו נגד נתניהו. לקביעה שאתר וואלה! הוא אתר פרסומי של משפחת נתניהו אין רגליים במציאות

הצביעות של ישועה: גם הוא כמו אלוביץ

המקליטן הסדרתי הוא האחרון לדבר על לחצים מאחורי הקלעים. האיש שנהנה משכר של עשרות מיליוני שקלים בוואלה! אינו איש תלוי או שבוי כלכלית במיוחד. הוא הפך את עצמו בפועל לעורכו הראשי של האתר וגם נהנה מכך ונשאב לכך. זאת ואף זאת: הוא יכול לספר לחוקרים במשטרה כיצד הוא פעל או ניסה לפעול בכלי תקשורת אחרים כדי להוריד ידיעות שלא החמיאו לוואלה! בדיוק כמו אלוביץ.

אני לא קונה את תדמית הצדיקים של המקליטים שהופכים לגיבורים בבואם לחשוף מעשים פליליים כביכול. הגולם קם על יוצרו: הקלטות סדרתיות ומכתבים אנונימיים הפכו למכת מדינה ובהרבה מקרים הדבר נועד רק כדי לחסל חשבונות ולעשות שיימניג לאנשים. האינפלציה בהקלטות גם מערערת לחלוטין את האמון בין אנשים. אני בטוח שאם אי פעם יקליטו חוקרי משטרה או אנשי פרקליטות בכירים שלא בידיעתם - הדברים שיוצאים מהפה שלהם יזעזעו את המדינה.

eli@globes.co.il

עוד כתבות

עטיפת הספר שירת הקוקיה

הספר שיעשה לכם צמרמורת באמצע החמסין

"שירת הקוקייה" אינו ספר פנטזיה קלאסי, אבל הוא יצליח לכשף את חובבי הז’אנר

צוות MD Clone / צילום: MD Clone

MD Clone גייסה 26 מיליון דולר לפלטפורמת שיתוף מידע רפואי

את סבב הגיוס הנוכחי הובילה קרן aMoon של מריוס נכט, והשתתפו בו המשקיעות הקיימות בחברה, הקרנות אורבימד ולייטספיד ● בכך מגיע היקף הגיוס הכולל של החברה ל-41 מיליון דולר

טים קוק /  צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

דיווח: אפל תשיק שלושה דגמי אייפונים עם מצלמות משופרות

לפי "בלומברג", אפל תשיק שני אייפוני פרו, שיהוו שדרוג לדגמי אייפון XS ו-XS מקס משנה שעברה, ובנוסף אליהם יושק דגם שיחליף את ה-XR המוזל שהושק בשנה שעברה ● בין השדרוגים: הטענה אלחוטי של אוזניות אייפודס, בלימת זעזועים ושיפור העמידות במים

הבורסה בתל אביב / צילום: רויטרס

נעילה חיובית בת"א; בית שמש זינקה 11%, מיטרוניקס ב-8%

מדד ת"א 35 עלה ב-0.24%, ת"א 90 טיפס ב-0.7% ● רבל דיווחה על זינוק ברווח הנקי ברבעון השני ● מנועי בית שמש קופצת לאחר הדוחות ● חלל תקשורת ממשיכה לטפס ● אמת והמלט נופלות לאחר הדוחות

חסן רוחאני, נשיא איראן, בעצרת האו"ם / צילום: Reuters, Carlo Allegri

תגובה יצירתית להשפלה אמריקאית: נשיא איראן מחק 4 אפסים מהמטבע. איך תושפע הכלכלה?

השפעת העיצומים על המדינה צוברת תאוצה: שער הדולר באיראן הגיע לשיא של 120 אלף ריאל לדולר, שיעורי האינפלציה מזנקים ושוק הדיור קורס • ח’אמנאי מציע לפתח את תחום התרופות ולהפסיק להסתמך על הנפט

סניף קפה של קופיקס / צילום: יחצ

קופיקס מנסה להתייעל תחת רמי לוי וסוגרת בתי קפה; בינתיים ההפסד הרבעוני זינק ל-6 מיליון שקל

ברבעון המקביל ההפסד עמד על כמיליון שקל ● לצד זה ההפסד התפעולי ברבעון התכווץ מ-2.9 מיליון שקל ל-1.7 מיליון שקל ● המנכ"ל אירם גרייבר: "נקטנו בשורה של פעולות ורה-ארגון, הן ברשת הסופרים והן במסגרת פעילות בתי הקפה"

חגי שלום טיב טעם / צלם: יונתן בלום

ה"דיאטה" של רשת טיב טעם מניבה פירות: רווח של 8 מיליון שקל במחצית השנה

סגירת רשת עדן טבע מרקט ומכירת רשת כלי הבית ומוצרי המעדנייה דומו תרמו לקפיצה של 135% ברווח התפעולי של טיב טעם במחצית הראשונה של 2019

הבניינים ברחוב תש"י רמת גן / הדמיה: מועלם אדריכלות

הבעלים נותן את הקרקע ליזם: כיצד לנווט בין השיקולים

עסקאות קומבינציה, שבהן נותן הבעלים את הקרקע שלו ליזם ומקבל בתמורה חלק מהדירות, הן עסקאות עתירות מס, בין אם מסי מקרקעין כגון מס שבח, רכישה ומסים מוניציפליים, ובין אם מס ערך מוסף ● כיצד לנווט בצורה נכונה בין השיקולים השונים, ואיך להחליט אם להעדיף עסקת "נטו" או "ברוטו"

כרמי גת/ צילום: איל יצהר

השכונות החדשות ריקות והגירעון משתולל: כך הפכה קריית גת לאויבת הכי גדולה של עצמה

השכונות החדשות ריקות מאדם, המרכז נטוש ומטונף, ראש העיר הוא תובע (ומפסיד) סדרתי והמחשבה שמפעל של אינטל יציל את העיר נראית מגוחכת מתמיד ● דרור פויר ביקר בקריית גת בשבוע שבו הודיעה העירייה בפייסבוק על פיטורים של 320 עובדים ומצא עיר שמשוועת לשינוי כיוון

נחום ביתן / קרדיט: יח"צ

אחרי הספקים, יינות ביתן מסתבכת גם עם הרגולטור: תשלם את הקנס הגבוה ביותר על חוסר שקיפות במחירים

הרשות להגנת הצרכן דיווחה היום על כוונה להטיל קנסות לעשר רשתות שהפרו את החוק שמחייב שקיפות מחירים בהיקף של 2.6 מיליון שקל, לאחר שהמחירים שלהן לא שודרו לאתרי השוואת מחירים ● מי שספגה את מספר ההפרות והקנס הגבוהים ביותר היא יינות ביתן בהיקף של כחצי מיליון שקל על 13 הפרות שביצעה

ד"ר בוב רייטר / צילום: חברת באייר

"טכנולוגיה ואיסוף נתונים יאפשרו לייעל גידולים חקלאיים, עד רמת הצמח הבודד"

בוב רייטר מחברת באייר, שמוביל את המו"פ של פעילות החקלאות הגדולה בעולם, מתאר בראיון ל"גלובס" את השפעת הטכנולוגיה על החקלאות, מסביר למה הוא אופטימי לגבי המיזוג עם מונסנטו למרות 18 אלף תביעות נגדה, ומדבר על שיתוף הפעולה עם אבוג'ן הישראלית: "הוא לא נראה מבטיח כמו בהתחלה"

בני גנץ / צילום: אלעד מלכה

גנץ: "הדיל של נתניהו עם החמאס - שקט עכשיו, טילים אחרי הבחירות"

יו"ר כחול לבן התייחס הבוקר לפרסום שלפיו ישראל אפשרה אתמול העברת 2 מיליארד שקל לתוך עזה, בתמורה להבטחת שקט מן החמאס עד אחרי הבחירות

דרור פויר / צילום: יונתן בלום

נגה בת 12 ויש לה את מפתח המאסטר לנשמה שלי

אם יש בעולם שני דברים ללמוד מהם ואחד זה היקום, אין לי בעיה שאריאנה גרנדה תהיה הדבר השני ● טור לנגה


חיים כצמן, בקניון פרומנדה של אטריום בוורשה / צילום: יחצ
 / צילום: יח"צ

גזית גלוב המשיכה להציג שיפור בפרמטרים התפעוליים והפיננסיים, לצד הפסד רבעוני של 83 מיליון שקל

חברת הנדל"ן המניב רשמה ברבעון השני של 2019 ירידת ערך נכסים בסך של 90 מיליון שקל והוצאות אחרות של 131 מיליון שקל ● ה-NOI (ההכנסה תפעולית נטו מהשכרת מבנים) גדל ברבעון ב-2% ל-514 מיליון שקל, כאשר ה-NOI באיחוד יחסי טיפס ב-5.6% ל-338 מיליון שקל ● גזית גלוב נסחרה היום לפי שווי של 6.7 מיליארד שקל

אביחי מנדלבליט, בכנס לשכת עורכי הדין / צילום: ליאב פלד

עקרון השוויון של מנדלבליט: פרסם קווים מנחים לאירועים נפרדים

בדיון דחוף שעסק בסוגיית ההפרדה המגדרית באירועי תרבות, קבע היועץ המשפטי לממשלה קווים מנחים ● מנדלבליט עמד על כך שרשות לא תנקוט צעדים להפרדה מגדרית בארועי תרבות, אולם ציין כי ישנם הקשרים מיוחדים בהם תתאפשר הפרדה מגדרית, לתכליות ציבוריות מסוימות ובלבד שההפרדה מקיימת את אמות המידה החוקתיות

יחיא סינוואר מנהיג חמאס ברצועת עזה/ צילום: רויטרס

בחמאס דוחפים להסלמה כדי לאלץ את נתניהו לוויתורים טרם הבחירות

לפי גורם ישראלי, בחמאס יש ויכוח לגבי התועלת בהפגנות על הגדר, אך יש גורמים בהנהגה שדוחפים להסלמה לפני הבחירות ● עם זאת, כנראה לא מדובר בהסלמת ירי הרקטות ● "גם חמאס לא מוכן עדיין לעימות אמיתי והוא מבקש לדחות עימות כזה ככל שניתן"

יואב וינברג / צילום: עינת לברון

מניית אמת מחשוב צונחת: דוח חלש יחסית בהשוואה לדוחות טובים שפרסמו חברות אחרות ממגזר ה-IT

רווחי החברה ברבעון צנחו בחצי, והיא מסבירה זאת בעסקאות מהותיות בשיעורי רווח נמוכים מהממוצע

ליא קינג / צילום: כפיר זיו

"אנשים לא מתביישים. יש פה שפע של מחסור בטאקט"

גם גיל 90 הקרב ובא לא עוצר את ליא קניג ● ויש לה הרבה מה לומר: על שחקנים, על העובדה שכבר לא מזמינים אותה לטלוויזיה ועל הסיבה שאנשים מגיעים להופעה של ג'ניפר לופז

מפעל של רבל / צילום : אתר החברה

רבל: עלייה של 25% בהכנסות ל-65 מיליון אירו; המניה קופצת

רבל שבשליטת קיבוץ רביבים ושמוליק וולודינגר רשמה עלייה ברווח הנקי מ-1.13 מיליון אירו ברבעון השני של 2018, לרווח נקי של 2.4 מיליון אירו ברבעון השני השנה ● ה-EBITDA ברבעון השני של 2019 הגיע לשיא של כ-10.4 מיליון אירו

סטנלי פישר / צילום: רויטרס

בצל החשש מהאטה עולמית: בכירי הבנקאים המרכזיים מתכנסים לדון ב'צעדים חסרי תקדים'

הפדרל ריזרב יקיים בסוף השבוע את הכנס השנתי שלו בג'קסון הול • עיני המשקיעים יהיו נשואות אל יו"ר הפד פאוול, שמנסה לשמור על עצמאותו מול טראמפ • בכנס יציגו כלכלנים בכירים בראשות סטנלי פישר הצעה לא שגרתית לבנקים מרכזיים • ההאטה העולמית והמדיניות המוניטרית יעמדו במוקד "ועידת הנגידים" של גלובס שתתקיים ב-1.9 בתל אביב בהשתתפות: נגיד בנק ישראל אמיר ירון, סטנלי פישר, קרנית פלוג ויעקב פרנקל