גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

שימור מפעל כיתן: "זה יהיה המנהטן של דימונה"

האייקון של דימונה, מפעל הטקסטיל האמיתי בעיר והבניין הגדול בישראל, ישומר רק בחלקו, והמתחם כולו יהפוך לשכונת מגורים ותעסוקה

מפעל כיתן הנטוש בדימונה / צילום: רם מרש אדריכלים
מפעל כיתן הנטוש בדימונה / צילום: רם מרש אדריכלים

בחודש יולי 2017 אושרה בוועדה המחוזית לתכנון ובנייה דרום תוכנית מתחם "כיתן" בדימונה, שמבקשת להפוך את שרידי המפעל של תשלובת כיתן, שהייתה פעם המעסיק העיקרי של תושבי העיר וסוג של אייקון מקומי, ממבנה נטוש בשטח של עשרות אלפי מטרים רבועים למתחם מגורים משולב בתעסוקה, מוסדות ציבור וחינוך. שימור ושימוש מחדש של מבני תעשייה, ובסדר גודל כזה, אינם דבר מובן מאליו, בארץ ובמקומות אחרים. ראשי העיר דימונה וחברת כלל, שהתגלגלה ועברה לידיו של המיליארדר היהודי האמריקאי לן בלווטניק, מאמינים שיש כאן הזדמנות לייצר "דימונה אחרת".

70 שנות עצמאות ונדל"ן

העיר דימונה נוסדה בשנת 1955 כמקום מגורים לעובדי מפעל האשלג בים המלח, ובנוסף הוקמה בה מעברה גדולה. התפתחות העיר הואצה עם הקמתם של שני מפעלי טקסטיל גדולים, הגדול שבהם היה כיתן. אבן-הפינה למפעל הונחה בשנת 1958 והייצור התחיל בשנת 1962. בשנות ה-70 עברה כיתן לבעלות קונצרן כלל, שנמכר לנוחי דנקנר, ובשנת 2012 ללן בלווטניק. כמו בכל תעשיית הטקסטיל בארץ, החלה נסיגה בשל חוסר האפשרות להתחרות בתעשייה זולה בארצות אחרות והמפעל נסגר סופית ב-2012.

החריצים היו המיזוג

מבני המפעל תוכננו על שטח של כ-580 דונם על ידי חברת גרצי (Gherzi) מציריך, תוך שילוב של יועצים מקומיים. מבני המפעל כוללים חללי ייצור ואפסון גדולים במיוחד, כמה מבנים חיצוניים הקשורים לייצור ולאחסון, מתקנים טכניים חיצוניים (למשל גנרטור ומיכלי חומרים שאין להחזיק בתוך המבנים). עוד קיימים שני מבנים שמנותקים מהמבנה הראשי ומהליכי הייצור: בניין כניסה ארוך, שצמוד לקצהו השער המקורי, ובניין מנהלה שבו היו גם המטבח וחדר האוכל. מרבית בנייני המפעל הם בני קומה אחת גבוהה.

אדריכל השימור דרור סולר, שערך את תיק התיעוד למבנה, מאמין בחשיבות שימורו: "זו עיר שיש לה בניין. כיתן היה 'זכות קיומו' של היישוב. דימונה לא הייתה דימונה אם המפעל לא היה קיים שם. זה היה המעסיק המרכזי של תושבי היישוב".

אבל למה לשמר את המבנה?

"יש לו חשיבות היסטורית וגם אדריכלות שלפחות בארץ הייתה יוצאת דופן לזמנה. המבנה, שתוכנן בחו"ל, עוצב ברמה גבוהה. למשל, מערכת הקונסטורציה היא גם מערכת המיזוג - המבנה קורר על-ידי אוויר שהועבר בחריצים שהיו בתוך הקורות בגג".

את הפרויקט החדש, המכונה מתחם צמרות, תכנן האדריכל הבאר שבעי רם מרש: "המשימה שקיבלתי היא לתכנן שכונה בשטח של 600 דונם בקרקע החכורה על ידי כלל תעשיות. בפרויקטים בסדר גודל כזה אני מחפש עוגנים. כיוון שיש היצע מגורים גדול מאוד בנגב, חשבתי שצריך למתג את השכונה ולקחת את המושג של האופנה. לקחת את החיסרון ולהפוך אותו ליתרון. קראתי לזה רובע האופנה של ישראל.

"זה מבנה של 50 אלף מ"ר גג שטוח ורציף, שזה המבנה הכי גדול במדינה, אתה יכול לשחק כדורגל למעלה. נשמע לי הזוי להרוס את כולו, אבל גם לשמר אותו בשלמות לא היה הגיוני. יחד עם היועצים הכלכליים שלנו, ובשיתוף עם לשכת התכנון המחוזית, הגענו להחלטה לשמר שליש לטובת היזם, שליש לטובת מבני ציבור, ושליש להרוס.

"המבנה הזה תוכנן בשנות ה-50, במקביל לכור האטומי. זה מבנה קלאסי מתקופת הברוטאליזם. יש שם הרבה ציטטות שמזכירות את לה קורבוזיה. יש הרבה איכויות, גם בחוץ וגם בפנים. אנחנו חשבנו שיש לזה יתרון ולכן ביקשנו לשמר את החלקים של המבנה שניתן לראות מרחוב הרצל, הרחוב הראשי של דימונה, אלה שיש להם איכויות יותר מובהקות".

מפעל כיתן הישן / צילום: לעמ


"זו ההיסטוריה שלנו"

בני ביטון, ראש עיריית דימונה, מלא אופטימיות: "קרה מה שקרה, והטקסטיל במדינת ישראל נעלם. כלל תעשיות תכננו כאן פרויקט מדהים, ולדעתי זה יהיה המנהטן של דימונה. מדובר במתחם של 1,600 יחידות דיור ומבנה מסחרי של 20 אלף מ"ר. זה ישנה את פני העיר".

למה צריך לשמור על המבנה? זה מבנה תעשייתי ובסופו של דבר הוא תזכורת לתקופה שרבים גם בדימונה רוצים לשכוח.

"זאת שאלה טובה מאוד. אני, יליד דימונה ונשוי לפולניה דור שני, הזדעזעתי מאד מהסרט 'סאלח, פה זה ארץ ישראל'. אבל, צריך לראות את חצי הכוס המלאה. אני יו"ר פורום ראשי ערי הפיתוח. יש היום תנופה מאד גדולה. למרות שאני ליכודניק וזה משהו שמסמל את מפא"י, זה בכל זאת משהו שמסמל את הקליטה הגדולה. זה היה המפעל הגדול של דימונה. זה משהו מההיסטוריה שלנו, אנחנו גדלנו על זה. וחוץ מזה שבוועדה המחוזית אמרו לנו שאסור לנו להרוס אותו.

"אני אומר שאסור לשכוח את העבר וצריך להסתכל על העתיד, ודימונה בתנופת נדל"ן. שכונת הר נוף שלנו היא בברלי הילס. אין שם בית אחד שאין בו בריכת שחייה. לגבי שכונת צמרות: אנחנו במו"מ עם חיל האוויר, אנחנו רוצים שתהיה שם שכונה של טייסים. ברור שיגורו שם גם משפרי דיור. זאת אחת השכונות היפות בפאתי דימונה, 300 מטר משם תחנת הרכבת, והאטרקציה הנוספת, במרחק של 600 מטר, תהיה הדיסנילנד היהודי של דימונה. אם זה אכן יקרום עור וגידים, לא יהיו דירות בדימונה".

התוכנית החדשה / הדמיה: רם מרש אדריכלים

עוד כתבות

חברת התעופה פגסוס / צילום: שאטרסטוק

פגסוס חוזרת לטוס לישראל וחברות נוספות גם שיבצו את ת"א בלוז שלהן

חברת התעופה הטורקית תחזור לטוס בקו ת"א-איסטנבול שלוש פעמים בשבוע החל מה-15 ביולי ● אגאן היוונית ואייר אירופה צפויות לחדש את הקווים לתל אביב בקרוב

פרופ' סיגל סדצקי / צילום: איל יצהר, גלובס

פרופ' סדצקי מתפטרת: "את הגל הראשון אפיינה מנהיגות מקצועית וערכית, אך מצפן הטיפול במגפה איבד כיוון"

סדצקי נהנתה מגיבוי מלא ותמיכה של מנכ"ל המשרד הקודם, משה בר סימן טוב, והייתה הדמות הקרובה ביותר בשדרה המקצועית במשרד הבריאות למוקד קבלת ההחלטות בזמן הגל הראשון של הקורונה ● הבוקר כתבה: "בשבועות האחרונים, ישראל נעה למקום מסוכן"

פרופ' יוג'ין קנדל בדיון בכנסת / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

יוג'ין קנדל: "העיכוב בייצוא גז טבעי גרם למדינה נזק של 10 מיליארד דולר"

פרופ' יוג'ין קנדל דיבר בפני ועדת הכנסת המפקחת על קרן רווחי הגז ● קנדל תקף את ההחלטה לבטל את רישיון החיפוש והכרייה של פצלי שמן בדרום: "עשרות מיליארדי דולרים שוכבים מתחת האדמה ואף אחד לא עושה עם זה כלום"

ז'איר בולסונרו / צילום: רויטרס

"שפעת קטנה": גם נשיא ברזיל ז'איר בולסונרו נמצא חיובי לקורונה

בשני האחרון בולסונרו הרגיש לא טוב והיה לו חום של 38 מעלות צלסיוס, זמן קצר לאחר מכן הוא נבדק לנגיף הקורונה ● המנהיג הימני בן ה-65 התנהג בזלזול עקבי במגפה בחודשים האחרונים וטען כי הנגיף הוא "לא יותר משפעת קטנה"

מרגרט וסטגר / צילום: Pool, רויטרס

נא להכיר את הנציבה האירופית שרוצה לגרום לחברות הטק לשלם מסים

מרגרט פסטגר, שבתפקידה הקודם באיחוד הטילה קנסות חסרי תקדים על גוגל ואפל, נחושה להיות בחזית המאמצים להדק את הפיקוח על חברות טק בעניין תשלום מסים, התנהגות תחרותית ואחריות לתכנים ● גוגל, אפל ופייסבוק מתנגדות: "משטר האחריות המוגבלת עזר להציע חופש בחירה וחדשנות"

יזם הקריפטו המיליונר, ברוק פירס / צילום: מתוך יוטיוב

יזם הקריפטו המיליונר ברוק פירס מצטרף למרוץ לנשיאות ארה"ב

פירס נמנה עם מייסדי חברת הטכנולוגיה Block.one, שעמדה מאחורי הקמת פלטפורמת הבלוקצ'יין EOS, והוא גם שותף בחברת Tether, שעומדת מאחורי אחד המטבעות הפופולריים בשוק הקריפטו

נורית שמיר / צילום: אסף לב

הברים סגורים, ומכירות האלכוהול ברשתות מזנקות: נורית שמיר מונתה למנכ"לית חברת האלכוהול הכרם

אחרי 30 שנה של ניהול, אריאל אפשטיין יעביר את המושכות לאחותו ויעבור לשמש כיו"ר החברה ● המינוי מתרחש בתקופה שבה מצד המכירות של אלכוהול רשתות הקמעונאות מזנקות, אך הפעילות של הברים מושבתת

גל הירש / צילום: יח"צ

פרשת גל הירש: כתב אישום בכפוף לשימוע בגין עבירות מס בעשרות מיליונים

על פי כתב החשדות, הועברו הכנסות החשודים מחשבונות החברות אל חשבונותיהם האישיים וחשבונות חברות זרות וישראליות אשר בשליטתם ● עורכי הדין של הירש: "אין בכתב החשדות זכר לעבירות השוחד – העבירות שהיוו את העילה לפתיחת החקירה ולסיכול מינויו של הירש למפכ"ל"

רוני דואק. מיזם "ושמרת" / צילום: אלדד רפאלי

פרויקט "ושמרת" למניעת קורונה במוסדות גריאטרים עובר לניהול אירוע חירום

הפרויקט של איש העסקים רוני דואק החל לבנות תו תקן לשיפור המוכנות של מוסדות גריאטרים למעבר משגרה לאירוע התפרצות ● השיחה

שר הפנים, אריה דרעי / צילום: אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות

משרד המשפטים נגד דרעי: מתנגד לחוק הוותמ"ל

במשרד טוענים כי תחת הבקשה להאריך את תוקף הוועדה הארצית לתכנון ולבנייה של מתחמים מועדפים, מנסה שר הפנים להרחיב את סמכויותיה לבנייה לחרדים ולמרכזי תחבורה – דבר שלא נכלל בחוק המקורי תחת סמכות הוועדה, שנחשבת לשנויה במחלוקת

תור משתרך מחוץ לשירות התעסוקה ביוטה / צילום: Rick Bowmer, AP

ממשל טראמפ פרסם את רשימת מקבלי ההלוואות בכספי משלם המסים

אחרי לחצים בקונגרס נחשפה רשימת הלווים מתוכנית PPP שנועדה לעזור לעסקים קטנים ועלתה 521 מיליארד דולר ● החשיפה מעוררת כעס בארה"ב

מסכות פנים למכירה בשיקגו, אילינוי / צילום: Nam Y. Huh, Associated Press

מחקר חדש בארה"ב מנפץ את המיתוס: הסגר הוא לא מה שמוטט את הכלכלה

לפי המחקר, הוראות הסגר הרשמיות מסבירות רק "חלק צנוע" מהשינוי בהתנהגות הצרכנים ● המשבר החל כמשבר בריאותי, וייתכן שהיה מוביל להאטה כלכלית גם בלי צעדים ממשלתיים, אבל הופך למשבר כלכלי שלא ייעלם מעצמו עם היעלמות המגפה

פרויקט בנייה של חברת תדהר, בפרויקט פסגות אפק / צילום: יח"צ

במשרד השיכון בודקים: האם חוק המכר יטיל אחריות על אדם פרטי שמוכר דירה בבנייה?

אדם פרטי מוכר דירה שרכש מקבלן "על הנייר" והיא עדיין בבנייה ● הקבלן ערב רק למחיר המקורי של הדירה, ולפי חוק המכר, המוכר הוא זה שצריך להעניק ערבות על ההפרש בין המחיר המקורי למחיר המכירה לצד שלישי ● כיום הדבר לא מיושם, ובמשרד השיכון בודקים אפשרות לשינוי

יועז הנדל / צילום: כדיה לוי, גלובס

לובי 99 קורא לשר התקשורת להטיל תנאים על מיזוג סלקום וגולן טלקום

במכתב לשר, הלובי דורש לקבוע חובת השקעה בתשתיות, איסור העלאת מחירים לתקופה של 3 שנים, והשארת החברות כיישויות משפטיות נפרדות

חנות קסטרו בקניון שרונים / צילום: בר־אל

קסטרו הפסיקה לשלם, מליסרון דורשת פינוי חנויות וחילוט ערבויות

ל"גלובס" נודע כי קבוצת הקניונים שבשליטת ליאורה עופר שלחה היום מכתב לקסטרו ממנו עולה כי החוב כלפיה עומד על 4 מיליון שקל ● יחד עם זאת, חשוב להדגיש כי דרישת הפינוי היא כלפי שתי חנויות בלבד ● מקסטרו נמסר: "כולנו בסירת הקורונה. הדרישה של מילסרון היא לא במקום"

דונלד טראמפ / צילום: Alex Brandon, Associated Press

ממשל טראמפ מימש את ההבטחה: ארה"ב פרשה מארגון הבריאות העולמי

"זוהי נטישת תפקידה של אמריקה כמנהיגה גלובלית וזה ההפך מלשים את אמריקה במקום הראשון - זה ישים את אמריקה בסיכון", אמרה הסנטורית פאטי מארי בתגובה רשמית של קונגרס ארה"ב ● בסוף מאי הנשיא טראמפ איים כי ארה"ב תפרוש מהארגון בשל התגובה המוגזמת, לדבריו, למגפה

בנימין נתניהו ובני גנץ ומאחוריהם גבי אשכנזי / צילום: MENAHEM KAHANA, Associated Press

תקציב המדינה החד-שנתי יונח בפני הממשלה בשבוע הבא

בדיון עם ראש הממשלה השבוע אמר הממונה על התקציבים באוצר כי אם התקציב לא יאושר בממשלה ביום ראשון הקרוב לא ניתן יהיה להספיק ולאשר את התקציב לפני חג סוכות בכנסת, ובמקרה כזה אין טעם בפיצול תקציב 2020 ועדיף כבר לאשר את שני התקציבים ביחד

הדפסת בשר מתורבת / צילום: Amir Cohen, רויטרס

"לא חושב שאי פעם נחליף לגמרי את השחיטה. תעשיות הבשר החי והמתורבת ישגשגו זו לצד זו"

סטיב לוין, דירקטור בבנק לאומי, המשמש כסגן יו"ר אחת מחברות הבשר המובילות בארה"ב, הצטרף כדירקטור לחברת מיט טק הישראלית, המתעתדת להנפיק בנאסד"ק ● בראיון בלעדי ל"גלובס" הוא מספר על שוק הבשר העתידי, ועל המצפון הנקי לחלוטין שלו

פגי ג'ונסון / צילום: Faruk Pinjo /World Economic Forum via ABACAPRESS.C, רויטרס

עוזבת את מיקרוסופט: פגי ג'ונסון מונתה למנכ"לית מג'יק ליפ

פגי ג'ונסון, סגנית נשיא לפיתוח עסקי במיקרוסופט, תיכנס לתפקיד בחודש הבא ● הסטארט-אפ מג'יק ליפ, שמפתח משקפי מציאות רבודה, החל באחרונה במהלך קיצוצים נרחב והמייסד פינה את תפקיד המנכ"ל

בנימין נתניהו / צילום: אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות

השכר הפנטסטי של נתניהו, או: איך יוצרים אחיזת עיניים

פוסט ויראלי הציג טענה פנטסטית: בנימין נתניהו משתכר יותר מארבעה ראשי מדינות ביחד • לפי הנתונים הרשמיים הפוסט לא מזייף בעובדות, אבל גם מספרים אמיתיים יכולים לתעתע • השאלה הגדולה היא איך ואת מי בוחרים להשוות