גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"הדבר החשוב ביותר בתחום האשראי הוא הרכילות העסקית"

כך אמר שאול נאוי, יו"ר קבוצת המימון החוץ-בנקאי אחים נאוי, בכנס המימון החוץ-בנקאי שנערך ביוזמת משרד עו"ד גלעד נרקיס

גלעד נרקיס, שאול נאוי ויום טוב סמיה / צילום: יגאל שכני
גלעד נרקיס, שאול נאוי ויום טוב סמיה / צילום: יגאל שכני

שאול נאוי ממליץ: רכילות עסקית

הכנס השנתי בתחום המימון החוץ-בנקאי, יוזמת משרד עו"ד גלעד נרקיס, נערך ביום חמישי במלון הרודס בתל-אביב. הפעם התקיים הכנס בדגש על השינויים בתחום האשראי, והוצגה המהדורה החדשה של הספר "חוק אשראי הוגן" שכתבו עורכי הדין גלעד נרקיס וורד שיידמן.

שאול נאוי, יו"ר קבוצת המימון החוץ-בנקאי אחים נאוי, ביקר במפגש את המערכות שאמורות לבחון את מצבו של הלווה הפוטנציאלי. "הדבר החשוב ביותר בתחום האשראי הוא הרכילות העסקית", הוא הצהיר, "הדרך הטובה ביותר לבצע חיתום עבור עסק המבקש הלוואה היא לא לשבת במשרד ולבדוק את עברו של העסק ואפילו לא להחתים ערבים. הדבר הטוב ביותר הוא להתחיל לדבר עם עסקים אחרים, להבין מה קורה בענף, מה מרכלים על העסק שמבקש הלוואה, מה מדברים עליו בשוק, מה מצבו, ועל-סמך זה להחליט אם לתת לו מימון או לא. אם הגענו למצב בו צריך לפרוע את ההלוואה מהערבים, סימן שנכשלנו", טען נאוי.

הוא הוסיף וביקר את הקלות שבה הבנקים מעניקים אשראי למשקי בית, ואמר כי: "משהו מסריח בכך שמחלקים בקלות הלוואות לנסיעה משפחתית ללונדון גם לבעלי משכורות נמוכות יחסית. זה לא מנוע צמיחה של הבנקים. זה מנוע חנק".

עוד התרשמו ורשמו: עו"ד מאיה לדרמן, יועמ"ש הרשות לאיסור הלבנת הון; פרופ' רות פלאטו-שנער, ראש המרכז לדיני בנקאות במכללה האקדמית נתניה; אלוף במיל' יום טוב סמיה; דב קוטלר ממייסדי iintoo (ששותפו ביקר בדיוק בארגנטינה, ראו אייטם); עמוס לוזון, יו"ר ובעלי קבוצת עמוס לוזון; ואחרים.

חשיפה לדרום

הנהלת אינטו מבקרת בבית הוורוד בארגנטינה

בשבוע שעבר ערכו נציגי חברת השקעות הנדל"ן אינטו (iintoo), הפועלת כרשת חברתית, מפגש עסקי בבואנוס איירס, ארגנטינה.

ערן רוט, מייסד ובעלי iintoo, ורודי סנצ'ז, שמונה על-ידי החברה למנהל פיתוח עסקי באמריקה הלטינית, פגשו את גבריאלה מיקטי, סגנית נשיא ארגנטינה, ואת פבלו טרנטיני, מנכ"ל הסוכנות הממשלתית להשקעות. במסגרת הביקור באמריקה הדרומית ערכו הנציגים פגישות גם עם אדלמו גבי, נשיא הבורסה הארגנטינאית; אלחנדרו סטטטוריס, שותף בחברת הברוקרים Amirante Galitis ועם חואן מנואל אורטיז, בנקאי השקעות בחברה. במפגש הצהיר רוט כי להיום כ- 15% מהמשקיעים הם דרום אמריקאים ובכוונת החברה להכפיל נתח שוק זה בחודשים הקרובים. מיקטי סיפרה שבאחרונה היא ביקרה בישראל והתרשמה מהקריאטיביות. הביקור נחתם בתצפית (בסגנון אוויטה) ממרפסת הקאסה רוסאדה (הבית הוורוד), מקום העבודה של נשיאי ארגנטינה.

אינטו הוקמה לפני שלוש שנים על-ידי דב קוטלר, לשעבר מנכ"ל ישראכרט ובנק איגוד, ועל-ידי ערן רוט, ששימש כשותף ומנכ"ל בקרן השקעות בנדל"ן. מדובר בפלטפורמה להשקעות חברתיות, מבוססת על חכמת ההמונים, כשהרף המינימלי להשקעה באמצעותה הוא 25 אלף דולר.

אלחנדרו סטטטוריס, חואן מנואל אורטיז, גבריאלה מיקטי, ערן רוט ורודי סנצ’ז / צילום: iintoo

תנופורט מצרפת שני דח"צים

חברת הנדל"ן המניב תנופורט מינתה שני דח"צים חדשים: שרית סבן-שליט, מנכ"לית מתחם התחנה ויתניה בנווה צדק, ורו"ח יניב אברמוב, שותף מייסד במשרד רואי חשבון "אברמוב ודש רו"ח". מינויים אלה מצטרפים למינויו של רפי ארד, מנכ"ל מפעל פטרוכימיים בישראל, מנובמבר 2017.

סבן-שליט (48) שימשה בעברה כמשנה למנכ"ל ומ"מ מנכ"ל דנקנר השקעות מקבוצת דלק נדל"ן. תנופורט נמצאת בבעלות אנשי העסקים כידן דהרי וירון אדיב, ובניהולו של בני כלסי. החברה, העוסקת בנדל"ן מניב, השלימה בהצלחה בתחילת השנה גיוס אג"ח בהיקף של כ-320 מיליון שקל, שנסחרת כיום בתשואה של 2.8%. את עיקר כספי ההנפקה ייעדה תנופורט לחלוקת דיבידנד שישמש את צמד היזמים ירון אדיב וכידן דהרי לפירעון הלוואה שלקחו לצורך רכישת החברה, וכן לפירעון הלוואות שהוענקו לחברה על-ידי בנק לאומי לפני שנרכשה על-ידי השניים, וזאת כדי להסיר את השעבודים על נכסיה מהבנק לטובת מחזיקי האג"ח. תנופורט מחזיקה ב-14 נכסים בישראל, עיקרם נדל"ן מסחרי, תעשייתי, בתי אריזות ותחנות דלק, וכן היא מציעה שירותי אחסנה בקירור.

שרית סבן-שליט / צילום: דורון סהר

דנאל מקדמת שני מנכ"לים

מינויים חדשים בקבוצת דנאל - אילן ישראלי, מנכ"ל הקבוצה, מינה את ערן מרדכי לתפקיד מנכ"ל דנאל משאבי אנוש ואת דרור פלנבאום לתפקיד מנכ"ל דנאל סיעוד.

מרדכי (45) כיהן במהלך העשור האחרון כסמנכ"ל חטיבת משאבי האנוש של הקבוצה. קודם לכן ניהל את אזור דרום של חטיבת משאבי אנוש. בעברו שימש מרדכי ככלכלן בהתאחדות התעשיינים.

פלנבאום (43) שימש במהלך העשור האחרון בתפקידים שונים בקבוצת דנאל, כאשר בתפקידו האחרון כיהן כסמנכ"ל וכמנהל חטיבת הסיעוד.

קבוצת דנאל נסחרת בתל-אביב לפי שווי שוק של 833 מיליון שקל.

דורון פלנבאום / צילום: אילן ספירא

קיבל תואר אקדמי

וגם: מי סבור שהעוני הישראלי הוא לוקסוס?

בשבוע שעבר פתח המכון האקדמי לרפורמות מבניות שבתל-אביב, את פעילותו המחודשת. למכון נוסף עתה התואר - המכון האקדמי. במקום נערך דיבייט חברתי-כלכלי בשם "קץ הקפיטליזם: תחילתו של עידן חדש?", בו לקחו חלק פרופ' עומר מואב, פרופ' אבנר דה-שליט ופרופ' איתן ששינסקי. השלושה התדיינו על אתגרי הקפיטליזם בעידן החדש, בזמן שקהל הסטודנטים, זעק ממול נגד "הקפטיליזם החזירי".

המפגש היה שיתוף-פעולה של המכון המחודש, אותו ייסד עו"ד שרגא בירן יחד עם פרופ' איתי סנד, ראש בית הספר ללימודי חברה ומדיניות באוניברסיטת תל-אביב. הוא ינוהל על-ידי הילה שואף-קולביץ, שכיהנה כמנכ"לית המכון לרפורמות מבניות המקורי, ובניהול אקדמי של סנד. הרעיון בשינוי האקדמי הוא בצורך "לחקור בשביל לפתור".

עוד השתתפו: פרופ' רענן ריין, סגן נשיא אוניברסיטת תל-אביב, ופרופ' תמי רונן רוזנבאום, דיקאנית הפקולטה למדעי החברה באוניברסיטה.

במהלך הדיבייט ייצג מואב - שזכה לקריאות מהקהל על כך שהוא תומך בקפיטליזם חזירי - את צידה הימני של המפה ודה-שליט את השמאל החברתי. כך למשל, אמר מואב כי "אי השוויון הולך ומצטמצם מספר האנשים שחיים מתחת לקו העוני - לא קו העוני הישראלי שהוא לוקסוס יחסית לקו העוני בהודו, אלא קו העוני העולמי - הולך ומצטצמם. מי שהרעיף את כל הטוב הזה על העולם זה לא הסוציאליזם אלא כלכלת השוק".

ששינסקי מצדו התייחס למסקנות הוועדה שעמד בראשה להעלאת חלקה של המדינה בתגליות הגז, ואמר: "זה חשוב לא לשנות את הכללים באמצע המשחק. אבל יש מטרה נוספת - שהציבור יקבל את חלקו הנאות. היינו במצב קיצוני שמצדיק את שינוי הכללים".

רענן ריין, תמי רונן רוזנבאום, אייל זיסר, שרגא בירן ואיתן ששינסקי / צילום: חן גלילי

הגבול הוא השמיים

שי לבנת נערך לדבר הגדול הבא

בשבוע שעבר השיקה חברת השילוח UPS מעבדת חדשנות בישראל. המטרה: איתור וטיפוח סטארט-אפים שישולבו במערך הטכנולוגי והלוגיסטי של החברה בארץ ובחו"ל, מה שיעניק לה יתרון בהתמודדות עם מהפכת האי-קומרס, בסיועם של רחפנים, טכנולוגיית IoT (האינטרנט של הדברים), ביג דאטה, בלוקצ'יין, שרשרת אספקה וכיו"ב.

לאירוע ההשקה שהתקיים בשבוע שעבר במתחם העבודה מיקסר שבגני התערוכה בתל-אביב, הגיעו שי לבנת, מבעלי השליטה ב-UPS ישראל; מוטי זינגר, היו"ר; שי גוטמן, סמנכ"ל הטכנולוגיות ומנהל מעבדת החדשנות; רענן דינר, סמנכ"ל פיתוח עסקי בקבוצת תעבורה בעלת השליטה; עדי זמיר, מנכ"לית Pink of View; צביה ברון, מנהלת מעבדת החדשנות של בדק התעשייה האווירית; עתיר יפה, שותף בכיר במשרד עורכי דין פרל כהן, ירון בלומנטל ואחרים.

יאיר עשהאל, מנכ"ל UPS בישראל, הכריז שכמו שתעשיית הסטרימטינג שינתה את פני המוזיקה והתוכן ותעשיית האירוח טילטלה את ענף התיירות, גם כאן אנו נמצאים בפתחו של שינוי, כשטרנספורמציה דיגיטלית פוגשת את תעשיית הקמעונאות ומוצרי הצריכה.

מוטי זינגר, שי גוטמן, שי לבנת, יאיר עשהאל / צילום: מולי נעים

עוד כתבות

מוטי בן משה / צילום: יריב כץ - ידיעות אחרונות

אלון רבוע כחול השלימה את ההשתלטות על גלובל פאוור

החברה, שבבעלות מוטי בן משה, שילמה קרוב ל-58 מיליון שקל וכעת מחזיקה ב-46.5% ממניות גלובל פאוור הציבורית ● גלובל פאוור מחזיקה בכ-30% ממניות תחנת הכוח הפרטית IPM בבאר טוביה

מנכ''ל DSPG, עופר אליקים. תגמולים בגובה 6.5 מיליון דולר כ''מצנח זהב'' / צילום: תמר מצפי

מכירת DSPG: מצנחי זהב בסכום של כ-11 מיליון דולר לבכירי חברת השבבים

עופר אליקים, המנכ"ל, זכאי לתגמולים בגובה 6.5 מיליון דולר, בהנחה שהעסקה תושלם בסוף השנה ● אם העסקה תבוטל, DSPG תיאלץ לשלם בנסיבות מסוימות סכום של 19.8 מיליון דולר לרוכשת, סינפטיקס

סניף דומינו'ס פיצה ישראל / צילום: בר כהן

מה היה קורה אם הייתם משקיעים אלף דולר במניית דומינו'ס לפני עשור?

בשנת 2011, מניה אחת של רשת הפיצה הוותיקה עלתה פחות מ-30 דולר – בערך המחיר של כמה פיצות משפחתיות ובקבוק שתייה ● בזכות אחד המהפכים הניהוליים הגדולים שנמשך עשור – היום היא שווה 480 דולר

בניין הפדרל ריזרב בוושינגטון / צילום: Shutterstock, Orhan Cam

האם ציפיות האינפלציה של הפד נשענות על קנה רצוץ? חוקר בבנק שחושב כך, הניע דיון ער על הכלכלה

ביקורת מתוך שורות הפדרל ריזרב עצמו מאשימה כלכלנים בכך שהם מניחים הנחות המתאימות לתיאוריות שלהם

מגמה הולכת ומתקשחת כנגד חברות הענק / צילום: Shutterstock

8 תרחישים, 8 דרכים לנהל את ההשקעה: מה אתם הייתם עושים?

מה נעשה אם הרגולטורים בארה"ב ובאירופה יחליטו להגביל משמעותית את פעילות ענקיות הטכנולוגיה, ואיזה מהלך עשוי לשפר את רווחיות הבנקים? ? בחינה מקצועית ב' למבקשים להשיג רישיון כמנהלי השקעות התקיימה באחרונה, ולהלן תשובות מנומקות לכמה מהשאלות בה ? חלק שני משניים

שי ליפמן / צילום: רוני שיצר

מנכ"ל מידאס מסר עדות בפרשת ליפמן: "אין חשדות נגד החברה"

החברה מעדכנת כי המנכ"ל רן שטיינמן זומן בימים האחרונים למסור עדות בפרשת ליפמן במשרדי רשות ני"ע ● במידאס מדגישים כי "אין חשדות כלשהם כנגד החברה או נושאי משרה בה" ● בד בבד החברה החליטה להשהות הקצאת מניות לאיתן אירני תמורת כ-3 מיליון שקל

הזיהום בחופי אשדוד. אלפי ליטרים של שמן הוזרמו לים / צילום: פרד ארזואן, המשרד להגנת הסביבה

המשרד להגנת הסביבה הטיל על חברת החשמל קנס של 1.6 מיליון שקל

בעקבות תקלה בחודש יולי 2018, הזרימה חברת החשמל אלפי ליטרים של שמן לים באשדוד, בניגוד להיתר ההזרמה שבו מחזיקה החברה ● "המשרד להגנת הסביבה רואה בחומרה רבה התנהלות לקויה ואי עמידה בהנחיותיו - שבמקרה זה הובילו לנזק סביבתי", אמר סמנכ"ל בכיר לפיקוח ואכיפה במשרד, יצחק (בנדה) בן דוד

צוות עובדי סופרסמארט / צילום: יח''צ סופרסמארט

רשת שוק העיר נכנסת לתחום העגלות החכמות עם הטכנולוגיה של סופרסמארט

בימים אלה הסתיים פיילוט מוצלח בשני סניפים שהשתמשו בטכנולוגית Scan&GO של Supersmart, ובקרוב תוטמע הטכנולוגיה בכל 13 הסניפים של הרשת ברחבי הארץ ● היקף העסקה מוערך במיליוני דולרים

מימין:  שני סייג, מנכ''לית red, הראל ויזל וטל גרנות גולדשטיין / צילום: יח''צ רפי דלויה

שחקנית חדשה בתחום מוצרי הסלולר והמולטימדיה: רשת red של פוקס והוט הושקה היום

החנות הראשונה נחנכה היום בקניון עזריאלי בת"א ● מנכ"ל קבוצת פוקס, הראל ויזל: "נחולל תחרות בשוק" ● מנכ"לית רשת red, שני סייג: "נהיה במקום טוב בטבלת המחירים"

משאבת גז טבעי / צילום: Shutterstock, arogant

"מחירי הגז צפויים להישאר גבוהים בשנתיים הקרובות"

הזינוק במחירי הגז לא היה אירוע קצר וחד-פעמי, אלא נובע מקושי אמיתי להגדיל את תפוקת הגז ומכשלים בשרשראות האספקה, כך אומרת ג'ינה כהן, מומחית לנושא גז ומרצה בתחום ● אפילו פוטין לא יכול לספק כנראה פיתרון מהיר למשבר

דירות / צילום: Shutterstock

ישראל מול ארה"ב ובריטניה: מי מובילה בעליית מחירי הדיור

מדד מחירי הדירות האחרון שפורסם הוא השני ברציפות השנה שבו מחירי הדירות עולים ביותר מאחוז ● איך ישראל עומדת יחסית לעולם, ואילו מחוזות מושכים את מחירי הדירות למעלה בחודשיים האחרונים?

מנכ''ל פייסבוק מארק צוקרברג / צילום: Associated Press

פורסם פרק נוסף ב"תיקי פייסבוק": כך כשלו מנגנוני הבקרה העצמית

פייסבוק הודיעה כי עד סוף 2019 תאכוף את חוקיה ברשת באמצעות בינה מלאכותית שתדע לזהות תכנים בעייתיים כמו שיח שנאה, אלימות קשה ומשתמשים קטינים ● אלא שבפועל האלגוריתם שפותח לא מצליח אפילו להבדיל בין קרבות תרנגולים לתאונות דרכים

המפקח על הבנקים, יאיר אבידן / צילום: דוברות בנק ישראל

המפקח לבנקים: נא להעלות את רמת השירות ללקוחות, השירות לא ניתן תמיד בתוך זמן סביר

ביקורת צרכנית בנושאי שירות באמצעות מערכות לזימון תורים וכן שירות בתחום המשכנתאות העלתה כשלים רבים ● המפקח על הבנקים מבהיר: יש לייעל את השירות, ואסור להפלות במתן שירות בין מבקש משכנתה חדשה ללקוח המעוניין במיחזור"

בנין הבורסה לני''ע בת''א / צילום: שלומי יוסף

ירידות קלות בנעילת המסחר; טוגדר זינקה, נפטא הקפיצה את מדד הנפט

לאחר יום מסחר שקט יחסית, המדדים ננעלו בירידות קלות ● עשות אישרה את חשיפת גלובס כי מתנהל מו"מ למכירת השליטה בחברה לקרן פימי ● מנכ"ל גולף מונה ליו"ר החברה הבת עדיקה סטייל והמניה טסה ● הביטקוין מעל 60 אלף דולר

הלפרין אריאל,  מנכ''ל טנא / צילום: תמר מצפי

קרן טנא מקימה את חמדיה גרופ בהשקעה של 12 מיליון שקל

במסגרת הקבוצה תמוזג הפעילות העסקית של דלתות חמדיה, המייצרת דלתות פנים, עם זו של חברת רשפים, המייצרת דלתות כניסה ● כדי לחזק את מעמדה של הקבוצה בענף הדלתות בישראל, 12 החנויות של שני המותגים יוסבו לרשת אחת

פריקת קונטיינרים בנמל פליקסטו, בריטניה / צילום: Reuters, PETER CZIBORRA

סגרי הקורונה מסתיימים, שרשראות האספקה לא עומדות בעומס, והאינפלציה עולה בכל העולם

השאלה הגדולה של הכלכלה העולמית: האם עליות המחירים יזינו מחזורי אינפלציה נוספים?

גלעד אלטשולר / צילום: איל יצהר

גילעד אלטשולר: "הכלכלה בישראל במצב מצוין, אבל להשקיע אחוזים גדולים מהתיק פה זה מסוכן"

על רקע תשואות מאכזבות בגמל ובפנסיה, ואובדן נכסים לטובת המתחרים, מספר אלטשולר, מבעלי בית ההשקעות הגדול בישראל, על השינויים שבוצעו לאחרונה בתיק ההשקעות, מסביר מדוע לדעתו הגאות במניות הנפט והגז היא זמנית בלבד ומצטער שאינו חלק מהנסיקה המחודשת של הביטקוין

הזמר במסכה / צילום: ערן לוי

"הישרדות" נגד "הזמר במסכה": מי ניצח בקרב הענקים על הרייטינג?

אמש שודרו פרקי הפתיחה של שתי תוכניות הריאליטי "הישרדות" ו"הזמר במסכה": השקת "הישרדות" ברשת 13 רשמה רייטינג ממוצע של 20%, לעומת 19.4% שרשמה "הזמר במסכה" בקשת 12 ● מדובר בשתי תוכניות עתירות השקעה; האם הן יצליחו לשמור לאורך זמן על רייטינג שיצדיק אותה?

חזי בצלאל. לא ישתתף בהזרמה החדשה לחברת הבת / צילום: אייל טואג

הסדר החוב של אקספון סלולר אושר בבית המשפט המחוזי

לפי המתווה, קרן כלירמרק ואיש העסקים יריב לרנר יזרימו 65 מיליון שקל לטובת נושי החברה ועוד עשרות מיליוני שקלים לטובת הפעלתה מחדש ● מנכ"ל סלקום, אבי גבאי: "בסופו של יום השכל הישר ניצח" ● כעת הכדור עובר למשרד התקשורת לאישור הסכם שיתוף הרשתות שבין הבעלים החדשים לבין סלקום, ולאחר מכן החברה תצא לדרך חדשה

ישיבת הממשלה היום (א'). מענה למסור כוח האדם בהייטק / צילום: שירית אביטן כהן

מה צריכים במשרדי הממשלה להבין, כדי לעודד הייטקיסטים לעלות לישראל

הממשלה החליטה לגבש תוכנית אופרטיבית לעידוד עלייתם של יהודים שעובדים בהייטק בעולם ● לפי שמשרדי הממשלה הרלוונטיים ניגשים למשימה - יש כמה נקודות שהם צריכים לקחת בחשבון