גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אלקין עוקץ: "לא בטוח שמערכת החינוך שלנו נמצאת במיטבה"

השר להגנת הסביבה, לירושלים ולמורשת מספר במדור "פורטפוליו" על התחנות בחייו ומשגר עקיצות לגורם מאוד ספציפי בממשלה: "אני עדיין לא מרגיש בשל לתפקיד רה"מ, ואני מופתע מקולגות שבטוחים לחלוטין שהם מוכנים לו"

זאב אלקין / צילום: רפי קוץ
זאב אלקין / צילום: רפי קוץ

אני: מצד אחד מאוד לוגי, שחמטאי, מנתח את המצב ומחשב את הצעדים קדימה; מצד שני, את ההחלטות הכי חשובות בחיים קיבלתי באופן אינטואיטיבי.

משפחה: אבי הביולוגי ז"ל הגיע ממשפחה חרדית בדרום אוקראינה. מוצא המשפחה של אמא בעיירה יהודית קטנה באוקראינה. אמא הכירה את אבי הביולוגי בחרקוב. הוא היה אלוף תחרויות במתמטיקה ופיזיקה ולמד מתמטיקה באוניברסיטת חרקוב, אחת הטובות ברוסיה. אמא רצתה ללמוד רפואה, אבל כיוון שלא קיבלו יהודים לפקולטה, פנתה לביולוגיה והייתה חוקרת באקדמיה למדעים. הם התגרשו כשהייתי בן שבע.

ילדות 1: חרקוב, כשנחשבה למרכז אקדמי חשוב עם קהילה יהודית גדולה. היינו חילוניים גמורים, אבל ראו עליי שאני יהודי וסבלתי מהצקות, מכות וקריאות "ז'יד", למרות שחיבבו אותי. בנעוריי שיחקתי שחמט מקצועני, בשלב מסוים גם נגד מבוגרים, עם אימונים של כמה שעות כל יום, תחרויות, ומתח גדול שגרמו לטרום אולקוס, חודשיים אשפוז ופרישה כפויה במצוות הרופאים לשנה, שגרמה לי לאבד את המומנטום.

ילדות 2: אחרי השחמט התחלתי ללמוד בכיתת מחוננים במתמטיקה ובפיזיקה, בדיוק אותו התחום שבו הצטיין אבא, שאיתו שמרתי על קשר קרוב. אמא הכירה את אבי השני במכון המחקר שבו עבדה. היום הוא עובד במפעל תרופות בארץ. בתיכון היו הרבה תלמידים יהודים ודרכם נחשפתי לעברית. בטיול ללנינגרד ברחתי יום אחד ונפגשתי עם מסורבי עלייה, קיבלתי כמה ספרים בעברית, נמשכתי לזה והתחלתי ללמוד, אבל המתמטיקה והפיזיקה דחקו אותה לצד.

עברית: בשנה ב' בלימודי המתמטיקה, אמא התחילה ללמוד יידיש, וכשסוף-סוף אפשר היה ללמוד עברית בגלוי, היא שאלה אם ארצה להצטרף אליה והתוודיתי שכבר למדתי עברית והזהרתי אותה שאני עלול להישאב לזה, וזה יגרום לי לוותר על החיים האקדמיים ולשנות את חיי. וזה קרה. מהר מאוד נסעתי לקורס הכשרת מורים, התחלתי ללמד מורים, נסעתי לסמינר בלטביה, שם גם שיניתי את שמי מוולדימיר לזאב. לאט-לאט הלימודים באוניברסיטה הפכו למשניים והשיא היה קורס במוסקבה. את הקבוצה המתקדמת לימד אבשלום קור ושם קיבלתי תעודה מהאקדמיה ללשון בארץ והכרתי את אשתי הראשונה, שלימדה עברית מגיל 14, ורק היא ואני עברנו את הבחינות האלה.

יהדות: זו הייתה התקופה שבה התחלתי לחזור בתשובה. באחד הסמינרים, השליחים מהארץ נתנו לי טלית ותפילין והתחלתי להניח. זה היה משבר לא פשוט להורים. כשחזרתי מהסמינר הגדול ב-89', הקמתי ארגון למורים שלימד 3,000 תלמידים, והפכתי למאוד פעיל בקהילה ולמזכ"ל בני עקיבא הראשון ברוסיה. ואז החלטתי לעלות לארץ.

עלייה: ההורים ניסו לשכנע אותי לסיים את הלימודים באוניברסיטה וסירבתי. עליתי בסוף שנת 90', אחרי שניסו לעצור אותי בגלל בית כנסת שהסתרתי מהשלטונות ושהמאפיה המקומית ניסתה להשתלט עליו. בעקבות הפרשה, ואחרי שהסתובבתי עם שומרי ראש לתקופה, קיבלתי הנחיה לעזוב באופן מיידי כי יש סכנה לחיי. הגענו לכפר עציון עם ילדה בבטן. ביום למדתי בישיבת ההסדר ובערב עבדתי בלול ובמטבח. משם עברנו לאלון שבות. סיימתי את התואר במתמטיקה ונכנסתי לחוג להיסטוריה יהודית.

פוליטיקה: תמיד הייתי מעורה במה שקורה. תמכתי בישראל ביתנו, הייתי יועץ למנכ"ל בסוכנות היהודית, ואחרי בחירות 96' הקמתי מרכז למדעי היהדות לדוברי רוסית. עסקתי בזה עשור, גייסתי תקציבים, הייתי בהשקה עם פוליטיקאים. בהמשך חזרתי לחיים האקדמיים שלי ולדוקטורט בהיסטוריה של היהודים במדינות ערב, וכבר סגרתי פוסט דוקטורט בפילדלפיה. כשהפסיקו את לימודי העברית בברית המועצות התפטרתי, וכשאריאל שרון חיפש דם חדש ודוברי רוסית למפלגת "קדימה", הצטרפתי אליו. בשנה הראשונה בפוליטיקה התגרשתי מאשתי הראשונה.

מריה: אשתי, עוסקת בתחום התקשורת. סיימה בצלאל, עשתה הסבה לטלוויזיה, עברה לדוברות והייתה, בין היתר, הדוברת שלי. היא הייתה הדוברת של המשרד לפיתוח הנגב והגליל ובלשכת העיתונות. יש לנו שני ילדים שלי מנישואים ראשונים, שניים שלה, ושלושה משותפים.

קריירה פוליטית: נבחרתי לראשונה לכנסת ה-17 ומאז מילאתי שורה של תפקידים, בהם יו"ר סיעת הליכוד, יו"ר ועדת הכנסת, יו"ר ועדת החוץ והביטחון, יו"ר הקואליציה, סגן שר במשרד החוץ, שר העלייה והקליטה, ועכשיו השר להגנת הסביבה והשר לירושלים ולמורשת.

ניר ברקת: ראש עיריית ירושלים. איש מאוד מעניין, אנחנו מכירים הרבה שנים. היה מתח בינינו בתחילת הקדנציה, התגברנו עליו ואנחנו עובדים יחד בכבוד הדדי.

ולדימיר פוטין: יש לי הרבה שעות איתו בזכות ראש הממשלה. הייתה תחושה מיוחדת לחזור לרוסיה בכובע הזה, אבל סגירת המעגל מבחינתי הייתה כשחתמתי על ההסכם ללימוד עברית מול הקרמלין כנציג האוניברסיטה העברית. אני לא נמנה עם חסידיו, כי יש מחיר למדיניות שלו, אבל בנושאים שלנו ושל יהודים בכלל הוא מאוד בעדנו, גם בזכות היחסים המאוד מיוחדים שלו עם ראש הממשלה נתניהו. מה עם חיסול המרגל בבריטניה? יש לנו מספיק צרות משלנו.

הגנת הסביבה: לאלה שטוענים שאני עמוס בעניינים אחרים ולא בקיא בפרטים, אני יכול לומר שרמת השליטה שלי בכל מה שקשור למשרד היא הרבה מעל לממוצע. נכון שיש לי בעיות של לו"ז, גם בגלל הקבינט הביטחוני ואחריות על כמה מדינות מטעם הממשלה, מה שמייצר עומסי זמן, שנוספים לאלה שיש לי כאבא לילדים קטנים - אבל השליטה שלי בהגנת הסביבה גבוהה, לפי אנשי המקצוע במשרד.

מועצות תעשייתיות: אני מתנגד להן. אומנם הסמכות היא של משרד הפנים, אבל מדובר בנזק סביבתי גדול. בנאות חובב היה נכון להקים מועצה כזו, בחיפה ממש לא.

ראשות ממשלה: מי שבא לפוליטיקה שואף לפסגה. יחד עם זה, אני ליד נתניהו כבר הרבה שנים, ולמרות הניסיון הרב שיש לי בכנסת, אני עדיין לא מרגיש בשל לתפקיד רה"מ. אני מופתע מקולגות שבטוחים לחלוטין שהם מוכנים לו.

פנאי: יש לי כל-כך מעט, שאני מבלה אותו עם המשפחה. בשישי-שבת אני איתם ויומיים בשבוע אני בא מוקדם לקלח את הילדים.

תפיסת עתיד: אי-אפשר באמת לדעת מה יהיה, אבל כרגע אני שואף לתיק החינוך, כמי שבא מהחינוך והאקדמיה, כי זה האיום האסטרטגי האמיתי על מדינת ישראל, ואני לא בטוח שמערכת החינוך שלנו נמצאת במיטבה.

עוד כתבות

מגדלי חוף הכרמל / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

"לתשובה אין הרשאה לתכנן את ייבוש הים לפרויקט מגדלי חוף הכרמל"

כך טען היום נציג המדינה בדיון בבימ"ש ● זאת כחלק מדיון על עתידו של הפרויקט השנוי במחלוקת "מגדלי חוף הכרמל" שנמצא בדרום קו החוף החיפאי ● כחלק מבניית הפרויקט תוכנן לייבש שטח שנמצא בסמיכות לחוף

סניף רשת BE פארם של שופרסל באילת / צילום: שיר גולני

מנסה לשפר את הרווחיות: שופרסל תחל לאחד את פעילות הסחר שלה עם Be

ספקים בתחום מוצרי הצריכה עודכנו בשבוע האחרון כי Be תאחד את רוב פעילות הסחר שלה עם שופרסל • שופרסל: "פועלת ליצירת סינרגיה מירבית בין הרשתות"

חיה ויצחק תשובה יחד עם גל נאור  / צילום: אביב חופי

כבר לא רק נתניה: תשובה עובר לקומות העליונות של מגדל "פארק בבלי"

בני הזוג תשובה יחלקו את זמנם בין ביתם הנוכחי בשכונת פולג בנתניה ודירת דופלקס בחלק העליון של מגדל דירות בפרויקט "פארק בבלי", אותה מקימה חברת אלעד ישראל מגורים שבבעלותו של תשובה

דונלד טראמפ / צילום: Erin Scott, רויטרס

מכה לטראמפ: מבקר משרד המשפטים קובע שהעילה לחקירת הנשיא – מוצדקת

המבקר מפריך טענות טראמפ שהחלטת FBI לחקרו נבעה מסיבות פוליטיות ונועדה לחבל בממשלו ● עם זאת, מוצא המבקר פגמים משמעותיים בדרך שבה נוהלה החקירה

מנדלבליט מודיע על הגשת כתב אישום נגד נתניהו/ צילום: רפי קוץ

מנדלבליט יתייחס לשאלה אם כתבי האישום מחייבים את התפטרות נתניהו מתפקידיו כשר

היועץ המשפטי לממשלה הודיע לבג"ץ כי הוא יגיב לעתירה שהגישה התנועה לאיכות השלטון שדרשה את התפטרות נתניהו מכל תפקידיו בעקבות הגשת כתב האישום נגדו ● מנדלבליט יגיש את תגובתו בבוקר יום חמישי הקרוב

 בניין בנק ישראל \ צילום:Shutterstock ס.א.פ קרייטיב

פרוטוקול הריבית של בנק ישראל חושף שינויים בקרב חברי הוועדה

אם בדיונים קודמים שני חברי ועדה תמכו בהורדת ריבית - בישיבה האחרונה, שבה הותיר הבנק את הריבית ללא שינוי, התמונה השתנתה

גידי מרק ובן וונג  / צילום: ג'ניה פמייר

מה גרם לקבוצה סינית לתרום לארגון תגלית

וגם: במחשבה טובה נבחר ועד מנהל לקידום מטרותיה של העמותה

נתניהו השבוע בכנס הליכוד וגנץ מחזיר את המנדט לנשיא / צילומים: שלומי יוסף, רויטרס

הסיכום הכספי בין כחול לבן לליכוד בבחירות הבאות: תוספת של 62 מיליון ש'

לאחר ההסכמה על מועד הבחירות שנקבע ל-2 במרץ, הליכוד וכחול לבן הגיעו להסכמה נוספת הנוגעת למימון מערכת הבחירות השלישית ב-12 החודשים האחרונים ● בליכוד ביקשו להוסיף תקציב של 130 מיליון שקל, כחול לבן סירבו ולבסוף סוכם על סכום הנמוך במחצית

איתן אורנשטיין / צילום: דוברות בתי המשפט

קריסת אורתם סהר: ביהמ"ש הותיר סיכוי לשיקום החברה

השופט אורנשטיין מינה את עו"ד שאול ברגרזון ורו"ח יזהר קנה כנאמנים זמניים לחברה ולשתי חברות קשורות שנכנסו לקשיים ● על אף שמצא כי הן "חדלות פירעון לפי הגדרת החוק", וכי חובותיהן מסתכמות בעשרות מיליוני שקלים, הוא נמנע מלהוציא להן בשלב זה צו לפתיחת הליכים

משפחת שריד, בעלי חברת שיח / צילום: יח"צ

בעלי חברה משפחתית? תתכוננו לשלם יותר ביטוח לאומי

בחוזר פנימי קצר הסביר המוסד לביטוח לאומי כי הוא חוזר בו מחוות דעת שלו עצמו, וצפוי להוציא לבעלי מניות בחברות משפחתיות חיובים - גם על הכנסות שאילו היו מופקות ישירות על ידי אותם יחידים היו פטורות ממס

זהבה גלאון מגיבה למשה כחלון. הציוץ עם הכי הרבה "לייקים" בישראל / צילום: צילום מסך, גלובס

טוויטר מסכמת שנה: הציוץ הכי אהוב בישראל - זהבה גלאון נגד משה כחלון

הרשת החברתית טוויטר פרסמה הלילה סיכום רשמי של שנת 2019 בפלטפורמה ● בין ההאשטאגים הפופולריים בישראל: האירוויזיון, פורטנייט ונסיון הנחיתה על הירח של בראשית

גרטה טונברג/ צילום: רויטרס

גרטה טונברג בפסגת האקלים: "המחאה שלנו לא השיגה דבר"

האקטיביסטית השוודית בת ה-16 השתתפה בסוף השבוע בפסגת האקלים במדריד, שם הציגה את רצונה לסייע למדינות האיים החשופות במיוחד למשבר האקלים, ולשבטים ילידים ברחבי העולם ● "אנשים סובלים ומתים כתוצאה מהמשבר, לכן החלטנו לתת את הבמה הזו לאלו שכבר עכשיו צריך להתייחס למצבם"

יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד / צילום: אגף הדוברות בהסתדרות

דעה: ההסתדרות השתנתה

עולם העבודה משתנה במהירות, ובזמן שההסתדרות מתאימה את עצמה ומניפה דגלי חדשנות, יעילות ושיפור השירות, ישנם גורמים שמעוניינים להשאיר אותנו בעבר ● דעה

פול וולקר / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

פול וולקר, יו"ר הפד לשעבר שחתום על ריסון האינפלציה, הלך לעולמו בגיל 92

הבנקאי הביישן שכיהן כיו"ר הפד תחת הנשיאים ג'ימי קרטר ורונלד רייגן שהשפיע במידה רבה גם על התפתחות הרגולציה בסקטור הבנקאות, ועל שמו נקרא חוק וולקר

מעבדת סטארטאפ  / צילום: רויטרס

התוכנית של הממשלה להפיכת ידע אקדמי לסטארט-אפים צעירים

משרד המדע והמועצה הלאומית לכלכלה גיבשו המלצות כדי לעודד מוסדות אקדמיים למסחר ידע שנצבר בכותליהם ● בין ההמלצות: התמקדות במספר פטנטים ורישיונות ולא רק בהכנסות, תוכניות יזמות לחוקרים והקמת קרנות השקעה

אורן הילינגר / צילום: רוני גליאם

מאלשטיין לעופר: אורן הילינגר מונה לסמנכ"ל הכספים של מליסרון 

הילינגר כיהן כסמנכ"ל הכספים בחברת הנדל"ן נכסים ובנין שבשליטת אדוארדו אלשטיין

וירג'ין אטלנטיק / צילום: יחצ

אפקט התחרות: וירג'ין אטלנטיק רוצה את לקוחות היוקרה של אל על ושל בריטיש

החברה יוצאת בפעילות המזמינה את חברי מועדון הנוסע המתמיד בדרגת פלטינום ויותר באל על להשוות את סטטוס הנוסע המתמיד שלהם למשך שנה

בורסת ניו יורק, בעת הנפקת אובר/ צילום: רויטרס Brendan Mcdermid

הסטארט-אפ של המשקיעים בסטארט-אפים

משך הזמן עד להנפקת חברות טכנולוגיה התארך משמעותית ● המייסדים והעובדים מתוסכלים מאי היכולת לממש מניות חסומות או אופציות, וציבור המשקיעים רואה תשואה גבוהה בחברות בהן הוא לא יכול להשקיע ● הנה פתרון חדשני

פרויקט The Upper House של גינדי תל אביב / צילום: מצגת החברה

מגוריט בדרך לרכוש 110 דירות מגינדי החזקות

קרן מגוריט שעוסקת בהשכרת דירות לטווח ארוך וחברת גינדי החזקות חתמו על הסכם אופציה למכירת 110 דירות בפרויקט שיוזמת גינדי בשכונת יד אליהו בת"א ● אם העסקה תתממש, הקרן תשלם עבור הדירות 268 מיליון שקל

משה בר סימן טוב/ צילום: ליאור מזרחי

שנתיים לאחר שנגנזה רפורמת התמרוקים חוזרת

הרפורמה שאמורה להקל את הרגולציה על מוצרי קוסמטיקה וטואלטיקה חוזרת לשולחן הדיונים אחרי עבודת מטה של משרד הבריאות שנמשכה שנתיים