גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

פישמן, אלוביץ ודנקנר נלכדו במלתעות החוב. מי הבא בתור?

התיאוריה הכלכלית שנדחפה ע"י הבנקים המרכזיים מאז שנות ה-80, שלפיה אשראי הוא כסף, מתמוטטת לנו מול העיניים בהילוך איטי, ובכל העולם ● ככל שתהליך קריסת בועת האשראי יתקדם, רבים נוספים יצטרפו לקורבנות הראשונים

אליעזר פישמן / צילום: תמר מצפי
אליעזר פישמן / צילום: תמר מצפי

מה משותף לשאול אלוביץ, אליעזר פישמן ונוחי דנקנר? מילה אחת: קרדיט, או אשראי. האמונה כי אפשר באמצעות אשראי מסיבי לייצר עושר, וכי כה גדול יהיה העושר עד שיוכל לכסות את מחיר האשראי (ריבית) ואף להחזירו, ולהותיר עודף נאה שלמענו שווה כל התרגיל הזה.

לו טרחו האנשים האלה לקרוא את ספרו משנת 1912 של לודוויג פון מיזס "התיאוריה של כסף וקרדיט" ("The Theory of Money and Credit") במקום לבלות בקוקטיילים עם מנכ"לי הבנקים, ייתכן שהיו עדיין נהנים מהשפע העצום שהחיים זימנו להם במקום לפקוד את תאי המעצר ואת ספסלי בתי המשפט.

התיאוריה הכלכלית שנדחפה על ידי הבנקים המרכזיים מאז שנות השמונים, בהובלת הפדרל ריזרב האמריקאי, שלפיה אשראי הוא כסף, כמו כסף שמקורו בחיסכון, מתמוטטת לנו מול העיניים בהילוך איטי, ובכל העולם.

אלוביץ, פישמן ודנקנר הם קורבנותיה הוויזואליים הראשונים. גורלם של הבאים בתור כבר נחרץ אלא שעדיין אינו גלוי לעין. המופע המרהיב הזה יימתח באיטיות על פני השנים הקרובות, אך אין לטעות בתוצאתו הסופית.

עוד לפני הגירעונות החדשים

הכסף הגדול של אברהם אבינו

וַיִּשְׁקֹל אַבְרָהָם לְעֶפְרֹן, אֶת-הַכֶּסֶף אֲשֶׁר דִּבֶּר בְּאָזְנֵי בְנֵי-חֵת--אַרְבַּע מֵאוֹת שֶׁקֶל כֶּסֶף, עֹבֵר לַסֹּחֵר

שקל היה יחידת משקל קדומה, כמעט מחצית הקילוגרם של ימינו. כסף הוא מתכת, אחת מהעתיקות שבין 118 היסודות הכימיים שבטבע. בגלל נדירותה היחסית לצד עוד כמה תכונות פיזיות חשובות כמו עמידות, אפשרות לחלוקה וקלות משקל, נבחרה מתכת הכסף על ידי תושבי מסופוטמיה הקדומים לשמש כחומר שלתוכו הם "שיקפו" את המוצרים השונים. וכך הפכה המתכת בעלת הערך המאוד מוגבל - אחרי הכול היא איננה מייצרת אנרגיה - ליחידה למדידת ערך (unit of account).

באמצעותה יכלו בני האדם לייצר סולם מדידה אחיד ומוסכם לכל אינסוף המוצרים והשירותים שהם מייצרים וצורכים. הסרגל למדידת הערך של המוצרים כונה מאז כסף (money) והמנגנון להסכמה על הערך היחסי של המוצרים הנמדדים יהפוך לימים ל"מנגנון המחירים".

בזכות המוסכמה החברתית הזו יכול היה אברהם אבינו לנדוד מאות קילומטרים, לפגוש אדם זר, לנהל עמו מו"מ, ולקבל תמורת ארבע מאות גושי מתכת חסרי ערך בפני עצמם, חלקת אדמה שעליה ניתן היה לגדל יבולים, כדי לקבור בה את אשתו. מאז, ולאלפי השנים הבאות, תשמש מתכת הכסף, ואחר כך יצטרף אליה הזהב, כמכשיר למדידת ערך וכן ככלי לסחר ולשמירת ערך.

עם הגידול בפריון ושיפור הייצור נוצרו עודפים שהאנשים דאז לא היו חייבים לצרוך-לאכול. העודפים האלה, אשר יכונו מעתה חיסכון, יכלו לשמש להשקעות נוספות, אשר מצידן, אם צלחו, הגדילו את העושר והעלו את רמת החיים של החברה החוסכת והמייצרת. כך נוצרה הנוסחה הפשוטה שעל פיה חיסכון הוא השקעה, והשקעה מגדילה את סך התוצר של קבוצות החוסכים. מאחר שהיצע הכסף היה מוגבל לכמות הזהב או מתכת הכסף, ואלו לא יכלו להיות מיוצרים בכמות גדולה יש מאין, היו החיסכון וההשקעה מוגבלים. ומאחר והכסף-money "ייצג" את העושר הקיים, הוא היה "דרישה" (claim) על מוצרים שכבר נוצרו.

הבנקים התחילו להדפיס כסף

בשנת 1971 נותק כל קשר בין הכסף-money לזהב, והכוח לייצר את הכסף הועבר לממשלות, קרי לבנקים המרכזיים. אלו עטו על האפשרות כמוצאי שלל רב. פתאום לא היה צורך קודם לייצר עושר כדי לצרוך אותו. ניתן היה כביכול, לפחות לטווח הקצר, פשוט להדפיסו. מאחר שכסף מיוצר באמצעות אשראי, בעיקר דרך מנגנון המכונה בנקאות ברזרבה חלקית, הלכה בועת האשראי וגדלה מאז 1971 ללא תקדים. כך למשל גדל החוב של כל הסקטורים של המשק האמריקאי מאז ועד היום כמעט פי 40, וחובות הממשלה הפדרלית גדלו פי 51.

בניגוד לחיסכון, אשראי הוא כסף המיוצר מהאוויר. הוא גם לא מייצג "דרישה" על עושר קיים אלא על עושר עתידי שעדיין צריך לייצרו ובתוספת עלות האשראי. מאחר שהרבה מהאשראי היה אשראי ממשלתי ואשראי צרכני, המשק היה צריך לייצר מספיק עודפים גם לכסות את עלות האשראי הזה, שלא לדבר על כיסוי פירעונו. גידול כזה לא קרה. מסיבות שונות, כסף שמקורו בחוב, במיוחד בהיקפים גדולים, אינו מתנהג כמו כסף שמקורו בחיסכון.

התוצאה בשורה התחתונה הייתה כי לאורך עשרות שנים מאז 1971 הגידול בתוצר, קרי בהכנסה, פיגר אחרי הגידול בחוב באופן משמעותי, וכך לדוגמה גידול של 3.5 דולרים בחוב הביא לגידול של 1 דולר בלבד בתוצר. זאת לעומת גידול של 1 דולר בחוב שהביא לגידול של כ-1 דולר בתוצר בעשרים השנים שבין 1946 ו-1965.

שום משק בית או משק לאומי לא יכול לאורך זמן להגדיל את חובותיו פי שלושה מעבר לגידול בהכנסותיו. הדרך היחידה למנוע את התמוטטות בועת האשראי המתנפחת והולכת וחדלות פירעון מסיבית הייתה אפוא להמשיך להגדיל את החוב.

הר חובות של 235 טריליון דולר

וכך הגענו ל-2018 עם מפלצת חוב שמאיימת לבלוע את העולם. עם כלכלה עולמית הבנויה על הר חובות של 235 טריליון דולר הגדלים בקצב של פי שלושה מהגידול בתוצר, ועם כל שוקי ההון העולמיים, מניות, אג"ח ונדל"ן, שבנויים לא על חיסכון אלא על החוב ועל הגידול המתמיד שלו, ועל העובדה הפשוטה והברורה שלכל החוב הזה אין שום סיכוי להיות מתוחזק, שלא לדבר על משולם מתוך הגידול בהכנסות.

וכאן אנחנו עומדים. כמו שלמדו על בשרם פישמן, אלוביץ ודנקנר, חוב לא יכול לגדול לאינסוף. וכפי שלמדו בעלי המניות, חוב גם לא יכול סתם כך להיעלם בלי שמישהו בצד השני יפסיד אותו. כל חוב הוא נכס של מישהו המצפה לתשלומו ביום מן הימים. כל הפנסיות, החסכונות, שמיועדים לחתונות של הילדים, לחופשות ולהגשמת חלומות - כולם חובות (אג"ח) של מישהו שאנחנו מצפים לקבלם חזרה יום אחד. אנחנו, וגם כל הספקים והעובדים המקווים כי נוציא את החסכונות האלו אצלם ביום שנרצה להופכם למוצרים ולשירותים.

נותרנו אפוא עם המיתוס, המחשבה הקונבנציונלית המקודמת על ידי הבנקים המרכזיים והמסחריים, כי אם רק לא נדבר על זה ניתן יהיה להמשיך להגדיל את החוב פי 3.5 מהתוצר עד אינסוף.

הכלכלן הבריטי ג'ון מיינארד קיינס אמר פעם: "העניין הזה של הטווח הארוך הוא מוגזם, שכן בטווח הארוך כולנו מתים". אולי האמירה השנונה הזו נבעה מכך שלקיינס לא היו ילדים. בחיי הכלל, יום אחד הטווח הארוך הופך להיות ההווה, ובראשיתו של היום הזה אנחנו עומדים.

שיאים של חובות

הראשונים להרגיש את העובדה הזו וראשוני קורבנותיה הם האלוביצים של העולם, וככל שתהליך קריסת בועת האשראי יתקדם לאיטו יצטרפו רבים לעובדי טבע, שהם קורבנות מסוג אחר של בועת האשראי. וכאילו רק כדי לוודא שהתהליך של קריסת בועת האשראי מתנהל "כסדרו", התחייבו הבנקים המרכזיים בעולם, יוצרי בועת האשראי, לצמצם את היצע הכסף (money supply) בכ-2.5 טריליון דולר ולהעלות את הריבית באופן סדיר ומתמשך בשלוש השנים הבאות.

הפעם זו לא בועת הדוטקום של 2000 ואפילו לא בועת הנדל"ן של 2008, הפעם תפיסת העולם של הפדרל ריזרב מאז 1987, שאותה הוא הנחיל לכל הבנקים המרכזיים בעולם, עומדת למבחנה האולטימטיבי. מרוב כותרות רעשניות ותוכניות ריאליטי מטופשות קשה להבחין, אך תפיסת עולם בת דור קורסת לנו מול העיניים בהילוך איטי.

■ הכותב הוא עורך דין בהשכלתו העוסק ומעורב בטכנולוגיה. מנהל קרן להשקעות במטבעות קריפטוגרפיים , ומתגורר בעמק הסיליקון זה 22 שנה. כותב הספר "A Brief History of Money" ומקליט הפודקסט KanAmerica.Com

עוד כתבות

חיסון לקורונה. משרד הבריאות ממתין למידע נוסף על מנת לאשר חיסון בני נוער / צילום: Shutterstock, PhotobyTawat

טסים לחו"ל? מה עושים אם תוקף תעודת החיסון צפוי לפוג לפני הטיסה

בהנחה שקיבלתם את מנת החיסון השנייה בחודשים ינואר-פברואר, עפ"י התוקף המקורי, תאריך התפוגה הנקוב על גבי התעודה שפרטי המתחסן בה מופיעים באנגלית תקף לחצי שנה בלבד, כך שבמהלך הקיץ התעודה לכאורה לא תהיה תקפה עוד

נשיא דרום קוריאה מון ג'יאה-אין ונשיא ארה"ב ג'ו ביידן בבית הלבן בחודש שעבר / צילום: Associated Press, Alex Brandon

דרום קוריאה יכולה לבנות כעת טילים המסוגלים להגיע לבייג'ינג, עם ברכת ארה"ב

וושינגטון הטילה מגבלות על תוכנית הנשק של סיאול במשך ארבעה עשורים

נמל אשדוד - אונית כרמל אגרקסקו משלוח יצוא / צילום: תמר מצפי

עלייה של 10% ביבוא חומרי הגלם: "החברות מתכננות להגדיל את היקף הייצור"

נתוני הסחר שפרסמה הלמ"ס עשויים לסמן כי הביקוש הכבוש שהשתחרר אינו דבר זמני ● יצוא סקטור ההייטק עלה ב-18% במרץ עד מאי

3.	דויד זיגדון מנכ"ל מכון המחקר מיגל וצוות חוקרי הקורונה / צילום: מכון המחקר מיגל

זוכרים את החיסון לקורונה של מיג"ל? הוא יפותח כחיסון דחף בבליעה

חברת MigVax, שהוקמה כדי לפתח את החיסון כבר בתחילת ימי הקורונה, מדווחת על סיום ניסויים בבעלי חיים

אריק שפיר,  סגן יו"ר לפידות / צילום: רמי חכם

עם תשואה של 400% בשנה וחצי ורווח של 2 מיליארד שקל (על הנייר) באפריקה ישראל: האיש של לוקסי מדבר

אריק שפיר, סגן יו"ר קבוצת ההשקעות לפידות קפיטל של יעקב לוקסנבורג, מספר לראשונה על הפוטנציאל שראו באפריקה ישראל, על התוכניות לחברה הבת דניה סיבוס ועל הנפקה שהוקדמה בשל דרישת השוק

התוכנית כוללת בנייה של 695 חדרי מלון, 640 יח"ד, 7,136 מ"ר של שטחי מסחר ו-53,000 מ"ר של שטחי ציבור / הדמיה: דרמן ורבקל אדריכלים

רובע חדש בין נווה צדק ויפו: אושרה להפקדה תוכנית הבנייה במנשייה

מדובר בתוכנית בשטח של 120 דונם, הכוללת את מתחם התחנה, את מוזיאון בתי האוסף לתולדות צה"ל ועוד שטח פתוח לא מבונה, הנמצא בין מתחם התחנה ורחוב קויפמן ● אדר' אלי דרמן: "מהות התוכנית של מרחב מנשייה היא קישוריות"

אביהו איבשיץ / צילום: כדיה לוי

הותר לפרסום: אביהו איבשיץ, סמנכ"ל הכספים לשעבר בקבוצת נגב, ייכנס לכלא לשנתיים וחצי

אביהו איבשיץ הורשע בפרשת "שיפוץ" הדוחות הכספיים באפריקה תעשיות וצפוי לרצות עונש מאסר למשך 31 חודשים ● הרשעתו של סמנכ"ל הכספים נאסרה לפרסום ע"י השופט בני שגיא בשל חתונת בתו בהסכמת התביעה באופן חריג

רם בלינקוב / צילום: ענבל מרמרי

החברות הממשלתיות שמחכות למינויים בכירים וחשובים

תפקידים בכירים מחכים לאיוש כמו יו"ר חברת תע"א, שאמורה לצאת להנפקה, ויו"ר לחברה שמנהלת את צינור הנפט מאילת לאשדוד

ראשי גוש השינוי בפגישה במלון דן בת"א בתחילת יוני / צילום: רענן כהן

תקציב, ביטחון ומשילות: אלו חמשת האתגרים של הממשלה הנכנסת

כדי שממשלת השינוי תוכל לשרוד, היא תידרש להימנע מלעסוק בנושאים שנויים במחלוקת שמהווים הבטחות "ליבתיות" של המפלגות ● מה עשוי להיות הקיצוץ בתקציב שאחת ממפלגות הקואליציה תכריז בגינו: "עד כאן", מה יהיה הקש שישבור את גב השותפות הימניות ומה צפוי בנושא קידום זכויות להט"ב

מחאה נגד יחס מדינות ה־G7 לבעיות האקלים בשולי הפסגה ביום שבת בפלימות’, בריטניה / צילום: Associated Press, Alastair Gran

מנהיגי העולם הדמוקרטי ירדו לבונקר כדי לדון בבלימת סין ורוסיה

מנותקים מהאינטרנט, ראשי שבע המעצמות שומעים את ג׳ו ביידן מפציר בהם לכונן חזית משותפת נגד סין ונגד רוסיה ● הם שמחים לשמוע את קולו, ולא לראות שם את טראמפ, אבל הם אינם מתלהבים מ"מלחמה קרה חדשה" ● מחרתיים ביידן יחפש קצת "יציבות אסטרטגית" אצל פוטין

 

 

יאיר לפיד ונפתלי בנט מרימים כוסית לאחר השבעת הממשלה / צילום: דוברות הכנסת, דני שם טוב

הכנסת הצביעה בעד: ממשלת בנט-לפיד יוצאת לדרך

המליאה התקיימה באי סדר רב, שכולל צעקות והוצאות ח"כים החוצה ● 67 ח"כ תמכו במינוי מיקי לוי לתפקיד יו"ר הכנסת ● 60 ח"כים תמכו בהשבעת הממשלה, 59 הצביעו נגד ואחד נמנע ● חגיגות בתל אביב

שדרת הקאונטרי / צילום: יסקי מור סיון אדריכלים

אושר פרויקט מגורים ותעסוקה ענק במקום הקאנטרי קלאב בצומת גלילות

הקאנטרי קלאב בצומת גלילות שהוקם ב-1965 ייהרס, ובמקומו יוקמו 3 מגדלים בגובה 39 קומות ועוד אחד בגובה 44 קומות ● היקף הבינוי מוערך ב-456 יח"ד, כולל 70 יח"ד להשכרה, 37,500 מ"ר שטחי תעסוקה, 750 מ"ר מסחר ו-7,650 מ"ר ציבורי

בנק לאומי / צילום: איל יצהר

בנק ישראל הטיל עיצום של קרוב למיליון שקל על לאומי: "גבו עמלות בניגוד לצו"

בנק ישראל הטיל את העיצום לאחר שבשנת 2015 הבנק גבה 147 שקל בגין מכתב התראה, בניגוד לצו שקבע שסכום העמלה המירבי בעד שירות זה הוא 5 שקלים ● העיצום הופחת ב-35% שכן הבנק הפסיק גבייה זו ב-2016, טרם פניית הפיקוח על הבנקים

חנות סטימצקי / צילום: תמר מצפי

דיסקונט מאמין בג. יפית: רוכש כ-20% מרשת סטימצקי בכ-45 מיליון שקל

ההשקעה מעניקה לרשת חנויות הספרים שווי של כ-235 מיליון שקל

אביגדור ליברמן / צילום: שלומי יוסף

שר האוצר ליברמן: לא תהיה העלאת מסים

שר האוצר הנכנס אביגדור ליברמן התייחס לנושאים הכלכליים שעל הפרק: "המשימה הכי חשובה כרגע היא להעביר את התקציב ולדאוג שיהיה תקציב מאוזן, אחראי וממלכתי"

נפתלי בנט לוחץ את היד לבנימין נתניהו / צילום: Reuters, Ronen Zvulun

"חילופי שלטון לא מכובדים": כך סיקרה התקשורת הבינלאומית את השבעת הממשלה החדשה

"נתניהו הצליח לאחד שמונה מפלגות שאין להן הרבה במשותף, מלבד הרצון להחליף אותו" ● "בנפילתו, בנימין נתניהו שואב השראה מדונלד טראמפ" ● כך סיקרו כלי התקשורת בעולם את ההשבעה בישראל וחילופי השלטון

בני גנץ / צילום: יוסי זמיר

גנץ הגיש מחדש את ההצעה להקים ועדת חקירה ממלכתית לאסון הר מירון

ההצעה שהונחה על ידי גנץ זהה להצעה שהניח על שולחן הממשלה הקודמת ● בדיקה בלשכת בנט העלתה כי יש בהחלט כוונה להעלות את הנושא לדיון באחת מישיבת הממשלה הראשונות, זאת לאחר קבלת התייחסותם העקרונית של שרים הנוגעים בדבר

נשיא ארה"ב ג'ו ביידן / צילום: Associated Press, Evan Vucci

ביידן בירך את בנט ולפיד: הממשל שלי מחויב במלואו לעבוד עם ממשלת ישראל החדשה

רגעים לאחר השבעת הממשלה פרסם נשיא ארה"ב הודעה לפיה הוא מצפה לעבוד עם ראש הממשלה בנט בכדי לחזק את מערכת היחסים ההדוקה והמתמשכת בין שתי המדינות ● ביידן לא הזכיר בהודעתו את ראש הממשלה היוצא בנימין נתניהו

הבור שנפער בחניון בית החולים / צילום: Reuters, ILAN ROSENBERG

בור ענק בירושלים? אם איש לא נהרג, אין מה לחקור

הבור שנפער בחניון שערי צדק נקשר לעבודות הסלילה של כביש 16 • בדיקת גלובס מעלה כי אין חקירה של גורם בלתי תלוי, והיחידה שחוקרת את הסיבות לקריסה המסוכנת היא חברת נתיבי ישראל - שהזמינה את הכביש

ליפשיץ רני / צילום: קובי קנטור

לאומי פרטנרס תשקיע 120 מיליון שקל בפעילות האנרגיה של מנורה מבטחים

קבוצת מנורה מבטחים תקצה ללאומי פרטנרס מניות בשיעור של 12.8% בחברה הבת מנורה מבטחים אנרגיה לפי שווי חברה של כמיליארד שקל ● ללאומי פרטנרס תהיה אופציה להגדיל את ההחזקה ל-16.5%