גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

השחיקה במכירות המכוניות הקטינה את רווחי היבואניות ב-4%

הרווח המצרפי של קרסו מוטורס, יוניברסל מוטורס ודלק רכב הסתכם בכ-590 מיליון שקל ב-2017 ● הרווחים של דלק רכב ממשיכים להיות המשמעותיים ביותר מבין שלוש יבואניות הרכב הציבוריות, למרות "שחיקת מרווחי המכירה של התחרות בענף"

רנו / צילום: יחצ
רנו / צילום: יחצ

אחרי כמה שנים של צמיחה ניכרת בכמות המכוניות החדשות שנמכרו בישראל, ב-2017 נרשמה רגיעה יחסית במכירות, שבאה לידי ביטוי בשחיקה של כ-2% במספר כלי הרכב הנמכרים. זאת, אחרי שיא כל הזמנים של כ-287 אלף מכוניות שנמכרו ב-2016.

למרות השחיקה המתונה, כמות המכוניות החדשות שזרמו לכבישי ישראל בשנה החולפת נותרה מרשימה, והצטברה לכ-282 אלף מכוניות - מה שהשפיע על שלוש יבואניות הרכב הציבוריות, שמציגות תמונה מעורבת בכל הנוגע להיקפי המכירות שלהן בסיכום 2017, עם ירידה מצרפית של כ-4% ברווח הנקי, שהסתכם בכ-590 מיליון שקל.

בצד החיובי, יבואנית מכוניות ניסאן ורנו, קרסו מוטורס של משפחת קרסו, ממשיכה לצמוח בקצבים נאים, ושוב מציגה שנת שיא בכל הנוגע למספר המכוניות שמכרה, בהמשך למגמה שהציגה ב-2016. לעומתה, יבואנית ג'נרל מוטורס, יוניברסל מוטורס של משפחת עיני, סבלה בשנה החולפת מצניחה דו-ספרתית בכמות המכוניות שמכרה, ואילו יבואנית מאזדה ופורד, דלק רכב של גיל אגמון, נמצאת גם היא בצד השלילי בכל הנוגע לכמות המכוניות הנמכרות, גם אם בשיעורים פחות חדים מאלה שמציגה יוניברסל מוטורס.

פילוח מכירות קרסו

ואולם, בשורת התחתונה הכיוון היה הפוך ממה שעולה ממגמת המכירות, עם שחיקה ברווחי קרסו מוטורס לעומת זינוק ברווחיה של יוניברסל מוטורס, שעדיין רחוקים מאוד מאלה של קרסו מוטורס.

מבין שלוש היבואניות, רווחי דלק רכב ממשיכים להיות המשמעותיים ביותר, אף שגם הם נשחקו.

לצד הפעילות השוטפת, החודשים האחרונים היו משופעים באירועים משמעותיים אצל היבואניות - אצל דלק רכב, עם החלטתה להיכנס להשקעת ענק של כ-1 מיליארד שקל בחברת איכות הסביבה ורידיס, כשגם יוניברסל מוטורס סיפקה חדשות ברמת בעלי המניות, עם כניסתו של חיים דנון כשותף בחברה של משפחת עיני.

יוניברסל מוטורס:

ירידה במכירות, קפיצה ברווח

מספר המכוניות שמכרה יוניברסל מוטורס בסיכומה של 2017 ירד ב-16% לכ-10,400 מכוניות, וזאת כשמכירות המותג המרכזי שלה, שברולט, נחלשו בשיעור דומה (17%) והתקרבו ל-8,500 מכוניות, ואילו מכירות מכוניות איסוזו צללו ב-28% ל-1,400 מכוניות. לעומתן, נרשם זינוק של יותר מ-80% במכירת מכוניות קאדילק, אבל הנתח שלהן מסך המכירות עדיין קטן והסתכם בכ-530 מכוניות.

את הירידה במכירות המותגים המרכזיים מייחסת יוניברסל מוטורס לעלייה בתחרות, שבחלקה הושפעה מדגמים חדשים שהציגו המתחרים, וכן לירידה בפעילות מול גופים מוסדיים. בקדילאק, לעומת זאת, חלק משמעותי מהצמיחה מיוחס להשקת דגם יוקרה חדש (XT5).

בפילוח המכירות לפי סוגי רכבים ניכרת, בין השאר, צניחה של 25% במכירת דגמי מיני וירידה של 13% במכירת טנדרים.

יוניברסל מוטורס גם מייבאת ומשווקת משאיות מתוצרת איסוזו, יחד עם חברת תעבורה של משפחת לבנת, ובסיכום שנתי מדווחת על עלייה של 12% במכירות אלה, לכ-1,200 משאיות. נוסף על פעילות היבוא, פועלת יוניברסל מוטורס בתחום הליסינג וההשכרה תחת המותג Avis.

בסיכום שנתי, הכנסותיה של יוניברסל מוטורס נחלשו ב-5% והתקרבו ל-3.2 מיליארד שקל, עם ירידה של כ-9% בהכנסות ממכירות כלי רכב, שקוזזה בחלקה בעלייה מעסקאות טרייד-אין.

למרות הירידה בהכנסות, החברה, המנוהלת על ידי דוד עיני, שיפרה את הרווח הגולמי והתפעולי שלה, בין השאר, בזכות שיפור ברווחיות של מכירת המכוניות, שנתמכה בירידת שער הדולר ושינוי בתמהיל המכירות, וכן בתמיכת התייעלות בפעילות הליסינג שלה וההשכרה לטווח קצר.

בדרך לשורת התחתונה נהנתה יוניברסל מוטורס מעלייה בתרומת חברות כלולות, שנתמכה בצמצום ניכר בהפסדי חברת אוטו איטליה - יבואנית מכוניות היוקרה פרארי ומאזרטי. כל אלה, יחד עם ירידה משמעותית בהוצאות המסים של החברה, הובילו אותה לרווח נקי של כ-31 מיליון שקל - פי 8 מרווח נקי של כ-4 מיליון שקל שרשמה ב-2016. לצד הדוחות עדכנה יוניברסל מוטורס על חלוקת דיבידנד בהיקף של 20 מיליון שקל לבעלי המניות.

לצד הפעילות השוטפת, בפברואר האחרון עדכנה משפחת עיני על מכירת 25% מהחזקותיה בחברת המזרח, שבאמצעותה היא מחזיקה ביוניברסל מוטורס, לידי חברת קומסקו של חיים דנון. היקף העסקה והשווי שלפיו נעשתה לא פורסמו, אבל על פי ההערכות, היא נעשתה לפי שווי חברה של כ-850 מיליון שקל - שווי דומה לזה שלפיו רכשה קרדן 46% ממניות יוניברסל מוטורס מקרדן ישראל, שותפתה הקודמת ביבואנית כלי הרכב, בנובמבר 2016.

קרסו מוטורס:

ניסאן מתחזק, הרווח ירד

קרסו מוטורס מכרה בשנה האחרונה 14,713 מכוניות מדגמי ניסאן - קפיצה של 23% ביחס למספר המכוניות ב-2016 (כ-12 אלף). עם הקפיצה הזאת נטל המותג ניסאן את הבכורה מרנו, שהיה המותג המוביל של קרסו מוטורס בעבר. בשנה החולפת המכירות של מכוניות רנו עלו בשיעור מתון של כ-2% לכ-13,200 מכוניות.

מפילוח מכירות רכבי ניסאן בולטים דגמי הקשקאי, שעלו ב-20% לכ-3,750 מכוניות -14% מסך ההכנסות של קרסו מוטורס (כ-456 מיליון שקל); ודגמי מיקרה, שאמנם נשחקו ב-12%, אבל נותרו בהיקף משמעותי של כ-4,000 מכוניות והיוו כ-7% מסך הכנסות החברה.

בסיכום שנתי קרסו מוטורס גם המשיכה ליהנות מביקושים למכוניות ה"לואו קוסט" שהיא מציעה ממותג דאצ'יה, אשר צמחו ב-34% והתקרבו ל-4,800 מכוניות. בצד השני של הסקאלה, ובהיקפי פעילות מצומצמים הרבה יותר, קרסו מוטורס גם הצליחה להגדיל את מכירות מכוניות היוקרה שלה, אינפיניטי, ב-24% לכ-430 מכוניות. כל אלה יחד הצטברו למכירות של יותר מ-33 אלף מכוניות - עלייה של 15% ביחס ל-2016, שהגדילה את נתח השוק של קרסו מוטורס ל-12%, לעומת 9% ב-2016.

מלבד מכירת מכוניות, קרסו מוטורס מציעה שירותי ליסינג תחת המותג Lease 4U, ומחזיקה בפעילות מוסכים וחלפים. בסיכום שנתי, גם היקפי פעילויות אלה גדלו, כך שסך הכנסות החברה עלו ב-9% והתקרבו ל-4.3 מיליארד שקל.

לצד הצמיחה בפעילות עלו גם הוצאותיה של קרסו מוטורס, שדיווחה גם על ירידה ברווח הגולמי ובשיעורו מסך ההכנסות, בעיקר "עקב שינוי בתמהיל הרכבים שנמכרו", כך שבשורה התחתונה רווחיה השנתיים ירדו ב-13% ל-212 מיליון שקל. לצד הדוחות, הודיעה קרסו מוטורס על חלוקת דיבידנד של 66 מיליון שקל לבעלי המניות.

דלק רכב:

המכירות ירדו, הרווחים עוד גדולים

הרווח הנקי של דלק רכב הסתכם בשנה שעברה ב-349 מיליון שקל. למרות שחיקה של 6% ברווחיה ביחס ל-2016, החברה עדיין מייצרת רווחים גדולים משמעותית ממתחרותיה הציבוריות. הירידה ברווח שהציגה דלק רכב ב-2017 מסכמת לה שנה שלישית ברציפות עם מגמה שלילית בשורה התחתונה, וזאת לאחר שב-2014 הציגה רווחי עתק של 723 מיליון שקל, שחלקם הגדול היו פירות ההשקעה המזהירה שלה במפתחת הרכב האוטונומי מובילאיי (Mobileye). מאז, כאמור, ממשיכה דלק רכב לייצר רווחים מרשימים, אבל אלה נמצאים בנסיגה.

בשנה החולפת הרווח הנקי של דלק רכב ירד בהמשך לירידה מתונה של 1% בהכנסותיה, שהגיעו ל-3.4 מיליארד שקל ושחיקה ברווח הגולמי והתפעולי וגם בשיעורם מהמכירות. את המגמה השלילית מייחסים בדלק רכב בעיקר לשינוי בתמהיל המכוניות שנמכרו, השפעות מטבע ו"שחיקת מרווחי המכירה בשל התחרות השוררת בענף".

מספר המכוניות שמכרה דלק רכב ב-2017 ירד ב-8% לכ-20,700 מכוניות, וזאת עם ירידה דומה (8%) במכירות המותג המרכזי שלה, מאזדה, שם המכירות הגיעו לכ-13,200, לצד צלילה של 24% במכירות מכוניות פורד, לכ-3,300 מכוניות. לעומתם, בלט לטובה מוצר היוקרה שמציגה דלק רכב, רכבי ב.מ.וו, שם המכירות עלו ב-12% עם יותר מ-4,100 מכוניות נמכרות.

הירידה הכוללת במכירות דלק רכב הורידה את נתח השוק שלה ל-7%, לעומת 8% ב-2016.

ימים ספורים לאחר פרסום הדוחות, עלתה דלק רכב לכותרות בעקבות הסכם שחתמה לרכישת קבוצת הקיימות ורידיס (Veridis), העוסקת בתחומי איכות סביבה, התפלת מי ים וייצור חשמל ופתרונות אנרגיה. במסגרת ההסכם תשלם דלק רכב כ-1 מיליארד שקל תמורת 70% מהחברה המחזיקה בקבוצת ורידיס (OCM Luxenburg) ובהלוואות בעלים - סכום המשקף שווי של כ-1.4 מיליארד שקל לחברת ההחזקות.

בקבוצת דלק לא הרחיבו בהסברים לגבי העסקה, אבל ציינו כי "במסגרת שאיפות החברה להתפתח לתחומים נוספים, ולנוכח האי-ודאות לגבי שיעורי הצמיחה לטווח הארוך של יצרניות הרכב, ובהתאמה לגבי ענף יבוא הרכב בישראל, החברה בחנה כניסה לתחומי פעילות מעבר לענף זה".

גם ב-2017: היבואניות מייצאות מנהלים לצמרת השכר בבורסה

כמדי שנה, גם ב-2017 שלחו יבואניות הרכב נציגים לצמרת שיאני השכר בבורסה. בראשם נמצא מנכ"ל קרסו מוטורס, איציק וייץ, שקיבל כ-8.5 מיליון שקל, סכום שרובו נובע ממענק נאה בהיקף של 6.5 מיליון שקל, והיתר שכר, סכומים שמיקמו את וייץ בין 25 שיאני השכר מכלל החברות בבורסה.

מלבד וייץ שילמה קרסו מוטורס לארבעת בכירי החברה בין 900 אלף שקל ל-1.3 מיליון שקל לכל אחד, נוסף לתשלומים של 2.4 מיליון שקל לחברי הדירקטוריון שלה, שכוללים בעיקר את בני משפחת קרסו וכן את שר האוצר לשעבר,אברהם בייגה שוחט, ואת משה ברקת, לשעבר יו"ר הפניקס.

סגנו של וייץ בענף הרכב הוא שחר שמש, מנכ"ל דלק מוטורס של דלק רכב, עם תגמולים שחצו רף של 7 מיליון שקל, בעיקר בזכות חבילת אופציות שהוקצו לו ב-2016, ושעלותן הסתכמה אשתקד ב-4.6 מיליון שקל. בנוסף נהנה שמש ממענק המבוסס על תוצאות החברה, בהיקף של 1.1 מיליון שקל, כשעלות שכרו הגיעה ל-1.35 מיליון שקל. אחריו ברשימה ניצב גיל אגמון, בעל השליטה ומנכ"ל דלק רכב ומי שהפך ממנהל שכיר לבעל הון של ממש ברבות השנים, שהסתפק ב-3.5 מיליון שקל כמענק. תגמולים בהיקף דומה (3.5 מיליון שקל) שילמה דלק רכב גם ליורם מזרחי, משנה למנכ"ל החברה-הבת, וכן היא שילמה קרוב ל-500 אלף שקל לארבעת הדירקטורים שלה, ובהם ראש אמ"ן לשעבר, עמוס מלכא, ומנכ"ל קבוצת דלק, אסי ברטפלד.

שיאן השכר ביוניברסל מוטורס היה המנכ"ל והיו"ר, דוד עיני, שקיבל 2.7 מיליון שקל, עיקר הסכום כדמי ניהול והיתר מענק, ואילו בתו, גלית עיני, הסתפקה בכ-1 מיליון שקל במסגרת תפקידה כסמנכ"לית שיווק ומכירות. בנוסף, שילמה יוניברסל מוטורס 4.65 מיליון שקל כדמי ניהול לחברת המזרח של משפחת עיני.

במהלך החודש האחרון אישרו ועדת הביקורת ודירקטוריון יוניברסל מוטורס הסכם ניהול מול חברת המזרח של משפחת עיני וקומסקו של חיים דנון בסכום מקסימום של עד 10 מיליון שקל בשנה, הכולל דמי ניהול קבועים של 3 מיליון שקל בשנה ודמי ניהול משתנים של 4% מרווחי החברה.

שיאני שכר

עוד כתבות

יוסף ג'בארין   / צילום: דוברות הרשימה המשותפת

האם ח"כ יוסף ג'בארין שולט בנתונים על העצורים המינהליים בישראל?

חבר הכנסת מהרשימה המשותפת יוסף ג'בארין הפתיע כשטען כי בערך 500 עצורים מינהליים כלואים בישראל מבלי שנשפטו ● האם זה אכן המספר? ● המשרוקית של גלובס

בניין חדש בגבעתיים. אין כיום סנקציה שתאכוף על הקבלן לבצע את האמור בחוק, ובזמן / צילום: איל יצהר, גלובס

יש לקבוע סנקציות על קבלן שיאחר ברישום הדירה בטאבו

תיקון חוק המכר וקביעת קנס ששיעורו ידוע יאיצו במוכרים להשלים את רישום הבניין כבית משותף ● דעה

רותם סלע בפרסומת למזגני טורנדו / צילום:

קריר בבית, חם על המסך: טורנדו - הפרסומת הזכורה ביותר השבוע

בראש טבלת הפרסומות הזכורות מדורגת השבוע טורנדו עם החסויות: "התחזית: סחוניה דל-מות" ו"רק אתם שולטים במזג-האוויר" ● בראש הפרסומות האהובות מדורגת הפרסומת של מפעל הפיס ללוטו, שהיא גם הפרסומת המושקעת ביותר בשבוע החולף

ברק בכר, הפועל ב"ש / צילום: אמיר כהן

לעמוד על הקווים עם חרב מעל הראש: מעמד המאמנים בליגת העל הגיע השנה לשפל חדש

מאמן בליגת העל הוא ככל הנראה אחת המשרות הכי לא יציבות במשק הישראלי ● מה הגורמים לכך, איך זה פוגע בחוויית הצפייה של האוהדים, וכיצד אפשר לשנות את המצב? • דעה

נפילות בוול סטריט / צילום: רויטרס - Brendan McDermid

בפעם השנייה בשבוע: עקום התשואות שוב ביצע היפוך

התשואה על האג"ח האמריקאי ל-10 שנים ירדה אמש מתחת לזו של האג"ח לשנתיים, והבוקר טיפסה בחזרה ● נתוני ייצור חלשים בסין מצביעים על התכווצות הפעילות הכלכלית זה החודש הרביעי ברציפות ● פרוטוקול הפד מצביע כי חברי ועדת השוק הפתוח עומדים מאחורי פאואל, לפיו הורדת הריבית היא תיקון הסייקל ולא תחילת מגמה ● היואן הסיני בשפל של 11 שנים מול הדולר

אזור המלונות באילת / צילום: שלומי יוסף

רשת אברהם הוסטלס מתרחבת: תגיע לאילת באביב-קיץ 2020

הסניף הדרומי של אברהם הוסטלס יצטרף לשלושה סניפים שכבר מונה הרשת, בירושלים, בת"א ובנצרת ● המבנה שבו יוקם הסניף באילת יחליף את מלון בי יוניק, והמבנה הקיים יעבור שיפוץ ואבזור בהשקעה של 10 מיליון שקל

צוות MD Clone / צילום: MD Clone

MD Clone גייסה 26 מיליון דולר לפלטפורמת שיתוף מידע רפואי

את סבב הגיוס הנוכחי הובילה קרן aMoon של מריוס נכט, והשתתפו בו המשקיעות הקיימות בחברה, הקרנות אורבימד ולייטספיד ● בכך מגיע היקף הגיוס הכולל של החברה ל-41 מיליון דולר

ברוך מרזל / צילום: איל יצהר

עימות בין תומכי "עוצמה יהודית" ובין טיבי מחוץ לאולם ביהמ"ש

הדיון בבג"ץ בבקשות לפסילת "עוצמה יהודית" ומועמדיה הסתיים בעימות מחוץ לאולם בין תומכי המפלגה ממשיכת דרכו של הרב כהנא ובין ח"כ אחמד טיבי וכמה ממלוויו ● תומכי "עוצמה יהודית" קראו לעבר טיבי: "אתה תומך בשאהידים, תחזור למקום שבאת ממנו" - וטיבי השיב להם: "אני בעל הבית פה"

אוהדי מכבי תל אביב  באצטדיון בנתניה  / צילום: עודד קרני, באדיבות מנהלת הליגה

איזה מסכנים האוהדים? הוציאו את החיה מהכלוב, והיא הפכה לבן אדם

אצטדיונים חדשים, מודרניים וללא גדרות, מחירי כרטיסים סבירים וירידה באלימות - החזירו את הקהל הישראלי למגרשי הכדורגל ● לא הכול מושלם, אבל המגמה אחרי שני עשורים של ליגת העל - חיובית

פיתוח עסק / צילום: שאטרסטוק

כאבי הגדילה של הסטארט-אפים: איך להתרחב בלי לאבד אינטימיות

דייט עם המנכ"ל, עובד שמראיין את מי שמועמד לנהל אותו והפחתת ביורוקרטיה - כך מנסות חברות שצמחו במהירות לשמר את תרבות הסטארט-אפ שלהן

דירה למכירה ברעננה / צילום: שלומי יוסף

4 הבהרות חשובות של רשות המסים בנושא מיסוי מקרקעין

מאות פניות מגיעות בכל שנה לחטיבה המקצועית ברשות המסים ● בדוח הסיכום של החטיבה המקצועית פורסמו ארבע מהן, והתשובות עליהן

אנגלה מרקל. הביאה סגנון צילום: רויטרס,
Hannibal Hanschke

התשואה על האג"ח של גרמניה ל-30 שנה - מתחת לאפס

המשקיעים נוהרים לחוף מבטחים, ולצד היפוך עקום התשואות באג"ח של ממשלת ארה"ב, אלה של גרמניה לטווח הארוך מציעות תשואה שלילית ● המשמעות: המשקיעים יקבלו תמורה נמוכה מהסכום שהשקיעו, ולו רק בכדי להבטיח לא לאבד יותר מערך ההשקעה

סקר הסקרים - מועד ב'

סקר הסקרים: למרות הדיווחים על חיכוכים בצמרת, כחול לבן נותרת יציבה; גם איילת שקד לא נפגעה מהפרסומים השבוע

מערכת הבחירות החדשה יצאה לדרך, וסקר הסקרים חוזר ● מי מתחזק, מי נחלש, ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה? ● כל הסקרים מכל כלי התקשורת ● "גלובס" עושה סדר ומביא את המספרים העדכניים ביותר של מערכת הבחירות הלוהטת

אתר אשפה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

מה עושה לאונרדו דיקפריו כשהוא נתקע מאחורי משאית זבל

בתוך סקטור התעשייה, שמאבד ערך ותפוקה לטובת מפעלים במדינות המזרח הרחוק, בולט מגזר תעשייתי אחד שדווקא נמצע בצמיחה מתמדת - פינוי אשפה ● רבים כבר גילו את פוטנציאל ההשקעה הטמון בתחום - וביניהם גם כמה שמות מפורסמים ● רוב קרנות הסל של מגזר התעשייה מקצות בינתיים משקל זעום לחברות בתחום, אבל אפשר למצוא גם כאלה שמתמחות בו

איימן עודה / צילום: איל יצהר

יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה: מוכן להצטרף לקואלייצית מרכז-שמאל

כפי שפורסם ב"גלובס" עוד באפריל, איימן עודה ציין כי הוא מוכן להמליץ על בני גנץ לראשות הממשלה בתמורה למספר תנאים, בהם ביטול חוק הלאום והסדרת הבנייה ביישובים הערבים ● יו"ר בל"ד, מטנאס שחאדה: "דברי איימן עודה מנוגדים לעמדה של המשותפת ושל בל"ד"

הבורסה בתל אביב / צילום: רויטרס

יציבות בת"א; מניות הביטוח מאבדות כ-3%, רבל מזנקת

ת"א 35 משיל 0.1%, ומנגד ת"א 90 עולה ב-0.2% ● רבל דיווחה על זינוק ברווח הנקי ברבעון השני ● מנועי בית שמש קופצת לאחר הדוחות ● אינטרקיור ממשיכה לטפס לאחר הזינוק אתמול ● אמת צונחת ב-14%, המלט נופלת ב-7% לאחר הדוחות

חגי שלום טיב טעם / צלם: יונתן בלום

ה"דיאטה" של רשת טיב טעם מניבה פירות: מציגה רווח של 8 מיליון שקל במחצית השנה

סגירת רשת עדן טבע מרקט - שהעיבה על תוצאות טיב טעם במשך תקופה ארוכה - ומכירת רשת כלי הבית ומוצרי המעדנייה דומו, תרמו לקפיצה של 135% ברווח התפעולי של הרשת במחצית

ראובן (רובי) ריבלין /צילום: תמר מצפי

ריבלין לננסי פלוסי: "לשמור את ישראל מעל למחלוקת הפוליטית"

נשיא המדינה ראובן ריבלין התקשר הערב ליו"רית בית הנבחרים הדמוקרטית ננסי פלוסי, בניסיון לאחות את הקרע העמוק בין המפלגה הדמוקרטית לישראל לאחר החלטה לאסור על כניסת שתי חברות קונגרס לישראל ● טראמפ: "יהודים שמצביעים למפלגה הדמוקרטית לא נאמנים לישראל"

אנשים בחוף ים בעת גל חום בצרפת  / צילום: Eric Gaillard, רויטרס

התחזית: ב-2030 יאבדו 80 מיליון עבודות במשרה מלאה בגלל החום

דוח של ארגון העבודה הבינלאומי מזהיר כי ההתחממות הגלובלית היא איום ממשי על פריון העבודה בעולם כולו, שעלותו עשויה להגיע ל-2.4 טריליון דולר ● המזגנים, שהצילו את עובדי המשרדים, לא רק מחריפים את בעיית ההתחממות, הם יוצרים "איי חום" בערים צפופות שפוגעים בתנאי העבודה של העובדים בחוץ ● בגרמניה, בעקבות גל החום האחרון, הירוקים כבר דורשים לעגן בחוק הקלות בימים חמים במיוחד

זיהום בחופים /  צילום: א.ס.א.פ קריאייטיב / Shutterstock

באוויר, בים, ביבשה ובצלחת: הפלסטיק נמצא במקומות שלא חשבנו עליהם

על קרקעית האוקיינוס, בהרי הרוקי ואפילו בקונגרס - שאריות של פלסטיק נמצאות בכל מקום ומתעופפות למרחקים ● המדענים הוכיחו שהחומר פוגע בבעלי חיים, וכעת הם בודקים את הנזק לבני האדם ● ובישראל? פה הזיהום גבוה פי תשעה בהשוואה למערב הים התיכון ● המשבר האקולוגי - מדור חדש