גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מתי בדיוק החלה ההיפרדות של משה כחלון מבג"ץ

בשנה שעברה היה שר האוצר נחרץ מאוד כשנשאל על עמדתו לגבי פסקת ההתגברות שראשי הבית היהודי הציעו לשלב בחוק יסוד: השפיטה ● חצי שנה חלפה, ומנהיג כולנו תומך בהוספת פסקת התגברות מאותו סוג ממש בחקיקה בנושא הפליטים

שר האוצר משה כחלון / צילום: משה מילנר, לע"מ
שר האוצר משה כחלון / צילום: משה מילנר, לע"מ

"אני שומר על שלטון החוק, ואני שומר על בית המשפט העליון. בית המשפט העליון זה המעוז האחרון של החלשים, החזקים רוצים להרוס אותו כי הוא מפריע להם. אני לא רוצה לחיות במדינה שלא תהיה בה ביקורת שיפוטית ושאנשים ייעלמו פה בלילות".

לדובר, למי שלא הספיק לשכוח, קוראים משה כחלון. שר האוצר אמר את הדברים בשנה שעברה כשנשאל על עמדתו לגבי פסקת ההתגברות שראשי הבית היהודי הציעו לשלב בחוק יסוד: השפיטה. חצי שנה חלפה, ומנהיג כולנו תומך בהוספת פסקת התגברות מאותו סוג ממש בחקיקה בנושא הפליטים.

את הדברים שאמר כחלון בשנה שעברה כדאי לגזור ולשמור, כי הסיכויים שנשמע אותם ממנו בעתיד הולכים ומתמעטים. צירופי מילים כמו "אני השומר של בית המשפט העליון" או "בית המשפט העליון זה המעוז האחרון של החלשים" - אלה דברים שכחלון חזר עליהם בעבר כמנטרה, אך לא עוד.

התפכחות ערכית, סגירת חשבון אישי או ריאל פוליטיק ציני - מה שברור הוא שכחלון ובג"ץ כבר לא, ושתהליך ההיפרדות הזה, ההינתקות של כחלון מהשופטים בירושלים, לא החל בשבוע שעבר אלא לפני 8 חודשים ויום, אם להיות מדויקים.

נחזור לגרסה הרשמית. בסביבתו של כחלון הפנו אתמול ל-28 באוגוסט, היום שבו הודיע כחלון כי יתמוך בתיקון החקיקה שתביא שרת המשפטים איילת שקד בעניין המסתננים. דברי כחלון נאמרו אז בתגובה להחלטת בג"ץ לאסור את השימוש במאסרים ממושכים ככלי להפעלת לחץ על מסתננים להסכים לגירוש מרצון. במפלגת כולנו הוסיפו, בהמשך לאותה תגובה, כי תיקון החקיקה דרוש כדי להקל על סבלם של תושבי דרום תל-אביב.

היום מסבירים בסביבתו של כחלון ששום דבר לא השתנה. כחלון פעל כפי שהצהיר. באשר לתמיכה בפסקת ההתגברות - מה שנעשה, על-פי דובר השר, הוא "איזון בין שני אינטרסים", ששניהם חשובים בעיני מנהיג כולנו: השמירה על בג"ץ מצד אחד ותושבי דרום תל-אביב מהצד השני.

השימוש האירוני ב"איזון אינטרסים"

השימוש במונח איזון אינטרסים כנראה אינו מקרי. הוא מחדד את המסר האירוני שכחלון מעביר לבג"ץ: איזון אינטרסים הרי היה הכלי המשפטי החביב על נשיא בית המשפט העליון אהרן ברק בפסקי הדין שהביאו לעולם את המונח הכל-כך מעורר מחלוקת הזה, האקטיביזם השיפוטי.

אבל עם כל הכבוד ל-28 באוגוסט, את שורשי השינוי ביחס של כחלון לבג"ץ יש לחפש באירוע אחר, שהתרחש 3 שבועות קודם לכן. ב-6 באוגוסט פסל הרכב של 5 שופטי בג"ץ, ברוב של 4 שופטים מול דעת יחיד של השופט מני מזוז, את חוק מס דירה שלישית.

ההחלטה הכתה את כחלון בהפתעה מוחלטת. אפשר להאמין לכחלון, שראה בבג"ץ מגן החלשים - הזוגות הצעירים במקרה זה - והתאכזב לגלות שלשופטי בג"ץ יש שיקולים נוספים. אפשר בהחלט גם לחשוד בכחלון, שכפוליטיקאי ממולח, הוא לא האמין שדווקא הוא - האיש שמינה את עצמו למגן בית המשפט העליון, שדרש, קיבל והפעיל זכות וטו על כל חקיקה עוקפת בג"ץ ונהג כבוד בבית המשפט ובשופטים - יחטוף כזו סנוקרת ממי שאמור היה להיות בן-ברית. גם זה וגם זה ייתכנו, והשניים לא בהכרח סותרים.

תאמרו אולי שבג"ץ פעל במס דירה שלישית בהתאם לשיקולים משפטיים טהורים וללא משוא-פנים. ייתכן, אך לא כך רואה זאת שר האוצר. "בג"ץ לצערי קיבל החלטה שלצערי אני חושב שהיא לא נכונה ולא במקום, ואני לא מבין לאיזה לחץ נכנעו שם", אמר שר האוצר ב-2 באוקטובר בהופעה בפייסבוק בתשובה לשאלה שהפנה אליו אחד הגולשים. כחלון מאמין שהכול פוליטי; זו אמונה שקשה אולי לקבל אבל גם קשה להפריך.

אז מה הלאה? כחלון לא יצטרף למחנה של איילת שקד או בצלאל סמוטריץ' ולא יניף את נס המרד בבג"ץ. הוא היה ונותר מתון בדעותיו ופרגמטי. "נמשיך לשמור על שלטון החוק על עליונות המשפט ועל המצע של כולנו, כפי שהתחייבנו לבוחרים", אמר בפתח מושב החורף של הכנסת.

"בנושאים ערכיים עקרוניים אף חבר סיעה לא יצביע בניגוד למצפונו", אמר בהמשך אותם דברים, אמירה שמקטינה את הסיכוי שיכפה משמעת סיעתית על חברי סיעתו, שחלקם בוודאי אינם חשים בנוח עם חקיקה עוקפת-בג"ץ.

יחד עם זאת, קשה להשתחרר מהרושם שכחלון רואה בתמיכתו בפסקת ההתגברות על בג"ץ סגירת חשבון אישי שנפתח ביום שבג"ץ הרג לו את מס דירה שלישית. גם אצל כחלון, המשקעים האישיים אינם מנותקים מההתנהלות הפוליטית הממלכתית, לכאורה.

עוד כתבות

בנימין נתניהו / צילום: יוסי זמיר

ברגע האחרון: נתניהו הסיר את מועמדותה של רוזנבוים למבקרת המדינה

במקום עו"ד מיכל רוזנבוים, מועמדת הנתמכת על ידי יהדות התורה וש"ס, הודיע דובר הליכוד כי "סוכם על ידי כל מפלגות הקואליציה כי מועמד הקואליציה לתפקיד מבקר המדינה הוא רו"ח מתניהו אנגלמן, מנכ"ל ול"ג מת"ת ולשעבר מנכ"ל הטכניון"

ג'ראד קושנר/ צילום: רויטרס

קושנר במענה לשאלות "גלובס": לעם הפלסטיני מגיע עתיד של כבוד והזדמנות לחיים טובים יותר

יועצו המיוחד של הנשיא טראמפ אמר כי האמריקאים "אסירי תודה לבחריין על ההזמנה לארח את הסדנה בשיתוף פעולה" ● קושנר מצפה לפעילות אל מול מנהיגים עסקיים באיזור

עמי ברלב, מנכ"ל ביקום (בי קומיוניקיישנס) / צילום: יח"צ

בדרך לשליטה בבזק: סרצ'לייט צלחה את אסיפות האג"ח האינדיקטיביות של ביקום ואינטרנט זהב

בהצבעות מחזיקי האג"ח של שתי החברות זכתה אמש הצעתה של קרן ההשקעות האמריקאית לרוב של 80% עד 100%, שמאפשר את פתיחת המו"מ בין הצדדים על השגת הסדר מחייב

דירת 5 חדרים בחריש / צילום: רימקס

דירת 5 חדרים בחריש נמכרה ב-1.27 מיליון שקל

הדירה, בקומת הקרקע של בניין בן חמש קומות, נמכרה בתוך שלושה חודשים

נעם קופל/  צילום: איל יצהר

בית המשפט: הביטקוין הוא לא מטבע אלא נכס שחייב במס

בפסק הדין קבע בית המשפט המחוזי בלוד כי עדיין רחוקה הדרך עד שניתן יהיה להתייחס לביטקוין, או למטבע דיגיטלי אחר, כאל "מטבע חוץ", באופן זה שאף יהיה ראוי להעניק לו את אותו טיפול מיסויי שניתן למטבעות המסורתיים ● פסק הדין דחה את הערעור של נועם קופל, מייסד סטארט-אפ הבלוקצ'יין DAV, שרכש מטבעות ביטקוין ב-2011 ומכר אותם ב-2013 ברווח של 8.27 מיליון שקל

דורון מלר, ארנה ברי, ויני אלשטיין ומאשה ניב / צילום: ברונו שרביט

מי דיברו על חקלאות מתקדמת ועל מדידת האושר של עכברים?

בשבוע שעבר בכנס החדשנות החקלאית ברחובות דנו בחידושים האחרונים בנושאים שונים מעולם החקלאות, בהם: הצורך להאכיל את אוכלוסיות העולם הגדלה, פיתוח תרופות מקאנביס, פיתוחי מזון חקלאי שלא יעורר אלרגיות, השפעת אריזות הפלסטיק על המזון, ואפילו על הדרך למדוד אושר ואישיות בקרב בעלי חיים

משחקי הכס/ צילום:Helen-Sloan

בלי ספוילרים לפרק האחרון: סיכום שמונה עונות של משחקי הכס במספרים

הערב ישודר בישראל פרק הסיום של סדרת המופת שכבשה את העולם שגרף צפיות שיא של 19.3 מיליון צופים ● הסדרה זכתה ב-47 פרסי אמי עד כה ● האלימות בסדרה הקצינה ככל שהתקדמו הפרקים ● ומה היה פרק הזמן המועט ביותר שדמות שרדה על המסך לפני שמתה ● סיכמנו לכם את עונות הסדרה בלי אף ספוילר

יאיר לפיד ובני גנץ / צילום: שלומי יוסף

גנץ ולפיד בישיבת הסיעה: נתניהו הופך את ישראל לטורקיה

סיעת כחול לבן התכנסה היום לישיבה לקראת ההצבעה הערב על חוק יסוד: הממשלה, שירחיב את מספר השרים שתוכל הממשלה החדשה למנות ● גנץ: "אני מוטרד מ'שתיקת הכבשים' של בכירי הליכוד" ● לפיד: "לא יכול להיות שאין בקואליציה הזו חמישה אנשים הגונים. זה כל מה שצריך. חמישה אנשים הגונים"

מחאת עורכי הדין / צילום: שלומי יוסף

עורכי דין בכנס מחאה ראשון מסוגו נגד יוזמות החקיקה של הימין: "נשבית את מערכת המשפט"

עשרות עורכי דין התכנסו הערב במשרדי פירמת גולפרב-זליגמן בת"א בכנס מחאה ראשון מסוגו ● עורכי הדין יוצאים להגנת עצמאות מערכת המשפט ונגד יוזמות החקיקה שתכליתן לצמצם את סמכויות בית המשפט העליון ● אלי זהר: "נכנסנו לקרב על הבית. הקרב הזה הוא הכי חשוב עבור ילדיי ונכדיי"

שאול מרידור, משה כחלון / צילום: איל יצהר, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

לקראת קדנציה נוספת יחד? כחלון והממונה על התקציבים באוצר ערכו פגישת פיוס

שר האוצר משה כחלון והממונה על התקציבים במשרד, שאול מרידור, שיקמו לאחרונה את מערכת היחסים ביניהם • המשבר בין השניים נולד בזמן מערכת הבחירות, על רקע דיווחים שמרידור נפגש עם בני גנץ • מנגד, המנכ"ל שי באב"ד צפוי לפרוש מתפקידו כבר בחודש הבא

ענת גואטה יור רשות ניירות ערך / צילום: שלומי יוסף

מנסה להקל ברגולציה: רשות ני"ע מציעה להתיר ייעוץ השקעות דיגיטלי לציבור ללא רישיון ייעוץ

הרשות פרסמה הצעת תיקון לחוק הייעוץ, שלפיה עיסוק בייעוץ השקעות כללי לא ידרוש קבלת רישיון, תוך שהיא מבקשת להקל גם על האנליסטים בשוק ● לדברי יו"ר הרשות, ענת גואטה, "המטרה היא לצמצם פערי חקיקה שאינם תואמים את המציאות של ימינו. הנפגעים העיקריים הם המשקיעים ושוק הון, שקופא על שמריו"

אמיר הלוי / צילום: יח"צ - חן גלילי

"מי שחשב שיבואו יותר תיירים לא מכיר את חוקי המשחק פה"

כך אומר אמיר הלוי, מנכ"ל משרד התיירות, בשיחה עם "גלובס" לסיכום הפעילות סביב האירוויזיון בת"א ● "בפועל אף אחד לא יודע באמת כמה תיירים הגיעו, אבל ללא ספק צריך להפיק לקחים. אחת מהמסקנות היא שאם רוצים למשוך אירועים גדולים, צריכים להגדיל את היצע פתרונות הלינה"

גרי פטחוב, עמוס שטרן, אלון כהן / צילום: Siemplify

הסטארט-אפ סימפליפיי גייס 30 מיליון דולר

החברה מפתחת תוכנת אבטחה בתחום האוטומציה של תהליכי אבטחה ותגובה ● זהו סבב הגיוס השלישי שלה, כשעד היום גייסה 58 מיליון דולר ● עמוס שטרן, מייסד משותף ומנכ"ל החברה: "כל תחום ה-SOAR התחיל לצמוח מאוד מהר, והיו תנועות שונות בשוק ורכישות בתחום"

ארי שטיינברג, המנכ”ל החדש של מועדון הצרכנות של חברי הסתדרות המורים / צילום: מרכז השלטון המקומי

מנכ"ל חדש למועדון הצרכנות של חברי הסתדרות המורים

ארי שטיינברג מונה למנכ"ל של מועדון הצרכנות "אשמורת 360" ויחליף את המנכ"ל הוותיק יורם אביזוב שפורש מתפקידו

יחיא סנוואר, מנהיג חמאס ברצועת עזה, ואסמאעיל הנייה, ראש הלשכה המדינית של חמאס / צילום: Mohammed Sale

רגיעה של 6 חודשים? בחמאס מכחישים הדיווח על הפסקת אש

דובר חמאס מכחיש את הפרסום הערב בדבר הפסקת אש בת חצי שנה ● במערכת הביטחון אומרים כי אין חדש בשום תנאי מתנאי ההבנות, ותקופת הזמן של חצי שנה נקבעה על מנת להגיע לרגיעה שתאפשר הסכם להשבת נעדרי צהל ושני האזרחים המוחזקים ברצועה בידי חמאס

וואוואי / צילום:   Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

חברות הטכנולוגיה מתנתקות מוואווי. מה יקרה למשתמשים?

לפי דיווחים, גוגל, אינטל, ברודקום, קוואלקום ו-Xilinx הודיעו על ניתוק יחסים עם החברה הסינית וואווי בעקבת צו נשיאותי של טראמפ ● למה זה קרה דווקא עכשיו? איך זה ישפיע על המשתמשים? והאם מדינות וחברות נוספות יצטרפו לחרם? ● "גלובס" עושה סדר

ברודקום / צילום: רויטרס, Mike Blake

ברודקום צנחה בחדות בצל חקירה של ועדת הסחר הפדרלית

ועדת הסחר הפדרלית האמריקאית בודקת חשד להפרת תנאי התחרות בתחום מכירות מתגי רשת ושבבי WiFi ● מוקדם יותר דווח כי ברודקום, יחד עם חברות טכנולוגיה נוספות בארה"ב, יפסיקו את העבודה מול חברת הטכנולוגיה הסינית וואווי

איתי בן זאב / צילום: איל יצהר

העימות בין הנהלת הבורסה לעובדים מחריף: ההנהלה השעתה שלושה חברי ועד

בתגובה כינסו הבוקר ועד עובדי הבורסה וההסתדרות אסיפת עובדים, וטענו ל"פגיעה בשירות שנגרמת ללקוחות כתוצאה מהחלטותיו החד צדדיות של המנכ"ל בן זאב"

צביקה לבנת \ צילום: עינת לברון

לאומי פרטנרס והפניקס ירכשו 40% מתעבורה לפי שווי של 1.25 מיליארד שקל

משפחת לבנת, המחזיקה 50% בתעבורה, תרכוש מנשר עוד 10% מהמניות בפרמיה של כ-100 מיליון שקל על המחיר ששילמו המוסדיים ● העסקה תשקף שווי של 1.4 מיליארד שקל לתעבורה

בנימין נתניהו, אביחי מנדלבליט / צילום: איל יצהר, אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

השימוע הולך ומתרחק: נתניהו מבקש דחייה של השימוע בשנה שלימה

זאת בנימוק כי דרוש זמן על-מנת להתכונן להליך כיאות ● נתניהו: "ועדת ההיתרים מונעת ממני מימון ומדליפה מידע באופן הפוגע בפרטיותי" ● היועמ"ש וסנגורו של נתניהו החלו במגעים בניסיון להגיע למועד מוסכם לעריכת השימוע