גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

פחות בונים, פחות עובדים: חברות הנדל"ן מקצצות בכוח-האדם

דוחות חברות הנדל"ן למגורים חושפים התאמות ושינויים להאטה בשוק ● במרבית החברות שבדקנו נרשמה ירידה בכוח-האדם בשנה האחרונה

אתר בנייה בתל-אביב / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב
אתר בנייה בתל-אביב / צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

רגע אחרי סיום עונת הדוחות השנתיים של חברות הנדל"ן הציבוריות, בדקנו האם ההאטה בענף הנדל"ן ותוכניות הממשלה השונות השפיעו על נתוני כוח-האדם - מצבת ההון האנושי בחברות השונות. שנה קשה לחברה בכל הקשור למכירות, והאטה בפעילות כפי שמשתקפת בנתוני התחלות הבנייה, אמור לבוא לידי ביטוי גם במספר העובדים.

התוצאות אינן חד-משמעיות, אולם בחלק מהחברות ניתן בהחלט לראות צמצום לא מבוטל בכוח-האדם. נזכיר כי חברות שאינן משתתפות בתוכנית הדגל של משרד האוצר, מחיר למשתכן, מתקשות למלא את הצנרת בפרויקטים חדשים, לאחר שהן חוו פגיעה משמעותית באפשרות הגשת הצעות למכרזי הקרקע שפרסמה המדינה בשנתיים האחרונות. במקביל, חברות שכן החליטו לשתף פעולה עם מחיר למשתכן נדרשו להשקיע פחות מאמצים בשיווק, מכיוון שמרבית הדירות מוגרלות לזכאים.

עוד נקודה מעניינת שעולה מהנתונים היא שאם חברה פועלת גם בתחום ההתחדשות העירונית (פינוי-בינוי ותמ"א 38), תחום זה ממשיך לצמוח - גם בכל הקשור למספר העובדים.

מספר העובדים

לא פעם היקף העובדים קשור לפרויקטים שנמצאים ב"אוויר". ככל שהפרויקטים בשלב מתקדם יותר, או שיש מלאי מועט יותר של פרויקטים, מספר הפועלים יירד בהתאמה. בחברות השונות מסבירים כי לא תמיד מספר העובדים יכול להעיד על היקף הפעילות ובמקרים מסוימים שינויים מינוריים אינם בעלי השפעה משמעותית על הפעילות ויכולים לנבוע לא מהאטה בפעילות החברה אלא דווקא מאירועים נקודתיים כמו למשל יציאה של עובדות לחופשת לידה או סיטואציות דומות.

חשוב לזכור כי מרבית החברות היזמיות אינן מחזיקות כיום בחברות ביצוע שמקימות בפועל את הבניין ו"סוחבות על גבן" גם מאות פועלי בניין (וציוד יקר). לכן, גם היכולת של היזמים לבצע התאמות מהירות להאטה והתרחבות של השוק יחסית מהירה ופשוטה יותר, בזמן שקבלני הביצוע נאלצים לספוג בצורה כואבת יותר את השינויים הגדולים שחווה הענף.

מצלאוי: ירידה חדה במספר העובדים

בחברת מצלאווי מגלים הדוחות ירידה לא מבוטלת במספר העובדים במטה החברה. אם בשנת 2016 היה מדובר על 64 עובדים במחלקות השונות, בשנת 2017 המספר ירד ל-47 עובדים בלבד. בפילוח בין המחלקות השונות כפי שעולה מהדוח הכספי השנתי, עיקר הירידה נרשמה באנשי אחזקה ונהגים, מ-28 במספר ב-2016 ל-17 בשנת 2017. גם בתחום החשבונאות, כספים ומזכירות החברה נרשמה ירידה מ-20 עובדים בשנת 2016 ל-14 בלבד בשנת 2017.

גם בחברת צמח המרמן אפשר לראות שינויים בין 2015 ל-2017 בכל הקשור למצבת כוח-האדם. בשנת 2015 החזיקה החברה 424 עובדים קבועים בתחומים השונים, מספר דומה לזה שנצפה גם בשנת 2016 (426 עובדים), אולם בשנת 2017 נרשמה ירידה במספר העובדים ל-324 עובדים בסך-הכול. בפילוח בין המחלקות השונות, ירידה לא מבוטלת נרשמה במחלקת מנהלי הפרויקטים ומהנדסי ביצוע מ-19 בשנת 2015, ל-17 בשנת 2016 ול-11 בלבד בשנת 2017.

במקביל, גם מספר המהנדסים, ההנדסאים והאקדמאים בצמח המרמן נמצא בירידה מ-30 בשנת 2016 ל-25 בשנת 2017, וכך גם במספר מנהלי החשבונות והפקידים מ-26 בשנת 2016 ל-21 בשנת 2017. עם זאת, הירידה המשמעותית ביותר נרשמה במצבת פועלי הבניין (כולל פועלים זרים) מה שעשוי להעיד בין היתר גם על ירידה בהיקפי הפעילות. בשנת 2015 עמד מספר הפועלים בחברה על 278, בשנת 2016 על 277 פועלים ובשנת 2017 מדובר ב-178 פועלים בלבד.

לדברי חיים פייגלין, מנכ"ל צמח המרמן, "בשלב זה ההערכה שלנו היא שההאטה בענף היא זמנית, לכן כוח-האדם בחברה הצטמצם רק במגזר העובדים הזמניים. החברה שומרת על עובדיה הקבועים, הכוללים בין היתר מהנדסים, הנדסאים, מנהלי עבודה וכן אנשי מנהלה וכספים. ככל שמאמצי האוצר להקפיא את שוק הדיור ימשכו והתחלות הבנייה יוסיפו לרדת, אין ספק שהדבר עשוי לפגוע גם בתשתית כוח-האדם הקבוע של החברות. להערכתנו ההאטה שחווינו בשנה וחצי האחרונה, היא זמנית וכבר בחודש החולף מרץ 2018, חלה התעוררות משמעותית בהיקף מכירת הדירות".

חברה יזמית נוספת הפועלת בתחום המגורים היא אפריקה ישראל מגורים. נציין כי לאפריקה שיעור לא מבוטל של יחידות דיור במסגרת מחיר למשתכן, וגם פרויקט להשכרה ארוכת טווח בהרצליה. על פי נתוני הדוח השנתי, מספר העובדים הכללי עלה מעט מ-57 בשנים 2015 ו-2016 ל-60 עובדים בשנת 2017.

אפריקה מגורים: לא מצמצמים את השיווק

אולם, בפילוח על פי המחלקות ניתן לראות שבמחלקת ההנדסה דווקא נרשמה ירידה עקבית מ-15 בשנת 2015, ל-13 בשנת 2016 ו-12 בשנת 2017. גם בתחום התכנון ורישום המקרקעין נרשמה ירידה קלה, מ-7 ב-2015 ו-8 בשנת 2016 ל-6 בשנת 2017.

דווקא בתחום השיווק הפרסום והמכירות נצפתה עלייה במספר העובדים. כך, בשנת 2015 מחלקה זו כללה 13עובדים, בשנת 2016 עלה המספר ל-14 עובדים ובשנת 2017 כבר מדובר ב-17 איש. אמנם במחיר למשתכן החברה אמורה להפחית את מאמצי השיווק שלה, אבל במקרה של אפריקה ניתן לראות שהדבר לא השפיע על מצבת כוח-האדם במחלקה זו. ייתכן שפרויקטים פתוחים אחרים שאינם מחיר למשתכן הם הסיבה, ובמקביל נזכיר כי גם בפרויקטים במסגרת מחיר למשתכן חלק מהדירות משווקות בשוק החופשי, כך שיש צורך באנשי מכירות.

בחברה מציינים כי מספר העובדים בשנת 2017 רשם באופן כללי עלייה, וכי הירידה שנצפתה במחלקת ההנדסה מקורה בעובדה שעובדים ממחלקה זו עברו לפעול במסגרת החברה הבת להתחדשות עירונית. עוד מציינים כי בשנת 2017 עלה מספר העובדים בחברה העוסקת בהתחדשות עירונית.

בפעילות הנדל"ן למגורים של חברת שפיר, שהגדילה משמעותית את פעילותה בשנים האחרונות (בין היתר בפרויקטים של מחיר למשתכן), ירד מעט מספר העובדים מ-26 בשנת 2016 ל-23 בשנה האחרונה. בסך העובדים של הקבוצה נרשמה עלייה קלה - מ-1,502 ל-1,507 עובדים אשתקד.

אשדר: עלייה בהתחדשות עירונית

עוד חברה שבדקנו בהקשר של מצבת כוח-האדם היא חברת אשדר, חברה גדולה לייזום למגורים וגם חברה הפעילה במכרזי מחיר למשתכן. בסך-הכול נרשמה באשדר עלייה בסך עובדי החברה, מ-73 עובדים בשנת 2015 ל-71 עובדים בשנת 2016 ול-74 עובדים בשנת 2017.

ואולם, דווקא בתחום השיווק והמכירות נראה שבחברה הורידו הילוך. בשנת 2015 מחלקה זו כללה 12 עובדים, בשנת 2016 כללה המחלקה 11 עובדים ובשנת 2017 כבר מדובר בתשעה עובדים בלבד. גם כאן ייתכן שמחיר למשתכן השפיע על התמונה.

מעניין לראות שבכל הקשור להתחדשות עירונית החברה דווקא רשמה עלייה בפעילות ובכוח האדם. כך, החברה אשדר בוטיק שפועלת בתחום תמ"א 38 כוללת 19 עובדים בשנת 2017, לאחר שנתיים בהן מספר העובדים היה נמוך יותר.

מאשדר נמסר בקשר לנתונים כי "בחטיבת ההתחדשות העירונית של החברה, אשדר בוטיק, חלה עליה בצבר הפרויקטים. לאחרונה זכתה אשדר בוטיק במקום הראשון במדד של מדלן וגלובס להתחדשות עירונית, ואין ספק כי הפעילות כל הזמן גדלה. בשנה האחרונה, חלה עלייה בפעילות של אשדר ובהוצאת היתרים, הן בפרויקטי מחיר למשתכן, הן בהתחדשות העירונית והן בקרקעות שרכשה החברה במזומן בכפר יונה, בחריש ובטירת הכרמל. לחברה מלאי זמין לבנייה שתוציא לשיווק בהתאם לקצב המכירות בפרויקטים השונים".

חברה נוספת שפועלת בתחום הייזום למגורים ורשמה ירידה במספר העובדים בין 2016 ל-2017 היא אזורים. על פי הפרק הרלוונטי בדוח הכספי, מספר העובדים ירד בהדרגה מאז 2015. כך, בשנת 2015 היו 92 עובדים, בשנת 2016 היו 86 עובדים ובשנת 2017 - 83 עובדים בחברה. לאחר פרסום הדוח המספר עלה ל-84 עובדים וגורמים בחברה מסבירים שאין מגמה של ירידה בפעילות והחברה פעילה בלא מעט פרויקטים במסגרת מחיר למשתכן וגם מתכוננת להגדלת פעילות ההתחדשות העירונית.

עוד כתבות

ג'ק דורסי, מנכ"ל טוויטר / צילום: מייק בלייק, רויטרס

מייסד טוויטר ג'ק דורסי תורם מיליארד דולר למאבק במגפת קורונה

דורסי צייץ אמש כי בכוונתו לתרום כשליש מהונו העצמי והוסיף כי כי לאחר שיחלוף המשבר והחיים ישובו למסלולם, הכסף שיישאר יוקדש לחינוך ולבריאות של ילדות ולנזקקים ● "מקווה שזה יעודד אחרים בעלי השפעה לעשות מעשה דומה"

פרויקט בנייה של אאורה ביהוד / צילום: איל יצהר, גלובס

מפחדים מהעלאת ריבית: הקורונה הטיסה את לקיחת המשכנתאות ב-50% לשיא כל הזמנים

הסיבות: העלאת רף המגבלה להלוואה במשכון הדירה והחשש מעליות ריבית ● סך המשכנתאות שניתנו במרץ 2020 עמדו על כ-9 מיליארד שקל ● משכנתאות בהיקף של כ-1.1 מיליארד שקל הוקפאו ● בבנקים מעריכים כי המשבר יבוא לידי ביטוי בנתוני אפריל

מעבדה של BGI בסין. החברה הייתה אמורה לשלוח לישראל עשרות מכונות בדיקה / צילום: China Stringer Network, רויטרס

ישראל תרכוש ערכות לבדיקת קורונה של ענקית הגנומיקה הסינית BGI ב-90 מיליון שקל

העסקה לאספקת מיכשור וחומרים שיאפשרו ביצוע של 10,000 בדיקות PCR נוספות ביום לפחות בוצעה מול חברת AID GENOMICS – השותף של BGI בישראל ● במסגרת עסקה זו יסופק ציוד למעבדות של קופות החולים

צעיר עם מסיכה ועם הטלפון שלו בתל אביב / צילום: שלומי יוסף, גלובס

מגפת הקורונה צריכה ללמד אותנו גם שיעור בצניעות

במלחמתם במידע כוזב, עיתונאים ובודקי עובדות עלולים להתמכר לאשליה ההפוכה: שהעובדות הוודאיות על המגפה נמצאות במספרים הרשמיים ובעמדות של המומחים ● לפעמים מוטב להודות בצניעות, שלא על כל הסוגיות יש כבר תשובה חד־משמעית

סימולטור הקורונה של גלובס / אינפוגרפיק: אפרת לוי, גלובס

סימולטור הקורונה של גלובס: בואו לבדוק איך ההתנהגות שלכם תשפיע על התפשטות המגפה

חושבים לנסוע להורים לחג? להחלטות שתקבלו בשבועות הקרובים תהיה השפעה קריטית על החיים של כולנו ● סימולטור הקורונה של "גלובס" מאפשר לבחון את התרחישים האפשריים, בהתאם להתנהגות הציבור ● היכנסו ובדקו מה יכול לקרות בישראל ובשאר העולם ● פיתוח: ירון שמש

טקס הסיום באוניברסיטה היפנית בצל הקורונה / צילום: BBT UNIVERSITY, רויטרס

תואר באמצע המגפה: כך נראה טקס סיום של אוניברסיטה בטוקיו

בעוד טקסי סיום של רבות מהאוניברסיטאות מסביב לעולם בוטלו כדי למנוע התקהלויות, במוסד אקדמי אחד בטוקיו מצאו דרך לקיים חלוקת תעודת רשמית בהשתתפות הסטודנטים

משה ברקת / צילום: רפי קוץ

בשל הקורונה: האוצר ורשות שוק ההון יתירו לבנקים לספק ייעוץ פנסיוני מרחוק

הצעד נועד לסייע לענף הייעוץ הפנסיוני שהיקפו הצטמצם בשנים האחרונות ●  נכון לסוף 2018 ומאז 2007 ניתן ייעוץ פנסיוני בבנקים לכ-444.2 אלף איש, שלהם נכסים בהיקף של 187.5 מיליארד שקל

אבי בן טל, מנכ"ל רשת 13 / צילום: ינאי יחיאל

לאחר דיון בבית הדין לעבודה: הנהלת רשת ועובדי חדשות 13 חוזרים לשולחן המו"מ

עד לסיום המו"מ תוקפא הוצאתם לחל״ת של 21 עובדי חדשות 13 המועסקים בתכניות 5 עם יעקב אילון וחדשות היום עם אלי ומירי

מישל סיבוני, מנכ''ל קבוצת הראל ביטוח ופיננסים / צילום: "פלאש 90".

"הביצועים של הראל ראויים להערכה בגלל שאיכות נשמרת בעקביות ולאורך זמן"

כך אמר ראש מחלקת המחקר בלאומי שוקי הון, אייל דבי, על קבוצת הביטוח הראל, שמציגה "צמיחה אדירה בנכסים" ● "זה לא דבר של מה בכך, שהרי מכאן נגזרת בסופו של יום השורה התחתונה"

יומן קורונה / אילוסטרציה: גלובס

האותיות הקטנות שכדאי לעצמאים לקרוא בדרך למענק והמקרה השבדי: הצטרפו ליומן הקורונה של גלובס

ניוזלטר חדש של "גלובס" מגיש לכם מדי יום את מיטב התכנים והפודקאסטים שלנו • נכנסתם לבידוד? כתבו לנו ונשמח לארח לכם לחברה

רוני חזקיהו החשב הכללי במשרד האוצר / צילום: משרד האוצר

הביקורת עשתה את שלה: עסקים קטנים יוכלו לקבל אשראי מוגדל מקרן הסיוע

החשב הכללי באוצר, רוני חזקיהו, קבע כי עסקים קטנים בעלי מחזור מכירות שנתי של עד 25 מיליון שקל יוכלו לקבל הלוואה מוגדלת מקרן הסיוע המיוחדת שהקים האוצר ● עפ"י ההנחיה החדשה, עסקים אלה יוכלו לקבל הלוואה מוגדלת בגובה עד 16% ממחזור המכירות השנתי

בני גנץ / צילום: יוסי זמיר

גנץ: "לא אכנס לממשלת חירום עם הליכוד בכל מחיר"

לדברי גנץ על אף שהיו הסכמות כמעט סופיות וניתן היה כבר לברך על המוגמר, ראש הממשלה נתניהו ביקש לשנות את הרכב הוועדה לבחירת שופטים ● הליכוד: "ספינים תקשורתיים כוזבים של כחול לבן אינם מקרבים את האחדות אלא מרחיקים אותה"

סיפורי ליל סדר בימים שלפני הקורונה

עברנו את פרעה, נעבור גם את הקורונה: שייקה לוי, דב מורן ואחרים על לילות סדר בלתי נשכחים

ליל סדר כזה לא היה לנו מעולם ● רגע לפני שהציבור מתיישב לשולחן הסגר, ביקשנו מבכירים במשק, אנשי רוח ופוליטיקאים לחזור אל ליל הסדר הזכור להם ביותר בחייהם ● בימים שלפני הקורונה

צילומים: שלומי יוסף, Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

בלי "מה נשתנה?" ובלי "אחד מי יודע?": (כמעט) 100 קושיות לחג

בחנו את עצמכם: קושיות קשות יותר ופחות על אקטואליה, פוליטיקה כלכלה, ספורט ועוד ועוד (כולל נועה קירל!)

אישה בשדה התעופה בווהאן מתכוננת לחזור הביתה ביום הראשון לשחרור לאחר הסגר / צילום: AP

77 ימים של סגר מאימת הקורונה. היום תושבי ווהאן יצאו לחירות. כך זה נראה

המקור להתפרצות מגפת הקורונה שהתפשטה בכל העולם במהירות מטילת אימה היא עיר הממוקמת במרכז סין. מאז ה-23 בינואר 11 מיליון תושביה שהו בסגר, בעוד כל העולם לוטש עיניים בחשש, ועכשיו בתקווה ● היום, בחג החירות של היהדות, הם יצאו לחופשי

אתר בנייה של פרויקט התחדשות עירונית בתל אביב, בשבוע שעבר. ממשיכים לבנות למרות משבר הקורונה / צילום: שלומי יוסף, גלובס

מריחות הזדמנות: חברות המימון החוץ בנקאי מסתערות על השוק

התפרצות הקורונה, אומרים יזמים, הכניסה את הבנקים למצב של "נחכה ונראה" בכל הקשור למימון פרויקטים של בנייה ● המרוויחות הגדולות הן חברות המימון החוץ בנקאי ● "מה שמשפיע זה הפאניקה", אומרים בשוק

הפגנת העצמאים / צילום: שלומי יוסף, גלובס

בשורת החג לעצמאים: מענק הפיצוי יעלה ל-10,500 שקל באפריל

מאבק העצמאים והביקורת שמתח "גלובס" על החורים בסיוע נשאו פרי: אמש הגיע האוצר לסיכום כי מענק אפריל יוגדל, יבוטל חישוב הכנסות בני הזוג יחד וגם שכירים בעלי שליטה יזכו לפיצוי

מסעדה סגורה בסיאטל. בעל המסעדה חוסם את החלונות כדי למנוע ביזה / צילום: Ted S. Warren, AP

OECD: חודש מרץ מסתמן כגרוע בהיסטוריה מבחינה כלכלית

על-פי סקירה שמפרסם היום הארגון, הסימנים לכניסה למיתון באירופה ובגוש האירו חזקים יותר מכפי שהיו במהלך משבר 2008 ●לפי כותבי הסקירה, לא ניתן כעת לצפות מתי המיתון יגיע לסופו, אולם ככל שהסגרים יתארכו הפעילות הכלכלית צפויה להתאים את עצמה למציאות החדשה

דירת 4 חדרים בלוד / צילום: יח"צ

עסקה בעיצומם של ימי המגפה: כמה עלתה דירת 4 חדרים בלוד

אילו נכסים נוספים נמכרו והושכרו לאחרונה בערד ורמת גן?

קירה רדינסקי / צילום: איל יצהר, גלובס

ד"ר קירה רדינסקי רוצה את שיתוף הפעולה שלכם כדי לחזות מה יהיה המקום הבא שבו תתפרץ המגפה

המדענית שהתפרסמה כמי שפתחה יכולות לניבוי העתיד, רוצה לחזות עכשיו באמצעות הסטארט אפ שייסדה את היישוב הבא שבו תתפרץ הקורונה, מייעצת למשרד הבריאות ואף מצויה בקרב קרדיטים סוער עם מכון ויצמן ● מנכ"ל החברה יונתן עמיר: "המטרה היא לתמוך בהחלטות כמו איפה להחמיר את הסגר"