גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

חתם הסדר עד מדינה בהליך פלילי ונמחק מהתביעה האזרחית

נעים טוקאן, נותן השוחד לבכירים בחברת החשמל, חתם ב-2005 על הסכם עד מדינה במסגרתו התחייב למסור את כל המידע בפרשה ● בהמשך הבטיח לספק מידע חדש כדי להימחק גם מההליך האזרחי ● חברת החשמל: "הטענות המובאות הן ספקולציות חסרות שחר"

האם אדם שנתן שוחד והפך לעד מדינה בתיק פלילי שבמסגרתו התחייב לספר את כל הידוע לו, יכול להיגרע מתביעה אזרחית בגין אותה פרשה בעזרת הבטחה לספק מידע נוסף וחדש?

לאחרונה העביר בג"ץ לגישור אצל שופט בית המשפט העליון בדימוס צבי זילברטל, פרשה מסועפת שהתרחשה בחברת החשמל בסוף שנות ה-90, במסגרתה דורשת החברה בהליך אזרחי מקבוצה ספקים שלה בעבר, פיצוי של 20 מיליון שקל בגין סדרת מעשי שוחד והונאה שהתרחשו באותה תקופה. מדובר בשוחד בהיקף 1.3 מיליון שקל שניתן לאשר כהן ז"ל, שהיה מנהל אגף אספקה ואחסנה ויו"ר ועדת המכרזים בחברת החשמל.

המשחד העיקרי בפרשה הוא נעים טוקאן, איש עסקים מחיפה ומבעלי בית עסק "חשמל הצפון". טוקאן היה עד המדינה בתיק הפלילי בפרשת "חשמל הצפון", שבסיומה הורשע אשר כהן ונשלח לכלא. כהן נפטר בכלא ב-2010. כתב האישום בתיק הפלילי הוגש ב-2005 בבית המשפט המחוזי לחיפה, אחרי שטוקאן חתם על הסכם עד מדינה, בו התחייב למסור את כל המידע בפרשה, והפליל את שותפיו, כנגד עונש קל של עבודות שירות.

חודשים אחדים אחרי התביעה האזרחית שהוגשה על-ידי חברת החשמל ב-2009, נפתח בין חברת החשמל לבין טוקאן משא-ומתן לקראת הסכם למחיקת טוקאן מהתביעה. את המשא-ומתן מטעם חברת החשמל ניהל היועץ המשפטי דאז של החברה, עו"ד דוד יהב.

המשא-ומתן הבשיל להסכמה, ובינואר 2011 נמחקה התביעה נגד טוקאן. מלבד הסרת התביעה נגד טוקאן התחייבה חברת החשמל להסיר את עיקולים כלכליים שהוטלו על טוקאן ובנוסף לשלם את שכר-הטרחה של פרקליטו של טוקאן, עד לסכום של 150 אלף שקל.

מכרזים מוטים ותשלומים מופרזים

טוקאן, מנגד, הצהיר בהסכם כי "יש ברשותו מידע נוסף נכון ומהימן, לרבות מסמכים וראיות", בעניין הנזקים לחברת החשמל שנגרמו על-ידי הנתבעים ואחרים. עוד נאמר בהסכם כי "טוקאן מצהיר כי הוא נכון למסור את המידע הנוסף לחברת החשמל ולעשות כל שנדרש לצורך בירור מלא ויסודי של כל העובדות הנוגעות למידע הנוסף וכן העניינים נשוא התביעה האזרחית וההליך הפלילי".

השופט יצחק כהן אישר ב-2012 את הסכם הפשרה, אולם ציין כי ההתחייבות של טוקאן למסור אמת היא "מוזרה" שכן זו חובתו בדין. כתב התביעה תוקן וב-2014 נמחק ממנו טוקאן.

השופט כהן דחה באפריל 2016 את תביעת חברת החשמל לפיצויים, בנימוק עיקרי של התיישנות. בין השאר משום שהחברה ידעה כבר ב-2001 על קיום יחסי שוחד בין טוקאן לבין כהן, וזאת על יסוד המחאה של טוקאן לכהן על סך 330 אלף דולר. לחברה היה גם מידע על מכרזים מוטים ותשלומים המופרזים ששולמו לספקים, אך לא ננקטו צעדים.

אלא שחברת החשמל לא ויתרה. בערעור שהגישה לבג"ץ קיבלה חברת החשמל "שחקן חיזוק": היועץ המשפטי לממשלה שהצטרף להליך לצד חברת החשמל. הנימוק העיקרי: כאשר מדובר בתרמית ושחיתות, יש שיקולים של אינטרס ציבורי רחב, ועל כן מרוץ ההתיישנות צריך להיות יום ההרשעה הפלילית בשנת 2008 ולא המידע הראשוני משנת 2001.

"חתימת ההסכם - החלטה נכונה"

שאלה נוספת בפרשה היא מערכת היחסים בין טוקאן, ועד עובדי חברת החשמל, והיועץ המשפטי של חברת החשמל הקודם, עו"ד דוד יהב, שהיה אחד האנשים החזקים בחברת החשמל.

לטוקאן היו יחסים קרובים עם ועד העובדים הצפוני של חברת החשמל. הוא נתן הלוואה בסך 200 אלף שקל למי שהיה יו"ר ועד העובדים עמוס אדן ז"ל, למימון מסע בחירות לראשות העיר חיפה. עובדים בחברת החשמל, כך נחשף בהליכים המשפטיים, הועסקו באופן פרטי בתכנון ביתו של טוקאן בחיפה.

מצד שני, עו"ד יהב ניהל במהלך השנים מאבק חריף נגד ועד העובדים, שנגע לפרשה אישית בה הושמעו נגד יהב טענות חמורות. יהב השמיע האשמות קשות נגד אנשי הוועד, וטען כי הם העומדים מאחורי מסע של תלונות נגדו הנוגעות להתנהגותו האישית.

יהב סיפר בהקשר זה, שעד המדינה בפרשת "חשמל הצפון", נעים טוקאן, הוא שהזהיר אותו מפורשות, שבכיר בוועד הצפוני הקודם ואחרים בוועד הם שרוצים לפגוע בו. כלומר, עו"ד דוד יהב, האיש שחתם מטעם חברת החשמל עם טוקאן הסכם נוח למחיקתו מהתביעה הכספית, קיבל מאותו טוקאן מידע על פרשה אישית שגרמה וגורמת לו עד היום טרדה גדולה.

מכלול הנסיבות בפרשה מעורר שאלות לא פשוטות: אם טוקאן מסר לחברת החשמל בהליך אזרחי מידע נוסף שלא מסר כעד מדינה בתיק הפלילי, האם אין בכך משום הפרת הסכם עד המדינה? אם לא מסר מידע חדש ונוסף על מה שמסר בהליך הפלילי, האם הסכם הפשרה בהליך האזרחי איננו אלא הסכם למראית עין?

תגובת נעים טוקאן באמצעות עו"ד דוד דרעי: "מר נעים טוקאן מסר לחברת החשמל ובאי-כוחה מידע רב במסגרת ההסכם בתיק האזרחי, כולל מידע חדש. ההסכם בתיק האזרחי הוא הסכם אמיתי. הוא נעשה לאחר שחברת החשמל ובאי-כוחה שוכנעו כי המידע שנמסר להם ממר טוקאן לגבי התביעה הוא חיוני, מועיל ודרוש להם לצורך התביעה. אין זה נכון כי ההסכם היה 'בתמורה' לשום דבר הקשור למר יהב, ולא לשום אדם אחר".

עו"ד ד"ר גיל עשת, המייצג את עיזבונו של אשר כהן, מסר: "לא הוצג בפנינו בהליך האזרחי כל מידע חדש מעד המדינה נעים טוקאן. אילו יוצג מידע כזה, ואני מרשה לעצמי לפקפק בכך, אזי חובתה של הפרקליטות לבחון אם אין בכך הפרה חמורה של הסכם עד המדינה, מכוחו התחייב למסור טוקאן את כל האמת בהליך הפלילי".

עו"ד דוד יהב: "נא פנה לחברת החשמל לתגובה לכל השאלות המגוחכות וחסרות השחר האלו, שאינן ראויות מבחינתי לתגובה כלשהי". עו"ד בעז בן-צור הוסיף בשמו של יהב: "אין יסוד לטענות באשר ל'מידע' אישי הנוגע למר יהב שמסר לו, כביכול, טוקאן בתמורה להסדר פשרה שנחתם בין טוקאן לבין חברת החשמל".

מחברת החשמל נמסר: "הטענות המובאות בכתבה הן ספקולציות חסרות שחר, תוצר מוחם הקודח של בני משפחתו של עבריין, מר אשר כהן ז"ל. נדגיש כי טענות עו"ד עשת, בא-כוחו של כהן, כנגד חוקיות ההסכם נטענו כבר בפני ביה"מ המחוזי בחיפה ונדחו על-ידו. החלטת החברה לחתום על הסכם עם מר טוקאן נועדה לשרת תכליות ראויות - חשיפת האמת ומלחמה בלתי מתפשרת בשחיתות. החלטה זו הוכחה כנכונה, היות וטוקאן מסר לחברה מידע רב שלא היה ידוע לה לפני ההסכם. המידע הוביל את החברה להגיש תביעה אזרחית מתוקנת נגד כהן ז"ל ושותפיו. חלקו האחר של המידע טרם נחשף, ומטעמים ברורים אין באפשרותנו לחשפו בשלב זה".

עוד כתבות

סידני אוסטרליה  / צילום: shutterstock אס.איי.פי קריאייטיב

הישראלית שדיווחה על "האצה בצמיחה": מניית אפסווילאג' הנסחרת באוסטרליה זינקה 53% ביום

החברה, המפתחת פלטפורמת תוכנה כשירות לניהול אפליקציות לקידום עסקים קטנים ובינוניים, צופה הכנסות רבעוניות של כ-105 אלף דולר - צמיחה של 50% ביחס לרבעון הקודם ושל 200% לעומת הרבעון המקביל

אפרת סלע איתמר / צילום: איל יצהר

"תוך שבוע היו לנו 40 אלף נרשמים. טובי המשפיענים רצו אלינו"

פורטפוליו עם אפרת סלע איתמר, מנכ"לית ומייסדת The Leaders, על הישגיות, ניהול מותג והשפעה ברשתות

חלל עבודה משותף / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

מדעי החלל המשותף: לאן צפוי להגיע ענף שטחי העבודה ואיך זה קשור לפקקים

בתוך חמש שנים בלבד הגיע היקף השטחים בחללי העבודה המשותפים ל–1.5% משטח המשרדים בארץ ● לפי מחקר של צ'מנסקי בן שחר, כ–80 אלף איש בארץ כבר עובדים בחללים כאלו, ומשבר התחבורה צפוי להזניק את מספר החללים המשותפים גם בפריפריה

מאי שוחט  / צילום: רמי זרנגר, יח"צ

"ניסינו לעשות לירקנים מה ש-Gett עשו לנהגי המוניות": ראיון עם היזמת שגייסה מיליונים בגיל 33

כבת לדור המילניאלס, מאי שוחט, מייסדת-שותפה של שוקיט, מיזם אונליין לשיווק פירות וירקות, מאמינה באקסטטיות קיומית ● "הקפיצות שלי הן מסע למצוא את המקום שהכי מתאים לי", היא אומרת ל"ליידי גלובס", אחרי שהצליחה לגייס מיליוני דולרים משתי קרנות הון-סיכון ● ליידי גלובס

יעקב קוינט / צילום: שלמי יוסף

הצעה של מנהל רשות החברות מצמצמת את השיתוק שפוגע באזרח

פסיקות בית המשפט יצרו חוסר עקביות במה מותר ומה אסור לממשלות מעבר ● מנהל רשות החברות מציע להפוך את הכללים ● פרשנות

פרויקט מחיר למשתכן ביבנה / צילום: אייל פישר

הממשלה אישרה: תוכנית מחיר למשתכן תוארך גם ל-2020

זאת בשתי פעימות: בפעימה הראשונה יימשך שיווק הדירות במסגרת התוכנית עד ליוני 2020; לאחר מכן, בכפוף למקור תקציבי ובאישור הממשלה, התוכנית תימשך עד לסוף 2020 ● כיוון שמדובר בממשלת מעבר, ההחלטה טעונה בחינה של היועמ"ש

תיירות מוסלמיות / צילום: רויטרס

מי הוא הישראלי שעומד מאחורי קמפיין פייסבוק לשנאת מוסלמים?

תחקיר של העיתון הבריטי "גרדיאן" חשף מעורבות של ישראלים בקמפיין נגד שמאלנים ומוסלמים, לרבות אחד אריאל אלקאראס, "תכשיטאי" מלוד (שמכחיש כל קשר לקמפיין) ● אך חשיפות קודמות מצביעות על מאמצים לקידום גזענות מזה שנים

צילום: איל יצהר. צולם במפעל חלל של התעשייה האווירית

הישראלית הבכירה בתחום החלל ממליצה לישראל לשגר אישה לירח

ד"ר דגנית פייקובסקי, מהדמויות הבכירות בתחום האסטרונאוטיקה בעולם, מסבירה למה כדאי להשקיע בחלל, ולמה מומלץ למדינת ישראל שהאדם הבא שתשלח לחלל יהיה דווקא אישה

יואב קיש / צילום: דוברות הכנסת

"בא מהצורך לשמור על הימין": ח"כ קיש יתמוך בסער לראשות הליכוד

בתוך כך מצטרף קיש לח"כ מיכל שיר שכבר הביעה תמיכה בסער ● בראיון ל"פגוש את העיתונות"  קיש ציין כי יש אנשים רבים בליכוד החושבים כמוהו

וולוו T8 S60 / צילום: יח"צ

הנציגה השבדית לא צריכה לייקים: עסקת החבילה של הוולוו החדשה

ביצועים של מכונית ספורט אימתנית, עידון ואיפוק של מכונית מנהלים וזיהום נמוך יחסית ● תמורת 290 אלף שקל, עד לעדכון הצפוי במס, השבדית הנטענת של וולוו מציעה תמורה מרשימה לכסף

בנימין ושרה נתניהו בקלפי / צילום: חיים צח לעמ

ארבעה ימים לפיזור הכנסת: נתניהו קורא לבחירה ישירה לראשות הממשלה

רה"מ הציע לקיים בחירה ישירה בינו לבין גנץ כדי למנוע בחירות נוספות ● לדבריו, "בכחול לבן אומרים שהם יודעים מה העם רוצה, אז אני בעד שהעם יחליט" ● יו"ר ש"ס דרעי פנה ליו"ר כחול לבן: "אם אתה לא יכול לעבוד תחת נתניהו - תן לציבור להכריע"

על בד דימונה / צילום: יח"צ

קריסתן של מניות חברות הבדים נמשכת - ותוצאות הרבעון אינן מעודדות

בזמן שמדדי המניות המובילים קרובים לשיא, ספגו מניות מגזר הבדים ירידות משמעותיות מתחילת 2019 והתרחקו 35%-70% מהשיא שרשמו בשנים 2016-2017 בבורסת ת"א ● אף אחת מארבע החברות - שלא"ג, עלבד, ספאנטק ואבגול - לא הצליחה לשפר את הכנסותיה ברבעון השלישי של 2019

פרויקט תמ"א 38 בראשל"צ / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

מי רשאי לדרוש להפעיל את הבוררות בהסכמי תמ"א 38

האם צריך שכל בעלי הדירות יסכימו על מנת להפעיל את המנגנון, או שמספיק שרק חלק מהם יבקשו לעשות זאת?

מריו קופל פרופיל / צילום: אילן בשור

ארזים זכתה במכרז רמ"י לבניית 199 דירות באור יהודה

החברה, שבשליטת האחים גילי ויואל עזריה, תבנה את הפרויקט שחלקו (60%) מחיר למשתכן וחלקו דירות שישווקו בשוק החופשי ● התמורה הכוללת עבור הקרקע והוצאות פיתוח נאמדת בכ-97 מיליון שקל

מייקל בלומברג / צילום: Brian Snyder, רויטרס

העינים נשואות לבחירות בארה"ב: אם לא טראמפ אז לפחות בלומברג

במקביל למערכת הבחירות הישראלית לכנסת ה-23, ארה"ב צועדת לתוך שנת בחירות מורכבת ומשוסעת יותר מאי-פעם ● נהוג באמריקה שמנהיג מכהן ממשיך לשמונה שנות כהונה, אך טראמפ הוא שונה, וכך גם כל ההתנהלות סביבו, הקמפיין שלו ואף התמיכה הציבורית בו

ריאנאייר / צילום: שאטרסטוק

אפקט בואינג: ריאנאייר תסגור את הקו לנירנברג בחודש מרץ הקרוב

חברת הלואו קוסט מנמקת את המהלך בעיכוב בקבלת מטוסי הבואינג 737 מקס 10 ● המשמעות – ביטול הקו הישיר מת"א לנירנברג שבגרמניה הפועל כיום בתדירות של שתי טיסות שבועיות

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר החוץ האמריקאי מייק פומפיאו / צילום: ג'ים יאנג, רויטרס

מלחמת גרסאות עם וושינגטון: סיפוח הבקעה עלה או לא עלה בשיחה עם פומפיאו?

ראש מחלקת המזרח התיכון בבית הלבן נשאל על כך ביום שישי במסגרת תדרוך עיתונאים בוושינגטון, והכחשתו הייתה גורפת ● למרות זאת, נתניהו מתעקש היום: "והעליתי את הנושא בפני פומפיאו, ואני מתכוון להעלותו בפני ממשל טראמפ"

שרון שפורר / צילום: כדיה לוי, גלובס

חם לה בגיהנום: שרון שפורר ניצחה את אפי נוה ולא מוכנה לשתוק

"חופשת הלידה שלי הלכה על דגמי ואפי נוה", מספרת העיתונאית שרון שפורר ● ב"אוף דה רקורד" היא מסבירה איך זה שהיא מסכימה עם הביביסטים בביקורת על מערכת המשפט, ולמה גיא פלג ואביעד גליקמן מגיעים לשחיתות מאוחר מדי ● ומה הבעיה שלה עם "גלובס"? ● האזינו

בנימין נתניהו / צילום: רויטרס

בין מצודת זאב לקריה: היום שבו גיבש נתניהו את הקמפיין לבחירות

עם סיגר בפה ובקשב רב, האזין נתניהו ביום שלישי לפעילי ליכוד במצודת זאב וגם הבטיח להם כי הימין ישיג 60 מנדטים בבחירות הבאות • משם הוא עבר למשרד הביטחון בקריה לפגישה קצרצרה עם גנץ, שנועדה לצורכי הקמפיין בלבד: מו"מ לא התנהל שם

צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

מפלצת משוכללת של ארס והרס בגודל מילימטר וחצי: נמלת האש משתלטת על ישראל

נא להכיר: נמלת האש היא מפלצת משוכללת של ארס והרס בגודל מילימטר וחצי ● אוכלת כול, שוחה, עפה וזורעת חורבן בעולם ● המומחים מזהירים: כל נקודה בישראל תהיה נגועה בהן