גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

עדת המדינה קיבלה 300 א' ש' תמורת עדותה נגד קירשנבאום

לבקשת "גלובס", צו איסור הפרסום על היותה של נלי דינוביצקי עדת מדינה הוסר היום ● לדינוביצקי ובן זוגה יוחסו בעבר מעשי נוכלות, לרבות זיוף מסמכים והתחמקות שיטתית מנושים ● השופט לפרקליטות: "צריך לעשות בדק-בית"

פאינה קירשנבאום / צלם: שלומי יוסף
פאינה קירשנבאום / צלם: שלומי יוסף

מבוכה לפרקליטות: העדה סיפרה שקיבלה דמי מחיה בנוסף לתשלום שסוכם במסגרת הסכם עדת המדינה, הפרקליטות לא הכירה את העניין, הדיון נפסק על-מנת להביא את המסמכים הרלוונטיים, והשופט נזף בפרקליטות.

נלי דינוביצקי - מי שהייתה חברתה של פאינה קירשנבאום ושותפתה לחברת יבוא סיגריות שהקימו ביחד ונעזרה בקשריה על-מנת לקבל פרויקטים לחברת ההפקות שבבעלותה - העידה היום כעדת מדינה במסגרת פרשת התביעה נגד פאינה קירשנבאום בתיק ישראל ביתנו.

לבקשת "גלובס", צו איסור הפרסום על היותה של דינוביצקי עדת מדינה הוסר היום על-ידי השופט ירון לוי, המנהל את ההליך בו נאשמת בין היתר סגנית השר לשעבר קירשנבאום. 

נלי דינוביצקי  / צילום: שלומי יוסף

דינוביצקי ובן זוגה, איגור ריז, היו מקורבים לקירשנבאום בשנים בהן מיוחסים לקירשנבאום האישומים בפרשת ישראל ביתנו, נחקרו כחשודים מרכזיים בפרשה, וכעת מעידה דינוביצקי כעדת מדינה בתיק.

במהלך שנת 2014, כאשר חקירת הפרשה הייתה בעיצומה, סוכם שתהפוך לעדת מדינה ותקבל חסינות בנוגע לחשדות שיוחסו לה בפרשה, בתמורה למתן עדות נגד קירשנבאום ודוד גודובסקי (מי שנחשב ליד ימינה של קירשנבאום וכבר הורשע על חלקו בפרשה במסגרת הסדר טיעון).

דינוביצקי, שהייתה שקועה באותה עת בחובות כבדים, והתנהלו נגדה מספר הליכים משפטיים בשל אותם חובות, דרשה מהמדינה באמצעות עורך דינה סכום-עתק של יותר ממיליון שקל עבור החתימה על הסכם עדת המדינה.

המדינה נענתה לחלק מדרישותיה והסכימה לשלם לה סכום של 180 אלף שקל בעד שיתוף-הפעולה, סכום שבאופן יוצא דופן יועבר לה רק לאחר שמנהל המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה יאשר שהיא עמדה בכל תנאי ההסכם, לרבות מתן העדות בבית המשפט. המשמעות היא שאת עדותה מסרה היום דינוביצקי בבית המשפט, כשחרב של 180 אלף שקל מונפת מעל ראשה.

בנוסף, חוקרי המשטרה העבירו לדינוביצקי עשרות אלפי שקלים לטובת כיסוי חלק מחובותיה, במסגרת התקופה בה הפעילו אותה החוקרים במסגרת שיתוף-הפעולה שלה, וביקשו ממנה להיפגש עם דמויות מפתח בפרשה, תוך שהם מתעדים את הפגישות.

דינוביצקי הסבירה כי היה עליה להתחיל לשלם את החובות, "כדי שתצא שמועה שאני משלמת את הכסף" - פעולה שהייתה אמורה לתמרץ את בני השיח שלה לשתף עימה פעולה, שכן באותה תקופה מספר גורמים סרבו להיפגש איתה, עד שתסדיר את תשלום חובותיה.

בנוסף לסכומים האמורים הופתעו הסנגורים בעת הדיון היום, כאשר סיפרה דינוביצקי שהיא קיבלה גם דמי מחיה של 6,000 שקל לחודש למשך שנתיים. דינוביצקי העידה כי "עורך הדין סיכם במסגרת ההסכם שאני אקבל דמי מחיה של 6,000 שקל בחודש, ובסוף סכום של 180,000 שקל".

מדובר בתוספת של 144 אלף שקל ששולמו לה לאורך התקופה, ולא נכללו בהסכם שמסרה התביעה לעיון הסנגורים בתיק במסגרת גילוי חומרי החקירה.

בסך-הכול יוצא שדינוביצקי קיבלה 324,000 שקל, לא כולל הסכומים שהועברו לכיסוי חובותיה במהלך החקירה.

השופט לפרקליטות: "צריך לעשות בדק-בית"

בשלב זה התברר כי גם נציגי הפרקליטות הופתעו מעדותה של דינוביצקי על קבלת דמי המחיה לאורך שנתיים. לאחר אחת מההפסקות הודיעו נציגי הפרקליטות כי הם פנו בינתיים למשטרה וקיבלו מסמך משלים שכולל את פרטי ההסכם שלא היה מוכר להם.

ד"ר מאור אבן-חן, התובע הראשי בתיק, הסביר: "כשדיברנו עם המשטרה לקראת העדות, הוסבר לנו שיש נספח סודי שעוסק בנושא שלא רלוונטי לעדות, לכן לא ביקשנו לראות אותו. כשעלה היום הנושא של התשלום החודשי הקבוע, פניתי ולמשטרה וביקשתי לדעת איך יכול להיות שזה לא מופיע בשום מקום, ומסתבר שהם כרכו את זה לנספח הסודי, וביקשתי לקבל עותק באופן מיידי".

שופט: "למה אתם מסתפקים בדיווח בעל פה בזמן אמת, ולא מבקשים לראות את המסמך, כבר אז? יכול להיות שזה היה מונע את המצב היום. המשטרה מסתירה מכם משנת 2014 שיש תוספת להסכם, איך זה יכול להיות?"

אבן-חן: "אנחנו לא ידענו מזה, אני לא רוצה להגיד שהסתירו מאיתנו".

שופט: "דברים כאלה לא ידועים למפקדים של היחידה? צריך לעשות בדק-בית. אתם צריכים לבדוק דברים כאלה מראש. אתם נחשפים לחומר החסוי בתיק. זה לא נראה טוב ולא נשמע טוב".

אבן-חן: "אני מסכים". 

שופט: "אני מצפה שתדווחו לי מה אתם מתכוונים לעשות עם זה, זה לא יכול להישאר ככה, זה נראה לא טוב כלפי הנאשמים, וגם כלפי בית המשפט. רשויות האכיפה לא יכולות להסתיר, אלא אם יש עילה בדין".

עדה אחרת בפרשה על דינוביצקי: "כל מה שהיא אומרת זה שקר"  

דינוביצקי העידה היום בבית המשפט כיצד התבקשה על-ידי קירשנבאום וגודובסקי להעביר להם עמלה בגובה 10% על כל אירוע שקיבלה להפיק באמצעות השימוש בקשריהם.

בנוסף העידה דינוביצקי כי התבקשה על-ידי קירשנבאום לגבות ממספר גורמים את הסכום אותו הייתה אמורה להשקיע קירשנבאום בחברת יבוא הסיגריות המשותפת שהן הקימו באותה עת. לפי עדותה, דינוביצקי התבקשה להנפיק חשבוניות פיקטיביות עבור מספר גורמים, בתמורה לקבלת הכספים שיושקעו בחברה בשמה של קירשנבאום, כפי שפורסם מוקדם יותר היום ב"גלובס".

במסגרת החקירה הנגדית הציג בא-כוחה של קירשנבאום, עו"ד גיורא אדרת, תמצית משלל התביעות האזרחיות ודרישות החוב שהוגשו כנגד דינוביצקי וריז לאורך השנים, מהן עולה כי נקלעו לחובות של מאות אלפי שקלים לגורמים שונים, ויוחסו להם מעשי נוכלות, לרבות זיוף מסמכים והתחמקות שיטתית מנושיהם.

נגד דינוביצקי אף מתנהל הליך פשיטת רגל, כאשר בנובמבר האחרון נקבע כי היא לא עומדת בחיוביה לפי צו הכינוס שהוצא לה, וכי יש לה "פיגורים ומחדלים נוספים רבים" אשר בגינם הוחלט לבטל הקלות שניתנו לה במסגרת ההליך, נדחתה בקשה להכריז עליה כפושטת רגל (על מנת שתוכל לקבל צו הפטר על חובותיה), והוצא נגדה צו עיכוב יציאה מן הארץ.

עו"ד אדרת עימת את דינוביצקי עם אמירות קשות שנאמרו לגביה על-ידי עדים אחרים בתיק. אחת העדות, בעלת משרד נסיעות שניהלה קשרים עסקיים עם דינוביצקי, העידה כי דינוביצקי היא "שקרנית מספר אחת... היא שקרנית ושחקנית, היא יודעת איך לקחת מאנשים כסף.... היא שקרנית ורמאית".

העדה טענה כי דינוביצקי עקצה אותה בסכום של רבע מיליון שקל, אך לא רק אותה: "היא עקצה כמה סוכנויות בישראל. את מונה טורס בנתניה ב-300 אלף שקל וסוכנות אחרת ב-60 אלף שקל. אני לא היחידה", ובהמשך אמרה "כל מה שנלי (דינוביצקי, ב' ש') אומרת זה שקר".

על כך הגיבה דינובצקי כי אמרה את הדברים מכיוון ש"היא כעסה עליה שלא החזרתי לה את החוב".

בנוגע לבן זוגה של דינוביקצי, איגור ריז, העידה אותה עדה כי הוא זייפן מסמכים: "הוא גאון, מומחה למחשבים... דרך המערכת היה מכניס לפוטושופ ועושה שינויים". 

דינוביצקי הדגישה לכל אורך עדותה כי היא אינה בקיאה בפרטים הטכניים בדבר העברות הכספים עליהם נחקרה, וכי מוטב כי יפנו את השאלות בנושא הזה לבן זוגה, שצפוי להעיד בעוד שבועיים.

לאור זאת הודתה דינוביצקי במסגרת חקירתה הנגדית כי היא אינה יכולה להעיד על המסלול המדויק של הכספים שדרשה בהנחיית קירשנבאום מגורמים שונים, על-מנת לכסות על חלקה בהשקעה בחברה המשותפת. בשלב הזה שאל אותה השופט ירון לוי: "אז איך את יודעת שזה (הכסף, ב' ש') נכנס בכלל?"

דינוביצקי: "אני ידעתי שזה החלק של פאינה ב'דון טבק' (שם החברה המשותפת, ב' ש'), העברתי לאיגור (ריז, ב' ש'), והוא התעסק עם חשבון הבנק של החברה". 

אדרת: "אז בנושא של דון טבק, את מעידה שאת לא יכולה לעזור לבית המשפט לדעת את העובדות?"

דינוביצקי: "נכון".

עוד כתבות

ניקולס בראון ואדם נוימן / צילום: רויטרס

אדם נוימן בדרך למסך הקטן: סדרת טלוויזיה תתאר את עלייתו ונפילתו

התסריט לסדרה יהיה מבוססת על ספר, שטרם יצא לאור, של שלושה כתבי "וול סטריט ג'ורנל" ● ככל הנראה דמותו של נוימן תגולם ע"י השחקן ניקולס בראון ● עוד בתכנון: סדרה דוקומנטרית על ההתפתחויות הסוערות בחברת WeWork

דונלד טראמפ, נשיא ארה"ב / צילום: Carlos Barria, רויטרס

טראמפ מצייץ על "הסכם סחר גדול" ושולח את וול סטריט לשיא; לגארד הותירה את הריבית ללא שינוי

המדדים עולים ב-1% בניו יורק על רקע הציוץ של טראמפ לגבי הסכם סחר ● הבנק האירופי הותיר את הריבית ללא שינוי ברמה אפסית ● ארמקו הדביקה את רצונו של הנסיך הסעודי: הגיעה לשווי של 2 טריליון דולר בבורסה של ערב הסעודית ● האזרחים הבריטים הולכים לקלפיות

בנימין נתניהו ובני גנץ / צילומים: מארק ניימן-לע''מ, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

הולכים לסבב שלישי: הכנסת קבעה כי תאריך הבחירות יהיה 2 במרץ

המשבר החוקתי החריף ביותר בתולדות המדינה מתגלגל מאז 9 באפריל, עת הסתיימה מערכת הבחירות לכנסת ה-21, וראש הממשלה נתניהו לא הצליח להרכיב ממשלה ● יום הבחירות השלישי בפחות משנה יתקיים ב-2 במרץ 2020

כרמי יין שניזוקו ממזג האויר / צילום: אורון שמאי קנט\הקרן לנזקי טבע בחקלאות

כבר לא גשמי ברכה: תנודות האקלים מאיימות על עתיד החקלאות

גשמים חזקים, סופות ברקים וסערות חזקות - התנודות במזג האוויר מסבים נזקים כלכליים עצומים לחקלאות בכל העולם וגם בישראל ● בשירות המטאורולוגי אומנם לא מזהים בישראל מגמה מובהקת מבחינת משטר הגשמים, אבל דיווחי המבטחים על פיצויים לחקלאים מעידים על הנזקים הרבים

הנשיא טראמפ עם נשיא סין שי ג'ינגפינג / צילום: רויטרס

רגע לפני הדד-ליין: האם מלחמת הסחר נמצאת על סף פיצוץ?

ביום א' יפוג הדד-ליין שהציבה ארה"ב לממשל הסיני, וייכנסו לתוקף מכסים אמריקאים נוספים על מוצרים תוצרת סין ● מה האינטרס של טראמפ לענות לבקשת הסינים לפטור ממכסים, ומה יש להם להפסיד? ● כך מלחמת הסחר בין ארה"ב וסין הגיעה לסף פיצוץ, שלב אחר שלב ● האזינו

סתיו שפיר / צילום: איל יצהר, גלובס

שפיר לכחלון ולשטייניץ: "הקפיאו את הזיכיון של כיל במפעלי ים המלח"

ח"כ סתיו שפיר פנתה לשרי האוצר והאנרגיה בעקבות פרסום "גלובס" כי באוצר וברשות המסים נדהמו ממהלך חשבונאי של כיל המאפשר לה להימנע מתשלום מס בהיקף 400 מיליון שקל ● "אלה לא תרגילים חשבונאיים, זו הונאה"

טקס השבעת חברי הכנסת ה־22 / צילום: רפי קוץ

פרשנות: גם ביום האחרון של הכנסת הח"כים דאגו בעיקר לעצמם. ישראל בוחרת, שוב. כך זה נראה מאחורי הקלעים

הפעם הראשונה שישראל הלכה לבחירות הייתה סבירה, הפעם השנייה הייתה טירוף, הפעם השלישית נראית כמעשה אובדני ● ככה לא מתנהלת מדינה מודרנית

ההצבעה על פיזור הכנסת/  צילום: Gettyimages/Anadolu Agency

פרשנות - באישון לילה, בלי ליברמן, דרעי ובנט ותחת איום של כחול לבן: כך פוזרה הכנסת בפעם השלישית בתוך שנה

ב–3:00 לפנות בוקר הופיע נתניהו לפתע במליאה, השתתף בהצבעות וחמק מיד לאחר מכן ● תחת הלחץ בוועדה המיוחדת שהתכנסה להכין את חוק פיזור הכנסת לקריאה שנייה ושלישית התקבלו החלטות שאף אחד לא חלם לאשר • רק צדיק אחד הצביע נגד הגדלת מימון המפלגות ● פרשנות

מטוס אל על בשדה התעופה רמון / צילום: דוברות רשות שדות התעופה

היסטוריה? מטוס אל על נחת ברמון אבל רק לביקור קצר

מזג האוויר קיצוני שתפס את המטוס של אל על עם חזרתו ארצה מרומא לא אפשר את הנחיתה בנתב"ג והמטוס הופנה לנחיתה ברמון

נתי כהן/  צילום: כדיה לוי

בעקבות העתירה נגד מכרז הדור החמישי בסלולר: נדחו הגשת ההצעות בחודש

משרד התקשורת החליט לדחות את הגשת ההצעות המשותפות שתוכננו ליום ראשון בחודש, זאת על-מנת להתארגן ולהגיש תגובה מנומקת לבית המשפט לעתירות שהוגשו לדחיית המכרז

אנדרו אביר / צילום:ליאור מזרחי

אנדרו אביר: "צירוף ישראל למדד WGBI יביא לזרם השקעות של 3-5 מיליארד ד', אין לנו שום בעיה לרכוש את כל הסכום"

על רקע לחצי הייסוף הצפויים מכניסתה של ישראל למדד ה-WGBI, בבנק ישראל מרסנים את הציפיות להתחזקות השקל, לצד המשך גל רכישות המט"ח בשוק מאז הודעת הריבית האחרונה

דונאלד טראמפ/ צילום: רויטרס

טראמפ חתם על צו שמיועד להחניק התבטאויות אנטישמיות בקמפוסים

נשיא ארה"ב: "זה המסר שלנו לאוניברסיטאות: אם אתן רוצות לקבל סכומים אדירים מהממשל הפדרלי, אתן חייבות לדחות אנטישמיות" ● חוגים בשמאל האמריקאי: הצו יביא להגבלת חירות הדיבור

בנימין נתניהו, גדעון סער / צילום: הליכוד

מבקר הליכוד מזהיר את נתניהו וסער: לא לעשות שימוש בנכסי המפלגה ועובדי המפלגה בקמפיין

מבקר הליכוד עו"ד שי גלילי שלח הבוקר מכתב אזהרה למועמדים בפריימריז על ראשות הליכוד, נתניהו וסער, שלא לעשות שימוש בנכסי המפלגה ועובדי המפלגה בקמפיין ● למעשה, האזהרה מופנית בעיקר כלפי נתניהו, השולט כיום במנגנון המפלגתי ובנכסי התנועה

צוות מגובש / צילום: שאטרסטוק

"כל מנהל או מנהלת צריכים שיהיה להם טישו במגירה"

התפיסה שלפיה דמעות בעבודה הן התנהגות לא מקצועית, מתחילה להשתנות ● מדוע חשוב לעודד קולגות לבטא רגשות, ואיך זה תורם לחדשנות?

שרגא ברוש / צילום: שלומי יוסף

"מקווה שמחקריו רציניים יותר": מדוע הגיש נשיא התאחדות התעשיינים תלונה לנשיא הטכניון?

חודש וחצי לפני הבחירות לנשיא ההתאחדות, המרוץ בין שמואל דונרשטיין וד"ר רון תומר מתחמם ● הבעת תמיכה בדונרשטיין מצד פרופ' אהוד קינן, נשיא הפקולטה לכימיה בטכניון, מסעירה בימים האחרונים את ההתאחדות והובילה את הנשיא היוצא שרגא ברוש להגיש תלונה נגד פרופ' קינן

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

ת"א צמצמה את הירידות בנעילה לאחר הציוץ של טראמפ

המדדים המובילים ננעלו בטריטוריה הירוקה לאחר יום אדמדם ● טראמפ צייץ כי ארה"ב וסין קרובות ל"הסכם סחר גדול" ● לאומי פרטנרס במגעים לרכוש 20% מחברה בת של פוקס, מנייתה של חברת האופנה זינקה ביותר מ-7%

הראל ויזל, מנכ"ל ובעלים קבוצת פוקס  / צילום: שוקה כהן, יח"צ

לאומי פרטנרס במו"מ מתקדם לרכישת 10% מחברת ריטיילורס של פוקס לפי שווי של 600 מיליון שקל

החברה הבת ריטיילורס מחזיקה בזיכיון להפעלת המותג נייקי בישראל ובקנדה והמותג פוט לוקר בישראל ● ללאומי תוענק אופציה לרכישת 10% נוספים בתוך ארבע שנים, לפי שווי של 750 מיליון שקל לפחות

דניאלה פיק בקמפיין החדש של Yes / צילום: רותם לבל

הפרסומת של yes עם דניאלה פיק - הזכורה ביותר השבוע

גיאוקרטוגרפיה: הפרסומת של yes היא גם המושקעת ביותר בשבוע החולף, עם השקעה יוצאת דופן שעומדת עפ"י נתוני יפעת בקרת פרסום על כ-1.9 מיליון שקל ● הפרסומת האהובה ביותר השבוע - תאגיד מיחזור האריזות תמיר

סוסון ים שנתקע בכוס חד פעמית שהושלכה לים  / צילום: נועם קוטלר

סוף סוף: עיר בישראל תאסור שימוש בכלים חד-פעמיים בחוף הים

כך לפי החלטת מועצת העיר אילת ● הקנס הצפוי לעובר על החוק - עד 730 שקל

סקר הסקרים

סקר הסקרים: שעות ספורות לפני פיזור הכנסת, כחול לבן פתחה פער על הליכוד

הכנסת ה-22 מתפזרת, ומדינת ישראל תלך לבחירות בפעם השלישית בתוך שנה ● מי מתחזק, מי נחלש, ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה? ● כל הסקרים מכל כלי התקשורת ● "גלובס" עושה סדר ומביא את המספרים העדכניים ביותר לקראת עוד מערכת בחירות סוערת