גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

שיכון ובינוי מחדשת אנרגיה בתל-אביב

וגם: מדוע הגיעה הנהלת בנק דיסקונט לאירוע ברגל?

יורוג'ן פתחה את המסחר בנאסד"ק

רון בנצור, המנכ"ל, נותן טיפ ליזמי ביומד

שנה לאחר הנפקתה בנאסד"ק, פתחה הנהלת חברת הביומד יורוג'ן פארמה - רון בנצור, המנכ"ל; גיל חכים, נשיא החברה בישראל; וחברי הדירקטוריון פרד כהן ורן נוסבאום - את המסחר בבורסה.

יורוג'ן הישראלית מפתחת טיפולים למחלות אורולוגיות, תוך התמקדות באורו-אונקולוגיה, והיא נחשבת לאחת החברות הישראליות הבולטות בארה"ב. המניה נסקה בעיקר על רקע מעורבותו של פרופ' אריה בלדגרין כיו"ר החברה. בתקופה מאז הונפקה החברה בלדגרין הפך מאיש ידוע ומצליח לאחד הכוכבים הבולטים של תחום הביוטק, והוא מגייס בקלות הון לכל מיזם שבו הוא נוגע. מעורבותו הפעילה יחסית במיזם הישראלי נותנת לו רוח גבית, אותה מנצל היטב המנכ"ל בנצור, שמיטיב לדבר עם שוק הון האמריקאי, כפי שהוכיחו שתי הקדנציות הקודמות שלו בחברות קריקס ואקס.טי.אל. בתקופה בה החברה נסחרת, חידד בנצור עבור השוק את הכיוון האסטרטגי שלה למיקוד בסרטנים של דרכי השתן העליונות, שאין בהם היום טיפול אפקטיבי.

על הפודיום אמר בנצור כי "התקדמנו בניסויים הקליניים ונהנינו מתחילת הדרך באמון המשקיעים והמניה הציגה עליה של למעלה מ-300%. בחודש הבא נציג את תוצאות הניסוי של החברה ואני מקווה שעד סוף שנת 2019 נקבל את אישור ה-FDA".

לשאלה, איזו עצה הוא היה נותן לחברות ביומד אחרות, ענה בנצור שהן חייבות לראות תמיד רק את הלקוחות לנגד עיניהן.

רן נוסבאום, גיל חכים, רון בנצור ופרד כהן / צילום:  Libby Greenr

מצאו מזור: דירקטוריון מצלאוי החליט לאשר את תנאי המנכ"ל

לאחר שבעלי המניות בחברת הנדל"ן מצלאוי הערימו בשבוע שעבר קשיים על תנאי העסקת המנכ"ל החדש, ערן מזור, החליטו ועדת התגמול ודירקטוריון מצלאוי לאשר בעצמם את תנאי העסקתו, וכן את מדיניות התגמול. כפי שקרה בעבר במקרים אחרים, אישור הדירקטוריון התקבל בהתאם לסעיף בחוק החברות המאפשר לדירקטוריון לעשות זאת, גם במקרה של התנגדות האסיפה הכללית של בעלי המניות.

בעניינו של מזור, הצפוי ליהנות ממשכורת בעלות שנתית של כ-1 מיליון שקל וממענק שנתי מקסימלי של 5 מיליון שקל על בסיס תוצאות החברה, ציינו במצלאוי בין היתר כי "תנאי ההעסקה הינם מקובלים וסבירים", וכי אישורם "הינם לטובת החברה".

גם לגבי מדיניות התגמול סבור הדירקטוריון כי היא "לטובת החברה", ומבוססת על כמה עקרונות ובהם קידום מטרות ויעדי החברה, עידוד התחשבות בסיכונים, התאמת תמהיל חבילת התגמול לגודל החברה ויצירת תמריצים ראויים לנושאי המשרה.

עיקר פעילותה של מצלאוי, שבשליטת היו"ר סמי מצלאוי ושותפו אליהו קנפלר, מתרכז בייזום פרויקטים למגורים בישראל, ובנוסף היא עוסקת בנדל"ן מניב. מזור כיהן כסמנכ"ל הכספים של מצלאוי במשך 5 שנים, מאוקטובר 2012 ובספטמבר האחרון החליט לסיים את תפקידו, לטובת תפקיד דומה בחברת הנדל"ן חנן מור, אולם שבועות ספורים לאחר מכן שינה את החלטתו בעקבות הצעת מצלאוי לעמוד בראשה. מניית מצלאוי התחזקה בשנה האחרונה ב-13% ומשקפת לחברה שווי של כ-90 מיליון שקל.

סמי מצלאוי / צילום: שלומי יוסף

שיכון ובינוי מחדשת אנרגיה בתל-אביב

וגם: מדוע הגיעה הנהלת בנק דיסקונט לאירוע ברגל?

שיכון ובינוי אנרגיה מתחדשת זכתה במכרז של רשות החשמל להקמת חווה סולארית בהספק 20 מגה וואט, ולפיכך חגגו אמש (א') נציגי החברה יחד עם הנהלת בנק דיסקונט ופסגות, מממנות הפרויקט בסך 200 מיליון שקל. בתוכנית: הרמת כוסית וארוחת ערב לא פורמלית במלון לילי&בלום בתל-אביב.

הזוכים במכרז התחייבו להשלים את הקמתן של תחנות הכוח הסולאריות בתוך שנה ו-9 חודשים מרגע הזכייה. ברקע, נזכיר, מתנהלת חקירה בנוגע למתן שוחד לכאורה של בכירים בחברה-הבת של שיכון ובינוי המרכזת את פעילות התשתיות והבנייה הבינלאומית של הקבוצה.

הגיעו להרים כוסית ואת המורל: יובל דגים, מנכ"ל קבוצת שיכון ובינוי; נבות בר, מנכ"ל אנרגיה מתחדשת; לילך אשר-טופילסקי, מנכ"לית דיסקונט; אורית אלסטר, ראש החטיבה העסקית בבנק; ברק סורני, מנכ"ל פסגות; עו"ד איתן גפן; ואחרים.

עוד נמסר כי "כדי לשמור על הסביבה", דאגו נציגי דיסקונט לוותר על הרכב, ולעשות דרכם לאירוע ברגל ממשרדי הבנק. מדדנו. מדובר בכ-300 מטר. בערך 3  דקות צעידה.

אורית אלסטר, לילך אשר טופילסקי, יובל דגים, ברק סורני ונבות בר/ צילום: אבשלום ששוני

הקשר הצפון-אמריקאי

וגם: מה היתרון של שוק ההון הקנדי?

הבוקר (ב') הגיעה לישראל משלחת ובה נציגים מהבורסה OTC Markets האמריקאית ונציגי CSE הבורסה הקנדית. המטרה: לחשוף בפני חברות משוק ההון הישראלי את שיתוף-הפעולה שבין השתיים, מה שיכול לאפשר לחברות ישראליות לגייס הון בקנדה ולהיסחר במקביל בארה"ב.

עם הגעתם, ערכה פירמת PwC קסלמן וקסלמן מפגש במשרדי החברה בתל-אביב, בו נכחו כ-50 מנכ"לים ומנכ"ליות, מנהלים ומנהלות בסטארט-אפים מקומיים הפועלים בעולם הייעוץ הפיננסי וההייטק. ירון וייזנבלוט, שותף בכיר בפירמת PwC, הציג את היתרון שבשת"פ - חיסכון משמעותי בעלויות וללא צורך בתהליכים מורכבים ורגולטוריים שמאפיינים לרוב את תהליך הפיכתן של חברות לציבוריות.

ריצ'רד קרלטון, מנכ"ל הבורסה לניירות ערך הקנדית, אמר בין ביתר כי "היתרון הבולט בלהיות חברה ציבורית בשוק ההון הקנדי הוא שזה זול משמעותית ביחס לבורסות אחרות בעולם".

בהמשך תקיים המשלחת שולחן עגול עם מנכ"לים בחברות פרטיות וציבוריות בישראל, לצד קרנות אקוויטי, כדי לדון בהזדמנויות הקיימות בישראל לחברות המבקשות להרחיב את פעילותן ולקבל דריסת רגל בשווקים הפיננסיים בארה"ב וצפון אמריקה.

במפגש הבוקר נכחו: ג'ייסון פלטרוביץ, סגן נשיא בקבוצת OTC Markets וכריס קינג, סגן נשיא בכיר; רובי סולימאן, שותף בכיר וראש חטיבת הייעוץ ב-PwC; רוני יגרמן, שותף וראש חטיבת השקעות בנקאיות בקבוצת אלוני האפט: דן ויגדור, מנכ"ל HackerU, אבנר בן-אהרון, מנכ"ל PhytoPharma ; מקסים גולדשטיין, מנכ"ל Sowillo Energy ואחרים.

ריצ'רד קרלטון  ג'ייסון פלטרוביץ כריס קינג ורובי סולימאן / צילום: דורין פוקסברונר

מנגישים את חשיבות ההנגשה

מי הגיעו לפתיחת ועידת נגישות ישראל, ומי זכו להוקרה

ועידת נגישות ישראל השישית, נפתחה היום במרכז הכנסים אווניו בקריית שדה התעופה. פתחו את היום: יובל וגנר, נשיא ומייסד עמותת נגישות ישראל, שפתח את הוועידה יחד עם אריק פינטו, מנכ"ל בנק הפועלים ויעל דרומי, משנה למנכ"ל והממונה על חטיבת מחזיקי עניין. זאת, במסגרת שיתוף-פעולה בין הבנק לעמותה.

עוד נכחו: עו"ד מיכל רימון, מנכ"לית עמותת נגישות ישראל; זיו אבירם, נשיא ומנכ"ל אורקם; שוקי קובלנץ, מנכ"ל איקאה ישראל; אורן שגיא, מנכ"ל סיסקו; בנג'י סינגר, מנכ"ל WeWork ישראל; מארק און, מנכ"ל GETT ; עו"ד איתן אטיה, מנכ"ל פורום ה 15 של מרכז השלטון המקומי; ויקטור קליס, נציב שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלויות בעיריית ניו-יורק, ארה"ב; לואיס גלגוס, שגריר אקוודור בז'נבה ונשיא ארגון G3ict, לקידום הנגשה של טכנולוגיות מידע ותקשורת בעולם; היזם משה גאון, מבעלי גאון אחזקות; מני אברהמי, מנכ"ל יפעת תקשורת ואחרים.

בוועידה הוענק לראשונה פרס מקדם התקשורת בישראל יחד עם יפעת תקשורת. הפרס הוענק לתוכנית הרדיו יהיה בסדר בגלי צה"ל, על כך שעסקה בנושאי נגישות בשנה האחרונה. אביב לביא, נעמי רביע ולינוי בר גפן קיבלו את הפרס בשם התוכנית.

אריק פינטו יובל וגנר ולואיס גלגוס  / צילום: אביב גוטליב

עוד כתבות

הראל ויזל, פוקס, שחר תורג'מן, בריל, רביב ברוקמאייר, גולף, גבי רוטר, קסטרו: / צילום:  דימה טליאנסקי, איל יצהר, ענבל מרמרי

"ענף האופנה במוות קליני, מאיפה יגיע הכסף למלאי החורף?"

קמעונאיות האופנה קורסות תחת המשבר ● החנויות נסגרו, ואין כמעט הכנסות מולן אפשר לרכוש סחורה עתידית לעונת החורף הבאה ● הקרנות של המדינה רחוקות מלסייע לחברות שזקוקות להלוואות מיידיות

אמן מצייר על לוחות שחוסמים מסעדות סגורות בסיטאל, ארה"ב / צילום: Elaine Thompson, AP

לתשומת לב הישראלים: כך מנסה ענף המסעדנות בארה"ב להתאושש

נגיף הקורונה מוחק במהירות את תעשיית האירוח וההסעדה בארה"ב ● כאשר כל אמריקה נאבקת בקורונה, המסעדות החלו לשווק מרצ'נדייז אישי, ורבים רוכשים מוצרים במטרה לעזור ולתמוך בעסקים

השפעה ניכרת על מצב החיסכון הפנסיוני  / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

חודש שחור לקופות הגמל, פדיונות חסרי תקדים בקרנות

עפ"י הערכת מיטב דש, קופות הגמל רשמו במרץ תשואה שלילית ממוצעת של 9.3% שהביאה לתשואה שלילית של 11.4% ברבעון הראשון ב-2020 ● קרנות הנאמנות פדו סדר גודל חסר תקדים של 42 מיליארד שקל בחודש החולף

עגלת קניות/ צילום: עינת לברון

משרד הכלכלה מעודד לקנות ברשתות הגדולות: גיבש סל קבוע למזמינים אונליין

המשרד גיבש סל קניות קבוע ברשתות שופרסל ורמי לוי כדי לייעל את תהליך ההזמנה באינטרנט ולספק את המשלוח תוך 72 שעות ● הסל מכיל שלל מוצרים של המותג הפרטי ברשתות ושל היצרניות הגדולות, והוא אינו ניתן לשינוי ● ומה עם פרגון ליצרנים הקטנים?

ראש הממשלה נתניהו מחמיר את ההנחיות לציבור בצל איום הקורונה על ישראל / צילום: Gali Tibbon, Associated Press

נתניהו: "מענקים בסך 500 שקל לכל ילד, מהדקים את הגבלות התנועה על בני ברק"

הצעדים החדשים של ראש הממשלה כוללים מענק של 500 שקל לכל ילד - עד הילד הרביעי במשפחה ● עוד יוטלו הגבלות תנועה על בני ברק וממנה, ניתנה הנחיה לחבוש מסכות במרחב הציבורי והחלטה כי כל ישראלי ששב ארצה יוכנס לבידוד במלונית

עסקים סגורים בתל אביב / צילום: איל יצהר, גלובס

"האנשים בחל"ת צריכים להתחיל לחפש עבודה עכשיו"

לראשונה מספר חסר תקדים של דורשי עבודה: רבע מהמועסקים במשק רשומים בשירות התעסוקה, רובם עובדים שהוצאו לחופשה ללא תשלום • "ייצאנו משוק מועמדים מטורף לשוק של מעסיקים", אומר סמנכ"ל התוכן של אולג'ובס

דודי עזרא, בעל השליטה בחברת נטו / צילום: יח"צ

ההנפקה בוטלה, העסקה נפלה: דודי עזרא נשאר עם 50% משיווק הפירות והירקות של ביכורי השדה

נטו אחזקות, שהייתה אמורה למכור לביכורי השדה את חלקה בחברה-הבת המשותפת תמורת כ-300 מיליון שקל: "החברה בוחנת אפשרויות שונות ביחס להחזקותיה"

מאה שערים, השבוע / צילום: רויטרס - Ronen Zvulun

החברה החרדית בטלטלה: עליהום מבחוץ, חשבון נפש מבפנים, והקורונה בכל מקום

שבוע קשה עבר על החברה החרדית: שיעור קורונה גבוה במיוחד, הנהגה שמגיבה באיחור ואורח חיים שמקשה במיוחד על התגוננות ● עכשיו הם צריכים להתמודד גם עם גל גדול של שנאה מבחוץ ועם חשבון נפש מבפנים

תמר איש שלום/ צילום: ענבל מרמרי

ועד חדשות 13 מאשים: הנהלת רשת מנסה להחליש את חברת החדשות

על רקע כוונת רשת 13 לבצע תוכנית קיצוצים נרחבת, ועד חדשות 13 מאשים את הנהלת רשת כי היא משתמשת במשבר הקורונה כדי להכשיר מהלך צמצום כוח-אדם רחב - זאת למרות שרק לפני כחודש נחתם הסכם עם העובדים שהבטיח כי בחודשים הקרובים לא ייערכו פיטורי צמצום

סניף סגור של פיצרייה קאסה דל פפה / צילום: איל יצהר, גלובס

שכירים, אבל בעלי שליטה: הכירו את האנשים שנופלים בין הכסאות של תוכניות הפיצוי

הם בעלים של חברות קטנות, עצמאים אבל כאלה שמושכים שכר מהחברה שבבעלותם • 78 אלף איש שעונים להגדרה המשפטית הזו נאלצים לספוג הפסדים כבדים - אבל לא זוכים לשום הכרה • עכשיו הם מקימים איגוד מקצועי חדש ודורשים התייחסות

ברוקר בבורסה בניו יורק / צילום: Richard Drew, Associated Press

סיטי: זה מה שצריך לעשות כדי להציל את הכלכלה והבורסות

בסקירה שפרסמו בסיטי טוענים הכלכלנים כי חברות דיאגנוסטיקה יוכלו לספק עד סוף אפריל לכ-60% מהעובדים בארה"ב ערכות בדיקה, ואלה שיימצאו בריאים יוכלו לחזור לעבודה ● עד סוף חודש מאי תוכל אספקת הבדיקות לגדול לכ-95% מהעובדים

מימין: גיא לויתן, דור קרובינר ועומרי ליטבק, מייסדי הוטלמייז / צילום: גיא כושי, יח"צ

דווקא עכשיו: עליבאבא משקיעה בסטארט-אפ הטרוול-טק הישראלי הוטלמייז

הגיוס נעשה בהובלת קרן ההשקעות של עליבאבא והקרן הישראלית בריליאנס ונצ'רס ● הוטלמייז מפתחת טכנולוגיית אופטימיזציית רווח וחיזוי מחירים מבוססות בינה מלאכותית לתעשיית הזמנת בתי המלון

בטיסה מסלובקיה של ישראייר / צילום: יח"צ

אחרי פרסומים בכלי התקשורת על הקלות על שבים מחו"ל, נתניהו ביקש ממשרד הביטחון לטפל בנתב״ג

בנוסף, ככל שמשרד הביטחון יצליח לספק ערכות בדיקה, בהתאם לדרישות שהוגדרו ע"י משרד הבריאות, ישקל ביצוען של הבדיקות גם ביחס לכלל השבים מחו"ל

יצחק תשובה / צילום: יוסי כהן

תשובה מנסה לקושש מזומנים: קבוצת חג'ג' תרכוש שני מגרשים בפארק בבלי ב-400 מיליון שקל

קבוצת חג'ג' חתמה על מזכר הבנות, בכפוף לאישור דירקטוריון ● על המגרשים קיימת תוכנית מאושרת להקמת 2 מגדלים של 44 קומות, ובהם 380 דירות ● בחודש שעבר חתם תשובה על הסכם למכירת חברת הנדל"ן אלעד מגורים החדשה לישראל קנדה

איציק בנבנישתי, מנכ"ל פרטנר / צילום: תמר מצפי

בפרטנר חששו ממכירת הסיבים האופטיים: מה קרה בדרך לביטול העסקה עם הוט

בפרטנר חששו שרשות התחרות תדרוש מהם למכור את פעילות הסיבים האופטיים ● הוט העריכה כי העסקה תאושר מפני שלא תייצר פגיעה בתחרות בשום מקטע בשוק התקשורת ולא תביא לעליית מחירים ● "גלובס" מביא פרטים נוספים על הנעשה מאחורי הקלעים בדרך לביטול העסקה

סוגת קמח חיטה

אפקט הקורונה: הקמח בישראל עומד להתייקר

מחירי קמח החיטה יעלו ב-7%, כשההתייקרות תיכנס לתוקף ב-8 באפריל; ואילו מחירי קמחים העשויים מכוסמין עומדים לעלות ב-25% החל מ-1 במאי

ג'ף בזוס / צילום: Charles Krupa, AP

ניו יורק בודקת האם אמזון פיטרה עובד שארגן מחאה עקב מחסור בציוד מיגון מהקורונה

נציב זכויות האדם של ניו יורק יפתח בחקירה נגד אמזון בשל פיטורי העובד ● אמזון טוענת שהעובד פוטר מכיוון שלא שמר על הנחיות הבידוד

מסעדה בשטוקהולם, בשבוע שעבר. מותר להגיש רק לאנשים יושבים  / צילום: David Keyton, Associated Press

ללא בידוד חברתי או הסגר: בשבדיה בונים על רצונם הטוב של התושבים ועל המון תקווה

בממשלה בונים על אמון הציבור ועל גילויי האחריות והבגרות של השבדים ● בעוד כשבועיים נדע אם החלטתה לדבוק בשיטה דומה ל"חיסון העדר", שבריטניה זנחה, הייתה חכמה

שליחים של חברת המשלוחים "וולט" משקיפים לעבר רחוב ריק בצל הקורונה. חברות המשלוחים הפכו להיות מרכזיים בתקופה שבה אי אפשר לצאת כמעט מהבית / צילום: כדיה לוי, גלובס

חברת משלוחי האוכל וולט מסירה את הכפפות: שוכרת את שירותי חברת הלובינג פוליסי

וולט נמצאת בעיצומו של מאבק מול המסעדנים, שמבקשים ממנה להוריד את העמלה שהיא גובה על משלוחים ● חברת המשלוחים: שכרנו את חברת הלובינג במטרה "לקדם אינטרס משותף עם תעשיית המסעדנות"

מישל סיבוני, מנכ"ל קבוצת הראל, אילן רביב, מנכ"ל מיטב דש / צילום: איל יצהר, ישראל הדרי

הקורונה שולחת את החוסכים לחפש נזילות: משיכות גבוהות בהרבה מהרגיל בקרנות ההשתלמות

המשבר הכלכלי והירידות החדות בשווקים גורמים לתזוזות באפיקי החסכונות של הציבור • בחברות הביטוח ובבתי ההשקעות מספרים על משיכות בהיקף גבוה של אנשים שזקוקים מיידית לכסף, בעיקר בקרנות ההשתלמות ובפוליסות החיסכון, ועל העברת הפנסיה לאפיקים סולידיים