גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

שוות מיליונים: 10 שיאניות השכר של המשק הישראלי

שיאנית השכר במשק היא מיה שטרק, מנכ"לית חברת הנדל"ן גזית גלוב ברזיל, אחרי שבשנה הקודמת הייתה זו רוחה לוין, מנכ"לית גזית גלוב ● המנהלות בענף הפיננסים, שעד היום התברגו בראש הרשימה, נדחקו מטה בעקבות חוק שכר הבכירים ● דירוג שיאניות השכר במשק, פרויקט "ליידי גלובס"

שיאניות שכר - מיה  שטרק / צילום: רמי זרנגר
שיאניות שכר - מיה שטרק / צילום: רמי זרנגר

כמדי שנה מציג 'ליידי גלובס' את דירוג שיאניות השכר במשק. השנה מעל 60 מנהלות בחברות ציבוריות שנסחרות בבורסה רשמו עלות שכר של למעלה ממיליון שקל, את ה-10 הראשונות מביניהן אנו מביאים בדירוג זה.

1. 6.5 מיליון שקל - מיה שטרק, מנכ"לית גזית גלוב ברזיל

גם בשנה החולפת וגם בזו שקדמה לה שיאנית השכר הגיעה מענקית הנדל"ן המניב גזית גלוב, שבשליטת חיים כצמן. מיה שטרק, מנכ"לית גזית גלוב ברזיל, נכנסה לתפקידה באפריל 2013, ובתקופת כהונתה התפתחה פעילות החברה בברזיל משמעותית - מ-200 מיליון שקל, להיקף של 3 מיליארד שקל. כיום היא אחראית לכ-10% מהרווח התפעולי הנקי של הקבוצה כולה. "אני רואה את תחום הנדל"ן המסחרי לא כעיסוק בבלוקים ולבנים, אלא בסוציולוגיה", אמרה לאחרונה בראיון ל'ליידי גלובס'. "אנחנו, כבעלי הנכסים, צריכים לחשוב על המרקם האנושי שמולו אנחנו פועלים, ומה עלינו לעשות כדי להיות מספיק אטרקטיביים.

"יפה שיש כאלה (מתחרים) שמנסים ופועלים כדי להשתלט על האיום הדיגיטלי, אבל אני עדיין חושבת שהאנרגיה צריכה להתמקד באיך לעשות יותר טוב את מה שאתה כבר טוב בו. אנחנו מתמקדים יותר ברשתות החברתיות".

אורית לרר / צילום: ענבל מרמרי

2. 5.8 מיליון שקל - אורית לרר, מנכ"לית הפועלים שווייץ

בזכות החרגתה מחוק שכר הבכירים, נהנתה השנה המנכ"לית הוותיקה של בנק הפועלים בשווייץ מתגמולים שעברו את אלה שקיבלו ראשי הבנקים בישראל, והפכה לשיאנית השכר של הענף.

לרר, מהמנהלות הוותיקות בפועלים, צפויה להיפרד מהתפקיד לאחר שברבעונים האחרונים החליט בנק הפועלים לסגור את הפעילות בשווייץ, מה שעלה לו כ-110 מיליון שקל, בעיקר בגין הוצאות פיטורים ושכירות ארוכת טווח, ופגע בתוצאות הבנק במהלך 2017.

בעבר הייתה לרר ממונה על החטיבה הבינלאומית של הפועלים, והיא מכהנת בתפקידה הנוכחי מאז אוגוסט 2012 - מה שממצב אותה כאחת המומחיות הישראליות לנושאי בנקאות בחו"ל בכלל, ובנקאות שוויצרית בפרט.

עפרה שטראוס / צילום: שי יחזקאל

3. 5 מיליון שקל - עופרה שטראוס, יו"ר ובעלי שטראוס גרופ

את השנה החולפת הקדישה יו"ר שטראוס למיקוד פעילות החברה - היא מכרה פעילויות קטנות שאינן בליבה, ורכשה משותפיה את חלקם בפעילויות אחרות שמהותיות עבורה יותר.

סידור הפורטפוליו והמשך הצמיחה באו לידי ביטוי גם בביצועי המניה, שרשמה בחודשים האחרונים רמות שיא חדשות. בוועידת גלובס לעסקים אמרה השנה שטראוס, "כל הגופים התעשייתיים בארץ או בעולם איבדו את האמון של הציבור. לקבל בחזרה את אמון הציבור תהיה עבודה סיזיפית, יומיומית. מבחינתי, אין לי רישיון לפעול אם זה מה שחושבים עליי".

דנה עזריאלי / צילום: רמי זרנגר

4. 4.5 מיליון שקל - דנה עזריאלי, יו"ר ובעלי קבוצת עזריאלי

מי שמובילה את קבוצת הנדל"ן המניב הגדולה בישראל הציגה השנה תנופת פיתוח מואצת, המייצרת לה מגוון נכסים חדשים, ופעילות ענפה גם בתחום המשרדים, רשת בתי הדיור המוגן המתרחבת, וזרוע של מסחר מקוון. כל זאת, כשבשנה החולפת עברה עזריאלי בצורה חלקה גם חילופי מנכ"לים.

אמנם בסיכום שנתי עזריאלי חוותה ירידה משמעותית של 20% ברווחיה, אולם אלה עדיין הסתכמו ב-1.45 מיליארד שקל. בשלב הנוכחי, המשבר בענף האופנה לא בא לידי ביטוי בתוצאות הכספיות ובשיעורי התפוסה בנכסים של עזריאלי, אולם הוא הגביר את חששות המשקיעים, והמניה ירדה בכ-20% מאז שהגיעה לשיא במאי 2017.

סגי איתן / צילום: יונתן בלום

5. 4.1 מיליון שקל - סגי איתן, יו"ר נכסים ובנין

המנכ"לית הוותיקה של נכסים ובנין, העומדת בראשה כבר מ-2004, סימנה וי נוסף בסיכומה של 2017, עם המשך צמיחה בפרמטרים התפעוליים המרכזיים של החברה.

לפי העתיד שצופה איתן, מהמנהלות הבכירות בעולם הנדל"ן המקומי, השנים הקרובות יתאפיינו בצמיחה בהכנסות מנכסיה המניבים של החברה, בזכות פרויקטים שאוכלסו לאחרונה. נכסים ובנין הייתה מהנהנות המרכזיות מהביקושים הנרחבים שנרשמו בשנה החולפת לשטחי משרדים, בעיקר מחברות הייטק, אך לצד זה היא משקיעה ביוזמות גם בתחום המגורים.

סטלה הנדלר / צילום: רמי זרנגר

6. 4 מיליון שקל - סטלה הנדלר, מנכ"לית בזק

שנת 2017 הייתה הסוערת והדרמטית ביותר שעברה על המנהלת הבכירה ביותר בענף התקשורת. מאז חודשי הקיץ האחרונים שמה של הנדלר לא יורד מהכותרות, כמי שנחקרה כחשודה בעבירות כחלק מפרשת בזק-yes, הנוגעות בין היתר להעברת מידע רגיש ומסווג לבעל השליטה בבזק, שאול אלוביץ', בעסקאות בעלי עניין.

אמנם כמו בכל חקירה, גם ההליכים שעברו החשודים המעורבים בפרשות הקשורות לבזק ואלוביץ' לא היו נעימים לאף אחד מהם, אולם נראה כי אצל הנדלר עניין זה שבר שיאים עם הגיעה לבית המשפט, כשספגה הערות שוביניסטיות ומבישות, בעודה יושבת על ספסל הנאשמים.

בעקבות התפוצצות הפרשה והחקירות הודיעה הנדלר בחודש מרץ על פרישתה מראשות בזק, והיא צפויה להיפרד מהחברה בתחילת יולי הקרוב.

אסתר אלדן / צילום: ענבל מרמרי

7. 3.7 מיליון שקל - אסתר אלדן, מנכ"לית דלק ישראל

לאחר יותר משנתיים בראש חברת התעשייה גדות, בשנה שעברה החליטו בקבוצת דלק למנות את אסתר אלדן לכהן גם כמנכ"לית חברת תחנות הדלק, דלק ישראל. תחת ניהולה מפעילה החברה כ-250 תחנות דלק, והיא נחשבת לחברת שיווק הדלקים השנייה בגודלה בישראל, עם כ-20% מכלל תחנות התדלוק וכ-2,200 עובדים. בסיכום שנת הפעילות הראשונה תחת אלדן הגדילה החברה את רווחיה.

אלדן הגיעה לקבוצת האנרגיה שבשליטת יצחק תשובה ב-2014 אחרי כשבע שנים כמנכ"לית כיתן, וקודם לכן כחמש שנים בראש יצרנית צינורות הפלדה והפלסטיק, חברת צינורות המזרח התיכון. "להיות בראש הפירמידה זה מהרבה בחינות כיף גדול", אמרה השנה ל'ליידי גלובס'. "אתה יכול להוביל ולהשפיע בצורה רחבה, אם יש לך עצמאות מבחינת בעלי המניות. לי מאוד חשובה העצמאות, ואכן יש לי אותה".

אתי רוטר / צילום: איליה מלניקוב

8. 3.6 מיליון שקל - אתי רוטר, מנכ"לית משותפת ובעלי קסטרו

האיומים מכיוון הרכישות המתגברות באינטרנט, הגדלת נתח הקניות שמבצעים הישראלים בחו"ל, והתחרות שאינה מאפשרת העלאת מחירים משמעותית, מעמידים בפני אתי רוטר אתגרים לא מעטים, אולם נראה כי בשלב הנוכחי היא מתמודדת איתם בהצלחה.

למרות המצב הלא פשוט בענף האופנה הישראלי, עסקיה של קסטרו הצליחו לשמור על יציבות. ועם זאת, נראה כי התקופה המאתגרת העומדת בפני רוטר עוד רחוקה מכדי סיום. חוסר הוודאות בא לידי ביטוי בצלילה של כ-20% מתחילת השנה בשווייה של קסטרו - מה שמייצר עבורה אתגר נוסף, הקשור לאמון המשקיעים ביכולתה להמשיך להצעיד קדימה את חברת האופנה.

עתליה שמלצר / צילום: שי שבירו

9. 3.6 מיליון שקל - עתליה שמלצר, נשיאת שלמה החזקות

קרוב לארבע שנים חלפו מאז מותו של מייסד קבוצת שלמה החזקות, שלמה שמלצר, ועדיין בני המשפחה מתמודדים עם לכתו, בינתיים בהצלחה. כחלק מכך, גם האחריות של עתליה לעסקיה של הקבוצה, גדלה. אם עד מותו של בן זוגה הייתה אחראית על מערך הפרסום, הייעוץ התדמיתי ויחסי הציבור, כיום היא מפקחת מלמעלה על עסקי הקבוצה, העוסקת בעיקר בליסינג, רכב וביטוח. אגב, מאז מותו של שמלצר, היא גם זו שמחזיקה במניות החברה המשפחתית, הנסחרת בבורסה באמצעות אג"ח.

ליאורה עופר / צילום: ורדי כהנא

10. 3.3 מיליון שקל - ליאורה עופר, יו"ר ובעלי מליסרון

אחרי שניווטה את ענקית הקניונים מליסרון, שבבעלותה, למספר שנות צמיחה משמעותיות, בחודשים האחרונים בוחנת ליאורה עופר את האפשרות להיפרד מה'בייבי' שלה. זאת בהתאם להוראות חוק הריכוזיות, שדורש הפרדה של החזקות פיננסיות וריאליות.

בצד השני של המשוואה נמצאות מניות בנק מזרחי-טפחות, שבו מחזיקה משפחת עופר יחד עם משפחת ורטהיים. על פי ההערכות המשפחה מעדיפה להמשיך ולהחזיק בבנק, אך לא מן הנמנע כי תבוצע הפרדת נכסים בתוך המשפחה, כך שעופר תישאר עם השליטה במליסרון, ובן הדוד אייל יישאר עם ההחזקה בבנק.

כך או אחרת, בדומה למתחרה עזריאלי, את 2017 סיכמה מליסרון כשנה מוצלחת עם שיפור בפרמטרים המרכזיים. אמנם הטלטלה בענף האופנה אינה מורגשת בתוצאותיה, אולם גם מנייתה ספגה בשנה האחרונה ירידות שערים דו-ספרתיות, על רקע חששות המשקיעים מההשלכות האפשריות.

עוד כתבות

בעקבות מחקרים ישראליים פורצי דרך (ולא על קורונה) / צילום: unsplush, unsplash

הלוחם בחיידקים ועוד 5 מחקרים פורצי דרך שנעשו השנה בישראל

בשנה שבה מילים כמו פנדמיה, בדיקות סרולוגיות והמרוץ לחיסון השתלטו על השיח המדעי נעשו כמה פריצות דרך מחקריות באוניברסיטאות בישראל - מעולמות הרפואה ועד מדעי הרוח ● פרויקט מיוחד

ג'יין פרייזר. הגיעה לעמדה שאף אחת לא הגיעה אליה מעולם  / צילום: Erin Scott, רויטרס

כל הדרך לפסגה: יותר ויותר נשים מתמקמות בצמרת ענף הבנקאות

ענף הבנקאות, מגזר גברי מסורתי, עוקף כעת מגזרים אחרים בארה"ב בקידום נשים ● ההמחשה לכך באה כאשר סיטיגרופ מינה את ג'יין פרייזר למנכ"לית ● בכך היא תהפוך לאשה הראשונה שמנהלת בנק בוול סטריט ● למרות זאת, הדרך לשוויון מגדרי בענף הפיננסים עוד ארוכה ותלולה

יהודה המכבי 49, תל אביב / הדמיה: קודים

תמ"א 38 בתל אביב: "תוך שעתיים חילקנו בינינו את הדירות, בלי שמאי ובלי כלום"

בפרויקט הריסה ובנייה בבניין יהודה מכבי 49 בצפון הישן לקחו בעלי הדירות אנשי מקצוע מטעמם, ורק אז בחרו יזם

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - ראש השנה 18-20 בספטמבר

ראש השנה באיכילוב: 22 פצועים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

"גלובס" ובית החולים איכילוב חוזרים לדווח על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

המדרגות הספרדיות ברומא, יולי. בימים רגילים אתרי התיירות היו עמוסים במטיילים / צילום: Cecilia Fabiano, Associated Press

מקום טוב לחיות בו, יותר מארה"ב: השנה שבה אירופה קמה במפתיע מהקרשים

זו הייתה גם השנה שבה העולם נמדד לא רק במלחמת הסחר או בכוח צבאי, אלא בהתמודדות עם מגפה ● ולמרות ההתחלה הקשה, היבשת הזקנה מוכיחה את היעילות שבמדיניות רווחה ובמגזר ציבורי, כשהיא הופכת, על פי מדדים רבים, למקום טוב יותר לחיות בו מאשר ארה"ב

נת"צ בתל אביב / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

עיריית תל אביב-יפו החלה בפיילוט ראשון של התקנת כביש חשמלי

בימים אלה מתחילה עיריית תל אביב-יפו ביוזמה ראשונה מסוגה: סלילת כביש עם תשתית להטענת אוטובוסים חשמליים ● הפיילוט יבוצע ממסוף האוניברסיטה ועד למסוף קלצ'קין שברמת אביב, והאוטובוסים הנוסעים על תוואי המסלול ייטענו באמצעות השראה חשמלית ישירות מהכביש

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

מתחזקות הירידות בבורסות אירופה; HSBC צונחת ב-5%

במסחר בחוזים על מדדי בורסות ארה"ב נרשמות ירידות של 1.5%-2% ● במסחר בסחורות רושם הזהב ירידה של כ-0.1% לרמה של 1,960 דולר לאונקיה והנפט מסוג ברנט רושם ירידה של 1.4% ונסחר סביב 42.5 דולר לחבית

הנקראות של תש"פ - G / עיצוב: אפרת לוי, גלובס

10 הכתבות שקוראי G הכי אהבו השנה

נמלות האש משתלטות על ישראל ● האם מונוגמיה זה כבר פאסה ● למה עדיין אכפת לנו ממפלס הכנרת ● המתחים מאחורי הקרב על האסי ● ועוד שש כתבות שהכי אהבתם השנה

ציפי רפאלי בבית המשפט. בר רפאלי אביה מאחוריהם. / צילום: כדיה לוי, גלובס

ציפי רפאלי הגיעה לנווה תרצה לתחילת ריצוי מאסרה

רפאלי החלה את מאסרה לאחר שבית המשפט אישר את העונשים עליהם הוסכם בהסדר הטיעון שנחתם עמה ועם בתה, הדוגמנית בר רפאלי ● ביולי האחרון הורשעו השתיים בהתחמקות מתשלומי מס בשווי מליוני שקלים

אנשי “עמותת ותיקי הגליל”. מתחזקים קבוצת ווטסאפ שנקראת "גיל התבונה" / צילום: איל יצהר

נינים זה החיים: דרור פויר יצא למסע בעקבות מעיין הנעורים

נעמן שקולניק (94) עובד בחניון; שרה מנו (85) בחוץ כל הזמן; מרדכי הרוש (92) ומאיר כרסנטי (88) שותים יחד קפה; ארקדי פונשטיין (94) עושה הליכות; רותי ואלי רון (82 ו־83) מנציחים - וחיים • סיירנו בכל הארץ כדי לאתר את "האזור הכחול" שבו מאריכים ימים ● בואו נדבר על אושר, פרויקט מיוחד 

מה נמכר לאחרונה ב-3 מיליון שקל  בגוש דן / עיבוד: טלי בוגדנובסקי , גלובס

מה נמכר לאחרונה ב-3 מיליון שקל באזור תל אביב?

דירת 2.5 חדרים בתל אביב, דירת 4 חדרים ברמת השרון או בקומה 30 ברמת גן, ודירת 5 חדרים בהרצליה

סאמר חאג' יחיא, יו"ר בנק לאומי, בסעודה חגיגית באיחוד האמירויות     / צילום: לאומי, יח"צ

לא פראיירים שיצאו מהמדבר: מה אפשר ללמוד מהביקור העסקי הראשון באיחוד האמירויות

המשלחת של אנשי העסקים הישראלים, שארגן בנק לאומי, חזרה עם הרבה אופטימיות מהביקור הראשון בדובאי ● "נוצר בסיס להרבה שיתופי פעולה ונפתחו הרבה דלתות, שאם החברות שהיו כאן יידעו למנף, זה יתורגם לעסקים משותפים"

בית השגריר ברחוב גלי תכלת בהרצליה ושלדון אדלסון (בעיגול) / צילום: איל יצהר, גלובס

עסקת בית השגריר בהרצליה הושלמה: אדלסון ישלם 20 מיליון שקל מס רכישה

ל"גלובס" נודע כי המיליארדר שלדון אדלסון ישלם מס של כ-20 מיליון שקל על רכישת בית שגריר ארה"ב שהושלמה מספר ימים לפני החג ● את הנכס רכש אדלסון תמורת יותר מרבע מיליארד שקל - סכום שיא עבור בית פרטי בודד בישראל

חולה קורונה מטופל בבית החולים שיבא / צילום: רובי קסטרו - וואלה חדשות

שערי צדק ואסותא באשדוד הודיעו שלא יקבלו עוד חולי קורונה

העומס בבתי החולים בשל מגפת הקורונה: שני בתי חולים כבר הודיעו כי לא יוכלו לקלוט עוד חולי קורונה בשל העומס במחלקות ● משרד הבריאות העביר בקשה לכלל בתי החולים לפתוח מחלקות קורונה נוספות על חשבון מחלקות פנימיות כאשר התפוסה במחלקות הקורונה מגיעה ל-80%

הרכבת הקלה בירושלים / צילום: Eliricon, שאטרסטוק

על פי הנתונים שהוצגו בוועדת הכלכלה: רק 5% מהנוסעים בתחבורה ציבורית נבדקים

הוועדה התכנסה הבוקר במטרה לדון בהגבלות על התחבורה ציבורית בתקופת הסגר ● בוועדה הוסכם כי הרכבת הקלה בירושלים תמשיך להיות מוחרגת מתקנות הסגר ולפעול כרגיל ● מנהל הרשות לתחבורה ציבורית: "אין יכולת לפקחים להתחיל לריב עם הנוסעים ולהתמודד בכל תחנה ולספור את העולים והיורדים"

מחאה בצל הסגר: הפגנה בבלפור בצאת חג ראש השנה / צילום: יוסי זמיר

אלפים הפגינו נגד נתניהו בי-ם: "ישמעו אותנו למרות הסגר"

המחאות נגד השחיתות השלטונית החלו עם צאת החג, כשבמוקד ההפגנה השבועית בבלפור ● זאת חרף ההגבלות ולפני אישור המתווה לקיום הפגנות שפורסם ● 11 מפגינים נעצרו ועוכבו בי-ם בגין הפרת הסדר הציבורי ● מאות הפגינו בקיסריה. המארגנים: "נתנהל תוך הקפדה יתרה על ההנחיות"

אלי עזור / צלם: יחצ / צילום: יחצ

פיני זהבי ואלי עזור מהמרים על חברת הימורי ספורט מצפון מקדוניה ב-20 מיליון אירו

אספייר גלובל, שבה שותפים השניים, רכשה את BtoBet, המפעילה פלטפורמות מסחר בתחום הימורי הספורט B2B באירופה, באמריקה הלטינית ובאפריקה

תחנה לבדיקת קורונה בישראל / צילום: Oded Balilty, Associated Press

אחרי שלושה ימי סגר: שיעור בדיקות הקורונה החיוביות עדיין גבוה

מספר הבדיקות היה נמוך יחסית ועמד על 23,474 בדיקות, אך אחוז הבדיקות החיוביות הינו גבוה - כ-11%, מה שמצביע על תחלואה 'סמויה' נרחבת בקהילה, שטרם אותרה ● 565 בני אדם אומתו אתמול לנגיף

רני צים  / צילום: אורן קאן

רני צים רוכשת את חלקה של מידאס בפעילות המשותפת במגזר הערבי

רני צים תשלם כ-70 מיליון שקל עבור חלקה של מידאס בפעילות ● עם השלמת העסקה צפויה מידאס לרשום רווח (לפני מס) של כ-30 מיליון שקל כבר בדוחות הרבעון השלישי

מלכה לייפר מובלת למעצר  / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של כאן 11

ביהמ"ש המחוזי: מלכה לייפר כשירה להסגרה לאוסטרליה

לייפר ביצעה על פי הנטען, עשרות עבירות מין בתלמידותיה ● משפט ההסגרה של לייפר מתנהל מאז 2014 בהליך שנפרס באופן חריג ביותר על פני למעלה מ-70 דיונים ● ללייפר עומדת זכות ערעור לבית המשפט העליון שצריך להיות מוגש בתוך 30 יום