גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

שוות מיליונים: 10 שיאניות השכר של המשק הישראלי

שיאנית השכר במשק היא מיה שטרק, מנכ"לית חברת הנדל"ן גזית גלוב ברזיל, אחרי שבשנה הקודמת הייתה זו רוחה לוין, מנכ"לית גזית גלוב ● המנהלות בענף הפיננסים, שעד היום התברגו בראש הרשימה, נדחקו מטה בעקבות חוק שכר הבכירים ● דירוג שיאניות השכר במשק, פרויקט "ליידי גלובס"

שיאניות שכר - מיה  שטרק / צילום: רמי זרנגר
שיאניות שכר - מיה שטרק / צילום: רמי זרנגר

כמדי שנה מציג 'ליידי גלובס' את דירוג שיאניות השכר במשק. השנה מעל 60 מנהלות בחברות ציבוריות שנסחרות בבורסה רשמו עלות שכר של למעלה ממיליון שקל, את ה-10 הראשונות מביניהן אנו מביאים בדירוג זה.

1. 6.5 מיליון שקל - מיה שטרק, מנכ"לית גזית גלוב ברזיל

גם בשנה החולפת וגם בזו שקדמה לה שיאנית השכר הגיעה מענקית הנדל"ן המניב גזית גלוב, שבשליטת חיים כצמן. מיה שטרק, מנכ"לית גזית גלוב ברזיל, נכנסה לתפקידה באפריל 2013, ובתקופת כהונתה התפתחה פעילות החברה בברזיל משמעותית - מ-200 מיליון שקל, להיקף של 3 מיליארד שקל. כיום היא אחראית לכ-10% מהרווח התפעולי הנקי של הקבוצה כולה. "אני רואה את תחום הנדל"ן המסחרי לא כעיסוק בבלוקים ולבנים, אלא בסוציולוגיה", אמרה לאחרונה בראיון ל'ליידי גלובס'. "אנחנו, כבעלי הנכסים, צריכים לחשוב על המרקם האנושי שמולו אנחנו פועלים, ומה עלינו לעשות כדי להיות מספיק אטרקטיביים.

"יפה שיש כאלה (מתחרים) שמנסים ופועלים כדי להשתלט על האיום הדיגיטלי, אבל אני עדיין חושבת שהאנרגיה צריכה להתמקד באיך לעשות יותר טוב את מה שאתה כבר טוב בו. אנחנו מתמקדים יותר ברשתות החברתיות".

אורית לרר / צילום: ענבל מרמרי

2. 5.8 מיליון שקל - אורית לרר, מנכ"לית הפועלים שווייץ

בזכות החרגתה מחוק שכר הבכירים, נהנתה השנה המנכ"לית הוותיקה של בנק הפועלים בשווייץ מתגמולים שעברו את אלה שקיבלו ראשי הבנקים בישראל, והפכה לשיאנית השכר של הענף.

לרר, מהמנהלות הוותיקות בפועלים, צפויה להיפרד מהתפקיד לאחר שברבעונים האחרונים החליט בנק הפועלים לסגור את הפעילות בשווייץ, מה שעלה לו כ-110 מיליון שקל, בעיקר בגין הוצאות פיטורים ושכירות ארוכת טווח, ופגע בתוצאות הבנק במהלך 2017.

בעבר הייתה לרר ממונה על החטיבה הבינלאומית של הפועלים, והיא מכהנת בתפקידה הנוכחי מאז אוגוסט 2012 - מה שממצב אותה כאחת המומחיות הישראליות לנושאי בנקאות בחו"ל בכלל, ובנקאות שוויצרית בפרט.

עפרה שטראוס / צילום: שי יחזקאל

3. 5 מיליון שקל - עופרה שטראוס, יו"ר ובעלי שטראוס גרופ

את השנה החולפת הקדישה יו"ר שטראוס למיקוד פעילות החברה - היא מכרה פעילויות קטנות שאינן בליבה, ורכשה משותפיה את חלקם בפעילויות אחרות שמהותיות עבורה יותר.

סידור הפורטפוליו והמשך הצמיחה באו לידי ביטוי גם בביצועי המניה, שרשמה בחודשים האחרונים רמות שיא חדשות. בוועידת גלובס לעסקים אמרה השנה שטראוס, "כל הגופים התעשייתיים בארץ או בעולם איבדו את האמון של הציבור. לקבל בחזרה את אמון הציבור תהיה עבודה סיזיפית, יומיומית. מבחינתי, אין לי רישיון לפעול אם זה מה שחושבים עליי".

דנה עזריאלי / צילום: רמי זרנגר

4. 4.5 מיליון שקל - דנה עזריאלי, יו"ר ובעלי קבוצת עזריאלי

מי שמובילה את קבוצת הנדל"ן המניב הגדולה בישראל הציגה השנה תנופת פיתוח מואצת, המייצרת לה מגוון נכסים חדשים, ופעילות ענפה גם בתחום המשרדים, רשת בתי הדיור המוגן המתרחבת, וזרוע של מסחר מקוון. כל זאת, כשבשנה החולפת עברה עזריאלי בצורה חלקה גם חילופי מנכ"לים.

אמנם בסיכום שנתי עזריאלי חוותה ירידה משמעותית של 20% ברווחיה, אולם אלה עדיין הסתכמו ב-1.45 מיליארד שקל. בשלב הנוכחי, המשבר בענף האופנה לא בא לידי ביטוי בתוצאות הכספיות ובשיעורי התפוסה בנכסים של עזריאלי, אולם הוא הגביר את חששות המשקיעים, והמניה ירדה בכ-20% מאז שהגיעה לשיא במאי 2017.

סגי איתן / צילום: יונתן בלום

5. 4.1 מיליון שקל - סגי איתן, יו"ר נכסים ובנין

המנכ"לית הוותיקה של נכסים ובנין, העומדת בראשה כבר מ-2004, סימנה וי נוסף בסיכומה של 2017, עם המשך צמיחה בפרמטרים התפעוליים המרכזיים של החברה.

לפי העתיד שצופה איתן, מהמנהלות הבכירות בעולם הנדל"ן המקומי, השנים הקרובות יתאפיינו בצמיחה בהכנסות מנכסיה המניבים של החברה, בזכות פרויקטים שאוכלסו לאחרונה. נכסים ובנין הייתה מהנהנות המרכזיות מהביקושים הנרחבים שנרשמו בשנה החולפת לשטחי משרדים, בעיקר מחברות הייטק, אך לצד זה היא משקיעה ביוזמות גם בתחום המגורים.

סטלה הנדלר / צילום: רמי זרנגר

6. 4 מיליון שקל - סטלה הנדלר, מנכ"לית בזק

שנת 2017 הייתה הסוערת והדרמטית ביותר שעברה על המנהלת הבכירה ביותר בענף התקשורת. מאז חודשי הקיץ האחרונים שמה של הנדלר לא יורד מהכותרות, כמי שנחקרה כחשודה בעבירות כחלק מפרשת בזק-yes, הנוגעות בין היתר להעברת מידע רגיש ומסווג לבעל השליטה בבזק, שאול אלוביץ', בעסקאות בעלי עניין.

אמנם כמו בכל חקירה, גם ההליכים שעברו החשודים המעורבים בפרשות הקשורות לבזק ואלוביץ' לא היו נעימים לאף אחד מהם, אולם נראה כי אצל הנדלר עניין זה שבר שיאים עם הגיעה לבית המשפט, כשספגה הערות שוביניסטיות ומבישות, בעודה יושבת על ספסל הנאשמים.

בעקבות התפוצצות הפרשה והחקירות הודיעה הנדלר בחודש מרץ על פרישתה מראשות בזק, והיא צפויה להיפרד מהחברה בתחילת יולי הקרוב.

אסתר אלדן / צילום: ענבל מרמרי

7. 3.7 מיליון שקל - אסתר אלדן, מנכ"לית דלק ישראל

לאחר יותר משנתיים בראש חברת התעשייה גדות, בשנה שעברה החליטו בקבוצת דלק למנות את אסתר אלדן לכהן גם כמנכ"לית חברת תחנות הדלק, דלק ישראל. תחת ניהולה מפעילה החברה כ-250 תחנות דלק, והיא נחשבת לחברת שיווק הדלקים השנייה בגודלה בישראל, עם כ-20% מכלל תחנות התדלוק וכ-2,200 עובדים. בסיכום שנת הפעילות הראשונה תחת אלדן הגדילה החברה את רווחיה.

אלדן הגיעה לקבוצת האנרגיה שבשליטת יצחק תשובה ב-2014 אחרי כשבע שנים כמנכ"לית כיתן, וקודם לכן כחמש שנים בראש יצרנית צינורות הפלדה והפלסטיק, חברת צינורות המזרח התיכון. "להיות בראש הפירמידה זה מהרבה בחינות כיף גדול", אמרה השנה ל'ליידי גלובס'. "אתה יכול להוביל ולהשפיע בצורה רחבה, אם יש לך עצמאות מבחינת בעלי המניות. לי מאוד חשובה העצמאות, ואכן יש לי אותה".

אתי רוטר / צילום: איליה מלניקוב

8. 3.6 מיליון שקל - אתי רוטר, מנכ"לית משותפת ובעלי קסטרו

האיומים מכיוון הרכישות המתגברות באינטרנט, הגדלת נתח הקניות שמבצעים הישראלים בחו"ל, והתחרות שאינה מאפשרת העלאת מחירים משמעותית, מעמידים בפני אתי רוטר אתגרים לא מעטים, אולם נראה כי בשלב הנוכחי היא מתמודדת איתם בהצלחה.

למרות המצב הלא פשוט בענף האופנה הישראלי, עסקיה של קסטרו הצליחו לשמור על יציבות. ועם זאת, נראה כי התקופה המאתגרת העומדת בפני רוטר עוד רחוקה מכדי סיום. חוסר הוודאות בא לידי ביטוי בצלילה של כ-20% מתחילת השנה בשווייה של קסטרו - מה שמייצר עבורה אתגר נוסף, הקשור לאמון המשקיעים ביכולתה להמשיך להצעיד קדימה את חברת האופנה.

עתליה שמלצר / צילום: שי שבירו

9. 3.6 מיליון שקל - עתליה שמלצר, נשיאת שלמה החזקות

קרוב לארבע שנים חלפו מאז מותו של מייסד קבוצת שלמה החזקות, שלמה שמלצר, ועדיין בני המשפחה מתמודדים עם לכתו, בינתיים בהצלחה. כחלק מכך, גם האחריות של עתליה לעסקיה של הקבוצה, גדלה. אם עד מותו של בן זוגה הייתה אחראית על מערך הפרסום, הייעוץ התדמיתי ויחסי הציבור, כיום היא מפקחת מלמעלה על עסקי הקבוצה, העוסקת בעיקר בליסינג, רכב וביטוח. אגב, מאז מותו של שמלצר, היא גם זו שמחזיקה במניות החברה המשפחתית, הנסחרת בבורסה באמצעות אג"ח.

ליאורה עופר / צילום: ורדי כהנא

10. 3.3 מיליון שקל - ליאורה עופר, יו"ר ובעלי מליסרון

אחרי שניווטה את ענקית הקניונים מליסרון, שבבעלותה, למספר שנות צמיחה משמעותיות, בחודשים האחרונים בוחנת ליאורה עופר את האפשרות להיפרד מה'בייבי' שלה. זאת בהתאם להוראות חוק הריכוזיות, שדורש הפרדה של החזקות פיננסיות וריאליות.

בצד השני של המשוואה נמצאות מניות בנק מזרחי-טפחות, שבו מחזיקה משפחת עופר יחד עם משפחת ורטהיים. על פי ההערכות המשפחה מעדיפה להמשיך ולהחזיק בבנק, אך לא מן הנמנע כי תבוצע הפרדת נכסים בתוך המשפחה, כך שעופר תישאר עם השליטה במליסרון, ובן הדוד אייל יישאר עם ההחזקה בבנק.

כך או אחרת, בדומה למתחרה עזריאלי, את 2017 סיכמה מליסרון כשנה מוצלחת עם שיפור בפרמטרים המרכזיים. אמנם הטלטלה בענף האופנה אינה מורגשת בתוצאותיה, אולם גם מנייתה ספגה בשנה האחרונה ירידות שערים דו-ספרתיות, על רקע חששות המשקיעים מההשלכות האפשריות.

עוד כתבות

מוחמד סעוד הבלוגר הסעודי / צילום: צילום מסך מתוך טוויטר

מוחמד סעוד, המוכר בכינויו "הבלוגר הסעודי": סוחטים אותי

מוחמד סעוד המפרסם חדשות לבקרים ציוצים בעד ישראל וראש הממשלה נתניהו בחשבון הטוויטר שלו, ואף נפגש עם נתניהו לפני מספר חודשים, מאשים את האקטיביסט באיומים ● זאת בתגובה לציוץ שפרסם רותם בו נכתב: "לא מציע לך להיכנס איתי ראש בראש כי זה יגמר רע מאד בשבילך"

ג'רום פאוול, יו"ר הפדרל ריזרב / צילום: Sarah Silbiger, רויטרס

מתערב בשוק האג"ח: הפד ירכוש אגרות חוב החל משבוע הבא

הפד צפוי להתחיל לרכוש אגרות חוב אמריקאיות לטווחים הקצרים בהיקף של עד 60 מיליארד דולר ● המהלך שיחל ביום ג' וימשך לפחות עד הרבעון השני ב-2020, צפוי להעלות את מאזן הבנק לרמה של 4.2 טריליון דולר

מנכ"ל סופטבנק, מסיושי סאן/ צילום: רויטרס Yoshio Tsunoda

מנכ"ל סופטבנק: בעקבות לקחי WeWork אסטרטגיית ההשקעות תשתנה

אחרי ביטול ההנפקה של WeWork בנאסד"ק שהביא להדחת המנכ"ל, אדם נוימן, לצד ביצועים חלשים של מניית אובר, מנכ"ל התאגיד היפני סופטבנק ינתב את השקעות הקרן שהקים לטובת חברות המציגות שורת רווח בפרק זמן קצר בהרבה מהחברות בהן השקיע עד כה

זה בידיים שלנו / צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

עשה זאת בעצמך: עד שהממסד יתעורר, יותר ויותר אזרחים מתגייסים להציל את כדור הארץ

יכולנו להביא תסריטי אימה של אסונות אקלים, אבל בחרנו להציג את הפתרונות ● כך אפשר לעצור את ההתחממות הגלובלית - אבל חייבים לפעול עכשיו, לפני שיהיה מאוחר מדי

סמסונג גלקסי נוט 10 פלוס / צילום: יח"צ

מצלמה משודרגת ופיצ'ר לגיימרים: האם כדאי לקנות את הגלקסי נוט החדש?

עט פונקציונלית יותר, צבעים חיים ופילטרים לאינסטגרם: הנוט 10 פלוס נכנס לקטגוריית המכשירים שבמיינסטרים - אבל זאת בשורה חיובית

אהרון ברק ואיילת שקד /צילום: רפי קוץ

האקדח המעשן שהעליונים הניחו על שולחן הממשלה

מי היו השרים שביקשו לאתגר את מערכת המשפט, ומה גרם לכישלונם הפוליטי בדרך לשינוי? • אילו מחירים אנחנו משלמים בגלל החובה שמטיל ביהמ"ש על שרי הממשלה לפרוש עם הגשת כתב אישום • וגם, מדוע צריך להתנגד למתווה הנבצרות של הנשיא ● דעה

מנהיגי הירוקים בגרמניה חוגגים לאחר הבחירות/ צילום:  רויטרס - Hannibal Hanschke

אור ירוק בפוליטיקה: האם המפלגות הירוקות מתחילות להטביע חותם?

בגרמניה הירוקים ממריאים, באוסטריה הם הגדילו פי 4 את כוחם, ובאמריקה הם פעילים בתוך המפלגה הדמוקרטית ● ירוקים יכולים להיות המחסום היעיל לפופוליסטים של הימין הקיצוני, ובלבד שלא יהיו קיצונים בעצמם

 סוחרים בבורסתNYSE/  צילום: רויטרס  .rendan McDermid

וול סטריט נסגרה בעליות; מניית אפל הגיעה לשיא כל הזמנים

המסחר בוול סטריט ננעל בעליות שערים על רקע האיתותים מוושינגטון ומסין על הבנות משמעותיות בשיחות הסחר ● מניית אפל קפצה ב-2.6% לשיא של כל הזמנים עם מחיר של כ-236 דולר למניה ● הפד צפוי להתחיל לרכוש אגרות חוב אמריקאיות לטווחים הקצרים בהיקף של עד 60 מיליארד דולר ● הנפט מזנק בלמעלה מ-2%

נעמה יששכר יחד עם אימא יפה / צילום: באדיבות המשפחה

שורת מעשי הונאה: ההאקר הרוסי שסיבך את נעמה יששכר

אלכסיי בורקוב נעצר בישראל לפני כ-4 שנים בנתב"ג, לאחר שבארה"ב הוגש נגדו כתב אישום בגין הונאה בכרטיסי אשראי ● בית המשפט העליון קבע כי אין מניעה להסגירו לארה"ב חרף בקשה דומה מצד רוסיה, בעוד ששם מפעילים לחץ בדמות גזר דין כבד על נעמה יששכר

דרור פויר / צילום: יונתן בלום

למה יושבים בסוכה, והקשר בין נייר העיתון לעיתונות חזקה

אנחנו יושבים בסוכה לא כדי להיזכר כמה כיף היה להיות במדבר, אלא כמה גרוע זה היה ● לא כדי להעלות על נס את הארעי והטבעי, אלא לחגוג את הבטון והמזגן

נעמה יששכר / צילום: באדיבות המשפחה

בית המשפט ברוסיה גזר 7.5 שנות מאסר לישראלית שנעצרה בגין החזקת סמים

ממשרד החוץ נמסר כי ישראל רואה בחומרה את פסק הדין שניתן בעניינה של נעמה יששכר בת ה-26, העצורה במדינה מאז אפריל לאחר שבתיקה נמצא חשיש ● ראש הממשלה נתניהו ציין כי ביקש להקל בעונשה והבהיר כי לא ניתן לשחרר את ההאקר הכלוא בישראל

נתניהו ומנדלבליט/  צילום: אלכס קולומויסקי / ידיעות אחרונות

היועמ"ש נגד "התערבות נתניהו במדיניות האכיפה ביו"ש": "צבר מקרים חמורים, פגיעה בשלטון החוק"

עו"ד ארז קמיניץ במכתב חריף: ראש הממשלה ושר הביטחון נתניהו פועל למנוע פינוי התיישבות לא חוקית ביהודה ושומרון ● בפגישה שנערכה מנדלבליט דרש מנתניהו כי יבהיר כי אסור למשרדו להתערב בהליכי האכיפה והפיקוח בהתנחלויות

נשים סיניות מבוגרות / צילום: רויטרס

יותר מבוגרים, פחות עובדים: המלכוד שמאיים על הצמיחה העולמית

83 מדינות נמצאות במצב שבו אוכלוסייתן מזדקנת בהתמדה, והמשמעות היא אחת: כלכלתן מועדת לדעיכה ● מה קורה להוצאות כשמתבגרים, איך זה משפיע על פעילות המשק ולמה הבייבי בומרס בארה"ב לא מצליחים למכור את בתיהם ● כתבה שנייה על הפצצה המתקתקת של המגמות הדמוגרפיות

הנערים /צילום: רן מנדלסון

היעד המרכזי של שר התקשורת הבא: להתאים את הרגולציה לעולם המדיה המשתנה

המדיה הישראלית מורכבת משרשרת של תעשיות הקשורות זו בזו, וחלקן מתמודדות עם סכנה קיומית ● ולא, הפלטפורמות הבינ"ל הן לא הגורם היחיד לתחלואים ● טעויות בניהול, קריאה לא נכונה של המפה או קרבות אגו אשמים לא פחות ● "גלובס" איתר את כשלי השוק בתחום המדיה - ומציע פתרונות ● חלק שני בפרויקט

אפס פסולת / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

הרשת שעוברת לקשיות מנייר וחנות למילוי כדי חלב: כך נאבקות רשתות בעולם בהתחממות הגלובלית

רשתות גדולות וגם עסקים פרטיים בישראל עדיין לא משקיעים בתחום הקיימות ● עד שזה יקרה, הנה כמה פתרונות מעוררי השראה מהעולם

חולות סמר בערבה./ צילום: Ariel Immerman - מתוך ויקיפדיה

עשה זאת בעצמך: האנשים שהחליטו לשמור על הסביבה במקום הממסד האדיש

במקום לחכות שגופי המדינה שאמונים על כך יתחילו לטפל בענייני הסביבה, יותר ויותר אזרחים מהשורה מתארגנים בעצמם כדי לשמור על קרקעות, לנטוע עצים ולהגן על הטבע ● רן סנדרס, איש הייטק מכוכב יאיר: "זה מכאיב שהרשויות בישראל לא דואגות לכך בעצמן. אנחנו עושים בחינם מה שהיה עולה למועצה עשרות אלפי שקלים"

יאיר דוכין, ויצמן נגר, אביחי שניר ואפרת טולקובסקי / צילום: שלומי יוסף

"אנחנו לקראת הסופה התחבורתית המושלמת בגוש דן. פקק של יממה"

המחירים בשמים? המשקיעים אשמים במשבר הדיור? הממשלה מגזימה בהתערבות בשוק? חסרות דירות? ● בפאנל "גלובס" כינסנו הפעם 4 חוקרים: ד"ר אפרת טולקובסקי, ד"ר ויצמן נגר, ד"ר יאיר דוכין וד"ר אביחי שניר, שמסכימים כי הדרך לפתור את משבר הדיור חייבת לעבור דרך תשתיות התחבורה

אמבולנס של מגן דוד אדום / צילום: תמר מצפי

חשד לחיסול באור יהודה: גבר בן 37 נהרג מפיצוץ רכב

התקרית אירעה סמוך לכניסה לעיר בכביש 412 ● צוותי מד"א שהגיעו למקום נאלצו לקבוע את מותו של נהג הרכב, תושב העיר המוכר למשטרה וככל הנראה השתייך לארגון הפשיעה של מיכאל מור

 עו"ד מיכאל דבורין /צילום: יונתן בלום

"במשרד עורכי דין תל אביבי ממוצע יש 80% שמאלנים ו-20% ימנים וגם הם 'בארון'"

עו"ד מיכאל דבורין, היועץ האסטרטגי-פוליטי לקמפיין של הליכוד, בראיון אישי ● על הילדות בירושלים, על הסכמי אוסלו, על הבחירה במשפטים, על ההתמודדות בבחירות ללשכה, ועל התיקים הפליליים נגד ראש הממשלה

מלחמת סחר בין ארה"ב לסין / שאטרסטוק

טראמפ אומר שהגיע עם סין להבנות משמעותיות בחלק מסעיפי הסכם הסחר

טראמפ אמר שארה"ב וסין הגיעו להסכם סחר ראשוני וסיימו את "השלב הראשון" בדרך לחתימה על הסכם סופי ● בהסכמות נכללים כמה תחומי מסחר, בהם שירותים כלכליים, קנין רוחני ורכישות של תוצרת חקלאית ● המכס על מוצרים תוצרת סין שהיה אמור להתחיל ביום ג' הקרוב מושהה לעת עתה