גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

חשש מהפצת מחלות: גופות בע"ח מנותחות באוהל בראשל"צ

משרד החקלאות מבצע מזה חצי שנה ניתוחי גופות בעלי חיים באוהל פתוח בראשון לציון ● הסיבה: שיפוץ חדר הנתיחות הקבוע מתעכב - עשוי להימשך שנים ● מדעני המשרד מתריעים: חשש מפני התפשטות מגפות ● משרד החקלאות: "במקום מערכת המחסלת את החיידקים. אין בסיס לטענות"

האוהל בראשון לציון/ צילום: איל יצהר
האוהל בראשון לציון/ צילום: איל יצהר

בראשון לציון, באוהל פתוח, מתבצעות מזה כחצי שנה נתיחות של בעלי חיים שמתו ממחלות מדבקות המסוכנות גם לאדם ואף מסוגלות לגרום למוות ומגפות, וביניהן אנטרקס, שחפת, כלבת, עכברת, קולי, ברוצלוזיס (קדחת מלטה), קדחת Q וזנים שונים של סלמונלה. הסכנה החמורה והמיידית היא דליפה של המחלות וגורמי המחלות, כתוצאה מהתנאים הסניטריים הירודים. החשש הגדול הוא, שחרקים המרחפים ללא הפסק באוהל - זבובים, יתושים דבורים ואחרים - יעצימו בקיץ את הבעיה ויפיצו את המחלות אל מחוץ לאוהל, שממוקם במתחם משרד החקלאות בראשון לציון.

מדענים במשרד החקלאות מתריעים על כך שהאוהל הזמני שבו נערכות בחודשים האחרונים הנתיחות בבעלי חיים החשודים במחלות וטרינריות קשות, אינו עומד בסטנדרטים ראויים מבחינת הסטריליות הנדרשת, חשיפה לחומרים מסוכנים וטיפול בשפכים המכילים חומרים מסוכנים. מצב זה עלול להימשך תקופה ארוכה בהרבה מהמתוכנן. הסיבה: מחדל בסיסי בהערכת הזמן הנדרש לשיפוץ חדר הנתיחות הקבוע בבית החולים הווטרינרי שבקמפוס משרד החקלאות בבית דגן.

"לא יכול להיות שלא תתרחש העברה והדבקה של מחלות על ידי חרקים, זה פשוט מתבקש לאור המצב של חלקי גופות חשופים במיכל וסניטציה גרועה", אומר מדען המכיר את המצב במתחם. "בעיקר מדובר בהעברה מכנית של מחלות, בהן גורמי המחלה מחזיקים מעמד תקופה מסויימת גם בפגר", הוא מוסיף כי "אפשר בקלות לראות תסריט למשל של זבוב שבא לחגוג על חלקי גופה ולרגליו נדבק חיידק, ולמחרת הזבוב הזה מגיע לפצע אצל אדם והחיידק עובר לאדם ומדביק אותו במחלה. זבובים מהאוהל הזה עלולים בקלות להדביק אנשים במחלות כמו אנטרקס, קדחת מלטה ושחפת, וזה מפחיד".

לפני כחצי שנה החל שיפוץ של חדר הנתיחות במבנה המכון ה פתולוגי הישן בבית החולים הווטרינרי, בו מבצעים ניתוחים לאחר המוות של בעלי חיים, לאיתור וזיהוי מחלות וטרינריות. זמן השיפוץ הוערך אז ב-6-8 חודשים. השיפוץ נעשה בעקבות לחצים מכמה כיוונים: דרישה של המחלקה לווטרינריה של הפקולטה לחקלאות; לחץ של מוסדות האיחוד האירופי שהתריעו על התנאים הירודים במכון הישן; ההתפרצויות האחרונות של מחלות וטרינריות מסוכנות, בעיקר של הכלבת, אבל גם ברוצלוזיס, קטרת הבקר וסלמונלה.

גופות זרוקות במיכל פתוח

מדענים טוענים כי הנהלת משרד החקלאות קיבלה התרעות על כך שהעבודה באוהל הנתיחות מתבצעת בתנאים שאינם ראויים לעבודה רגישה ומסוכנת. לדבריהם, "אין לסמוך על הטיפול בשפכים של אוהל הנתיחות, הכולל שטיפת הרצפה בצינור המזרים תערובת של מים וחומר חיטוי". השטיפה, לטענת המדענים, אינה מתבצעת בתדירות הראויה. למעשה, כל השפכים של המכון הווטרינרי מוזרמים ישירות למערכת הביוב של ראשון לציון.

"האוהל הזמני לניתוח חיות במכון הווטרינרי הוא פצצת זמן מתקתקת", התריע אחד המדענים, "לדעתי מדובר במחדל ממש ברמה לאומית. נוצר פה מפגע בטיחותי חמור, כשגופות בעלי חיים מבותרות חלקית, חלקן עם מחלות מסוכנות, זרוקות במיכל פתוח, באוויר החופשי. צריך לזכור שחלק מגורמי המחלות, בעיקר אנטרקס, שחפת וברוצלוזיס, עמידים למשך תקופות ארוכות, אפילו של שנים. אנחנו נכנסים לקיץ, כאשר בקיץ יש גם בעיה קשה עוד יותר של זבובים וחרקים נוספים, שמעבר לטרדה הם גם מעבירים מחלות, וכל העסק נהיה הרבה יותר בעייתי". סטודנטים המשתמשים באוהל לצורכי לימוד מתלוננים על כך, ש"גם האוהל עצמו שורץ זבובים וחרקים נוספים".

ל"גלובס", נודע, כי לפני שבועות אחדים הסתבכה פרשת שיפוץ חדר הנתיחות הישן בבנין המכון, באופן שיוצר אי ודאות לגבי מועד סיום הפרויקט והפסקת העבודה באוהל הזמני. האחראים על הצד ההנדסי במשרד החקלאות, כך נטען, לא בדקו ככל הנראה כראוי את המצב הקונסטרוקטיבי של חדר הנתיחות הישן. במהלך השיפוץ התגלתה בעיית עמידות בגג המבנה הישן, שאינה מאפשרת להעמיס על הגג מערכות מיזוג הכרחיות, שבלעדיהן לא ניתן להשלים את השיפוץ המתוכנן בבנין הישן. במשרד החקלאות חוששים לעיכוב ארוך, אפילו של שנים, בחזרה למתקן קבוע ותקין.

גילוי התקלה מחייב את הריסת המבנה הישן ובנייתו מחדש בסטנדרט מודרני, כך שהפרויקט משתנה משיפוץ לבנייה חדשה, הטעונה קבלת היתר בנייה וביקורת. במשרד החקלאות חוששים שבגלל סכסוך ארוך עם עיריית ראשון לציון על חובות ארנונה של המתחם, המוערכים בעשרות מיליוני שקלים, העירייה עשויה לא לנפק למכון היתר לבנייה חדשה אלא בכפוף להסדרת חובות הארנונה.

משרד החקלאות: "אין בסיס לטענות"

משרד החקלאות מסר בתגובה: "אין כל שוני בטיחותי בין המתקן הארעי לבין העבודה שהתבצעה בחדר הנתיחות הישן. המתקן אושר ע"י המומחים המקצועיים, והפעילות בו הותאמה לעבודה בטיחותית. המתקן הארעי הוקם לאור צורך הכרחי בשיפוץ חדר הנתיחות הישן. לעניין השפכים, במתקן הארעי הותקנה מערכת המחסלת את החיידקים שבמי השפכים, ולכן אין כל בסיס לטענות. לעניין החשיפה לחומרים מסוכנים, העובדים מצוידים בציוד מגן כנדרש. שכן, טיבו של חדר הנתיחות, הארעי והקבוע, הוא ביצוע אבחון מחלות בעלי חיים, שטבען כרוך בחשיפה לחומרים מזוהמים והעובדים אינם חשופים לכל מחלה.

הפוליטיקה הרסה את הוילה בג'ונגל

המושג "וילה בג'ונגל" הושאל לתחום הביטחוני מהתחום הווטרינרי, והוא תיאור מדוייק של איכות השירותים הווטרינריים שהיו נהוגים במדינה בעבר. הסיבה העיקרית היתה שהצמרת המקצועית של השירותים הווטרינריים, על סמכויותיה הרחבות, שמרה בקפידה על מעמדה העצמאי מול הדרג הפוליטי.

הווילה כבר יותר דומה לצריף. בדו"ח מבקר המדינה שיתפרסם בקרוב תוצג הידרדרות השירותים הווטרינריים (שו"ט), דרך המקרה של הכישלון בטיפול במחלת הצאן ברוצלוזיס, הידועה כ"קדחת מלטה", מחלה המסוכנת לאדם ועלולה לגרום גם למוות. רק בשנה האחרונה התגלה מספר שיא של כ-500 הדבקות באדם. לפני שבוע פרצה מחלת הפה והטלפיים בעדר בקר של קיבוץ גזית בעמק יזרעאל, מחלה שכביכול הודברה בישראל. אתמול (ג') רשות הטבע והגנים סגרה את שמורות נחל תבור ונחל יששכר מחשש להתפרצות נוספת של המחלה.

ההידרדרות החלה לפני כעשור. שר החקלאות בממשלת אולמרט, שלום שמחון, דרש להכפיף אליו את המערכת ולשלוט במינויים המקצועיים ובתהליכים. האירגון למלחמה במחלות מגפתיות, OIE הממוקם בפריז ושומר על עצמאות השירותים הווטרינריים בכל העולם, נזעק והתריע בפני אולמרט על הכוונה. שמחון נאלץ לחפש מסלול אחר. הוא המציא טיעון על חששותיו מהתפרצות מחלות וטרינריות, ומתחת לרדאר הקים ב-2008 ועדת חקירה ממשלתית, בראשות ורדי זיילר ז"ל, שאכן סיפק את הציפיה והביא לעריפת ראשיהם של בכירי השירותים הווטרינריים (הפרשה סוקרה בהרחבה בסדרת כתבות ב"גלובס").

בהמשך בוצעו בשו"ט מינויים פחות מקצועיים, התגלו תופעות של ניגודי עניינים ושחיתות, כולל ביחידת הפיצו"ח (פיקוח על חי וצומח), המערכת איבדה שליטה על מחלת הסלמונלה. את המהלך הקריטי ביצע מנהל השירותים הקודם, נדב גלאון, כאשר הפריט חלק מחיסוני הרשות, למשל בחיסוני הברוצלוזיס. משם היתה קצרה הדרך לשימוש בתרכיב לא יעיל בהליך חיסון חיות הבר מפני כלבת, תוך הסתרת נתוני אמת ובלי לבצע חקירה על הנסיבות בהן הוחלט לבצע חיסונים חסרי אפקטיביות. התוצאה היא ההתפרצות האחרונה של הכלבת - כבר 44 מקרים מתחילת 2018, לעומת שנת השיא הקודמת, 2017, בה התגלו 80 מקרי כלבת. פעם היינו באמת וילה בג'ונגל.

עוד כתבות

שחקני הסדרה "ציידים" (אל פאצ'ינו במרכז) / צילום: Willy Sanjuan, AP

סצנה שמעודדת מכחישי שואה? מכון אושוויץ נגד "ציידים" של אמזון

"ציידים", הסדרה החדשה של אמזון, ספגה ביקורת על טעם רע ממכון ההנצחה של אושוויץ בגלל תיאור מעשי זוועה של הנאצים במחנות המוות: "המצאת משחק פייק של שחמט אנושי אינה רק טיפשות וקריקטורה מסוכנת, היא גם מעודדת מכחישי שואה"

פסל השור המפורסם בוול סטריט/ צילום: רויטרס, CARLO ALLEGRI

"השווקים לא מתמחרים נכון את הנזק שעלול לגרום נגיף הקורונה. ההתאוששות לא תהיה מהירה כמו אחרי הסארס"

הכלכלן פרופ' סטיבן רואץ', בכיר לשעבר במורגן סטנלי ומומחה עולמי לכלכלת אסיה, מזהיר כי ההתאוששות ממשבר הקורונה לא תהיה מהירה כמו בסארס, ולא מבין מדוע השווקים שברו שיאים עד לאחרונה, אבל מציע לשמור על פרופורציות ● "כשאתה בתוך המשבר, הוא נראה תמיד יותר קשה ממה שהוא באמת"

מגדל אקרו נדל"ן, תל אביב / הדמיה: סטודיו 84

ROOMS תפעיל חללי עבודה בשלוש קומות במגדל "אקרו נדל"ן" בת"א

החברה מבית פתאל תשלם לאקרו כ-4.3 מיליון שקל לשנה עבור השטח שנמצא במגדל "אקרו נדל"ן" ● המגדל שנבנה כיום נמצא בפינת הרחובות המסגר ויצחק שדה ● במתחם כולו מתוכננים 14 מגדלים – מרביתם בייעוד של תעסוקה ● חברת חללי העבודה חתמה על הסכם נוסף מול אקרו ברעננה

סוחר בבורסת ניו יורק / צילום: רויטרס, ברנדן מקדרמיד

וול סטריט צבועה באדום: מדד הנאסד"ק צונח ב-3%, הזהב קופץ; מדד הפחד מזנק ב-30%

בורסת מילאנו מאבדת קרוב ל-6%; צעדים חריפים של ממשלת איטליה בעקבות מקרה מוות רביעי במדינה כתוצאה מהקורונה ● ירידות חדות במניות התעופה, הנופש והפנאי ● הנפט צונח, הזהב מזנק לשיא של 7 שנים

תרופות / עיבוד מחשב - צילומים: Gettyimages ישראל, רויטרס - George Frey

פוליפיד מנסה שוב להגיע לוול סטריט: מתכוונת להגיש טיוטת תשקיף לקראת הנפקה ראשונה לציבור

חברת התרופות, שמפתחת אנטיביוטיקה הארוזה במטריצה העשויה פולימרים וליפידים, דחתה הנפקה בנאסד"ק ברגע האחרון לפני כשנתיים ● היקף הגיוס והשווי המבוקש בהנפקה המתוכננת לא נמסרו

תושבים תופסים מחסה בזמן אזעקות באשקלון / צילום: Ronen Zvulun, רויטרס

התחדש ירי הרקטות מרצועת עזה לעבר ישראל

(עדכון): כ-15 רקטות נורו אל אשקלון והיישובים בסביבתה. לא היו נפגעים ● ככל הנראה מדובר בירי של מחבלי הג'יהאד האיסלמי, בתגובה לאירוע הבוקר בגבול הרצועה שבו נהרגו שניים מאנשי הארגון

כפר בדואי בנגב /  צילום: רויטרס

בשורת הסטארט אפ ניישן סוף סוף מגיעה לפזורה הבדואית: נפתח אקסלרטור ראשון

כ-250 אלף בדואים חיים בנגב, ומתוכם כ-50 בלבד מועסקים בתעשיית ההייטק, לפי הערכות של חברת ההייטק הבדואית סיראג' טכנולוגיות ● המספר הנמוך נובע מפערים עמוקים במיוחד בחינוך ובתשתיות העומדים לרשות החברה הבדואית, בהשוואה לחברה היהודית

דוחות כספיים בדקה ה-90 / אילוסטרציה: SHUTTERSTOCK

כשיש בעיה בתחזית, כדאי להתכונן גם ליום סגריר

המתכונת של דוח התזרים החזוי שמתפרסם ע"י חברות שמתגלים אצלן סימני אזהרה ספוגה בבעיות מובנות ● המנעד שבין תחזית שמרנית למופרכת תלוי בהנהלת החברה וטובל בניגודי אינטרסים ● מה ניתן לעשות כדי להפחית את הסיכון שמשקיעי האג"ח יופתעו לרעה? ● כתבה אחרונה בסדרה

דן אלדד /צילום : כדיה לוי

פרשנות: הצדק וההחמצה של מ"מ פרקליט המדינה דן אלדד

הפספוס מבחינתו של אלדד הוא שבפרשת המימד החמישי הוא קיבל החלטה נכונה מבחינה משפטית - אבל היא משמשת את רה"מ ואנשיו כדי לשים כביכול את גנץ על מישור פלילי אחד עם נתניהו

רוני על-דור / צילום: איל יצהר

סאפיינס סיכמה את 2019 עם הכנסות שיא ברבעון הרביעי, כשהיא עוקפת את תחזיות האנליסטים גם בתחזיתה ל-2020

חברת התוכנה הציגה הכנסות של כ-326 מיליון דולר בסיכום השנה, עלייה של 12.4%, והרווח הנקי גדל  ל-26.2 מיליון דולר ● שיעור רווחיות התפעולית היה 16% - ברף העליון של תחזיות החברה

מתחם 'שדרות בגין', כפר יונה / הדמיה: בר לוי דיין אדריכלים

ההתחדשות העירונית מגיעה לכפר יונה: 850 יח"ד במקום 270

הוועדה המחוזית מרכז אישרה את תוכנית הפינוי בינוי הראשונה ביישוב שנמצאת במתחם 'שדרות בגין' ● תמהיל הדירות טרם נקבע

 

היועמ"ש אביחי מנדלבליט מטקס הפרידה מפרקליט המדינה היוצא שי ניצן / צילום: רפי קוץ

מנדלבליט: "אני משוכנע כי ממלא מקום פרקליט המדינה לא פעל משיקולים פוליטיים בפרשת המימד החמישי"

היועץ המשפטי לממשלה אמר את הדברים בכנס ירושלים של קבוצת בשבע ● מנדלבליט התייחס גם לקביעתו של שר המשפטים ש"יש מקרים שאין לכבד את פסיקת בג"ץ" ואמר: "ישנו אך ורק מוסד אחד שאת הכרעותיו חובה על הכול לקבל, וזהו בית המשפט העליון"

ווהאן, סין / צילום: רויטרס

חולים שכבר נרפאו מהווירוס בעיר ווהאן נשלחים לבידוד נוסף

(עדכונים שוטפים): מיום שבת, כל החולים שהחלימו והשתחררו בווהאן נאלצו להישלח להסגר ומעקב רפואי נוסף ● כ-200 ישראלים לפחות מצויים תחת סגר עצמי בשל החשד לאינטראקציה קרובה עם התיירים מקוריאה ● מספר הנדבקים בנגיף הקורונה באיטליה זינק ל-224 בני אדם ומספר המתים עלה לחמישה

הבורסה בתל אביב / צילום: תמר מצפי

הבורסה בת"א ננעלה בירידות חדות: נמחקו העליות מתחילת השנה

מדד ת"א 90 נפל ב-3.3%, מדד ת"א 35 איבד 2.3% ● החששות מהתפשטות נגיף הקורונה מחוץ לגבולותיה של סין הביאו לירידות חדות זה היום השני ברציפות ● הוועדה המוניטרית של בנק ישראל החליטה היום להותיר את ריבית בנק ישראל ללא שינוי

אמיר ירון/ צילום: רפי קוץ

למרות משבר הקורונה: בנק ישראל מותיר את הריבית ללא שינוי; הנגיד ירון מספק הערכה לגבי השפעות הנגיף

רק 2 מתוך 15 האנליסטים במדגם של סוכנות הידיעות בלומברג צפו כי בנק ישראל יחליט להעלות את הריבית בתקופה זו ● מתגברים הסיכויים כי הוועדה המוניטרית תחליט על הורדת ריבית בישיבתה הבאה ב-8 באפריל

גרטה טונברג/ צילום: רויטרס

כך קרס הניסיון הבינלאומי להתמודד עם משבר האקלים

המומחים מזהירים שמשבר האקלים מסכן את עתיד האנושות, ובעתיד הלא רחוק נסבול מחום קיצוני, רעב ומלחמות בסדר גודל שטרם חווינו ● האם ייתכן שללא הקפטיליזם לא נצליח לגבש קואליציה כלכלית שתציל את כדור הארץ? ● האזינו

המטוס הדרום קוריאני שנחת בבן גוריון וחזר על עקבותיו / צילום: דוברות רשות שדות התעופה

מכה קשה בכנף: לפי ארגון התעופה, הפגיעה בענף היא 29 מיליארד דולר

הפגיעה מתרחבת לכל ענפי התיירות - תעשיית הכנסים, מלונות, הסעות ועוד ● עיקר הנזק - ביטול טיסות בקווים לסין ובתוך המדינה ● ההפסדים עלולים לגדול ככל שהנגיף יתפשט בעולם ויבוטלו טיסות ליעדים נוספים ● גוברות הקריאות לממשלות לסייע לעסקים

הפגנת פועלים נגד דניה סיבוס בשהם: "לא זזים עד שמשלמים" / צילום: תמונה פרטית

הפגנת פועלים נגד דניה סיבוס בשוהם: "החמורים עבדו קשה ולא קיבלו כסף"

כמה עשרות פועלים, מרביתם עובדים זרים מטורקיה, מקיימים הפגנה בפתח פרויקט מגורים בטענה כי חלק ממשכורתם לא שולמה ● דניה סיבוס: "מדובר בעובדים של קבלן משנה שקיבל את מלוא התשלום המגיע לו"

יצחק תשובה / צילום: תמר מצפי

ה"מזל" של תשובה: רכש מניות קבוצת דלק ב-44 מיליון שקל לפני נפילה של 7% ביומיים

על המניות שרכש מופסד תשובה "על הנייר" כ-3 מיליון שקל ● בשנה האחרונה איבדה מניית דלק 35% מערכה, כך שאובדן הערך של בעל השליטה מגיע בסך הכל לכ-1.5 מיליארד שקל

בנימין נתניהו ובני גנץ / צילומים: אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות, יוסי זמיר. עיבוד: טלי בוגדנובסקי

הספינים והתירוצים של הפוליטיקאים על המימד החמישי, ואיפה האמת

הציבור הישראלי שקע בסוף השבוע בערפל גרסאות על חקירת החברה שבראשה עמד יו"ר כחול לבן • בעוד שרה"מ נתניהו מיהר לשפוך פרטים בסרטון בפייסבוק, גנץ ניסה למזער נזקים • פירקנו את האמירות לגורמים ● המשרוקית של גלובס