גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

פרשת ישראל ביתנו: "שיחדתי את סגן ראש עיריית ראשל"צ"

נלי דינוביצקי, עדת המדינה בפרשת ישראל ביתנו, סיפרה היום כי שיחדה בעבר גם את ודים קירפיצ'וב ז"ל, מי שהיה סגן ראש עיריית ראשל"צ ומ"מ ראש העירייה מטעם מפלגת ישראל ביתנו

פאינה קירשנבאום / צילום: שלומי יוסף
פאינה קירשנבאום / צילום: שלומי יוסף

נלי דינוביצקי, עדת המדינה המעידה בפרשת ישראל ביתנו, סיפרה היום (ד'), במסגרת יום הדיונים השני לעדותה, כי שיחדה בעבר גם את ודים קירפיצ'וב ז"ל, מי שהיה סגן ראש עיריית ראשון-לציון וממלא-מקום ראש העירייה מטעם מפלגת ישראל ביתנו. (לסיקור יום העדויות הראשון של עדת המדינה) (לסיקור על התשלום שקיבלת עדת המדינה)

לפי דינוביצקי, שהייתה בעלת חברת הפקות בתקופה הרלוונטית, היא שילמה לקירפיצ'וב ז"ל סכום של 5,000 שקל עבור בחירתה להפיק אירוע לציון 20 שנים לעלייה. התשלום התבצע לשיטתה באותו האופן שבה בוצעו לכאורה התשלומים שלה לפאינה קירשנבאום ודוד גודובסקי - עמלה של 10% מסך שווי ההפקה שקיבלה.

כזכור, דינוביצקי מעידה כעדת מדינה נגד סגנית השר לשעבר פאינה קירשנבאום, בפרשה בה נאשמת קירשנבאום, יחד עם נאשמים אחרים, בעבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים ועבירות נוספות.

בדיון הקודם העידה דינוביצקי בחקירה ראשית ונחקרה נגדית על-ידי עורך הדין גיורא אדרת, המייצג את קירשנבאום, בחקירה שבמהלכה נחשפו סכומי-העתק שהמדינה משלמת לה במסגרת שיתוף-הפעולה שלה כעדת מדינה (יותר מ-300,000 שקל).

נלי דינוביצקי / צילום: שלומי יוסף

מהימנות עדת המדינה מתערערת

היום נמשכה עדותה של דינוביצקי עם חקירה נגדית מטעמו של רמי כהן, מנכ"ל משרד החקלאות לשעבר, הנאשם אף הוא בפרשה. את החקירה ביצע עו"ד אבי חימי, המייצג את כהן.

עו"ד חימי סקר חלקים נרחבים מעדויותיה של דינוביצקי במשטרה, כאשר הוא מדגיש כי במקרים רבים התקשתה דינוביצקי לזכור את הפרטים עליהם נשאלה, ונזכרה בהם רק לאחר שהם הוצגו לה על-ידי החוקרים:

חימי: "בחקירה האחרונה שלך, אחרי 15 חקירות, כששואלים אותך על רמי כהן, את אומרת: 'מי זה רמי כהן, יש לי בעיה של שמות', וזה בחקירה האחרונה, אחרי שהראו לך את כל המסמכים". 

דינוביצקי: "נכון". 

לאחר מכן ביקש  עו"דחימי לברר עם העדה את כמות מפגשי הריענון שנערכו לה בפרקליטות, לקראת עדותה בבית המשפט. שאלה המתייחסת לאירועים מהתקופה האחרונה.

חימי: "כמה פעמים היית בפרקליטות?"

דינוביצקי: "פעם אחת". 

עו"ד מאור אבן-חן (התובע): "אני רוצה לתקן, היא הייתה אצלנו פעמיים". 

חימי: "או! נלי, זה היה לפני חודש, את נסעת במיוחד, את לא זוכרת שהיית פעמיים? איך השופט יכול להגיד שהוא יכול להסתמך על מה שאת אומרת? זה מלפני חודש. את מאוד מדאיגה אותי עם הזיכרון שלך".

דינוביצקי: "אל תדאג".

בשלב מסוים, ולאחר שדינוביצקי התקשתה להיזכר בפרטים נוספים המהותיים לפרשה, לרבות סכומי הכספים שהתבקשה לכאורה לגבות בשם קירשנבאום מגורמים שונים על-מנת לכסות את חלקה בחברת יבוא הסיגריות שהקימו ביחד, הטיח בה עו"ד חימי את הדברים הבאים: "את עדת מדינה, את מקבלת המון כסף, את צריכה לספק תמורה. וגם עכשיו את צריכה לספק תמורה, כי את יודעת שאם התובע יגיד שלא העדת טוב, לא תקבלי את הכסף". "כן", השיבה דינוביצקי". חימי המשיך: "התשובות שלך משגעות אותו, את לא צמודה לאמת אף פעם, את מרמה אנשים". בשלב הזה פנתה דינוביצקי לשופט בייאוש: "כבוד השופט, אני מוכנה לעבור פוליגרף...".

על האמירה הזאת של דינוביצקי קפץ חימי כמוצא שלל רב, מכיוון שלא הייתה זאת הפעם הראשונה שדינוביצקי הציעה הצעה מהסוג הזה:

חימי: "אז בחקירה הראשונה שלך (לפני שחתמה על הסכם עדת מדינה, ב' ש'), לא אמרת את האמת?"

דינוביצקי: "כן, חלקית". 

חימי: "אם תפתחי את העדות, גם שם, כששיקרת, אמרת שאת רוצה פוליגרף. אז גם כשאת משקרת, את אומרת שאת רוצה פוליגרף. את חושבת שאת עושה רושם על מישהו?"

דינוביצקי: "אני מוכנה לעבור. זה היה לפני ההסכם". 

חימי: "אז כשאת רוצה להיראות אמינה בפני המשטרה, את גם ביקשת פוליגרף. את תמיד מבקשת פוליגרף, זה לא עושה רושם על אף אחד".

העדה מפעילה את המשטרה

לאחר מכן, עבר חימי לתקופה שבה הופעלה דינוביצקי על-ידי המשטרה, במסגרת הסכם עדת המדינה. דינוביצקי התבקשה על-ידי חוקרי המשטרה להיפגש עם גורמים מרכזיים הקשורים לפרשה ולתעד את הפגישות עמם.

דינוביצקי, שכבר הייתה שקועה בחובות רבים באותה נקודה, הסבירה למשטרה כי חלק מהגורמים איתם הם מבקשים היא תפגש, מסרבים לפגוש אותו בשל החובות שצברה.

לאור זאת הציג חימי שורה של מזכרים שנכתבו על-ידי חוקרי המשטרה בזמן אמת, לפיהם הייתה זאת דינוביצקי שהגתה את הרעיון לפיו החוקרים יעבירו לה סכומי כסף במזומן, באמצעותם תתחיל להחזיר את חובותיה, מה שיאפשר לשיטתה לקדם את הפגישות עם הגורמים שהמשטרה חפצה שתיפגש עמם.

מתוכן המזכרים שהוצגו על-ידי חימי מצטיירת תמונה, לפיה מרגע שהצעתה של דינוביצקי לכיסוי חובותיה באמצעות כספי המשטרה נענתה בחיוב, היא הפכה להיות הצד האקטיבי ביחסים מול המשטרה, והתקשרה מספר פעמים לחוקרים על-מנת לברר מתי תתבצע "ההפעלה" הבאה, והציעה מעת לעת לשלם את חובותיה לנושים נוספים, אשר לשיטתה היו חיוניים לקידום החקירה.

חימי טען כי מההתנהגות של דינוביצקי באותה עת עולה כי היא למעשה ניצלה את המשטרה לטובת תשלומי חובותיה, וכי מה שעמד לנגד עיניה היה תשלום החובות בלבד, ולא קידום החקירה: "במזכר רשום שהתקשרת לחוקרים, ושאלת מתי ממשיכים בתוכנית ההפעלה. אני לא מבין, את ראש להב 433? למה זה מעניין אותך? כי את רוצה להחזיר חובות, את מנצלת את המשטרה", ובהמשך הוסיף: "אני חושב שאת גאונה! יש לך חובות, את אומרת למשטרה את השמות של אנשים, ואת מצפה שהם יתנו כסף כדי לפתור את הבעיות שלך". 

דינוביצקי השיבה כי ישנם הסברים הגיוניים לכל שיחות הטלפון שהוזכרו, וכי כל הצעדים בהפעלתה נעשו בתכנון משותף עם המשטרה, ובמטרה לקדם את החקירה בלבד. 

ביקור מפתיע בבית המשפט

התרגשות גדולה נרשמה הבוקר במסדרונות בית המשפט המחוזי בתל-אביב, כאשר תלמידי כיתות ט' מבית הספר הכפר הירוק הגיעו לסיור לימודי בבית המשפט, והבינו בדיעבד כי שובצו לצפות בדיון באולם שבו מתנהל הדיון בפרשת ישראל ביתנו.

עשרות התלמידים שנכנסו לצפות בדיון, הצטופפו ביחד עם קירשנבאום על ספסלי העץ הצרים באולמו של השופט ירון לוי. לוי, שנראה משועשע מהסיטואציה, ביחד עם כל שאר יושבי האולם, הסביר בהתנצלות כי "מדובר בדיון ציבורי", ולכן הוא לא יכול למנוע כניסתם של צופים אקראיים לאולם.

משיחה שניהלנו איתם בהפסקה בין הדיונים, הפתיעו התלמידים ברמת הבקיאות שלהם בפרטי הפרשה (לאחר שהתעדכנו במהירות באמצעות הסמארטפונים שלהם במהלך הדיון) וניצלו את המפגש איתנו להצפת שאלות רבות (וחכמות) שעלו להם מהצפייה בדיון.

עוד כתבות

 האריה השואג / צילום: יחצ

האריה השואג נדם: אחרי 60 שנות פעילות ובצל תככים וחילופי האשמות - איגוד יחסי הציבור מתפרק

מסמכים שהגיעו לידי "גלובס" בעקבות הבקשה לפירוק איגוד משרדי היח"צ הפועלים בישראל, חושפים את מאחורי הקלעים של התנהלותו ● בין הממצאים: היעדר דיווחים ופנקס חברים וטענות לרשימת "מומלצים"

שיגורי טילים מצפון רצועת עזה לעבר יישובי העוטף / צילום: רויטרס  Amir Cohen

צה"ל תקף שורת יעדי טרור של הג'יהאד האסלאמי בעזה

פיקוד העורף הודיע על חזרה לשגרה, אך מטח נורה ליישובים הסמוכים לגדר ● בעוטף, באשקלון, בנתיבות ובשדרות לא יתקיימו לימודים ● צה"ל הודיע כי תקף שורה של יעדים של הארגון ברצועת עזה

תלמיד עם מחשב נייד / צילום: שאטרסטוק

בכיר באפל: תלמידים שישתמשו במחשבים של גוגל לא צפויים להצליח

פיל שילר, סגן נשיא בכיר לשיווק באפל, התייחס בראיון לאתר "CNET" למחשבי "כרומבוק" של גוגל: "אם כל מה שאתה רוצה זה לעשות מבחנים לילדים, אולי מחשב זול יוכל לעשות זאת. אבל התלמידים לא הולכים להצליח"

עיישה באו  / צילום: באדיבות השגרירות האמריקאית בישראל

הדרך משכונת מצוקה לנאס"א: "לא ידעתי שמהנדסת חלל זה משהו שאדם באמת יכול להיות"

עיישה בואו הייתה תלמידה בינונית, חובבת ספרי מדע בדיוני בשכונת מצוקה במישיגן, שרק רצתה עבודה יציבה כפקידה ● איך בכל זאת הפכה למהנדסת בנאס"א? בראיון ל"גלובס" היא מספרת על המורה ששינה את חייה ועל הרגע שהבינה שבו הנראות שלה חשובה יותר מהמדע שהיא עושה

שרה נתניהו, רעיית ראש הממשלה בבית המשפט לקראת הודאה / צילום: מרים צחי

המסרונים המפלילים של בעלי בזק ו-250 סמסים בין שרה נתניהו לאיריס אלוביץ': נחשפו תמלילי חקירת אשת רה"מ

בתוכנית המקור בערוץ 13 נחשפו הערב תמלילים מחקירתה של שרה נתניהו שאף מעומתת בחקירה עם תכתובות בין שאול אלוביץ ומנכ"ל וואלה דאז אילן ישועה ● אלוביץ קושר בתכתובות במפורש בין סיקור חיובי להטבות רגולטוריות ● נתניהו נדרשת להגיב על מעורבותה בענייני משרד התקשורת ובהפעלת לחץ לקבלת סיקור חיובי

שי ניצן בטקס הפרידה של איילת שקד ממשרד המשפטים / צילום: רפי קוץ

המכתב והנזיפה: פרקליט המדינה ניסה לגייס שופטים לתמיכה בפרקליטות

לפי הדיווח, בין המכותבים הם שופט העליון, עוזי פוגלמן, בעבר בכיר בפרקליטות, ועוד שורה של כמה שופטים בבית המשפט המחוזי ● בפרקליטות מסרו: "הנהלת הפרקליטות נוהגת מזה שנים לשמור על קשר עם פורום יוצאי הנהלת הפרקליטות" ● דוברות הרשות השופטת: "מדובר בתקלה והשופטים המכהנים יוסרו מרשימת התפוצה"

שדרות ירושלים/צילום: מתן פורטנוי

מוקדם מהמתוכנן: תסתיים הטבת הצבירה המוגדלת ביפו בחסות העירייה באפליקציית Colu

בתחילת אוקטובר יצאה אפליקציית התשלומים במהלך שמטרתו לעודד את העסקים בשדרות ירושלים ביפו: הטבה של צבירת קאש-בק בשיעור של 30% ● המבצע, שאמור היה להימשך עד 1 בדצמבר, יסתיים כבר מחר בערב, היות שהתקציב נגמר

תזונה /  צילום: Gettyimages ישראל

אלצהיימר, סוכרת, מחלות דם ולב: כמה אייג’ס אכלתם היום

חשבתם ששומן, סוכר וטיגון בעייתיים לתזונה שלנו? מתברר שגם לבישול ארוך, צלייה והשחמה יש השפעה, והם עלולים להאיץ תהליכים דלקתיים שיובילו למחלות כרוניות, כולל הזדקנות מוקדמת ● החוקרים מסבירים ל'ליידי גלובס' איך פועל מנגנון האייג'ס, למה זה מזיק לאכול מנת בשר מיד אחרי דג, ולמה חשוב לשתות קפה טורקי לפני הארוחה

 מנכל IMC אורן שוסטר/ צילום:  איל יצהר

"כשמסתכלים על חברות קנדיות שמוכרות קנאביס בעשרות מיליוני דולרים ברבעון, קשה לדבר על יתרון של ניסיון בגידול. הן כבר עקפו אותנו"

בשבוע שעבר הצליחה חברת IMC מקיבוץ גליל ים לתקוע דגל ישראלי שני מעבר לים, כשהפכה לחברת גידול הקנאביס הראשונה להתחיל להיסחר בבורסה בקנדה ● בראיון ל"גלובס" מדבר המנכ"ל אורן שוסטר על הגאות של התחום והנפילה שבדרך, הקושי לגייס באקלים הנוכחי וכיצד רואים בחו"ל את ישראל: "כל הזמן קיבלנו פידבקים מהמשקיעים, שהדבר העיקרי שמטריד אותם לגבי חברות ישראליות הוא אי הוודאות"

תמר גור קראוזה, רבה רפורמית עורכת חופות / צילום: אורי אלון , גלובס

"יש לך להמליץ על מישהו שהוא ממש כמוך, אבל גבר?"

תמר גור קראוזה כבר חיתנה 300 זוגות אבל עדיין נתקלת בשאלה: 'תוכלי להמליץ על מישהו בדיוק כמוך רק גבר?' ● אבל היא בכל זאת אופטימית: "קורית כאן מהפכה גדולה שמגיעה מלמטה - הציבור קם ואומר לרבנות אנחנו לא רוצים אתכם יותר. ומהפכות כאלה קורות לאט" ● פרק שלישי בסדרה "העבודה שלי"

וורן באפט, תלמידו של בנג'מין גרהאם / צילום: ריק ווילקינג, רויטרס

ההשקעה של וורן באפט בטבע: השווי עלה, אך ברקשייר הת'אוויי עדיין הפסידה מאות מילוני דולרים

פורסמו ההחזקות הרבעוניות של ברקשייר הת'אוויי (שבבעלות וורן באפט) בחברת טבע. אין שינוי מרבעונים קודמים, עדיין מחזיק בסוף הרבעון השלישי בכ-43.2 מיליון מניות טבע ● השוני המרכזי הוא שמחיר המניה עלה מ-6.88 דולר בסוף הרבעון ל-9.37 דולר נכון לאתמול, לכן שווי ההחזקה של באפט הוא כ-405 מיליון דולר

רבקה מיכאלי / צילום: ניצן הפנר

"לא בטוח שמה שמצליח בת"א יצליח בחוץ. בתל אביבים יש משהו יותר פתוח"

רבקה מיכאלי, אנרגטית כתמיד, רצה מהפקה להפקה, מסדרה להצגה ● ראיון רציני־מצחיק על הצלחה כלכלית, הצגות לתל אביבים ואבנר נתניהו

עדי יופה / צילום: אריק סולטן, גלובס

"כמו סטורי שנעלם תוך 24 שעות, העבר לא רלוונטי לקביעת העתיד"

אנחנו חיים בעידן אקסטטי שבו העולם כולו הופך ל'סטורי': מה שהיה רלוונטי ל-24 השעות האחרונות, יכול להיעלם עד מחר ● עדי יופה משרטטת עבור 'ליידי גלובס' קווים למגמות העל שישלטו בשנה הקרובה

קנאביס / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

התפתחות דרמטית בבג"ץ הקנאביס: משרד הבריאות חשף כי הנחיות בעניין ייצוא הקנאביס יפורסמו בשבוע הבא

משרד הבריאות מתכנן לפרסם הנחיות בעניין ייצוא קנאביס ביום שני הקרוב ● בהודעה לבג"צ אמר המשרד: "מבחינת משרד הבריאות, כל עסק אשר עומד בסטנדרט לייצור ושיווק מקומי – יוכל לשווק מוצריו לחו"ל" ● חשיפת תקנות מטעם משרד הבריאות עדיין אין פירושה שישנה הסכמה עם כל הגורמים הקשורים בעניין וכי הוסרו כל החסמים לייצוא, אולם היא לכל הפחות מעידה כי הדיון מתקדם ואיננו תקוע

בני גנץ נואם לאחר פרסום תוצאות המדגם / צילום: כדיה לוי, גלובס

גנץ לראשי בלוק הימין: שחררו את נתניהו מהתחייבות בלוק 55

חמישה ימים להרכבת הקואליציה: יו"ר כחול לבן פנה לראשי מפלגות הימין וביקש כי יסללו את הדרך להקמת ממשלת אחדות לאומית בין כחול לבן לליכוד ● בנט: "כל ניסיון שלכם להפריד בינינו ייכשל. אנחנו נאמנים לגוש הימין"

פרוקטר אנ גמבל /צילום: רויטרס - John Sommers

P&G בשת"פ עם 8200EISP: "מחפשים את מותגי מיליארד הדולר הבאים"

החברה מחפשת מוצרים בתחום הבריאות, איכות החיים, איכות המגורים ומוצרים נגד "תשישות נשית"

דורית בייניש / צילום: דוברות אוניברסיטת חיפה

ביניש: "יש היום הסתה נגד הפרקליטות, בראש המסיתים עומד מי שקרוי 'שר המשפטים'"

את הדברים הללו אמרה נשיאת בית המשפט העליון לשעבר בכנס חיפה למשפט ● נשיא העליון לשעבר אהרן ברק: "אני מאמין באמונה שלמה בכנות בשיקול-הדעת של היועמ"ש מנדלבליט. אני מבקש מכל עם ישראל שכאשר תתקבל החלטתו בתיקי נתניהו - נא להתייצב מאחוריו"

רחוב שער פלמר בעיר התחתית, חיפה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

עם הגב לים: קמפוס נמל חיפה נפתח למגורים ומחירי הנכסים עולים

מסילת הרכבת עדיין חוצצת בין העיר חיפה לבין הים, אבל התוכנית של העירייה ל"קמפוס הנמל" מקדמת את התחדשות האזור כבר עכשיו, והיזמים שנכנסו לפני כמה שנים רואים עליות מחירים

אוהדי באיירן מינכן./ צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

כמה עולה כרטיס למשחק של ברצלונה? תלוי אם מסי ישחק

בעשור האחרון נמנעו מועדוני ספורט מלייקר כרטיסים כדי לא להכעיס אוהדים ● כעת הטכנולוגיה באה לעזרתם ומאפשרת למכור כרטיסים לפי היצע וביקוש, תוך התחשבות בפרמטרים כמו השתתפות כוכבים או מזג-האוויר

אושר בן חמו / צילום: תמונה פרטית

"זה עסק שביום נכנסים אליו 30-40 לקוחות, ובעת אירוע ביטחוני - כלום, רק זבובים"

אושר בן חמו (28) הוא בעלים שותף של בית הדפוס "המדפיסים בע"מ" בשדרות ● "יש לנו קירות משותפים עם המפעל שנשרף, וכשנכנס כיבוי האש, הם שפכו המון מים, וזה הרס לנו הרבה ציוד" ● עצמאים? "גלובס" רוצה לשמוע מכם מה מטריד אתכם. צרו קשר במייל ATZMAIM@globes.co.il