גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"הבנתי שצריך להביס את הגישה שהכלכלה משעממת"

ריצ'רד קווסט, הפרשן הכלכלי של CNN, יוצא בראיון מיוחד ל"גלובס" נגד מדיניות הפייק ניוז של טראמפ ● "אין יום שהוא לא קורא לנו רעים" ● מעריך את נתניהו: "הכלכלה כאן יציבה, ואי-אפשר לנתק את זה מההתנהלות שלו. הוא יצר סביבה שבה ההייטק והסטארט-אפים משגשגים"

ריצ'רד קווסט, הפרשן הכלכלי של CNN
ריצ'רד קווסט, הפרשן הכלכלי של CNN

הראיון עם ריצ'רד קווסט, הפרשן הכלכלי הצבעוני והפסקני של CNN, מתנהל בדיוק כפי שהיה אפשר לדמיין שיתנהל. קווסט יורה תשובות חדות בסגנון הדיבור התיאטרלי והמוכר שלו, שוזר משפטי מחץ ואמרות כנף כמו "יושרה עיתונאית זה כמו בתולים - ברגע שהיא אבדה לך אין דרך להחזיר אותה", ובכלל נראה ומתנהג באופן חשוד בדיוק כמו קווסט מהטלוויזיה. "אם הייתי מנסה לעשות את זה בצורה מלאכותית זה היה נכשל", הוא מתייחס לסגנון הייחודי שלו. "אנשים תמיד שואלים אותי אם יש לי קול מיוחד שבו אני משתמש בשידורים, או שאני מעלה איזה מופע ברגע שאני עולה לשידור - התשובה היא לא. אם הייתי עושה את זה, אתה הצופה ישר היית עולה על זה. נכון שאני נותן הופעה, זה טלוויזיה, אבל אצלי מה שאתה רואה זה מה שאתה מקבל".

אולי יש גם משהו מסוכן בסגנון שלך? כדי להפוך את הכלכלה לנגישה וידידותית לצפייה ולשידור בטלוויזיה המסחרית אתה חייב גם להשטיח את הסוגיות הללו.

"הו, אין בעיה, אני מבין את העלבון. האמת היא שהביטוי שאתה מחפש, העלבון שחיפשת, הוא האם אני מט*פש את הנושא (Dumbing it down). אני לא חושב שאנחנו עושים את זה ואני אתן לך דוגמה: בשבוע שעבר נדרשנו לעשות תוכנית שכללה ניתוח טכני של שוק המניות. זה באמת חומר מורכב, אבל קיימנו דיון בעניין והסכמנו שכרגע השוק חווה תנודתיות חריגה במיוחד, וזה דבר שאפשר להסביר בצורה הכי טובה באמצעות הניתוח הטכני. ועדיין, עשינו את זה בצורה מהנה".

אבל יש כל הזמן את המתח הזה בין הרצון שזה יהיה קל להבנה ופשוט, לבין הצורך שזה לא יהיה פשטני.

"נכון. אז אתה בוחר גם לפי התקופה ומה שקורה בה. ב-2009 היינו צריכים להסביר לציבור מה זאת תוכנית "ההקלה הכמותית" (של הבנק המרכזי - י.כ), אז עשינו את זה באמצעים מסוימים. היום הנושא הוא תנודתיות בשווקים אז אנחנו מסבירים את זה באמצעים אחרים. אני כן מניח שהצופים שלנו מגיעים מראש עם עניין מסוים לנושא".

היה לך ברור מהרגע הראשון שזאת הדרך הנכונה לסקר כלכלה בטלוויזיה?

"כן. מהיום הראשון הבנתי שיש צורך להביס את הגישה המסורתית הזאת שכלכלה חייבת להיות משעממת. החדשות הכלכליות לא צריכות להיות משעממות, אסור שהן יהיו משעממות. אתה מדבר עם אנשים על כסף והעיניים שלהם נהיות מזוגגות. אתה יודע, קיבלתי פעם מייל מעמיתה בנושא כלכלי ואותה קולגה חשבה שזה נורא שנון או מתוחכם מצידה איך שהיא כותבת לי 'סליחה ריצ'רד, אבל אני לא באמת מבינה בכל העניינים העסקיים האלה'. וכתבתי לה בחזרה: 'אם זה היה על אפגניסטן לא היית מעזה לכתוב לי מייל כזה. היית קוראת ולומדת על העניין. אז באותו אופן לכי ותקראי על הנושא הזה".

ברגע שזה נוגע לענייני כלכלה אנשים מרשים לעצמם להודות שהם לא מבינים בזה.

"בדיוק! וזה מעצבן אותי בטירוף. זה מעצבן אותי בגלל שזה לא הכרחי, וזה מעצבן אותי בגלל שהרבה אנשים שעוסקים בתחום שלנו בתקשורת מנציחים את זה".

"המצב הכלכלי שלכם טוב"

קווסט, 56, בריטי יהודי שמתגורר בניו-יורק, מגיש מדי יום ב-CNN אינטרנשיונל תוכנית שנקראת Quest Means Business. הוא הצטרף לרשת האמריקאית ב-2001, אחרי שהחל את דרכו העיתונאית ב-BBC. לישראל, אליה הוא מזדמן בתדירות גבוהה יחסית, הגיע הפעם לרגל אירוע שעורכת אוניברסיטת תל-אביב, אבל הוא ינצל את ההזדמנות כדי לשדר מכאן גם תוכנית שתעסוק בכלכלה הישראלית.

מה אתה חושב על מצב הכלכלה כאן?

"אני חושב שאי-אפשר להסתכל על הכלכלה הישראלית כנורמלית במובן המסורתי של המילה משום שתמיד יש את המצב הביטחוני שמרחף איפשהו למעלה. תוסיף לזה את העובדה שהכלכלה כאן מסתמכת באופן לא פרופורציונלי על ענפים כמו הייטק וטכנולוגיות חדשות, ואתה מקבל כלכלה מאוד מעניינת, אפילו משונה או ביזארית. אבל בסך הכול המצב הכלכלי שלכם הוא טוב".

בינתיים בארה"ב אתם, כלי התקשורת המרכזיים, מתמודדים עם נשיא שיש שיגדירו משונה או ביזארי.

"אין יום שחולף שבו הוא לא קורא לנו רעים, זייפנים, לא-ישרים. זה מעליב, כמובן. כתב של ה-BBC נהרג לפני כמה ימים בפיגוע באפגניסטן, צוות שלנו כמעט נחטף, עיתונאים של כלי תקשורת רציניים שמסקרים מדי יום אזורי מלחמה זכאים ליותר מאשר שהנשיא של ארה"ב יאמר להם שהם כולם סתם פייק ניוז".

זה מדאיג אותך?

"זה צריך להדאיג את כולם כי הוא הנשיא של המדינה הכי חזקה בעולם. אני אגיד לך למה זה מדאיג אותי, זה נותן לגיטימציה למשטרים כמו רוסיה או סוריה להשתמש גם במושג הזה של פייק ניוז כשהדיווחים על מה שקורה אצלן לא מוצאים חן בעיניהן. הרי אפילו הנשיא של ארה"ב אמר שהמדיה היא כולה זיוף".

נראה שגם נתניהו שואב בקטע הזה לא מעט השראה מטראמפ.

"הוא עושה את זה כבר שנים. אז אצלו זה קצת שונה, אבל ברור, ברור, זה בדיוק מה שקורה".

עד כמה אפשר לייחס את מה שקורה בכלכלה הישראלית להתנהלות שלו?

"תראה, הכלכלה כאן מאוד יציבה ואני לא חושב שאפשר לנתק את זה מההתנהלות שלו. זה אולי מאוד מפתה עבור המבקרים שלו לטעון אחרת, אבל אי-אפשר להחזיק במקל הזה בשני קצותיו. הוא ראש ממשלה 9 שנים, הוא יצר סביבה שבה תעשיות של הייטק ושל טכנולוגיות מתקדמות וסטארט-אפים מצליחות לשגשג".

למה לא הצטרפתי לאל-ג'זירה

זה נכון שב-2006 סירבת להצעת עבודה מאל-ג'זירה כי אמרת שבהיותך הומו ויהודי זה כנראה לא מקום מתאים עבורך?

"אני אספר לך את הסיפור ואתה תגיד לי: הם מעולם לא הציעו לי עבודה, אני מעולם לא ניהלתי איתם מו"מ. ביום שבו אל-ג'זירה באנגלית יצאה לדרך הייתי בחדר החדשות בלונדון ואחד העמיתים שלי שם צעק מעברו השני של החדר: 'היי ריצ'רד, למה לא הצטרפת אליהם?'. ואני עניתי לו בצחוק: 'תראה, אני הומו ואני יהודי, למה שהם ירצו אותי?' אז החלק הזה נכון".

ואם תקבל מהם מחר הצעת עבודה?

"האם הייתי מוכן לעבוד בשביל אל-ג'זירה ? למה לא. אגב, אני ממש לא מחפש עבודה, אבל הם עושים עבודה מכובדת לגמרי. נכון שיש להם השקפה מסוימת ודרך מסוימת שבה הם מדווחים על המזרח התיכון שאולי אני לא הייתי מוצא מאוד נעימה".

יש לך ב-CNN חופש פעולה מלא? התקשורת היום בכל זאת חלשה יותר, פגיעה יותר כלכלית.

"אני אגיד דבר אחד על מקום העבודה שלי ואולי אתה תגיד - טוב, בטח שהוא יגיד את זה, הם משלמים לו משכורת - אבל זה ארגון מדהים לעבוד עבורו. אנחנו יודעים מה אנחנו עושים ויש לנו את המשאבים לעשות את זה. פעם נאמר לי שאני יכול לשכור בואינג 777, וכשהערתי שזה אולי יעלה בסביבות מיליון דולר, אמרו לי: 'אז? אם זה מעביר את הסיפור בצורה טובה יותר, לך על זה'".

מה לגבי החופש לסקר חברות גדולות שגם מפרסמות אצלכם?

"אני אתן לך דוגמה עוד יותר קיצונית. CNN היא חלק מטיים וורנר שאמורה להירכש ע"י AT&T. כרגע זה מחכה להכרעת שופט, וסיקרנו את זה כמו שהיינו מסקרים כל עסקה. זה דווקא היה נחמד כי יכולנו להיות חצופים כלפי הבוסים שלנו ולהביא גם את הביקורת על העסקה".

באחד האתרים פרסמו הערכת שווי שלפיה אתה שווה 4 מיליון דולר.

"אוי, באמת. תראה, הייתי יכול לשבת בפניך ולתת לך אחת משתי תשובות: או '4 מיליון? איך הם הגיעו למספר כל-כך נמוך?'; או '4 מיליון? הלוואי שהיה לי כל-כך הרבה'. אני אתן לך תשובה שלישית: אין לי מושג".

עוד כתבות

בנימין נתניהו / צילום: אורן בן חקון, פול

אושר קיצוץ שכר השרים וחברי הכנסת; כ"ץ: יכלול גם שופטים

ישיבת הממשלה אישרה להפחית את שכר חברי הכנסת והשרים ב-10% לצד ביטול עדכון השכר בתחילת 2021 ● כ"ץ ייבחן הרחבה של קיצוץ השכר גם על נושאי משרה נוספים, בהם הנשיא, מבקר המדינה, נגיד בנק ישראל ושופטים

אצילי (מימין) ומיכה / צילום: לירון מולדובן, וואלה! ספורט

נסגר התיק נגד הכדורגלנים דור מיכה ועומר אצילי

התיק נגד השניים, שהיו חשודים בעבירות מין בקטינות, נסגר מחוסר אשמה

בנימין נתניהו כשהודיע על הסגר השני / צילום: via Pool , רויטרס

המשפטנים הבכירים תוקפים: "רה"מ מעדיף פקידים צייתנים ונאמנים ולכן ממנה ממלאי מקום. זו קטסטרופה"

על רקע החלטת אוחנה להאריך בחצי שנה את כהונתו של ניצב מוטי כהן כמ"מ המפכ"ל, תוקפים משפטנים בכירים את הימנעות נתניהו ושריו ממינויי קבע לשורת תפקידים בכירים, בהם פרקליט מדינה וראש אגף תקציבים • לדבריהם, מדובר ב"קטסטרופה ציבורית-ניהולית" המחלישה את שומרי הסף

צוותי מד"א מצפים לנוסעי "ספינת הקורונה" / צילום: מד"א

מערכת בקריסה? חדרי המיון מסרבים לקבל חולים בגלל העומס; מד"א: נפנה אותם אליכם בכל זאת

צוותי מד"א מסרבים לעשות סיבובים של שעות בין בתי החולים עד שיתפנו, ודורשים להשאיר את החולים בחדרי המיון של בית החולים הקרוב ביותר, גם אם סירב לקבלם ● בתגובה, חלק מבתי החולים מסרבים לאפשר לאמבולנסים להיכנס מלכתחילה

משרדי ארנסט אנד יאנג / צילום: עינת לברון

בענפי הפיננסים וראיית החשבון מצהירים שלא יוציאו עובדים לחל"ת

תשע קבוצות הביטוח הגדולות ושמונת בתי ההשקעות העצמאיים הגדולים אמרו ל"גלובס" כי הם לא מתכוונים להוציא עובדים לחל"ת בסגר השני ● גם פירמות רואי החשבון הגדולות לא מתכוונות להוציא עובדים לחל"ת

אייל שרצקי, מנכ"ל משותף באיתוראן / צילום: תמר מצפי

מניית איתוראן צנחה בכ-60% מהשיא ונסחרת מתחת למחיר שבו נמחקה מת"א

חברת שירותי הרכב של משפחת שרצקי נפגעה מחולשה בשוקי הרכב של ברזיל וארגנטינה, כאשר פרוץ מגפת הקורונה הוסיף שמן למדורה ● כעת יש מי שמאתר הזדמנות במניה

גלית ואייל שטיגמן, בעלים של "קמיליה", מפעל לייצור רטבים / צילום: תמונה פרטית

"הבנקים הורגים את העסקים, הם לא נתנו סיוע למי שבאמת צריך"

אייל שטיגמן, בעל מפעל רטבים למזון לשוק המוסדי קמיליה ● "גלובס" שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

ניר חפץ / צילום: שלומי יוסף, גלובס

הותר לפרסום: המדינה מבקשת לעכב תביעה נגדה בפרשת ניר חפץ

הפרסום הותר לבקשת "גלובס", בנוגע לתביעה הנוגעת לנסיבות חתימת הסכם עד המדינה • נודע כי הפרקליטות הגישה 13 בקשות לעיכוב הליכים בתיקים אזרחיים בשל משפט רה"מ

גל"צ / צילום: יח"צ

הדרך לגלי צה"ל: משתחררים טריים מהתחנה פתחו קורס הכנה למבחני המיון

כתב התקשורת והתחבורה לשעבר של התחנה הצבאית אליאב בטיטו הודיע בטוויטר על פתיחת קורס הכנה למבחני המיון של התחנה הצבאית ● הציוץ ספג ביקורת רבה וחלק מהמגיבים, בוגרי התחנה, אף הציעו את השירות בחינם

פרוייקט פרי הורייזן בבת ים / צילום: תמר מצפי, גלובס

בור במקום בית: כך נראות קבוצות הרכישה של אלדד פרי אחרי הקריסה

הבניין עם הבריכה במרכז פ"ת ששווק כאזור נוצץ, המגדל היוקרתי בבת ים שהובטחו בו דירות זולות וקבוצת הרכישה ברחובות שגילתה במפתיע ששווקו בפרויקט דירות "על הנייר" ● "גלובס" יצא בעקבות 3 קבוצות רכישה שארגנה פרי נדל"ן, וגילה עד כמה עמוקה התסבוכת של חבריהן

שופטת העליון רות ביידר גינסבורג / צילום: Charles Dharapak, Associated Press

מותה של רות ביידר גינסבורג דוחף את העליון עמוק אל תוך שדה הקרב הפוליטי

מותה של שופטת העליון שהפכה לאייקון תרבותי עשוי לבסס את הרוב לשמרנים בבית המשפט ולהכריע את הנורמות החברתיות בארה"ב ● טראמפ כבר הצהיר כי ימנה מחליפה בהקדם והדמוקרטים מאיימים להשתמש בכל הכלים שברשותם כדי להעביר את המינוי להכרעתו של הנשיא שייבחר בנובמבר

ישראל כ"ץ ובנימין נתניהו / צילום: עמית שאבי, ידיעות אחרונות

נפגעתם מהסגר? חכו לנובמבר: המענק על שימור עובדים יתחיל רק עוד חודשיים

תוכנית הסיוע החדשה לעסקים מגיעה לאישור הממשלה ● החדשות הטובות: עידוד שמירה על תעסוקה ● החדשות הרעות: בירוקרטיה והליכים ממושכים שיקשו על עסקים רבים • סקפטיים? בצדק: לתוכנית ההחזרה מחל"ת תוקצבו 5.4 מיליארד שקל, מהם הועברו כ־4% בלבד

בניין הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: Baz Ratner , רויטרס

5 דברים שכדאי לדעת לפני פתיחת המסחר בבורסה בתל אביב ובעולם

חשש מהגבלות נוספות במשק בצל הקורונה ● אירופה מתקרבת לסגר ● השווקים רועדים: ירידות בפתיחת השבוע בעולם, הדאקס צלל ב-4.45%, הנפט צנח ב-5%, הדולר קופץ בעולם

הערכת מצב בנושא הטיפול בקורונה במערכת הביטחון / צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון, יח"צ

צה"ל נערך לפתיחת בתי חולים שדה בעקבות העומס במערכת הבריאות

בית החולים צפוי להכיל כ-200 מיטות ● צה"ל יקצה לשם כך את הרופאים, האחיות והפראמדיקים

הפרלמנט האיטלקי./צילום : רויטרס Tony Gentile

מדגמים: אזרחי איטליה שלחו הביתה שליש מהמחוקקים במשאל עם

לפי מדגמים, האיטלקים תמכו ברוב גדול במשאל-עם ביוזמה של תנועת חמשת הכוכבים, שמקצצת את מספר חברי בתי הנבחרים במדינה מ-945 ל-600 ● זאת בנימוק שהדבר יחסוך כסף למשלמי המסים ויביא לייעול הליכי החקיקה

שופטת העליון רות ביידר גינסבורג / צילום: Charles Dharapak, Associated Press

האם הקרב על בית המשפט העליון יכריע את הבחירות לטובת טראמפ?

מותה של שופטת בית המשפט העליון האמריקאי, רות ביידר גינסבורג, הוא אירוע היסטורי שטורף את הקלפים במרוץ לנשיאות ● ד"ר אודי זומר, ראש המרכז לחקר ארה"ב באוניברסיטת ת״א, מתארח בפרק מיוחד של פודקאסט 'המדריך לטראמפיסט' כדי למפות את ההשלכות ● האזינו

ישראל כ"ץ / צילום: אוהד צויגנברג-ידיעות אחרונות

טוב שנזכרו: הצעה לקצץ (זמנית) את שכר הפוליטיקאים

שר האוצר ישראל כ"ץ מציע הפחתת שכר של 10% משכרם של חברי כנסת ושרים מכהנים עד סוף 2021

יפעת שאשא ביטון בועדת הקורונה / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

שאשא-ביטון תקפה את רה"מ; מיקי זוהר: "לשקול המשך דרכה בליכוד"

יו"ר ועדת הקורונה הגיבה בחריפות להאשמות נתניהו לכך שהיא בין האחראיים לעלייה בתחלואה: "מסמס את יישום מתווה הרמזור של פרופ' גמזו, עד שלא הייתה בו עוד תועלת" ● בתגובה ח"כ מיקי זוהר קרא להדיחה ממפלגת הליכוד

ערן יעקב, רשות המסים / צילום: שלומי יוסף, גלובס

המדינה לא רוצה שתשלמו לה מסים? תקלה באתר הרשות תוקעת השלמה של עסקאות נדל"ן

מזה כשלושה שבועות מייצגים בעסקאות מקרקעין לא מצליחים להשלים דיווחים על עסקאות ולשלם את המס הנדרש באתר רשות המסים ● התוצאה: מאות עסקאות נדל"ן שלא ניתן להשלים ● רשות המסים: "הרשות מבצעת בשבועות האחרונים החלפה של מערכת המחשוב הפנימית"

בית השגריר ברחוב גלי תכלת בהרצליה ושלדון אדלסון (בעיגול) / צילום: איל יצהר, גלובס

עסקת בית השגריר בהרצליה הושלמה: אדלסון ישלם 20 מיליון שקל מס רכישה

ל"גלובס" נודע כי המיליארדר שלדון אדלסון ישלם מס של כ-20 מיליון שקל על רכישת בית שגריר ארה"ב שהושלמה מספר ימים לפני החג ● את הנכס רכש אדלסון תמורת יותר מרבע מיליארד שקל - סכום שיא עבור בית פרטי בודד בישראל