גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הנוהל לערוך ריענון לעדים ללא כל תיעוד מגיע למבחן בג"ץ

עו"ד אבי חימי, המייצג את רמי כהן בפרשת ישראל ביתנו, עתר לבג"ץ נגד ריענון העד איגור ריז, בן זוגה של עדת המדינה נלי דינוביצקי ● הפרקליטות הודיעה כי לא תיפגש עם העד ● הבקשה לצו הביניים נדחתה ● על רקע זה, הסוגיה המהותית של ריענון עדי מדינה תובא להכרעת שופטי בג"ץ

רמי כהן ועו"ד אבי חימי / צילום: שלומי יוסף
רמי כהן ועו"ד אבי חימי / צילום: שלומי יוסף

בשבוע הבא צפוי להעיד במסגרת פרשת ישראל ביתנו העד איגור ריז, בן זוגה לשעבר של עדת המדינה נלי דינוביצקי, אשר עדותה הסתיימה אתמול (ד'). ריז, המעיד מטעם התביעה, צפוי היה להגיע למשרדי הפרקליטות לקראת יום מתן העדות בבית המשפט, על-מנת לעבור "ריענון" לקראת עדותו, כמקובל.

לאחר שהוגשה היום עתירה לבג"ץ על-ידי עורכי הדין אבי חימי ומשה וייס, המייצגים את רמי כהן, אחד הנאשם בפרשה, הודיעה הפרקליטות כי לא תקיים את הריענון.

גורמים בפרקליטות מסרו ל"גלובס" כי אין קשר בין החלטת ביטול הריענון ובין הגשת העתירה, שכן התקיימו כבר שתי פגישות ריענון עם העד, והוחלט משיקולים מקצועיים שאין צורך במפגש נוסף. זאת למרות שאתמול הצהיר ראש צוות התביעה כי בכוונתם להיפגש עם העד פעם נוספת לקראת עדותו.

בן הזוג של עדת המדינה

במהלך הדיון שהתקיים אתמול, הביע עו"ד חימי דאגה מקיום ריענון העדות לריז לאחר שנשמעה עדותה של דינוביצקי, מי שהייתה בת זוגתו בתקופה הרלוונטית לאירועים המתוארים בכתב האישום. עו"ד גיורא אדרת, המייצג את סגנית השר לשעבר פאינה קירשנבאום, התרעם על כך שכבר בוצע לריז ריענון לאחר היום הראשון לעדות של דינוביצקי, במסגרתו כבר נחקרה נגדית על-ידי אדרת. לשיטתו של אדרת, הריענון שכבר בוצע התייחס לכל השאלות שנשאלה דינוביצקי בחקירה הנגדית שהוא ביצע, דבר שהוא פסול. חימי הוסיף כי מעיון בריענון שבוצע, עולה כי הפרקליטים "ניסו להכשיר את כל השרצים", ולכן אסור שייפגשו אתו שוב, לאחר השלמת החקירה הנגדית שהתבצעה אתמול.

ד"ר מאור אבן-חן, ראש צוות התביעה מטעם המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה, השיב לשאלת השופט בנושא, ואמר כי בכוונת הפרקליטות להיפגש שוב עם ריז לקראת עדותו בשבוע הבא, אך הסביר כי זה "לא בגלל החקירה הנגדית היום, יש לו עדות מאוד ארוכה, ואנחנו צריכים להכין אותו, גם יום לפני העדות".

לדרישת הסנגורים כי הפרקליטות תתעד את הריענון באמצעות צילום או הקלטה, השיב אבן-חן: "את זה החוק עדיין לא מחייב אותנו לעשות".

בשל הצהרה זו של הפרקליטות, הגישו היום עורכי הדין חימי ווייס עתירה לבג"ץ, בבקשה להורות לפרקליטות לנמק מדוע לא תבטל את קיום הריענון לריז, ומדוע היא מסרבת לתעד את הריענון. בנוסף תוקפים חימי ווייס את תוקפם של מספר סעיפים מהנחיית פרקליט המדינה העוסקת בנושא של ריענון עדים.

בקשתם של חימי ווייס להורות בדחיפות על צו ביניים, שימנע מהפרקליטות לקיים את הריענון עד לבירור העתירה, נדחתה היום על-ידי השופטת יעל וילנר מבית המשפט העליון, שקבעה כי מדובר בבקשה שהיה על העותר להפנות לבית המשפט המחוזי.

יחד עם זאת, השופטת וילנר הורתה למדינה להגיב לטענות המהותיות שעולות בעתירה עד ליום 17.6.18.

פגיעה מהותית בזכותם של הנאשמים

במסגרת העתירה, באי-כוחו של כהן מציינים כי מדובר בשני עדים - דינוביצקי וריז - שעדותם מרכזית ועומדת במוקד הדיון לאחד מהאישומים בפרשה; וכן כי מדובר בשתי עדויות השלובות אחת בשנייה, לאור הנסיבות (שני העדים היו בני זוג בתקופה הרלוונטית ופעלו יחדיו במסגרת האירועים הרלוונטיים לכתב האישום).

באי-כוח העותר טוענים כי בעוד דינוביצקי זומנה לריענון בפרקליטות 21 ימים לפני מועד עדותה בבית המשפט - במקרה של ריז התמהמהה הפרקליטות עם ביצוע הריענון, וזימנה אותו לראשונה פחות משבועיים לפני עדותו, בעיתוי ה"מקרי" של יום לאחר קבלת פרוטוקול החקירה של דינוביצקי בבית המשפט (מכיוון שהדיון מוקלט, הצדדים מקבלים את הפרוטוקולים של הדיונים מספר ימים לאחר כל דיון).

וכך נכתב בעתירה: "ואם יתהה השואל מדוע השתהתה המשיבה 1 (הפרקליטות, ב' ש') בקיום ריענון עדותו של ריז... התשובה היא ברורה, וזאת אך משום שפרוטוקול עדותה של נלי בבית המשפט (שהוקלטה), הועבר לעיון הצדדים ביום 24.4.18 (יום טרם הריענון הראשון שנערך עם ריז)". 

עוד הוסיפו חימי ווייס כי מסיכום שני מפגשי הריענון שכבר בוצעו לריז והועברו לעיונם מהפרקליטות, ניתן ללמוד כי הריענון "נסמך בצורה מובהקת על התכנים שהועלו על-ידי בא-כוח המשיבה 2 (עו"ד אדרת, המייצג את קירשנבאום, ב' ש') במהלך חקירתה הנגדית של נלי! ובאופן החורג מכללי מנהל תקינים, ואשר פוגע בצורה מהותית בזכותם של העותר והמשיבה 2 (כהן וקירשנבאום, ב' ש') למשפט הוגן ופוגע בתחושת הצדק ובמראית פני הצדק."

לאור המצב שנוצר, והחשש של עורכי הדין חימי ווייס שגם תוכן החקירה הנגדית שהתבצעה אתמול עלול לשמש כבסיס לריענון של ריז, ציינו העותרים כי "מתוך חשש של ממש לפגיעה מהותית בהגנתו של העותר - נאלץ בא-כוח העותר, בלית-ברירה, להימנע מלעמת את נלי עם מספר סוגיות בעלות משקל במהלך חקירתה הנגדית".

גורם המעורה בפרטים מסר בתגובה ל"גלובס": "מדובר במקרה חריג בו הפרקליטות מבצעת ריענון לעד בשלב מתקדם לאחר חקירתה הנגדית של בת זוגו ועדת המדינה דינובצקי המעידה על אותם הנושאים, כאשר הריענון כולו עוסק בנקודות בעייתיות לפרקליטות שעלו בחקירתה הנגדית של דינובצקי.

"מהעולה מהריענון, נראה כי ישנה הפרה של סעיף 30 להנחיות פרקליט המדינה בנושא ריענון עדים, הקובע כי במקרה שהעד מוסר פרטים מהותיים נוספים או שונים מאלה שמסר במשטרה, על התביעה לערוך תרשומת המשקפת את הדברים שנאמרו, להפסיק את הראיון באופן מיידי, ולהפנות את העד לגביית עדות נוספת במשטרה. בניגוד להמלצות נציב התלונות על הפרקליטות, השופט (בדימוס) דוד רוזן, הריענון לא תועד, כך שאין כל אפשרות לדעת מה בדיוק קרה בריענון וכיצד עלו הנושאים". 

עתירה בעלת חשיבות ציבורית

במסגרת העתירה מבקשים עורכי הדין חימי ווייס לנצל את ההזדמנות ולהציף לדיון את סוגיית ראיונות העדים על-ידי רשויות התביעה "על הבעייתיות הרבה שבה", אשר עולה לשיטתם מפעם לפעם בהליכים פליליים, "תמיד בגדר חכמה בדיעבד ובשלב מאוחר מדי - לאחר שכבר נפגעה הגנתם של הנאשמים".

מגישי העתירה מפנים את שופטי בג"ץ להמלצת נציב תלונות הציבור על מייצגי המדינה בערכאות, השופט בדימוס דוד רוזן, שהמליץ בנובמבר 2017, וכן במסגרת דוח הפעילות השנתי של הנציבות מפברואר 2018, "כי ראיונות עדים יתועדו באופן דיגיטלי, בדרך של הקלטה ו/או צילום הראיון". זאת לאחר שהציג כי "ממספר תלונות שהוגשו לנציבות בעניין אופן ביצוע ראיונות עדים על-ידי הפרקליטות טרם הגשת כתב אישום וריענון עדויות עדים קודם בואם לדוכן העדים בבית המשפט, נצטיירה תמונה לפיה ראיונות העדים המבוצעים על-ידי הפרקליטות גולשים שכיחות למעין חקירות על-ידי הפרקליט, באופן שיש בו כדי לזהם עדות העד בבית המשפט".

בהקשר הזה מצוין בעתירה כי המלצות הנציב אינן מקוימות, וכי על אף שהציע הנציב ליישם את המלצותיו באופן הדרגתי, כך שתחילה יתועדו הראיונות בתיקים של עבירות פשע חמור, לאחר מכן יתועדו עדים מהותיים בעבירות פשע, לבסוף יתועדו כלל העדים וכל הראיונות, נסיבות המקרה הנוכחי מצדיקות תעדוף התיעוד, ולטענתם "סירובה של המשיבה לתעד את הראיון הוא בלתי סביר בעליל ואומר דרשני!"

זאת ועוד, עורכי הדין חימי ווייס מציינים כי גם בקשתם מהפרקליטות לתעד, לכל הפחות, את השאלות שישאל העד במהלך הראיון, נענתה אף היא בשלילה; וכי סירוב זה "הנו בלתי סביר מקל וחומר".

תקיפת הנחיית פרקליט המדינה

במסגרת העתירה נתקפות גם הוראות מהנחיית פרקליט המדינה 7.13 בנושא "ראיון עד". מדובר בהנחיה חדשה יחסית שפורסמה בסוף דצמבר 2017, במסגרת הפרויקט האינטנסיבי שמתבצע בפרקליטות מזה שנתיים, לעדכון וריענון ההנחיות המקצועיות הקיימות.

לשיטת באי-כוחו של העותר, ההנחיה כוללת מספר סעיפים ש"הם בלתי חוקתיים ובעלי פוטנציאל פגיעה משמעותית בזכויות נאשמים להליך הוגן". הסעיפים המוצגים בעתירה כבעייתיים הם:

סעיף 15 להנחיה, הקובע כי על אף שיש להימנע מלהציג לעד הודעות או גרסאות שמסרו עדי תביעה אחרים, "ניתן להציג בפני העד תרחישים וטענות שעלולות לסתור את עדותו, ואשר עשויות להיות מבוססות על גרסאות שנמסרו בחקירה, ובלבד שההתייחסות אליהן תהא כאפשרות מעין 'תאורטית'".

סעיף 16 להנחיה, הקובע כי "ניתן לעמת את העד עם גרסת הנאשם וההגנה כפי שהיא עולה מחומר החקירה או שעלתה או עשויה לעלות בבית המשפט, מבלי לציין שזו גרסה שמסר הנאשם או עד הגנה".

סעיף 18 להנחיה, הקובע כי "תובע המראיין עד רשאי לקיים עימו מעין "סימולציה" של חקירה נגדית, ובכלל זאת גם רשאי לעמתו עם טענות הצפויות לעלות בחקירה, וזאת כל עוד הדבר נעשה לתכלית שלשמה נועד מוסד ראיון העד ובהתאם לעקרונות המפורטים בהנחיה זו", ציטוט שהובא בעתירה עם ההקדמה: "לא יאומן כי יסופר".

עורכי הדין חימי ווייס טוענים כי הסעיפים הנ"ל, "שנראה שיושמו על-ידי הפרקליטות בראיונות שנערכו לריז", הם "סעיפים פסולים, החותרים תחת יסודות המשפט הפלילי ומהווים מדרון חלקלק ומסוכן במיוחד - ויש להורות על בטלותם - ואפילו היו אלה הוראות כשרות, ניתן לומר שהתנהלות הפרקליטות בנסיבות העניין - ובהיעדר תיעוד מספק - היא בגדר "כשר אבל מצחין".

לאור כל זאת, באי-כוחו של העותר מבקשים מבג"ץ להוציא "צו מוחלט המונע ראיון נוסף עם העד ריז במתכונת האמורה", תוך שהם מציינים כי סירובה של הפרקליטות לתעד את הראיון באמצעות הקלטה או צילום הוא סירוב "עיקש", "תמוה" ו"מדאיג".

תגובת עורכי הדין אבי חימי ומשה וייס: "טוב עשתה הפרקליטות כשחזרה בה מבקשתה 'לרענן' את העדים. אנחנו מלאי תקווה שבעתיד תשכיל הפרקליטות להבין שמשפטים לא עושים בחדרי-חדרים, בטח ובטח לא כשמדובר בעדים שקיבלו ממון רב תמורת עדותם, שהיא גם ככה פגומה ופסולה. עם זאת, אנחנו עומדים על המשך ההליכים בבג"ץ כדי לשים סוף לתופעת הריענונים". 

עוד כתבות

מיכאל מלכיאלי, ש”ס / צילום: שלומי יוסף

האם התוכנית לשיקום שכונות הפסיקה לפעול?

נציג ש"ס מצדד בתמ"א 38 בטענה כי פרויקט שיקום שכונות מת. השמועות על מותו היו מוקדמות ● המשרוקית של גלובס

שלומי טחן שמעון מירון ניר ויצמן ליאון אביגד  / צילום: אבישי פינקלשטיין

מימשה אופציה: הכשרה ביטוח תהיה בעלת 16.5% ממניות מלונות בראון

ביוני האחרון הלוותה הכשרה לבראון 80 מיליון שקל בדרך של אשראי שיוכל להיות מומר למניות כחלק ממערך העסקאות הלא סחירות - כעת היא ממירה אותה להון מניות

ניצן הורוביץ / צילום: איל יצהר

ניצן הורוביץ יישאר לעמוד בראשות רשימת מרצ

בתיאום בין ח"כ ניצן הורוביץ לח"כ תמר זנדברג הוחלט כי רשימת המפלגה לכנסת ה-22 תישאר על כנה לקראת הבחירות לכנסת ה-23, כלומר הורוביץ יעמוד בראש הרשימה

קרן שתוי, מנכ"לית הולמס פלייס / צילום: יוני רייף

הולמס פלייס תקים יחד עם צמח המרמן קאנטרי קלאב בכפר-סבא

שתי החברות יקימו חברה ייעודית משותפת שתתכנן ותקים מועדוני "פמילי" של הולמס פלייס, הראשון שבהם בשכונת כפר-סבא הירוקה, שיחל לפעול בעוד כשנתיים ● הולמס פלייס וצמח המרמן יחלקו ביניהן את הרווחים מייזום הפרויקט, שעלות הקמתו מוערכת בכ-45 מיליון שקל

רשת אולמות הקולנוע סינוורלד / צילום: שאטרסטוק

עסקת ענק בעולם הקולנוע: רשת האולמות סינוורלד רכשה את סינפלקס הקנדית בכ-2 מיליארד דולר

הצעת הקנייה, שמעריכה את הרשת הקנדית ב־2.1 מיליארד דולר כולל חוב, תאפשר לסינוורלד גישה להכנסות בתי הקולנוע בקנדה - כ־770 מיליון דולר בשנה - שמהן יש לסינפלקס נתח של 75%

שטייניץ ואישור יצוא הגז למצרים / צילומים: כדיה לוי, אלבטרוס; עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

"לראשונה בתולדותיה, ישראל הופכת ליצואנית אנרגיה": ישראל תתחיל לייצא גז למצרים החל מחודש ינואר

שר האנרגיה ד"ר יובל שטייניץ: "זהו שיתוף-הפעולה הכלכלי המשמעותי ביותר מאז נחתם הסכם השלום בין המדינות"

הבורסה בתל אביב / צילום: רויטרס

המדדים בתל אביב דורכים במקום; מדד הנפט והגז מזנק ב-2%

יצוא הגז למצרים יוצא לדרך; זינוקים בשותפויות דלק קידוחים, ישראמקו ורציו ● מניית איי.אפ.אפ צונחת לאחר שדיווחה על הסכם מיזוג עם חטיבת התזונה דופונט ● אלביט הדמיה מזנקת כ-60% בעקבות מכירת רוב החזקות אלביט מדיקל באינסייטק

בצלאל מכליס / צילום: אלביט מערכות, יח"צ

אלביט מערכות תספק לצבא מונטנגרו עמדות נשק שנשלטות מרחוק בהיקף 100 מיליון שקל

במסגרת ההסכם, אלביט מערכות תספק לצבא מונטנגרו עמדות נשק מתקדמות שיותקנו על רכבי שטח ממוגנים מתוצרת חברת אושקוש ● העמדות יופעלו באמצעות ידיות וצגים חכמים בתוך כלי הרכב, באופן שמבטיח הגנה מלאה לכוחות שפועלים באזורי לחימה

בית קירור בארה"ב / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

כשענף הקניות אונליין מתחמם, יש ביקוש לאחסון קר

המשקיעים מתחילים לשים כסף במתקנים שבהם רשתות הסופרמרקטים מאחסנות מזון ● עלויות הבנייה והתפעול של מחסנים קרים אומנם גבוהות יותר - אבל גם התשואות

זאב בילסקי / צילום: איל יצהר

פה אחד ללא מתנגדים: אושרה תוכנית להקמת מתקן התפלה בגליל

מתקן ההתפלה יהיה השישי במדינה, והראשון בצפון הארץ

דוד מחלב, מנכ"ל פוינטר. מחפש הזדמנויות / צילום: רוני שיצר

מה שכח לספר לנו דוד מחלב, מנכ"ל פוינטר לשעבר

מנכ"ל הפעילות הבינלאומית של פוורפליט, דוד מחלב, יעזוב את התפקיד בסוף חודש ינואר ● מחלב יישאר "על הפיירול" של החברה עד יוני 2021 וימשיך ויקבל עד אז שכר והטבות

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 15 בדצמבר 2019

אמש באיכילוב: 5 נפגעי תאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

בנימין נתניהו / צילום: חיים צח לעמ

רה"מ נתניהו השתבח במדיניות הדיור, ושיא המחירים נשבר

מדד מחירי הדירות רשם עלייה נוספת של 0.6% נוספים ובסך-הכול עלה ב-2.6% בשנה האחרונה וב-3% מתחילת 2019 ● אפשר להיאחז במדד, אבל יעד הורדת מחירי הדירות כבר לא ייושם בממשלה הנוכחית, ויותר סביר שהשיא יוסיף להישבר בחודשים הקרובים ● פרשנות

גולן יוכפז / צילום: איל יצהר, גלובס

יש חיים אחרי חדשות 13: גולן יוכפז מקים עם אולפני הרצליה מיזם תוכן חדש

המיזם החדש יתמקד בתחומי התחקיר העיתונאי, התיעוד הדוקומנטרי, הדוקו-דרמה והאקטואליה ● יוכפז, שכיהן כשש שנים כמנכ"ל חדשות עשר ובהמשך כמנכ"ל חדשות 13, הוא עיתונאי מנוסה עם רקע רחב בחדשות ותחקירים

משה כחלון / צילום: איל יצהר

דווקא בשלהי כהונתו של כחלון, "מחיר למשתכן" מציגה שיא במכירת דירות

בליל נתונים ממשלתיים שפורסמו היום מציג שיאי מכירות בתוכנית, קיצור משך הזמן לרכישת דירה ואת ממוצע ההנחות מול דירות "רגילות" • "גלובס" עושה סדר במספרים

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - מאז 18 בנובמבר 2019

עיריית ת"א מטילה מגבלות דרמטיות על חברות הקורקינטים השיתופיים

העירייה מפרסמת היום הנחיות חדשות ומחייבת את חברות הקורקינטים להצמיד קסדה ומספר רישוי ● העירייה מצטטת את "גלובס" ובית החולים איכילוב שמפרסמים את מספר הנפגעים היומי מתאונות קורקינטים ואופניים חשמליים ● כמו כן, תיאסר לחלוטין הנסיעה בחלקים מהעיר

ניסו שחם / צילום: שלומי יוסף

מח"ש מבקשת מבית המשפט להטיל 11 ל-18 חודשי מאסר על ניסו שחם

"במקרה שלפנינו, מתחייב מאסר בפועל של ממש. לא מאסר שירוצה בעבודות שירות", אמר עו"ד רונן יצחק מטעם מח"ש ● בחודש ספטמבר האחרון קיבל בית המשפט המחוזי בתל אביב את ערעור מח"ש והרשיע את שחם בעבירה של מרמה והפרת אמונים, בהטרדה מינית ובביצוע מעשה מגונה

יהלום בצורתו הגולמית מוצג למכירה במרכז אפריקה / צילום: Emmanuel Braun, רויטרס

רוסיה מציעה להפסיק את החרם על "יהלומי הדמים" של אפריקה

רוסיה מציעה לעצור את החרם על יהלומי הדמים שמגיעים מהרפובליקה המרכז אפריקאית ● "יהלומי דמים" הוא הכינוי שניתן ליהלומים שתהליך הייצור שלהם נעשה באמצעות פגיעה והרג של בני אדם

אביחי מנדלבליט וגלעד ארדן / צילום: רפי קוץ ושלומי יוסף, גלובס

האם היועמ"ש יאפשר לשר ארדן למנות מפכ"ל למשטרה ונציב לשירות בתי הסוהר?

שני התפקידים החשובים לא מאוישים כבר שנה ● השר ארדן אמר כי בעבר הוא החליט שלא להביא בפני הממשלה מועמדים לתפקידים אלה לאור פיזור הכנסת והציפיה כי בעקבות הבחירות תכונן ממשלה חדשה

האפיפיור פרנציסקוס / צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

שערורייה כספית בוותיקן: כספי תרומות מיוחדות שנועדו לחלשים ונזקקים הופנו לכיסוי הגירעון

רק 10% מכספי קרן "הפרוטות של פטרוס", שמגייסת מדי שנה בחודש יוני כ-55 מיליון דולרים וכפופה ישירות לאפיפיור, שימשו למטרה הייעודית