גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

כאוס בבית הלבן: ג'וליאני מושיט לטראמפ את חבל התליה

האם ג'וליאני, פרקליטו החדש של הנשיא, ידע שהוא מקעקע את תשתית ההגנה המשפטית של מרשו מול התובע המיוחד? ● לנוכח ההתנגשות בלתי נמנעת עם התובע, שינה את טראמפ את הטקטיקה: התנגחות פוליטית במקום מאבק משפטי; השמצת חוקריו ורשויות החוק בכלל כקלגסים ששואפים להדיחו בלי בחירות ● פרשנות

רודי ג'וליאני / צילום: רויטרס
רודי ג'וליאני / צילום: רויטרס

כל יום אנו משתאים מחדש לנוכח השערוריה הממשלית הטריה שמנחיתים דונלד טראמפ, או בכירי ממשלו, או ידידיו, או חוקריו, או אויביו, לחוד או ביחד, בהתמדה ובעקביות ראויות לציון, על אמריקאים שמייחלים לרוגע אך נדונו לטלטלות. כמו אולד פייתפול, הגייזר הפופולרי בילוסטון, שמתיז את מימיו הלוהטים מדי 35 עד 120 דקות, לא דקה פחות ולא דקה יותר, אנו יכולים לסמוך על טראמפ, שלוחיו או שלוחות ממשלו, שיספקו לתקשורת (או פייק ניוז בעגה הטראמפאית) את ליטרת הבשר שלה בטרם עוכלו שרידי קודמתה.

בקושי חלפו 15 חודשים מאז טקס ההשבעה של טראמפ, אך גודש הסקנדלים בממשלו מסחרר. הנה כמה על קצה המזלג, לא בסדר כרונולוגי, כדי לתת פרספקטיבה: פיטורי היועץ לביטחון לאומי מייקל פלין לאחר ששיקר לממונים עליו; הביקור של ראש הסוכנות להגנת הסביבה במרוקו ב"סיוע" לוביסט של חברת אנרגיה; השולחן החדש שהזמין שר השיכון לחדר האוכל הרשמי בלשכתו בעלות של 31 אלף דולר; הגילוי שראש מטה הבית הלבן כינה את טראמפ "אידיוט" (בעקבות ראש מועצת היועצים הכלכליים, היועץ לביטחון לאומי, שר-האוצר ושר-החוץ, ולהבדיל רופרט מרדוק, שעשו זאת לפניו); משיכת מועמדותו של רוופא הבית הלבן למשרת ראש מינהל החיילים המשוחררים לאחר שהתברר כי הוא חילק תרופות ממכרות ונמצא שתוי בעת מילוי תפקידו; פיטוריו של עוזר בכיר לנשיא שהואשם בהכאת נשותיו לשעבר; ולא נגענו בשורה הארוכה של השערוריות שנוגעות לקשרים הפוטנציאליים של טראמפ ו/או מטה הבחירות שלו לרוסיה, קשרים שעומדים במרכז החקירות של התובע המיוחד, רוברט מולר.

אבל פרשת שחקנית הפורנו סטפאני קליפורד, הידועה יותר בשם המיטה שלה, סטורמי דניאלס, שלדבריה בילתה ערב לא קסום אחד עם טראמפ ב-2006, מאפילה על שערוריות העבר הלא רחוק. היא דוחקת הצידה, זמנית לפחות, אפילו את רסיסי המידע העסיסיים ב'דוסיה', הלא הוא תיק התחקירים שערך סוכן לשעבר של המודיעין הבריטי על קשריו של טראמפ ברוסיה, ובו גם מידע - בלתי מוכח - על אורגיית הקילוחים הזהובים במוסקבה בהשתתפותו כביכול של היזם טראמפ ב-2013.

עד אמצע השבוע, היתה עמדת טראמפ ופרקליטיו פשוטה: בניגוד לטענתה של הגברת קליפורד, טראמפ לא קיים עמה יחסי מין, וכל הפרטים הציוריים שקשטו את הסיפור שלה - לרבות הבדותה שהיא צלפה בעכוזו לאחר שהוא הפשיל את מכנסיו - אינם אלא פרי דמיון קודח. נכון, אחד מפרקליטיו של טראמפ, מייקל כהן, שילם לה 130 אלף דולר דמי שתיקה ב-2016, אבל הוא עשה זאת ביזמתו, בלי להודיע לטראמפ והכסף הוצא מכיסו שלו. הנשיא בכלל לא היה מודע למתרחש. ככה זה בין חברים.

אמת, מעט מאוד אנשים האמינו לסיפור המוזר הזה, אבל בהעדר גרסה חלופית אמינה הוא נגרף למחוזות השכחה בשטפון של השערוריות החדשות - עד שרודי ג'וליאני נכנס לתמונה.

ג'וליאני, ראש עיריית ניו-יורק לשעבר, צורף לצוות המשפטי של טראמפ לפני שבועיים, כדי לסייע לצוות להתמודד עם עומס האתגרים המשפטיים שניצבים לפניו, ובמיוחד פשיטת חוקרי אף.בי.איי על משרדו וביתו של כהן בניו-יורק בחודש שעבר. הפשיטה הזו הניבה שפע של מסמכים, דיסקים ואפילו קלטות של שיחות טלפון. מבחינתו של טראמפ, הפשיטה הזו פתחה קן צרעות. כהן היה יותר מפרקליט. הוא היה מאכער, אחד שפותר בעיות עדינות בזריזות ובתקיפות מאחורי הקלעים. כהן מודע לחלק גדול מהפעילויות של טראמפ הקבלן, היזם, מארגן תחרויות של מלכת יופי. לא בטוח שהנשיא טראמפ רוצה לשפוך אור על פעילויותיו של איש העסקים טראמפ.

אנליסטים אומרים, כי טראמפ מודאג - או צריך להיות מודאג - מחקירת כהן יותר מאשר מחקירת קשריו עם רוסיה. לדברי האנליסטים, אין כמעט ספק שנגד כהן יוגש כתב אישום רב-סעיפים. העובדה שמשרד המשפטים אישר לפשוט על משרד פרקליטו של הנשיא - וששופט נתן אור ירוק לפעולה זו - מראה שיש ראיות חזקות מאוד למעורבות לכאורה של כהן בעבירות, חלקן אולי קשורות בטראמפ, חלקן אולי לא.

והשאלה הגדולה היא: האם כהן יתחיל לזמר נגד טראמפ בחקירת התובע המיוחד מולר אם יובהר לו שהוא, כהן, עלול לבלות עשרות שנים, אולי את שארית חייו, בכלא פדרלי? האם הוא יסכים לשמש כעולה על מזבחו של טראמפ, שלפי עדויות שונות נהג בו בזלזול במשך שנים? לאחר הכל, מייקל פלין, שהואשם במתן עדות שקר לחוקרי התובע המיוחד, לא עמד בלחץ. הוא יהיה עד מדינה בהליך פוטנציאלי של אימפיצ'מנט נגד טראמפ בבית-הנבחרים או במשפטים פוטנציאליים של איוונקה טראמפ, ג'ארד קושנר או דונלד טראמפ ג'וניור, בנו של הנשיא.

זה אפוא הרקע להצטרפות ג'וליאני לצוות המשפטי של טראמפ, ופעילותו הפומבית הראשונה במסגרת זו היתה פצצה של ממש - מבחינה משפטית ומבחינה עיתונאית. בראיון בפוקס ניוז, שלשום (ד'), הוא הפך על פיה את כל מערכת הטיעונים שנועדה להגן על טראמפ מפני הסיכונים בפרשת סטורמי דניאלס.

ג'וליאני טוען - בניגוד לדברי כהן ובניגוד לדברי הנשיא עד עתה - שטראמפ החזיר 130 אלף דולר לפרקליט, "לאורך כמה חודשים", לכיסוי הוצאות דמי השתיקה ששולמו לסטורמי דנילאס. במילים אחרות: נשיא ארה"ב עשה עסקה עם כוכבת פורנו. טראמפ מוסיף להכחיש שהוא קיים עמה יחסים אי פעם. אבל הסכמי שתיקה (non disclosure agreements) הם הליך מקובל בקרב ידוענים, שאינם רוצים להיגרר לעימותים פומביים שיכפישו את שמם הטוב. מה שחשוב יותר - גורסת התיאוריה של ג'וליאני - היא העובדה לא נעשתה שום עבירה על חוקי מימון הבחירות. התשלומים שנתן טראמפ לכוכבת הפורנו נבעו מסיבות שחורגות מתחום החקירה של התובע המיוחד ולפיכך הן אינן רלוונטיות לדיון משפטי או ציבורי.

דעה אחת גורסת, שמדובר בטיעון משפטי אבסורדי, שג'וליאני ירה ירה לעצמו (ולטראמפ) ברגל ושהופעתו בפוקס ניוז היתה ביטוי לחדלות משפטית, לאין אונות לגלית, ובמילים אחרות: הוא הגיש לטראמפ את חבל התליה בכך שקעקע את תשתית קו ההגנה של הנשיא. הוא אפילו קשר ישירות את התשלום לסטורמי דניאלס למסע הבחירות ב-2016, ובכך הוא הכפיף אותו לחוקי מימון הבחירות. האנלסיטית הימנית ג'ניפר רובין תיארה את ג'וליאני כ"קלוץ משפטי".

ג'וליאני גם הניח מתחת לרגלי טראמפ מוקש פוליטי מפני שהוא קיבע את טראמפ כשקרן. העובדה שטראמפ שקרן סדרתי אינה חדשה, כמובן, אבל רק באפריל תועד הנשיא בווידיאו בשיחה עם עיתונאים באייר פורס וואן כשהוא משיב בשלילה על שאלה האם הוא שילם 130 אלף דולר לכוכבת הפורנו. "לא, לא... תשאלו את כהן", הוא אמר אז. "הוא הפרקליט שלי". בכל שידורי החדשות מובאים זה אחרי זה דברי ג'וליאני עתה ודברי טראמפ כמה שבועות קודם לכן.

על פי דעה אחרת, דברי ג'וליאני דווקא נובעים מחישוב קר. הוא, בעצה אחת עם טראמפ, החליט להקריב את אמינות הנשיא (ואת אמינותו של כהן) כדי להגן על כהן מפני האשמה של עבירה על חוקי הבחירות (אם כהן שילם מכיסו 130 אלף דולר, זו מתנה - או תרומה - לקמפיין של טראמפ, שחורגת מהסכום שמותר לאדם פרטי לתרום, על פי החוק). יתר על כן, ייתכן שדברי ג'וליאני הם מענה לגילוי נוסף שעומד להתפוצץ בקרוב.

כך או כך, הצטרפותו של ג'וליאני לצוות המשפטי של טראמפ מצביעה על טקטיקה חדשה של הנשיא: התנגחות פוליטית במקום מאבק משפטי. לנוכח התנגשות בלתי נמנעת עם התובע המיוחד, שאיים להוציא כתב זימון משפטי לטראמפ להופיע לחקירה מול חבר מושבעים גדול, החליט הנשיא לפתוח בקמפיין להכפשת התובע המיוחד, חוקריו, ולמעשה משרד המשפטים ו-FBI. הכוונה היא להציגם כקלגסים פורעי חוק ששואפים להדיחו ללא בחירות, יצירי הממסד הביצתי שאינם משלימים עם נצחונו של טראמפ ב-2016. ג'וליאני יוביל את המתקפה.

וכך, בראיון לפוקס ניוז הוא אמר, כי סוכני אף.בי.איי שערכו את הפשיטות על משרדו וביתו של כהן הם "חיילי סער" - רמז ברור לחיילי הסער של אדולף היטלר. יתר על כן, ג'וליאני התחיל להכשיר את הקרקע להתפרצויות המונים נגד הרשויות, אם התובע המיוחד יעז לפעול נגד איוונקה. "הארץ כולה תקום עליהם אם הם (משרד המשפטים) ינסו לפגוע בבת הנשיא", הוא אמר.

ומה עם ג'אד קושנר? - שאל המראיין.

הוא בסדר גמור", השיב ג'וליאני. "אבל גברים הם זניחים".

אין ספק, המאורעות בוושינגטון מתקרבים במהירות לנקודת רתיחה.

עוד כתבות

רכבת ישראל / צילום: דוברות רכבת ישראל

בקשה לדיון נוסף בפסק-הדין שעורר את "סערת אפרופים"

חברת "ביבי כבישים ועפר" הגישה בקשה לקיים דיון נוסף בפסק-הדין של ביהמ"ש העליון שהכריע לרעתה בסכסוך על עשרות מיליוני שקלים עם רכבת ישראל. לטענתה, מדובר בפסק-דין המהווה "שינוי דרמטי" ● בכתבה שפורסמה ב"גלובס" מוקדם יותר השבוע טענו משפטנים בכירים אחרת

ג’ולי סוויט, מנכ”לית אקסנצ’ר / צילום: רויטרס

מתמודדים על תפקיד בתוך החברה? תהיו נחמדים ליריבים

המינוי של ג'ולי סוויט למנכ"לית ענקית הייעוץ אקסנצ'ר יכולה לסמן את האסטרטגיה לבכירים: מועצות מנהלים מעדיפות לקדם אנשים שמפרגנים לחבריהם לעבודה

חקלאי בוחן שתילי קַנַבּוֹס, הצמח שממנו מופק קנאביס, לקראת הקציר / צילום: NICK OXFORD, רויטרס

החקלאים בארה”ב התנפלו על הפוטנציאל של גידולי הקנאביס - עכשיו הם נאלצים להתמודד עם היצף והפסדים צפויים

מזה שנים רבות, מחפשים החקלאים באמריקה גידולים רווחיים יותר מתירס ופולי סויה ● הלגליזציה של הקנאביס הלהיבה מגדלים רבים והביאה להתנפלות על הצמח ● אבל לשוק כידוע יש חוקי היצע וביקוש משלו, ועכשיו חלק מהחקלאים עומדים בפני מציאות עגומה

סוחר בבורסת ניו יורק. המצטרפת החדשה אינמוד סיימה את אוגוסט בזינוק של 42%   / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

זהירות, האטה לפניך: אם לא יקרה שינוי גם החגיגה בשווקים תיגמר

קצב הצמיחה בכלכלות החזקות מאט, אך הביצועים של השווקים השנה היו בין הטובים בשנים האחרונות ● אם לא יקרה שינוי, גם החגיגה בשווקים תיגמר ● כדי שיקרה השינוי שיאפשר את המשך הביצועים הטובים, צריך להבין מה היו הסיבות להאטה בצמיחה בשנתיים האחרונות

לוגו הבנק הלאומי של אוסטרליה / צילום: רויטרס

בנק באוסטרליה לא יספק הלוואות לעסקים הפוגעים ברווחת בעלי החיים; האם ישראל הבאה בתור

הבנק האוסטרלי הלאומי (NAB) הודיע כי לא יספק הלוואות לעסקים המפרים סטנדרטים של רווחת בעלי חיים ● עמותת 'אנימלס': "יש לקוות שגם בישראל המגזר העסקי יפנים שיש לו אחריות כלפי בעלי החיים ויותר תאגידים יאמצו מדיניות הכוללת התחייבות לשיפור הגנת בעלי-חיים"

אוקסיקונטין (Oxycontin) של פרדו פארמה / צילום: ג'ורג' פריי, רויטרס

שמה של משפחת סקלאר הוסר מאוניברסיטה בבוסטון בצל פרשת משככי הכאבים בארה"ב

אוניברסיטת טאפטס בבוסטון תסיר את השם סאקלר מכל התוכניות והמתקנים בקמפוס מדעי הבריאות ● נשיא האוניברסיטה: "בהתחשב בנזק שגרמה מגיפת האופיואידים בה קשורים בני משפחת סאקלר והחברה שבבעלותם, פרדו פארמה, ברור כי המשך הצגת השם סאקלר אינו עולה בקנה אחד עם ערכינו"

שוק הכרמל בתל אביב / צילום: שאטרסטוק

בדרך לתייר ה-5 מיליון? תל אביב על המפה בדירוגים עולמיים גם בגזרת הפוד'יס

שני דירוגים חדשים מציבים את הקולינריה של תל אביב בעשירייה הפותחת שלהם בזכות המטבח הטבעוני המגוון, הברים, שוק הכרמל והפתיחות שמאפיינת את העיר העברית הראשונה ● ומי עוד ברשימות?

מתניהו אנגלמן, מבקר המדינה  / צילום: יוסי זמיר

פרשנות: בדיקת מדיניות החילוטים חשובה, למרות שהמניע שלה לא ברור

ל"מהפכת החילוטים" מטרות ראויות, כמו סגירת צינור הכספים לעבריינות כלכלית ולארגוני פשיעה ● אולם נדמה שרשויות האכיפה איבדו קצת את הדרך לאחרונה ● פרשנות

נכס של אול יר/ צילום: מצגת החברה

אג"ח חברת הנדל"ן אול-יר חזרו לצנוח אחרי הפסד של 45 מיליון דולר ברבעון השלישי

להפסדי החברה הזרה, שגייסה יותר מ-2 מיליארד שקל באג"ח בת"א, תרמו בעיקר מחיקה של 10 מיליון דולר בערך הנדל"ן להשקעה של החברה וזינוק של 180% בהוצאות המימון

הטרדה במקום עבודה, אילוסטרציה / צילום: שאטרסטוק

עובדים צעירים חווים ושמים לב לאפליה יותר מאשר עמיתיהם המבוגרים

כך לפי סקר חדש של גלאסדור ומכון האריס שסקר 1,100 עובדים מקבוצות גיל שונות ● הצעירים דיווחו יותר גם על אפליה על רקע גיל (גילנות)

פריז / צילום: Shutterstock

אלפי ביטולים של טיסות בצרפת - שביתת עובדי התחבורה הגיעה לנמלי התעופה

לפי אתר מעקב הטיסות FlightAware לאורך היום הזה בוטלו 13% מהטיסות המתוכננות בנמל התעופה הגדול של פריז, שארל דה גול ו-30% מהטיסות בנמל התעופה אורלי בפריז

עמית דרור / צילום: ננו דיימנשן

עמית דרור, נשיא ומנכ"ל ננו דיימנשן, פורש מתפקידו; יואב שטרן יחליפו

דרור יישאר בחברה, ויעבור לתפקיד של Customer Success Officer, וימשיך לכהן גם כדירקטור

משה מזרחי, אינמוד / צילום: איל יצהר, גלובס

חודש חיובי נוסף לישראליות בוול סטריט: מדד גלובס פרומתאוס עלה ב-3.8%

בחודש שעבר טיפס מדד ת"א 125 ב-3% והנאסד"ק הוסיף 4.5% לשיא חדש ● תת-מדד גלובס-פרומתאוס מדעי החיים זינק ב-11.7% ● תת-מדד גלובס-פרומתאוס טכנולוגיה עלה ב-2.3% ● מניית יורוג'ן, המפתחת טיפולים למגוון סוגי סרטן בתחום האורולוגיה, זינקה ב-40% לאחר שהודיעה על הסכם בלעדי עם Agenus

ביטקוין /צילום: רויטרס

משקיעים מוסדיים נסוגים משוק הקריפטו: כמעט 70 קרנות גידור בתחום נסגרו ב-2019

מחקר חדש מצביע על ירידה משמעותית במספר הקרנות המשקיעות בשוק המטבעות הקריפטוגרפיים  ● לפי ממצאי הדוח, רק 140 קרנות בתחום הושקו מתחילת השנה - פחות מחצי ממספר הקרנות שהושקו בשנת 2018

דן בודנר, מנכ"ל ורינט / צילום: איל יצהר

הלחץ עבד: ענקית הטכנולוגיה ורינט מתפצלת לשתי חברות - אזרחית וביטחונית

הפיצול מגיע מספר חודשים לאחר שבעלת מניות מיעוט בחברה טענה שאין סינרגיה בין העסקים, אך ורינט דחתה את טענותיה ● למתחרה נייס זה עבד היטב: ב-2015 היא יצאה מהתחום הביטחוני ומאז שווייה יותר מהוכפל

ערן יסעור, מוריס קאהן, רוני צארום, מתי כוכבי ואתי עמיעד  / צילום: פרי מנדלבוים

מוריס קאהן מתריע: "אם לא ניזהר, נהיה אפיזודה היסטורית חולפת"

וגם: קבוצת הראל מציעה לעובדים: צמצום היקף העבודה ל-4 ימים בשבוע

 

שר התיירות יריב לוין / צילום: יהודה עשור, יח"צ

במידה ולא תוקם ממשלה, מענקי משרד התיירות לחברות תעופה נמצאים בסכנה

האם תקציב המענקים לחברות התעופה (250 אלף אירו לקו בשנה) יסתיים כבר בחודש הבא? ● לפי שר התיירות: "אם לא תקום ממשלה זה אוי ואבוי. התנופה בענף התיירות נמצאת בסכנה ענקית אם ניכנס ל-2020 בלי תקציב התוצאה המיידית תהיה שתקציב השיווק ייעלם"

אביגדור ליברמן / צילום: טל שניידר, גלובס

ליברמן: "לצערי הולכים לבחירות, רק נס חנוכה יכול עוד לעזור"

חבר הכנסת אמר הבוקר כי אין לו כוונה לשבת בממשלה צרה, וכי נתניהו וגנץ "קיבלו את ההחלטה ללכת לבחירות בעיניים פקוחות" ● עוד ציין כי לא יחתום על טפסי ה-61 לאף אחד מן הצדדים

סיאטה נאדלה, ריצ’רד ניקסון, ג’רמי קורבין / צילום: רויטרס

עכשיו זה רשמי: 4 ימי עבודה בשבוע טובים לכולם

מאז שנות ה-50 של המאה הקודמת פוליטיקאים מפזרים הבטחות למעבר לשבוע עבודה מקוצר ● בינתיים, חברות שהפחיתו את שעות העבודה השבועיות או היומיות מדווחות על עלייה בפריון העבודה

קים קרדשיאן ובר רפאלי בקמפיין של קרולינה למקה ברלין  / צילום: יח"צ

עכשיו זה רשמי: קסטרו וקרולינה למקה נפרדים מקים קרדשיאן

קים קרדשיאן לא סיפקה את הסחורה וקסטרו מסיימת עמה את ההתקשרות