גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

עליית פני הים מתחילה לעצב מחדש את שוק הנדל"ן של מיאמי

בתים על קו המים כבר נמכרים ב-7% פחות מבתים דומים, וההתלהבות מהחיים ממש מול הים מתחילה להתפוגג

קו החוף של מיאמי / צילומים:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב
קו החוף של מיאמי / צילומים: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

החששות מעליית פני הים ומשיטפונות מתחילים לעצב מחדש את אחד משוקי הדיור הגדולים ביותר בארה"ב, ונכסים שממוקמים קרוב לפני הים נסחרים כעת במחיר נמוך משל נכסים שממוקמים בגובה רב יותר.

מחקר שממצאיו התפרסמו לאחרונה בכתב העת Environmental Research Letters מראה כי ערכם של בתים בודדים שנמצאים בגובה קרוב לפני הים במחוז מיאמי-דייד עולה בקצב איטי יותר משל בתים שממוקמים בגובה רב יותר, מכיוון שהקונים מודעים לאפשרות של תכיפות רבה יותר של הצפות קטנות בטווח הקצר ולאתגר של מכירת נכסים שבעוד עשרות שנים עלולים כבר להימצא באופן קבוע מתחת לפני הים.

ג'ס קינאן, פרופסור לנדל"ן בבית הספר לעיצוב באוניברסיטת הרווארד, ומחבר המחקר, אמר כי תחילה הופתע לראות שבעלי בתים מהשורה כבר מכלילים בחישוביהם את עליית פני הים בעתיד.

מיאמי  הצפות/ צילומים:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

על קו המים

שווי הבתים בחלקים מסוימים במיאמי מושפע ממיקומם ביחס לפני הים. נכסים בגובה נמוך מתחילים לפגר אחר שאר הנכסים במיאמי, לדברי קינאן. "זה הלם לראות אותם בקטגוריה נפרדת באמת, מכיוון שניתן להסיק מכך שזהו איתות מחיר שנובע מהשינוי האקלימי".

מיאמי היא אבן בוחן למידת הפגיעות של שוקי הדיור בערי חוף אחרות כגון ניו-יורק ובוסטון, מכיוון שהיא ממש על פני הים - כ-30 ס"מ בלבד, ואבני הגיר שלה הופכות אותה לפגיעה במיוחד לעלייה בפני הים.

מחקר חדש אחר שערכו חוקרים מאוניברסיטת קולורדו בבולדר ומאוניברסיטת פנסילבניה, מראה כי המגמה במיאמי נצפית גם ברחבי ארצות-הברית ובתים שעלולים להיפגע מעליית פני הים נמכרים כעת במחיר נמוך ב-7% בהשוואה לנכסים דומים אך בעלי חשיפה פחותה לעליית פני הים. המחקר, שנמצא כעת בשלב ביקורת עמיתים, מראה כי הירידה במחירי הנכסים הממוקמים על החוף הולכת ומעמיקה עם הזמן.

ריאן לואיס, פרופסור בבית הספר לעסקים לידס באוניברסיטת קולורדו, אמר שהוא ומחברי המחקר האחרים הבחינו במחירים הנמוכים ביותר בעסקאות שמבצעים משקיעים ורוכשי דירה שנייה, מכיוון שלקונים אלה יש את כוח הבחירה הגדול ביותר היכן לקנות. לדבריו, קוני דירות רגילים במקומות כמו מיאמי - שבה שוררת מודעות חזקה לסיכונים - מתחילים יותר ויותר להוריד את המחיר.

כוחות השוק עלולים לחולל הגירה אל מחוץ לאזורי החוף, לדברי לואיס. "ירידת המחירים היא איתות לחברות הבנייה ולמשקיעים שאולם הם לא צריכים להשקיע כסף רב באזור שיוצף בעוד עשרים שנה", ציין לואיס.

בדשא שחו דגים

במחוז מיאמי-דייד מוצפים חלק מהאזורים כשיורדים גשמים כבדים. גם בימים שטופי שמש, עלולה גאות גבוהה, המכונה "king tide", להעלות את פני הים. מחקר שממצאיו התפרסמו ב-2016 בכתב העת Ocean and Coastal Management העלה כי תכיפות ההצפות במיאמי ביץ' גדלה משמעותית בשנים 2006-2013, וכי מספר האירועים שנבעו מירידת גשמים זינק ב-33%, ומספר האירועים שנבעו מגאות הים נסק ביותר מ-400%.

קינאן אמר שהצפות כתוצאה מגאויות חזקות באביב יוצרות חשש רב יותר ממגורים באזורים אלה. "כשהשכונה שלך מוצפת ולוקח לך שעה להגיע למכולת כשפעם זה לקח לך עשר דקות, מדובר באי נוחות רצינית. קשה לדמיין שדבר כזה לא ישפיע על ההחלטה שלך היכן להתגורר".

כשג'ואל פאבלו, יליד מיאמי, ואשתו, רצו לקנות בית חדש אשתקד, השיקול הקריטי שלהם היה גובה הנכס ביחס לפני הים. ביתם הקודם של בני הזוג על קו המים ב-Belle Meade Island במיאמי, סבל מהצפות גוברות בחמש השנים האחרונות למגוריהם. שש פעמים בשנה, כשהגאות הייתה גבוהה במיוחד, עלו המים מעבר לסכר ההגנה והציפו את החצר האחורית. בדשא שחו להם דגי מולית.

"הייתי בהלם", סיפר פאבלו, גמלאי בן 54. "האוקיינוס היה בחצר האחורית שלי".
ב-2014 מכרו בני הזוג את הבית, בעיקר בגלל שרצו לממש רווחים בשוק נדל"ן חזק, אך גם בשל חששם הגובר מעליית פני הים ומהעלויות המאמירות של ביטוח נגד הצפות.

בסופו של דבר הם רכשו אשתקד נכס בן 557 מ"ר בפורט פירס, במרחק של 209 ק"מ ממיאמי, ובגובה של 10 מטרים מעל פני הים.

אף שהם עדיין גרים קרוב לקו המים, הם יורדים למעגן שלהם במדרגות. "אם נוצף, סימן שפלורידה כולה נמצאת מתחת לפני המים", אמר פאבלו.

חברות בנייה וסוכני נדל"ן מקומיים רבים מתייחסים בספקנות לחשש שרמת פני הים משפיעה על שוק הנכסים הנמצאים על קו המים. הם מציינים את העליה המהירה במספר בנייני המגורים בצבע זכוכית ששהתה זמן רב במי המים, ושהדירות בהם עולות מיליון דולר. בניינים אלה מגבירים את הצפיפות בקו המים.

היזם המקומי דיוויד מרטין אמר שחברות הבנייה נוקטות אמצעי זהירות. הוא בנה שני נכסים ב-Coconut Grove, שכונה על קו המים ב-Biscayne Bay, שבה הוא הקים פארק של קרוב ל-69 דונם שמסוגל לספוג מי הצפות טוב יותר מהאספלט שהיה קודם לכן באותו המקום.

העיר אינה יכולה להרשות לעצמה להפסיק להתפתח בקרבת המים, מכיוון שהרחבת בסיס מס הרכוש מסייע לממשלה לממן את הצעדים הנדרשים לצמצום נזקי ההצפות, לדברי מרטין. "המפתחים יבחנו דרכים ליצירת הכסף הדרוש לפתור רבות מהסוגיות האלה", הוסיף מרטין.

מיאמי ביץ' מבצעת תוכנית בת 500 מיליון דולר לשדרוג תשתיות כדי לצמצם הצפות. כמו כן היא מגביהה כבישים באזורים שמוצפים לעתים תכופות ומתקינה כ-80 משאבות חדשות במסגרת התוכנית בת עשר השנים שהחלה ב-2015, וזאת במטרה להדוף את המים חזרה לתוך הים.

כמו כן העלתה מיאמי ביץ' את הגובה המינימלי של בתים חדשים ל-30 ס"מ מעל גובה ההצפה הבסיסי, שנע מ-1.5 מטר ועד 2.4 מטר מעל פני הים במיאמי ביץ'.
בעברו השני של המפרץ אישרו בנובמבר הבוחרים במיאמי הנפקת אג"ח בסך 400 מיליון דולר במסגרת תוכנית שכוללת כ-200 מיליון דולר לפרויקטים שנועדו למנוע הצפות ולצמצם את עליית פני הים.

המחקר של קינאן בחן רק בתים בודדים מכיוון שמחירי דירות הקונדומיניום תנודתיים מאוד. העלייה בפני הים אינה פוגעת בכלל שוק הדירות למגורים במיאמי ביץ', שבה נמצאים רבים מנכסי קו המים היקרים ביותר.

קינאן מעריך שהסיבה לכך היא שאנשים עשירים מאוד יכולים להרשות לעצמם עלויות גוברות של תחזוקה ונזקי הצפות, ויש להם גם יכולת רבה יותר לקחת את הסיכון שנכסיהם יאבדו מערכם.

"הם יכולים להרשות לעצמם להפסיד את הכסף", אמר קינאן. "אבל אפילו ליכולת זו יש נקודת שבירה. בנקודה כלשהי יצטרכו גם העשירים לעזוב את המקום".

עוד כתבות

מטוס של אל על / צילום: יח"צ

משבר התעופה: אל על מאריכה את השהיית הטיסות והחל"ת עד סוף אוגוסט

95% מעובדי אל על מצויים בחל״ת ● היקף החוב לנוסעים על טיסות שבוטלו עומד על כ-1.5 מיליארד שקל ● החברה חתמה אתמול על הסכם עם סקטור הטייסים - בלי נציג מטעמם

חתימת ההסכם / צילום: דוברות ההסתדרות, יח"צ

יו"ר ההסתדרות חתם על הסכם התייעלות בסקטור הטייסים של אל על - בלי נציג שלהם

יו"ר ההסתדרות אמר הערב: "הגענו לנקודת הכרעה במו"מ – להציל את החברה או לתת לה למות. אני גאה בהחלטה שקיבלנו"

השקעה בהייטק/ צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

הייטק בפיצול אישיות: למה גיוסי ההון בשיא ומספר האקזיטים בשפל של שש שנים

שני דוחות שפורסמו בימים האחרונים מספקים תמונת מצב של תעשיית הסטארט-אפים, אך גם מזכירים כי עדיין קיימת אי ודאות בתעשייה ● איך יכול להיות שגיוסי ההון לא נפגעו, מה ניתן ללמוד מהנתונים על האקזיטים ואיך השפיע משבר הקורונה על הגיוסים בתחום הביומד?

שולחנות מסעדה ברחוב בלונדון. הסועדים יזכו להנחה במע"מ / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

מורידים את המע"מ: כך עובד הפטנט של אירופה לחזרה לצמיחה

ממשלת גרמניה "הורידה את הכפפות" בניסיון לשפר את הצריכה במדינה, והייתה הראשונה להפחית את המע"מ ● עלות התוכנית: 20 מיליארד אירו לחצי שנה ● אחריה הודיעו גם בריטניה ואיטליה על צעדים דומים ● בגרמניה ישנם סימנים ראשונים שכבר מצביעים על חזרה למסלול צמיחה

ישראל כ"ץ ובנימין נתניהו / צילום: עמוס בן גרשום/דוברות הכנסת, Associated Press

במקום לחלק כסף, המדינה יכולה להעסיק את המובטלים

מצחיק ב-2020 לדבר על הדיל החדש כמהלך החדשני שחייב להיעשות אם רוצים לצאת ממשבר הקורנה הכלכלית ● כדאי אולי לממשלת ישראל, זו שרוצה לדאוג לא רק לפנות את המחאות מהרחוב אלא גם לעתידנו, לחשוב על כל שקל כהשקעה - הוצאה היום שתניב ערך מוסף מחר

ראש הממשלה בנימין נתניהו / צילום: Abir Sultan, AP

לקראת החמרת מגבלות בסופ"ש? ישיבת חירום בממשלה תכונס הערב

על הפרק הטלת הגבלות נוספות בניסיון לצמצם את ההתפשטות ● בין היתר: צמצום תחבורה ציבורית; הגבלת התקהלות עד 10 אנשים, סגירת בתי הספר של החופש הגדול, סגירת חופי הים וחדרי הכושר ואיסור ישיבה במסעדות ● אפשרות נוספת: הטלת סגרים זמניים בערבים או בסופי השבוע

רמי אוחנה, בעלים של שני הוסטלים ובית מלון / צילום: בן רוטשטיין

"כל בוקר בשש אני פותח את כל החשבונות בבנקים"

רמי אוחנה, 52, בעלים של שני הוסטלים ובית מלון ● "גלובס" שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

בנימין נתניהו, מסיבת העיתונאים בצל הקורונה, אמש / צילום: Gali Tibbon, Associated Press

צ׳קים להמונים: המשוואה פשוטה - מה אפשר לקנות ב-2,500 שקל מול מה שאפשר לשנות עם 6 מיליארד

מה תתרום התוכנית למשק החנוק. כמה עסקים יינצלו מסגירה בזכותה? כמה מובטלים יוכלו לחזור לשוק העבודה? ● התוכנית של נתניהו אמנם קלה ופשוטה אבל היא לא משיגה אף אחד מהיעדים האלה – ומי כמוהו יודע

הרחוב הישראלי שוקק בימי קורונה, לאחר שחרור ההגבלות / צילום: Ariel Schalit, Associated Press

מה גובה המענק שמגיע לכם, מתי תקבלו אותו ואיך? עושים סדר

על פי התוכנית צפויה כל משפחה לקבל בקרוב מענק של עד 3,000 שקל • מה צריך לעשות כדי לקבל את הכסף, מתי הוא ייכנס לחשבון ומה קורה במצב של הורים גרושים או לא נשואים? ● "גלובס" עושה סדר

ראש הממשלה בנימין נתניהו / צילום: קובי גדעון, לע"מ

"כסף ממסוקים"? הצעדים של נתניהו מדרדרים את ישראל לכאוס

הצעדים שראש הממשלה נוקט וגם אלו שהוא נמנע מלנקוט מעידים על אבדן דרך מדאיג ● חלוקת שישה מיליארד שקל היא צעד רע והצמרת המקצועית מגלה מולו חולשה ואוזלת יד

מונית של WeRide. הסינים משקיעים בתחום הרכב האוטונומי  / צילום: יח"צ

בעשור הקרוב לא תוכלו להיפרד מרישיון הנהיגה: חלום הרכב האוטונומי הולך ומתרחק

היום שבו נוכל להיפרד מההגה ומהדוושות בזמן הנהיגה ממשיך להתרחק ● הרגולטורים בעולם מוטרדים מהאחריות המשפטית וחברות הרכב מקצצות את ההשקעה בפיתוח, בין השאר בעקבות הקורונה ● כתבה רביעית בסדרה 

פרופ’ יעקב נחמיאס  / צילום: דניאל חנוך

החוקר הישראלי שרוצה להפוך את הקורונה להצטננות מגלה: כך עובד מנגנון ההתפשטות של הנגיף

מודרנה האמריקאית דיווחה על הצלחה בשלב המוקדם של הניסוי לחיסון נגד קורונה ● בעורפה נושפות גם פייזר וביונטק ● ובינתיים באונ' העברית מדווחים על תרופה שיכולה להפוך את הקורונה להצטננות

בנימין נתניהו / צילום: Gali Tibbon, Associated Press

הניו-דיל של נתניהו: לפני שמבקרים אותו, כדאי ללמוד מעט כלכלה

כמו בשלב הראשון של הניו-דיל של רוזוולט, גם רה"מ העדיף מנגנון אוניברסלי מהיר ופשוט לביצוע. במיוחד לאחר הניסיון עם העברת הכספים לעצמאים שסוכלה ע"י פקידי האוצר שיצרו במתכוון בירוקרטיה מטורפת ● לרוזוולט זה אכן עבד. זה עשוי לעבוד גם אצלנו

חדר אשפוז לחולי קורונה בבית החולים שיבא. מודל הרפואה הדיגיטלית מאפשר טיפול יעיל ובטוח יותר  / צילום: שאול גולן

"כדי להבטיח שהכלכלה תוכל להמשיך לפעול, צריך לבודד את החולים"

לבחור דמות אחת שתטפל בצד המקצועי של הקורונה, להוציא כמה שיותר פעילויות לאוויר הפתוח ולאפשר עבודה גם ממחסנים או מרתפים ● עו"ד ענת בירן וד"ר יוסי ורדי מתארחים בניסיון למצוא פתרונות יצירתיים לקורונה הכלכלית ● סוגרים את הוואקום

קניות ברשת יוחננוף / צילום: כדיה לוי, גלובס

מדד המחירים ירד ב-0.1% בהתאם לצפי; מחירי הדירות ירדו ב-0.7%

מתחילת השנה ירד מדד המחירים לצרכן ב-0.8% ● האינפלציה ירדה בשנה האחרונה ב-1.1% ● מחירי הדירות באפריל-מאי במחוז ירושלים ירדו ב-2.5% לעומת מרץ-אפריל ● מחירי הדירות במחוז ת"א עלו ב-4.8% ב-12 החודשים האחרונים

מתחם היבדק וסע. ישראל לא מאפשרת בדיקות לצורכי תיירות  / צילום: דוברות מד"א

אגף המודיעין: מערך החקירות אפידמיולוגיות בישראל מדשדש אחרי העולם

לפי דוח של מרכז המידע והידע למערכה נגד הקורונה, יחס החוקרים האפידמיולוגיים בישראל עומד על 1 ל-300 אלף - נמוך בפי עשרה ואף יותר מהמקובל בעולם המערבי ● איתור מהיר של חולים ובידודם מוביל לקטיעה של שרשראות ההדבקה

ראש הממשלה בנימין נתניהו מציג תוכנית מענקים במשרד ראש הממשלה בירושלים / צילום: קובי גדעון, לע"מ

משרי הממשלה, דרך יו"ר ועדת הכספים ועד לנגיד בנק ישראל: לא כולם מסכימים עם תוכנית הצ'קים של נתניהו

נגיד בנק ישראל אמר כי "אני חושב שיש דרכים טובות יותר ויעילות יותר לסייע ולהגדיל את הביקושים" ● שר הרווחה איציק שמולי צייץ כי "צריך להנחית את המסוקים על קרקע המציאות לפני שכל אלה מתרסקים"

ניר אלטשולר, מנכ"ל cartiheal קרטיהיל / צילום: יחצ

אלרון: השקעה של 15 מיליון דולר בקרטיהיל לפי שווי של 180 מיליון דולר

קרטיהיל צופה לסיים את תקופת המעקב ב ניסוי הקליני הפיבוטלי של מכשיר ה-Agili-C באוקטובר 2021, ולפרסם את תוצאות הניסוי הסופיות עד סוף שנת 2021

אנדרו אביר, המשנה לנגיד / צילום: דוברות בנק ישראל

המשנה לנגיד בנק ישראל: "נכון שאין היום מצוקה בשוק האג"ח הקונצרניות, אבל רצינו להקדים את הבעיה"

ד"ר אנדרו אביר, המשנה לנגיד בנק ישראל, מסביר כי מהלך רכישות האג"ח הקונצרניות עליו הכריז הבנק נועד להקדים תרופה למכה, על רקע הערכתו שמשבר הקורונה יתארך ואף יעמיק ● "לא רצינו לחכות למצב שבו חברות לא יוכלו לגייס ותהיה ריצה של משקיעים החוצה"

ישי דוידי / צילום: יונתן בלום

קרן פימי מציפה ערך במגזר החלל, אך סובלת מקשיים בעסקי התעופה שלה

פימי מכניסה את דיסקונט לשותפות באימג'סאט שהוקמה לפני 23 שנה בידי התעשייה האווירית ואלביט מערכות, והיא ספקית עולמית של פתרונות מודיעין מהחלל המבוססים על לווייני תצפית