גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

תקופה של צמיחה רצופה: חברות התוכנה פיצחו את הקוד

ענף שירותי התוכנה בישראל משלים תקופה ממושכת של עליות בבורסה ● החברות בתחום השכילו לנצל הזדמנויות משמעותיות לצמיחה אורגנית, לצד התרחבות בעזרת מיזוגים ורכישות, ואפשר להעריך כי הסקטור צפוי להמשיך ולהפגין איתנות וצמיחה

מטריקס / צילום: איל יצהר
מטריקס / צילום: איל יצהר

ענף שירותי התוכנה בישראל מהווה את אחד ממנועי הצמיחה של המשק הישראלי. יתרונה העיקרי של ישראל בתחום זה נובע משילוב של סביבה עשירה בכוח-אדם איכותי ומתנאים סביבתיים חיוביים ליזמות טכנולוגית.

בין השנים 2008 ל-2017 הציג תחום ה-IT (טכנולוגיות מידע) צמיחה שנתית ממוצעת של 8.5%. זאת מגיעה לאחר צמיחה של 1.9% בשנת 2015. ב-2016 צמח שוק ה-IT בישראל בכ-2.8%, והגיע להיקף של 6.6 מיליארד דולר. קצב הצמיחה גבר והגיע לשיעור של 3.5% ב-2017, ולפי הערכות של חברת המחקר הישראלית STKI הוא יעמוד על 7.1 מיליארד דולר - כ-5.5% מהתמ"ג בישראל - בשנת 2018.

אחת הסיבות המרכזיות לצמיחה היא מעבר המגזר הציבורי - המהווה כ-30% מסך המכירות בתחום - למערכות דיגיטליות. זה כולל מעבר של משרדי ממשלה, ביטחון, חינוך ובריאות. מגזר נוסף שתורם לכך הוא מגזר הפיננסים (מהווה 20% מתמהיל המכירות), וכולל את מערכת הבנקאות, חברות הביטוח וחברות האשראי.

גם בבורסה בתל-אביב הפגינו החברות בתחום זה ביצועי יתר במדד ת"א 35 בין השנים 2015 ל-2017. החברות המובילות בתחום הן מטריקס, חילן וקבוצת וואן פתרונות תוכנה. לפי מחקר שפרסמה חברת המחקר Gartner בשנת 2017, מטריקס היא החברה הגדולה ביותר בתחום זה, והיא מהווה 20% משוק ה-IT בישראל, לעומת IBM עם נתח שוק של 9.5%, וחילן (שמתחרה במטריקס בחלק מענפי השוק) עם נתח של 9%. בתחום האינטגרציה, כלומר בתחום שירותי הערך המוסף, ממוצבת מטריקס כמובילת התחום כבר עשר שנים.

תחום שירותי התוכנה כולל מספר תתי-תחום מרכזיים: פתרונות תוכנה, בינה עסקית, בדיקות תוכנה, אינטגרציה, מיקור-חוץ והדרכה, פתרונות אינטרנט ומובייל ופתרונות מחשוב ענן.

נכון להיום שלוש הקבוצות המרכזיות מספקות חשיפה למרבית השירותים, ואילו תחום פתרונות התוכנה הוא המוביל, ומהווה את עיקר ההכנסות של שלוש החברות הבולטות בתחום (מטריקס, קבוצת וואן וחילן).

צמיחת שוק

הגודל כן קובע

מטריקס, המעסיקה כ-8,600 אנשי IT, היא אחת מהחברות טכנולוגיית המידע המובילות בשוק הישראלי. 

מטריקס עוסקת בביצוע פרויקטים מן הגדולים במשק של אינטגרציה, פיתוח ויישום טכנולוגיות, פתרונות ומוצרי תוכנה, ייצוג ושיווק מוצרי תוכנה מובילים מהעולם, שירותי תשתית, ייעוץ, Offshore, מיקור-חוץ, בדיקות, הדרכה והטמעה ופתרונות חומרה מובילים. הייחודיות של מטריקס היא ביכולת להתאים טכנולוגיות ופתרונות ללקוחותיה, תוך יצירת החיבור הנכון בין הביזנס לטכנולוגיה, וזאת הודות לשילוב בין שלושה ממדים.

שלושת הממדים הללו הם שירותים רוחביים, המספקים מענה מלא לניהול ולמימוש פרויקט IT מקצה לקצה; שירותים על פי מגזרי שוק, המספקים מענה בהתאם לעולם התוכן של המגזר; ומרכזי ההתמחות, המספקים את הניסיון, ההתמחות והפתרונות הטכנולוגיים והאפליקטיביים.

מרבית הפעילות של מטריקס מרוכזת בישראל. בשנת 2017 רשמה מטריקס הכנסות של 2.9 מיליארד שקל, עלייה של 12.3% לעומת שנה קודמת, ורווח תפעולי של כמעט 200 מיליון שקל, עלייה של 5.7%.

תזרים המזומנים של החברה יציב וצומח, והוא הסתכם בכ-180 מיליון שקל בשנת 2017. לחברה יש מדיניות חלוקת דיבידנד ותשואת דיבידנד של 3.61% מראשית הקמתה ולאורך שנות קיומה.

אסטרטגיית הצמיחה של מטריקס התבססה הן על צמיחה אורגנית והן על רכישות ומיזוגים של חברות, כבסיס לגידול ולכניסה למגזרים חדשים. עם החברות שנרכשו על-ידי מטריקס נמנות ג'ון ברייס הדרכה, טנגרם, סיבם, קבוצת סינטק, קבוצת ניו-אפליקום, אפקט, ספיה, טאקט מערכות, נטווייז, 2 Bsecure ,Babacom, המי"ל, Exzac ,Xtivia ורבות אחרות.

הון אנושי ותוכנה כשירות

החברה השנייה בגודלה היא קבוצת חילן, המעסיקה 3,500 עובדים. התמחותה היא בתחום פתרונות תוכנה כשירות (Software as a Service), ופתרונות לניהול ההון האנושי בארגון. עיקר הפעילות שלה היא תחומי השכר, משאבי אנוש, נוכחות ופנסיה, וניהול עובדים בארגון. נוסף על כך, החברה פועלת בתחום שירותי המחשוב, המתופעלים באמצעות חברות בנות המתמחות באספקטים שונים של תשתיות המחשוב, אבטחת המידע וניהול הנתונים.

בשנת 2017 רשמה חילן הכנסות של 1.34 מיליארד שקל, עלייה של 8.5%, ורווח תפעולי של 133.3 מיליון שקל, צמיחה של כ-12.3%. כ-50% מסך הרווח מגיעים מתחום שירותי השכר ומשאבי האנוש, והדבר נובע בעיקר מגידול במספר המועסקים בשנים האחרונות, מהתבססות מגזרי הפיננסים והבריאות כמובילי המהפכה הדיגיטלית וממיקוד חדשנות טכנולוגיות. תזרים המזומנים יציב, בהיקף של 120 מיליון שקל, ותשואת הדיבידנד עומדת על 2.4%.

בנובמבר 2014 השלימה חילן את רכישת חברת הידועה גם בשם נס ישראל מחברת נס טכנולוגיות, תמורת 42 מיליון דולר. נס א.ט היא למעשה הזרוע הישראלית של חברת נס טכנולוגיות, העוסקת במתן שירותי מערכות מידע.

החברה השלישית בגודלה היא קבוצת וואן טכנולוגיות תוכנה, העוסקת בפיתוח ובשיווק מערכות מחשוב. החברה מעסיקה יותר מ-3,000 עובדים בישראל, ובשנת 2017 הכנסותיה עמדו על 1.4 מיליארד שקל, והרווח התפעולי עמד על 96 מיליון שקל, צמיחה של 6.5%. תזרים המזומנים עמד על 85 מיליון שקל ב-2017, ומדיניות הדיבידנדים עקבית, עם תשואת דיבידנד של 4.6% במהלך 2017. החברה מאופיינת גם בצמיחה עקבית ובשמירה על נזילות גבוהה.

שם המשחק: מיזוגים ורכישות

מגזר ההייטק וחברות ההזנק הוא אחד ממנועי הצמיחה של הכלכלה הישראלית, והוא מספק הזדמנויות רבות לחברות התוכנה. הללו מספקות פתרונות לחברות ההייטק והסטארט-אפ - הן באמצעות הספקים הבינלאומיים שהן מייצגות, והן משילוב של פתרונות שהו מפתחות בתחומי ניהול מידע, ניהול משאבי אנוש, פתרונות ענן, מוצרי תוכנה, אספקת צוותי פיתוח וכוח-אדם, והקמת מערכי תמיכה HelpDesk עבור חברות. נוסף על כך, חלק מהחברות מאפשרות להחזיק ולהכשיר בזמן קצר כוח-אדם במגוון טכנולוגיות, פתרונות ועולמות תוכן.

הדבר הבולט בכל תחום שירותי התוכנה הוא היתרון לגודל. שלוש הקבוצות הנ"ל בולטות במדיניות של צמיחה אורגנית, שלצדה התרחבות תמידית לתחומי פעילות מקבילים - וזאת במטרה לייצר סל פתרונות רחב ככל האפשר.

נראה כי המילה האחרונה טרם נאמרה, ואנו צפויים לראות המשך מיזוגים ורכישות מצד חברות אלה. באפריל 2017 הודיעה קבוצת וואן, כי היא במגעים לרכישה של חברת ה-IT טלדור בתמורה ל-313 מיליון שקל, וגם חילן הודיעה כי היא מחפשת רכישות סינרגטיות לתחומי הליבה ולתחומי פעילות מקבילים. חברת מטריקס פועלת אף היא בתחום הרכישות, והרכישה האחרונה הייתה AVIV AMCG, המתמחה בייעוץ ובניהול פרויקטים.

לפי סקר של משרד עוה"ד האמריקאי White and Case, יחד עם חברת Mergermarket, תחום המיזוגים והרכישות בענף שירותי התוכנה בישראל צפוי להתרחב ולעמוד על יותר מ-3 מיליארד דולר בשנה הקרובה, כך שאנו עוד צפויים לראות התרחבות של החברות הגדולות, והצטמצמות בחברות הנישה.

האם הצמיחה תימשך?

יש לזכור שחברות התוכנה הללו השלימו שלוש שנים של עליות רצופות, ומטריקס וחילן הכפילו את שוויין בשלוש השנים האחרונות. התחרות החריפה בחלק מתחומי הפעילות של החברות, לצד חסמי כניסה נמוכים בתחומים מסוימים, עלולים לגרום הורדת מחירים והקטנת היקף ההתקשרויות בהסכמי החברות, ושחיקה ברווחיהן. נוסף על כך, קיימת כניסה של ענקים גלובליים הפועלים בישראל, כגון אורקל, IBM, HP ועוד, הנהנים מיתרון לגודל ומגב איתן של גוף בינלאומי.

לסיכום, ניתן לומר כי בשל עוצמת החברות והזדמנויות צמיחה משמעותיות בתחום שירותי התוכנה, אפשר להעריך כי סקטור זה צפוי להמשיך ולהפגין איתנות וצמיחה, אם כי חלקה כבר מגולם במחיר החברות. 

■ הכותבים הם אנליסט תחום מחשוב וקמעונות ואנליסטית בכירה באינפיניטי. הגורמים בכתבה עשויים להשקיע בניירות ערך ו/או מכשירים, לרבות אלה שהוזכרו בה. האמור אינו מהווה ייעוץ או שיווק השקעות, המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. 

עוד כתבות

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, ויו"ר הפדרל ריזרב, ג'רום פאואל / צילום: Carlos Barria, רויטרס

הגענו ל"קומה החמישית": האם נמשיך לטפס או שמא ניפול?

לפני 75 שנה פרסם נתן אלתרמן את השיר "הקומה החמישית", ובו התייחס לכך שכאשר מטפסים, הפירוד יכול להפיל מטה במהרה את כל המקטע שטיפסנו ● אמירה זו נכונה גם בהקשר של תוצאות הבחירות בישראל, ולא פחות בהקשר של הכלכלה העולמית

ראש הממשלה בנימין נתניהו / צילום: תמר מצפי

ה"לא יהיה כלום כי אין כלום", הפך ל"יהיה הרבה כי יש הרבה"

כתב האישום חושף מציאות עגומה, שבה האיש החזק במדינה מביא כמעט לחורבן של חלקים בתקשורת החופשית ● היום מנדלבליט הוכיח שרוב הביקורת נגדו הייתה חסרת תוקף - מי שתקף אותו בבוטות, חייב לו התנצלות ● פרשנות

נוני מוזס / צילום: יוסי כהן

ארגון העיתונאים מצטרף לקריאה לנוני מוזס: השעה את עצמך

ארגון העיתונאים: "אנחנו קוראים לכל עיתונאי שחש על בשרו לחצים פסולים או נחשף לצעדים בלתי לגיטימיים לפנות אלינו ולקבל ייעוץ משפטי ואת כל הגב שלו הוא יזדקק"

וול סטריט / צילום: רויטרס

טראמפ אמר כי ארה"ב וסין קרובות מאוד להסכמות; ה-S&P 500 צפוי לסגור שבוע ראשון של ירידות מזה חודש

כלכלת גרמניה נמנעה מגלישה למיתון ברבעון השלישי ● המשקיעים בכל העולם ממשיכים לעקוב אחרי החדשות בנוגע להסכם סחר אפשרי בין ארה"ב לסין

טלי דביר לבנת / צילום: סתיו עזר

"להקים משרד ממשלתי לעסקים קטנים ובינוניים"

טלי דביר לבנת (39) היא מנהלת משרד פרסום ● "החוק לא דואג לתנאים הסוציאליים של העצמאיים בהמון נושאים" ● עצמאים? "גלובס" רוצה לשמוע מכם מה מטריד אתכם. צרו קשר במייל ATZMAIM@globes.co.il

שי ניצן/ צילום: איל יצהר

פרקליט המדינה שי ניצן בשיחות סגורות: נתניהו לא יכול לקבל מנדט להקים ממשלה תחת כתב האישום

על פי גורמים במשרד המשפטים, פרקליט המדינה שהיה אחד הגורמים הדומיננטיים בהליכים המשפטיים טען בשיחות כי נתניהו לא יוכל להרכיב ממשלה משום שעליו לקבל מנדט להרכיבה ודבר זה איננו אפשרי תחת כתב אישום

ראש הממשלה בנימין נתניהו והיועהמ"ש אביחי מנדלבליט / צילומים: מארק ישראל סלם, איל יצהר, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

מדינת ישראל נ' רה"מ: אישום נגד נתניהו בשוחד, מרמה והפרת אמונים

בתיק 4000 (תיק וואלה-בזק) יואשם נתניהו בשוחד, בתיק 2000 (השיחות עם מו"ל ידיעות אחרונות) בקבלת טובות הנאה ובתיק 1000 (תיק המתנות) גם כן בקבלת טובות הנאה ● גם מו"ל ידיעות אחרונות נוני מוזס יואשם בניסיון למתן שוחד ● שאול ואיריס אלוביץ׳ יואשמו במתן שוחד

אייל טריבר/צילום: יחצ

מיטרוניקס ממשיכה לצמוח בשיעור דו ספרתי והמניה דוהרת; קיבוץ יזרעאל מחזיק מניות בשווי 2 מיליארד שקל

יצרנית הרובוטים לניקוי בריכות שחייה דיווחה על הכנסות של כ-165 מיליון שקל ברבעון השלישי, צמיחה של 14% לעומת הרבעון המקביל אשתקד ● "העונה בחצי הכדור הצפוני התארכה לתוך הרבעון השלישי, שהתאפיין בהמשך ביקושים חזקים בארה"ב ופתיחה מרשימה של העונה באוסטרליה"

השולמנים וביטוח לאומי/ צילום: כדיה לוי, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

מה הסיפור של קבוצת העצמאים הלוהטת "אני שולמן"?

היכולת של קבוצת העצמאים הלוהטת בפייסבוק לייצר מהלך שיווקי שתוכנן בקפידה ובאופן מקצועי - אך לשוות לו נראות של מהלך ספונטני ואותנטי לחלוטין - היא סיפור הצלחה גדול

אילוסטרציה: shutterstock

מחיר הביטקוין נפל מתחת ל-7,000 דולר לשפל של חצי שנה

בשבוע האחרון ירד שער הביטקוין ביותר מ-15%, ועדיין מחירו גבוה פי שניים משהיה בתחילת 2019 ● שווי השוק של הביטקוין קרוב ל-130 מיליארד דולר - כשני שליש משווי של כלל שוק המטבעות הדיגיטליים

שרה אהרוני/ צילום: כפיר זיו

"הסיפור ההוא של אמא שלי הפך אותי לסופרת שיושבת מול אמזון הענקית"

הסופרת שרה אהרוני מאוכזבת מההתעלמות של התקשורת מההצלחה הבינלאומית שלה ומספרת על הלקח שלמדה מהעבודה מול אמזון

הפגנה של "המרד בהכחדה" / צילום: NOAH BROWNING, רויטרס

סערה בגרמניה: אחד ממייסדי "המרד בהכחדה" המעיט בחשיבות השואה, והתנצל

בראיון עם השבועון הגרמני "צייט" אמר רוג'ר האלאם, אחד ממקימי הארגון הגלובלי, כי השואה אינה יוצאת דופן לעומת מקרים אחרים של ג'נוסייד ● היום פרסם התנצלות על דבריו: "אני מצטער מאוד על המלים שבהן השתמשתי"

בנימין נתניהו / צילום: תמר מצפי

איך יכול להיות שראש הממשלה נתניהו לא למד לקח מאולמרט?

הייתכן שפיקוח טוב יותר, אתיקה קפדנית וערכי שקיפות מושרשים, יכלו למנוע מראש הממשלה את ההתדרדרות הזו? מי יבטיח לישראלים שזה לא יקרה במשרד ראש הממשלה פעם נוספת ● פרשנות

בנימין נתניהו / צילום: Ronen Zvulun, רויטרס

תגובה קשה של נתניהו לאישום בשוחד: "לחקור את החוקרים"

ראש הממשלה נתניהו מסר תגובתו לאחר החלטת היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט, להגיש כתב אישום נגד ראש הממשלה נתניהו בגין עבירות של שוחד, מרמה והפרת אמונים ● "בתהליך הזה לא חיפשו את האמת, אלא חיפשו אותי... תופרים פה חליפה מיוחדת רק בשבילי"

Mee Too / איור: שירי אלגור

מהפכה במשרד: תנועת #MeToo משנה מבפנים את מקומות העבודה אבל יש עוד דרך רבה לעשות

אחרי ששינתה את העולם, תנועת MeToo# מחוללת תמורות גם במקומות העבודה ● כיצד מצליחים במקומות העבודה להתמודד עם התופעה, ועד כמה הם באמת מבינים אותה?

בני דרייפוס / צילום: כדיה לוי

"הגיע הזמן שמדינת ישראל תמסד את העיקרון של דיור בהישג יד, ולא רק כתגובה למשבר"

מנכ"ל משרד השיכון בני דרייפוס עושה בראיון ל"גלובס" חשבון נפש מקיף על התוכנית הלאומית לסיוע למחוסרי דיור • "מחיר למשתכן הוכיחה שהמדינה יכולה להשפיע אם היא רוצה"

יצחק בן ישראל  / צילום: איל יצהר

גורמים בממשלה נגד המלצות הוועדה לקידום בינה מלאכותית שנחשפו ב"גלובס"

בעקבות חשיפת חלקים מטיוטת דוח ההמלצות של ועדת ההיגוי הממשלתית ב"גלובס" שלחו גורמים בכירים בות"ת, ברשות החדשנות ובאוצר, מכתב שבו התבטאו נגד הכוונה להקים במשרד רה"מ גוף שירכז את הטיפול בקידום התוכנית הלאומית לקידום טכנולוגיות בינה מלאכותית: "מסקנה שגויה" 

נוני מוזס / צילום: ברני ארדוב, וואלה! NEWS

מועצת העיתונות: על מו"ל ידיעות אחרונות נוני מוזס להשעות את עצמו על רקע אישום השוחד נגדו

זאת עד לסיום ההליך המשפטי נגדו ● עוד ציינה המועצה כי היא "מביעה זעזוע מן הפגיעה בחופש העיתונות בארץ העולה מכתבי האישום נגד ראש ממשלת ישראל, אשר שב ותקף את התקשורת בהכללה גם בנאום התגובה שלו"

היועמ"ש אביחי מנדלבליט וראש הממשלה בנימין נתניהו / צילומים: איל יצהר, תמר מצפי, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

רייטינג יוצא דופן: איזו מהדורה הובילה בסיקור החלטת היועמ"ש ?

המהדורה של החדשות 12 בקשת רשמה רייטינג של 20.3% , בחדשות 13 ברשת עמד הרייטינג הממוצע על 10.3% ובכאן 11 נרשם רייטינג של 6.5%

גדעון סער / צילום: טל שניידר, גלובס

גדעון סער: יש לקיים פריימריז לראשות הליכוד אם הולכים לבחירות שלישיות