גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בהלת המס: אמזון פתחה חברה שתשמש כשלוחה הישראלית

איך החברה הצליחה ליצור פאניקה בהייטק הישראלי? אמזון (שירותי ענן) הודיעה לכל לקוחותיה באירופה, באפריקה ובמזרח התיכון כי החל מ-1 ביולי היא תחל לגבות מע"מ מלקוחותיה הישראלים, כמו גם מלקוחותיה האחרים ברחבי אירופה ● רשמה לצורך העניין חברה בישראל

מנכ"ל אמזון, ג'ף בזוס / רויטרס
מנכ"ל אמזון, ג'ף בזוס / רויטרס

החברות הבינלאומיות מתחילות להפנים וליישם את עמדת רשויות המס בעולם בנוגע לגביית מס מחברות רב-לאומיות הפועלות באינטרנט: אמזון (שירותי ענן) הודיעה לכל לקוחותיה באירופה, באפריקה ובמזרח התיכון כי החל מ-1 ביולי היא תחל לגבות מע"מ מלקוחותיה הישראלים, כמו גם מלקוחותיה האחרים ברחבי אירופה. המהלך מהווה "יישור קו" עם המגמה העולמית של גביית מס מחברות רב-לאומיות הפועלות באינטרנט ומעניקות שירותים גם במדינות שבהן אין להן חברה רשומה או סניפים פיזיים.

בעקבות המהלך, חברת שירותי הענן של אמזון נדרשת להקמתה של חברה ישראלית שתשמש כשלוחה של אמזון בארץ, ותוציא חשבוניות ללקוחות הישראלית של החברה. לפי הנתונים ברשם החברות, החברה נרשמה בישראל במארס השנה. עם פתיחת החברה הוגש דיווח לרשות המסים, ונפתח לחברה תיק כעוסק מורשה.

המהלך מתרחש ברקע חשיפת המבנים הנוספים של אמזון בישראל, אך אמזון ו-AWS מתנהלות באופן עצמאי, ואין דווקא קשר בין הדברים.

"ברכות משירותי מחשוב הענן של אמזון (AWS)", נכתב במייל של אמזון, ונמסר ללקוחות: "החל מ1 ביולי 2018, כל שירותי הנפקת החשבוניות והתשלום בחשבונות שלכם באירופה, המזרח התיכון ואפריקה יסופקו בידי יחידת AWS האירופית שלנו (הידועה כ-AWS Europe)".

אמזון השיבה לכאורה במייל גם לשאלה המתבקשת מצד החברות - מה משמעות המהלך. "כיצד זה ישפיע עליכם?", נכתב במייל, והתשובה שניתנה: "החשבוניות יכללו מע"מ בחשבונות בבלגיה, דנמרק, פינלנד, צרפת, גרמניה, אירלנד, ישראל, איטליה, לוקסמבורג, הולנד, פולין, פורטוגל , ספרד, שבדיה, שווייץ ובריטניה.

"הסכם הלקוח של AWS עודכן, ו-AWS Europe תחליף את שירותי מחשוב הענן של אמזון כצד לחוזה בחשבונות באירופה, המזרח התיכון ואפריקה. באמצעות המשך השימוש בשירותי AWS לאחר 1 ביולי 2018, אתם תסכימו להסכם לקוח מעודכן זה, שבו אתם יכולים לצפות כאן".

במייל ששלחה אמזון, נדרשו הלקוחות לעדכן את פרטי התשלום ופרטי חשבונותיהם ברשויות המס כדי להערך לשינוי. ההודעה אף הזמינה את הלקוחות להיכנס לקובץ שאלות ותשובות שלכאורה מבהיר את כל העניינים הטכניים ומהותיים שנובעים מהמהלך, ובזה - לעמדת אמזון - היה כדי להרגיע את הלקוחות.

ואולם, התגובה של חלק מהחברות הישראליות לא הייתה רגועה בכלל. בתגובה למייל פנו חלק מלקוחות שירותי הענן של אמזון אל החברה בבקשה להבהרות מדוע משתנה מדיניות המס שלהם לפתע פתאום. החשש של מרבית החברות - בהם מאות חברות הייטק ישראליות המשלמות בין עשרות למאות אלפי דולרים עבור שירותי הענן של אמזון - היה כי הם לא יוכלו להתקזז על המע"מ שישולם לאמזון.

הפאניקה שעורר המייל הובילה לכך שנציגים של אמזון נאלצו להגיע פיזית לחלק מן החברות ולהסביר את המהלך, ובייחוד להסביר ללקוחות מדוע הם לא יפגעו ממנו. גם אל "גלובס" הגיעו פניות שונות של לקוחות שירותי הענן של אמזון שטענו כי הם יפגעו מהגבייה החדשה והם שוקלים להתקשר עם אמזון בארה"ב לצורך קבלת שירותי הענן ולא ישירות בישראל. עובד באחת מחברות ההייטק שקיבלו את הודעת אמזון, סיפר ל"גלובס", כי נציגי החברה התייצבו במשרדיהם והסבירו להם באופן אישי את המהלך, תוך שהם מבהירים כי לא מדובר בנטל כלכלי נוסף על החברות, היות והן יוכלו להתקזז על מלוא המע"מ.

בימים האחרונים שוחחו נציגים של אמזון עם מספר חברות הייטק בישראל על-מנת לספק להם את אותו הסבר בדיוק. על-פי ההסבר, אמזון תנפיק את החשבוניות דרך חברה ישראלית, שתשמש כשלוחה של אמזון בישראל, וזו תוציא ללקוחותיה הישראלית חשבונית ותגבה מהם את המע"מ בגובה 17%, בהתאם לשיעורי המע"מ בישראל. באמצעות חשבונית זו הם יוכלו להזדכות באופן מלא על המע"מ. ללקוחות נמסר עוד, כי הם יכולים להיות כפופים לאמזון האמריקאי או לאמזון האירופאי.

גורמים ברשות המסים מסרו ל"גלובס" כי לא ידוע להם על כוונת אמזון להירשם בישראל ולהתחיל לדווח לרשות כאן.

פאניקה במשק

כל חברה ועוסק במשק יודעים את הכלל המיסוי לפיו על מע"מ ניתן להזדכות באופן מלא. אז מדוע נוצרה פאניקה בקרב חברות מסוימות במשק בעקבות הודעת אמזון סביב גבייה במע"מ?

עו"ד טלי ירון-אלדר, ממשרד ירון-אלדר פלר שורץ ושות', ונציבת מס הכנסה לשעבר, מסבירה. ראשית, לדבריה, "מה שעומד מאחורי הדרישה למע"מ זה העובדה שהאיחוד האירופי מפעיל לחת על חברות כמו אמזון לגבות מע"מ מהלקוחות שלהם על השירותים שלהם. בשנים האחרונות נעשים תיקונים בחקיקת המע"מ באירופה, שמחייבים את החברות לגבות מע"מ. מדובר בשינויים בכללי האיחוד האירופי, שמחייבים את החברות להוציא חשבוניות ולגבות מע"מ על השירותים".

לדברי עו"ד ירון-אלדר, "בנוגע לחיוב הזה להוציא חשבונית, יש הבדל אם מוציאים מע"מ לפי המדינה שבה ניתן השירות או לפי המדינה שבה מתקבל השירות. אם מדובר במע"מ במדינה שבה השירות מתקבל, מי שמקבל השירות יכול לקזז את המע"מ, להזדכות עליו באופן מלא. אם לא - והחשבונית יוצאת במדינה של קבלת השירות - אז לא ניתן לקזז את המע"מ".

לכן, עד שאמזון לא הבהירה שתירשם בישראל ותקבל אישור להוציא לישראלים חשבונית ישראלית כולל מע"מ, הלקוחות הישראלים שקיבלו את המייל מהחברה חשבו שהם לא יכולים לקזז את המע"מ שהיא תגבה. "מההודעה הראשונית שהם שלחו ללקוחות עולה כי הם לא מתכוונים להירשם כעוסק בישראל. יכול להיות שעמדתם השתנתה לאור הביקורת או הפניות אליהם, אז ככל שהם יירשמו בישראל, הם יוכלו להוציא חשבונית, ואז לקוחותיהם יוכלו לקזז את המע"מ", מסבירה עו"ד ירון-אלדר.

עוד כתבות

שכר כפול  / אילוסטרציה: שאטרסטוק

מהפכת הנגד של בית המשפט בתוכניות תגמול עובדים

על פי מדיניות רשות המסים יש למנוע תגמול מנייתי שאינו אלא מסווה לבונוס ● אולם לאחרונה שלח בית המשפט מסר ברור ונוקב ולפיו חברה יכולה ליצור תוכניות תגמול מגוונות, המחזקות את מעמד העובד כ"שותף" לבעלי המניות האחרים, אך אינן הופכות אותו לבעל מניות מן המניין

מגדלי גינדי בשוק הסיטונאי בתל אביב / צילום: איל יצהר, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

למה הרשויות המקומיות מעדיפות שלא לקדם בעצמן דיור בר השגה

כבר חמש שנים שהמדינה מתירה לראשי הערים להשתמש בקרקעות ציבוריות לבניית דיור להשכרה במחיר מפוקח, אבל אף פרויקט עדיין לא קם: לראשי הערים אין מספיק קרקעות, אין תמריץ ואין מודל כלכלי ● ככה מקדמים תוכנית בכאילו ● "גלובס" בודק את הכשלים בשוק השכירות: כתבה שנייה בסדרה

מערכת ברק 8 / צילום: באדיבות התעשייה האווירית

התעשייה האווירית חתמה על חוזה בהיקף 50 מיליון דולר עם חיל הים ההודי

במסגרת החוזה, התעשייה האווירית תספק שירותי תחזוק שוטפים וחלפים לתתי מערכת הקשורות למערכת טילי ההגנה ברק 8 ● רפאל דיווחה כי החלה בייצור מכלולים הקשורים למערכת טילי ההגנה של תע"א בהיקף כולל של כ-100 מיליון דולר

סקר הסקרים - מועד ב'

סקר הסקרים: ליברמן מתחזק, נתניהו וגנץ יציבים, סרטון הפלאפל לא עזר לברק

מערכת הבחירות החדשה יצאה לדרך, וסקר הסקרים חוזר ● מי מתחזק, מי נחלש, ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה? ● כל הסקרים מכל כלי התקשורת ● "גלובס" עושה סדר ומביא את המספרים העדכניים ביותר של מערכת הבחירות הלוהטת

אפליקציית אובר / צילום: רויטרס

בין עזיבת כ"ץ לבחירות הנוספות: האם לאובר נפתח חלון הזדמנויות

השינויים בצמרת משרד התחבורה עשויים להוות חלון הזדמנויות לכניסה של שירותי הסעות שיתופיים על נוסח אובר וליפט ● כניסתם, שנחסמה עד כה, עתידה "לשבש" באופן מהותי את כללי המשחק בשוק ● "גלובס" מנתח: מה יקרה למוניות, האם המחירים באמת יירדו וכיצד יגיב שוק הרכב המקומי

שי באב"ד/ תצלום: ליאור מזרחי

מנכ"ל האוצר: "האגו זו המחלה הישראלית ובמגזר הממשלתי זה מגיע לרמות מטורפות"

במסגרת הרצאה על איך מקדמים רפורמות מתח מנכ"ל האוצר שי באב"ד ביקורת נוקבת על המגזר הציבורי ● "לצערי אין בממשלה אחריותיות. אם אתה טוב אתה לא מתוגמל בשום דבר. אם אתה רע אף אחד לא יודע. אם לא כתבו עליך כלום בדוח המבקר ולא הגעת ל-433 – אז אתה מצויין"

וול סטריט, ניו יורק / צילום: Shutterstock

היקום ההפוך שמנחה את המשקיעים: זו התעסוקה, לא הריבית

למרות נתונים כלכליים מעודדים בארה"ב, כמו דוח התעסוקה שהתפרסם בסוף השבוע, המשקיעים בוחרים להמשיך להתייחס לשאלה אחת בלבד, שנראה כי כבר אבד עליה הכלח - האם הריבית תרד או תעלה, ובאיזה שיעור

וול סטריט / צילום: רויטרס

טראמפ אמר שהדרך עם סין עוד ארוכה, וול סטריט ננעלה בירידות

נשיא ארה"ב אמר כי יש עוד דרך ארוכה בשיחות הסחר עם סין ואיים בהטלת מכסים ● הדאו רשם ירידה של 0.09%, נאסד"ק ירד ב-0.43% ומדד S&P 500 ירד ב-0.34% ● המסחר באירופה ננעל בעליות, פוטסי 100 עלה ב-0.60%, הדאקס ב-0.35% וקאק 40 ב-0.65%

בר רפאלי/ צילום: שלומי יוסף

לא רוצה לשלם מס של 8 מיליון שקל: בר רפאלי תגיש מחר ערעור

מחר חל המועד האחרון להגשת הערעור של בר רפאלי לביהמ"ש העליון, על חיובה לשלם מס בישראל על הכנסות בהיקף עשרות מיליוני שקלים בחו"ל בשנים 2009 ו-2010 ● טענת עורכי הדין בערעור תהיה, כי מרכז חייה ועסקיה של רפאלי בשנות המס הרלוונטיות היה מחוץ לישראל, לא כל שכן בהיותה בת זוגו הקבועה של הכוכב ההוליוודי ליאונרדו דיקפריו לאורך שנים

מאיר שפיגלר / צילום: שלומי יוסף

הגירעון יגדל: הביטוח הלאומי הודיע כי יפסיק לרכוש אגרות חוב מהמדינה

זאת לאחר שלדברי מנכ"ל המוסד לא הושגה כל התקדמות במגעים לקראת הסכם חדש בין הביטוח הלאומי למדינה ● שפיגלר ציין כי בעבר הזהירו אותו באוצר שביטול ההסכם יוביל לזינוק בגירעון ל-3.9% - צעד שיביא לפגיעה בדירוג האשראי של ישראל ● מרידור: "שפיגלר לוקח על כתפיו אחריות לסיכונים כלכליים אימתניים"

פרופיל הפייסבוק של מארק צוקרברג / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

בדקתם איך אתם נראים כזקנים? לכו תדעו לאן המידע שלכם הגיע

תנאי השימוש של האפליקציה מאפשרים להשתמש בתמונות שמשתמשים מעלים לאפליקציה ● מאחורי האפליקציה עומדת חברה רוסית, שכבר פיתחה אפליקציות דומות בעבר

הרב רפי פרץ / צילום: פול, רויטרס

ערב של חרטות לשר החינוך: התנצל על אמירת "השואה השנייה"

שר החינוך רפי פרץ הוציא הערב מכתב חרטה נוסף, הפעם ליו"ר הסוכנות היהודית יצחק הרצוג, בו הוא מתנצל על הגדרת נישואי יהודים בארה"ב לבני דתות אחרות כ"שואה שנייה"

דיוויד מרכוס מעיד בסנאט על הליברה, המטבע הדיגיטלי של פייסבוק / צילום: REUTERS/Erin Scott / צילום: רויטרס

"פייסבוק מסוכנת": השימוע בסנאט נהפך למתקפה על ליברה - והביטקוין מתקרב לשפל של חודש

שער הביטקוין נע סביב 9,400 דולר הבוקר, אחרי נפילה של 13% ביממה האחרונה ● ראש תוכנית ליברה, המטבע הדיגיטלי של פייסבוק, עבר חקירה באש צולבת בשימוע אתמול בסנאט האמריקאי - והיום יתייצב לשימוע נוסף בקונגרס ● פייסבוק לא פנתה עדיין בעניין ליברה לרשות הממונה על אבטחת המידע בשווייץ

סטודנטים לרפואה בשיבא. מוסדות הלימוד לא עומדים בקצב השינויים / צילום: יחידת צילום שיבא

הנתונים נחשפים: איך יכול להיות שציוני ההסמכה של כל הרופאים בישראל זהים?

הסוד השמור של הפקולטות לרפואה: ציוני הסטודנטים בפקולטות השונות מעידים כי תוכניות הלימודים החדשות מוכיחות את עצמן • פרופ' רבקה כרמי, לשעבר נשיאת בן־גוריון, "פסיכומטרי גבוה לא מעיד על טיבו של רופא. התוכנית השש שנתית היא פאסה"

בורסת שנחאי/  צילום: רויטרס Thomas Peter

טראמפ שלח את בורסות אסיה לירידות; מגמה מעורבת באירופה

ירידות של 1.2% במגזר הנפט והגז באירופה ● נשיא ארה"ב דונלד טראמפ אמר אמש כי יש עוד דרך ארוכה בשיחות הסחר עם סין ואיים בהטלת מכסים ● הביטקוין מתקרב לשפל של חודש

מטוס ממריא בנמל תעופה / צילום: shutterstock

רשות שדות התעופה מזהירה: השרב הכבד יעכב את לו"ז ההמראות

מחר צפוי לשרור שרב כבד ורשות שדות התעופה פירסמה הודעה בקרב חברות התעופה שמזהירה על עיכובים בהמראות בגלל תנאי מזג האוויר

הטסלה של אלון מאסק ן / צילום: רויטרס

פעם ממשלת ארה"ב הניעה את המרוץ לחלל. היום כבר לא

ארה"ב לא ניסתה מאז תוכנית החלל "אפולו", שעלתה 25 מיליארד דולר, משהו שאפתני ויקר בקנה מידה כזה ● גם בימינו האמריקאים עדיין לוקחים סיכונים ופותרים בעיות, אבל הם לא מצפים שהממשל יעשה את זה ● פרשנות

יו"ר רשות ניירות ערך ענת גואטה באירוע עושים שוק \ צילום: איל יצהר

רשות ניירות ערך רוצה להנגיש את ההשקעה בקרנות הגידור לציבור דרך קרן נאמנות ייעודית חדשה

הרשות "שוקלת לאפשר הצעה לציבור של קרן נאמנות אלטרנטיבית מסוג 'קרן גידור בנאמנות'" ● "במהלך השנים האחרונות חלה התפתחות מואצת בתעשיית הקרנות האלטרנטיביות"

פירות וירקות/ צילום: תמר מצפי

למה חוקי הכלכלה לא עובדים על מחירי הפירות והירקות?

דוח משרד החקלאות: מאז המחאה החברתית עלו מחירי הפירות ריאלית בכ-30%, ומחירי הירקות עלו ריאלית ב-6% • עוד עולה כי האספקה לנפש ירדה מאז שנת 2000 ב-20% • איך זה בדיוק מסתדר עם הרפורמה לסימון המזון המזיק של משרד הבריאות, שמעודדת צריכת ירקות ופירות?

שלי יחימוביץ / צלם: רויטרס

שנת השפל של המגדר בפוליטיקה הישראלית: לאן נעלמות הח"כיות?

בעוד במדינות דמוקרטיות רבות מציפות מועמדות מגוונות את שדרת ההנהגה נדמה שישראל צועדת לאחור ● האם חווינו עשור של פריחה זמנית ושגשוג בייצוג הנשי, שיא הנמצא מאחורינו ולא יחזור? ● פרשנות