גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ראש מועצת מטה בנימין העיד במשפטה של פאינה קירשנבאום

ראש המועצה אבי רואה העיד על קשרי העבודה שלו עם רמי כהן, אחד הנאשמים בפרשת ישראל ביתנו, שלקח חלק בתהליך העברת תקציבים ממשרד התיירות לטובת פיתוח אתר שילה הקדומה, מיזם המהווה אטרקציה תיירותית מרכזית במועצה

פאינה קירשנבאום / צילום: שלומי יוסף
פאינה קירשנבאום / צילום: שלומי יוסף

דיוני ההוכחות בפרשת ישראל ביתנו ממשיכים להתנהל באולמו של השופט ירון לוי בבית המשפט המחוזי בתל-אביב.

ראשון עלה היום (ב') להעיד ראש מועצת מטה בנימין, אבי רואה. רואה, שאיחר ועיכב את מועד תחילת הדיון ב-45 דקות, ננזף על-ידי השופט ירון לוי, שאמר לרואה כי "זאת עזות-מצח, בטח של אדם במעמדך". רואה הסכים עם השופט והתנצל על האיחור.

רואה העיד על קשרי העבודה שלו עם רמי כהן, אחד הנאשמים בפרשה, שלקח חלק בתהליך העברת תקציבים ממשרד התיירות לטובת פיתוח אתר שילה הקדומה, מיזם המהווה אטרקציה תיירותית מרכזית במועצה. על-פי כתב האישום, כהן פעל לאישור התקציב בסך 1.5 מיליון שקל ממשרד התיירות, ובתמורה ביקש מהעמותה שניהלה את הקמת האתר לשלם לו עמלה בסך 100 אלף שקל.

רואה הסביר כי פגש את כהן רק פעם אחת, והכחיש שהכיר בזמן אמת את נושא תשלום העמלה לכהן על-ידי עמותת משכן שילה, שהקימה את האתר. לשיטתו, הוא לא היה מסכים לשלם לכהן עמלה, והוא סבר כי התקציב הגיע בעקבות סיור שערך השר סטס מיסז'ניקוב באתר, אשר הותיר בו רושם חיובי, שהניע אותו לתמוך במיזם.

פרשה נוספת לגביה התבקש רואה להעיד, היא פרשת התשלומים הפיקטיביים של מתנ"ס בנימין לחברת ההפקות של נלי דינוביצקי, אחת מעדות המדינה בפרשה. על-פי כתב האישום, פאינה קירשנבאום שלחה את דינוביצקי לגבות כספים ממספר גורמים שונים, לרבות גזבר מועצת מטה בנימין, וזאת על-מנת לכסות את חלקה בחברה ליבוא סיגריות, אותה הקימה ביחד עם דינוביצקי.

דינוביצקי וכן בן זוגה באותה תקופה, עד המדינה איגור ריז, העידו כי פנו לאפי פלס, גזבר המועצה, בהתאם להנחיות של קירשנבאום, וסיכמו איתו כי ינפיקו חשבוניות פיקטיביות עבור שירותים שכביכול סיפקו למתנ"ס האזורי, בתמורה להעברת הכספים המבוקשים.

רואה העיד כי לא הכיר את הכספים שהועברו לחברה של דינוביצקי בתמורה לחשבוניות הפיקטיביות, זאת למרות שהיה מקפיד רואה לחתום על דוח ההוצאות של המתנ"ס, אך לשיטתו סמך על מנהל המתנ"ס שאישר את פרטי הדוח, בטרם הובא בפניו.

בעיות בזיכרון

לאחר מכן העיד אלי זרחין, מי שהיה מנכ"ל האגודה הישראלית למען ילדים עולים וכן שימש כלוביסט בכנסת במשך תקופה.

העמותה של זרחין עומדת במרכז פרשת ההונאה של משרד הקליטה, במסגרתה פעלו שני עדי המדינה, נלי דינוביצקי ואיגור ריז, לקבל ממשרד הקליטה כספים במרמה, שיועדו לתמיכה באמנים עולים, באמצעות הוספת שמות פיקטיביים של אמנים לטפסים שהוגשו למשרד - כך על-פי עדותו של ריז.

עוד העיד ריז כי בשל מגבלה לגבי כמות התמיכות שיכול גוף ספציפי לקבל בכל שנה מתקציבי התמיכה של משרד הקליטה, בני הזוג עשו שימוש במספר גופים שונים, לרבות העמותה שניהל זרחין, על-מנת להגיש בקשות רבות לתמיכה כספית, וכי זרחין היה מודע לתרמית של הוספת השמות הפיקטיביים למסמכים שהוגשו בשם העמותה שלו.

זרחין הסביר מנגד כי לא היה מודע למרמה, ולטענתו הוא סמך על עבודתה של דינוביצקי, ומכיוון שהדברים נבדקים גם על-ידי נציגי משרד הקליטה, הוא פשוט חתם על המסמכים שהיא העבירה אליו, ולא ייתכן שיתקבל תשלום בעד אומן פיקטיבי.

התובע, עו"ד מאור אבן-חן, עימת את זרחין עם אחת מהרשימות הפיקטיביות שהוגשו למשרד הקליטה בשם העמותה שלו, שכללו את שמו של איגור ריז (עד המדינה שבכלל ניהל את חברת ההפקות יחד עם דינוביצקי), אנדריי דינוביצקי, בנה של נלי דינוביצקי, וחיים דולגופולסקי, שייעץ בתשלום לעמותות שרצו להגיש בקשות לתמיכה כספית, באשר לאופן שיש למלא את הטפסים.

אבן-חן: "אני מציג לך רשימת אמנים. מי מהאנשים ברשימה פה את מכיר?"

זרחין: "את חיים דולגופולסקי". 

אבן-חן: "הוא אמן?"

זרחין: "הוא אמן, אבל אני לא בטוח שהוא אמן עולה, כי הוא הרבה שנים בארץ. צריך לקבל אישור שמכירים באמנים כאמנים עולים מצטיינים". 

אבן-חן: "בעמוד השני מופיע השם דינוביצקי אנדריי, אתה מכיר?"

זרחין: "לא מכיר". 

אבן-חן: "מופיע גם ריז איגור. זה גם אומן שהופיע?"

זרחין: "אני הכרתי אותו במקרה, אני לא יכול להגיד עליו שום דבר". 

אבן-חן: "זאת רשימה שהעמותה שלך שולחת". 

זרחין: "נלי הכינה, ואני סומך עליה ושולח הלאה. ועדת הארבעה בודקת כל אמן, שהוא מוכר כאמן עולה". 

לאחר שזרחין התחמק לאורך כל עדותו מלקיחת אחריות על פעולות שהתבצעו על-ידי העמותה שניהל, ולא הצליח לספק הסברים לדברים שקרו בעמותה בתקופה שניהל אותה - כמו מדוע בחרו למנות את העוזרת של קירשנבאום לגזברית וחברת הנהלת בעמותה - עימת אותו עו"ד אבן-חן עם סתירות שעלו מחקירתו במשטרה:

אבן-חן: "שאלו אותך בחקירה מאיפה אתה מכיר את נלי (דינוביצקי, ב' ש'), אמרת שלא פגשת אותה כבר כמה שנים. אבל אנחנו יודעים ש-4 חודשים לפני החקירה אתה נפגשת איתה. למה לא סיפרת על זה במשטרה?"

זרחין: "אני לא זכרתי את הפגישה הזאת, אני גם לא זוכר אותה היום. המשטרה טענה שאני משקר כי הם ארגנו את הפגישה, והיא (דינוביצקי, ב' ש') הגיעה עם מכשיר הקלטה וניסתה להוציא ממני הודאות שהן לא נכונות". 

שופט: "זאת הפגישה שאתה לא זוכר?"

זרחין: "נכון". 

שופט: "אני רואה שאתה זוכר די הרבה, יחסית לפגישה שאתה לא זוכר". 

זרחין: "אני אדם נכה, מוכר על-ידי הביטוח הלאומי. חלק מהנכות שלי היא בזיכרון, אני לא זוכר את הפגישה הזאת עד היום. השמיעו לי במשטרה את ההקלטה". 

טענה זו של זרחין, בדבר בעיית הזיכרון שלו, המשיכה לצוץ גם בהמשך עדותו, בדיוק בנקודות הקריטיות לפרטי הפרשה - בעוד בנושאים אחרים, שוליים יותר, זרחין הפגין זיכרון די טוב:

אבן-חן: "אני מציג תמליל של שיחת טלפון בינך לבין דינוביצקי, אמרת בשיחה ששילמת לגודובסקי". 

זרחין: "אני בחיים לא שילמתי לדאוד גודובסקי, ואף פעם לא העברתי לו שקל אחד. אני לא זוכר שאמרתי דבר כזה, וגם אם זה נאמר, זה לא נכון". 

שופט: "אז אתה זוכר שלא שילמת". 

זרחין: "לא שילמתי". 

שופט: "אז בעיית הנכות בזיכרון לא חלה על הדבר הזה?"

זרחין: "אני אומר שגם אם אמרתי, זה לא נכון. אבל אני לא חושב שאמרתי את זה". 

בהמשך, כאשר שטח זרחין הסבר מפורט על ההיסטוריה של אחד האנשים לגביהם נשאל על-ידי התובע, לרבות קשריו עם פוטין עוד בטרם עלה לישראל, התפרץ השופט בפליאה: "את זה אתה כן זוכר?". 

עוד כתבות

חנן מלצר / צילום: שלומי יוסף, גלובס

"30% הנחה למי שמצביע"? ועדת הבחירות קבעה כי זה "מתן שוחד"

מיזם "מצביעים 70", שביקש להעלות את אחוז ההצבעה ע"י מתן הנחות במגוון בתי עסק, נפסל בנימוק כי מדובר "במתן שוחד" ● במיזם קראו לבעלי העסקים "להמשיך ולתת את ההטבות, ללא שום תנאים מקדימים וללא צורך בהוכחת הצבעה"

מדף של מוצרי תנובה/  צלם:תמר מצפי

צורכים פחות? מכירות שוק המזון התכווצו ב-3.2% בחודש אוגוסט

לפי נתוני סטורנקסט לחודש אוגוסט 2019, תשע מתוך עשר ספקיות המזון הגדולות בישראל רשמו באוגוסט ירידה בהיקף המכירות הכספי לעומת התקופה המקבילה בשנה שעברה ● לעומתן וילי פוד הציגה עלייה של 36.5% במכירות באוגוסט, וגד עלתה ב-11% מתחילת השנה

פוטוניקה / צילום: שאטרסטוק

מנוע צמיחה? המדינה השקיעה 200 מיליון שקל במכון מחקר לתחום מדעי האור והלייזר

תחום מדעי האור (פוטוניקה) נחשב לאחד התחומים הצומחים בעולם הטכנולוגיה ומשמש לתעשיית כלי הרכב האוטונומיים והסיבים האופטיים ● את הקמת המרכז הובילו משרדי הביטחון והאוצר, אוניברסיטת בן־גוריון ורשות החדשנות

העיר חריש / צילום: שלומי יוסף

משקיעי הנדל"ן יוצאים מחיפה ומירושלים ומזהים הזדמנויות בערים הקטנות

בדיקה שערך משרד האוצר לבקשת "גלובס" מצאה כי משקיעי הנדל"ן מצמצמים את פעילותם בערים הגדולות מאז שנת 2017 ● מנגד, הערים נתיבות, אור עקיבא, חריש וקריית אונו עלו על הרדאר של המשקיעים, שהגבירו בהן את נוכחותם בתקופה זו ● ניתוח

בית קפה בתל אביב בבוקר הבחירות / צילום: שני אשכנזי

"זו בועה, אין אווירה של בחירות בתל-אביב"

(עדכון) - חוף הים בת"א הומה אנשים ● בעלי בית קפה בעיר: "היה הרבה יותר הגיוני לסגור היום את העסק; הפדיון היום צפוי להיות נמוך מאשר ביום רגיל, והעובדים מקבלים שכר על 200% משרה" ● מונא חאג', עובדת בבית הקפה, לא בטוחה אם תצביע: "אני מרגישה שאני בקושי בן אדם"

סוחרים בוול סטריט / צילום: רויטרס

נעילה שלילית בוול סטריט; מחיר הנפט זינק ב-13%

המדדים הבולטים בארה"ב ירדו בעד 0.5% ● מחיר הנפט קופץ ל-62 דולר לחבית לאחר המתקפה על מתקני הפקת הנפט בסעודיה בסוף השבוע האחרון ● המתקפה בסעודיה עשויה לגרור את דחיית הנפקת ארמקו, חברת הנפט הממשלתית של סעודיה ● טראמפ מאשים את איראן במתקפה, ולטענתו היא משקרת עם ההכחשה ● באירופה, המדדים ננעלו בירידות: הדאקס איבד 0.7%, הקאק ירד ב-0.9%

איתמר בן דוד / צילום:  דב גרינבלט

תוכנית המתאר למושב בת שלמה אושרה להפקדה

מדובר בצעד ראשון לקידום והסדרת פיצול מהיר של הנחלות ושימור האופי הכפרי של היישוב ● התוכנית מגדירה את מקסימום ההתרחבות של היישוב לסך של 300 יח"ד

 

ארוחת טעימות במסעדת רוטנברג / צילום: אפיק גבאי

אלה 7 המסעדות המשפחתיות הכי טובות ליום הבחירות - מכפר ראמה ועד אשדוד

הערבית, האיטלקית, ההמבורגרייה וזאת שיש לה קשר מיוחד עם הדייגים • קבלו שבע מסעדות מומלצות במיוחד לבילוי עם המשפחה ביום הבחירות ● רק אל תשכחו להזמין מקום

אביחי מנדלבליט / צילום: שלומי יוסף

היועמ"ש: לעודד הצבעה בעזרת הטבות זה שוחד בחירות

תנועת ש"ס הגישה עתירה נגד "מבצעי בחירות", שבהן העיריות הציעו הטבות למי שיצטלם בקלפי או בכניסה לקלפי, בטענה כי מדובר ב"שוחד בחירות" ● בעקבות עמדת מנדלבליט, סביר להניח שסגן יו"ר ועדת הבחירות יורה להסיר את המבצעים

הנשיא טראמפ  / צילום: Hannah Schroeder, רויטרס

טראמפ: לנתניהו סיכוי טוב לזכות, אבל הסקרים טועים לעיתים קרובות

אמר במסיבת עיתונאים: "לפי הסקרים, אלה יהיו בחירות צמודות מאוד... אבל הסקרים טועים לעתים קרובות" ● "עדיין מוקדם לדבר על סיפוח ההתנחלויות" ● בתגובה לשאלה האם אתה מעודד את ישראל וסעודיה לפעול יחדיו נגד איראן, השיב נשיא ארה"ב: "תמיד. אני מעודד כל אחד"

דייוויד מרכוס, ראש חברת קליברה של פייסבוק / צילום: REUTERS/Joshua Roberts

ראש חברת הבלוקצ'יין של פייסבוק מגונן על ליברה: "לא ניצור כסף חדש"

דייוויד מרכוס, ראש חברת קליברה, הגיב בסדרת ציוצים לטענות על האיום שמציב המטבע הדיגיטלי של פייסבוק בפני הריבונות המוניטרית של המדינות ● לדבריו, עמותת ליברה תמשיך להיות בקשר עם רגולטורים כדי לתת מענה לחששות שלהם

בורסת ציריך /  צילום: רויטרס Arnd Wiegmann

בשווייץ לא קורה כלום - ובגלל זה מסביב לעולם מקנאים בה

קשרי הסחר ההדוקים של המדינה עם הכלכלה העולמית מגיעים אומנם במחיר של רגישות לזעזועים כגון מלחמות סחר, אבל הנשק של שווייץ פשוט: היא פועלת לפי הוראות הפעלה של ספר ללימודי כלכלה, שמסייעות לה להשיג יציבות כלכלית

שילוט חוצות בחירות 2019, סבב ב' / צילום: טל שניידר

בחירות 2019, מועד ב': לאן נעלמו הפעם הבוטים והפייק ניוז, ומה בא במקומם?

הכוכבים של בחירות 2019, סבב א' - הבוטים והפייק ניוז - קיימים פחות בשיח הבחירות הנוכחי, ונראה כי את מקומם חזרו לתפוס שלטי החוצות ברחובות ● הסיבה: הגבלות של ועדת הבחירות ושל פייסבוק ואינסטגרם ● מנכ"ל BBDO IM: "כשיש ואקום, משהו אחר נכנס – הפעם התשדירים הפכו להיות הרבה יותר נגטיביים"

הסטארט-אפים שפונים למילניאלים / אילוסטרציה: Shutterstock

בדרך לכבוש את העולם, הסטארט-אפים מתמודדים עם אתגרי ההתרחבות הגלובלית

הסטארט-אפים מתרחבים בשווקים הבינלאומיים מהר יותר, המשקיעים בעמק הסיליקון מחפשים חברות להשקעה, ואתגרי הצמיחה הופכים מורכבים ● דעה

הנשיא טראמפ. / צילום: רויטרס Kevin Lamarque

טראמפ: איראן כנראה אשמה, אבל איני רוצה מלחמה עם אף אחד

נשיא ארה"ב מסרב לקבוע חד-משמעית שאיראן אחראית להפצצת מתקני הנפט בסעודיה ● הפנטגון קורא לבית הלבן לנהוג באיפוק ● הנשיא מעביר את הכדור לסעודיה

אולם המבואה של בורסת לונדון / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

מגמה מעורבת באירופה; מחיר הנפט יורד בכ-1.5%

החוזים העתידיים בוול סטריט יורדים כעת ● מגמה מעורבת במסחר באירופה כאשר הפוטסי הבריטי עולה בכ-0.2%, הקאק הצרפתי נסחר ביציבות ואילו הדאקס מאבד כעת 0.15% מערכו ● המסחר בוול סטריט ננעל אמש בירידות קלות ● טראמפ ציין אתמול כי הוא לא ממהר להגיב להתקפה על מתקני הפקת הנפט בסעודיה בסוף השבוע האחרון ● מחר תפורסם החלטת הריבית של הפד

בני גנץ, בנימין נתניהו / כדיה לוי, מאיר אמירי

הטוב, הרע והמכוער: שלושה תרחישים להקמת ממשלה חדשה

בסופו של דבר תקום בישראל ממשלה חדשה - השאלה היחידה היא איך תיראה ● ממשלת ימין צרה, ממשלת אחדות או שאולי זו תהיה ממשלת מרכז-שמאל? ● פרשנות

השר ישראל כ"ץ מצביע / צילום: יח"צ

הליכוד מבקשת צו מניעה: "'זזים' מסיעה מצביעים לקלפי"

המפלגה הגישה בקשה בהולה ליו"ר ועדת הבחירות חנן מלצר וביקשה ממנו להוציא צו האוסר על עמותת "זזים" לפעול להסעת 15 אלף מצביעים לקלפי היום

תביעות דיבה ואיומים. בנימין נתניהו, איתמר בן גביר, אהוד ברק ועוד / צילומים: איל יצהר, כדיה לוי, אילוסטרציה: טלי ב

נתניהו נגד ראשי כחול לבן, עמיר פרץ נגד נתניהו, בן גביר נגד הרב לאו: מה קרה לאיומים בתביעות דיבה?

הפוליטיקאים ממהרים לרוץ לתקשורת ולהצהיר שעוד רגע הם מגישים תביעת דיבה נגד המתחרים הפוליטיים שהכפישו אותם ● בדיקת "גלובס" מגלה כי ברוב המקרים מדובר בהצהרות חסרות סיכוי שלא מגיעות לבית המשפט

תעמולת בחירות במגזר הערבי / צילום: צילום מסך

הבליץ עובד? הערכה: שיעור ההצבעה במגזר הערבי יגיע ל-60%

ההתקפות של נתניהו על הציבור הערבי, לצד ההתחייבות של גנץ לחוקק חוק יסוד לשוויון אזרחי, מעוררות את האזרחים הערבים לצאת ולהצביע - כך קובע ד"ר ת'אבת אבו ראס, מנכ"ל משותף של עמותת יוזמות אברהם הפועלת לשילוב ערבי-יהודי