גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הרשת החברתית: מלאנוקס פרסמה את שכר הבכירים ל-2017

וגם: מייסד אורמת יקבל את מדליית הנסיך פיליפ, ויצחק פורר נפרד מאלוני חץ

איל וולדמן / צילום: באדיבות מלאנוקס
איל וולדמן / צילום: באדיבות מלאנוקס

שכר בעלות של 5.5 מיליון דולר לאיל וולדמן, מייסד ומנכ"ל מלאנוקס, ב-2017

בעיכוב מסוים, על רקע דחיית האסיפה השנתית של בעלי המניות, פרסמה אתמול (ג') חברת הטכנולוגיה מלאנוקס את נתוני שכר הבכירים בחברה לשנת 2017. עלות שכרו של מייסד, נשיא ומנכ"ל החברה, איל וולדמן, הסתכמה ב-5.4 מיליון דולר (כ-19.4 מיליון שקל) - עלייה של 4.6% בהשוואה ל-2016. הנתונים פורסמו במסגרת זימון ראשוני לאסיפה השנתית, ומהם עולה כי וולדמן קיבל בשנה שעברה שכר בסיס של כ-604 אלף דולר, כאשר עיקר התגמולים שלו היו הוניים, בסך כ-4.6 מיליון דולר.

עוד כ-235 אלף דולר מעלות השכר מיוחסים לתגמולים אחרים - בין היתר הוצאות רכב (כ-13 אלף דולר) ודיור (כ-46 אלף דולר). עוד עולה מהזימון כי במקרה של שינוי בשליטה על החברה, וולדמן יהיה זכאי לתגמולים ("מצנח זהב") בהיקף נוכחי כולל של 7.3 מיליון דולר, כ-6.1 מיליון דולר מתוכם הם שווי התגמול ההוני שלו שיבשיל. בניגוד לשנים קודמות, וולדמן לא קיבל ב-2017 בונוס, וכך גם סמנכ"ל הכספים שפרש לאחרונה, יעקב שולמן. עלות שכרו של שולמן ב-2017 הסתכמה ל-1.1 מיליון דולר, ללא שינוי ביחס ל-2016. שני בכירים אחרים במלאנוקס, סגן הנשיא למכירות והמנהל הטכנולוגי, קיבלו כל אחד שכר בעלות של 1.2-1.3 מיליון דולר ב-2017.

שכר הדירקטורים בחברה בשנה שעברה הורכב מתגמול הוני בסך כ-214 אלף דולר לכל אחד, ותשלומים ששולמו על בסיס השתתפות בישיבות ובוועדות. כך למשל דב בהרב קיבל שכר בעלות של 285 אלף דולר ושי כהן קיבל שכר בעלות 263 אלף דולר.

האסיפה השנתית תתכנס ב-25 ביולי. מדובר באסיפה שנדחתה על רקע זימון לאסיפה מיוחדת שתיערך מחר, ובה יתבקשו בעלי המניות לאשר שינוי במנגנון בחירת הדירקטורים. באסיפה השנתית ביולי יתבקשו בעלי המניות לאשר את הבונוס שיוענק לוולדמן ב-2018 בכפוף לעמידה ביעדים; להקצות לו מניות חסומות; להצביע (בהצבעה לא מחייבת) על שכר הבכירים; וכן לבחור ב-11 חברי דירקטוריון. ההצעה הזו היא ה"נפיצה" ביותר בשל כוונתה של בעלת המניות (10.5%) קרן סטארבורד להעמיד מועמדים מטעמה לדירקטוריון במטרה להחליף את רוב הדירקטורים המכהנים. בזימון לאסיפה מפורט מהלך העניינים מאז כניסת סטארבורד להשקעה בחברה בנובמבר - כך למשל בתחילת דצמבר נערכה פגישה בין פיטר פלד, מנהל בקרן, לבין וולדמן והיו"ר אירווין פדרמן, במסעדה בקליפורניה. בינואר נערכה פגישה גם במשרדי החברה ביקנעם וארוחת ערב בת"א. הפגישה האחרונה בין הצדדים נערכה באפריל, אך מאז היו ביניהם שיחות טלפון.

מלאנוקס מבקשת מבעלי המניות לבחור מחדש בחברי הדירקטוריון לתקופת כהונה נוספת, בהם וולדמן, פדרמן, בהרב, כהן, גלנדה דורצ'ק ודדי פרלמוטר. במקביל, החברה קוראת לבעלי המניות להתנגד לכל מועמד מטעם סטארבורד.

כאמור, בחברה מבקשים לאשר לוולדמן בונוס שיינתן לו עבור עמידה ביעדים ב-2018. הבונוס הוא בגובה של 100%-150% משכר הבסיס השנתי, כלומר כ-604-906 אלף דולר. הצעה נוספת היא להקצות לו 72 אלף מניות חסומות, שחלקן יבשילו על בסיס עמידה ביעדים.

מלאנוקס מפתחת ומשווקת ציוד תקשורת להעברת נתונים מהירה, ונסחרת בנאסד"ק בשווי של כ-4.5 מיליארד דולר - קרוב לרמות שיא של מעל 5 שנים. וולדמן מחזיק ב-3.4% ממניות החברה בשווי נוכחי של 152 מיליון דולר.

אייל וולדמן, כנס ג'רני 2011 / צילום: תמר מצפי

מחפשים פרטיות

אל מלון הילטון בתל-אביב הגיעו אמש חברי המועדון המדעי של מכון ויצמן, כדי לשמוע מה יהיה בגורלה של הפרטיות בעידן המידע. במרכז המפגש עמדה הפעם הרצאתו בנושא זה של ד"ר גיא רוטבלום, מהמחלקה למדעי המחשב ומתמטיקה שימושית במכון. רוטבלום, שעוסק בעבודתו במכון בפיתוח גישות שיובילו להגדרות מתמטיות של פרטיות, סקר בין היתר את האתגרים החדשים שמעמידה למשל רשת נטפליקס, העוקבת אחרי העדפות הצפייה של הגולשים, לא תמיד בידיעתם. עוד הזהיר רוטבלום כי לממשלות יש המון מידע עלינו, והם שוקלים לשתף אותו עם מגזרים שונים. "זה טוב וזה גם רע", הוא טען.

ועוד בתוכנית האמנותית: בהמשך הערב עלה לבמה שאולי לוטן, מנכ"ל ובעלי קבוצת הנדל"ן לוינשטין שדיבר על יזמות, ואחריו דיבר אהרון אהרון, מנכ"ל רשות החדשנות. התרשמו ודאגו לעתידה של הפרטיות בעידן החדשנות: שמשון הראל, מבעלי אמריקה ישראל ויו"ר המועדון המדעי; יעל גורן וגמן, מנכ"לית המועדון המדעי ; פרופ' דניאל זייפמן, נשיא מכון ויצמן; שרה ופרופ' מיכאל סלע, לשעבר נשיא המכון; ישעיהו (שייקה) לנדאו, מבעלי השליטה באגוד; פרופ' מיכאל סלע; אשת העסקים והיזמת רוני רוס ובן זוגה גדעון רוס; יעקב בן אדיבה, מנכ"ל אקסנ צ'ר ישראל; פרופ' רות ארנון ובן זוגה ד"ר אוריאל ארנון; יוסי דהן, בעל השליטה באלדן; עמית בן סירא, בכיר בקרדיט סוויס שהעניקה חסות לאירוע; עו"ד אודליה שפיטלני; שמואל פרנקל, יו"ר אפסילון; מהרטה רון, סגנית ראש עיריית תל-אביב ובעלה ערן רון; אייל בליצר, מנהל השקעות קרן גלילות; ואחרים.

מהרטה ברוך וזייפמן/ צילום: אוהד הרכס ואיתי בלסון, מכון ויצמן

מייסד אורמת נבחר ע"י האקדמיה המלכותית בבריטניה כבעל תרומה יוצאת דופן

שבועות ספורים לאחר שזכה בפרס ישראל למפעל חיים בתעשייה, יהודה (לוסיאן) ברוניצקי זוכה בפרס נוסף. האקדמיה המלכותית להנדסה בבריטניה הודיעה אתמול כי ברוניצקי יקבל השנה את "מדליית הנסיך פיליפ" - המחולקת אחת לשנתיים למהנדס שתרומתו להנדסה יוצאת דופן. ברוניצקי (83) ייסד יחד עם רעייתו יהודית את חברת האנרגיה הגיאותרמית אורמת בשנת 1965, וכיהן כמנהל הטכנולוגי של החברה במשך שנים רבות. המדליה נחשבת לפרס האישי היוקרתי ביותר של האקדמיה המלכותית להנדסה; הנסיך פיליפ - הדוכס מאדינבורו, בעלה של אליזבת מלכת אנגליה - הוא עמית בכיר באקדמיה.

בהודעת האקדמיה נכתב כי המדליה תוענק לברוניצקי על עבודתו יוצאת הדופן לפתח טכנולוגיות חדשות לניצול האנרגיה הגיאותרמית של כדור הארץ. "אנרגיה גיאותרמית היא מקור אנרגיה נקי. עבודתו החלוצית של ברוניצקי על נוזלים אורגניים הייתה קריטית לפיתוח התעשייה", נכתב בהודעה, המפרטת את ההיסטוריה של הקמת אורמת, ומציינת כי עד כה בנתה החברה עשרות תחנות המפיקות כ-3,000 מגה וואט.

"ברוניצקי תרם תרומה משמעותית למדע ההנדסה בכללותו, עם כ-50 פרסומים ו-35 פטנטים שרשומים על שמו ועוד 65 פטנטים משותפים, ועם תמיכתו בארגונים המתמקדים בייצור גיאותרמי", מוסיפה הודעת האקדמיה.

ברוניצקי עצמו מסר בהודעה כי "זהו כבוד גדול לקבל את מדליית הנסיך פיליפ. בזמנו, 'מכירה' של סוג חדש לגמרי של אנרגיה הייתה קשה, ומספק לראות שכיום יש יצרנים ומרכזי מו"פ מבוססים שמקדמים את המערכות הללו".

יהודה ברוניצקי / צלם: תמר מצפי

יצחק פורר נפרד מאלוני חץ

יצחק פורר, מרואי החשבון הבכירים בישראל, נפרד מתפקידו כדירקטור חיצוני (דח"צ) בחברת ההשקעות בנדל"ן אלוני חץ, אחרי תשע שנות כהונה. פורר (84), הוא ממקימי פירמת ראיית החשבון הענקית קוסט-פורר-גבאי את קסירר, בה הוא כיהן כמנכ"ל ובהמשך כיו"ר, וממנה פרש במהלך שנת 2007.

פורר הצטרף לאלוני חץ בשנת 2009, והיה חבר בוועדת הביקורת ובוועדת התגמול של החברה ומלבדה הוא חבר בדירקטוריונים של חברות נוספות.

עזיבתו של פורר את הדירקטוריון של אלוני חץ נעשה כחודש וחצי לאחר שהחברה צרפה לדירקטוריון שלה כדח"צ את הפרופסור לכלכלה צבי אקשטיין, לשעבר המשנה לנגיד בנק ישראל, ומי ששמו עלה באחרונה כאחד המועמדים העשויים להתמודד על תפקיד הנגיד הבא, הצפוי להתפנות בחודש נובמבר.

אלוני חץ, שבשליטת דודי ורטהיים והמנכ"ל נתן חץ, נסחרת בבורסה בשווי של כ-5.7 מיליארד שקל, אחרי שאיבדה כ-10% מערכה מתחילת השנה.

בחודשים האחרונים נודע כי החברה תשקיע עד לכ-1.6 מיליארד שקל (כ-340 מיליון ליש"ט) בפעילות רכישה, ייזום וניהול נדל"ן מניב בבריטניה, באמצעות חברה חדשה שתקים, שתתמקד בפעילות באזור המטרופולין של לונדון.

לאלוני חץ יש כיום פעילות בבריטניה, באמצעות החזקה בקבוצת הקרנות ברוקטון (Brockton) ומלבד זאת היא פועלת באמצעות חברות שונות בתחום הנדל"ן המניב בארה"ב, בשוויץ ובישראל (באמצעות חברת אמות) - פה היא מחזיקה גם בשליטה בחברת אנרג'יקס הפועלת בתחום האנרגיה המתחדשת.

יצחק פורר / צילום: איל יצהר

עוד כתבות

נתניהו ואדלשטיין / צילום: רויטרס

דעה: אדלשטיין צריך ללכת עד הסוף ולקבוע תקדים

חוות-הדעת שהוגשה השבוע ליו"ר הכנסת בעניין דיוני החסינות מחייבת אותו לבחור: לקיים את החוק ולאבד בכך את אהדת מפלגתו - או להפר את החוק ולומר שלום לכהונה אפשרית במשכן הנשיא ● אלא שיש גם דרך שלישית, והיא עוברת דרך התקדים של כפירה בחוות-הדעת המשפטית ● דעה

חיים מסילתי / צילום: אילל יצהר

חיים מסילתי נבחר לקדנציה שנייה כיו"ר לשכת שמאי מקרקעין

מסילתי: אנחנו נמשיך בקדנציה הזו לחזק את מעמדו של השמאי

בית חולים אסף הרופא - מיטות אישפוז / צילום: איל יצהר

שווים יותר ושווים פחות: למה נסגרה המרפאה לטרשת נפוצה באסף הרופא ומה זה אומר על הקשר בין הון לרפואה?

בתי החולים מפעילים מרפאות באמצעות קרנות המחקרים, מה שמאפשר הגמשת תקנים והזרמת כספים. אבל מה קורה כשיש הפסדים? סגירת המרפאה לטרשת נפוצה באסף הרופא, כשלא ברור כמה חולים טופלו בה ומה היה מצבה הכלכלי לאשורו, מציגה את הבעיה שבשיטה

קופקסון 40 מ״ג / צילום: יחצ

הסוף של משפט טבע-פרוניורון? העליון דחה את ערעור טבע

לאחר מעל עשור של התדיינות משפטית, כשפרונוירון האשימה את טבע בסיכון חיי חולים, וטבע האשימה את מייסדת פרונוירון בסילוף תוצאות ניסויים, אושרר פסק הדין של המחוזי: טבע ביצעה ניסוי שלא תוכנן היטב, ועליה להחזיר לפרוניורון את הרישיון לקופקסון על התוויות שאינן טרשת נפוצה

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ / צילום: טום ברנר, רויטרס

בחזרה לתקופת הנייר: האיסור של טראמפ על עיתונאים למניעת זליגת מידע פנים

החל מחודש מארס השנה יאסר השימוש בטכנולוגיה כלשהי על ידי עיתונאים בחדרי הכינוס של מחלקת העבודה האמריקאית לפני פרסום הודעות, וזאת על מנת למנוע זליגת מידע טרם פרסום ההודעה לציבור

הכדורסלן ספנסר דינווידי מקבוצת ברוקלין נטס ב-NBA  / צילום: רויטרס

כוכבי ה-NBA מחממים את הביטקוין: מחירו בשיא של חודשיים

אתמול השיקה קבוצת סקרמנטו קינגס פלטפורמה למכירות פומביות המבוססת על טכנולוגיית בלוקצ'יין ● הכדורסלן ספנסר דינווידי מנהל מגעים עם ה-NBA, שמתנגדת למכירת אג"ח דיגיטלית המגובה בחוזה שלו בברוקלין נטס ● הביטקוין עלה ב-20% מתחילת 2020

מתחם המרכז הקהילתי בשכונת גילה בירושלים - 7 כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / הדמיה: איי אל וויופוינט

מאות מיליונים לורטהיימרים, ומה מחפשת הראל בסן פרנסיסקו. כותרות הנדל"ן

רכישה נדל"נית רביעית בחמש שנים לחברת הביטוח הראל בסן פרנסיסקו, מה הם מחפשים שם? איזה אייקון אדריכלי בירושלים עומד לעבור מן העולם, הכתבה הכי מתסכלת שעורכת מוסף הנדל"ן שלנו, הלית ינאי-לויזון, כתבה, והאם התגלה העיוות הגדול ביותר של תוכנית מחיר למשתכן

סוחר בבורסת ניו יורק / צילום: רויטרס

המדדים בוול סטריט קפצו לשיא כל הזמנים; אלפאבית חצתה לראשונה שווי של טריליון דולר

הנאסד"ק הוסיף 1.06% לערכו, הדאו ג'ונס עלה ב-0.9% ● מספר התביעות הראשונות לדמי אבטלה עמדו בארה"ב בשבוע האחרון על 204 אלף לעומת צפי ל-216 אלף ● דוחות חיוביים למורגן סטנלי הזניקו את המניה ● מניית יצרנית המטוסים והרכבות בומברדייה קרסה בצל אזהרת רווח

מייסדי אפסגון, ניצן שפירא ורן רבנזפט / צילום: אביב קורט

הסטארט-אפ הישראלי-אמריקאי אפסגון גייס 16 מיליון דולר לאיתור שגיאות באפליקציות ענן

אפסגון הוקמה ב-2017 ע"י ניצן שפירא ורן רבנזפט, ועד היום גייסה כ-20 מיליון דולר בסך-הכול ● הפלטפורמה שפיתחה החברה מספקת ניתוח אוטומטי מלא של אפליקציות ענן בסביבת מיקרו-סרוויסים

פוסום שנפגע בשריפה באוסטרליה / צילום: רויטרס

סיכונים חדשים והקלה אפשרית: גשם וברד באוסטרליה הבוערת

יבשת של קיצון: הממטרים הכבדים הגיעו לאוסטרליה, אך לצד ההקלה בשריפות הם מייצרים בעיות חדשות

מנכ"ל בנק הפועלים, דב קוטלר  / צילום: גדי דגון, יח"צ

מנהל התיקים של קוטלר מכר עבורו מניות הפועלים רגע לאחר שהחל בתפקיד המנכ"ל

מכר עבורו מניות הבנק בכ-72 אלף שקל ונותר עם מניות בהיקף 33 אלף שקל ● מקורביו של קוטלר מציינים שעוד טרם כניסתו לתפקיד המנכ"ל כל החזקותיו הועברו לנאמנות עיוורת ומנוהלים על ידי גורם בלתי תלוי וללא ידיעתו

ארז שמול / צילום: יח"צ

תלמה תיירות ממשיכה להתחמש לקראת ההנפקה בת"א: רוכשת את אמריקן אקספרס נסיעות תמורת 130 מיליון שקל

איסתא, בעלת השליטה הנוכחית בחברה הנמכרת, צפויה לרשום ממכירת מניותיה רווח של כ-74 מיליון שקל ● בדרכה להנפקה, השבוע נודע כי תלמה מתכוונת לרכוש את אתר Smartair תמורת כ-40 מיליון שקל

כרמים במונטהלצ'ינו / צילום: יחצ חול

הקיאנטי האמיתי: היינות יוצאי הדופן של טוסקנה

מבין יינות מחוז קיאנטי מתנשאים לטובה היינות של הכפרים מונטלצ'ינו ומונטפולצ'יאנו

ארנסטו ולוורדה / צילום: רויטרס

בין תוצאות להכנסות: גם עונות לא טובות לא עוצרות את התחזקות הקבוצות הגדולות

מעשי שחיתות חמורים או נפילות בשווקים יכולים לזעזע כלכלות של מדינות, אבל את צמיחת ההכנסות של הקבוצות הגדולות באירופה הם לא עוצרים ● דוח של דלויט חושף שכמו בכל השנים האחרונות, גם העונה הן צמחו בשיעור דו ספרתי ● 4 הערות על מכונת הכסף של הכדורגל האירופי

הכרזת סל התרופות / צילום: משרד הבריאות, יח"צ

גם בלי ממשלה: אילו תרופות נכנסו לסל התרופות ואילו נשארו בחוץ?

ועדת סל התרופות הכריעה היום אילו תרופות חדשות יכנסו לסל התרופות במימון של 500 מיליון שקל שהתווספו לסל

סתיו שפיר / צילום: יח"צ

לא מבינים איך סתיו שפיר מצאה את עצמה ללא בעלי ברית ומחוץ לכנסת? זה ההסבר

חברת הכנסת סתיו שפיר, שצמחה במחאה החברתית, הביאה רוח לחימה אקטיביסטית גם לכנסת • אלא שאויבים שצברה מימין ומשמאל טוענים שהיא עסוקה רק בתדמית • למרות שפרשה, שפיר עוד לא אמרה את המילה האחרונה ● ניתוח

ג'רום פאואל בנאום הערב אחרי החלטת הריבית / צילום: Sarah Silbiger, רויטרס

בעזרת הפד? בשלושת החודשים מאז שהחל לקנות שטרי אוצר, מדד 500 S&P טיפס ב-11%

האם אלון מאסק מטסלה, שמנייתה הכפילה את עצמה בתוך רבעון, צריך לשלוח פרחים לפדרל ריזרב? לא בטוח בכלל ● אז מה גרם לזינוק בשוק המניות?

מאיה גורה / צילום איליה מלניקוב

"החלטתי שבמקום לראיין אסירות וזונות לדוקטורט שלי, אנסה ליצור להן פרנסה"

בגיל 40, מאיה גורה כבר אחרי אקזיט שלישי, עם מכירת הסטארט-אפ שלה מיסביז לענקית האיפור איל מקיאג', וכבר מתכננת את המיזם הבא: "בשלב זה בחיי אני יודעת שמה שמניע אותי הוא הרצון להרים אנשים מלמטה למעלה" ● ליידי גלובס

קמפיין בזק עם גידי גוב ורמי פורטיס / צילום: מתוך יוטיוב

סקר הפרסומות: 9 מיליון הכי אהובה השבוע, בזק הכי זכורה

גיאוקרטוגרפיה: עם כניסת חוק סימון המוצרים לתוקף עלה לאוויר קמפיין אגרסיבי של משרד הבריאות, שנועד ליידע את הקהל ולהסביר את מהות הסימונים; הקמפיין אומנם לא זוכה לשיעורי אהדה גבוהים וממוקם רק במקום האחרון בדירוג הזכירה, אך מבחינת אהדה הוא ממוקם במקום השלישי והמכובד

דונלד טראמפ / צילום:  רויטרס - Mike Segar

הסנאט אישר את הסכם הסחר בין ארה"ב, מקסיקו וקנדה

ברוב של ברוב של 89 קולות מול 10 מתנגדים אושר ההסכם שיסדיר את הסחר בין ארה"ב, מקסיקו וקנדה ● הוא יחליף את ההסכם הקודם בין השלוש שהיה ידוע בראשי התיבות NAFTA ושהחזיק מעמד במשך 25 שנה