גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

המנהיגים רבים, הציבור משלם; הקומדיה הטרגית של המנהיגים

האינטרסים שמניעים שרים בממשלה לחתום על "רפורמה" שטובה אך ורק לעובדי חברת החשמל ולפוליטיקאים שמייחלים-מתחננים לקולות העובדים ומשפחתם המורחבת - הם אותם אינטרסים שפועלים בנמלי הים ● אבל להיכנע ב-18 ימים - זה אפילו כחלון, כ"ץ ונתניהו לא יכולים להרשות לעצמם

כחלון ונתניהו בישיבת הממשלה / צילום: רויטרס
כחלון ונתניהו בישיבת הממשלה / צילום: רויטרס

איסור עבודה. יום ב', המורים והמורות לא מלמדים. מסרבים לעבוד. זה "אסרו חג", יום החול שאחרי שלושת הרגלים - סוכות, פסח, שבועות. מאז 1949 היו כאן 28 שרי חינוך - שמאל, ימין, מרכז, יהודים כאלה ויהודים כאלה. חלקם היו לימים נשיאים, כמו זלמן שז"ר, וחלקם ראשי ממשלה "נחושים וקשוחים", כמו דוד בן גוריון, אהוד ברק, אהוד אולמרט, בנימין נתניהו ועוד דמויות חינוכיות דגולות - ואף אחד לא העז ולא מעז לגעת בקומדיה הטרגית הזאת.

שביתה מתקתקת. יום ג'. נפתחו 18 ימי המשא ומתן המרתוני, בהוראת בית הדין הארצי לעבודה, בין משרד התחבורה, משרד האוצר, ההסתדרות וועדי העובדים בנמלי חיפה ואשדוד. במציאות: אלה אבי ניסנקורן ותאומו משה כחלון מול ישראל כ"ץ. כבר באותו יום פיזר יו"ר ההסתדרות, בביטאון הבית שלו "דבר ראשון", את איומיו: "אני חושב שהסכמה תמיד טובה יותר ממלחמה, אבל אני אומר גם בצורה ברורה, שאם אגיע למסקנה שהנושא הזה בעוד 18 ימים לא יגיע לפתרון, אני אדרוש שביתה. לא הוועדים - אני". האינטרסים שמניעים שרים בממשלה לחתום על "רפורמה" שטובה אך ורק לעובדי חברת החשמל ולפוליטיקאים שמייחלים-מתחננים לקולות העובדים ומשפחתם המורחבת - הם אותם אינטרסים שפועלים בנמלי הים. אבל להיכנע ב-18 ימים - זה אפילו כחלון, כ"ץ ונתניהו לא יכולים להרשות לעצמם. תזכורת: ב-2003, אחרי שנים של דיונים, נחקק חוק הרפורמה בנמלים. החלק המרכזי שמומש בו עד היום הוא העברת מחצית מ"מענק ההסכמה" לכל העובדים (כל אחד קיבל 50 אלף שקל) וגם הלבנת כל חריגות השכר - עניין של מיליארדי שקלים לאורך השנים.

סודות בית הדין. מנכ"ל תנועת "תחרות" הגיש השבוע תלונה לנציבות תלונות הציבור על שופטים נגד סגן הנשיאה בבית הדין הארצי לעבודה (זה שנתן 18 ימים לסגור מו"מ), על שבחר "להחליף" את הדיון הפומבי שתוכנן בלשכתו בעניין נמלי הים בדיון סודי בלשכתו, ללא פרוטוקול ("יש להמתין לטיפולו של הנציב בתלונה", הגיב בית הדין לעבודה ל"ישראל היום").

עבור בנימין נתניהו ומשה כחלון. יום ג'. מאת: התנועה לאיכות השלטון, פורום קהלת, ישראל 2050, בצדק, תחרות. "הרפורמה במתכונתה הנוכחית היא הרסנית לציבור". "מס הרפורמה בחשמל למשפחה ישראלית יעמוד על כ-3,000 שקל בשנה למשך 8 שנים". "מצב הצרכנים יורע". הרפורמה המוצעת תוביל להמשך השליטה של חברת החשמל במקטע הייצור לפחות עד שנת 2054 ותעצים את ניגוד העניינים הבוטה שבו מצויה חברת החשמל כמונופול מוחלט גם בהולכה וגם בחלוקה. "זהו פרס לבריונות של מעטים הפועלים על חשבון הציבור".

ד"ר שטייניץ מאתגר את הפיזיקה. יום ד'. שר האנרגיה לח"כים המתנגדים. "ברפורמה לא תהיה שום עלות על משקי הבית". "הציבור ישלם אפס - רק ייהנה מהרפורמה". וגם איום: "על החברה רובצים חובות של 60 מיליארד שקל ואם חברת החשמל מתמוטטת, הממשלה ערבה לה ותצטרך לממן את החובות - שייפלו על הציבור". פרפטום-מובילה, מכונה שמבצעת עבודה יעילה ללא כל צורך באנרגיה חיצונית. יש עתיד לפילוסופיה.

הנביא משה. יום ב'. משה כחלון בישיבת סיעת כולנו. "אני מודיע כאן, גם לזוגות הצעירים, הירידה הזו יציבה. הרכבת הזו עלתה על המסילה ואף אחד לא יעצור אותה. לא האינטרסנטים, לא הקבלנים, לא הבנקאים וגם לא נפילת ממשלה. היא תגיע ליעד הסופי שלה - פתרון משבר הדיור".

פיקוד? העורף? השבוע בוועדת הכספים: במרחק 1 ק"מ מגדר גבול הצפון ישנם 413 בתי אב ללא ממ"ד. במרחק 1-4 ק"מ יש 4,250 בתים ללא ממ"ד. 4-9 ק"מ - 12,160 בתים. סה"כ: 16,823 בתים, 100,000 שקל לממ"ד. 7 מיליארד שקל. לא כולל בתי ספר, גני ילדים, בזבוזים, סחבת, טעויות, בלופים, בטלנות ואדישות. "בפיקוד העורף... ציינו כי הם מקדמים תוכניות שייתנו מענה לצורכי האוכלוסייה בצפון בעת לחימה", כך בהודעה לעיתונות של ועדת הכספים, 12 שנים אחרי מלחמת לבנון השנייה, 27.7.2006-14.8.2006.

ג'ובים לחברים. ג'וב טוב 1. "קרן העושר - קרן תמלוגי הגז של ישראל". ועדת האיתור שבמשרד האוצר, בראשות השופט בדימוס משה גל, עם הנגידה קרנית פלוג, מנכ"ל משרד ראש הממשלה אלי גרונר, מנכ"ל האוצר שי באב"ד ופרופ' מומי דהן, "מזמינה מנהלי השקעות, מומחי פיננסים, מומחי משפט ומדעי הרוח המבטיחים והמובילים במשק להגיש מועמדות לנהל את קרן תמלוגי הגז של מדינת ישראל".

ג'וב טוב 2. "איתור מועמדים לתפקיד חבר הוועדה לאיתור מועמדים למועצת תאגיד השידור הישראלי, בעל מעמד ומומחיות בתחום התקשורת, הכתובה או המשודרת, או בתחום היצירה הטלוויזיונית, הקולנועית או המוזיקלית". כלומר: אילן שיף, שופט בדימוס, יו"ר ועדת האיתור, מחפש חברים לוועדת האיתור לאיתור מועמדים. ג'ובים מהחלומות: הרבה כבוד, כסף ונגישות, בלי טיפת אחריות.

stella-k@globes.co.i

עוד כתבות

מאיר בנימיני - תאטרון פלאים / צילום: שוקי לוי

"אני כבר ברמה של יאוש. גם אם לקוח מתקשר אליי ואומר לי 'בוא נדבר על הקיץ', מהפחד, אני לא רוצה"

מאיר בנימיני הוא הבעלים של תיאטרון הילדים "פלאים" ● "אם בתקופות רגילות היינו מתפרנסים יפה ומתנדבים לעשות הצגות בחינם, עכשיו פתאום צריך לעזור לשחקנים עצמם" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

עדי צים / צילום: יחצ

פרויקטים של בנייה וייצור דבש ללא דבורים: ההשקעות החדשות של עדי צים

צים מעמיד הלוואה לחברת הפרויקטים אחים יעקובי, שעשויה להפוך אותו לשותף בהון בחברה ● בד בבד הוא פועל להכניס לבורסה את בי-יו דבש, שעוסקת בפיתוח טכנולוגיה ליצור דבש "מתורבת"

הנשיא ביידן מתחת לציור של לינקולן מתייחס לתוכנית הכלכלית בבית הלבן, שישי / צילום: Reuters, JONATHAN ERNST

מאה שעות של אדרנלין בבית הלבן של ג'ו ביידן

עם ערימות של צווים נשיאותיים על שולחנו, ביידן התחיל את נשיאותו בפרץ מרשים של פעילות - אבל גם בהמהומים מוקדמים של אי נוחות מימין ● "הוא דיבר על אחדות, כמו איש מרכז, אבל הוא מושל כמו איש השמאל הקיצוני", התלונן סנאטור רפובליקאי

לוגו חברת סנאפ במסכים בוול סטריט / צילום: Associated Press, Richard Drew

חברת סנאפ הופכת מציאות מדומה לכסף אמיתי

החברה שמה קניינים בחנויות ועסקים על המפה באופן מקוון ● משקיעים נותנים לה אשראי ממשי

שדהפרויקט תמ"א 38 בחולון / צילום: Shutterstock

מסלול עוקף: התוכניות של העיריות להגבלת תמ"א 38

ברמת השרון הגדירו מכסות, בבת ים רוצים להגביל את תקן החניה • תמ"א 38 בתוקף עד אוקטובר 2022, אך ברשויות המקומיות מצאו דרך להגביל את כוחה כבר עכשיו • גלובס משרטט את היתרונות והחסרונות

רון חולדאי, ראש עיריית ת"א / צילום: איל יצהר

השופט פוגלמן אסר על רון חולדאי לבצע תעמולת בחירות בעמוד הפייסבוק שלו

יו"ר ועדת הבחירות, השופט עוזי פוגלמן, קבע כי עמוד הפייסבוק הנוכחי של רון חולדאי לא יוכל לשמש אותו לתעמולת בחירות, מכיוון שהעמוד משמש בפועל כעמוד רשמי של ראש עיריית ת"א ● "חולדאי רשאי לפתוח עמוד פייסבוק חדש לטובת מפלגתו או לטובת מועמדותו שלו"

לן בלווטניק / צלם: יחצ

שותפה חדשה ברשת 13: דיסקברי רוכשת 21% ממניות החברה

כפי שנחשף בגלובס, ענקית המדיה האמריקאית תיכנס כשותפה בחברה ● דיסקברי נכנסת על חשבון המניות של קבוצת אנדמול שתצא לחלוטין מרשת, ודילול המניות שמחזיקים אודי אנג'ל ומשפחת שטראוס שיחזיקו כעת יחד 14% מרשת

אילוסטרציה - בורסה ת"א / צילום: שלומי יוסף

התחזקו הירידות בנעילה: ת"א 35 איבד 1.3%, אירודרום צנחה ב-7.4%

מדד הבנקים איבד 1.2%, מנגד מדד ת"א ביומד עלה ב-1.2% ● שיכוון ובינוי איבדה 2.8%, אלוני חץ ירדה ב-3%, עזריאלי איבדה 2%

חנות קורקינט חשמלי ת"א / צילום: תמר מצפי

הלמ"ס: עלייה ב-2020 בתאונות דרכים שבהן מעורבים קורקינטים חשמליים; ירידה בתאונות עם אופניים חשמליים

לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, בשנת 2020 הייתה עלייה במספר תאונות הדרכים בהן היו מעורבים קורקינטים, ונרשמו יותר הרוגים - למרות הסגרים, התכנסות בבתים ויציאה למקומות העבודה בשיעורים פחותים ● מנכ"לית הרלב"ד: "במרץ נציג תוכנית שמטרתה לצמצם 50% בתאונות הדרכים עד שנת 2030"

דואר ישראל / צילום: איל יצהר

דואר ישראל ישתף פעולה עם מינהל הדואר באיחוד האמירויות

מנכ"ל דואר ישראל, דני גולדשטיין: ההסכם ירחיב את קשרי המסחר בין המדינות

בני גנץ / צילום: דוברות הכנסת עדינה ולמן

הממשלה אישרה את סגירת נתב"ג החל ממחר בערב

נתב"ג יסגר עד ה-31 בינואר, אך ההמשלה צפויה להעריך את ההגבלות ● בני גנץ פנה ליועץ המשפטי לממשלה בבקשה לבדוק נקיטת צעדים משפטיים נגד מנהיגי ציבור במגזר החרדי ובכלל, הנותנים הנחיות שונות מאלה של הממשלה ● רה"מ נתניהו: "בשבוע הקרוב נקיים דיון לגבי אסטרטגיית היציאה מהסגר"

היועמ”ש, ד”ר אביחי מנדלבליט / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

יועמ"שית הכנסת למנדלבליט: למה כתב האישום המתוקן נגד רה"מ לא הוגש מחדש לכנסת?

יועמ"שית הכנסת פנתה אל מנדלבליט וביקשה להבין מדוע לא הגיש את כתב האישום המתוקן נגד רה"מ על שולחן יו"ר הכנסת, צעד אשר היה מאפשר לנתניהו לבקש חסינות מהכנסת בשנית אם ירצה ● עו"ד שגית אפיק בתגובה לפרסום: "לא היה ולא נברא"

נתב"ג בימי קורונה / צילום: מיכל רז חיימוביץ'

לקראת סגירת נתב"ג: אלה השאלות שהממשלה תצטרך להכריע בהן

על רקע הביקורת הציבורית על השארת נתב"ג פתוח למרות המוטציות שהתגלו בעולם, תתכנס הממשלה לדיון שבו ככל הנראה יוחלט על סגירת נמל התעופה לשבועיים לפחות ● אלה הנושאים הפתוחים שהממשלה תצטרך לתת להם פתרון, לאחר שיוחלט על הסגירה

איתי בן זאב / צילום: תמר מצפי

הבורסה נגד הצעד של רשות ני"ע בקרנות הסל על הבנקים: "תייצר מדד נכה ולא אטרקטיבי"

לפני פחות משבועיים הורתה הרשות כי על קרנות הסל שעוקבות אחר מדד הבנקים 5 המקומי להקטין את החשיפה למניות שני הבנקים הגדולים, ולהגדיל את החשיפה לאחרים ● בבורסה ובקרב מנהלי קרנות הנאמנות מבקרים את המהלך, שברשות מגדירים כ"תיקון עיוות היסטורי" ● ברשות טענו לאחרונה כי מדובר ב"תיקון עיוות היסטורי" והטילו ספק בשיקולי הבורסה

מנכ”לית משרד התקשורת, לירן אבישר בן חורין / צילום: רפי קוץ, גלובס

משרד התקשורת יודיע בקרוב כיצד יפעל שוק האינטרנט בישראל

המשרד השתכנע כי הספקיות הקטנות באינטרנט חייבות תמיכה, ולכן ידרוש שינויים בשוק הסיטונאי ויחייב את בזק להמשיך ולמכור חבילות עם ספקי אינטרנט ● בתמורה ככל הנראה תקוצר תקופת ההתארגנות בשוק ל-9 חודשים, ורק לאחר מכן בזק והוט יוכלו להתחיל לספק אינטרנט ישירות

לירן אבישר בן חורין / צילום: רפי קוץ

דוחפים את השוק הסיטונאי: משרד התקשורת כופה על הוט להוריד מחירים

בצעד מפתיע הודיע היום משרד התקשורת כי הוט תחויב לאפשר חיבור של ספקיות האינטרנט ישירות למתגי הרשת שלה כדי לקצר את העלויות בהגעה ללקוחות שוק סיטונאי

עודד שמיר / צילום: איל יצהר

נציב שירות המדינה פסל את מינוי עודד שמיר למנכ"ל האוצר

פרופ' דניאל הרשקוביץ קיבל את המלצת ועדת החריגים לפיה לעת הזאת יש לבחור לתפקיד מנכ"ל משרד האוצר ממלא מקום מקרב עובדי המדינה ● "החלפת מנכ"ל בתקופת בחירות עלולה לגרום לחוסר יציבות שלטונית ולתפקוד לקוי של המשרד"

איתן נאה, השגריר באבו דאבי / צילום: משרד החוץ

משרד החוץ פתח היום את שגרירות ישראל באבו דאבי

השגרירות נפתחה עם הגעתו של הממונה על הנציגות איתן נאה ● בימים הקרובים יחנכו המשרדים הזמניים שבהם תפעל השגרירות עד למציאת מבנה קבע

המפכ"ל קובי שבתאי / צילום: דוברות משטרת ישראל

משטרת ישראל עצרה הלילה 145 חשודים באלימות בכפר טורעאן

המשטרה מסרה כי החשודים נעצרו בחשד למעורבות בקטטות אלימות, בהצתות ובאירועי ירי ● נציגי הרשויות הערביות ייפגשו הערב עם נתניהו כדי לדון בקידום התוכנית הממשלתית למאבק באלימות

גילת לווינים / צילום: תמר מצפי, גלובס

גילת לוויינים נוסקת: חזרה לשווי שבו אמורה הייתה להימכר אשתקד לקומטק מארה"ב

מניית חברת התקשורת הלוויינית זינקה 38% בשבוע האחרון ● בעקבות ביטול מכירתה קיבלה גילת מקומטק פיצוי של 70 מיליון דולר, שמחציתו חולקה כדיבידנד לבעלי המניות