גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

האג"ח ש"מתחת לרדאר" בתיק ההשקעות של באפט

מבט מקרוב על חברת כרטיסי האשראי האמריקאית Synchrony Financial, שנמצאת מתחת לרדאר בתיק השקעותיו של וורן באפט, מגלה כי האג"ח שלה היא אלטרנטיבה מומלצת להשקעה

וורן באפט / צילום: שטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב
וורן באפט / צילום: שטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

כשבוחנים את תיק ההשקעות העצום של ברקשייר האת'וויי, חברת ההשקעות של המיליארדר וורן באפט, מגלים החזקות גדולות באופן לא פרופורציונלי במניות של בנקים אמריקאיים. נוסף על החזקות מרכזיות בבנק אוף אמריקה ואמריקן אקספרס, לבאפט יש גם החזקות גדולות בוולס פארגו, בנק אוף ניו יורק מלון ואחרים. נראה הגיוני לקבוע, אם כך, שלבאפט ולעוזריו יש נטייה חזקה לסקטור הפיננסיים.

יש כמה קטליזטורים שעשויים להוביל לגידול משמעותי ברווחיות הבנקים בשנת 2018 ואילך. העלייה בשיעורי הריבית בארה"ב עשויה להוביל להתרחבות גדולה של שולי הרווח, רפורמת המס משפרת את הרווחיות במיליארדים ועלייה בשכר לצד שיפור בסנטימנט הצרכנים עשויים להיתרגם לביקושים גדולים יותר להלוואות ועוד מוצרים בנקאיים.

למרות זאת, סקטור הבנקים האמריקאי מפגין ביצועים חלשים לעומת השוק הרחב מתחילת השנה, כך שנראה כי כל החדשות הטובות מגולמות בשערי המניות. בעוד באפט אינו מעריץ גדול של איגרות חוב, מבט מקרוב על חברת כרטיסי האשראי Synchrony Financial (סימול: SYF), שנמצאת מתחת לרדאר בתיק השקעותיו, הוביל אותנו להמליץ דווקא על האג"ח שלה כאלטרנטיבה להשקעה.

חשיפה ישירה למחזור הכלכלי בארה"ב

מניית SYF נסחרת במכפיל רווח של 10.4 בהתבסס על התחזיות לשנת 2018, לעומת מכפיל היסטורי בטווח של 8-12. אנו סבורים כי המניה מתומחרת במחיר הוגן, ולכן האפסייד להערכתנו מוגבל. עם זאת, איגרת חוב בעלת קופון 4.25% של SYF, הנפדית בשנת 2024, נסחרת בתשואה שנתית לפדיון של 4.43% - מה שמגלם מרווח סיכון של 167 נקודות בסיס ומח"מ של 5.3 שנים. לצורך השוואה, המרווח הממוצע על אג"ח של חברות פיננסיות אמריקאיות בעלות דירוג BBB עומד על 140 נקודות בסיס ומשקף תשואה של 4.15%.

חברת סינכרוני פיננשל הנה ספקית כרטיסי אשראי הגדולה בארה"ב, ועוסקת בהנפקה וסליקת כרטיסי אשראי של מותגים ביתיים מובילים בארה"ב. לחברה יתרון תחרותי מובהק ביכולת שיתוף פעולה עם רשתות קמעונאיות מובילות, כמו וול-מארט, Lowe's, אמזון, גאפ ואחרות, וכן בהעמדת אשראי חוץ-בנקאי ללקוחותיה.

החברה מעניקה פתרונות פיננסיים ליותר מ-74 מיליון לקוחות מחזיקי כרטיס ולמאות אלפי בתי עסק ברחבי ארה"ב. SYF נוסדה בשנת 2003, ולאורך שנים רבות פעלה בתור הזרוע הפיננסית של GE Capital, והונפקה בתור חברה עצמאית ב-2014.

להבדיל מחברות ויזה ומאסטרקארד, המשמשות רשתות סליקת תשלומים בכרטיסי אשראי בלי לקחת את סיכוני האשראי של לקוחות קצה, סינכרוני פיננשל פועלת בתור בנק אמריקאי, שנושא בסיכוני אשראי ועוסק במגוון פעילויות בתחום האשראי הצרכני. המצב מאפשר חשיפה ישירה למחזור הכלכלי בארה"ב, עם עלייה בפרופיל הסיכון בעיתות משבר, אבל גם פוטנציאל לשיפור ניכר ברווחיות בעתות צמיחה כלכלית במשק האמריקאי.

לסינכרוני פיננשל יש כמה תכונות שהפכו אותה להשקעה מעניינת אצל באפט. ראשית, לחברה תיק אשראי המורכב מפיזור רחב מאוד. תיק האשראי של סינכרוני פיננש הסתכם ברבעון הראשון 2018 בסך כ-77.85 מיליארד דולר, כש-67% ממנו מורכב מהלוואות בכרטיסי אשראי, כ-21% מאשראי וסליקה בבתי עסק, ועיקר הצמיחה מגיעה מתחום המימון של שירותי בריאות, המציג צמיחה שנתית נאה של כ-8.5% ומהווה עדיין נתח קטן של 12% מתיק ההלוואות הכולל.

שנית, ההלוואות בכרטיסי אשראי מתאפיינות בשיעורי רווח גבוהים מאוד. ברבעון הראשון של 2018 עמד שיעור הרווח מריבית של סינכרוני פיננשל על כ-16%, בהשוואה לשיעור רווח של 10% בחברת Discover Financial ושל 2%-4% בקרב בנקים מסחריים בארה"ב. נוסף על כך, SYF נחשבת לבנק הרזה ביותר במערכת הבנקאית של ארה"ב, עם יחס יעילות תפעולית הנמוך בהשוואה לממוצע הענפי. בשנת 2017, עמד יחס היעילות של החברה על 30%, כלומר שהבנק שילם כ-30 סנט על דולר בהכנסות.

סיכון האשראי - מרכיב עיקרי בהחלטה

במקביל לרווחיות הגבוהה, הנהלת סינכורני פיננשל מתחשבת בניהול סיכוני האשראי כדי לשמור על פרופיל חזק של יציבות פיננסית. הדבר בא לידי ביטוי בהיקף פיקדונות גבוה יחסית של 73% מתיק ההלוואות, בשיעור תשואה על ההון (ROE) גבוה מהממוצע הענפי, שעומד על 13.6% (רמה כמעט כפולה מהממוצע בקרב הבנקים האמריקאיים המובילים). במקביל, שיעור הלימות הון לפי תקני באזל 3 עומד על 16.8%, גם הוא גבוה מהממוצע בסקטור הפיננסי.

בדומה לכל חברת פיננסים, סיכון האשראי מהווה מרכיב עיקרי בהחלטה. פעילות האשראי הצרכני של SYF מתאפיינת בשיעורי הפרשות גבוהים מהממוצע במגזר הבנקאות, ברמה של כ-6%. למרות זאת, בתחזית לשנה הקרובה צופה החברה ירידה בשיעור ההפרשות לטווח של 5.5%-5.8%.

לסיכום, סינכרוני פיננשל היא חברה רווחית מאוד וצומחת, עם פרופיל פיננסי חזק, שמציעה תשואה אטרקטיבית יחסית. קל לזהות למה מניית SYF הפכה לחלק מתיק ההשקעות של ברקשייר האת'וויי, אבל אנו סבורים כי התמחור הנוכחי של האג"ח משקף הזדמנות השקעה, שכן הוא אינו מגלם במלואו את פוטנציאל השיפור בשיעור ההפרשות הצפוי המשתקף בתמהיל תיק האשראי.

הכותבים הם המנכ"ל המשותף בבנק ההשקעות אופנהיימר ישראל ואנליסט החוב בבנק ההשקעות. אין לראות באמור הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך, והוא אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם

האג"ח Synchrony Financial

סימול: SYF

ריבית: 4.25%

מועד פדיון: 15/8/2024

היקף סדרה: 1.25 מיליארד דולר

מח"מ: 5.3 שנים

תשואה לפדיון: 4.43%

מרווח מעל אג"ח ממשלתית: 167 נ"ב

דירוג אשראי: BBB- (S&P/Fitch)

עוד כתבות

סאמר חאג' יחיא, יו"ר בנק לאומי, בסעודה חגיגית באיחוד האמירויות     / צילום: לאומי, יח"צ

לא פראיירים שיצאו מהמדבר: מה אפשר ללמוד מהביקור העסקי הראשון באיחוד האמירויות

המשלחת של אנשי העסקים הישראלים, שארגן בנק לאומי, חזרה עם הרבה אופטימיות מהביקור הראשון בדובאי ● "נוצר בסיס להרבה שיתופי פעולה ונפתחו הרבה דלתות, שאם החברות שהיו כאן יידעו למנף, זה יתורגם לעסקים משותפים"

איקאה בישראל / צילום: שלומי יוסף, גלובס

לא רק אופנה: חל"ת גם לעובדי ענקית הריהוט איקאה

קמעונאית הריהוט השבדית הוציאה לחל"ת למעלה מ-1,000 עובדים ● 100 עובדי המטה ימשיכו לעבוד כרגיל

 

הרכבת הקלה בירושלים / צילום: Eliricon, שאטרסטוק

על פי הנתונים שהוצגו בוועדת הכלכלה: רק 5% מהנוסעים בתחבורה ציבורית נבדקים

הוועדה התכנסה הבוקר במטרה לדון בהגבלות על התחבורה ציבורית בתקופת הסגר ● בוועדה הוסכם כי הרכבת הקלה בירושלים תמשיך להיות מוחרגת מתקנות הסגר ולפעול כרגיל ● מנהל הרשות לתחבורה ציבורית: "אין יכולת לפקחים להתחיל לריב עם הנוסעים ולהתמודד בכל תחנה ולספור את העולים והיורדים"

חממות במושב. אח אחד קנה את הבית, השני את החממות / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

הסכסוך המשפחתי שהוביל לקביעה תקדימית: משק נרכש על ידי שני אחים

אף שרמ"י מאפשרת לרשום רק בעלים אחד לנחלה, בית המשפט המחוזי קבע שמשק נרכש על שם האחים

ערן יעקב, רשות המסים / צילום: שלומי יוסף, גלובס

המדינה לא רוצה שתשלמו לה מסים? תקלה באתר הרשות תוקעת השלמה של עסקאות נדל"ן

מזה כשלושה שבועות מייצגים בעסקאות מקרקעין לא מצליחים להשלים דיווחים על עסקאות ולשלם את המס הנדרש באתר רשות המסים ● התוצאה: מאות עסקאות נדל"ן שלא ניתן להשלים ● רשות המסים: "הרשות מבצעת בשבועות האחרונים החלפה של מערכת המחשוב הפנימית"

מה נמכר לאחרונה ב-3 מיליון שקל  בגוש דן / עיבוד: טלי בוגדנובסקי , גלובס

מה נמכר לאחרונה ב-3 מיליון שקל באזור תל אביב?

דירת 2.5 חדרים בתל אביב, דירת 4 חדרים ברמת השרון או בקומה 30 ברמת גן, ודירת 5 חדרים בהרצליה

ארז רוזנבוך, יו"ר מגוריט  / צילום: עמית חכמוב

מגוריט רכשה 136 דירות בהיקף של כ-277 מיליון שקל בתוך כשבועיים, בשלושה פרויקטים שונים

קרן הריט למגורים מגוריט דיווחה על שלוש עסקאות רכישה חדשות באשדוד, בתל אביב וביהוד ● לפי דיווחי החברה, לאחר העסקאות האחרונות, מצבת נכסיה של החברה עומדת על כ-1,350 דירות המרוכזות ב-22 פרוייקטים באזורים בהם קיים ביקוש ער לשכירות ארוכת טווח

אלי רוזנברג (בעיגול) ומטוס אל על בשדה התעופה בן גוריון / צילום: פרטי, יואב יערי

הנוסעים, הטייסים, המימון והתחרות מהאמירויות: האתגרים של בעל הבית החדש באל על

המימון, הנוסעים והעובדים: אלי רוזנברג החליף את תמי מוזס והפך לבעל השליטה בחברת התעופה הישראלית ● אבל אין לו רגע אחד של חסד ● כמעט בכל חזית מחכים לו אתגרים רבים ובעורף כבר נושפת גם התחרות מכיוון חברות התעופה של איחוד האמירויות

פרויקט מחיר למשתכן בשכונת הנוריות בראשל"צ / צילום: אורון נדל"ן

אורון נדל"ן מכרה שטחי מסחר ב-47 מיליון שקל במזרח ראשל"צ

החברה מכרה לחברה פרטית שטח בייעוד מסחרי בהיקף 2,850 מ"ר כחלק מפרויקט של מאות דירות מחיר למשתכן בשכונת הנוריות בעיר

הנפקת JFROG / צילום: SO&CO event management

חוזה חברתי חדש והעסקה שתזעזע את עולם השבבים: השבוע בהייטק

שלל ראיונות: מהמנכ"ל שאולפן ההקלטות שינה את חייו ועד נבחרת הכוכבים של Team8 והמנכ"ל שהנפיק השבוע את JFrog ● איך הקורונה פגעה בהשקעות בסטארט-אפים, עסקת טיקטוק יוצאת לדרך וקרן ההון סיכון של Wix ● וגם: עשר כתבות ההייטק שקוראי "גלובס" הכי אהבו ● השבוע שהיה בהייטק

אייל שרצקי, מנכ"ל משותף באיתוראן / צילום: תמר מצפי

מניית איתוראן צנחה בכ-60% מהשיא ונסחרת מתחת למחיר שבו נמחקה מת"א

חברת שירותי הרכב של משפחת שרצקי נפגעה מחולשה בשוקי הרכב של ברזיל וארגנטינה, כאשר פרוץ מגפת הקורונה הוסיף שמן למדורה ● כעת יש מי שמאתר הזדמנות במניה

אבי יעקובוביץ/ צילום: איל יצהר

"בטווח הארוך אין תחליף למשרד. מרכזי הפיתוח לא יעברו לדירות 3 חדרים בפלורנטין"

אבי יעקובוביץ, מנכ"ל חברת גב-ים, מצהיר שהחברה לא נפגעה עד כה ממשבר הקורונה, ושגם ענף ההייטק בישראל ממשיך כתקנו ● עם זאת, הוא מודה שהחברה זהירה יותר בהרפתקאות: "אם פעם היינו מהמרים ומתחילים לבנות בלי דייר, היום נעשה החלטות יותר מושכלות"

ג'יין פרייזר. הגיעה לעמדה שאף אחת לא הגיעה אליה מעולם  / צילום: Erin Scott, רויטרס

כל הדרך לפסגה: יותר ויותר נשים מתמקמות בצמרת ענף הבנקאות

ענף הבנקאות, מגזר גברי מסורתי, עוקף כעת מגזרים אחרים בארה"ב בקידום נשים ● ההמחשה לכך באה כאשר סיטיגרופ מינה את ג'יין פרייזר למנכ"לית ● בכך היא תהפוך לאשה הראשונה שמנהלת בנק בוול סטריט ● למרות זאת, הדרך לשוויון מגדרי בענף הפיננסים עוד ארוכה ותלולה

הבורסה בתל אביב נצבעת באדום בצל הקורונה / צילום: טלי בוגדנובסקי , גלובס

לאחר שאיבדה כמעט 20% מה צופה השנה החדשה לבורסה?

לאחר שנה קשה בהשפעת הקורונה, ממשיכים המשקיעים בבורסת ת"א ללוות בחששות את המגמות בשוק ● הרוח הפסימית נוגעת בעיקר לצפוי בהמשך הדרך בענפי האנרגיה המסורתיות, הנדל"ן והפיננסים ● מנגד, המשקיעים תולים תקוות בעיקר בביצועיהם העתידיים של ענפי הטכנולוגיה השונים

מלכה לייפר מובלת למעצר  / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של כאן 11

ביהמ"ש המחוזי: מלכה לייפר כשירה להסגרה לאוסטרליה

לייפר ביצעה על פי הנטען, עשרות עבירות מין בתלמידותיה ● משפט ההסגרה של לייפר מתנהל מאז 2014 בהליך שנפרס באופן חריג ביותר על פני למעלה מ-70 דיונים ● ללייפר עומדת זכות ערעור לבית המשפט העליון שצריך להיות מוגש בתוך 30 יום

בורסת תל אביב / צילום: רויטרס

מגמה שלילית בבורסה; אלקטריאון עולה ב-5.5%, נייס ב-2.2%

ירידות חדות באירופה ● בחוזים על מדדי בורסות ארה"ב נרשמות ירידות של כ-1.8% ● אנלייט החלה בהקמת פרויקט גסמה בספרד

בנימין נתניהו כשהודיע על הסגר השני / צילום: via Pool , רויטרס

הפרת בידוד שלישית בצוות הבכיר של ראש הממשלה נתניהו

יועצו המדיני של ראש הממשלה ראובן עזר, שחזר בשבוע שעבר מוושינגטון ונדרש לשהות בבידוד, נראה ביום שישי האחרון עורך קניות במבשרת ציון ● זו ההפרה השנייה של עזר, שיצא לריצה מחוץ למלון בארה"ב כשגם אז היה אמור לשהות בבידוד ● אתמול נצפה יועץ אחר של נתניהו, טופז לוק, כאשר הוא מצלם מפגינים בבלפור ומפר גם את הוראות הבידוד שלו

ממותגי טמפו / צילום: אתר החברה, יח"צ

על רקע סגירת המסעדות והברים: יצרנית המשקאות טמפו מוציאה עובדים לחל"ת

זוהי הפעם השנייה שיצרנית המשקאות שבשליטת ז'קי בר מוציאה את עובדיה לחל"ת בתוך חצי שנה על רקע המגבלות שהוטלו על המשק בשל משבר הקורונה

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - ראש השנה 18-20 בספטמבר

ראש השנה באיכילוב: 22 פצועים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

"גלובס" ובית החולים איכילוב חוזרים לדווח על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

תור לבדיקות קורונה במדריד / צילום: Paul White, Associated Press

אירופה בדרך לעוד סגר? בריטניה "על סף גל שני", ספרד מבקשת מחלק מתושבי מדריד לא לצאת מהבתים

הרשויות במדריד ביקשו ממאות אלפי תושבים בעיר להישאר החל מהיום בבתיהם, ולא לצאת למעט לצרכים חיוניים או לעבודה ● השכונות העיקריות שבהן יחולו החוקים החדשים נחשבות לשכונות עניות יחסית; אתמול התקיימו הפגנות בבירה "נגד סגר על בסיס כלכלי" ● ומה קורה בצרפת ובגרמניה?