גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

פרטנר דיווחה על ירידה של 70% ברווח התפעולי ברבעון

דוח פושר לפרטנר: ירידה בהכנסות מסלולר ל-466 מיליון שקל ברבעון הראשון ● שיפרה את מכירות הציוד ברבעון ל-201 מיליון שקל מ-169 מיליון ברבעון הקודם - מה שסייע להכנסות הכוללות ● החברה, ששוקלת גם להיכנס לתחום האשראי, תחלק לעובדיה קרוב למיליון שקל מרווחי החברה בשנת 2017

אדם צזנוף יו'ר פרטנר / ציילום: יחצ
אדם צזנוף יו'ר פרטנר / ציילום: יחצ

אחרי נפילה של כ-40% במחיר המניה מתחילת השנה, בחברת התקשורת פרטנר   דיווחו היום (ה') על כוונה לבצע רכישה עצמית של מניות בסכום של עד 200 מיליון שקל, כשהמנה הראשונה בהיקף 50 מיליון שקל תהיה מיידית. בקופת החברה היו בסוף הרבעון הראשון 703 מיליון שקל, כאשר רק לפני שנה ביצעה החברה פעולה הפוכה, כשגייסה הון בהיקף דומה לרכישה העצמית המתוכננת; הגיוס בוצע במחיר של כ-19.6 שקל למניה, כשהמחיר כיום הוא כ-14.1 שקל. המניה עלתה במהלך היום ב-7%.

פרטנר פרסמה את תוכנית הרכישה העצמית במסגרת דוחות הרבעון הראשון של 2018. במקביל דיווחה החברה כי היא בוחנת מנועי צמיחה חדשים - כולל תחום כרטיסי האשראי.

פרטנר הציגה ברבעון הכנסות של 826 מיליון שקל, עלייה של 3% מהרבעון המקביל אשתקד וירידה של 1% מהרבעון הקודם. הרווח הנקי הסתכם ב-9 מיליון שקל, בהשוואה לרווח של 64 מיליון שקל ברבעון המקביל והפסד של 50 מיליון שקל ברבעון הקודם. ה-EBITDA (רווח בניכוי ריבית, מס, פחת והפחתות) היה 177 מיליון שקל, ירידה של 29% מהרבעון המקביל ועלייה של 12% מהקודם.

שחיקה חדה נרשמה בתזרים המזומנים החופשי, שהסתכם ב-21 מיליון שקל - ירידה בשיעור דו-ספרתי מהרבעון המקביל ומהרבעון הקודם. הירידה משקפת את סיום תקופת התשלומים התשלומים של לקוחות על ציוד קצה (סמאטרפונים) שנרכשו לפני 1-3 שנים.

שחיקה במגזר הקווי והשוק הסיטונאי

מגזר הסלולר של פרטנר הציג ברבעון הכנסות של 644 מיליון שקל, כשההכנסות מציוד גדלו ב-23% ביחס לרבעון המקביל, ל-178 מיליון שקל, בעוד שההכנסות משירותים ירדו ב-5% ל-466 מיליון שקל. הסלולר הניב EBITDA של 134 מיליון שקל, ירידה מ-187 מיליון שקל ברבעון המקביל, כשההכנסה החודשית הממוצעת ממנוי (ARPU) הייתה 58 שקל, ירידה של 3 שקלים מהרבעון המקביל ושל שקל מהרבעון הקודם.

אחת הנקודות המעניינות בדוחות של פרטנר היא הפעילות הקווית. הכנסות החברה ממגזר זה היו 225 מיליון שקל ברבעון הראשון, כשההכנסות משירותים היו 202 מיליון שקל. אם משווים לרבעון המקביל, ההכנסות משירותים גדלו ב-8 מיליון שקל, והגידול מהרבעון הקודם היה של 5 מיליון שקל. הגידול בפעילות מיוחס בעיקרו להכנסות מטלוויזיה; אבל אם בוחנים את הרבעון הראשון של 2016, שאז לפרטנר לא הייתה טלוויזיה, אבל הכניסה שלה לשוק הסיטונאי הייתה בעיצומה - רואים שההכנסות עמדו על 222 מיליון שקל בשוק הקווי. המשמעות היא שהמגזר הקווי והשוק הסיטונאי נמצאים בשחיקה גדולה שהכניסה לטלוויזיה לא מצליחה לפצות.

ה-EBITDA מהמגזר הקווי הסתכם ב-43 מיליון שקל, ירידה של 33% מהרבעון המקביל ועלייה של 26% מהקודם. נכון להיום יש 77 אלף משקי בית שמחוברים לפרטנר TV.

פלאפון בולטת לטובה

"פרטנר החלה את 2018 בתנופה - ברבעון הראשון המשכנו לצמוח במספר מנויי ה-Post-Paid בסלולר, ובפרטנר TV יש כבר יותר מ-77 אלף משקי-בית מחוברים נכון להיום. בנוסף, פריסת תשתית הסיבים האופטיים הואצה משמעותית, ובכוונתנו להגיע עד סוף השנה כבר ליותר ממחצית הערים בישראל", מסר המנכ"ל, איציק בנבנישתי.

בהשוואה בין 3 חברות הסלולר הוותיקות - פרטנר, סלקום ופלאפון, פלאפון בולטת לטובה ברבעון הראשון. החברה מציגה תזרים חופשי גבוה יותר משל המתחרות ואת ה-EBITDA הרבעוני הגבוה בענף, 160 מיליון שקל, לעומת 134 מיליון שקל בפרטנר ו-112 מיליון שקל בסלקום. לפלאפון מספר המנויים הנמוך בין השלוש, אך הפער בהכנסות אינו מאוד גדול - 619 מיליון שקל בפלאפון, 11 מיליון שקל פחות מהמגזר הקווי של סלקום. זאת, למרות שלסלקום יש הכנסות מגולן טלקום על הרשת המשותפת ופרטנר רושמת בהכנסות גם את הוט ששותפה איתה.

ה-ARPU הגבוה בין השלוש הוא אצל פרטנר, אך היא גם היחידה ביניהן שרשמה ירידה במספר המנויים ברבעון, לעומת עלייה של 21 אלף בפלאפון ושל 5,000 בסלקום.

בשורת הרווח, 3 החברות מציגות שחיקה עצומה ביחס לרבעון המקביל ומעבר לרווח חד-ספרתי במיליוני שקלים. פרטנר ופלאפון רשמו ברבעון רווח נקי זהה, 9 מיליון שקל, בזמן שאצל סלקום הרווח הסתכם ב-7 מיליון שקל. עם זאת, לפלאפון יש הכנסות מימון ולא הוצאות מימון כמו של פרטנר וסלקום. אם לפלאפון היה חוב דומה לזה של פרטנר למשל, ספק אם לא הייתה עוברת להפסד.

התוצאות הכספיות של פרטנר

המטרה הבאה: לאומי קארד

על רקע הרפורמות בענף כרטיסי האשראי מחד והשחיקה בפעילות התקשורת מאידך, חברת פרטנר בוחנת כניסה לפעילות בתחום כרטיסי האשראי. פרטנר, שבשליטת חיים סבן, הודיעה היום כי "החברה נמצאת בתהליך בחינת מנועי צמיחה חדשים, לרבות בחינה ראשונית של אפשרות כניסה לתחום כרטיסי האשראי והחיוב, לרבות באמצעות רכישת חברה או כניסה לפעילות עצמאית בתחום זה".

נזכיר כי בנק הפועלים ולאומי צריכים למכור את חברות כרטיסי האשראי שבשליטתם (ישראכרט ולאומי קארד, בהתאמה) במסגרת חוק שטרום. פרטנר כבר גיששה באופן ראשוני בדבר אפשרות לרכוש את אחת החברות. יחד עם זאת, במערכת הפיננסית מעריכים כי סיכוי קלוש שהיא אכן תרכוש את אחת החברות. מדובר בעסקה גדולה למדי. שווי לאומי קארד מוערך בכ-2.5 מיליארד שקל, וישראכרט בכ-3.5 מיליארד שקל.

גם אם פרטנר לא תרכוש את מלוא המניות, מדובר בעסקה מאתגרת לחברה, במיוחד לאור מצבה הפיננסי והעסקי. כמו כן ישנם מתעניינים ברכישת ישראכרט ולאומי קארד בדמות קרנות השקעה זרות שאם ירצו יוכלו כנראה לגבור בקלות על הצעה מצד פרטנר.

בהקשר זה נזכיר כי המפקחת על הבנקים, ד"ר חדוה בר, אמרה אתמול (ד') במסיבת עיתונאים כי ישנם מתעניינים רבים בחברות כרטיסי האשראי, שנפגשים עם בנק ישראל בנושא. יחד עם זאת, חשוב לומר כי הרפורמות השונות בענף כרטיסי האשראי מקלות על כניסה של מנפיקי כרטיסי אשראי חדשים, ולכן נראה כי תרחיש סביר יותר הוא שפרטנר תיכנס באופן עצמאי כמנפיקה כרטיסים או תחבור בשיתוף-פעולה לאחד הגופים בעולם התשלומים.

בינתיים בשוק ההון התלהבו מהודעתה של פרטנר, וזאת על אף שכלל לא בטוח שהיא תיכנס לפעילות בעולם התשלומים והאשראי. מניית החברה זינקה בכ-6.5% (נכון לשעת הצהריים), וזאת על אף דוחות פושרים למדי שהיא פרסמה.

עוד כתבות

לילך כהן-שולומון / צילום: רמי זרנגר

אחרי כ-10 שנים: מנהלת השיווק המוערכת של חטיבת החלב בתנובה פורשת

לילך כהן-שולומון תעבור לשמש כסמנכ"לית השיווק של הנציגות הישראלית של קימברלי קלארק ● תוחלף בתפקיד ע"י מיכל בצר, כיום מנהלת תחום תזונה יומיומית בתנובה

ערן אייל, מייסד ומנכ"ל Shopin  / צילום: אתר Shopin

יזם הבלוקצ'יין המורשע ערן אייל נעצר וצפוי לגירוש מארה"ב

היזם הישראלי-דרום אפריקאי, שהורשע לפני כחודשיים בהונאת משקיעים בשתי חברות שהקים וניהל, מוחזק במעצר כשבוע ● בינתיים ממשיכה להתנהל התביעה שהוגשה נגד אייל על ידי רשות ניירות ערך האמריקאית בגין הונאה בהנפקת מטבעות דיגיטליים למיזם Shopin

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 26 בפברואר

אתמול באיכילוב: 4 נפגעים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

בורסות אירופה / צילום: רויטרס

התמתנו הירידות בניו יורק; וול סטריט בדרך לרשום את השבוע הגרוע ביותר מאז משבר הסאבפריים

ירידות חדות בשווקים בצל האצת התפשטות נגיף הקורונה מעבר לגבולותיה של סין ● שלושת המדדים בני יורק משלימים נפילה של 10% מהשיא ● הדאקס צנח ב-3.2%, הפוטסי ב-3.4%, הבורסה בהולנד נפלה ב-3.75% ● הנפט מתרסק מתחת ל-50 דולרים לחבית ● שר הבריאות הגרמני אחרי יו"ר ה-FDA: "המדינה על סף מגפה"

נוסעים בנמל התעופה בהונג קונג. אופן זרימת החדשות ישפיע על היקף השיתוק הכלכלי 
צילום: AP - Kin Cheung

התפשטות הקורונה: הונג קונג מנסה לאושש את הכלכלה ע"י חלוקת כסף חינם

ממשלת הונג קונג הודיעה שהיא תקצה סכום של 15.4 מיליארד דולר במענקים ובפטור ממסים לכל תושבי העיר ● שר האוצר בהונג קונג אמר ש"אמצעי בלתי רגיל" נחוץ כדי לעודד הוצאה צרכנית ולהקל את המתחים הפיננסיים בהונג קונג

דוד האן / צילום: איל יצהר

"גם עסק פעיל ומשגשג יכול להיכנס לבעיית מימון בשל המשבר"

פרופ' דוד האן, לשעבר כונס הנכסים הרשמי, מעריך כי אם התפרצות הקורונה לא תיעצר בחודשים הקרובים, לא מעט חברות עשויות להיקלע לבעיות תזרימיות קשות ● להערכתו, אם המשבר יחלוף בחודשים הקרובים, חברות ישראליות יוכלו להגיע להסדרים מול החברות הסיניות וגם מול נותני האשראי

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ / צילום: טום ברנר, רויטרס

טראמפ על משבר הקורונה: "רמת הסיכון של ארה"ב נמוכה ביותר"

במסיבת עיתונאים חלק טראמפ על קביעת ה-CDC שהתפשטות הנגיף לארה"ב היא "בלתי נמנעת" ● תומכי טראמפ: CDC גרם לבהלה כדי לחולל נפילות שערים בוול סטריט במטרה לפגוע בנשיא

הסגר בצפון איטליה לאחר התפרצות נגיף הקורונה / צילום: Claudio Furlan/Lapresse, AP

כך מסקרים באיטליה את החלטת ישראל לאסור כניסת איטלקים

בעוד ששכנותיה האירופיות שומרות על גבולות פתוחים, בישראל, בירדן, בסעודיה ובמספר מדינות נוספות החליטו לאסור על כניסת אנשים ששהו באיטליה בשבועיים האחרונים ● התעשיינים והחברות באיטליה התאחדו היום בקריאה לממשלה האיטלקית לשדר רוגע לציבור

יצחק תשובה/ צילום: גדעון לוין

עוד הנפקת נדל"ן של תשובה: אלעד מגורים החדשה תנסה לגייס 100 מיליון שקל באג"ח

באחרונה השלים בעל השליטה יצחק תשובה הנפקת אג"ח של חברת אלעד גרופ, המרכזת את פעילותו בצפון אמריקה

האם השקל הוא המטבע החזק ביותר בעולם? / צילומים: shutterstock, עיצוב: טלי בוגדנובסקי

המאזן הלאומי ל-2018: סך הרכוש בישראל עלה ב-7% ועמד על קרוב ל-3.5 טריליון שקל

הרכוש הלאומי גבוה פי 2.6 מהתוצר המקומי הגולמי - והוא מייצג סכום של 392 אלף שקל לנפש, לעומת 376 אלף שקל לנפש בסוף 2017 - עלייה של 4.4%

העומס הרגשי של עובדי שירות לקוחות / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

בוטים לא היו עומדים בזה: העומס הרגשי של עובדי שירות לקוחות

מחקר שמובילה פרופ' ענת רפאלי מהטכניון בדק כיצד משפיעים רגשות הלקוחות על עבודת נותני שירות בשיחות צ'ט, וואטסאפ ומסרונים ● הממצאים: רגשות שליליים, אף שהם מיעוט מהשיחות, מאטים באופן משמעותי את העבודה ● האם בוטים יכולים להיות פתרון?

ירון בלוך/ צילום:עמרי מירון

הפספוס החוץ-בנקאי של לאומי: לאומי פרטנרס מובילה את הנפקת מימון ישיר לפי שווי כפול מזה שבו מכרה את חלקה

פחות משנתיים לאחר שלאומי פרטנרס מימשה את חלקה במימון ישיר לפי שווי של 750 מיליון שקל, מונפקת חברת האשראי הצרכני לפי שווי כפול ויותר ● במקום אקזיט של 300 מיליון שקל, נותרה לאומי פרטנרס "תקועה" עם החזקה במניות חברה פרטית מקבוצת צור שמיר

יואב בן אור  / צילום:תמר מצפי

הסכסוך בעמיתים עולה דרגה: ההסתדרות נגד המינוי מחדש של מנהל הקרנות הוותיקות שבהסדר

ההסתדרות יוצאת בהתקפה אישית נגד בן אור, המנהל המיוחד של עמיתים, ומתריעה מפני "כוונה לבצע מחטף באמצעות הליך מינוי בלתי תקין לתפקיד המנהל המיוחד"

מה אפשר לקנות ב-1.3 מיליון שקל בדרום הארץ / צילומים: בר אל, שיר גולני. עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

איזו דירה אפשר לקנות ב-1.3 מיליון שקל בדרום

4 חדרים באילת ובבאר-שבע, 5 חדרים באופקים או קוטג' בנתיבות

יקי נוימן, מנכ"ל קבוצת דוראל  / צילום: דניאל שיטרית

בדרך לבורסה: חברת האנרגיה המתחדשת דוראל שוב מקדמת הנפקה לפי שווי של 550-500 מיליון שקל

דוראל נחשבת לאחת החברות המובילות בענף הצומח, ובולטת בין היתר בזכות שיתוף הפעולה הפורה עם המגזר הקיבוצי ● הכנסותיה השנתיות מוערכות בכ-100 מיליון שקל, עם רווחיות של כ-15%-11%● מלבד הפרויקטים הקיימים, הגיוס נועד לסייע לדוראל להוציא לפועל תוכניות להתרחבות משמעותית

התפרצות קורונה בדרום קוריאה / צילום: Ahn Young-joon, AP

מה הסיכוי למות מנגיף הקורונה ועד כמה זה יותר חמור משפעת

עד כה אובחנו למעלה מ-82 אלף נדבקים בקורונה ברחבי העולם, והמספר הולך וגדל מדי שעה ● מי נמצא בקבוצת הסיכון הגבוהה ביותר למוות מהמחלה? לפי הנתונים בסין, מדובר בגברים בגילאי 80 פלוס

בני גנץ ובנימין נתניהו / צילומים: יוסי זמיר, Jack Guez/ ASSOCIATED PRESS

סקר "גלובס" ומכון שילוב: הישראלים לא מתכוונים לזוז מהגוש

שלוש מערכות בחירות רצופות בתוך שנה עשו את שלהן והציבור כבר יודע מה הוא חושב על הנושאים שעל הפרק ● רק מצביעים מעטים, כפי שנראה, שוקלים לעבור בין הגושים וגם כשהם כבר עוברים - הם מקזזים אלה את אלה משני כיווני המפה הפוליטי

אימוץ ילדים על ידי זוגות להט"בים / צילום: שאטרסטוק

העליון בהחלטה דרמטית: יש לאפשר ללהט"בים הליכי פונדקאות

בית המשפט העליון הקציב למחוקק שנה לתיקון החוק בהתאם לפסיקה החדשה, תוך שנתן דעתו על הפגיעה החמורה והנמשכת בזכות לשוויון ולהורות הנגרמת לגברים יחידים ולבני זוג מאותו מין ● "החרגתה הגורפת של קבוצת הגברים ההומוסקסואלים מתחולתו של הסדר הפונדקאות נחזית כהפליה 'חשודה'"

בריאות דיגיטלית / צילום: שאטרסטוק

אלון בלוך גייס 48 מיליון דולר כדי לספק חוות דעת רפואיות

חברת K פיתחה אפליקציה שנותנת חוות דעת ראשוניות ● המטרה: לספק ידע לחולים, להוריד נטל מהרופאים ולייעל את מערכת הבריאות

 

רשות המסים מגדירה את המשפחה מחדש / עיצוב: טלי בוגדנובסקי

פרשנות: כמו בחוק דירה שלישית - רשות המסים מגדירה את המשפחה מחדש

רשות המסים מתכוונת לבצע שינוי מהפכני בתחום מיסוי הנדל"ן - שינוי הגדרות התא המשפחתי לצורכי מס רכישה ומיסוי מקרקעין בכלל ● האופציה המובילה היא זו שהופיעה בחוק דירה שלישית: כל הנכסים שייכים לשני בני הזוג