גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מדקס הודיעה השבוע על שיתוף פעולה עם חממה אוסטרית

חממת מדקס כוללת היום שתי חברות פעילות ושתי חברות נוספות שכבר נבחרו אבל עדיין לא אושרו סופית על ידי רשות החדשנות ● "אנו נרגשים לקיים את שיתוף הפעולה עם חממת מדקס המהווה עבורנו גשר לאומת הסטארט-אפ", אמר מנכ"ל המאיץ Health Hub Vienna

שי פוליקר
שי פוליקר

חממת המכשור הרפואי מדקס חתמה על הסכם לשיתוף פעולה עם המאיץ האוסטרי Vienna Health Hub במטרה לקדם טכנולוגיות בתחום המכשור הרפואי. שיתוף הפעולה יכלול חילופי ידע במגוון תחומים, וביניהם: חשיפה למשקיעים, למנטורים ולגורמים רלוונטיים נוספים בתעשייה, בבתי חולים, באוניברסיטאות, מוסדות מחקר ובגופים נוספים.

שי פוליקר, מנכ"ל חממת מדקס, ציין כי שיתוף הפעולה החדש יאפשר ליזמים וחברות הפועלים במסגרת חממת מדקס להיעזר במערכים מקצועיים שונים במדינות מרכז אירופה המקיימים קשרים עם המאיץ האוסטרי. מאיץ HHV נתמך על ידי ממשלת אוסטריה והוא פועל בשיתוף פעולה הדוק עם בתי החולים המובילים בה.

"אנו נרגשים לקיים את שיתוף הפעולה עם חממת מדקס המהווה עבורנו גשר לאומת הסטארט-אפ", אמר תומס ווילברט, מנכ"ל המאיץ Health Hub Vienna. "מערך הקשרים האיכותי של המאיץ בשילוב עם היכולות של היזמים הישראלים והפוטנציאל להרחבת הקשרים עם משקיעים, מהווה מנוף לשיתוף פעולה מוצלח ואיכותי בתחום המכשור הרפואי."

חממת מדקס כוללת היום שתי חברות פעילות ושתי חברות נוספות שכבר נבחרו אבל עדיין לא אושרו סופית על ידי רשות החדשנות. פוליקר מספר כי הפרויקט הראשון הוא Endo Ways, מיקרוקטטר לטיפול בסרטן הכבד שפותח על ידי נועם שמאי (שפיתח את הטכנולוגיה של חברת אובאלום הותיקה).

"אנחנו מכניסים לתוך הגידול חומר כימותרפי שחוסם את זרימת הדם לגידול והורג אותו. הכניסה לגידול מאוד קשה. היזם פיתח קטטר רובוטי שמתקדם בעצמו לתוך הגידול. היום יש צורך לדחוף את המוצר ידנית לתוך הגידול וקשה להחליט ביון קשיחות, כלומר מוצר שידחף בקלות, לבין גמישות כלומר שיתעקם בקלות לפי הצורך ולא יהרוס את הרקמה. כשהקטטר מושך את עצמו אין בעיה בכלל. כך אפשר להגיע יותר מהר ובקלות לכבד ויתרון נוסף הוא שהרופא לא חייב להיות בתוך הקרינה".

מוצר שני מיועד לטיפול בפרפור עליות. הוא מנוהל על ידי ד"ר צחי ברגר, ומבוסס על פטנט של של פרופ' ליאוניד סטרניק מבית החולים שיבא. "הפרעה זו של הלב גורמת להיווצרות קרישי דם שעלולים להיסחף למוח ולגרום לשבץ. כיום יש לנו מכשיר של חברת אבוט שהוא בעצם מעין פילטר כזה, שמונע מקרישי הדם לעלות.

"אנחנו תוקפים את הקרישים קרוב יותר למקור ההיווצרות שלהם. הם נוצרים במעין 'אוזנית' כזו של הלב, ואילו אנחנו יוצרים סוג של שרוול כזה שחונק את האוזנית שמייצרת את הקרישים. כבר היום הדבר נעשה באמצעות ניתוח שבו סוגרים עליה מבחוץ. אנחנו מגיעים מתוך הלב וחוסמים אותב מבפנים, מבטלים אותה לגמרי".

פרוייקט נוסף הוא פרי שיתוף פעולה ייחודי של החממה עם קופת חולים כללית, אשר עבר דרך "אקס לאב", פרוייקט מיוחד של החממה שנועד לבחון, בתשלום ראשוני נמוך, רעיונות בוסריים ולבחון את היתכנותם, טרם יוחלט אם הם מתאימים לחממה.

הפרוייקט שעבר בינתיים בהצלחה את התהליך הוא מיזם בתחום טיפול בדליפות המעי, ששמו Canary Check היזמים הם ד"ר מתן בן דויד וד"ר אמיר קרייצר (מבוסס על פטנט של מור יישום).

"כאשר מבצעים ניתוח במערכת העיכול וסוגרים את המקום עם סיכות, זה יכול ליצור נמק קטן או חור שאיפלו אם הוא קטן, יכול להוביל לדליפות של תוכן המעי לתוך חלל הבטן וזה מצב מסכן חיים לחולה. בביילינסון אמרו לי ששליש מהחולים בטיפול נמרץ נמצאים שם עם דליפות מעי לאחר ניתוח.

"ככל שמגלים את הדליפה מוקדם יותר, כך אפשר לטפל בה באופן מוצלח יותר, אבל לרוב הגילוי הוא רק לאחר חמישה ימים ואז הנזק הוא כזה שאף פעם לא באמת מתאוששים ממנו. הרעיון של היוזמה נהגה על ידי רופא מנתח ומהנדס חומרים, שהציעו להשתיל חומר מתכלה שהתכונות שלו משתנות אם יש דליפה וממש ישדר סיגנל באופן אלחוטי החוצה. אם אין דליפה לאחר הניתוח, החומר יתכלה. העבודה עם הכללית ומור יישומים בתוך אקס לאב במקרה הזה הייתה מצויינת. אנחנו סיפקנו את החומר והם תרמו שני כירורגים לניסויי חיות וגם המון ייעוץ. הפטנטים יישארו של מור אבל החברה תקום אצלנו".

פרוייקט נוסף שטרם אושר סופית אך כבר נבחר, הוא טיפול אבלציה באמצעות גז, שאינו חם ואינו קר אך שהורג ספציפית תאים סרטניים. המיזם, Plasmed, מבוסס על פטנטים של מעבדת הפלסמה בטכניון וקבוצת חוקרים מבית חולים רמב"ם בהובלת ד"ר יקי כהן מרמב"ם.

"עדיין יש נאיביות מסוימת"

פוליקר מגיע מתחום המכשור הרפואי, ושימש כבכיר בחברות אימפולס דיינמיקס ומטהקיור של הצמד פרופ' שלמה בן חיים ולואיס פל, ואחר כך ניהל סטארט-אפ הולנדי-אמריקאי בתחום מערכת העיכול. לפני כשנה חזר לארץ.

"במשך שנים רבות הייתי מנותק מסצינת המכשור הרפואי בישראל אבל בחו"ל נחשפתי דווקא לכמה מכשור רפואי ישראלי הוא מותג עולמי. גם בארה"ב וגם באירופה, העובדה כי הגעתי מחברות מכשור רפואי ישראליות עזרה לי כמעט בכל מקום. עולם המכשור הרפואי בישראל מזוהה עם יצירתיות ומוצרים יוצאי דופן.

"כשחזרתי ראיתי שהחברות כאן בוגרות יותר מכפי שהיו, עדיין יש נאיביות מסויימת לגבי השיפוי הביטוחי והמודל העסקי, אבל המצב היה יותר גרוע בעבר. אצל היזמים החוזרים, אלה שכבר בנו חברה אחת, ההבנה עמוקה יותר. נדיר שאנחנו מגיעים לפגישה עם חברה שמעוניינת להיכנס לחממה, ואין לה טכנולוגיה מרשימה והבנה ברורה איך להגיע לאבטיפוס ברמה ההנדסית. עם זאת עדיין לא תמיד קיים הידע לגבי אי להפוך את האבטיפוס למוצר. זה בדיוק התפקיד של החממות".

לגבי פרוייקט X-Lab אומר פוליקר: "אנחנו לוקחים מהאוניברסיטאות ומבתי החולים רעיונות שאחרת כלל לא היו יוצאים לפועל. אנחנו מנסים להוציא אותם לפועל בצורה הכי פחות 'כואבת' לממציאים. הכוונה היא שהרופאים או החוקרים לפעמים לא מצליחים לגייס זמן אפילו כדי לרשום פטנט. אנחנו משקיעים בפרוייקט כזה עד 50 אלף דולר בשיתוף פעלה עם חברת המסחור של אותה אוניברסיטה או אותו בית חולים. יש לנו שת"פ קבוע עם מור יישומים".

פוליקר מציין כי החממה מתמקדת בינתיים במכשור רפואי קלאסי ופחות בבריאות דיגיטלית "למרות שזה במנדט שלנו. אם ניקח על עצמנו פרוייקט בריאות דיגיטלית נרצה לראות שיש לו השלכות מאוד ברורות של טיפול במחלות, ולא אפליקציות מידע או שמירה על הבריאות לבריאים. חשוב בכל מקרה להבין את המודל העסקי מההתחלה. זה נכון גם לרעיונות מתחום האבחון. יש כמה תחומים שבבירור יהיו בהם הצלחות, אך כרגע נראה שיש סביבם הייפ כמו טיפול בבית. אנחנו מאוד בררנים".

בחממה שותפים חברת מדקס בראשות הראל גדות, שייסדה את החממה, יחד עם בוסטון סיינטיפיק, קרן אינטלקטואל וונ'צרס ובית החולים שיבא. "בוסטון היו מבחינתי הפתעה חיובית", אומר פוליקר. "כמובן ידענו שהם חברה מובילה, אך לא שיערנו שיהיו כל כך מעורבים. דיויד נאפ, סגן נשיא למחקר בחברה, מעורב ממש יומיומית, פגשנו לפחות עשרה אנשי שיווק ומכירות של בוסטון בתחומים המעניינים אותנו, התמיכה שלהם היא מדהימה. כדי להבין מי בדיוק מקבל החלטות הרלוונטיות למוצרים שלנו בכל אחת מן המדינות, צריך מישהו שממש נמצא שם. בישראל אין אנשים כאלה ברוב התחומים. לנו יש את הראל, שיודע הכל כשזה מגיע לרובוטיקה".

איך אתם חושבים לממן את החברות אחרי שיבגרו מן החממה?

"אנחנו מדברים על זה עם כל חברה מהיום הראשון. אנחנו בקשר עם גורמים אסטרטגים פוטנציאלים, בעיקר מי שרוצה לשווק את המוצרים שלנו. אנחנו מעריכים כי מינימום ההשקעה להגיע למכירות ראשונות באירופה היא כ-10 מיליון דולר. לכן המטרה שלנו היא שיהיו לנו שיחות משמעותיות עם משקיעים אסטרטגיים בשנה הראשונה של השהות בחממה".

עוד כתבות

בית המשפט העליון. הכדאיות הכלכלית לא הייתה השיקול היחידי / צילום: Shutterstock, Seth Aronstam

בית המשפט העליון אישר עסקה בנכס של הקדש ציבורי ללא התמחרות

נאמנים של הקדש ציבורי ביצעו עסקת קומבינציה בבניין בן שלוש קומות בשכונת רוממה בירושלים, ללא מכרז ובניגוד להנחיה מינהלית, אך באישור רשם ההקדשות ובית המשפט המחוזי  ● ערעור שהוגש על ידי חברה שביקשה לבטל את הזכייה נדחה על ידי העליון ● השופטים: הנוהל אינו מחייב

שער עיתון בניו מקסיקו, השבוע. עלייה חדה בצילומי החורבן מעזה בעיתונות האמריקאית / צילום: גזיר עיתון

בחירתם של ג'ו ושל טוני: להציל אותנו או להציל אותם

שיחה אינטימית (שלא הייתה) עם מזכיר המדינה של ארה״ב: זו אינה מלחמת נקם, זו מלחמת חרדה

עסקאות השבוע / עיבוד: טלי בוגדנובסקי

בעיצומה של המלחמה: בכמה נמכר פנטהאוז עם נוף לים בבת ים?

ברחוב ירושלים 9 בבת ים נמכר פנטהאוז עם 5 חדרים בשטח בנוי של 185 ומרפסות בשטח של 100 מ"ר, תמורת 5.6 מיליון שקל ● המתווכת בעסקה: "יש תחושה שהשוק מתחיל להתעורר. אני בעיקר מרגישה את זה עם תושבי החוץ, שהעניין שלהם בארץ עלה לאחרונה"

כוחות צה''ל ברצועת עזה / צילום: דובר צה''ל

תחת אבטחה כבדה: כך הועברו 180 מיליון שקל במזומן מצפון רצועת עזה

בזמן הפסקת האש, בגיבוי של האו"ם ובאישור ישראל: מאות מיליוני שקלים במזומן הועברו מצפון רצועת עזה לדרומה - כך לפי חשיפה של "פייננשל טיימס"

סיכום שווקים שבועי / צילומים: שאטרסטוק, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

מלכודות ההשקעה שנחשפו ב-2023 - ועוד 4 כתבות על המצב בשווקים

פעילות הסוחרים העצמאיים בשוק ההון נחשפת ● האם לאפל יש עוד לאן לטפס? ● האנליסט שמעריך מה יקרה ביום שאחרי המלחמה ● וגם - המומחים שחושבים שריבית בנק ישראל ב-2024 תהיה גבוהה בהרבה ממה שחושבים בשוק

נמל חיפה / צילום: Shutterstock

בהשפעת החות'ים? ירדן מפסיקה את היצוא דרך נמל חיפה

שר המסחר והתעשייה של ירדן הודיע כי עמאן החליטה לוותר על היצוא מנמל חיפה לטובת קו דרך נמל עקבה, שלטענתו מאפשר יצוא לארה"ב ולמדינות נוספות "תוך מחירי תעבורה ואחסון זולים יותר" ● הירדנים לא ייחסו את הסטת היצוא מנמל חיפה לנמל עקבה למתקפות החות'ים מאז פרוץ המלחמה, אך ברור שזהו אחד מהשיקולים

אוניברסיטת פנסילבניה / צילום: Shutterstock, JHVEPhoto

נשיאת אוניברסיטת פנסילבניה התפטרה לאחר הביקורת הנוקבת על דבריה בשימוע בקונגרס

ליז מגיל נאלצה להתפטר לאחר שסירבה בשימוע שנערך בשבוע שעבר להגיד מפורשות שקריאות לרצח עם של יהודים מפירות את הקוד האתי של האוניברסיטה ● איש העסקים רום סטיבנס איים למשוך תרומה של 100 מיליון דולר אם לא תתפטר

המורדים החות'ים בתימן / צילום: ap, Hani Mohammed

החות'ים מאיימים: נתקוף כל ספינה שתשוט לישראל

המורדים החות'ים מסרו היום כי הם לא יאפשרו לאף ספינה לחצות את הים האדום או את הים הערבי, אלא, רק לאוניות שיעבירו סיוע הומניטרי לרצועת עזה להגיע ● הודעה זו התבצעה לאחר דיווח כי ארה"ב נמצאת בשיחות עם שותפותיה במפרץ הפרסי, לגבי מבצע צבאי נגד החות'ים

פאדי קוסגרייב, המייסד המושמץ של כנס הטכנולוגיה WebSummit / צילום: ap, Armando Franca

התחקיר הקונספירטיבי שמעורר סערה אנטישמית בענף ההייטק

לאחר שהתפטר מתפקידו כמנכ"ל ווב סאמיט בעקבות האשמות אנטי-ישראליות כבדות משקל ואף זנח את רשת ה-X, חזר פאדי קוסגרייב לצייץ לאחר קרוב לחודשיים של היעדרות ושיתף כתבה הרומזת לקונספירציה אנטישמית חובקת ממשלה ואת תעשיית ההייטק

עבד אל־פתאח א־סיסי, נשיא מצרים / צילום: Mandel Ngan, AP

דיווח ערבי: מצרים בוחנת קליטת מאות אלפי פליטים פלסטינים

לפי הדיווח בעיתון "אל-אח'בר" הלבנוני, שינוי הקו המובהק של קהיר מהסירוב המוחלט לקליטת פלסטינים נובע מהערכה שישראל תמשיך להפעיל לחץ כלכלי על הרצועה, גם לאחר מיטוט חמאס

סרס 5 חשמלי / צילום: יח''צ

סרס 5 חשמלי: בן הדוד של טסלה מתברר כמציאה

לקרוס אובר החשמלי החדש של סרס הסינית יש ממדים מכובדים, תא נוסעים איכותי, מרווח ומאובזר וטווח חשמלי סביר ● תא המטען מוגבל אבל אם המחירים ישרדו את העלאת מס הקנייה, זו עשויה להיות מהבחירות המשתלמות והמרשימות בפלח

הבורסה בתל אביב / צילום: Shutterstock

מגמה מעורבת בבורסה; מניית אל על משלימה עליה של כ-25% בשבוע

מדד ת"א 35 עולה ב-0.2%, ומדד ת"א 90 יורד ב-0.7% • בלאומי ממליצים על הקטנת חשיפה לאג"ח קונצרניות • למרות שהוא בשיא של שנה וחצי, ישראלים רבים משקיעים במדד ה-S&P 500 • הנפט בירידה כבר שבעה שבועות ברציפות, הירידה הארוכה ביותר מזה חמש שנים • ברביעי תתקיים החלטת הריבית בארה"ב; התחזית של מזרחי טפחות: הריבית לא תשתנה

דירה בכרמי גת. קריית גת הפכה ליעד מבוקש בקרב תושבי חוץ חרדים / הדמיה: 3dvision

בדרך לגל עלייה: האם יהודי העולם ירכשו דירות בישראל ומה יקרה למחירים?

התערערות תחושת הביטחון גורמת ליהודים רבים בעולם לחשוב על רכישת דירה בישראל - גם אם כרגע הם רק בודקים אפשרויות ● בשוק אומרים שההתעניינות מגיעה גם ממדינות כמו מקסיקו ופנמה, לצד בריטניה, צרפת וארצות הברית

אלוף (במיל') יצחק בריק / צילום: אביב חופי

האלוף שהתריע מפני מלחמה חושף: זה הפתרון הטוב ביותר לגבולות ישראל

"בחסות הגדרות והחומות ביטלנו כוחות, הורדנו את מספר ימי המילואים ואת מספר הסיורים על הגדר, והתפיסה קרסה לחלוטין", אומר אלוף (במיל') יצחק בריק ● הוא גם מטיח ביקורת על ההתנהלות במנהלת גבולות ותפר במשרד הביטחון, הגוף האמון על בניית הגדרות והחומות סביב ישראל

הסולידית / עיבוד: טלי בוגדנובסקי

הסולידית, מהם כללי ההשקעה לזמן מלחמה? "לא להיות במצב שברבור שחור ממוטט אותך"

הבלוג הפיננסי "הסולידית" פעיל למעלה מעשור עם טראפיק של מאות אלפי קוראים, אבל המלחמה העלתה אצל הכותבת שלו שאלות לגבי העיסוק הכלכלי ● בראיון דרך X היא אומרת כי אחת המסקנות שלה מהשבת השחורה היא ש"דאגה לשולי ביטחון, מתוך הבנה שהחיים עלולים להנחית עליך נבוט, היא הבסיס להשקעה לטווח ארוך"

ג'וזפ בורל, אורסולה פון־דר־ליין, פדרו סנצ'ז, אולף שולץ/ צילומים: AP, shutterstock עיבוד: טלי בוגדנובסקי

"הזכות להביס את חמאס": המדינה שמדרבנת את כל אירופה לתמוך בישראל

מדינות כמו גרמניה, בריטניה ואיטליה עדיין עומדות לצד ישראל, נכון לעכשיו, ונאבקות בדרישה להכריז על הפסקת אש שמקדמים ארגונים בינלאומיים המסונפים לאו"ם ● ברמת האיחוד האירופי, הפיצול משתקף בחילוקי דעות בנציבות, אך לא בעמדה אנטי-ישראלית ברורה

נשיאת אוניברסיטת פנסילבניה ליז מגיל / צילום: ap, Mark Schiefelbein

תורם של אוניברסיטת פנסילבניה מאיים לבטל מתנה בשווי 100 מיליון דולר אלא אם כן הנשיאה תודח

אזהרת איש הכספים רוס סטיבנס מגיעה כאשר פאנל הקונגרס הכריז על חקירת אנטישמיות בפן, ב-MIT ובהרווארד

המורדים החות'ים בתימן / צילום: ap, Hani Mohammed

אחרי ההודעה הזו לארה"ב יהיה קשה להימנע ממלחמה אזורית

המורדים החות'ים בתימן הודיעו על חסימת מיצר באב אל־מנדב לסחורות ימיות. מדובר באירוע בקנה־מידה היסטורי, שמשפיע במישרין על כלל עולם השיט והמסחר • אלא שההשפעות של האיום גדולות בהרבה מהמרחב הימי ועשויות לגרור גם את ארה"ב וגם את ישראל להסלמה בחזית נוספת – אלה האמצעים שעומדים לרשותנו לצורך כך ● גלובס עושה סדר

אל״מ ענת הרשקוביץ / צילום: דובר צה''ל

היא הייתה שחקנית כדורעף מצטיינת, היום היא אחראית על שלושה גדודים ו-800 מילואימניקים

בשלושת התפקידים האחרונים שלה בצה"ל היא הייתה האישה הראשונה, היא לא מתחרטת לרגע שוויתרה על קריירת ספורט מבטיחה, ובימים אלה הצוות שלה פועל בתוך עזה וגם בבור של הרמטכ"ל ● שיחה קצרה עם אל"מ ענת הרשקוביץ, מפקדת מרכז חושן בצה"ל

הפעילות הקרקעית של כוחות צה''ל ברצועת עזה / צילום: דובר צה''ל

דובר צה"ל פרסם שמות חמישה חללים והודיע על פציעת 15 חיילים

שמותיהם של חמישה חללי צה"ל הותרו לפרסום • החות'ים: "נחסום מעבר לכל כלי שיט שבדרך לישראל, מכל מדינה" • נתניהו: "ישראל תמשיך במלחמה הצודקת לחיסול החמאס" • גלנט בצפון עזה: "נגיע לצמרת חמאס" • צה"ל חיסל חוליית מחבלים בבית ספר בשוג'אעייה ותקף מפקדה של חיזבאללה • בבארי הודיעו: סהר ברוך נרצח בשבי חמאס ● עדכונים שוטפים