גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אחד בפה, אחד במציאות: קל להתחייב, קשה מאוד לבצע

על עתידנות ומציאות ● תמצית ממצאי השבוע

משה כחלון. השר שעל חלוקת האוצר. "מדינת ישראל מכירה בתופעה כטרור לכל דבר ועניין, התושבים יפוצו עד השקל האחרון", אמר והתחייב שנפגעי טרור העפיפונים בעוטף עזה יזכו לפיצוי כספי מזורז. במציאות: 321 מתוך 894 עררים לתביעות פיצויים על נזק עקיף ב"צוק איתן" (יולי-אוגוסט 2014) עדיין לא התבררו בפני ועדות הערר של מס רכוש וקרן הפיצויים של האוצר (לפי בדיקת "ממון"). גם 50 עררים, מתוך 362, ממבצע "עמוד ענן" (נובמבר 2012) טרם התבררו.

חיים כ"ץ. השר שמשגיח על העובדים. "סביבת העבודה באתרי הבנייה היא פצצה מתקתקת לבני נוער, ועד שהיזמים והקבלנים לא יפנימו את הלך הרוח החדש וישקיעו כנדרש בבטיחות, אני לא שקט עם עבודת הנערים באתרים". במציאות: 148 תיקי חקירת תאונות בנייה עברו מהמשטרה לפרקליטות בשנים 2010-2016, דיווח מבקר המדינה לא מכבר - אבל רק 27 כתבי אישום הוגשו, נגד 46 נאשמים בלבד, הפרקליטות גנזה חשדות נגד 360 חשודים. לפני כמה שבועות הצהיר השר שהוא "יוזם" תקנות שיחייבו קבלנים להתקין רשתות באתרי הבנייה, מעקות ופיגומים בטיחותיים.

חדוה בר. המפקחת על עתיד הבנקים. באוגוסט ימלאו שלוש שנים לשטף העתיד שנפתח עם מינויה: טכנולוגיה, חדשנות, בנקאות דיגיטלית, אפליקציות. תחרות? ציטוט מדצמבר 2017: "נשאלת השאלה אם רואים ניצני שינויים של תחרות? התשובה היא כן, ומשקי הבית נהנים ממנה". במציאות: המערכת הבנקאית ה"תחרותית" העלתה את הריבית בעיקר למשקי בית ועסקים קטנים. תירוץ השבוע של המפקחת שלהם: "הסיכון עלה".

בנימין נתניהו. מנהיג הכלכלה התחרותית החופשית. "22 שנה אני מנסה להחליש את ועדי השאלטר - ונכשל... היום במקום להגן על העובדים - הם פוגעים בחברה. כיום צריך לשמור על האזרחים מפני הוועדים". במציאות: דקה אחרי שסיים לדבר אישר ואילץ את אנשיו בממשלה לאשר את ה"רפורמה" בחשמל, שכל כולה בנויה לטובת הגברת כוחות "ועדי השאלטר", וגם הסכים לוותר על העתירה לבג"ץ שהיה בה סיכוי, הראשון ב-70 שנה, לשינוי דרמטי ביחסי העבודה.

רוני חזקיהו. חשב כללי. ראש "הוועדה הבינמשרדית לשיפור הסביבה העסקית בישראל" הגיש את תוכניתו לשר האוצר, בהמשך ל-20 שנה לפחות של דיבורים, ועדות וצוותים לשיפור, הקלת רגולציה וטיפול בביורוקרטיה. במציאות: דוח הבנק העולמי בסוף 2017: ישראל ממשיכה להידרדר במדד עשיית עסקים. הגיעה למקום 54, אחרי שהייתה במקום 26 לפני עשור. בין המדינות המפותחות, ישראל במקום 34 מתוך 37.

איך יודעים שהגיע קיץ? חם. איך יודעים שמתקרב ראש השנה? מתפרסמים סיפורי אסון בדרך להעלאת מחירי דבש, דגים, רימון ותפוח. וכשמתקרב חג הפסח? מתחילות כותרות על נזק חמור לטלאים, כבשים, תפוחי האדמה ותרנגולות מטילות. איך יודעים שמתקרב יום הבחירות המוניציפליות? כותרות ענק יוצאות מהמשטרה על מעצרים וחשדות לשחיתות של ראשי עיריות ומועצות. השבוע: נעצר צבי גנדלמן, ראש עיריית נתניה. מהר מאוד התברר שהתלונות והמסמכים הגיעו למשטרה כבר לפני ארבע שנים, תחקיר גדול פורסם ב"גלובס", מכתב מפורט נשלח למפכ"ל דאז יוחנן דנינו (שסיים ביולי 2015), תלונה הוגשה למחלקה לחקירות שוטרים. אבל השבוע הוא נעצר. המשך יבוא. התירוץ המשטרתי, ש"הציבור צריך לדעת את מי הוא הולך לבחור", נשמע הגיוני אבל כשזה קורה בכל מערכת בחירות - הוא לא משכנע. שלא נתפלא שראשי עיריות ומועצות חשודים מתמודדים בבחירות ואמינות המשטרה בצניחה המתקרבת לחוסר האמינות של המערכת המוניציפלית.

"המקור". בעניינו של ניסו שחם. ערוץ 10. שודרו קטעים מחדרי חקירות שוטרות. חוקר/חוקרת שעסוקים במציצנות מינית, מעליבים, לוחצים, מאיימים, משתמשים בכוחם, שואלים שאלות שאין ולא יכול להיות להם קשר לחקירה. לא פלא שהמשטרה יחד עם הפרקליטות מפעילים כבר יותר מעשור את כל כוחם נגד הצעות החוק לנוכחות עורך דין בחקירה.

הכסף של מייקל אורן. לאיש של כולנו-כחלון באמריקה, סגן שר במשרד ראש הממשלה, יש פתרון להתבוללות יהודים אמריקאים. "הרעיון שלי, כפי שהצעתי לראש הממשלה, הוא להעלות עשרות אלפי יהודים אמריקאים מדי שנה, בדגש על יהודים לא אורתודוקסים". איך אפשר לגרום להם לעלות (שאל "מקור ראשון", 1.6)? "רק דרך תמריצים. למה לא לתמרץ יהודים צעירים בעלי מקצועות שיעלו לכאן? זה אמנם יעלה הרבה מאוד כסף, אבל זה יהיה שווה כל שקל".

ממש באותם ימים הכינה ההתאחדות הארצית של הסטודנטים דוח, לרגל יום הסטודנט. השבוע, יום ג', שאלה: האם תשקלו לרדת מהארץ? 59% מהסטודנטים השיבו "כן". 41% - "לא". אם כן, אז למה? 35.5% השיבו שזה בגלל קושי/ היעדר יכולת התפתחות אישית. 31.5% - בגלל יוקר המחיה. 13.7% - חולשת שירותי הבריאות והחינוך. 12.4% - בגלל המנטליות הישראלית. 7.3% - המצב המדיני-ביטחוני. הצעה לאורן: לא עדיף שתדאג קודם לזה?

מסי ורגב. יותר צער או יותר שמחה לאיד? הרשתות החברתיות, התקשורת והפוליטיקאים מכאן ומכאן מילאו את הארץ בדברת מאז יום שלישי, עת נודע כי נבחרת ארגנטינה נכנעה ללחץ ולא תגיע עם השחקן הכי טוב בעולם למשחק בירושלים. רק דבר אחד עדיין לא ברור: האם זה יותר כואב בגלל היעדרות ליאו מסי או יותר משמח בגלל הכישלון של מירי רגב.

עוד כתבות

בנימין נתניהו + ישראל כץ / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

בניגוד לעמדת היועמ"ש: נתניהו וכ"ץ הודיעו על תוכנית מענקים נוספת למשקי הבית, למובטלי הקורונה ולעסקים

ראש הממשלה ושר האוצר מציגים כעת תוכנית כלכלית על אף שהיועמ"ש הזהיר אותם מקידום צעדים כלכליים העשויים להיחשב לצורכי הבחירות ● נתניהו: "אם התוכנית לא תאושר, היא תידחה בחודשים רבים עד לממשלה הבאה"

עמדות חיסון לקורונה של מד"א / צילום: דוברות מד"א

דוח אמ"ן עורר דאגה, הקהילה המדעית מרגיעה ודורשת שקיפות

מחד, למסקנות מדוח אמ"ן יש משמעות אסטרטגית כאשר קבינט הקורונה מתווה מדיניות המסתמכת בין היתר על הדוחות הללו ● מאידך – בקרב הקהילה המדעית אין הסכמה רחבה באשר לדברים העולים בדוח, לא ברור מיהם מחבריו, ולא ניתן לנהל עמם שיח ציבורי שקוף

בני גנץ / צילום: דוברות הכנסת עדינה ולמן

הממשלה אישרה את סגירת נתב"ג החל ממחר בערב

נתב"ג יסגר עד ה-31 בינואר, אך ההמשלה צפויה להעריך את ההגבלות ● בני גנץ פנה ליועץ המשפטי לממשלה בבקשה לבדוק נקיטת צעדים משפטיים נגד מנהיגי ציבור במגזר החרדי ובכלל, הנותנים הנחיות שונות מאלה של הממשלה ● רה"מ נתניהו: "בשבוע הקרוב נקיים דיון לגבי אסטרטגיית היציאה מהסגר"

מפעל אינטל בקריית גת / צילום: אינטל

אינטל מסכמת שנה והמנכ"ל החדש מאותת: העברת הייצור מחוץ לחברה קרובה מתמיד

מנכ"ל אינטל הבהיר את מה שהסתמן כבר בדוחות הקודמים - החברה תיאלץ להוציא למיקור חוץ חלק מהייצור ● המהלך לא צפוי להשפיע על פעילות החברה בישראל, לפחות בינתיים ● בנוסף, שיא בהכנסות למובילאיי - ואינטל מדגישה שהיא אחד ממנועי הצמיחה העיקריים שלה

מאיר בנימיני - תאטרון פלאים / צילום: שוקי לוי

"אני כבר ברמה של יאוש. גם אם לקוח מתקשר אליי ואומר לי 'בוא נדבר על הקיץ', מהפחד, אני לא רוצה"

מאיר בנימיני הוא הבעלים של תיאטרון הילדים "פלאים" ● "אם בתקופות רגילות היינו מתפרנסים יפה ומתנדבים לעשות הצגות בחינם, עכשיו פתאום צריך לעזור לשחקנים עצמם" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

לירן אבישר בן חורין / צילום: רפי קוץ

דוחפים את השוק הסיטונאי: משרד התקשורת כופה על הוט להוריד מחירים

בצעד מפתיע הודיע היום משרד התקשורת כי הוט תחויב לאפשר חיבור של ספקיות האינטרנט ישירות למתגי הרשת שלה כדי לקצר את העלויות בהגעה ללקוחות שוק סיטונאי

משה ברקת / צילום: רפי קוץ

רשות שוק ההון דוחה בשלושה חודשים את תחילת הרפורמה בביטוח תאונות אישיות

כשבוע לפני שההוראות לשינוי תחום הביטוח האמור, שלדברי הרשות עצמה רווי בכשלים, היו אמורות להיכנס לתוקף, הרשות מאפשרת לחברות הביטוח לדחות את היישום לתחילת מאי ● זאת, לדברי הרשות, "בשל בקשות מחברות הביטוח, קשיים בהיערכות לאור מגפת הקורונה, וקשיים מיכוניים ופרקטיים"

מירב מיכאלי / צילום: אלעד מלכה

הפריימריז במפלגת העבודה: מרב מיכאלי נבחרה לתפקיד היו"ר

מיכאלי נבחרה לתפקיד לאחר שקיבלה 77% מהקולות ● שיעור ההצבעה עמד על 26% בלבד

עאידה תומא–סלימאן / צילום: יצחק הררי - דוברות הכנסת

הקול הערבי: האם החרמת ההלוויה של פרס הועילה למשותפת בקלפי?

האם ההתנערות הסמלית מפרס השפיעה על התמיכה במשותפת? אם כן, זה לא היה לטובה ● המשרוקית של גלובס

איתמר שמעוני בבית המשפט / צילום: כדיה לוי

4 שנות מאסר נגזרו על ראש עיריית אשקלון לשעבר איתמר שמעוני שהורשע בקבלת שוחד

ראש עיריית אשקלון לשעבר הורשע בקבלת שוחד בגובה של 150 אלף שקל מאיש העסקים יואל דוידי, שהוסוו כעסקת תיווך ● הכסף נועד לתשלום פיצויי השתקה לשתי נשים שהאשימו את שמעוני בפגיעה מינית ● שמעוני: "פניי צופות לביהמ"ש העליון. אני לא מאלה שמגנים את מערכת המשפט גם כשקשה לי"

דורון גרסטל, מנכ"ל פריון / צילום: תמר מצפי

"נכס ייחודי בעולם המדיה הדיגיטלית": פריון גייסה 66 מיליון דולר בנאסד"ק

החברה תכננה בתחילה לגייס סכום של 50 מיליון דולר אך לאור הביקושים הגבוהים, הגדילה את היקף הגיוס ל-57.4 מיליון דולר ● לאחר שהחתמים בהנפקה מימשו אופציה שניתנה להם לרכישת מניות נוספות, גדל הגיוס כאמור ל-66 מיליון דולר

הנשיא ביידן מתחת לציור של לינקולן מתייחס לתוכנית הכלכלית בבית הלבן, שישי / צילום: Reuters, JONATHAN ERNST

מאה שעות של אדרנלין בבית הלבן של ג'ו ביידן

עם ערימות של צווים נשיאותיים על שולחנו, ביידן התחיל את נשיאותו בפרץ מרשים של פעילות - אבל גם בהמהומים מוקדמים של אי נוחות מימין ● "הוא דיבר על אחדות, כמו איש מרכז, אבל הוא מושל כמו איש השמאל הקיצוני", התלונן סנאטור רפובליקאי

אילוסטרציה - בורסה ת"א / צילום: שלומי יוסף

התחזקו הירידות בנעילה: ת"א 35 איבד 1.3%, אירודרום צנחה ב-7.4%

מדד הבנקים איבד 1.2%, מנגד מדד ת"א ביומד עלה ב-1.2% ● שיכוון ובינוי איבדה 2.8%, אלוני חץ ירדה ב-3%, עזריאלי איבדה 2%

היועמ”ש, ד”ר אביחי מנדלבליט / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

יועמ"שית הכנסת למנדלבליט: למה כתב האישום המתוקן נגד רה"מ לא הוגש מחדש לכנסת?

יועמ"שית הכנסת פנתה אל מנדלבליט וביקשה להבין מדוע לא הגיש את כתב האישום המתוקן נגד רה"מ על שולחן יו"ר הכנסת, צעד אשר היה מאפשר לנתניהו לבקש חסינות מהכנסת בשנית אם ירצה ● עו"ד שגית אפיק בתגובה לפרסום: "לא היה ולא נברא"

סקר הסקרים: לפיד מזנק ומשאיר את סער מאחור, העבודה לראשונה עוברת את אחוז החסימה

מדינת ישראל הולכת לבחירות בפעם הרביעית בתוך שנתיים ● גלובס מביא את הסקרים העדכניים ביותר מכל כלי התקשורת ובודק מי מתחזק, מי נחלש ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה ● העמוד מתעדכן באופן שוטף עם כל סקר חדש שמתפרסם

איתי בן זאב / צילום: תמר מצפי

הבורסה נגד הצעד של רשות ני"ע בקרנות הסל על הבנקים: "תייצר מדד נכה ולא אטרקטיבי"

לפני פחות משבועיים הורתה הרשות כי על קרנות הסל שעוקבות אחר מדד הבנקים 5 המקומי להקטין את החשיפה למניות שני הבנקים הגדולים, ולהגדיל את החשיפה לאחרים ● בבורסה ובקרב מנהלי קרנות הנאמנות מבקרים את המהלך, שברשות מגדירים כ"תיקון עיוות היסטורי" ● ברשות טענו לאחרונה כי מדובר ב"תיקון עיוות היסטורי" והטילו ספק בשיקולי הבורסה

עדי צים / צילום: יחצ

פרויקטים של בנייה וייצור דבש ללא דבורים: ההשקעות החדשות של עדי צים

צים מעמיד הלוואה לחברת הפרויקטים אחים יעקובי, שעשויה להפוך אותו לשותף בהון בחברה ● בד בבד הוא פועל להכניס לבורסה את בי-יו דבש, שעוסקת בפיתוח טכנולוגיה ליצור דבש "מתורבת"

גדעון סער משיק את קמפיין הפריימריז שלו / צילום: קמפיין גדעון סער, יח"צ

גדעון סער הציג תוכנית כלכלית: מענקים להחזרת עובדים והכשרות מקצועיות

יו"ר תקווה חדשה הציג את התוכנית שלו לתקופה שלאחר הקורונה ● התוכנית שמה דגש, בין השאר, על חיזוק שוק העבודה והגדלת ההשקעות בתשתיות

שטחי מפעל תע"ש השרון / צילום: תמונה פרטית

תוספת של 13 אלף דירות ל"עיר העתיד" בתעש השרון

תוכניות הבנייה על שטחי מפעל תעש השרון שנמצאים מצפון מערב למחלף מורשה קבעו כי במקום ייבנו 23 אלף יח"ד, אלא שכעת המספר קפץ לכ-36 אלף יח"ד ● עם זאת, הבנייה במקום טרם נראית באופק

גילת לווינים / צילום: תמר מצפי, גלובס

גילת לוויינים נוסקת: חזרה לשווי שבו אמורה הייתה להימכר אשתקד לקומטק מארה"ב

מניית חברת התקשורת הלוויינית זינקה 38% בשבוע האחרון ● בעקבות ביטול מכירתה קיבלה גילת מקומטק פיצוי של 70 מיליון דולר, שמחציתו חולקה כדיבידנד לבעלי המניות